#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2011 09:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όπως τη δεκαετία του `70!



Μέχρι πρότινος ζούσαμε στα απόνερα της ευρωπαϊκής οικονομικής κρίσης. Ακούγαμε, αλλά δεν βλέπαμε. Όσο περνάει όμως ο καιρός, τόσο πλησιάζουμε και εμείς στον βαθύ πυρήνα της.

Ήδη διαβάζω στον τύπο, πως είναι δεκάδες χιλιάδες οι πτωχεύσεις, και οι αιτήσεις για πτώχευση. Όσον αφορά δε στις αυτοκτονίες, άστα να πάνε. Το ίδιο και οι δείκτες της ανεργίας. Το ίδιο και η μετανάστευση στην … Αυστραλία. Για όλα όμως αυτά, φροντίζει το φιλόστοργο Πασόκ, οπότε δεν ανησυχώ.

 

Έκανα όμως προχθές μια βόλτα στη παλιά παραλία της Θεσσαλονίκης, και εκεί είναι που άρχισα τελικά να ανησυχώ. Εκεί δηλαδή,  που το κάθε τετραγωνικό μέτρο, κοστίζει όσο ένα καινούργιο αυτοκίνητο.

Τα μισά μαγαζιά ήταν σφραγισμένα! Όπως την δεκαετία του `70, που εκτός από κάτι «κυριλέ» καφετέριες για υπερήλικους ζεν πρεμιέ, τα μόνα άλλα μαγαζιά που λειτουργούσαν ήταν δυο τρία που πουλούσαν χύμα λουκουμάδες, και το περιβόητο σκοπευτήριο. Με δυο δραχμές, είχες τρεις βολές με αεροβόλο, και την δυνατότητα να κερδίσεις ένα πακέτο Καρέλια των δέκα σιγαρέτων!

 

Πήγα σήμερα τον γιο μου στο κολυμβητήριο. Πάπαλα. Όπως μου είπαν, δεν υπάρχουν πλέον κονδύλια για να θερμαίνεται το νερό, και το «Εθνικό Κολυμβητήριο» πάει κι αυτό για κλείσιμο. Προτίμησα λοιπόν  να τον πάω βόλτα στην παραλία. Του αγόρασα και μαύρα σπόρια. Όπως ακριβώς και τη δεκαετία του `70, τότε που δεν διέθετε η πόλη ούτε κολυμβητήρια, ούτε malls, ούτε άλλα παρόμοια «αναπτυξιακά» έργα.

 

Στους δρόμους, όλο και αυξάνονται τα σαραβαλάκια, με την έννοια ότι αν τρακάρουν ή αν χαλάσουν, οι ιδιοκτήτες τους δεν τα επιδιορθώνουν. Που λεφτά για πέταμα; Έτσι βλέπεις παντού αυτοκίνητα με σπασμένα φτερά, πεσμένους προφυλακτήρες, χωρίς καθρέφτες, ακόμη και με εξατμίσεις στερεωμένες στη θέση τους με… λουριά. Όπως και στη δεκαετία του `70 δηλαδή, τότε που για να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ΙΧ των 1200 κ.ε. θα έπρεπε να εκποιήσεις το προγονικό χωράφι, αφού ένα SEAT 124 DLS κόστιζε όσο και ένα δυάρι διαμέρισμα.

 

Επίσης, τελευταία  βλέπω παντού ποδήλατα, παπάκια, ακόμη και σύγχρονα μοτοποδήλατα… ηλεκτρικά. Το μόνο που απομένει να δούμε, είναι να γεμίζουν και πάλι οι γειτονιές με μαγαζιά που θα νοικιάζουν ποδήλατα και μοτοποδήλατα, και που θα επιδιορθώνουν τα φούιτ! Όπως ακριβώς και στη δεκαετία του `70. Λέτε να δούμε στους δρόμους και παγοπώλες; Ή ακονιστές μαχαιριών; Διόλου απίθανο….

 

Τις προάλλες επισκέφτηκα ένα συνεργείο μηχανών. Το τι Varadero και άλλα παρόμοια θηρία υπήρχαν εκεί μέσα… άλλο πράγμα. Όπως όμως μου εξήγησε ο φίλος που έχει το συνεργείο, τα έχουν παρατήσει εκεί οι γιάπηδες ιδιοκτήτες τους, που τα αγόρασαν με «διακοποδάνεια», αλλά που τώρα δεν έχουν ούτε λεφτά για να τα αλλάξουν λάδια. Τα αφήνουν λοιπόν αμανάτι, και κυκλοφορούν με το λεωφορείο. Όπως την δεκαετία του `70.

 

Και μια και είπαμε για λεωφορεία, ήδη άρχισα να τα βλέπω να αγκομαχούν, στοιβαγμένα στο φουλ, με κορμιά να ξεχειλίζουν από τις πόρτες. Ο μόνος που λείπει είναι ο εισπράκτορας, να φωνάζει «προχωράτε στο βάθος παρακαλώ…».  Βέβαια, πάλι καλά που ακόμη έχουν καύσιμα. Αλλιώς μας βλέπω όλους  στυλάκια, εξαιτίας του ποδαρόδρομου. Όπως στη δεκαετία του `70.

 

Και το τελευταίο; Πολλά φανάρια ρύθμισης της κυκλοφορίας πλέον δεν λειτουργούν. Όπως και πολλά  δημόσια φώτα στους δρόμους. Προφανώς, καίγονται οι λάμπες, αλλά οι αρμόδιοι δεν δύνανται να τις αντικαταστήσουν. Έτσι, αυξάνεται η παρουσία των τροχονόμων στις διασταυρώσεις… και η ρομαντική ατμόσφαιρα στις γειτονιές. Όπως τη δεκαετία του `70 δηλαδή.

 

Με αυτά και με αυτά με έπιασε μια νοσταλγική κατάθλιψη. Συγκινήθηκα. Λέτε να ξαναδούμε και τα θερινά σινεμά;

Τα συνοικιακά κουτούκια, με χαλίκι για δάπεδο, και μια «με ολίγη» για παραγγελία;

Ρετσίνα και φάβα;

Και Ξανθόπουλο στο τζουκ μποξ;

Και να αγοράζουμε και πάλι τσιγάρα χύμα;

Και να συχνάζουμε σε πατσατζίδικα και σε σφαιριστήρια;

Και σε κινηματογράφους με διπλή προβολή;

Και να ξαναδούμε κάρρα με γάιδαρους στους δρόμους, να πουλάνε ντόπια ζαρζαβατικά;

 

Για όσους τα θυμούνται όλα αυτά , μπορεί να είναι και ευχάριστα. Δυστυχώς, όσο άσχημη και αν ήταν η πραγματικότητα της εποχής, την νοσταλγούμε, κυρίως διότι ήμασταν νέοι, και όχι για τίποτα άλλο. Αυτό δηλαδή που θυμόμαστε με ευχαρίστηση, και που μας λείπει,  είναι η χαμένη  νιότη μας… και όχι οι φακές καθ εκάστην.

Για τους νεότερους, αυτούς που μεγάλωσαν με Μενεγάκη και laptop, η μετάβαση θα είναι σαφώς πιο δύσκολη. Και θα ζοριστούν πολύ , ειδικά μόλις συνειδητοποιήσουν ότι είναι σαν ξαφνικά να βρέθηκαν μέσα σε ασπρόμαυρη ταινία της Μάρθας Βούρτση, και του Κούλη Στολίγκα. Και ο καθένας τους θα είναι ένας  σύγχρονος Γιακουμής, που θα παλεύει για το μεροκάματο με το πηλοφόρι….αν θα υπάρχει κι αυτό.

Αλλιώς, φτώχια και καλή καρδιά, και ένα γαρίφαλο στο αυτί.

Και που και που,  και καμιά λατέρνα για να ξεσκάμε.

Και μη ξεχνάμε και τις καντάδες.

Όπως ακριβώς και τη δεκαετία του `70, ή και πιο πίσω ακόμη.

Εξαρτάται από την τρόικα.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 05/10/2011 09:50:21

    Η αλήθεια είναι ότι εσείς οι μεγαλύτεροι είχατε περισσότερο φιλότιμο και δεν μένατε στη βιτρίνα αλλά στην ουσία των πραγμάτων. Παράδειγμα: Οι φιλίες και παρέες που κρατάνε δεκαετίες. Ενώ τώρα, το απέραντο χάος...

  2. danaos avatar
    danaos 05/10/2011 09:58:22

    Την καλημέρα μου! Κερνάω της γριάς το μαλλί! Λες να επανεμφανιστούν και οι γύφτοι με τις αρκούδες και τις μαϊμούδες;

  3. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 05/10/2011 10:13:13

    Πραγματι ετσι ειτανε η παληα παραλια αν βαλλεις δε και τα βαπορακια που με 3 δρχ σε πηγαιναν απεναντι Περαια Μπαχτσε Αγια Τριαδα και αφαιρεσεις 40-45 χρονια απ την καμπουρα μας τοτε ολα θα ειναι οπως τοτε.
    Τωρα πικρα και νοσταλγια και γι αυτο δεν ειναι αμοιρη των ευθυνων της η γενια μας.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2011 10:13:50

    Θυμάμαι παιδάκι λίγο μετά την Κύπρο, το σπίτι μας ήταν ακόμα στα μπετά. και μέναμε μέσα φυσικά. Ρεύμα παίρναμε από το φούρνο και η μαστοράτζα πηγαινοερχότανε κάθε μέρα. Πλακάδες, σιδεράδες, ηλεκρολόγοι και λοιποί. Οικοδομικός οργασμός στη γειτονιά.
    Τηλέφωνο ήρθε μετά από 6 χρόνια αναμονής, λίγο πριν την Αλλαγή. Τηλεόραση υπήρχε αρχικά μια στη γειτονιά και κάθε σαββατόβραδο τα καλοκαιράκια, ο γείτονας που την είχε την έβγαζε στη βεράντα και μεζευόμαστε καμιά δεκαπενταριά άτομα για να δούμε ελληνική ταινία.
    Τα απογεύματα περνούσε ο πλανόδιος γιαουρτάς με το τρίκυκλο με τις δυο ρόδες μπροστά.
    Το δημοτικό σχολείο είχε ακόμα τα παλιά μονοκόμματα θρανία, λειτουργούσε τα Σάββατα, οι δάσκαλοι βαράγανε ακόμα και διδασκόταν ακόμα Πατριδογνωσία.
    Τα ψυγεία είχαν βρυσούλα και κάθε μέρα περνούσε ο παγοπώλης πετώντας εκείνο το φοβερό πράγμα στο πλατύσκαλο.
    Παπούτσια είχαμε ένα καλό (για τις γιορτές που το έφερνε συνήθως ο νονός), ένα καθημερινό για το σχολείο και ένα αθλητικό για τη μπάλα (που δεν άντεχε γιατί ξεκολλάγανε μετά το δεύτερο παιχνίδι). Τη δερμάτινη μπάλλα την είχε σχεδόν πάντα ο χοντρός της γειτονιάς (ένα μυστήριο πράγμα!) που ήτανε και άμπαλος!
    Στις προεκλογικές περιόδους το γωνιακό μαγαζί το έπιανε για εκλογικό κέντρο το κόμμα της Αλλαγής. Κι εκείνα τα μεγάφωνα δε σταματάγανε καθόλου πρωί-βράδυ. Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ, Θα τον μεθύσουμε τον ήλιο, Πάγωσε η τσιμινιέρα, και όλο το γνωστό ρεπερτόριο που βαφτίστηκε προοδευτικό. Και νάσου γέμιζε με τους μουσάτους με τα ζιβάγκο, με το χαμόγελο στα χείλη, με την ελπίδα για τη νέα Ελλάδα της λαϊκής κυριαρχίας, της εθνικής ανεξαρτησίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης.
    Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες
    Η ιστορία εκδικείται.

    • tasos avatar
      tasos @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2011 11:37:02

      ελβιέλα και πάσης Ελλάδος!!!

      τα sportex ήρθανε αργότερα...

      α.... και γαλάζιο σώβρακο από δίμητο μπαμπακερό πανί, επέχων θέση "σορτς"

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tasos 05/10/2011 11:39:48

        Και οι μαθητές κουβαλούσανε τις φόρμες τους στο σχολείο (όταν είχε γυμναστική), με πλαστική σακούλα ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ!
        Τι εποχές....

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 05/10/2011 11:45:45

          Και οι πιο "ευκατάσταστοι" φοράγανε ποδιά Tseklenis. (Εκείνη η μάνα μου είχε πεθάνει να σιδερώνει εκείνο τον άσπρο το γιακά).
          Οι πεταμένες καρέκλες κάνανε ωραία πολυβόλα.
          Θυμάστε κι εκείνο το πτυσσόμενο πλαστικό ποτηράκι που ήτανε σα σερπαντίνα?

          • Nick avatar
            Nick @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2011 12:18:55

            Και το ποτηράκι και το παγουρίνο :)

            h**p://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2598-%D0%E1%E3%EF%F5%F1%DF%ED%EF-%28%E1%F1%F7%DD%F2-80%F2%29&p=42617&viewfull=1#post42617

            Mε τις παλαιότερες σχολικές καρέκλες, πριν τις "τετραγωνίσουν" (ξέρετε, αυτές που παραμορφώνονταν με αποτυπώματα από τα οπίσθια :lol:) εμείς κάναμε σερφ και κόντρες.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2011 12:52:41

            Εμένα, Γιάννη, δεν είχαν λεφτά οι γονείς μου για να μου πάρουν ποδιά Tseklenis. Μέχρι... Πειραϊκή-Πατραϊκή, και πολύ ήταν.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Αυριανιστής 05/10/2011 12:54:41

            Πάντως, δεν θα ξεχάσω πόσο ερεθιστικές ήταν για τα εφηβικά μας μάτια οι γαλάζιες ποδιές των κοριτσιών στα γυμνάσια (θηλέων).

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 05/10/2011 13:17:56

            Και μένα το ίδιο φίλε. Και τις προσέχαμε μη σκιστούνε γιατί μετά έπεφτε ξύλο. Κι άμα ψήλωνες γρήγορα ήτανε πρόβλημα γιατί έπρεπε να σου πάρουνε καινούργια...

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/10/2011 16:31:18

            Και οι ποδιές "ΤΣΕΚΛΕΝΗΣ" έγιναν άλλοθι για να καταργηθούν οι ποδιές (για να λείψουν οι διακρίσεις και να μην ξηλώνεται η οικογένεια!). Και ύστερα, ήρθαν τα LEVIS, τα ADIDAS και τα ARMANI....

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 10:18:25

    Εγώ έχω αναμνήσεις και από την δεκαετία του `60, όπου όλοι οι άνδρες έβαζαν κάθε Κυριακή τα καλά τους και σύχναζαν στα συνοικιακά καφενεία, και οι γυναίκες πήγαιναν τα ταψιά με το κυριακάτικο κρέας στον φούρνο της γειτονιάς για ψήσιμο. Και μετά γήπεδο.
    Πολύ γήπεδο.
    Τα μυαλά στα κάγκελα.
    Ο κύκλος έκλεισε.
    Πάμε για μια από τα ίδια, (συν 1 εκατομμύριο λαθρομετανάστες να καραδοκούν για το ταψί....).

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 05/10/2011 11:08:12

      Ούτε αρνιά υπάρχουν,
      από Σκόπια και Βουλγαρία έρχονται και "σφραγίζονται" ελληνικά,
      ούτε φούρνοι,
      πρατήρια "προφουσκωμένου" και προψημένου αρτοσκευάσματος (όχι ψωμιού) είναι,
      για το "ψητό της Κυριακής".

      Τράβα εκεί με κάνα ταψί με μπούτι τυλιγμένο σε λαδόκολλα και στην εφημερίδα.
      Τα συνήθως χαμογελαστά παιδάκια που πλασάρουν τυρόπιττες, θα πάθουν υστερία.

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 05/10/2011 10:20:09

    Μια μέρα του Φλεβάρη, εκεί στα μέσα της δεκαετίας του 70, άφησα την Αθήνα και πήρα το αεροπλάνο για Αλεξανδρούπολη. Έφυγα με λιακάδα και λιακάδα βρήκα στην Αλεξανδρούπολη. Έξω από Α/Δ, πήρα το ΚΤΕΛ για Ορεστιάδα. Ύστερα από 2,5 ώρες, ταξιδεύοντας σε έναν άθλιο δρόμο και σταματώντας σε όλα τα χωριά, έφθασα στην Ορεστιάδα. Μετά το Προβατώνα, οι καιρικές συνθήκες άλλαξαν και ο ουρανός μαύρισε. Στην Ορεστιάδα έφθασα απόγευμα και "κατέλυσα" στο ξενοδοχείο Σελήνη, δίπλα στο κτελ.

    Κατά τις 7 το βράδυ βγήκα για τη γνωστή διασκέδαση της επαρχίας. Το γνωστό νυφοπάζαρο. Στο κεντρικό δρόμο της Ορεστιάδας, αυτόν που πηγαίνει για Καστανιές, χιλιάδες άνθρωποι ντυμένοι βαριά, αλλά με τα καλά τους, ανέβαιναν πάνω- κάτω συζητώντας, με ένα χωνάκι σπόρια στο χέρι. Μετά από λίγο, άρχισε να χιονίζει και όλοι εξαφανίστηκαν. Οι καφετέριες ήταν 2, λίγες ταβέρνες και τίποτε περισσότερο. Αλλά δεν υπήρχαν και λεφτά για κάτι περισσότερο.

    Ας μη ξεχνάμε λοιπό και το νυφοπάζαρο.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/10/2011 10:27:55

    Τη δεκαετία όμως του '70, που ήμουν παιδάκι αλλά τη θυμάμαι, ειδικά μετά το '75, είχαμε όλα αυτά που λες (θυμάμαι και κάτι παλιά μπλε λεωφορεία, και κάτι ταξί-κούρσες με το λεβιέ των ταχυτήτων στο τιμόνι και τα μπάνια παρέες-παρέες στο Λαγονήσι), δεν είχαμε όλους αυτούς τους άθλιους Αφροασιάτες να υποβαθμίζουν τις γειτονιές μας. Εδώ είναι η μεγάλη διαφορά.
    Φτωχύναμε και θα φτωχύνουμε και άλλο. Για χρόνια.
    Με ΑΥΤΟΥΣ όμως, τί θα κάνουμε;
    Εχουν θέση πλέον εδώ;

  8. Lampros avatar
    Lampros 05/10/2011 10:32:40

    όταν διαβάζω τέτοια κειμενα δεν ξερω τι να σκεφτω. Αισθάνομαι πραγματικά μπερδεμενος. Δεν με ενοχλούσε καθόλου η εποχη αυτή, που την πρόλαβα στο τέλος της.Μηπως η φυση έχει τον τρόπο της να διορθώνει τις αδικές και τα λάθη? Μήπως τελικά απο όλα οσα ζουμε αυτό που θα μεινει υστερα απο μια δύσκολη και επιπονη μετάβαση θα ειναι να γυρίσουμε στις ρίζες μας που τόσο πολύ προσπαθήσαμε να κόψουμε?
    Μοιραία γυρίζουμε πίσω και κοιτάμε τις εποχές που τόσο ωραια περιέγραψε ο αρθρογραφος. Τι άλλαξε? Ενα και μόνο. Η κοινωνια απλά τυφλώθηκε με το ευκολο χρήμα που προηλθε απο το χρέος. Μια παγίδα που εφτιαχναν απο το 1981 και εκλεισε στις μέρες μας.

  9. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 05/10/2011 10:36:54

    Οι αναμνήσεις σου από το μέλλον σε οδηγούν σε μία μάλλον ειδυλλιακή μελαγχολία. Μακάρι να γυρίζαμε στο '70 (που εγώ βέβαια έχω παιδικές αναμνήσεις). Θυμάμαι όμως ότι τότε υπήρχε ελπίδα, ότι υπήρχε ταυτότητα και ελληνικότητα, η οικονομία ήταν στα πόδια της, αλλά και οι μεταπολιτευτικές αυταπάτες τεράστιες. Το φαγητό ήταν καλό και πάμφθηνο. Μέχρι τα μέσα του '80 θυμάμαι ότι μπορούσα σαν φοιτητής να κάθομαι και να τρώω 2 φορές την μέρα σε ταβέρνες ή σε καλά εστιατόρια χωρίς να σκέφτομαι το κόστος. Θυμάμαι ότι το Πγκράτι και του Ζωγράφου ήταν γειτονιές, η Άνω Τούμπα μεταξύ χωριού και συνοικίας και οι επαρχιακές πόλεις ανεξερεύνητες και μυστηριώδεις – πολλές από αυτές ανέγγιχτες ακόμη από την ισοπεδωτική ανοικοδόμηση. Οι περισσότερες Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα ανεξευρεύνητες ήπειροι με ξανθούς βόρειους καλοκαιρινούς νομάδες που δεν ούρλιαζαν ούτε σου πέταγαν το μπαλάκι στα μούτρα στις παραλίες, χωρίς ξέκωλες χωριάτισσες που ψάχνουν beach bar για να απλώσουν την κυτταρίτιδα.

    Όχι, το μέλλον δεν θα είναι ανάμνηση του παρελθόντος. Θα είναι έρημη χώρα, μια απέραντη μάντρα από μπετά, παλιοσίδερα, και λάδια, παραλίες σκουπιδότοποι, βρώμικα πάρκα, “παρθένα” δάση βιασμένα και καμένα, βρώμικες λεωφόροι με ορδές μελαμψών και ρωσοπόντιων πλιατσικολόγων.

    Δυστυχώς η δυστοπία αυτή δεν είναι άσκηση νοσηρής φαντασίας, ξημέρωσε ήδη χθές.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Professor Moriarty 05/10/2011 10:58:38

      Προφέσσορα, αναμνήσεις και προβλέψεις ταυτίζονται.
      Η αβάσταχτη μελαγχολία πηγάζει από την ανάμνηση καθαρών τοπίων.
      Χωρίς ομπρελοξαπλώστρες, τζετ σκι, σκουπιδομουσική, ρακέτες (εις θάνατον !), πλαστικό φαγητό.
      Χωρίς φτερωτές γερμανικής κατασκευής σε κάθε κορφή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Professor Moriarty 05/10/2011 11:06:26

      Οι αναμνήσεις ξεθωριάζουν. Έτσι είναι προγραμματισμένες.
      Αλλιώς θάμασταν πάντα παιδιά...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 05/10/2011 13:42:30

        "Οι αναμνήσεις γίνανε βόλια
        να πέτρωνες καρδιά μου δόλια...."

        ht*p://www.youtube.com/watch?v=MZ5C9EHYuXs

        Κάτι τέτοια δεν έπαιζαν τότε τα τζουκ μποξ στις ταβέρνες;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Professor Moriarty 05/10/2011 13:48:10

          Εμείς είμασταν γιεγιέδες.
          Ακούγαμε Τζον Τίκι και Λάκη Τζορντανέλι!

        • Ρομαντικος avatar
          Ρομαντικος @ Professor Moriarty 05/10/2011 20:42:00

          Καζαντζιδης και Χιωτης μονοπωλουσαν τα τζουκ-μποξ.
          Εγω χορευα γιανκα (λιγο πιο παλια, δεκαετια 60). Θυμαται κανεις;

  10. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 05/10/2011 10:47:54

    Τοτε ομως ειχαμε τα νιατα μας και μαζι και την ελπιδα. Σημερα τι εχουμε?. Και το κυριοτερο τι θα πουμε στα παιδια μας?

  11. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/10/2011 10:56:44

    Παράξενε μην ξεχνάς και το στυλιστικό μέρος της εποχής!
    Είμαι άρτι αφιχθείς έχοντας ξεμπαρκάρει από San Pedro CA ντυμένος με την τελευταία λέξη της μόδας.
    Έχω βγει λοιπόν στο νυφοπάζαρο με καμπάνα παντελόνι κολλητό πολύχρωμο πουκάμισο με γιακάδες μέχρι τον αφαλό!
    Μαντεύτε την συνέχεια!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σταύρος 05/10/2011 11:05:32

      Έφαγες γιαούρτια....

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Strange Attractor 05/10/2011 11:34:17

        Circus hits town!!!

        Μετά όμως είδαν τον Φώτη τον Μεταξόπουλο να τα φοράει στην "Χαρούμενη Κυριακή, Κυριακή χωρίς σύννεφα" και μου τα ζητούσαν, όταν θα ξαναμπαρκάριζα, να τους τα αφήσω!!!
        Μεγάλη Άϊνα Μάουερ!
        Ατελείωτη!!!

  12. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 05/10/2011 11:09:09

    ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ LABTOP ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΜΕ ΘΑ ΑΚΡΙΒΥΝΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΚΚΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ .

    • anideos avatar
      anideos @ EPICOUROS 05/10/2011 15:16:09

      Καλες οι πατατες, αλλα μονο για οσους ξερουν να μαγειρευουν αγαπητε...

  13. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/10/2011 11:23:44

    Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου: έκλεισαν οι καφετέριες της παραλίας, και ο κόσμος αγοράζει 60 λεπτά τον φραπέ από τα μπουγατσατζίδικα και την πέφτει στα παγκάκια του Άγιου Θεράποντα, έξω δε από το ιατρείο, όλοι οι μαγαζάτορες φτιάχνουν μόνοι τους χτυπητό, πλαστική καρέκλα έξω, και κλαιν την μοίρα τους, όσοι είναι ανοιχτοί ακόμα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιωργος Χ 05/10/2011 13:02:49

      Έχεις πάει σε πάρκα και πλατείες βαλκανικών πόλεων σε φτωχότερες -προς το παρόν- χώρες από τη δική μας; Αν πας, θα προσέξεις ότι τα πάρκα είναι ΓΕΜΑΤΑ με παγκάκια, σχεδόν κολλητά το ένα στο άλλο. Το θεωρείς τυχαίο αυτό;

      Εδώ, στις (όποιες) πλατείες, τα παγκάκια είναι λιγοστά. Τα σνομπάραμε, βλέπεις. Τα θεωρούσαμε ότι είναι μόνο για να λιάζονται την άνοιξη οι συνταξιούχοι. Εμείς ήμασταν μόνο για τις καφετέριες...

      Δεν θα με εκπλήξει αν, στο επόμενο διάστημα, οι δήμοι αρχίσουν να δέχονται σωρηδόν από τους δημότες τους το "περίεργο" αίτημα να αυξηθούν τα παγκάκια στις πλατείες.

  14. tasos avatar
    tasos 05/10/2011 11:54:29

    ...επέχοντος...

    γμτ μου ξεχάσαμε κ τα Ελληνικά μας

  15. nasos avatar
    nasos 05/10/2011 12:03:40

    πριν από κάτι μήνες είχε εμφανιστεί στο χωριό ένας γανωματής και με σεντόρεια φωνή διαλαλούσε την τέχνη του
    μέχρι και ο πατέρας μου έπαθε πλάκα,είχε να δει γανωματή τουλάχιστον 30 χρόνια
    προβολή από το μέλλον ή το παρελθόν;

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ nasos 05/10/2011 20:54:59

      Που τον θυμήθηκες τον γανωματή; Η λέξη προερχεται απο την ομηρική λέξη γανόω που σημαινει γυαλίζω, μια λέξη με ιστορία 3000 χρόνων.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 12:05:11

    Να δείτε που σε λίγο θα αραχνιάσουν τα πλέιστεσιον, και θα ξαναδούμε παιδιά στους δρόμους με ... φυσοκάλαμα!!!!

  17. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 05/10/2011 12:22:44

    εμένα οι δουλειες μου πάνε καλά,εχω την καλογυαλισμένοι μερσεντές,σας τρώω τις γκόμενες και τις γυναίκες αν θέλω..εσείς μείνετε με τα γαλαζοπράσινα ψηφοδέλτια παρέα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ εξυπνάκιας 05/10/2011 12:24:59

      Σωστός ο παίκτης!
      Μόνο να μην ξεχνάς τα χάπια σου, και έχουμε άλλα μετά....

    • alakran avatar
      alakran @ εξυπνάκιας 05/10/2011 12:59:12

      Με τις σκισμένες σελίδες της ελληνικής γραμματικής γυαλίζεις την μερσεντές σου?Αν την διάβαζες,θα ήσουν λιγότερο εξυπνάκιας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ alakran 05/10/2011 13:26:24

        Προφανώς πρόκειται περί ηλιθίου.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ εξυπνάκιας 05/10/2011 13:32:54

      ...σας τρώω τις γκόμενες και τις γυναίκες αν θέλω...

      Αν θέλεις!
      Γιατί για την ώρα, δεν σε θέλουνε αυτές!
      Άσε που μαντεύω τι είδους "κρέμα" χρησιμοποιείς για το γυάλισμα της μερσεντέ!!!
      Ε;
      Κάνω λάθος;!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σταύρος 05/10/2011 13:34:39

        χα χα ...
        Μήπως θυμάσαι και τις Κολντ Κριμ Λαδάς;

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Strange Attractor 05/10/2011 15:06:59

          Είμουν του μπριγιόλ όταν τα είχα κοντά και νοικοκυρεμένα και του οινοπνεύματος όταν ξυριζόμουν!
          Μετά άφησα φαβορίτα μέχρι το σαγόνι και είχα το μαλλί "του τζίμη του χεντρίξ"!
          Είχα κολλήσει ψείρες όμως στο Αμπιτζάν και ήμουνα ο πρώτος σκινχεντ του Δυτικού Ημισφαιρίου για 2 μήνες!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Σταύρος 05/10/2011 21:09:16

            Εγώ που λουζόμουν με πράσινο σαπούνι;
            Και ακόμη τα έχω όλα τα μαλλιά μου!!!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ εξυπνάκιας 05/10/2011 15:06:22

      Με τόσα προσόντα ''εξυπνάκια'' είμαι βέβαιη ότι ψωνίζεις από σβέρκο...

  18. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/10/2011 13:26:22

    Μέσα στην υπερβολή του έχει αλήθεια το άρθρο...
    Αν και στη παλιά Παραλία, η αναβάθμιση του παραλιακού μετώπου (το πλέον λαοφιλές έργο, αν και υπερ-υπερκοστολογημένο) και η επιθυμία του κόσμου που ζητούσε ανοιχτό χώρο να κινηθεί άνετα, συνέπεσε με την οικονομική κρίση και την ανάγκη για φθηνή έξοδο...

  19. juliet avatar
    juliet 05/10/2011 14:21:20

    Το μοναδικό τηλέφωνο που υπήρχε στη γειτονιά ήτανε το δικό μας.Εγώ μεγαλωμένη κοντά σε μια μάνα χήρα μου δεν της έμενε καιρός για πολλά γιατί έπρεπε να επιβιώσουμε και σε μια νόνα έξω καρδιά .Εμαθα να βλέπω τη ζωή αισιόδοξα και ένα παιγνίδι.
    Στη γειτονιά όπως σ΄όλες τις γειτονιές τότε όλοι μια πόρτα ανοιχτή ,τα παιδιά φιλαράκια στις αλάνες και στις πλάκες.
    Μου λέει η Νίτση-Κερκυραία -θα σου πάρω ένα τηλέφωνο να κάνουμε πλάκα.
    Αμ ,που δεν θα μου άρεσε.Η μάνα μου έλειπε.
    Αφου τον παραμύθιασα μου ζήτησε το τηλέφωνο και με την έπαρση της νιότης, του έδωσα τον αριθμό σε δυνάμεις , αποδείχτηκε εύκολο να βρει το νούμερο και ν΄αριβάρει στη γειτονιά.
    Βλέπουμε έναν νέο με μια ομπρέλα,βροχερή Πάτρα, και μπαίνει και ρωτα τη μάνα μου.Αυτός αριθμός ανήκει σε σας; η μάνα μου λέει ναι .Κυρία μου ,ποιά ήλθε πριν απο 1 ώρα και τηλεφώνησε απ΄εδω;Η μάνα μου προσπαθούσε να τον πείσει ότι καμμιά δεν τηλεφώνησε ,αυτό πίστευε η έρμη.
    Η Νίτση κοιτούσε έμενα και εγώ τη πόρτα η μάνα μου εμένα .
    Και εντελώς αιφνιδιαστικά ρωτά ,η κοπέλλα ; και η Νίτση του απαντά :είναι μουγκή.
    S.A να είσαι καλά ,μέσα στη μαυρίλα τα όνειρα μπορούν ν΄ομορφήνουν τη ασκήμια και να ονειρευτούνε μια καινούργια αρχή για τους νέους.

  20. anideos avatar
    anideos 05/10/2011 15:34:12

    Αλλες εποχες. ξαπλα στο χορταρι και να κοιτας τον καταγαλανο ουρανο τον Μαι.
    Διπλα να βωσκουν τα προβατα και να ακους μονο τον αερα και τον ηχο απ τα κουδουνια.
    Κουδουνια βαζαμε μονο στα καλισια προβατα γιατι ηταν πιο ζωηρα και καναν αταξιες...
    Μετα ηρθαν οι επιδωτησεις απο την ΕΟΚ τα κοριτσια απ την Ουκρανια και παει λεγοντας.

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/10/2011 15:36:15

    Η φτώχια θα αναγεννησει το φιλότιμο. Αυτό είναι το μόνο αλλά σημαντικό καλό της κρίσης που περνάμε

  22. Απορία avatar
    Απορία 05/10/2011 15:52:47

    Μην τα παραλέμε.
    Όλο αυτό το διάστημα έχουν γίνει πολλές υποδομές. Και τηλέφωνα θα έχουμε και κινητά και τηλεοράσεις και ίντερνετ και αυτοκίνητα. Δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου, ούτε θα γίνουμε βόρειος κορέα.

    Ο πρώτος χρόνος θα'ναι δύσκολος, μετά απλά δεν θα ζούμε όσο "πλούσια" ζούσαμε. Αμάξι θα αλλάζουμε κάθε δεκα χρόνια, όπως και κινητό. Θα περιμένουμε κανέναν συγγενή από το εξωτερικό να φέρει κανένα ...ipad και να του αλλάξουμε σε δραχμές εμείς το συνάλλαγμα που ξόδεψε για να το πάρει και πάει λέγοντας. Εν ολίγοις ό,τι είναι εισαγωγής θα το'χουμε με μέτρο.

    Δεν γυρίζουμε στον αραμπά, μην φοβάστε.

    Υ.Γ.
    Το παραπάνω σενάριο είναι με δραχμή. Με ευρώ το σενάριο λέει επιστροφή στον αραμπά. Ουδείς πρόκειται να μας αφήσει στο ευρώ χωρίς να έχει πάει πρώτα τον μέσο μισθό στα 3 με 4 κατοστάρικα.

    Αυτά που λένε περί δραχμής είναι μπουρδίτσες. Βέβαια εαν κάνει π.χ. την μετάβαση από ευρώ σε δραχμή ο Βενιζέλος είναι βέβαιο ότι θα υποφέρουμε για δεκαετίες, ελπίζουμε όμως ότι σε λίγο θα είναι σοβαρά άτομα απάνω που θα ξέρουν τι και με ποιον τρόπο θα το κάνουν.

    • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
      Δ.Φ. (ανιδεος) @ Απορία 05/10/2011 16:15:07

      Aρα με παραμονη στο Ευρω ειναι τα πρωτα 10 χρονια δυσκολα ;)
      Oχι δεν θα ερθει η καταστροφη,. απλα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα. Το προβλημα θα το εχουν μαλλον οι νεοτερες γενειεςπου μεγαλωσαν με 2 κινητα και 3 ακινητα.

      • Απορία avatar
        Απορία @ Δ.Φ. (ανιδεος) 05/10/2011 16:49:26

        Με το ευρώ (για όσο ακόμα υπάρχει) θα διολισθαίνουμε χρόνο με το χρόνο στην αθλιότητα, χωρίς κανένα φως στο τούνελ αφού δεν υπάρχει καμμία σοβαρή ανάπτυξη. Με την δραχμή θα περάσουμε αρχικά 1-2 χρόνια δύσκολα αλλά μετά θα μπει το νερό στ'αυλάκι και θα αρχίσει σιγά-σιγά να αναπτύσσεται ξανά η χώρα.

        Πολλοί έχουν συνδέσει το ευρώ με τις παχιές αγελάδες και το easy credit της δεκαετίας του 2000, γι'αυτό και επιμένουν στο ευρώ. Τα πράγματα όμως πλέον θα είναι διαφορετικά και easy credit δεν θα υπάρχει και οι μισθοί θα είναι όλοι γύρω από τα 4 κατοστάρικα... μιλάμε για αθλιότητα χωρίς τέλος δηλαδή...

        • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
          Δ.Φ. (ανιδεος) @ Απορία 05/10/2011 17:21:41

          Το ευρω ηταν μεγαλη ευκαιρια για την Ελλαδα και για πολλες ακομα υποαναπτηκτες χωρες της ΕΕ.
          Το λαθος στην ολλλη περιπτωση ειναι η εμμονη μας σε λαθος διαρθρωσεις και το βολεμα των ημετερων.
          Η Ελλαδα εχει ομως ακομα δυναμηκη, αρκει να αλλαξουμε την ιδιοσυγκρασια μας σε σχεση με την παραγωγηκοτητα και να μην ξαναπεσουμε σε Παπανδρεικα χερια.
          Οπως και να το κανουμε οταν ο βασηκος μισθος στη Γερμανια ενος ειδικευμενου εργατη για παραδειγμα
          στην Hotelerie ειναι 900 ευρω, ενος εφοριακου 1.100 δεν μπορει να ειναι ο ιδιος στην Ελλαδα

  23. juliet avatar
    juliet 05/10/2011 16:05:29

    Να το πω;
    Ο Αυριανιστής το θυμάται το έγω ξαναπεί.Θα μας μείνουνε οι κολώνες της ΔΕΗ που έβαλε η χούντα και θα μας κόψει το φως η σοσιαλιστική χούντα .
    Θα μας μείνουνε οι δρόμοι με τα πέτρινα τοιχάκια στην ακρη και θα βουλιάξουνε οι δρόμοι του'' μαθηματικού τύπου''.
    Και σκεφτείτε να πούμε ευτυχως που πέρασε και μια χούντα για να μείνει κάτι στη θέση του!!!!!!!

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 18:13:32

    Σουέζ!!!!
    Κουτούκι κάπου στη Δελφών, όταν ήταν χωματόδρομος ακόμη (μέχρι το 1976 περίπου), με πάτωμα από χώμα, με γκαζόλαμπες, και με ζωντανά ρεμπέτικα.
    Μέσα είμαι;

  25. palegio avatar
    palegio 05/10/2011 18:27:14

    Γιαποια δεκαετια του 70 μιλας?Για τα χρονια που δεν χρωστουσε κανενας στις τραπεζες?για τα χρονια που ο παππους μας πουλαγε την σταφιδα της χρονιας και εχτιζε μισο σπιτι?Για τα χρονια που δουλευε ενας σε εργοστασιο και ταιζε εξαμελη οικογενεια και ταυτοχρονα εχτιζε και σπιτι?Για τα χρονια που οι οικογενειες παραθεριζανε επι τρεις μηνες και δεν κανανε"διακοπες".Για τα χρονια που οι ταβερνες και τα μπουζουκια ηταν περισσοτερα απο τα περιπτερα?Για τα χρονια που ηταν πρωτοσελιδο για μερες μια κλοπη αυτοκινητου?Το χαμογελο και η διασκεδαση ηταν ταυτοσημο με τον Ελληνα.Τι σχεση εχει το σημερα με το τοτε? Οι συγκρισεις ειναι τραγικες.

  26. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 05/10/2011 18:29:09

    Nα είστε όλοι σας καλά!! Και τι δεν μου θυμίσατε..... όλα γνωστά κι αγαπημένα!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΑΓΡΟΤΗΣ 09/10/2011 22:13:33

      h__p://www.youtube.com/watch?v=E5gNYVia2rg&feature=related

  27. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 05/10/2011 21:00:24

    Ξεχνάμε όλοι εδώ ότι το 1970 δεν υπήρχαν λαθρομετανάστες ουτε κατοχή της χώρας απο ισλαμιστές . Τι θα γίνει όταν όλοι αυτοι αρχίσουν να λεηλατούν και καταστρέφουν ; Πως θα φύγουν όλοι αυτοί που έχουν βρει τη χωρα που την αρμέγουν κανονικά ;

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2011 22:31:06

    Ξέρεις τι έχω σκυλομετανιώσει;
    Ότι όταν ήμουν πιτσιρικάς, περνούσαμε απ έξω απ το Σουέζ με τα ποδήλατα, και κοροϊδεύαμε την όλη κατάσταση.
    Μεγάλος πια έμαθα ότι εκεί εμφανίζονταν τακτικά ο Τσιτσάνης, η Μπέλου, ο Μπαγιαντέρας, ο Γκολές κ.ά.
    Μέσα δηλαδή γράφονταν ιστορία, και
    εμείς περνούσαμε απ έξω, σνομπάροντας την!!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 05/10/2011 23:33:57

      Έλα ντε;

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 05/10/2011 23:42:50

      "Ελληνικός Βορράς", 'Μακεδονία","Θεσσαλονίκη", "Αθλητικά Νέα".....

  29. Ignoramus avatar
    Ignoramus 06/10/2011 11:00:36

    πω πω φτιαχτηκα διαβασα και αναπολησα τον γυρο με 3 δραχμες

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ignoramus 09/10/2011 22:11:06

      Φτιάξου και μ αυτό για να δέσει η δεκαετία του `70!
      h__p://www.youtube.com/watch?v=4yDIO0DXKok