11/01/2009 03:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όπου λαλούν πολλά κοκόρια, αργεί να ξημερώσει (2)

Το θεωρούμε κιτς να πηδάμε ως το ταβάνι και να ζητωκραυγάζουμε κάθε φορά που επιβεβαιωνόμαστε - και είναι πολλές. Η κατακόρυφη άνοδος της επισκεψιμότητας της σελίδας μας (της πραγματικής και όχι της Αλέξαινας και των «δημοφιλέστερων» μπλογκς) είναι η καλύτερη ανταμοιβή για μας, μαζί με την αύξηση των σχολίων και των ...καυγάδων που τα συνοδεύουν.

Αυτή τη φορά όμως αξίζει πραγματικά τον κόπο να θυμηθούμε τις γράφαμε την 1η  Φεβρουαρίου 2008, μεσούσης της κρίσης για τον Ζαχόπουλο και την Ζήμενς, σε ένα προφητικό δημοσίευμα με τον τίτλο «Όπου λαλούν πολλά κοκόρια, αργεί να ξημερώσει» και να δούμε πως εκείνες οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν σήμερα:

Είναι φανερό πλέον ότι το εκδοτικό κατεστημένο πρωταγωνιστεί σε μια αδυσώπητη σύγκρουση παλαιών και νέων συμφερόντων, έπαθλο της οποίας είναι η κυριαρχία στο νέο πολιτικό σκηνικό. ...Το διακύβευμα είναι πολύ μεγάλο και επειδή η σύγκρουση τείνει να καταστεί ανεξέλεγκτη, επιδιώκεται μια «ομαλή διέξοδος». Να επιλυθεί δηλαδή με πολιτικά μέσα η διαδοχή του Καραμανλή στη ΝΔ ... Επειδή λοιπόν δεν αρκούν τα δακτυλίδια και τα μεταξωτά... ενδύματα για να είναι κανείς ηγέτης αλλά απαιτείται και επιδεξιότητα, κάνουμε τον εξής χρησμό:

1 Ο Καραμανλής θα είναι ο μόνος χειριστής , επειδή όπου λάλησαν πολλά κοκόρια ουδέποτε ξημέρωσε

2 Το τι θα γίνει περνάει μέσα από μια εν συνειδήσει απώλεια της δεδηλωμένης και με σύντομες όσο γίνεται εκλογές, επειδή δεν αντέχουν μέχρι τον Σεπτέμβριο. Θα τους έχει ξεφωνίσει το σύμπαν μέχρι τότε.

3 Το κέρδος του Καραμανλή μπορεί να είναι η Προεδρία, αν δεν βαρεθεί στο μεταξύ και αν δεν τον κάνουν κι αυτόν διαπλεκόμενο.

4 Η Ντόρα ακολουθεί σε δυο βήματα (το ένα μπορεί να λέγεται Σουφλιάς) κι αυτό ας φροντίσουν να το καταλάβουν όλοι.

5 Αν τα βρουν στην διαδοχή, η ΝΔ δεν θα διαλυθεί σε κομμάτια και (το κυριότερο) θα υποχρεωθεί έτσι να μην διαλυθεί το άλλο κόμμα (επίσης σημαντικό)

6 Η μπουγάδα θα πλυθεί από τους κοινοβουλευτικούς όπως προβλέπεται και στο manual

7 Οι πάσης φύσεως οικονομικοί παράγοντες δεν έχουν να προτιμήσουν κάτι καλύτερο

8 Το πόπολο θα δει και ανθρωποθυσίες (ψωμί μάλλον δύσκολα)

9 Οι ζημίες θα είναι μερικές προσωπικότητες (τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή) 

Αποτελέσματα

1 Επιβεβαιώθηκε πλήρως

2 Δεν επιβεβαιώθηκε, αλλά έχουμε ακόμα δρόμο

3 Είμαστε μέσα

4 Βλέπε τελευταίο ανασχηματισμό και διευθυντήριο οικονομίας με Σουφλιά, αν και η είσοδος Σαμαρά στην κυβέρνηση δημιουργεί νέα δεδομένα

5 Σωστό, αυτό επιχειρούν τώρα

6 Εξεταστική κλπ

7 Βλέπε στήριξη εκδοτών σε Καραμανλή

8 Ρουσόπουλος, Αλογοσκούφης, Δούκας, Κοντός, Μισέλ κλπ

9 Το ίδιο με το 8

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμος avatar
    Δήμος 11/01/2009 03:34:40

    Ο επαγγελματικός κυνισμός δεν είναι πάντα ο καλύτερος οδηγός για αναλύσεις. Στο καθ΄ημάς πολιτικό σκηνικό έχουν συσσωρευθεί πολλοί παράγοντες απροσδιοριστίας, γεγονός που υποδηλώνει ότι οι εξέλίξεις δεν θα είναι ευθύγραμμες, ούτε ευθέως διατεταγμένες από τους επιφανείς της διαπλοκής και πολύ περισσότερο το υπαλληλικό προσωπικό τους-Όλγα, Γιάννη, Παύλο, κ.λπ, κ.λπ- καθώς υπάρχει πάντα η υπαρκτή πιθανότητα να ενεργοποιηθεί ο ... "τρελός" του παιγνίου και να διαλύσει τα παιγνιόχαρτα. Ποιός μπορεί να είναι αυτός; Μα, είναι προφανές και σε έξυπνους συνομιλητές-όπως είσαστε όλοι εσείς-δεν αξιζει "μασημένη τροφή"...

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:48:53

    Λαμπάδα στους σχολιαστές.

  3. Οργή avatar
    Οργή 11/01/2009 04:07:35

    Respect!!!!! :)))

  4. Νικόλας avatar
    Νικόλας 11/01/2009 04:31:23

    Υπάρχει και το πόπολο φάκτορα και αυτό είναι αστάθμητος παράγοντας. Την ιστορία δεν την γράφουν μόνο οι ελίτ. Οι λαοί δεν είναι κομπάρσοι, είναι μια δεξαμενή που περιέχει όλες τις πιθανότητες.

  5. Factorx avatar
    Factorx 11/01/2009 04:41:54

    @4. Φυσικά υπάρχει και το πόπολο.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/01/2009 07:48:10

    Κι όμως... πιστέυω ότι ο επαγγελματικός κυνισμός είναι ο μόνος οδηγός. Η απροσδιοριστία υπάρχει πάντα και εξ ορισμού (και καμιά φορά αυτό που φαίνεται απροσδιόριστο σε μερικούς, για άλλους είναι μεθοδευμένο).

    Όσον αφορά το πόπολο... Δώστου άρτον και θεάματα... και αποδιοπομπαίους τράγους

  7. PRIME avatar
    PRIME 11/01/2009 08:57:25

    factorx το μονο πουσεενδιαφερει ειναι το προφιλ του ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ Η ΑΥΡΙΑΝΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ

  8. fantomas avatar
    fantomas 11/01/2009 09:28:54

    ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ, ΜΗΜ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΝ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ!!

  9. ΚΟΜΟΣ avatar
    ΚΟΜΟΣ 11/01/2009 10:25:01

    το πρόβλημα είναι οτι δυστυχώς διαθέτουμε χαμηλό επίπεδο πολιτικών και δεν βλέπουμε φως στο βάθος του τούνελ.Αυτοί δείχνουν οτι μας κάνουν χάρη που μας κυβερνούν.
    Εχουμε μπέξει σε μια οικογενειοκρατία και φτάσαμε να μιλάμε για ονόματα και όχι για ανθρώπους,ικανότητες,αξίες.
    Δύσκολα να ξεμλέξουμε απο αυτό το σκηνικό γιατί υπάρχει αλληλοεξάρτηση και κοινά συμφέροντα πολιτικών και επιχειρηματιών.
    Πχ όλοι ξέρουν και ξέρουμε οτι αγοράζουμε ακριβότερα τα τρόφιμα στα SURERMARKETs απο όλη την Ευρώπη λόγω καρτέλ των 5 μεγάλων ονομάτων τουχώρου.Κανείς δεν κάνει τίποτε γιατί ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν.
    Στην πιάτσα ακούγεται έντονα ότι υπάρχουν μέτοχοι πολιτικοίστα μεγάλα surermarkets.
    Οι αστέρες ρεπόρτερς των ΜΜΕ ψελίζουν πού και πού κάτι για το θέμα ,αλλά στην ουσία μούγκα.
    Αυτοί θάπρεπε να το φωτίζουν κάθε μέρα για να υπάρξει αντίδραση του αγοραστικού κοινού να έρθει το πάνω κάτω ,μπας και γίνει κάτι,αλλά άκρα του τάφου σιωπή.
    ΛΥΣΗ ;ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ,ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΦΤΙΆ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΡΙΔΟΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΠΟΥΛΟΠΡΕΠΕΝΤΕΡΗΑΥΤΙΑΤΡΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ τι ΔΙΑΒΑΧΕΤΑΕ και τι ΨΗΦΙΖΕΤΕ.

  10. t avatar
    t 11/01/2009 11:04:47

    Μπορεί κάποιος να μας πει κάτι για τους όρους

    constructive chaos
    Greater Middle East

  11. alone avatar
    alone 11/01/2009 11:48:27

    Λιγος αντιλογος.

    1. Μα αυτο συμβαινει απο την εποχη ΑΠ; Το πολιτευμα και η εν γενει πολιτικη κουλτουρα που προωθουν και τα ΜΜΕ ειναι ολο και πιο πρωθυπουργικοκεντρικη.Το νεο δογμα. Κριτικη στους παντες,δεν αγγιζουμε τον πρωθυπουργο.

    4. Την Ντορα την περιμενουμε εδω και χρονια.

    5. Ηταν το πιθανοτερο σεναριο. Η ενστικτο αυτοσυντηρησης των κομματων εξουσιας εχει επικρατησει. Το ΠΑΣΟΚ εδωσε το φωτεινο παραδειγμα απο την μεταΑΠ εποχη.

    7. Ειχε διαφανει απο την υποδοχη ΓΑΠ στην μαχη της διαδοχης.

    8,9. Η λογικη καταληξη των σκανδαλων και του δογματος 1.

    Και η δικη μου αισθηση. Η Ντορα ειναι το καλο παιδι του συστηματος.Παρολα αυτα δεν βλεπω μελλον
    γι αυτη. Η απηχηση της στο λαο(εντος και εκτος ΝΔ)
    θα ανατρεψει τις προσδοκιες των νταβαδων.

  12. t avatar
    t 11/01/2009 11:58:02

    @ 10 Anonymous

    Εμείς έχουμε παρατεταμένη διαμάχη με τα πρόσφατα Δεκεμβριανά?

    Έχουμε μια εσωτερική μακροχρονια ένταση, ένα constructive chaos?

  13. t avatar
    t 11/01/2009 12:22:19

    @ 15

    Είναι τραβηγμένο. Αλλά αν σχετίζεται με το Project for a New Middle East???

  14. Xase avatar
    Xase 11/01/2009 12:57:05

    Ο ογδοος χρησμος ειναι αυτος που θα επιβεβαιωθει στα σιγουρα. Ολοι οι αλλοι παιζουν.

  15. SKAI avatar
    SKAI 11/01/2009 13:13:01

    Ερμήνευσε τώρα και την αποκάλυψη του Ιωάννη! Επίσης... πότε θά έχουμε εκλογές? γιατί αν τις κάνει πρόωρα (έτσι πιστεύουν και οι ΦΑΚΤΟΡΕΣ) θα πέσει πολύ κλάμα εδώ μέσα!!!
    Αλήθεια ο λαουτζίκος τι σχέση έχει με τις προδητείες σας???

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 13:16:13

    Eπιτέλους η Ανανεωτική Πτέρυγα τού Συνασπισμού βγάζει μανιφέστο και κάνει ουσιαστική κριτική στην οππορτουνιστική πολιτική Αλαβάνου Τσίπρα .
    Το ιδιο γίνεται και απο μερίδα τής Αριστερής Πτέρυγας..
    Εξαιρετική η σταση τού Κουβέλη σε σημερινή συνέντευξη στην Καθημερινή.
    Μια ελπιδοφόρα εξέλιξη για τον ΣΥΝ.
    Μακάρι να ΄καθαρίσει΄ η κόπρος τού Αυγείου εκεί μέσα απο αριστερίστικς γκρούπες τού ΣΥΡΙΖΑ που είναι σταλινκότερες τού Στάλιν και απο οππορτουνιστές τού ΄Κατεστημένου΄σαν τον Ελα Αλέκο και τον ΄εξεγερμένο΄τού Downtown Τσίπρα.

  17. Factorx avatar
    Factorx 11/01/2009 13:36:18

    @SKAI ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ: Ο Λαός είναι στη γωνία και απομονωνεται περισσότερο απο κάτι σαν κι εσας που νομίζουν οτι επειδή ο Λαμπράκης αποφάσισε να πάιξει τον Τσίπρα για τον ΓΑΠ ανέβηκε και το λαικο κίνημα

  18. ataktos avatar
    ataktos 11/01/2009 13:40:25

    Spiro eftihos to skripta manous etsi o factorx ligo tha kokinisi ke i fek tha diadothi pio eleftera ha ha ha

  19. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/01/2009 13:52:09

    Εμενα παντως ολα αυτα μου θυμιζουν τη περιπτωση αλντο μορο και στη καλυτερη περιπτωση εξωθεν σχεδιασμους...Δεν θεωρω τυχαιο τιποτα
    Απλα τα κομματια του παζλ που προσπαθω να συναρμοσω ειναι ο αγωγος, ο φονος του αλεξη, η οικονομικη κριση η παρ ολιγον δολοφονια του Διαμαντη, και που ενω ολα αυτα συμβαινουν οι τουρκοι αλωνιζουν, οι ρωσοι κατεβαινουν οι σκοπιανοι οργιαζουν, το ΣΥΡΙΖΑ και τα inymedia κανουν λογο για χρησι στρατου στους δρομους... μεχρι και στη βουλη μπηκε το ζητημα προσφατα... και οι δυο συνταρακτικες κατ εμενα ανταποκρισεις του πολυχρονιου απο Νεα Υορκη.
    αν σε ολα αυτα προσθεσει κανεις και αυτο http://troktiko.blogspot.com/2009/01/blog-post_9876.html τοτε αναμενονται γρηγορα σκληρες εξελιξεις για ολους μας.....

  20. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/01/2009 13:54:17

    Φυσικα στη φυση δεν υπαρχει το ΤΥΧΑΙΟ η το ΑΠΙΘΑΝΟ και φυσικα ολα τα διεπουν καποιοι νομοι και καποιες σταθερες.Παρ ολο που δεν εχω σχεση καν με το ΚΚΕ οφειλω να επισημανω και την υπευθυνη πορεια του το τελευταιο διαστημα και οτι εχει τις πληροφοριες του που καλα τεκμηριωμενες ειναι και αποδεικνυονται καθημερινα...

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 13:59:31

    Ατακτε μάναμ δεν σε καταλαβαινω δυστυχώς.
    Αλλά είναι δικό μου το θέμα.
    Τουλάχιστον σε νοιώθουν οι υπόλοιποι.

  22. osaperas avatar
    osaperas 11/01/2009 14:11:16

    @23

    Έξωθεν σχεδιασμοί;

    Ή μήπως έσωθεν ηλιθιότητα;

    οι ξένοι δεν σκότωσαν κανένα πιτσιρίκο αλλά η εγκληματική νοοτροπία των πάσης φύσεως ελλήνων αστυνομικών και μη (αστυνομικών) που έχουν δημιουργήσει αυτή την κατάσταση στα Εξάρχεια
    .
    Η οικονομική κατάρευση της χώρας μας οφείλεται κυρίως στα πάσης φύσεως σκάνδαλα που μας ταλανίζουν εδώ και πολλά χρόνια

    Για παράδειγμα έλληνες πολιτικοί που νομιμα εκλέγονται από τους έλληνες πολίτες) είναι μπλεγμένοι με την υπόθεση βατοπεδίου

    Είτε ακόμη οφείλεται στο γεγονός ότι εδώ και χρόνια στο δημόσιο τομέα ουδείς με ελάχιστες εξαιρέσεις παραγει έργο. Τους έχουν ξεσχίσει οι εργαζόμενοι όλους τους οργανισμούς.

  23. xxx- avatar
    xxx- 11/01/2009 14:59:43

    O KK παραμένει στην εξουσία όσο κανείς δεν τον 'απειλεί' έχοντας το 151.Η Ντορίτσα όσο και να θέλουν, παιχνίδι δεν μπορεί να παίξει.Υπολοχαγοί αργότερα ίσως...Το παιχνίδι σήμερα παίζουν οι οικονομικά ισχυροί στο γήπεδο του ΚΚ , στην κατεύθυνση του να κρατήσουν την κατάσταση του πολιτικού σκηνικού όπως έχει, τα κεκτημένα και να πληρώσει την κρίση το πόπολο,αφού κάποιοι δεν μπαίνουν στο κρεβάτι του Προκρούστη.Επειδή το τρέχον χρονικό διάστημα είναι κρίσιμο, χρησιμοποιούν όλα τα εργαλεία τους,δημοσκοπήσεις,φυλλάδες,ΜΜΕ,νοικοκυραίους,φόβο......Ας μην ξεχνούν όμως και τον 'αστάθμητο' ανθρώπινο παράγοντα και τα πάντα ρει!!

  24. Skud avatar
    Skud 11/01/2009 15:26:52

    @20 FACTORX και 26 xxx
    Πράγματι είναι ασταθμητος ο ανθρώπινος παράγοντας αλλά...
    1. Ξέρει καλά τον ρόλο του Λαμπράκη γιατί εξέλεξε ξανά τον ΓΑΠ
    2. Θα ξαναεκλέξει τον ΚΚ γιατί ακριβώς κατάλαβε το παιχνίδι που περιγράφεις...
    Απλά ο Αλέκος και ο Αλέξης και τα αριστερά γκρουπούσκουλα νομισαν ότι ο κόσμος θα τους κάνει νέα ΕΔΑ!!!!!

  25. xxx- avatar
    xxx- 11/01/2009 15:59:42

    @27 1.Tον ΓΑΠ δεν εξέλεξε ο Λαμπράκης,γιατί άλλον προωθούσε.Άσχετα,αν ο ΓΑΠ εξελέγει από ένα κομμάτι του ΠΑΣΟΚ που ούτε κι αυτός ίσως...περίμενε,αλλά κάτι σηματοδοτεί.2. Δεν θα εκλέξει ξανά τον ΚΚ,γιατί ακόμη και η τσέπη του μικροαστού τσούζει άσχημα.Όσο για την τελευταία αλλαγή κι αυτή θα γίνει μαζί με το πολιτικό σκηνικό σε βάθος χρόνου, γιατί θα είναι μονόδρομος.Ακόμη και τώρα με την οικονομική κρίση ,η κατεύθυνση έχει αριστερό πρόσημο υποχρεωτικά βλπ. Ευρώπη.

  26. ataktos avatar
    ataktos 11/01/2009 16:02:13

    Skud otan pezis skaki me enan antipalo ipothithete kseris na metras ke gnorizis deka basikes kinisis otan o antipalos sou lei mat avtia ke matia ehis tou les efharisto ke terma an pali pezis dihos na kseris ti pezis ke sou lene mat den brizis i spas to skaki dioti tote ise xeftelismenos blax


    factorx: Ατακτε, την επόμενη φορά που θα βρίσεις ή δεν θα γραψεις ελληνικά θα σε κόψω. Αυτό που κανεις λέγεται και "ωχαδερφισμός"

  27. Skud avatar
    Skud 11/01/2009 16:05:45

    @xxx
    Η είσαι υπερβολικά αισιόδοξος ή φοράς κόκκινα γιαλιά.
    Σου αναφέρω ως παράδειγμα την κατάντια της Γαλλικής (κεντρο) αριστεράς και της κατακερματισμένης Ιταλικής, που έδωσε την δυνατότητα στον Μπερλουσκόνι μετά και τα γεγονότα της Γένοβας.
    Θυμίσου ότι ο κόσμος ψάχνει σιγουριά και όχι πειραματισμούς τύπου McDonalds (Αλαβάνου-Τσίπρα)

  28. Skud avatar
    Skud 11/01/2009 16:09:32

    @Ατακτος 29
    Βγάλε τα κόκκινα γιαλιά και μην βρίζεις
    Εγώ δεν παίζω σκάκι, πώς σου πέρασε αυτό από το μυαλό? Την αποψή μου λέω. Αν βγάλεις τα γιαλιά τότε θα καταλάβεις!

  29. xxx- avatar
    xxx- 11/01/2009 17:04:01

    @30 Κάθε χώρα έχει τις ιδιαιτερότητές της.Εξαρτάται από τους χειρισμούς ,το σχήμα και τα πρόσωπα που περιλαμβάνει.Το εκκρεμές βέβαια στα χρόνια που έρχονται,λόγω των συνθηκών,μπορεί να κάνει αυτή την ταλάντωση για τη 'σιγουριά' που κατασκευάζουν ώστε να μη χάσουν τα κεκτημένα και με τη βήθεια της κεντροδεξιάς που τα στάζει συντρέχουσα προς βοήθεια.

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 17:10:56

    E οχι και ΄κόκκινα γυαλιά΄...

    Το bulgamark κουβαλάει εδώ μέσα.

  31. ataktos avatar
    ataktos 11/01/2009 17:13:50

    Anonymous Says:January 11th, 2009 at 5:12 pm ειμαι. προς skud