#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσοι είναι .... καρδιακοί να μην διαβάσουν αυτήν την ανάρτηση



Κάντε διακοπές, χαρείτε όσο μπορείτε τη θάλασσα και για τους… καρδιακούς καλό είναι να μη διαβάσουν αυτή την ανάρτηση. Η… επίσημη αγαπημένη μας κυβέρνηση ξεκινά στην ουσία από αυτές τις ημέρες τη φορολογική επιδρομή στις τσέπες μας. Πάρτε ανάσα και διαβάστε το χρονοδιάγραμμα των φορολογικών μέτρων, όπως αυτό καταγράφεται από το protothema.gr.

Είναι τόσα τα χαράτσια που η ψυχρολουσία θα είναι πολύ μεγάλη.

 

Ιούλιος 

- Από αυτόν  το μήνα ξεκινά η αυξημένη  παρακράτηση φόρου (έως 25 ευρώ  το μήνα) σε μισθούς – συντάξεις,  λόγω μείωσης του αφορολόγητου  ορίου από τις 12.000 ευρώ στα  8.000.

- Ακριβότερα  έως και 40 λεπτά το πακέτο  θα πωλούνται από το τέλος  Ιουλίου τα φθηνά τσιγάρα. Οι  καπνιστές θα τα αγοράζουν  προς 2,80 έως 3 ευρώ.

- Επιτηδευματίες  που εκμεταλλεύονται ταξί και  χρησιμοποιούν υγραέριο ως καύσιμο  κίνησης, επιβαρύνονται ήδη με  αυξημένο ειδικό φόρο κατανάλωση  που επιβαρύνει την τελική  τιμή του καυσίμου, από 12,5 σε 20 λεπτά ανά χιλιόγραμμο.

- Μέσα στο  μήνα θα περικοπούν 6% οι συντάξεις του ΟΓΑ.

Αύγουστος

- Μέχρι το  τέλος Αυγούστου θα αρχίσουν  να έρχονται τα σημειώματα  για την καταβολή της έκτακτης  εισφοράς στους φορολογούμενους  που δήλωσαν εισοδήματα πάνω  από 12.000 ευρώ.

- Τον Αύγουστο  θα καταφτάσουν και τα πρώτα  10.500 ειδοποιητήρια για να πληρώσουν  τα ληξιπρόθεσμα χρέη τους  οι συνολικά 900.000 οφειλέτες του  δημοσίου.

- Τέλη Αυγούστου  με αρχές Σεπτεμβρίου θα σταλούν  τα σχετικά εκκαθαριστικά για  να πληρώσουν το Τέλος επιτηδεύματος  των 300 ευρώ, περίπου 1.000.000 ελεύθεροι  επαγγελματίες και επιτηδευματίες.

- Αύγουστο ή  Σεπτέμβριο θα μπει εισφορά  3%-14% σε συντάξεις άνω των 1700 ευρώ. Επιπρόσθετη μείωση 6% θα δουν  αν είναι και κάτω των 60.

Σεπτέμβριος

- Από Σεπτέμβριο  ξεκινά η αποστολή ειδοποιητηρίων  σε ιδιοκτήτες Ι.Χ. αυτοκινήτων  άνω των 1.929 κ.εκ. και μέχρι 10 ετών, κάτοχους σκαφών αναψυχής καθώς και όσους κατέχουν πισίνες, για να πληρώσουν έκτακτη εισφορά 5% επί των τεκμηρίων διαβίωσης.

- Από 1ης Σεπτεμβρίου  θα αυξηθεί από το 13% στο 23% ο  ΦΠΑ σε όλα τα αναψυκτικά, τους  χυμούς και τα ανθρακούχα εμφιαλωμένα  νερά, καθώς και τα σερβιριζόμενα αγαθά σε εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, ψητοπωλεία, καφετέριες, κ.λπ.

- Από 1η Σεπτεμβρίου  θα ακριβύνει το φυσικό αέριο  που χρησιμοποιείται για τη  θέρμανση χιλιάδων νοικοκυριών.  Θα επιβαρύνεται πλέον με ειδικό  φόρο κατανάλωσης πλέον με  ειδικό φόρο κατανάλωσης 1,5 ευρώ  ανά Gigagoule, δηλαδή μια επιβάρυνση που φθάνει τα 50 ευρώ το χρόνο.

- Εισφορά 3%-10% θα επιβληθεί πιθανότητα από  τον Σεπτέμβριο και σε επικουρικές  300 και άνω.

Οκτώβριος 

- Ακριβότερα  κατά 5-6 λεπτά το λίτρο θα πωλείται  από τις 15 Οκτωβρίου το πετρέλαιο  θέρμανσης που χρησιμοποιούν  τα νοικοκυριά λόγω της αύξησης  του ΕΦΚ.

- Ακριβότερα  έως 50 λεπτά θα πληρώνουν από  15 Οκτωβρίου το πετρέλαιο θέρμανσης  και οι επιχειρήσεις.

- Από Οκτώβριο ή Νοέμβριο ξεκινά η πληρωμή δόσεων για επιχειρήσεις που κλείσουν με «συνοπτικό έλεγχο» τις ανέλεγκτες χρήσεις τους.

Νοέμβριος 

- Αυξημένα Τέλη  κυκλοφορίας έως 12,5% για το  έτος 2012 θα κληθούν να πληρώσουν  στο δίμηνο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2011, όλοι οι κάτοχοι οχημάτων.

- Νοέμβριο ή  Δεκέμβριο θα στείλει αν προλάβει  η ΓΓΠΣ και τα εκκαθαριστικά  για τον Φόρο Ακίνητης Περιουσίας.

- Τον Νοέμβριο  ξεκινά με δόσεις και η πληρωμή  από όσους «τακτοποιήσουν» τα  αυθαίρετά τους.

Δεκέμβριος 

-  Μέχρι τον Δεκέμβριο αναμένεται να ολοκληρωθεί η είσπραξη του ΕΤΑΚ του 2009, αν ξεπεραστεί το πρόβλημα με την ιδιωτική εταιρία που έχει αναλάβει την εκκαθάριση και εμφακέλωση των ειδοποιητηρίων.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. road runner avatar
    road runner 09/07/2011 21:40:47

    Εκτός από τις περικοπές συντάξεων και μισθών
    δεν θα παρούν τίποτα.
    Μα καλά δεν καταλαβαίνουν ότι όλοι πια είναι σε στάση πληρωμών;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ road runner 09/07/2011 21:47:17

      Οχι, κάτι θα πάρουν, αλλά οι καλοί μου τρόποι δεν επιτρέπουν να το γράψω!

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ σιδεράκιας 09/07/2011 22:36:45

        Τ´ αμπράτη μου

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ σιδεράκιας 12/07/2011 01:11:27

        Τα ...πελέ μας εννοείς ε;

  2. απογοητευση avatar
    απογοητευση 09/07/2011 21:53:24

    αυτα βεβαια μεχρι να μας επιβαλλουν κατι καινουργιο, γιατι δεν πιστευω οτι θα αρκεστουν μονο σε αυτα!

  3. Εnzo avatar
    Εnzo 09/07/2011 22:04:10

    το μετρητο που υπαρχει στην αγορα πλεον δεν φτανει ουτε για τα βασικα.
    οι ανθρωποι ειναι ασχετοι.
    αν δεν αποκατασταθουν πρωτα οι σχεσεις κρατος -πολιτων τιποτα δεν προκειται να γινει.

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2011 22:05:37

    Σοσιαλισμό δεν ήθελαν οι Έλληνες?
    Ας τον χαρούν λοιπόν!

    Και αν νομίζουν ότι ξεμπέρδεψαν με αυτά έχω να τους πώ ένα μυστικό: Ο Σοσιαλισμός δεν θα σταματήσει μέχρι να τους πάρει όλη την περιουσία.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Orestios 10/07/2011 11:26:50

      Ορεστη.Αλλο σοσιαλισμος και αλλο Παπανδρεισμος!Διαφερουν οσο η μερα με τη νυχτα.Για απατη χρησιμοποιειται ο ορος απο το πασοκ το οποιο δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα βαρβαρο κομα χωρις ιδεολογια παρα μονο με βερμπαλισμους,διαπλοκη,και αλλες μαφιοζικες πραχτηκες αρπαζει την εξουσια και εξαπατα τον αφελη κοσμο.Πιστευω ομως οτι εχει εξαντλησει τα ορια του και η απαλλαγη απο αυτη τη λαιλαπα ειναι θεμα χρονου.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/07/2011 22:09:59

    Διαβασατε το επικαιροποιημενο Μηνιμονιο (4) ??

    Η βασικη λεξη μεταξυ άλλων ειναι CUTS.. ! παρακαλω...

     Cuts in wage bill by at least EUR 770 million in 2011, and additional
    EUR 600 million in 2012, EUR 448 million in 2013, EUR 306 million in
    2014 and EUR 71 million in 2015,

     Cuts in the state's operation expenditure by at least EUR 190 million in
    2011, and additional EUR 92 million in 2012, EUR 161 million in 2013,
    EUR 323 million in 2014 and EUR 370 million in 2015,

     Cuts in extra-budgetary funds' expenses and transfer to other entities by
    at least EUR 540 million in 2011, and additional EUR 150 million in 2012,
    EUR 200 million in 2013, EUR 200 million in 2014 and EUR 150 million
    in 2015,

     Savings in state-owned enterprises by at least EUR 414 million in 2012,
    and additional EUR 329 million in 2013, EUR 297 million in 2014 and
    EUR 274 million in 2015,

     Cuts in operational defense-related expenditure by at least EUR 133
    million in 2013 and additional EUR 133 million in 2014 and EUR 134
    million in 2015 , on top of the reduction in military equipment procurement
    (deliveries) of EUR 830 million from 2010 to 2015.

     Cuts in healthcare and pharmaceutical expenditure by at least EUR 310
    million in 2011, and additional EUR 697 million in 2012, EUR 349 million
    in 2013, EUR 303 million in 2014 and EUR 463 million in 2015,

     Cuts in social benefits by at least EUR 1 188 million in 2011, and
    additional EUR 1 230 million in 2012, EUR 1 025 million in 2013, EUR
    1 010 million in 2014 and EUR 700 million in 2015,

     Cuts in expenditure by the public investment budget (domesticallyfinanced
    public investment, and investment-related grants) and
    administrative costs by EUR 950 million in 2011, of which EUR 350
    million will be permanent, and additional EUR 154 million (administrative
    costs) in 2012.

     Improvements in tax compliance??? by at least EUR 878 million in 2013, and
    additional EUR 975 million in 2014 and EUR 1147 million in 2015.

     Increases in social contributions by at least EUR 629 million in 2011, and
    additional EUR 259 million in 2012, EUR 714 million in 2013, EUR 1 139
    million in 2014 and EUR 504 in 2015

    ΠΠ

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/07/2011 22:25:00

    Το πασοκ είναι εδώ
    για να (γ)δέρνει το λαό!!!!!!!!

  7. juliet avatar
    juliet 09/07/2011 22:31:40

    τι φωτιές άναψες,σαν να μιλάς για μονιμότητα της βρώμας του βάλτου που ενω σε τσιμάνε τα κουνούπια δεν μπορείς να τα εξολοθρέψεις ,ένα σκοτώνεις -δυό σου βγαίνουν.

  8. man8os avatar
    man8os 09/07/2011 22:40:59

    Δε γινονται να βγουν αυτα τα μετρα.

  9. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 09/07/2011 23:21:32

    Το μόνο φάρμακο για να αντιμετωπιστούν όλα αυτά είναι το χιούμορ, αλλιώς δε βγαίνει, θα πηδάει κόσμος από τα παράθυρα (σαν το Σφηνιά των Μινωϊκών γραμμών επί υπουργείας Παπουτσή αν θυμάστε που αυτοκτόνησε στον Πειραιά πηδώντας από τον 4ο στο κενό / υπόθεση ναυαγίου Σάμινα). Εντωμεταξύ ο ελληνικός λαός ας πασοκίζεται (για να μη το γράψω διαφορετικά) ......

  10. Θασίτης avatar
    Θασίτης 09/07/2011 23:26:53

    Προς τον παρών εγώ προσωπικά στο νησί σταμάτησα να δίνω αποδείξεις στο εμπορικό που έχω, το ίδιο στα δωμάτια μου, πήρα φέτος επιστροφή φόρου και στους επόμενους μήνες θα πάρουν και από μένα αυτό που ντρεπόταν να γράψει ο φίλος παραπάνω. Θεωρώ τον εαυτό μου πλέον επαναστατημένο, αν το ΣΔΟΕ έρθει να με ελέγξει φρόνησα να το διώξουν οι γείτονες, (εγώ θα το διώξω από τα μαγαζιά των γειτόνων). Έχω τρία παιδιά τα δύο ξεκινούν φέτος σπουδές, η δουλειά είναι η μισή και Έλληνες τουρίστες φέτος δεν θα δούμε.
    Όλα αυτά από έναν μικρομεσαίο κατά 80% πρώην συνεπή φορολογούμενο έτοιμο να πάρει το τουφέκι του για την λευτεριά της πατρίδας.

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ Θασίτης 10/07/2011 01:22:00

      Μα, αγαπητέ, δεν θα σε καρφώσει ή θα σε προστατέψει ο διπλανός σου... ο πελάτης θα στην κάνει τη ζημιά κι ας έφυγε χαμογελώντας!

      • Θασίτης avatar
        Θασίτης @ Chris Theocharis 10/07/2011 02:36:18

        Καλή προσπάθεια αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι οι Έλληνες σοσιαλιστές που ζητούν αποδειξούλα είναι πολλοί λίγοι, οι περισσότεροι χαίρονται με μια καλή έκπτωση. Οι άλλοι λαοί δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το χαρτάκι. Στάση πληρωμών το λένε φίλε μου και όχι φοροδιαφυγή. Όσο για την εφορία σε λίγο θα τρέμουν που θα βγαίνουν στον δρόμο...

  11. παωπλατεια avatar
    παωπλατεια 10/07/2011 01:23:28

    Όλα στο φως. Το μαχαίρι στο συνταξιούχο .Δεν υπάρχει κράτος χωρίς δικαιοσύνη .30 Χρόνια θεσμοθετιμενης διαπλοκής.ζητώ η παράγκα ζητω ο εθνικός χορηγός , ζητω ο θείος

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 10/07/2011 01:49:15

    μην πληρωνετε τοιποτα καμια εκτακτη εισφορα κανενα κεφαλικο φορο για τις επιχειρησεις τοιποτα δε θα μας κανουν. δε μπορουν να μας κανουν εξαλλου και οι ιδιοι γνωριζουν οτι πολυ λιγα τελικα θα εισπραξουν απο αυτη την ιστορια.

  13. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 10/07/2011 02:19:33

    "Το επικαιροποιημένο Μνημόνιο (666)"
    http://www.youtube.com/watch?v=Rofzb4Ir88Q&feature=related

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ daughter of mercy 10/07/2011 09:49:30

      μ εφτιαξες πρωι πρωι !..

      ΠΠ

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 08:06:04

    ΘΑΣΙΤΗ! ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΛΑΜΠΡΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ). ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΥΜΕΡΜΕΤΡΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΡΩ ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΤΕ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΧΙ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΟΡΟ! ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

    • xzetta avatar
      xzetta @ ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 10:30:10

      +1000

    • Θασίτης avatar
      Θασίτης @ ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 11:42:27

      Κανείς και εσύ το ίδιο λάθος. Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά για τους μορφωμένους με λαμπρές σπουδές και το πως μπήκαν στο δημόσιο. Ακόμα για τα ρουσφέτια και τις κομματικές εξαρτίσεις η για τις συντάξεις συνομήλικων μου στα 50. Δεν θα το κάνω. Παλεύω όπως και εσύ και τα βγάζω με το ζόρι πέρα. Φόρους πλήρωνα αρκετούς για αυτά που το μπουρδελο-δημόσιο μου πρόσφερε. Τωρα απειλείτε η υπαρξή μου και τα παιδιά μου σκοπεύουν να μεταναστέυσουν. Σπουδες δύσκολα θα βρώ χρήματα να πληρώσω. Το χειρότερο από όλα μου κλέβουν την πατρίδα και μου προσβάλουν την πίστι. Για αυτό λοιπόν σκοπεύω να τους γ####### με κάθε τρόπο.
      Ένα ς από αυτούς είναι η στάση πληρωμών. Τώρα αν εξαιτίας της χάσης την δουλειά σου και οι λαμπρές σπουδές σου πάνε στράφι τότε έλα να παλέψεις και εσύ μαζί με τους χιλιάδες που χάνουν την δουλειά τους στον ιδιωτικό τομέα. Κατάλαβέ το δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε μην μπαίνεις λοιπόν στο τριπάκι της αντιπαλότητας. Να είσαι σίγουρος ότι για την πατρίδα μου τα πάντα θα δώσω ακόμη και το αίμα μου αλλά σίγουρα ούτε ένα ευρώ σε τοκογλύφους και προδότες...

    • san avatar
      san @ ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 21:01:47

      Εσύ, εγώ και πολλοί άλλοι πληρώνουμε τους φόρους, είτε άμεσα είτε έμμεσα, η πλειοψηφία, αυτοί που φοροδιαφεύγουν είναι ελάχιστοι και κοινοί τους γνωστοί.
      Εδώ και δύο χρόνια η κυβέρνηση επιμελώς κόλλησε στο όνομα Έλληνας το επίθετο κλέφτης, εκ του φοροδιαφεύγω, έτσι μπορεί και δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα σε βάρος των χαμηλόμισθων και συνταξιούχων φοροεισπρακτικά μέτρα, τις καθόλα άδικες συγχωνεύσεις-καταργήσεις δημοσίων οργανισμών, τις απολύσεις και ό,τι άλλα μέτρα ετοιμάζουν με το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας.
      Γιατί κανείς δε μιλάει και δεν κάνει τίποτα για την απώλεια εσόδων από τη μεταφορά κεφαλαίων στα γείτονα κράτη;
      Γιατί κανείς δε μιλάει και δεν κάνει τίποτα για τους κρατικοδίαιτους μεγαλοεργολάβους ιδιώτες;
      Γιατί κανείς δε μιλάει για το άνοιγμα των συνόρων και την εξαγωγή των € στα γείτονα κράτη;
      Γιατί κανείς δεν μιλάει και δεν κάνει τίποτα για τον εξορθολογισμό των μισθών και των προνομίων αυτών που μας διοικούν;
      Γιατί άφησαν τη χώρα ξέφραγο αμπέλι;
      Με το διαίρε και βασίλευε καταφέρνουν να μας έχουν του χεριού τους.
      Ας ψαχτούμε λοιπόν λίγο, αυτός που φοροδιαφεύγει είναι θύτης με θύμα το κράτος που χάνει τα έσοδα ή θύμα της κακονομίας που εμμέσος πλην σαφώς του δίνει τη ταμπέλα του κλέφτη, όταν του ζητά να πληρώσει συνάφεια-έκτατη εισφορά και όπως αλλιώς βαφτίζουν την αφαίρεσει του εισοδήματος, με θύτη την εκάστοτε δημόσια εξουσία.

    • ioannis theo avatar
      ioannis theo @ ΝΤΙΝΟΣ 11/07/2011 00:23:09

      Ντίνο αν μπορούσαι ο Θασίτης να πληρώσει θα πλήρωνε όπως και εσύ.Αλλά σίγουρα ανήκει στούς δεκάδες χιλιάδες επαγγελματίες που δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις των.Μη μασάς πασοκικά και έρχεσαι σε αντιπαράθεση με άλλες κοινωνικές ομάδες.Η φοροδιαφυγή δεν είναι στα <>.

    • omen avatar
      omen @ ΝΤΙΝΟΣ 14/07/2011 16:05:03

      Αγαπητέ Ντίνο, τα λεφτά από τους φόρους πάνε στην μαύρη τρύπα του Δημοσίου... Κάθε ευρώ που δίνει ιδιώτης ΣΕ ΑΥΤΟ το ελληνικό δημόσιο πάει χαμένο... Αφού είσαι τόσο σπουδαγμένος θα έπρεπε να ξέρεις την αντιπαραγωγικότητα και την αδιαφάνεια με την οποία δουλεύει ο δημόσιος τομέας... Το κράτος μας θα μπορούσε να προσφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες υπηρεσίες με σήμερα με ΑΚΡΙΒΩΣ το μισό κόστος...

      Θα πληρώνει δηλαδή φόρο ο ανα την Ελλάδα μεσαίος επιχειρηματίας που δεν ξέρει τι του ξημερώνει, για να πληρώνει το Δημόσιο τον Σάπιο ΟΣΕ, τα αδιαφανή νοσοκομεία των πάμπλουτων 5-10 γιατρών που παίρνουν 40% μίζα στα φάρμακα, την υπεράριθμη αργόσχολη βισματία που ξημεροβραδιάζεται στο γραφείο της στον Δήμο πάνω από το yupi.gr και παίρνει μισθό 2500 €?

      Γιατί να πληρώσει φόρο ο πορτοκαλοπαραγωγός, ο ξενοδόχος, ο εστιάτορας, ο καθένας που παράγει λίγο πλούτο τέλος πάντων??? Για να χαριστούν τα χρέη του Μεγάρου Μουσικής? Ελεος..

      Για αυτά θέλεις εσύ συνέπεια στις πληρωμές φόρων.?
      Πληρώνουμε όλοι οι εργαζόμενοι κάθε μήνα τα ασφαλιστικά μας ταμεία.. ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ...
      Αυτά γιατί δεν πληρώνουν τους γιατρούς μας παρα μόνο με πολυμηνη (εώς και πολυετή) καθυστέρηση?

      δεν τους εμπιστεύομαι να τους δίνω τον κόπο μου.

      Είναι μάγκας όποιος δεν πληρώνει αυτό το κράτος και μόνο να προσέχει...

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 10/07/2011 09:10:09

    Παναγία μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  16. ελληνικη φιλοσοφια avatar
    ελληνικη φιλοσοφια 10/07/2011 12:42:02

    @ NΤΙΝΟΣ ωραια εσυ πληρωνεις τους φορους σου. Ξερεις ομως που πάνε τα χρηματα σου??? Γιατι μια φορα εκει που πρεπει να πάνε δεν πηγαινουν φίλε. Μακάρι να ηταν το κρατος σωστο απεναντι στους πολίτες και τοτε ολοι θα εδιναν τον οβολό τους. Ο Θασίτης εχει δικαιο σταση πληρωμων από μας προς το κρατος ειναι μια δραστικη λύση. Εξω από την βουλή τόσες μέρες δείχνουν την αντίθεσή τους τόσα άτομα και οι κρατικοι λειτουργοί μέσα συνεδριαζουν πως θα πουλήσουν τους απέξω... Δεν ειμαι βίαιος άνθρωπος και η μόνη μη βιαιη λύση είναι η σταση πληρωμων από όλους μας προς το κράτος.

  17. δημης avatar
    δημης 10/07/2011 14:28:52

    ΟΑΝΤΩΣ ΝΑ..ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ..
    -ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΖΩΝΤΑΝΟΙ "ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ.....

  18. juliet avatar
    juliet 10/07/2011 14:55:42

    Προσπαθούνε να μας πουνε οτι οι πληρωμές των δημοσίων είναι δυσβάστακτες ένεκα υπεραρίθμων.Σωστά όταν τους διόριζαν και απαξιούσανε τους ιδιωτικούς δεν το εγνώριζαν;Οταν δούλευα στον ιδιωτικό τομέα ουτε να σκεφτώ δημόσιο, διπλάσια χρήματα.Μετά όταν το Πασοκ άρχισε να διορίζει για πελατιακούς σκοπούς ,άρχισε το πανηγύρι και η μεγάλη πελατεία .
    Φίλε ΝΤΙΝΟ,όσα διπλώματα και αν έχεις θα πρέπει να παραδεχτείς ότι το δημόσιο συντηρείται απο τις εισφορές ,είτε φόροι λέγονται είτε επενδύσεις του ιδιωτικού τομέα.
    Οι εισφορές σου μειώθηκαν γιατί δεν παράγουμε ούτε καρφίτσα, οι επιχειρήσεις η αλλάζουνε έδρα ή αυτές που τόσα χρόνια ήτανε στο σύστημα ''του πανηγυριού και της καλής πελατείας'' δεν θέλουνε να πληρώσουνε ,μπαίνουν στο αρθρο 99 .
    Αυτός που εκανε μια επένδυση σωστή και ήθελε να δουλέψει θα πληρώσει τα σπασμένα;
    Δεν έχει σημασιά αν δεν έχει τα δικά σου διπλώματα ,αυτός ρίσκαρε περισσότερο απο σένα.Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πληρώνει το λογαρισμό του γι΄αυτό που επέλεξε.Δημόσιος είναι ο δικαστής που χρηματίζεται,δημόσιος είναι ο εφοριακός που τα παίρνει για να μπορέσει ο βιοπαλεστής να κρατήσει το μαγαζί του,δημόσιος είναι ο γιατρός σ΄ένα νοσοκομείο κλπ.
    Ιδιωτικός τομέας είναι το μαγαζί που σου δίνει βρώμικο και μπαζιάτικο φαγητό,ιδιωτικός τομέας είναι και το να πας διακοπές και να θέλουνε να δουλέψουνε 2 μήνες το χρόνο και να εισπράξουνε για 12.
    Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας ,δηλ. να πάψει η εκμετάλευση του ενός προς τον άλλο για ίδιο συμφέρο ,πάντα κάποιος ΓΑΠ θα βρίσκει θύματα για να πετύχει το σκοπό του ,ακόμη και αν ο σκοπός αυτός θα είναι το ξεπούλημα της πατρίδος μας.
    Ολα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια ,είναι όμως χρήσιμα όλα στο χέρι και όποιο και να κόψει ματώνει .
    Είναι πολιτισμός ο σεβασμός του ατόμου ,ο καθένας έκανε τις επιλογές του, άλλος ρίσκαρε ,άλλος ήθελε την ασφάλεια .

  19. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 18:27:51

    ΦΙΛΕ ΘΑΣΙΤΗ, ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ, ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΩΡΑΡΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ! ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ) ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ), ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΗ ΣΥΓΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΠΟΥ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΣ ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΕΥΤΑΣΕ ΣΤΑ ΥΨΗ. ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΕΣΕΝΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ, ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΘΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ , ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
    ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟ ΦΟΡΠΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!!!

    • Θασίτης avatar
      Θασίτης @ ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 19:53:37

      Συμφέρον μου το συμφέρον της πατρίδας. Αφού πρώτα την λευτερώσουμε από τους κατακτητές και μόνον τότε, μπορούμε να μιλήσουμε για ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα. Μέχρι τότε έχουμε πόλεμο και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
      Να είσαι καλά

  20. JOHN avatar
    JOHN 10/07/2011 18:32:45

    Φορολογικη συνειδηση ειναι το ζητουμενο σ αυτη τη χωρα.ΑΛΛΑ για να υπαρξει χρειαζεται διαφανεια και ανταποδοτικοτητα,ακριβως δηλαδη το αντιθετο με αυτο που συμβαινει στη πραξη σημερα.Τις αρπαχτες της κυβερνησης υπερ των τοκογλυφων και της διεθνους μαφιας κανεις δεν δεχεται εκτος απο αυτους που συμετεχουν στο πλιατσικο.Ακομη και αυτοι που ειναι επιφορτισμενοι να επιβαλλουν τις αρπαχτες παραδεχονται οτι ειναι αδικο και την αδικια ουδεις συμεριζεται.Τα μετρα επιβαρυνουν τους ιδιους και τους ιδιους και αφεινουν στο απυροβλητο τα λαμογια και τους μιζαδορους που μας εφεραν σ αυτο το χαλι και αυτο ακριβως ειναι που οδηγει το κοσμο στις πλατειες.Επι τελους ας ζητησουν το ποθεν εσχες απο πολιτικους,καναλαρχες,μεγαλοεργολαβους,και γενικα οσους διαχειριστικαν κονδηλια,κοινοτικα και μη,τις τελευταιες δεκαετιες και θα βρουν που πηγαν τα κλεμενα!ΑΛΛΑ¨κορακας κορακου ματι δεν βγαζει¨που λεει και η λαικη παροιμια.

  21. Αντώναρος avatar
    Αντώναρος 10/07/2011 19:59:40

    Το γράφω αρκετές μέρες τώρα.Μόνο εκλογές νέα κυβέρνηση και αναδιαπραγμάτευση μας σώζει.Αλλοιώς είμαστε εν δυνάμει οι περισσότεροι ΝΕΟΠΤΩΧΟΙ.

  22. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/07/2011 20:43:48

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
    ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ! ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ...ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΩΝ ΜΑΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.
    ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ , ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ!

  23. dinodamo avatar
    dinodamo 11/07/2011 12:36:37

    Προς ολους τους απογοητευμενους συμπολεμιστες.
    Σωστε τα παιδια σας και τις οικογενειες σας και υστερα την πατριδα.
    Αμα δεν πανε να πληρωσουν πολλοι απο μας π.χ. ενα τελος κυκλοφοριας παραλογο
    παιζει να αντιληφθουν οτι αυτο που ζητανε ειναι εκτος λογικης και να το χαμηλωσουν.Αν ειναι πατριωτες και σοσιαλιστες μερικοι κρατικοι υπαλληλοι ας δεχτουν εστω και μια απολυση καποιου που δεν κανει τιποτα απολυτως.Λιγοτερες εισπραξεις για το κρατος σημαινει και λιγοτερες δαπανες κι οχι απαραιτητα παντα περισσοτερο φπα για τους εντιμους.

  24. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 13/07/2011 14:36:06

    Επιτελους καλα νεα!
    Η κυβερνηση μετα απο εντονες παρασκηνιακες διαβουλευσεις κατορθωσε να διαπραγματευτει και να ερθει σε συμφωνια με την Τρόικα, οτι μεχρι το τελος του 2013 περιπου το 10% των Ελληνων πολιτων θα εξακολουθει να ειναι ζωντανο!
    Οι αγορες χαιρετησαν την επιτευξη της συμφωνιας στελνοντας κολυβα!
    Οι οικοι αξιολογησης αντεδρασαν θετικα στην ειδηση, τραγουδωντας αγκαλιασμενοι το "Ενα φραγκο η βιολετα"!

  25. Νικος avatar
    Νικος 31/07/2011 18:10:58

    Μην πληρώσετε τίποτα στο ελληνικό κράτος, αφήστε να απειλεί όσο θέλει το ΥΠΟΙΚ. Ρίξτε την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ όσο το συντομότερο δυνατόν.