26/09/2011 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όπου λαλούν πολλά κοκόρια...

Εκεί στη Νέα Δημοκρατία διαγκωνίζονται  να κάνουν δηλώσεις με αποτέλεσμα πολλές φορές να μιλάνε στο πόδι.

Παρακολούθησα το Δελτίο Ειδήσεων στο ΜΕGA.

Για την οικονομία: Άλλη δήλωση ο κ.Σταϊκούρας και άλλη ο κ. Βρούτσης!

Για την εργασιακή εφεδρεία. Άλλα είπες χθές ο κ. Νικολόπουλος, άλλα …διόρθωσε σήμερα!

Δηλώσεις έκαναν και ο  κ. Καράογλου, ο κ. Σαλμάς, και κάποιοι άλλοι που δε θυμάμαι!

Λυπούμαι, αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα…

Είναι τόσο δύσκολα να συνεννοούνται μεταξύ τους;

Αυτή η …πολυφωνία υπονομεύει την αξιοπιστία τους….

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 26/09/2011 22:40:44

    Μπορεί να παίρνουν θέση στο βατήρα....

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/09/2011 22:41:52

    Δεν βαριέσαι.....
    Να βγουν από την υποχρέωση κι ας είναι κακάρισμα

  3. φωνη avatar
    φωνη 26/09/2011 22:50:57

    Πάντως οι ανακοινώσεις του Σταϊκούρα είχαν να κάνουν με την έκθεση του Δ.Ν.Τ. και τις αποφάσεις των Ευρωπαίων. Ενώ ο Βρούτσης έκανε μια ανακοίνωση για τις φοροεπιδρομές.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 26/09/2011 23:02:05

    Για την Παιδεία δεν υποφέρει η ΝΔ από πολυφωνία αλλά από αφωνία. Με όλο το σεβασμό στον Αρούλη..

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 26/09/2011 23:08:39

      Αν είχαν μαγκιά και τα ρηχά τα πιάτα θα ζητούσαν σούπα...

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ΕΥΑ 26/09/2011 23:40:27

        Πολύ καλό!
        Γιατί είναι χρήσιμα τελικά τα ρηχά τα πιάτα, ιδιαίτερα αυτά τα κατασκευασμένα από φτηνά υλικά;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ StarPowerNone 26/09/2011 23:56:05

          Δε βρίσκετε πολύ πιθανό, με αυτήν την ποιότητα, να μείνουν στο stock;

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ StarPowerNone 27/09/2011 00:19:40

          Δυστυχώς δεν το βρίσκω πιθανόν με τα σημερινά δεδομένα.
          Το εύχομαι όμως.

  5. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 26/09/2011 23:39:21

    Όλα αυτά τα ονόματα μαζί, ως διάδοχη κατάσταση των Παπακωνσταντίνου-Βενιζέλου-Χρυσοχοϊδη μπορούν να προκαλέσουν μαζικές αυτοκτονίες Ελλήνων από απελπισία. Έχετε συνειδητοποιήσει ότι όλο αυτό το χάλι θα κληθούν να το διορθώσουν οι Μηταράκης-Σταϊκούρας (και ο απαραίτητος εφοριακός Βρούτσης βέβαια, όπως λέμε Μακρυπίδης, Ρεγκούζας και άλλοι ων ουκ' εστιν αριθμός);

  6. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 26/09/2011 23:45:34

    Πολυ γκρινια,δεν μιλανε τα στελεχη-γιατι δεν μιλανε-μιλανε,πω-πω τι ειναι αυτα που λενε,οκαθενας μας το μακρυ του και το κοντοτου.
    Δεν θα συμφωνησω καθολου με αυτη την λογικη,στο κατω-κατω της γραφης για την οικονομια μιλουσαν οπου οι μεριες για εξεταση του θεματος ειναι παρα πολλες.
    Μηπως λοιπον να ειμαστε πιο κοντα στην παραταξη και στα στελεχη της και να μην ψαχνουμε ευκαιρια για γκρινια?

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ NIK THE GR 27/09/2011 00:35:50

      Θυμάστε κάποιες γκρίνιες μας, ότι δίνουμε και μείς δικαιώματα, σαν τον Μαγγίνα που δεν ασφάλισε τον Ινδό κηπουρό, τότε που τα νταβατζοΜΜΕ ανακάλυπταν και έκαναν μονοθεματικά δελτία, τα φοβερά αυτά θέματα;
      Και πολύ από μας τσιμπούσαμε και απήχαμε πρώτα στις ευρωεκλογές και αργότερα δώσαμε την διαφορά των 11 μονάδων στον "λεφτά υπάρχουν".
      Θεμιτή η απαίτηση για καλύτρη αντιπολίτευση. αλλά όχι να τσιμπάμε στην προπαγάνδα των νταβατζοΜΜΕ για πολυφωνία κ.λ.π.
      Λιγότερη γκρίνια και περισσότερη συναγωνιστική συμπαράταξη. Μη χάνουμε από μπροστά μας το μεγάλο κάδρο.
      Καλά χάιδευαν τα αυτιά μας ότι ο λαός πεινά, πως θα αντέξει το πάγωμα μισθών, "τσιμπούσαμε" στο "αίτημα" των νταβατζοΜΜΕ για επίδομα θέρμανσης όταν το πετρέλαιο είχε 45 λεπτά, καταπίναμε την επιχειρηματολογία τους ότι καλώς οι λιμενεργάτες παίρνουν 130.000 € το χρόνο, καλές οι αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό, αλλά είδατε με πόσο βαρύ, κοινωνικό και εθνικό, τίμημα τις πληρώνουμε.

      • Theo avatar
        Theo @ Νίκος Α 27/09/2011 10:15:48

        αν πιστευεις τις ανοησιες που ξεφουρνισε ο ανεκδιηγητος Νικολοπουλος για την εργασιακη εφδρεια οτι οσοι απολυοθυν θα τους επαναπροσλαβει (ο ιδιος εννοειτι, γιατι ο Σαμαρας δεν ακουσα να λεει κατι τετοιο) εισαι πολυ στραβωμενος κομματικα! με τετοιους ανοητους ουτε μια βδομαδα δεν θα αντεξουν...

        • Νίκος Α avatar
          Νίκος Α @ Theo 27/09/2011 10:44:05

          Πρόσκληση σε συμπαράταξη απηύθυνα και περισσότερη ωριμότητα, με βάση όσα έχουν προηγηθεί. Από τον τρόπο αντίδρασής σου δεν μου φαίνεται να στεναχωριέσαι και πολύ για το αν δεν αντέξουν περισσότερο από βδομάδα. Δείχνεις να βολεύεσαι με την τωρινή κατάσταση.

        • takis avatar
          takis @ Theo 27/09/2011 18:06:05

          αυτα λενε και μετα περιμενουν εξουσια,ακομη δεν μαθανε απο τις προηγουμενες αντιπολιτευσεις,γιατι οσα λες πρεπει και να τα κανεις αργοτερα,και τοτε θα δουμε ποσα απηδια χωραει ο σακκος.

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ Νίκος Α 27/09/2011 18:17:36

        Εγω δεν ακουσα κανενα Πασοκο να γκρινιαζει και να παραμενει στην γκρινια του,δες Βουρος,οπως ανεκαθεν το κανουμε εμεις οι ΝΔ.

  7. Απορία avatar
    Απορία 26/09/2011 23:48:29

    No comments...

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 26/09/2011 23:52:02

    το πρόβλημα δεν είναι τα πρόσωπα, είναι το περιεχόμενο της πολιτικής
    είμαι σιγουρος πως αν σε αυτό τον τομέα η ΝΔ διαμορφώσει μια αξιόπιστη πρόταση ( κι όχι μόνο μείωση φορων) ο Σαμαράς δεν θα έχει πρόβλημα, θα βρει τα κατάλληλα πρόσωπα.
    Αρκεί να μην παρασυρθεί σε υποσχέσεις που δεν θα μπορεί να υλοποιήσει, όπως πάνε να τον παρασύρουν οι αιώνιοι τεμπέληδες και διαπλεκόμενοι συνδικαλιστές

  9. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 26/09/2011 23:58:28

    Οι διαπιστώσεις που διατυπώνονται στις τρεις καταληκτικές προτάσεις αυτής της σύντομης ανάρτησης είναι πολύ σημαντικές. Δυστυχώς.
    Πιστεύω ότι δεν έγιναν χωρίς περίσκεψη, έτσι ελαφρά τη καρδία…
    Δεν θα άξιζε μια σοβαρή αναζήτηση και ανάλυση για τα αίτια αυτού του φαινομένου;
    Όχι σε επίπεδο ονομάτων, αλλά για τον εντοπισμό των ουσιαστικών παραγόντων που δημιουργούν, ή επιτρέπουν την εκδήλωση των όσων περιγράφονται. Ίσως ως αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας να γίνουν προτάσεις που θα οδηγήσουν σε βελτιώσεις.

  10. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 00:01:13

    Νομίζω ότι για τους τομεάρχες οικονομίας τώρα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να γκρινιάζουμε. Δε βλέπω ποιό είναι το πρόβλημα καν. Την υπόθεση με την εφεδρεία δεν την παρακολούθησα και δεν την ξέρω. Αλλά για την οικονομία, είδα να βγαίνουν 2 ανακοινώσεις για 2 διαφορετικά θέματα, δε βγήκαν 2 ανακοινώσεις για το ίδιο θέμα που λένε διαφορετικά πράγματα.

    Και γενικά το οικονομικό επιτελείο μια χαρά έχει δουλέψει μέχρις στιγμής. Τι σημασία έχει ποιά είναι τα πρόσωπα, αυτά τα επέλεξε ο Πρόεδρος και για να τα κρατάει αποδίδουν. Η οικονομική πολιτική είναι σωστή; Εμάς αυτό μας νοιάζει, τα πρόσωπα τα επιλέγει ο Σαμαράς.

  11. ektoras avatar
    ektoras 27/09/2011 03:08:55

    Αναφορικα με το χαρατσι για τα ακινητα που θα αποτελεσει την χαριστικη βολη για ολους μας ανεξαιρέτως αν ειμαστε εργαζόμενοι, άνεργοι, συνταξιούχοι ή εφεδροι η Ν.Δ. επιδεικνύει μεγαλη αγκύλωση να δηλώσει, οχι την αντίθεση της στο μέτρο (που ειναι το έυκολο...), αλλα την δέσμευσή της κατάργησής του όταν θα γίνει κύβέρνηση...
    Ο μονος που το ψέλισε με ερωτηματίκα και "ισως" ειναι ο κ.Μυταράκης στον real fm σε συνεντευξή στον Χατζηνικολάου. Εδω όμως, σε ένα μετρο που θα πνιξει το συνολο της Ελληνικής κοινωνίας περιμένω μια ξεκάθαρη θέση!

  12. kostasv avatar
    kostasv 27/09/2011 13:04:32

    Πολιτικοί & αξιοπιστία!!!!!!!!!!!!!!!! Μη μπλέκουμε τα γένια με τα χτένια.