Όποιος λοιπόν τολμά, ας αμφισβητήσει τον Σαμαρά
02/03/2015 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιος λοιπόν τολμά, ας αμφισβητήσει τον Σαμαρά

Τη στιγμή που η χώρα βουλιάζει στη «δημιουργική ασάφεια» και την «χρηματοδοτική αβεβαιότητα», τέτοιες κινήσεις «Εφιάλτη», μόνο να αποδοκιμαστούν μπορούν από τον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας.

Πρώτοι εδώ στο antinews σε όλη την διάρκεια της διακυβέρνησης της χώρας από τη ΝΔ, επισημαίναμε τα λάθη και τις αστοχίες της κυβέρνησης όπως και τις παθογένειες που κουβάλησαν μαζί τους στα Υπουργεία, τα πρωτοκλασάτα στελέχη της.

Παρόλα αυτά, η χώρα έβγαινε οριστικά από τα Μνημόνια, έχοντας εξασφαλίσει την θωράκισή της μέσω της πιστοληπτικής γραμμής στήριξης, με σημαντικά πρωτογενή πλεονάσματα.

Η χώρα αυτή τη στιγμή έχει μπει σε έναν νέο κυκεώνα μνημονίων, χωρίς καμία χρηματοδότηση και με εμφανή τα σημάδια της ρήξης στο εσωτερικό της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, μόλις ένα μήνα μετά την εκλογή της.

Μέσα σε αυτό το σκηνικό, η Νέα Δημοκρατία παραμένει ο μοναδικός σταθερός πυλώνας για τη χώρα, που μπορεί να εγγυηθεί την ευρωπαϊκή της πορεία.

Οι στιγμές είναι κρίσιμες για τη χώρα και όσοι ματαιοπονούν για να προτάξουν και πάλι της μικροπολιτικές τους φιλοδοξίες, να τους πούμε πως «ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα».

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews o Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, στην επερχόμενη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας την Πέμπτη, αναμένεται να ρίξει το γάντι σε όσους κινούνται απέναντι στο εθνικό συμφέρον, χωρίς καμία αίσθηση παραταξιακής συνείδησης ή πολιτικής ευθύνης.

Οι γνωστοί απόγονοι των τζακιών, όπως η κ. Ντόρα Μπακογιάννη, δεν έχει ακόμη φαίνεται χωνέψει την ήττα του 2009 ή δεν έχει αντιληφθεί πως δεν έχει κανέναν κοινωνικό έρεισμα και διαρρέει πως θα θέσει θέμα ηγεσίας.

Τη στιγμή που η χώρα βουλιάζει στη «δημιουργική ασάφεια» και την «χρηματοδοτική αβεβαιότητα», τέτοιες κινήσεις «Εφιάλτη», μόνο να αποδοκιμαστούν μπορούν από τον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας.

O Ευριπίδης Στυλιανίδης, προσπαθεί εδώ και καιρό να ράψει το κουστούμι του δελφίνου –όταν βρίσκει χρόνο από τα μπουζούκια- αλλά ξέρει πως είναι μεγάλο για να του κάνει.

Καλά, δε θα μείνουμε τώρα στην κ. Γιαννάκου-Κουτσίκου, που κάνει την σερβιτόρα σε μυστικούς δείπνους εσωστρέφειας με menu ανοησίας και ορεκτικά που μόνο αναγούλα φέρνουν.

Τέλος ο Νίκος Δένδιας, που αφού τον προστάτεψε ο Αντώνης Σαμαράς, από πιθανή μη εκλογή στην Κέρκυρα, πραγματοποιεί γεύματα και συναντήσεις για να φτιάξει κλίμα υπέρ του.

Την ίδια ώρα που η κυβέρνηση δεν μπορεί να τα βρει με το εσωτερικό της και αρνείται να φέρει πραξικοπηματικά το νέο Μνημόνιο στη Βουλή, τέτοιες ενέργειες, αυτήν την κρίσιμη για τη χώρα χρονική περίοδο, μόνο ως πολιτική εσχάτη προδοσία μπορούν να θεωρηθούν.

Αντιλαμβανόμαστε τη μεγάλη στεναχώρια της Ντόρας της Εξερευνήτριας και των λοιπών παρατρεχάμενων που η ΝΔ συγκράτησε τις δυνάμεις της και δεν διασπάστηκε, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλό για αυτούς πρώτα από όλα να καταλάβουν πως η χώρα χρειάζεται μια ενωμένη, ισχυρή Νέα Δημοκρατία, με αρχηγό τον Αντώνη Σαμαρά.

Όσοι παίζουν το παιχνίδι του Τσίπρα να έχουν υπόψη τους πως ο απλός κόσμος της Νέας Δημοκρατίας τους βλέπει και κρίνει.

Και αν τους έστειλε στην Τρίτη θέση της Ά Αθήνας στις τελευταίες εκλογές, την επόμενη φορά θα τους στείλει εκτός Βουλής.

Εκτός βέβαια αν τους μαζέψει ο Τσίπρας, τώρα που έχει και προβλήματα με τους βουλευτές του.

Όλους αυτούς που σε μικρές ή μεγάλες μάχες υπονόμευσαν τις επιλογές της παράταξης, διέσπειραν τη διχόνοια, βάζοντας μπροστά το προσωπικό τους κέρδος και τον αχαλίνωτο αριβισμό τους.

Τζάκια και λοιπά κούτσουρα έχουν καεί προ πολλού στη φωτιά της μετριότητας και πλέον δεν κάνουν ούτε για κάρβουνα.

Όποιος λοιπόν τολμά, ας αμφισβητήσει τον Σαμαρά.

Και ας μετρηθούνε. Γιατί μόνο ως θέατρο ύψιστου σουρεαλισμού μπορεί να δει κάποιος μια εικόνα εσωστρέφειας της Νέας Δημοκρατίας στη Βουλή, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση δεν έχει τη δύναμη να επιβάλλει τη συμφωνία στο εσωτερικό της και ταυτόχρονα η συμφωνία αυτή δημιουργεί νέα προβλήματα.

Αλήθεια, όλοι αυτοί που τρώνε τις σάρκες της παράταξης, πότε θα βγάλουν καμιά δήλωση για την Κυβέρνηση; Οι κατά τα άλλα λαλίστατοι κύριοι και κυρίες, πότε θα ασκήσουν το κοινοβουλευτικό τους έργο –που για αυτό τους ψήφισε ο λαός- και θα ασκήσουν κριτική στην κυβέρνηση;

Όσον αφορά τις κινήσεις του Αντώνη Σαμαρά μαθαίνουμε πως θα προχωρήσει σε μια σειρά από ουσιαστικές αλλαγές σε επίπεδο δομών, διαδικασιών και προσώπων, ξεκινώντας από το ίδιο το επιτελείο του.

Κυρίως όμως θα αναζωογονήσει την «καρδιά» της παράταξης, που είναι ο κόσμος της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 02/03/2015 16:25:11

    Οι Μητσοτακαίοι έχουν κόμμα. Το ΔΗ.ΣΥ. Στη μοίρα του ΔΗ.ΣΥ έπρεπε να είχε αφεθεί η Ντόρα το 2012....

  2. Fotini avatar
    Fotini 02/03/2015 17:40:03

    ΑΝΑΓΟΥΛΑ, πραγματικά γιά ὅλους τούς ἐπίδοξους μνηστῆρες! ῾Η θυγατέρα ἔπαιξε καί ἔχασε ἀλλά δέν τά παρατᾶ. Δέν τήν θέλει ἡ βάση, πῶς πρέπει νά τῆς τό ποῦμε γιά νά τό ἐμπεδώση;;;;;;

  3. GLAD avatar
    GLAD 02/03/2015 18:05:11

    Στο σημείο μηδέν που βρίσκεται η χώρα , νομίζω ότι μπορεί κανείς βάσιμα να θέσει τα εξής : 1. Όντως ο σημαντικός πολιτικός πυρήνας της χώρας είναι η Ν.Δ. και ότι αυτή εκφράζει από την κοινωνία. 2. Αναμφίβολα ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο επιφανής πολιτικός που αν και εν μέρει μόνον δικαιώνεται (βέβαια πάντα δεν μπορείς να έχεις επιτυχίες 100% , πολύ δε περισσότερο όταν υποχρεώνεσαι κατόπιν λαϊκής εντολής να συγκυβερνάς με το Πασοκ) για το σύνολο των κυβερνητικών και λοιπών επιλογών του , φαίνεται ότι μόνον αυτός μπορεί να αντισταθεί στην λαϊκιστική λαίλαπα που σαρώνει την χώρα , έχοντας και πολιτική εμπειρία και επιστημονικό επίπεδο . 3. Πού είναι οι λοιποί "κόκορες" που εμφανίζονται να αμφισβητούν τις επιλογές του και την ηγεσία του ? Δεν έχει νόημα να λέει κάποιος εξ αυτών ότι "υπάρχει" , αν δεν διατυπώνει μιά έστω όχι ριζικά αλλά πάντως διαφορετική άποψη όσον αφορά λύσεις για τα πρακτικά και ουσιώδη προβλήματα της χώρας . Προσωπικά τις τρομερές αυτές ημέρες που περνάμε , εγώ σημειώνω : την ασίγαστη και ορθολογική παρουσία του Γεωργιάδη , του Βρούτση και έστω του Μητσοτάκη. Πού είναι όλοι οι άλλοι ? Μήπως τελικά οι "κόκορες" είναι "κότες"? Γιατί κύριοι δεν συγκρούεστε με τους ψυχοπαθείς της Αριστεράς ? Τους φοβάστε ? Μήπως είστε πολύ Συντηρητικοί και δεν σας αρμόζει μιά τέτοια στάση ? 4. Εδώ που φτάσαμε και όπως φτάσαμε , μπορεί κάποιος να μας πει , πως μπορούσαν και υπήρχαν εντός Ν.Δ. , άτομα σαν τον Καμμένο , τον Πολύδωρα , τον Νικολόπουλο ? Δεν είμαι και δεν υπήρξα μέλος της Ν.Δ. , αλλά κάποιος πρέπει να δώσει κάποια εξήγηση σε ανθρώπους σαν και εμένα που κάνω σταθερά την συγκεκριμένη κομματική επιλογή μόνο με ιδεολογικά κριτήρια και χωρίς κανενός είδους εξαρτήσεις . Ελπίζω ότι τους συγκεκριμένους δεν θα τους ξαναδούμε ποτέ "στα πόδια μας" σαν "απολωλότα πρόβατα". 5. Τι νόημα έχει η συνεχής επίκληση του "Καραμανλή" και της "ομάδας" του. Είναι η Ν.Δ. ιδιοκτησία του ? Δεν νομίζω . Το κοινωνικό σώμα που εκφράζει η Ν.Δ. δεν αποδέχεται τέτοιες καταστάσεις και καλό είναι να το ξεχάσουν όσοι το σκέφτονται ή το λένε. Ο ίδιος ο Καραμανλής είναι ένας πολύ σοβαρός άνθρωπος , με μειονεκτήματά του το ότι δεν εξήγησε πρωτίστως στους ψηφοφόρους του (και στον λαό γενικότερα) "τι συνέβη τότε" και βεβαίως τις εν πολλοίς άστοχες επιλογές προσώπων που τον πλαισίωσαν , κάτι που βεβαίως συνέβη και συμβαίνει και με τον Σαμαρά . Δεν θα έθετα θέμα ιδεολογικού στίγματος εκ μέρους του , αν και πολλοί θα το αποτολμούσαν. 6. Πιστεύω ότι πολύ σωστά έθεσε εδώ στο Antinews νομίζω ο κύριος "Ψυχραιμίας" , ότι η αντίληψη του ποιός είναι "δεξιός" έχει να κάνει με συγκεκριμένα ιστορικά γεγονότα και όχι με την ιδεολογία του καθενός ή εν πάση περιπτώσει την κοσμοαντίληψη του. Επιβεβαιώθηκε στις μέρες μας ότι δεν υπάρχει ούτε καν ηθικός κώδικας και ότι στο μυαλό "αριστερών" (πρωτίστως) αλλά και "δεξιών" κυριάρχησε μόνον μία άποψη : "...ας μου τα δώσει εμένα και ας τα πάρει από όποιον θέλει...". Αυτό ήταν το κριτήριο ψήφου. Συναφώς επιβεβαιώθηκε επίσης ότι κυρίαρχη ιδεολογία στην Ελλάδα είναι ο λαϊκισμός . Η κυριαρχία του συναισθήματος και η σχεδόν απόλυτη έλλειψη λογικής - αυτό εξάλλου αποτελεί και ακαταμάχητο το προσόν του Σοσιαλισμού . 7. Δεδομένων όλων αυτών θεωρώ ότι η Ν.Δ. οφείλει να "οδεύσει" γρήγορα προς Συνέδριο. Τα πράγματα πλέον είναι ξεκάθαρα . Οι επιλογές για την χώρα είναι λίγες και σημειώνω ότι βρίσκονται όλες από την φιλελεύθερη ιδεολογικά πλευρά. Άρα δεν τίθεται ιδεολογικό θέμα . Απαιτούνται όμως η κατάλληλη στρατηγική και επιδέξιες τεχνικά λύσεις . Η επιλογή νέου αρχηγού φυσικά και δεν απαγορεύεται αν η πλειοψηφία το εγκρίνει , αρκεί όμως να "κομίζει" κάτι συνταρακτικά καλύτερο από τον υπάρχοντα.

  4. Αριστερός avatar
    Αριστερός 02/03/2015 18:26:40

    Απουσία κομματικής πειθαρχίας λέγεται αυτό. Σε κανένα σοβαρό κόμμα του κόσμου δε συμβαίνουν αυτά. Εδώ σε ολόκληρο ΣΥΡΙΖΑ η Αριστερή Πλατφόρμα καταπίνει αμάσητο το νέο Μνημόνιο για το πάθος για την εξουσία. Σκέφτομαι ώρες ώρες τι τραβούσε ο Σαμαράς όταν έπρεπε να υλοποιήσει μια οποιαδήποτε πολιτική.

  5. kostas avatar
    kostas 02/03/2015 18:27:34

    Μην τυχόν και διώξετε τον Αντώνη...Βέβαιη 8ετία σύριζα θα χαθεί!Εδώ να μείνει!

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ kostas 02/03/2015 19:45:59

      Θα πρέπει όμως να φύγουν κάποια στελέχη του πρωινού καφέ που μόνο κακό έκαναν στο κόμμα και την παράταξη.....Ας μην τους ονοματίσουμε γιατί έκαναν τραγικά λάθη στρατηγικής, ειδικά την προεκλογική περίοδο που ήταν η κρισιμότερη της μεταπολίτευσης.

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Φιλελεύθερος 03/03/2015 20:15:42

        Καταρχάς πρέπει να ξεκουμπιστούν όσοι αυτοπροσδιορίζονται με πρώτο ή δεύτερο συνθετικό το "Καραμανλής" και όσοι επιμένουν πεισματικά η ΝΔ να κερδίσει το 2% του κέντρου και να διώξει το 27% της δεξιάς. Γιατί οι πρώτοι εκ των πραγμάτων δεν έχουν τίποτε άλλο να προσφέρουν εκτός από "τις αρχές του ιδρυτή της παράταξης" και οι δεύτεροι επειδή παραδέχονται έμμεσα, πλην σαφώς, ότι βρίσκονται στο λάθος κόμμα!

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/03/2015 21:14:09

    Ο μόνος πολιτικός που έχει το σθένος και τα προσόντα να αναλάβει στο χάος είναι ο Σαμαράς. Το απέδειξε το 2012, είμαστε αχάριστοι, έρχεται πάλι το χάος. Θα ξαναχρειαστεί λοιπόν και αυτή το φορά επειδή δε θα έχει συγκυβέρνηση, θα μπορέσει να μας απαλλάξει οριστικά από πολλά στραβά που το πασόκ προστάτευσε και δε θα δυσκολευτεί τόσο πολύ να πείσει τους ξένους όπως τότε ότι είναι τίμιος και δεν είναι ΤσιπροβαρουφακόΓΑΠας.

  7. cockpit2 avatar
    cockpit2 02/03/2015 21:41:42

    Θα έχει την τύχη του πασοκ η ΝΔ αν κάποιοι πανηλίθιοι στοχεύουν να φύγη ο Α Σαμαράς από την ηγεσία,δεν φαντάζονται πόσοι ΝΔηκράτες θα φύγουν μαζί του,επί τέλους λίγη διαίσθηση δεν έχουν;

  8. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 02/03/2015 22:07:09

    ΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΝΤΑΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΖΟΥΡΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ.

  9. George N avatar
    George N 02/03/2015 22:16:47

    Πέρα από τα αρχηγικά δεν είναι ώρα να συντάξει ένα πρόγραμμα η ΝΔ? Ξεκινάει από πολύ χαμηλά (το ποσοστό των εκλογών ήταν πλασματικό) και έχει απέναντί της την δυσπιστία της κοινωνίας. Δεν πρέπει να δει τι πήγε λάθος και να προσπαθήσει να απαντήσει? πχ επιμένει ότι πρέπει να υπάρχει ΕΝΦΙΑ? Ότι πρέπει να γίνει αξιολόγηση ΔΥ που όμως εκ προοιμίου δεν θα οδηγήσει σε καμία απόλυση? Θεωρεί ότι η μείωση φορολογικών συντελεστών πρέπει να γίνει όταν και αν το επιτρέψουν οι συνθήκες ή ανάποδα οι δαπάνες πρέπει να μειωθούν και να αυξηθούν όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες? Με το έγκλημα και την ασφάλεια πιστεύει ότι απάντησε ή αυτό που έκανε ήταν πολύ λίγο, πολύ αργά? Θεωρεί ότι ήταν έξυπνη η πρόθεση να αυξήσει τον ΦΠΑ στο τουριστικό πακέτο ή θα έπρεπε να εντείνει την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα νησιά? Τι πιστεύει για τις πρόωρες συντάξεις? Για την σχέση εισφορών, σύνταξης? Για την ώρα μοιάζει να περιμένει το στραβοπάτημα του ΣΥΡΙΖΑ για να σωθεί αλλά χωρίς απάντηση στην αποδοκιμασία μάλλον θα περιμένει για πολύ.

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/03/2015 22:17:19

    Αυτό που αναφέρει η τελευταία φράση είναι και το ζουμι. Το κόμμα δεν θέλει άλλο αρχηγό, θέλει άλλα πολιτικά στελέχη. Εν τέλει θέλει αναζωογόνηση -από τη βάση όμως. Τελεία και παύλα

  11. Ανυπομονος, Καναδας avatar
    Ανυπομονος, Καναδας 03/03/2015 05:10:30

    Οσο ο Σαμαρας κυβερνουσε δεν ειχε τον χρονο να ασχοληθει με την ΝΔ. Τωρα εχει τον χρονο. Τι κανει? Απο λογια εχουμε χορτασει. Εργα θελουμε. Οταν κοιταξουμε ποιους κατεβασε υποψηφιους η ΝΔ στην Β' Αθηνων γινεται φανερο οτι η κλικα καλλα δουλευει. Αν θελουμε αλλαγες, ας αρχισουμε απο τα απλα. Οι υποψηφιοι βουλευτες να αναδεικνυονται απο τα μελη του κοματος σε καθε εκλογικη περιφερεια οπως γινεται στις καθως πρεπει κοινοβουλευτικες δημοκρατιες. Μεχρι να δουμε κατι προς αυτην την κατευθυνση (σαν αρχη) δεν αξιζει τον κοπο να συζηταμε.

    • teogorge avatar
      teogorge @ Ανυπομονος, Καναδας 03/03/2015 09:46:25

      ΦΙΛΕ ΜΟΥ , Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ,ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΩΘΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΕΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ.

    • Geros avatar
      Geros @ Ανυπομονος, Καναδας 03/03/2015 11:07:37

      Στην B Αθηνών αγαπητέ η Ν.Δ. κατέβασε 48 υποψηφίους. Τι εννοείτε? Ποιά κλίκα? Δεν σας άρεσε κανείς από τους 48? Μήπως είσαστε τότε λάθος κόμμα? Ο λαός της B Αθηνών (που ελιτιστή και πλούσιο δεν τον λες) ψήφισε κατά σειρά : Δένδια Μητσοτάκη Γεωργιάδη Χατζιδάκη Βαρβιτσιώτη Σε όποιον δεν αρέσει αυτό ας αλλάξει κόμμα .....

      • Ανυπομονος, Καναδας avatar
        Ανυπομονος, Καναδας @ Geros 04/03/2015 01:04:10

        Ερωτηση/Προταση εκανα. Απαντηση δεν πειρα. Τι σημασια εχει το σε ποιο κομμα ανηκω? Ψευδονημα χρησιμοποιουμε ολοι, και δεν ξερουμε απο που κρατα ο καθενας. Επι του θεματος. Συμφωνεις να εκλεγονται οι υποψηφιοι βουλευτες απο τα μελη του κομματος στην εκαστοτε εκλογικη περιφερεια? Διαφορετικα, εγω και ο καθε 'καχυποπτος" θα μπορω να ισχυριζομαι οτι κυβερνουν οι κλικες. Και μην μου λες για αυτους που εκλεχθηκαν. Το προβλημα ειναι στο οτι εκλεχθηκαν μονο αυτοι που ανεφερες. Και εγω πιστευω οτι ενας σημαντικος λογος που εκλεχθηκαν μονο 5-6 ειναι και το χαμιλο "ειδικο βαρος" των πολλων που δεν εκλεχθηκαν. Now, as they say, if the shoe fits, wear it, if you know what I mean used-computer salesman.

  12. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 03/03/2015 11:47:46

    Ο Σαμαρας εχει ηδη δικαιωθει.Η τυχη της Ελλαδας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ παιζεται στα ζαρια.Ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, που ξεμπροστιαζει και ξεγυμνωνει καθε εμπαθη και καθε ματαιοδοξο.Η πρωτοφανης ανεπαρκεια του Τσιπρα και η παραλυτικη του αδρανεια σε αντιδιαστολη με το ηγετικο αναστημα και το σταθερο τιμονι του Σαμαρα......

  13. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 03/03/2015 11:53:44

    Εγώ πάντως, με ανυπομονησία περιμένω να δω ποιοί είναι άραγε αυτοί οι αμφισβητίες...Τιτάνες, οι ''Ναι σε όλα'' όταν βολεύει, που ονειρεύονται να ...ηγηθούν. Γιατί μονάχα κάτι ...νάνους διακρίνω, που βλέπουνε τον ποντικό εαυτό τους στον καθρέφτη, σαν λιοντάρι. Ούτε ένας τους δεν τόλμησε, ούτε και είχε τη διανοητική ικανότητα όταν γινόντουσαν λάθος κινήσεις, να καταθέσει καλοπροαίρετη εναλλακτική πρόταση και να προσφέρει υπηρεσίες στη διόρθωση της ρότας. Τώρα κατόπιν εορτής, μοιάζουνε όλοι τους τόσο αστείοι, που αν δεν ήτανε δραματικές για τη χώρα οι στιγμές, θα μας διασκέδαζαν στα σίγουρα, πολύ.

    • George N avatar
      George N @ Άλυτη Εξίσωση 03/03/2015 13:50:08

      Ωχ! Συμφωνούμε! :-)

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ George N 03/03/2015 14:08:34

        E, δεν είναι και απαραίτητο να διαφωνούμε σε όλα ! :-)

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 03/03/2015 14:16:38

      Δεύτερο ὤχ! Εἴδατε καλή μου τήν διαφορά μας; Συμφωνῶ μαζί σας καί ἄς ἀφορᾶ πρόσωπα τῆς παράταξης πού ὑποστηρίζω. ᾿Ελπίζω ν᾿ ἀντέχετε καί σεῖς παρόμοια κριτική γιά ἄτομα πού ἐκπροσωποῦν τό κόμμα σας.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 03/03/2015 16:40:24

        :-) Αγαπητή,η διαφορά μας είναι οτι εγώ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ! ''Kόμμα μου'', δεν υπάρχει. Επίσης, άλλο η άκριτη και μονότονα εμπαθής επιθετικότητα κατά των ''αντιπάλων'' και άλλο η κριτική. Η πρώτη είναι κουραστική, η δεύτερη, δεν μπορεί παρά να είναι ευπρόσδεκτη.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ Άλυτη Εξίσωση 03/03/2015 17:36:50

          Λέμε και ψεματάκια, ε; "Δεν ανήκω"! Καλόοο! Θυμάμαι παλιά έναν Πασόκο που έγραφε εδώ, τον "τιραμόλα". Υμνητή του ΓΑΠ. Κάτι τέτοια έλεγε και αυτός. Ότι "δεν ανήκει". Δεν θα με εξέπληττε εάν η "Άλυτη Εξίσωση", Μαύρη Βασίλισσα ή όπως αλλιώς λεγόταν στο παρελθόν είναι ο "τιραμόλα". Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή κοπέλα μου, πώς κάνεις έτσι.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Διογένης 03/03/2015 21:01:01

            Κι όμως,λέει την αλήθεια.Δεν ανήκει αυτή στο συγκεκριμμένο κόμμα. Αυτή θεωρεί τον εαυτό της ότι βρίσκεται στη θέση εκείνη,που με την αδούλωτη και αγέρωχη ηθική της κορμοστασιά που την χαρακτηρίζει,την κάνει να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους προσκυνημένους και δουλοπρεπείς νεομνημονιοέλληνες,που σέρνονται στα τέσσερα,ενώ σύμφωνα με την ιδεοληψία της,μπορούν να πετάξουν (πρός την άβυσσο). Το κόμμα της ανήκει σ' αυτά που εκείνη πρεσβεύει...

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/03/2015 23:55:57

            Κυθήριε, αν δεν την ξέρεις προσωπικά, μην παίρνεις όρκο.

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Διογένης 03/03/2015 23:59:46

            Του γιατρού και οι δύο, παρεάκι ε; Δεν κρύβε(σ)τε πια. χαχαχαχα. Το χάσατε τελείως (το ελάχιστο που διαθέτατε)μετά τη ματαίωση.Κουράγιο, γιατί θα έρθουν και σκληρότερες μέρες.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Διογένης 04/03/2015 00:32:21

            Κι εγώ κι εσύ και όλοι μας είναι σαν να τη γνωρίζουμε προσωπικά,μας έχει αποκαλύψει όλες τις αρετές της...

          • Βουστροφηδόν avatar
            Βουστροφηδόν @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/03/2015 00:54:23

            Καί κλάαααμαααα ο έρμος στα πατώματα! Κι εμείς πια σε γνωρίζουμε καημένε Κυθ πολύ πολύ καλά, μέσα απ΄τις εμμονές και τα συμπλέγματα που επιδεικνύεις, τα άκρως μαζοχιστικά :).

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/03/2015 23:56:31

            Εξορκισμός. Η μόνη λύση, μήπως και γλιτώσεις άπαξ από τα κακά τα πνεύματα που σε κυρίευσαν εσένα. Κάνε κάτι επί τέλους!

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Διογένης 03/03/2015 23:52:06

            Ο Τιραμόλα, ο ΓΑΠ, ο Ποπάϋ, ο Ζορρό και στη μέση εσύ, ο επαγγελματίας φαιδρός Αστυνόμος Σαϊνης, που βουλωμένα γράμματα μόνο διαβάζεις. Πλάκα έχεις. Να΄σαι καλά, γελάμε.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Η επόμενη κίνηση 03/03/2015 23:55:21

            Τιραμόλα εσύ; Σε μπέρδεψα βρε με την Άλυτη Εξίσωση.

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Διογένης 04/03/2015 00:00:45

            Εγώ είμαι Ο Σεραφίνο ανήτη μουχρίτσα

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Η επόμενη κίνηση 04/03/2015 00:06:18

            Aνόητη, φαντασιόπληκτη μουχρίτσα εννοούσα. Sorry.

  14. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 03/03/2015 12:34:12

    @ George N 1.Η "καχύποπτη" ελληνική κοινωνία όμως όταν της τάζουν λαγούς με πετραχήλια (ΓΑΠ , ΣΥΡΙΖΑ) αποδεικνύεται πολύ εύπιστη ...Πως θέλετε να την αντιμετωπίσει η ΝΔ με τον ίδιο τρόπο , λέγοντας ψέμματα κατά συρροή ? 2. Ο ΕΝΦΙΑ , εξαιτίας του οποίου ή μαλλον εξαιτίας και του οποίου δεν εξελέγη η ΝΔ , σήμερα το πρωϊ είπαν ότι θα ισχύσει και το τρέχον έτος . Ενδεχομένως με κάποιο retouche .Ομως το συνολικό ποσό που θα εισπραχθεί δεν θα πέσει από τα 2,5 δισ. ευρώ .Το κωμικοτραγικό με τους αγαπητούς συμπολίτες μας είναι οτι πάντα θέλουμε να στείλουμε τον λογαριασμό στον "γείτονα" που υποτίθεται οτι έχει και κατέχει περισσότερα από εμάς . (Οπως θέλουμε να στείλουμε και τα σκουπίδια μας σε άλλους δήμους ). Ομως πληρώνοντας μόνο οι πραγματικά πολύ πλούσιοι δεν μαζεύεται το ανωτέρω ποσόν . 3. Η "καχύποπτη με τη ΝΔ κοινωνία τι έχει να πεί με τους έμμεσους φόρους που μας ετοιμάζει ο ΣΥΡΙΖΑ (χθεσινή συνέντευξη Βαρουφάκη) με αύξηση του μεσαίου ΦΠΑ που θα παρασύρει όλους τους λογαριασμούς ηλεκτρικού , νερού , φυσικού αερίου , τροφίμων κλπ Α, ξέχασα , τουλάχιστον το γυμναστήριο , ο ΦΠΑ του οποίου θα μικρύνει , θα μας έρχεται φθηνότερα .Χαλάλι λοιπόν στον ΣΥΡΙΖΑ ...

    • George N avatar
      George N @ Ελενα Κανελοπούλου 03/03/2015 13:44:43

      Δεν νομίζω ότι μπορεί να συναγωνιστεί η ΝΔ τον ΣΥΡΙΖΑ σε μπαλαμούτι. Αποδείχτηκε το περασμένο καλοκαίρι που η λαϊκίστικη στροφή δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Ισχυρίζομαι ότι αν μιλήσει σταράτα, αν αλλάξει γήπεδο δλδ μπορεί να ελπίζει. Αν πχ πει ότι είναι λάθος οι συνταξιούχοι κάτω των 60 να παίρνουν την μεγαλύτερη σύνταξη από όλους τους συνταξιούχους, πηγαίνει σε ένα άλλο γήπεδο όπου οι λαϊκιστές δεν έχουν ελπίδα. Αν από την άλλη λέει ότι δεν θα μειωθούν οι συντάξεις τότε παίζει στο γήπεδο του ΣΥΡΙΖΑ, όπου κερδίζει ο οικοδεσπότης με ρελάνς περί αυξήσεων. Αν μιλήσει για ένα(1) ανταποδοτικό φόρο στα ακίνητα για την ΤΑ που την διαμόρφωση του ύψους του θα την αποφασίζει η τοπική κοινωνία επίσης πηγαίνει στο γήπεδο που λέγαμε αλλιώς θα συναγωνίζεται τον ΣΥΡΙΖΑ στον ορισμό του "πλούσιου",του "κατέχοντα" κτλ και λογικά θα χάσει. Το ίδιο κι αν μιλήσει για ελεύθερη επιλογή ιατροφαρμακευτικού συστήματος από τον εργαζόμενο (με την εισφορά του) ή για επιλογή σχολείου από τους γονείς για τα παιδιά τους (με εκπαιδευτικό κουπόνι) με ταυτόχρονη διατήρηση και δημοσίων φορέων για όσους θέλουν. Ας αφήσει δλδ τον ΣΥΡΙΖΑ να επιχειρηματολογεί γιατί ο λαός είναι ηλίθιος και δεν μπορεί κάποιος να επιλέξει σωστά ιατρείο/νοσοκομείο/σχολείο για αυτόν και τα παιδιά του και πρέπει να αφήσει να το κάνει ένας γραφειοκράτης.

  15. KareKare avatar
    KareKare 03/03/2015 13:44:23

    Καμία αντίρρηση, δεν πρέπει να υπάρχει αμφισβήτιση, από την άλλη πλευρά όμως πρέπει και τα ποσοστά του κόμματος να ανέβουν ώστε να μπορέσει να συγκεντρώσεις αυτοδυναμία και να κυβερνήσει, συγκυβερνήσεις με τους εναπομείναντες πασόκους ή τα παρτάλια του ποταμιού, sorry δεν θα πάρουμε.

  16. Διογένης avatar
    Διογένης 03/03/2015 15:19:27

    Τα πράγματα περιπλέκονται και από την εξής παράμετρο: Το ελλαδικό οικονομικο-πολιτικό "σύστημα", θεωρώντας δεδομένη την αποτυχία του ΣΥΡΙΖΑ να περάσει μέτρα και μνημόνια, παλιά και νέα, προετοιμάζει ήδη την επερχόμενη οικουμενική κυβέρνηση που θα αναλάβει να διεκπεραιώσει τα πάντα ως κυβέρνηση τύπου Παπαδήμου. Η κυβέρνηση αυτή μπορεί να κληθεί να αναλάβει ακόμη και μέσα στις επόμενες εβδομάδες, διότι κάθε μέρα και κάθε ώρα που περνάει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ καταρρέει σε αξιοπιστία και σε κυβερνητική ικανότητα. Αρκεί να δει κανείς π.χ. ότι, ενώ έλεγαν ότι θα φέρουν σήμερα στη Βουλή το νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση της περίφημης "ανθρωπιστικής κρίσης", τελικά το έβαλαν στη... διαβούλευση! Δηλαδή τρέχα γύρευε. Από βδομάδα και βλέπουμε η κατάθεση στη Βουλή. Και εντωμεταξύ το νομοσχέδιο είναι νομοτεχνικά άθλιο. Ούτε διαδικασίες ούτε τίποτε. Μαθητευόμενοι μάγοι. Το ΠΑΣΟΚ το 1981 τα κατάφερνε απείρως καλύτερα, παρόλο που ήταν τότε επίσης πρωτάρηδες, διότι είχε και κάποιους μορφωμένους ανθρώπους στις τάξεις του. Ετούτοι εδώ είναι πραγματικά απίθανοι. Εν πάση περιπτώσει, τα πράγματα είναι κρίσιμα και το κατεστημένο εξετάζει εναλλακτικές. ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και Ποτάμι έχουν μαζί 106 βουλευτές. Άρα, χρειάζονται τουλάχιστον άλλοι 45 - για να μην πούμε 55-60 - για να γίνει κυβέρνηση από ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ. Πόσους μπορεί να πάρει μαζί του ο Τσίπρας σε οικουμενική; Ας σκεφτούμε ότι ηδη φαίνονται καμιά 30-40, μπορεί και παραπάνω διαρροές. Άρα, το "ταβάνι" του είναι 100-110 βουλευτές. Ίσως να μετάσχουν και μερικοί ακόμη από ΑΝΕΛ. Να το πούμε ανοικτά, στην ουσία η δεδηλωμένη έχει χαθεί. Από τη στιγμή που δεν τολμά να φέρει την παράταση στη Βουλή διότι ξέρει ότι πολλοί θα καταψηφίσουν, δεν έχουμε δεδηλωμένη, δεν έχουμε στήριξη της κυβέρνησης από 151 βουλευτές. Το πρόβλημα του Τσίπρα είναι ακόμη μεγαλύτερο: Και αυτοί οι 100-110, άντε 120, που θα υπερψήφιζαν τη συμφωνία, δεν θα την υπερψήφιζαν για αυτό που είναι (παράταση του Μνημονίου κλπ.), που οι άλλοι που την καταψηφίζουν, την καταψηφίζουν για αυτό που είναι (παράταση του Μνημονίου κλπ.), αλλά για κάτι ΑΛΛΟ, που τους σέρβιρε ο αρχηγός τους: Ένα κόλπο για την εξαπάτηση των Ευρωπαίων, ώστε να κερδίσει η κυβέρνηση της πρώτη-φορά-Αριστεράς/Εθνικής-Διαπραγμάτευσης μερικές εβδομάδες ζωής ακόμη, που θα τελείωνε αυτοστιγμεί έτσι και έφευγε από εκείνο το Eurogroup της 20ης Φεβρουαρίου χωρίς συμφωνία. Να λέει, μας στρίμωξαν και δεν μπορούσαμε χωρίς συμφωνία, αλλά τελικά λέει κερδίσαμε. Τι κερδίσατε; Αφού το κείμενο της συμφωνίας λέει άλλα. Ασφαλώς και ξέρει γραφή και ανάγνωση ο μέσος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά μετά έρχεται ο Βαρουφάκης και του λέει για "δημιουργική ασάφεια" και μπορεί μετά και διατηρείται το παραμύθι της "σκληρής διαπραγμάτευσης". Ο μέσος λοιπόν Συριζαίος βουλευτης (δεν μιλάμε για τον Λαφαζάνη) υπερψήφιζει διότι υποτίθεται ότι τους δουλέψαμε. Πράγμα που δεν το λέμε ανοικτά, αλλά αυτό εννοούμε ότι λέει ο Βαρουφάκης για δημιουργική ασάφεια και ότι θα βρούμε, λέει, ένα ξεχασμένο προϊόν για να του αλλάξουμε κατηγορία ΦΠΑ. Εννοεί ότι τους δουλέψαμε. Με αυτούς τους όρους λοιπόν εννοεί ο Συριζαίος βουλευτής ότι υπερψηφίζει τη συμφωνία. Πάμε λοιπόν στο πρακτέο σε περίπτωση οικουμενικής: Ο Τσίπρας θα έχει πάει να περάσει κάποια πρώτα σκληρά μέτρα (αν το επιχειρήσει, βλ. περί αυτού παρακάτω), θα έχει χάσει 30-40 βουλευτές, άρα, χάνει τη δεδηλωμένη και λέει στους αντάρτες ότι "δεν σας χρειάζομαι, πάνω να κάνω κυβέρνηση με τους άλλους". Ποιοι θα είναι όμως οι "άλλοι"; Το Ποτάμι πάει και έρχεται. Ακόμη και ο Βενιζέλος, που υπέγραψε "δήλωση μετανοίας" προς τον Αλέξη και εξάλλου τον συνάντησε πρόσφατα κατ' ιδίαν δύο φορές (μία ως κυβέρνηση και μία ως αντιπολίτευση). Εδώ όμως θα χρειαστεί από ό,τι φαίνεται και τη ΝΔ, διοτι δεν θα φτάνουν τα κουκιά για σταθερί κυβέρνηση. Και με ποια ΝΔ θα κάνει συγκυβέρνηση; Με τη ΝΔ του Σαμαρά;;; Αστεία πράγματα! Αν υποθέσουμε ότι τον ακολουθούν σε πρώτη φάση 110-120 βουλευτές στην καλύτερη περίπτωση, πόσοι θα τον ακολουθήσουν σε μια συγκυβέρνηση με τον Σαμαρά; Ας μην κρίνουμε από την περίοδο Παπαδήμου. Άλλες εποχές (παρόλο που πέρασαν μόνον τρεισήμισι χρόνια), άλλα κόμματα, άλλα σύμπνοια υπήρχε έως τότε στο έστω καταρρέον ΠΑΣΟΚ, αλλά και στη ΝΔ, που απώλεσε μεν 21 βουλευτές, αλλά είχε συνεκτικό ιστό που ο σημερινός ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει. Πολύ απλά, με τον Σαμαρά ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να κάνει συγκυβέρνηση. Θα είναι πλήρης ομολογία αποτυχίας, πλήρης ομολογία ήττας, πλήρης εξευτελισμός της κυβέρνησης της πρώτης-φοράς-Αριστεράς/Εθνικής-Διαπραγμάτευσης. Το ελλαδικό κατεστημένο το γνωρίζει βέβαια αυτό και, εάν έχουν λυσσάξει να αλλάξουν τον Σαμαρά είναι, εκτός από τον φόβο για τους ίδιους για την πιθανή περίπτωση που ο Σαμαράς ξαναέρθει στα πράγματα πανίσχυρος, για να μπορέσουν να διευκολύνουν μια συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ με όποιο πρόσωπο μάλιστα διαλέξουν αυτοί. Στην πραγματικότητα, αυτό που ζητά το κατεστημένο δεν υπάρχει, όμως. Γιατί; Μα διότι ο Τσίπρας δεν θα κάνει ούτε καν κινήσεις που θα τον κάνουν να χάσει τη δεδηλωμένη. Πρόκειται για μια κυβέρνηση απολύτως παραλυμένη, παγιδευμένη καθώς είναι στα ψέματά της, στη δημιουργική απεικόνιση της πραγματικότητας προς όλους και στην συνακόλουθη απόλυτης αδυναμία της να πράξει ο,τιδήποτε θα την εμφανίζει ψεύτρα προς όλους τους υπόλοιπους. Πάρτε για παράδειγμα το προαναφερθέν νομοσχέδιο "για την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης". Αν το περάσει, είναι casus belli για την Ευρώπη. Αν δεν το περάσει, είναι casus belli για το κόμμα τους. Οπότε τι κάνουν; Προσποιούνται ότι θα το περάσουν, προκειμένου να ξεγελούν το κόμμα τους, ενώ βέβαια στην Ευρώπη δίνουν "ρητές διαβεβαιώσεις", στα κρυφά φυσικά, ότι το κάνουν για τους χαχόλους που τους χειροκροτούν, ώστε να συνεχίσουν να τους χειροκροτούν. Δεν λέω, ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει μια αξιοθαύμαστη αντοχή στο να εφευρίσκει συνεχώς νέους τρόπους για να συντηρήσει το δούλεμα του πόπολου, όμως κάποια στιγμή αυτό θα έρθει σε εκκωφαντική σύγκρουση με την πραγματικότητα, όταν τα λεφτά τελειώσουν τελείως (πρόβλεψή μου: πιθανότατα θα αποπληρώσουν τις δόσεις στο ΔΝΤ με τα εναπομείναντα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων, όμως στο τέλος του μήνα δεν θα έχουν να δώσουν συντάξεις, οπότε θα δώσουν "έναντι" και αυτό θα είναι το τέλος τους). Μέχρι τότε δεν θα έχει πάρει ούτε ένα μέτρο, δεν θα έχει έχει πάρει ούτε ένα ευρώ από την Ευρώπη και δεν θα έχει περάσει ούτε έναν νόμο από τη Βουλή, ώστε να μην θεωρηθεί "μονομερές μέτρο", αλλά ούτε και να ρισκάρει κυβερνητικές απώλειες. Τι θα κάνει λοιπόν τότε; Δεν ξέρουμε. Πάντως ο Τσίπρας θα βρεθεί τότε πολύ άσχημα παγιδευμένος, με όλους να ζητάνε "να γίνει κάτι". Στο μπάχαλο που θα προκύψει, δεν θα είναι εύκολο να φάνε τον Σαμαρά, που θα προβάλει ως η σταθερά του συστήματος. Τώρα λοιπόν είναι η ώρα να "φάνε" τον Σαμαρά, διότι τώρα μπορούν ακόμη να παίξουν το σενάριο "είναι προς το συμφέρον της χώρας, για να διεκολύνουμε οικουμενική κυβέρνηση". Όμως με βάση τους παραπάνω συλλογισμούς, δεν θα τους χρειαστεί καν αυτό, διότι αν πάμε για οικουμενική, δεν θα πάμε με ομαλές διαδικασίες. Διότι ο Τσίπρας έχει αποφασίσει να συνεχίσει να συντηρεί τον βίο της κυβέρνησής του, πίνονας το "αίμα" με το οποίο τρέφεται η χώρα. Και αυτό θα το κάνει μέχρι να τελειώσει αυτό το "αίμα". Όπως είναι αδύνατον για έναν ζωνταντό οργανισμό να επιβιώσει πίνοντας το αίμα του, το ίδιο συμβαίνει και με την χώρα. Άρα, η ανατροπή Σαμαρά θα είναι αχρείαστη και, αντιθέτως, βλαπτική για τη χώρα. Διότι, όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Φάκτορας, "Ποιον άλλον έχουν; Κανέναν δεν έχουν. Τον Σαμαρά μόνον έχουν για να κυβερνήσει τη χώρα". Ίσως τα επιτεύγματα της περιόδου 2012-2014 να τους φαινόταν αυτονόητα, όμως τώρα θα αποδειχθεί πόσο δεν είναι αυτονόητα. Και για να συμμαζεύτούν και πάλι τα ασυμμάζευτα, πάλι τον Σαμαρά θα φωνάξουν...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 03/03/2015 19:16:00

      Έξοχος αδελφέ! Και όντως άλλος από το Σαμαρά σε σθένος, ικανότητες και οξυδέρκεια για τις πολύ δύσκολες στιγμές που μας έρχονται ΔΕΝ υπάρχει. Και πιο αχάριστος λαός από τους Έλληνες, επίσης...

  17. sender avatar
    sender 03/03/2015 15:41:45

    Πάλι καλά που χθες ο κ.Βαρουφάκης παραδέχθηκε ότι η Γερμανία προκάλεσε την ανατροπή του κ.Σαμαρά.Ετσι μπορούμε να σκεφτούμε ότι οι ''εταίροι''ήθελαν να εξασφαλίσουν την εφαρμογή των μέτρων τους με μια κυβέρνηση της αριστεράς,που θα είχε αποδοχή και ανοχή από τον έξυπνο λαό μας σε ποσοστό 70% του προγράμματός της,αλλάζοντας με σοφιστείες τις λέξεις και τάζοντας υποσχέσεις που θα μείνουν στα χαρτιά.Με μια ''αριστερή''κυβέρνηση που θα βγει αναξιόπιστη,εκθέτοντας και τα άλλα αριστερόστροφα ευρωπαϊκά κινήματα αμφισβήτησης.Κανείς λοιπόν να μη τολμήσει να αμφισβητήσει τον κ.Σαμαρά,τον οποίο οι περισσότεροι τον άφησαν μόνο του,να αγωνίζεται σε μια άνιση μάχη.Μόνος του με τα θηρία,με μια αντιπολίτευση που υπέσκαπτε κάθε του προσπάθεια να απεγκλωβισθεί η χώρα από την μέγγενη του χρέους.Και τώρα;

  18. Eva avatar
    Eva 04/03/2015 15:30:07

    Χωρις Αντώνη Σαμαρα αποχωρούμε σούμπιτοι.