#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2012 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όργιο παρασκηνιακών πιέσεων για κυβέρνηση Κουβέλη



Ένα απίστευτο πολιτικό παρασκήνιο με επιστράτευση όλων των επικοινωνιακών και μη όπλων, παίζεται τις τελευταίες ώρες. Σύμφωνα με πληροφορίες, από το πρωί είναι σε εξέλιξη μια μεγάλη προσπάθεια για να δημιουργηθεί μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας με τον Φώτη Κουβέλη να παίζει ρόλο σε όλο αυτό το σενάριο.

Αξιολογική κρίση για το αν είναι κατάλληλος ή πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο, δε θα κάνουμε, απλά θα καταγράψουμε τα γεγονότα που γνωρίζουμε. Ωστόσο, οι πληροφορίες μας κάνουν λόγο για απίστευτη πίεση που ασκήθηκε από πολιτικούς και επιχειρηματικούς κύκλους προς τον Κουβέλη να κάνει αποδεκτή μια τέτοια πρόταση. Από τη μια υπήρχαν οι πιέσεις και προτροπές με βασικό μότο ότι η χώρα είναι στο χείλος του γκρεμού. Και δεν είναι καθόλου τυχαίες οι πιέσεις και από το εξωτερικό με τη μη χορήγηση όλου του ποσού των 5,2 δισ. ευρώ καθώς και οι δηλώσεις περί εξόδου της χώρας από την ΕΕ.

Ο Φ. Κουβέλης, λένε οι πληροφορίες μας, δέχθηκε βροχή τηλεφωνημάτων να προχωρήσει στη συγκρότηση κυβέρνησης εθνικής ανάγκης.

Επίσης, ένα άλλο παιχνίδι φόβου αλλά και ενδεικτικό του κλίματος, είναι η πληροφορία ότι Έλληνες επιχειρηματίες αποσύρουν μεγάλα κεφάλαια από τις τράπεζες και τα μεταφέρουν στο εξωτερικό φοβούμενοι την ακυβερνησία ή τη δημοσκοπική έκρηξη του ΣΥΡΙΖΑ.

Με τον τρόπο αυτό πιέζεται αφενός ο κόσμος που φοβάται για τη δουλειά του και το μισθό του και αφετέρου οι πολιτικοί να κάνουν γρήγορα κάτι προτού είναι αργά.

Από την άλλη, ο Κουβέλης δέχθηκε σφοδρή επίθεση εξ αριστερών και από αντιμνημονιακές δυνάμεις που αρέσκονται στο μπάχαλο. Η δήλωση Γλέζου ότι δε θα υπάρξουν Εφιάλτες και του Τσίπρα περί αριστερού Καρατζαφέρη ήταν χαρακτηριστικές, ασχέτως αν ο ΣΥΡΙΖΑ θα συμμετάσχει ή θα δώσει ψήφο ανοχής σε μια κίνηση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Στο σκληρό παζάρι που γίνεται τελευταία έπεσαν και οι δημοσκοπήσεις, δύο ημέρες μετά τις εκλογές. Τα αποτελέσματα που δείχνουν αύξηση των ποσοστών του ΣΥΡΙΖΑ (23,8%), τη ΝΔ στο 17,4% και ΠΑΣΟΚ στο 10%, ενώ ο κόσμος φαίνεται να ζητά κυβέρνηση συνεργασίας μπήκαν στο τραπέζι σε μια προσπάθεια επηρεασμού του κόσμου και της ...ΝΔ!.

Με τις δημοσκοπήσεις, επίσης, φαίνεται να δημιουργούνται δύο πόλοι με την κεντροαριστερή να βρίσκεται στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ να εξαερώνεται.

Είναι γεγονός ότι το πόκερ είναι πολύ γερό και με δυνατούς παίκτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 10/05/2012 21:45:57

    αν έχετε επικοινωνία με τον Πρόεδρο, πείτε του, για όνομα Του Θεού, να μην μπει σε τέτοια κυβέρνηση.

  2. anonymous avatar
    anonymous 10/05/2012 22:43:25

    AΝ γίνει τέτοια κυβέρνηση παρακαλώ σημειώστε τα κάτωθι και μεταφέρετέ τα αρμοδιως:

    Ελαβον:
    ΣΥΡΙΖΑ 45%
    ΑΝ.ΕΛΛ.22%
    ΚΚΕ8%
    ΝΔ 12%
    ΠΑΣΟΚ 5%
    ΧΑ3%

    Το υπόλοιπο 5% μοιραστε το όπου προαιρείσθε

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 11/05/2012 00:07:48

      Ξέρεις πολύ καλά ότι οι δημοσκοπήσεις είναι στημένες. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αναρτήσεις σε blogs που λένε ότι ο ΣΥριζα είναι στο 18% περίπου. Οι άλλοι διατηρούν τα ποσοστά τους.

      • eponimous avatar
        eponimous @ anonymous 11/05/2012 10:59:17

        Πάλι κλειστά τα ματία και παροπίδες; Δεν περπατάς έξω; Δεν βλέπεις οτι μεγαλώνει η απήχηση που εχει ο ΣΥΡΙΖΑ; Σε λίγο θα μας πεις οτι η ΝΔ θα εχει και αυτοδυναμια

    • jimmys avatar
      jimmys @ anonymous 11/05/2012 13:31:23

      anonymous .....ΜΗΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΟΤΑ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ .. ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΜΑ ΜΑΣ ........... ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ... ΕΚΛΗΠΑΡΩ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΑΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ -ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ-ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ - ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΤΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ......ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ... ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ...............................
      ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΡΑ ...........................................

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/05/2012 22:44:52

    Να μην μπει ο ένας,να μην μπει ο άλλος...
    Και ποιος θα κυβερνήσει ρε παιδιά;Εδώ δεν είναι Βέλγιο,χρειάζονται άμεσες λύσεις και αποφάσεις.Σαφώς και δεν πρέπει να παρασυρθεί ο Σαμαράς αλλά τι λύση βλέπετε;

  4. rasputin avatar
    rasputin 10/05/2012 22:47:34

    Μην φοβάστε τις δημοσκοπήσεις , ο Σύριζα είναι στα καλύτερα του τώρα .
    Αν ο Σαμαράς πει όχι σε τέτοιου είδους κυβέρνηση και πάει σε εκλογές , θα τις κερδίσει .
    Λίγη ψυχραιμία χρειάζεται και όχι ηττοπάθεια . Μην φτάσουμε να φοβόμαστε ότι θα χάσει η ΝΔ από τις συνιστώσες ....έλεος .

  5. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/05/2012 22:56:17

    Δεν νομίζω οτι αν πάμε πάλι σε εκλογές τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα.Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.Ο λαός εκτός απο οργισμένος θα είναι και κουρασμένος.
    Αυτές τις μέρες φάνηκε η αδυναμία και η απροθυμία του Σύριζα να βγει μπροστά.Ο κόσμος το κατάλαβε.Αυτό που δεν φάνηκε καθαρά είναι μια ενναλακτική διέξοδος,μια πρόταση απο κάποιο κόμμα

  6. βορειος avatar
    βορειος 10/05/2012 23:03:57

    Ο Σαμαρας απλα λεει οχι στο μνημονιο οπως και η μεγαλη πλειοψηφια του Ελληνικου λαου και παει σε εκλογες, αποτελεσμα? πιστευω ανετα πανω απο 40%, ακολουθει την Μερκελ και τον Βενιζελο? πιστευω οτι μαντευετε τι ποσοστα θα παρει στις επομενες εκλογες οποτε και αν γινουν αυτες. Ποτε δεν χανει κανεις ακουγοντας τα κελευσματα ενος Λαου.

    • Δημήτρης Θεσ/νίκη avatar
      Δημήτρης Θεσ/νίκη @ βορειος 11/05/2012 00:26:39

      Κοροιδευομαστε??? δεν το εχει υπογραψει το μνημονιο ?

  7. katalytikos avatar
    katalytikos 10/05/2012 23:11:33

    Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρός σοφού.........

  8. tokarvouno avatar
    tokarvouno 10/05/2012 23:40:52

    Εγώ πάντως θα ήθελα να δω το εξής:
    1)Εφαρμογή της απλής αναλογικής, κατάργηση του 3%
    2)Εκλογές και μετά Κυβέρνηση αντί-μνημονιακών

    Η ΝΔ έτσι και αλλιώς μόνη της δεν μπορεί να κυβερνήσει, όπως και να 'χει αποκλείεται να έχει πλειοψηφία ακόμα και αν εφαρμοστεί ξανά το +50.

  9. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 11/05/2012 00:04:29

    Συμφωνώ μαζί σου Νίκο Κ.
    Καιρός είναι και η ΝΔ να ξεστραβωθεί και να το παίξει λίγο .... Τσίπρας, με τσαμπουκά. Στο κάτω κάτω χωρίς αυτή τίποτα δεν περπατάει. Είναι το πρώτο κόμα για την ώρα. Συνεχώς με καλή θέληση και υποχωρήσεις, για να μη κατηγορηθεί ως υπαίτιος της κατάρευσης, το μόνο που θα υποχρήσουν είναι η αξιοπιστία της και τα ποσοστά της στις επόμενες εκλογές.

  10. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 11/05/2012 00:27:54

    Ανεξάρτητα με την τραγική διάσταση της υπόθεσης, πιστεύει κανείς ότι μπορεί η ΝΔ να συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ. Ποιά εμπιστοσύνη μπορείς να του έχεις; Θα το ξαναβάλουμε εμείς πάλι στο παιχνίδι για να μπορεί να αποτελειώσει την Ελλάδα; Και μετά τι;
    Θα ξαναέχει η ΝΔ την ευθύνη της αποτυχίας!!

    Και εγώ θέλω κυβέρνηση, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΑΥΤΗΝ. Ο Διάβολος είναι πιο φερέγγυος από οποιονδήποτε Πασοκτσή.

  11. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 11/05/2012 01:08:12

    Kαι εγω θα ηθελα γενικα κυβερνηση χωρις καθολου Αριστερα μεσα , αλλα η δυναμικη των πραγματων αυτη την στιγμη δειχνει αλλα.Δεν ειναι ευκολη η οποιαδηποτε αποφαση.Το θεμα ομως ειναι οτι η Ν.Δ. αυτη την στιγμη συνεχιζει να μην εχει την απαραιτητη συσπειρωση.Δυστηχως , η ιδεολογικη συγκρουση ερχεται πιο γρηγορα απο οτι καποιος θα περιμενε.Το παν ειναι να μην κρυψουμε παλι κατω απο το χαλι τις ιδεες μας και τις αποψεις μας.Δεν μπορει πχ αλλα να λεγονται στο εσωτερικο και αλλα στο εξωτερικο.
    Στο κατω κατω το 62% ζηταει κυβερνηση συνεργασιας.Με μια νεα εκλογικη διαδικασια πραγματι κανεις δεν ξερει εαν τα πραγματα θα ειναι καλυτερα η πολυ πολυ χειροτερα.Παιρνει λοιπον κανεις αυτο το ρισκο τετοια στιγμη ?

  12. αγθ avatar
    αγθ 11/05/2012 07:39:14

    Φαινόταν από καιρό ότι ο κύριος 6% πιθανόν να εξελιχθεί στον καταλύτη της ολοκληρωτικής καταστροφής της χώρας. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά. Όσο για "επιχειρηματίες που αποσύρουν καταθέσεις" και "εργαζόμενους που φοβούνται για τις δουλειές τους" εκτός από καταπληκτικό ανέκδοτο, το μόνο που μπορεί να ειπωθει είναι στους πρώτους ...στο καλό, στους δε δεύτερους ...ας πρόσεχαν!

  13. Φανη avatar
    Φανη 11/05/2012 10:40:19

    πολιτικη=ελιγμοι, προσαρμοστικοτητα, οξυδερκεια, εξελιξη.
    Το στατικο ειναι λαθος και απομονωνει [βλ. ΚΚΕ], ολα βεβαια με τιμιο τροπο και πατριωτικο.Με αυτες τις εκλογες εδοθη η ευκαιρια στον Ελληνικο λαο να αξιολογησει τις θεσεις των κομματων.Η ελλειψη πειρας του Τσιπρα ειναι πασιφανης, προωθωντας καποια Δουρου να μιλαει συνεχεια στη τηλεοραση ακαταπαυστα και εξυπνακιστικα διωχνει σωρηδον τους νουνεχεις.
    Τωρα που θα επαναπροσδιοριστει το παιχνιδι στην Ευρωπη εμεις δεν πρεπει να κατεβουμε απο το τρενο, ποσο μαλλον με τον κινδυνο της Τουρκιας που καραδοκει, ο Σαμαρας πρεπει να θυμηθει τους χειρισμους του πολυμηχανου Μητσοτακη [αλλωστε κοντα του θητευσε τοτε], μεχρι και τον εμπειρο Φλωρακη καταφερε.Δεν ειχε εγωισμο ο Μητσοτακης;ομως τον εβαλε στη παντα και μπλα μπλα μπλα εγινε στο τελος πρωθυπουργος.Για να φτανει να λεει ο Καμμενος οτι ουτε νεκρος....τι εχει μεσολαβησει;αυτος ειναι σαρξ εκ της σαρκος μας.
    Οπως ξεραμε παντα η Ελλαδα ψιλο εως χοντρο αριστεριζει.Η ΝΔ μονη της ποτε δε θα καταφερει να κυβερνησει ποσο μαλλον οταν διωχνει τα λαικα στρωματα, τη λαικη δεξια.Θα κυβερνησει δηλ με τους Μιχαλους και τους Δασκαλοπουλους;
    κι αμα μαθουν μια φορα να σου φυγουν οι ψηφοφοροι, αντε μαζεψε τους μετα.
    Εξυπνη λοιπον και πειστικη πολιτικη απο τον Σαμαρα και να εξηγει συνεχεια, να ξεμπροστιαζει, οχι ομως να φοβιζει αυτο το χαρτι καηκε απαξ ο κοσμος και τολμησε.Πρεπει να δειξει οτι ειναι κομμα του λαου και οχι της πλουτοκρατιας και της διαπλοκης αλλιως τοχασε το παιχνιδι.Με τετοιο ΠΑΣΟΚ απεναντι και τα παιδαρελια του ΣΥΡΙΖΑ, επρεπε να αλωνιζει, αλλα να τους μαντρωσει ολους να δουλεψουνε κι οχι μονο το σταυρο μας.....Τα κινητα γεμισανε προεκλογικα απο προτροπες υποψηφιων για τον εαυτο τους, τιποτα για το κομμα τους [μονο του Πολυδωρα ξεχωριζε].Ποτε χωρις δουλεια δε κερδισε καποιος.Το πεσε πιτα να σε φαω, πεθανε.Αν δε θελουμε να ριξουμε τη χωρα στα βραχια, στρωθειτε....αλλα με προγραμμα και προτασεις και πρωτοβουλιες κυριως να πεισουμε εξω για την επαναδιαπραγματευση του μνημονιου.Οσο αυτο υπαρχει, ο κοσμος θα διαχεεται σε αλλα κομματα.