#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όπου υπάρχουν απεργοί κρύβεται η ΝΔ, όπου κράξιμο και σφύριγμα, κρύβεται ο ΣΥΡΙΖΑ




Ενορχηστρωμένη η προσπάθεια της Κυβέρνησης να φορτώσει την κινητοποίηση των Ταξί στη ΝΔ. Το πρόσχημα είναι ο Πρόεδρος του ΣΑΤΑ, Θύμιος Λυμπερόπουλος, ο οποίος δεν φτάνει που φέρει το προπατορικό αμάρτημα να  είναι ΝΔ, συμμετέχει και σε κομματικές εκδηλώσεις. Γιατί οι εργατοπατέρες οφείλουν να είναι μόνο ΠΑΣΟΚ και να ακολουθούν τη διαδρομή Πρόεδρος Συνδικάτου-Βουλευτής- Υπουργός Εργασίας. Τι συμψηφισμοί με τον Νίκο Φωτόπουλο της ΔΕΗ, τι υπονοούμενα για το ρόλο της ΝΔ και του Προέδρου της στις κινητοποιήσεις, η παρωχημένη πασοκική προπαγάνδα σε μία ακόμη έξαρση.

Όπου υπάρχουν απεργοί κρύβεται η ΝΔ. Και όπου υπάρχει κράξιμο και σφύριγμα, κρύβεται ο ΣΥΡΙΖΑ. Απλά και εύπεπτα μηνύματα προς ταλαιπωρημένους -και από τον καύσωνα -πολίτες.

Να δούμε λίγο την πραγματικότητα: «Ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Δημήτρης Ρέππας, στη διάρκεια χθεσινής του παρέμβασης στην τηλεοπτική εκπομπή «Κίτρινος Τύπος» του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου, ξεκαθάρισε ότι οι οδηγοί ταξί θα πρέπει να απευθυνθούν στον τωρινό υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Γιάννη Ραγκούση, προκειμένου να βρεθεί μια λύση που να τους ικανοποιεί στο θέμα της απελευθέρωσης του επαγγέλματός τους, καθώς αυτός είναι πλέον αναρμόδιος, αφού ακόμα και οι «συμβιβαστικές» προτάσεις του δεν ελήφθησαν υπ’ όψιν από τον νυν υπουργό. Σύμφωνα με τον Πρόεδρο του ΣΑΤΑ, ο Γιάννης Ραγκούσης, μετά τον ανασχηματισμό, πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το κανονιστικό πλαίσιο (προεδρικό διάταγμα) που είχε προαναγγείλει ο προκάτοχός του, Δημήτρης Ρέππας και προχώρησε απτόητος στο άνοιγμα του επαγγέλματος βάσει του Ν. 3919 στις 2 Ιουλίου, όπως άλλωστε προστάζει η τρόικα.»
«Εμείς κάναμε μία επιλογή» ανέφερε με νόημα ο υπουργός του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και πρόσθεσε ότι: «το προεδρικό διάταγμα είχε υπογραφεί από τον τότε υπουργό Οικονομικών, Γιώργο Παπακωνσταντίνου, και στη συνέχεια απεστάλη στο ΣτΕ για επεξεργασία. Ο κ. Ραγκούσης προχώρησε ένα βήμα παραπάνω, δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο». Μέχρι πρότινος, οι ιδιοκτήτες είχαν διαδοχικές επαφές με τον κ. Ρέππα, έναντι της σιγής που επικρατεί επί ημερών Γιάννη Ραγκούση, αποδεικνύοντας τη διαφορετική πολιτική βούληση των δύο στελεχών του ΠΑΣΟΚ . Ο νέος υπουργός Υποδομών παρέβλεψε και δεν υπέγραψε το προσχέδιο του προκατόχου του που προέβλεπε μεταξύ άλλων:

• καθιέρωση αλγόριθμου (πληθυσμιακά και οικονομικά κριτήρια), βάσει του οποίου υπολογίζεται το πόσα κίτρινα οχήματα αντιστοιχούν σε 1.000 κατοίκους και
• διατήρηση των εδρών για τα ταξί της επαρχίας, αλλά μεταφορά της αρμοδιότητας στους δήμους, προκειμένου να καθορίζουν τα όρια μετακίνησης των ταξί.»



Επί της ουσίας δηλαδή , το προεδρικό διάταγμα του Ρέππα θα επέφερε μία ηπιότερη ρύθμιση, σε σχέση με ότι ισχύει στην υπόλοιπη Ευρώπη. Ο ανασχηματισμός όμως επέφερε μία θεαματική αλλαγή στάσης της Κυβέρνησης στο θέμα. Ο ίδιος ο Πρωθυπουργός συνέστησε στους Υπουργούς του να έχουν κοινή γραμμή, αναγνωρίζοντας εμμέσως ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την ίδια την Κυβέρνηση.

Πολλά περισσότερα ερωτήματα εγείρονται για τη στάση της Κυβέρνησης να μην αποτρέψει τον αποκλεισμό του αεροδρομίου και του λιμανιού, αν και είχε γίνει γνωστή η πρόθεση των αυτοκινητιστών από το μεσημέρι της προηγούμενης Κυριακής.

Μετά το επικοινωνιακό φιάσκο οι «αυτόκλητοι» υπερασπιστές των κυβερνητικών θέσεων θα υποχωρήσουν. Ψάχνοντας το επόμενο θέμα στην απεγνωσμένη προσπάθειά τους να φθείρουν τον Αντώνη Σαμαρά…

 

Μικρός Οδυσσέας

Υ.Γ. Ο αρχιτέκτονας του χάους, κ. Ραγκούσης, προσπαθεί να βγάλει από πάνω του τις ευθύνες που έχει για τα προβλήματα που προκαλεί στον Τουρισμό και στην κοινωνία η απεργία των “ταξί” και να τις ρίξει στη Νέα Δημοκρατία.

Για το σκοπό αυτό, ισχυρίζεται ότι η απεργία υποκινείται, δήθεν, από τη Νέα Δημοκρατία, χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα την κομματική ιδιότητα που έχει στη Νέα Δημοκρατία ο πρόεδρος του ΣΑΤΑ.

Ο κ. Ραγκούσης, όμως, εκτός των άλλων, έχει και επιλεκτική μνήμη. Ξεχνάει ότι γραμματέας του ΣΑΤΑ είναι ο κ. Κώστας Δήμος, ο οποίος είναι γραμματέας της κομματικής οργάνωσης μεταφορών του ΠΑΣΟΚ.

Όπως, επίσης, ξεχνάει ότι αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Αυτοκινητιστών Ταξί είναι ο κ. Παναγιώτης Σκέντζος, αναπληρωτής ταμίας στη ΓΣΕΒΕΕ, όπου έχει εκλεγεί με το συνδυασμό του κ. Ασημακόπουλου, που υποστηρίχθηκε από το ΠΑΣΟΚ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 19/07/2011 16:53:47

    πειτε των πασοκων οτι ο κλεφτης και ο ψευτης το πρωτο χρονο χαιρουνται.

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/07/2011 16:57:07

    Άμεσα απάντηση από τον Μιχελάκη

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/07/2011 17:09:46

    Παρά την διόρθωση που κάνεις στο τέλος αγαπητέ Οδυσσέα (προσθέτεις ορθώς τους Πασόκους "ανατροπείς"), αδικείς νομίζω κατάφωρα την "Ανταρσύα" παραλείποντας να αναφέρεις ένα τόσο ζωντανό μέλος του ανατρεπτικού κινήματος.
    Πάμπολλοι και πολύχρωμοι σεμνύνονται στο Ελλαδιστάν ως πατέρες της αναρχοαυτονομίας. Τους βλέπεις και τους βρίσκεις παντού, στα πιό απίθανα "μέρη". Το μόνο που με παραξενεύει, είναι ότι μερικοί από αυτούς θέλουν και να εξουσιάζουν πότε πότε.

  4. Αναξίμανδρος avatar
    Αναξίμανδρος 19/07/2011 17:17:18

    Τον κακό τον χορευτή τον ενοχλούν τα @@ του...

    Ή κοινώς, ψάχνουμε απελπισμένα να βρούμε θέματα για να στρέψουμε την κοινή γνώμη από το επερχόμενο selective default (αμετάφραστη μυστηριώδης έννοια στα αγγλικά που ΔΕΝ σημαίνει "επιλεκτική χρεωκοπία" και ΔΕΝ αφορά την χώρα μας, γιατί εμείς δεν θα χρεωκοπήσουμε ποτέ), γιατί θα έλθουν εσπευσμένα με βότσαλα από την παραλία και θα πιάσουν πλατεία, πρώτη κολώνα απέναντι από την Βουλή...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αναξίμανδρος 19/07/2011 21:13:44

      ωραία παροιμία

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/07/2011 17:37:45

    κυβερνηση μεσα ενημερωσης στημενοι δημοσιογραφοι ασχολουνται με τους ταξιτζιδες ,και περνουν ομορφα και ωραια οι μερες. ποιος ασχολειται τωρα με την επιλελτικη χρεωκοπια και τις αλλες μπαρουφες βενιζελου-παπανδρεου.
    μεχρι να φτασουμε στον σεπτεμβριο και τα δημοψηφισματα κατι αλλο θα βρουνε να μας ζαλισουνε μετα τους ταξτζιδες. ειναι η γνωστη μεθοδος πασοκ οταν στριμωχνεται να πεταει την μπαλα στην εξεδρα φυσικα,με την βοηθεια των νταβατζοκαναλιων.

  6. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 19/07/2011 20:33:54

    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η ηττοπάθεια από τη ΝΔ; Γιατί από χθες σπεύδουν όλοι να "απολογηθούν" κατά των κατηγοριών της κυβέρνησης περί υποκίνησης των κινητοποιήσεων των ταξιτζήδων, παίρνοντας αμέσως τη θέση του αμυνόμενου; Τόσος φόβος πια μην τους "μαλώσουν" ή μην τους "βάλουν τιμωρία";

    Όσο για το ΣΥΡΙΖΑ, δέχτηκε ορυμαγδό λάσπης και ενορχηστρωμένες επιθέσεις, τις αντιμετώπισε όμως με μαχητικότητα και τελικά "γύρισε το παιχνίδι" υπέρ του (αν κρίνω από τα ποσοστά των δημοσκοπήσεων).

    ΤΟΝΙΖΩ ΠΩΣ - ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑΝ - ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ.

    ΟΜΩΣ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ "ΠΟΛΕΜΟΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ "ΤΕΪΟΝ ΔΕΣΠΟΙΝΙΔΩΝ".

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Bloody Mary 19/07/2011 21:15:01

      Προσωπικά -αν και δεν έχει σημασία- συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου

      • Bloody Mary avatar
        Bloody Mary @ Μικρός Οδυσσέας 20/07/2011 09:52:49

        Έχει σημασία, και μάλιστα μεγάλη! Όσο πιο πολλές φωνές ακούγονται, τόσο μεγαλύτερες είναι (ελπίζω) οι πιθανότητες να "ταρακουνηθούν" οι νωθροί - ως αποβλέποντες μόνο στη δια/νομή της μελλοντικής εξουσίας - κομματικοί καρεκλοκένταυροι.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/07/2011 22:13:53

    Γιώργο κουράγιο
    Θα παραιτηθεί ο Πρωθυπουργός
    Ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα κάνει αποδεκτή την παραίτηση

    ...και επιτέλους το ΠΑ ΣΟΚ θα έρθει στην εξουσία.

    • juliet avatar
      juliet @ Ο Ιθαγενής 19/07/2011 22:59:14

      καλοοοοοοό!!!!!!!!!!

  8. juliet avatar
    juliet 19/07/2011 23:38:34

    Αύριο πάω Αιτωλοακαρνανία και θα σας πω τα νέα απο πρώτο χέρι χωρίς την μεσολάβηση του κυρ-Μπάμπη.
    Αυτοί που θα κολυμπάνε στα δεξιά του Ρίου θα είναι της δεξιάς παράταξης ,αυτοί που κρέμονται στα κατάρτια του πλοίου θα είναι απέλπισμένοι Πασόκοι που ενώ τους είπαμε λεφτά υπάρχουν τους πήρανε και τα σώβρακα.
    Αιτοί που θα κρέμονται απο τη γέφυρα θα είναι τα ορφάνα του Λαλιώτη που αποζητούνε στοργή και προδέρμ απο τον Ραγκούση και κάπου στο βάθος θα ακούγεται ......πίσω απο τις λέξεις έρχεται ο Αλέξης.........
    Αφου τα μαζέψω και βγάλω τα ποσοστά λέω να κάνω και κανένα μπάνιο απο την αριστερή πλευρά.Δεν είπανε για αριστερούς ,μόνο για δεξιούς και συριζαίους.
    Μ.Ο ,είναι παιδί φίνο και τζιμάνι,καληνύχτα σε σένα και την παρέα σου.
    Η φωτό της θλίψης και της λαμογίας.......και η κοκκινοφορούσα δεν λέει και τίποτε,θα που πει βράδυ είναι ,αλλά μας την έφερε το αφεντικό απόψε..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 20/07/2011 09:49:34

      Καλές διακοπές Juliet. Πάρε το λάπτοπ μαζί σου

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 00:38:41

    Σήμερα ο Μανώλης δέχτηκε απίστευτα πυρά από το MEGA...αλλά μου φάνηκε ότι καλά ΄΄κράτησε΄΄..

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 20/07/2011 20:43:39

    Τσ τσ τσ! Τι σου είναι αυτοί ο ΠΑΣΟΚιανς! Επιλεκτική και κοντή μνήμη έχουνε! Για τα κομματόσκυλα της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ που κατεβάζουνε τους διακόπτες όποτε τους γουστάρει και μας αφήνουν ώρες στο έλεος της ζέστης (και όχι μόνο) τσιμουδιά τα πράσινα σκουλήκια! Ω, το όμορφος κόσμος μπαμπά!