#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιος είπε καλά λόγια για την Λαγκάρντ να του κοπεί η γλώσσα



Όποιος είπε καλά λόγια για την Λαγκάρντ, τη γαλλίδα υπουργό Οικονομικών που είναι το φαβορί για το ΔΝΤ, να του κοπεί η γλώσσα. Όποιος είπε ότι μας συμπαθεί και ίσως δείξει κατανόηση αν γίνει επικεφαλής του Ταμείου, το έχει χάσει.

Από γενεές δεκατέσσερις μας πέρασε η κ. Λαγκάρντ, συνεχίζοντας το μπαράζ των πιέσεων στην Ελλάδα να ξεπουλήσει ότι έχει. Μας απείλησε μάλιστα, όπως ο Γιούνκερ ή ο Ρεν ότι η υπομονή έχει εξαντληθεί και θα πρέπει άμεσα να πάρουμε τις αποφάσεις μας.

«Οι Έλληνες έχουν συμφωνήσει για την συγκέντρωση 17 δισ. ευρώ από ιδιωτικοποιήσεις αν και υπήρξε συζήτηση το Μάρτιο για 50 δισ. ευρώ», είπε η υπουργός και το έστειλε το μήνυμά της. Και συνέχισε:

«Είτε η Ελλάδα θα πετύχει τα αποτελέσματα που ζητούνται, περίπτωση στην οποία μπορούμε να σκεφτούμε επιπλέον βοήθεια, είτε πρέπει να αναρωτηθούμε πόσο προετοιμασμένη είναι η Ελλάδα να συνεργαστεί στο πλαίσιο του πακέτου». Ξεκάθαρος εκβιασμός δηλαδή όπως και η φράση: «Πρέπει πρώτα η Ελλάδα να παρουσιάσει τα απαιτούμενα αποτελέσματα, και έπειτα μπορούμε να συζητήσουμε για επιπλέον στήριξη».

Αυτό θα είναι από εδώ και πέρα το σκηνικό. Εκβιασμοί μέχρι τελικής πτώσεως. Κι επειδή δεν θέλει και πολύ η κυβέρνηση να υποκύψει, είμαστε σίγουροι ότι θα γίνει το χατίρι της τρόικας.

Αν και δεν είμαστε προφήτες, μαντεύουμε τι θα έχουν το Σαββατοκύριακο οι εφημερίδες. Τα πρωτοσέλιδά τους θα γεμίσουν με το δίλημμα «χρεοκοπία ή αποκρατικοποιήσεις και πώληση ακίνητης περιουσίας», κοινώς ξεπούλημα εδώ και τώρα. Αυτό επιθυμούν τα αφεντικά, γιατί να τους πάμε κόντρα;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/05/2011 23:16:44

    Kάνει πρόβα ως για το ΔΝΤ!
    Ο νέος επικεφαλής της DB είπε ....χειρότερα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 20/05/2011 23:36:47

      Φίλε Κώστα, ο πιτσιρικάς Γερμανός δεν είναι της DB, αλλά o διάδοχος του παραιτηθέντος Axel Weber της Bundesbank (το αντίστοιχο της Τράπεζας της Ελλάδος).
      Με τη δήλωση "αναδιάρθρωση nein", "έκαψε" και την κυβερνητική συμμαχία της Μέρκελ - και την Κυριακή έχουν πάλι εκλογές στη Βρέμη. Αυτονομήθηκαν, πιθανώς θεωρούν την κυβερνητική συμμαχία CDU/FDP "τελειωμένη".
      Σήμερα "ξεσπάθωσε" και ο Strobl, γαμπρός του Schauble και νέος επικεφαλής του CDU στη Βάδη Βυρτεμβέργη: Δήλωσε ότι το CDU βρίσκεται σε πολιτικό αδιέξοδο, με ευθύνη της ηγεσίας του.
      Φαινόταν από καιρό, ότι εκεί πάει, δεν φαινόταν;
      Έχουν ξεκαθαρίσει ότι θέλουν καμμία "συμμετοχή ιδιωτών" στο κόστος της διάσωσης κρατών Ευρωζώνης, (είναι η γνωστή ΄"γραμμή Τρισέ - Μπίνι Σμάγκι"), για να μη προκύψει συστημική αστάθεια και ντόμινο. "Πετάνε" εντελώς έξω τα CDS.
      Σήμερα "γύρισε" ακόμη και η Goldman Sachs, λέει ότι και ο Ackermann.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 20/05/2011 23:45:28

        έχεις δίκιο.
        Πως εξηγείς τις επιθέσεις Κολ, Σρέντερ και Σμίντ εναντίον της Αγκελας;
        Είπα βαριές κουβέντες.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 21/05/2011 00:02:25

          Ίσως θέλουν να τελειώνουν - είναι παλιοί, πολύπειροι, το βλέπουν το ρίσκο.
          Καλύτερα ένα φρικτό τέλος, παρά μιά φρίκη δίχως τέλος.
          Απόψε την έπεσε πάλι άγρια τη Μέρκελ και ο Γιουνκέρ, μέσα στη Γερμανία, την ώρα που τον βράβευε ο παλιός Βαυαρός πολιτικός Theo Waigel (CSU):
          h**p://www.welt.de/wirtschaft/article13385105/Euro-Gruppenchef-fordert-Respekt-fuer-Schuldenlaender.html
          Ο Γιουνκέρ μάλωσε τη Μέρκελ ότι "δεν σέβεται τις χρεωμένες χώρες, πρέπει να σέβεται την Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιραλανδία" και ο Βάιγκελ τον παίνεψε ότι "είναι Ευρωπαίος με καρδιά και μυαλό". "Καπάκι" και ο παριστάμενος Πράσινος πρωθυπουργός της Βάδης Βυρτεμβέργης Κρέτσμαν, πρόσθεσε ότι "η Γερμανία βρίσκει στον Γιουνκέρ έναν αφωσιωμένο φίλο".
          Μπάχαλο, τέρατα και σημεία στην ωραία Στουτγάρδη απόψε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 20/05/2011 23:50:36

      Γένς Βάιντμανν λέγεται ο νεαρός Γερμανός "Προβόπουλος" της Bundesbank.
      h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,763960,00.html
      "Καμμία αναδιάρθρωση, ούτε ήπια. Δεν θα βελτιώσει τα δημοσιονομικά, ούτε τις προοπτικές ανάπτυξης της Ελλάδας και εκτός αυτού, ο κίνδυνος μετάδοσης σε άλλες χώρες αυξάνεται δραματικά".
      Όλη η Διεύθυνση της ΕΚΤ, αλλά και οι Κεντρικές Τράπεζες χωρών της Ευρωζώνης (ακόμη και περιφερειακές, π.χ. Σλοβενίας ή Κύπρου) έχουν συγκλίνει τώρα στη γραμμή αυτή.
      Θα πρέπει όμως ν' αναγνωρίσουμε ότι μαζί με τον Κλώντ Τρισέ και τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΕΚΤ Λορέντσο Μπίνι Σμάγκι, την ίδια άποψη είχε η Κριστίν Λαγκάρντ ήδη από την αρχή της κρίσης - πρίν 1 χρόνο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 21/05/2011 00:04:00

        Μονο το ΓΑΠ θα βγαλει τον κοσμο απο τη συμφορα.
        ΓΑΠ στο ΔΝΤ τωρα.
        Οι Αγωνιστες υπερ της υποψηφιοτητας του ΓΑΠ οργανωνομαστε!

        ολοι μαζι με μια φωνη ΓΑΠαρε παρτους το βρακι.!

        Κωστα θα γραψουμε την συστατικη επιστολη το ΓΑΠ ???

        ΠΠ

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/05/2011 23:21:49

    Υπάρχει πιά μόνον μια εκκρεμότητα - για στοιχήματα: Γαλλίδα ή Κινέζος θα διευθύνει το ΔΝΤ; Αλλά σίγουρα δεν πάει 1 πρός 1
    Άν πάντως τις επόμενες 2 - 3 μέρες ανακαλυφθεί "ερωτικό σκάνδαλο" και για τον Κινέζο κεντρικό τραπεζίτη Ζου Ξιαοχουάν, το "ξού" είναι σίγουρο - και τότε η Γαλλίδα είναι σίγουρη Διευθύντρια: Αυτή βαρύνεται μόνον με μικροεξυπηρέτηση για χρέη, στο φίλο του Σαρκοζή.
    Βλέπετε, ο Τούρκος που δεν "πρόσεχε", κάηκε πριν προταθεί.
    Κατά τα άλλα, η Λαγκάρντ απογοήτευσε μόνον όσους περίμεναν - ή ήλπιζαν - κάποιας μορφής "αναδιάρθρωση", επιμήκυνση, reprofiling κτλ. Αλλά αυτά τα έχουμε πεί από καιρό: Όποιος πόνταρε σε "αναδιάρθρωση" ήταν εξαρχής καμμένος (sorry, σχήμα λόγου).

    • Delta Lamda avatar
      Delta Lamda @ Ο Θείος 21/05/2011 01:40:39

      Άν πάντως τις επόμενες 2 – 3 μέρες ανακαλυφθεί “ερωτικό σκάνδαλο” και για τον Κινέζο κεντρικό τραπεζίτη Ζου Ξιαοχουάν, το “ξού” είναι σίγουρο – και τότε η Γαλλίδα είναι σίγουρη Διευθύντρια: Αυτή βαρύνεται μόνον με μικροεξυπηρέτηση για χρέη, στο φίλο του Σαρκοζή.

      Kai pou ksereis an sto telos oi Amerikanoi vgaloun lesvia thn Lagarde?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 21/05/2011 12:57:22

      Οι "Ηρακλείδες Πουαρώ" των ΜΜΕ ανακάλυψαν προσφάτως, ότι ο Κεμάλ Ντερβίς (Δερβίσης!), πριν από χρόνια, ενώ ήταν κορυφαίο στέλεχος της Παγκόσμιας Τράπεζας, είχε ερωτική σχέση με μια υφισταμένη του, η οποία τώρα εργάζεται στο ΔΝΤ!
      h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_21/05/2011_442937
      Ενδεχομένως, η "αποκάλυψη" προέρχεται από τους σημερινούς κυβερνητικούς κύκλους της Τουρκίας, οι οποίοι έβγαλαν έτσι από την "κούρσα" τον Ντερβίς, επειδή δεν είναι του κόμματος του Ερντογάν, αλλά πολιτικός αντίπαλος.
      Η Λαγκάρντ "κινδυνεύει" λιγότερο από τους δικούς της Γάλλους (οι οποίοι σε διεθνή θέματα εργάζονται με αυστηρή διακομματική συναίνεση), αλλά από Αμερικανούς, Κινέζους ή "αδέσποτα" ΜΜΕ όλα να τα περιμένει κανείς.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 23:44:21

    Μια και μιλάμε για τη Γαλλία, η S&P υποβάθμισε την Credit Agricole από ΑΑ- σε Α+ λόγω της έκθεσής της στην ελληνική κρίση (λέγε με Εμπορική)

    h--p://uk.reuters.com/article/2011/05/20/creditagricole-idUKLDE74J1QR20110520-

    Ρε τι γίνεται με αυτούς τους οίκους...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 00:04:14

      Μπάχαλο γενικώς, ζούμε πιά σ' επικίνδυνο κόσμο ...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 00:17:17

      δε βαριεσαι ..στις 14Σεπ 2008 η Lehman ηταν ακομα investment grade

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ rally monkey 21/05/2011 00:38:06

        Αυτό να μου πεις...Και μετά τέζα ο καμπούρης

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 11:40:37

      Οικοι ΣυνΑνοχης...

      ΠΠ

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/05/2011 23:44:48

    Ο Ζακ Υβ Κουστώ σε θηλυκή μορφή.

  5. drider avatar
    drider 20/05/2011 23:50:35

    Ξέρει καλά από Έλληνες, από τη συνάντησή της με τον Παπαθανασίου και... την χαρτοπετσέτα!

    Πέρα από το χιούμορ, ξέρει κανείς γιατί ο Ντερβίς είπε όχι στη θέση του διευθυντή του ΔΝΤ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ drider 21/05/2011 00:06:42

      Τον κόψανε πρώτα τα ΜΜΕ: Ανακάλυψαν "ερωτικό σκάνδαλο" στο παρελθόν του. Μετά, τι άλλο να πεί ο άνθρωπος σε τέτοιους καιρούς, έστριψε δια του αρραβώνος: "Δεν μ' ενδιαφέρει".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ drider 21/05/2011 00:35:26

      Για πες γι' αυτή τη συνάντηση με τη χαρτοπετσέτα...

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Αυριανιστής 21/05/2011 00:40:44

        h__p://www.newsbeast.gr/financial/arthro/95926/ta-metra-se-mia-vromiki-hartopetseta/

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:02:14

    Ταπί και ψυχραιμη.....

    ΠΠ του Μπερναρ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:08:26

      Στα νιάτα της ήταν αθλήτρια της Εθνικής Γαλλίας, στα κορίτσια του ανσάμπλ. Ξέρει καλά τα επικίνδυνα ακροβατικά, και τα κάνει με στύλ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 21/05/2011 00:09:39

        ανσαμπλ και τσουζαμεν...

        ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:15:59

          Ταπί,Ταπί...Είχε πάρει ένα πρωταθλητριών αυτός κάποτε...
          Γερνάμε, γερνάμε...

  7. Ελευθεριακος Δεξιος avatar
    Ελευθεριακος Δεξιος 21/05/2011 00:06:23

    Παντως περα απο την πλακα η Λαγκαρντ καταφερε να κανει την Γαλλια να διαχειριστει το χρεος της και να ξεμπλεξει απο τους μπελαδες της αλλα με την Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και χρειαζεται νομιμοποιηση η οποια κυβερνηση εφαρμοσει τετοιες ριζοσπαστικες πολιτικες. Γι' αυτο πρεπει να γινουν είτε εκλογες είτε συναίνεση. Είδομεν οσονούπω...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/05/2011 00:11:28

    Συμπάθειες και αγάπες δεν υπάρχουν. Και οι Γάλλοι έκαναν "συνεννοήσεις" για να πουλάνε Γέφυρες ή να αγοράζουν αποκρατικοποιήσεις, και δεν με νοιάζει ένα είναι κυρία ή κύριος ή Ινδός βραχμάνος. Δις ιζ Πάρτα (δηλαδή, δεν έχω, έλα όταν έχω -- και να δείτε πως θα έρθουν παρκαλετά για συμβιβαστική λύση. Ποιός τολμάει;)

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:19:15

    περα απο εμας τους δυο?? ο Προφητης, Ο Ροδινος, ο Φαιλτωρας, η Ντιμι, η Κικι, η Ευα, ο Ιθαγενης, ο Ιεροφαντης.... !!!

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:40:45

      α... εδώ, δεν αμφιβάλλω... Και ο Αυριανιστής. Πιό πέρα τι γίνεται. Βασικά όποτε του περάσει κανενός η ιδέα, τον πιάνουν οι άνθρωποι της Γιουμπανκ και της Αλfa και του λένε μη κακό τζίζ... Δεν διαφωνώ, ούτε παίζω πόκερ, αλλά ποκερ είναι. Ή τάβλι με τον βίδο στα 16. Αλλά έχει πάντα αποτέλεσμα... Όχι όχι μην τον κάνεις να τα βρούμε...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:40:59

      Και δε μαζευόμαστε στο Σύνταγμα? Κάτι λέγαμε προχτές...

      • kiki avatar
        kiki @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2011 07:12:40

        @ Φαιλτορα,
        μετα τις 28 Μαιου δεν προλαβαινω, εχουμε την εκδηλωση στο Γυθειο της ΕΛΕ, εστω 29 , και ξαναθυμηθηκα τα προ 40ετιας νειατα μου , ξαναρχισα αφισοκολησεις.
        Ειπαμε ολοι καλεσμενοι , ελατε για βολτα τσιπουρο ,και ενημερωση, ειδικα για τον Πορτα-Πορτα, πως θα κανουμε την μηνυσουλα μας.
        Την αλλη βδομαδα εχω αφισοκοληση εθνικης Σπαρτης-Γυθειου.
        Μετα λοιπον απο 29, μεσα ειμαι, που και ποτε.
        Χρονια Πολλα στους Κων/νους και Ελενες, στον Ροδινο, και στους υπολοιπους.

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 21/05/2011 00:30:16

    @Θειο
    το ερωτημα ειναι τη γινεται στη βαση - αν η λαικιστικη ρητορικη ('οχι λεφτα για τους τεμπεληδες του νοτου') πουλαει και μπορει να εξασφαλισει εκλογες καποιοι θα τη χρησιμοποιησουν και πιθανοτατα θα εκλεγουν με αυτα τα συνθηματα - τοτε οι 'ανεξαρτητοι' της ΕΚΤ δεν θα αντεξουν πολυ

    παντως ανεξαρτητως προσφατων δηλωσεων η Κριστιν εκει που χρειαζοταν στηριξε(δεν την κοβω ακομα..)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ rally monkey 21/05/2011 12:46:40

      Τα Γαλλικά κόμματα (πλην κόμματος Λεπέν) είναι ως προς τα Ευρωπαικά πλήρως "συναινετικά" - beton θα έλεγα: Από τους Γκωλικούς μέχρι Κομμουνιστές και Τροτσκιστές.
      Στη Γερμανία τα λαικίστικα "οχι λεφτα για τους τεμπεληδες του νοτου", "πουλάνε" μόνον στα βουλεβάρτα ΜΜΕ και σε μερικούς οικονομολογούντες ανώτερων εισοδημάτων, αλλά όχι στην εκλογική συμπεριφορά του πολίτη. Δεν είναι τυχαίο ότι μέσα σε όλη τη βαβούρα για τεμπέληδες, "κακό ευρώ" κτλ, ραγδαία άνοδο έχει μόνον το κατεξοχήν φιλο-Ευρωπαικό-φεντεραλιστικό κόμμα των Πρασίνων (καμμιά σχέση με ότι "φανταζόμαστε" εδώ, πρόκειται εδώ και πολλά χρόνια για λαικό κόμμα εξουσίας).
      Βέβαια, οι ίδιοι οι κυβερνητικοί Χριστιανοδημοκράτες είναι εσωτερικά διηρημένοι, όλη η παλιά φρουρά και μεγάλο μέρος της λαικής βάσης δεν είναι καθόλου ευρωσκεπτικιστές. Ο Τέο Βάιγκελ που αναφέρω πιό πάνω να επαινεί τον Γιουνκέρ (που "έβριζε" τη Μέρκελ μέσα στη Στουτγκάρδη), είναι ο παλιός υπουργός Οικονομίας επί καγκελλαρίας Κόλ.
      Ούτε στο Βέλγιο, Σλοβενία ή (τώρα πιά) και Αυστρία, πιάνει η λαικιστική ρητορική. Πολύ περισσότερο σε Ιταλία ή Ισπανία, που είναι "τεμπεληδες του νοτου".
      Πρόβλημα "επιτυχίας" της λαικιστικης ρητορικης εμφανίζεται κυρίως σε μικρότερες χώρες της Ευωζώνης (π.χ. Σλοβακία, Φινλανδία, Ολλανδία), όπου οι παραδοσιακές πολιτικές δυνάμεις της εξουσίας (Λαικοί, Σοσιαλιστές, Πράσινοι, Φιλελεύθεροι), ποτέ δεν ανέπτυξαν σαφές "Ευρωπαικό" προφίλ.

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/05/2011 00:43:19

    ΠΠ
    ΠΑΡΟΥΣΑ...Σ΄Ο,ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ

  12. Μήτσος avatar
    Μήτσος 21/05/2011 01:03:52

    Είναι σίγουρο ότι είναι άνθρωπος; Τι λαιμός είναι αυτός;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μήτσος 21/05/2011 01:50:32

      χελώνα..

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 01:21:44

    Οποτε κανονιστει... μεσα!

    ΠΠ

  14. pizza avatar
    pizza 21/05/2011 06:49:42

    Καμμια λυση παιδια γρηγορα γιατι το τελος πλησιαζει γρηγορα

  15. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 21/05/2011 09:30:55

    H σημερινη ΕΕ ειναι πλεον μια συμμαχια γραφειοκρατων, νεοφιλελευθερων και τραπεζιτων και καμια σχεση δεν εχει με το οραμα που ειχαν οι εμπνευστες της. Οι λαοι εχουν φτασει στα ορια τους, η ευρωπη δεν μπορει να συνεχισει ετσι.
    Επι του πρακτεου, δε θελουν αναδιαρθωση? Ας μας δανεισουν με χαμηλο επιτοκιο 2-2,5% να μας βοηθησουν να εξοφλησουμε και οχι με το ληστρικο 4,8 που μας δανεισαν.
    Αλλιως αναδιαρθωση και παιρνουμε και αυτους μαζι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αθωος Περαστικος 21/05/2011 15:25:24

      Δηλαδή και το 4,8 % που πληρώνουμε για στεγαστικά είναι ληστρικό.
      Από παντού μας πιάνουνε Κώτσους (ανήμερα). Τελικά βλέπω συνέχεια να γελάει στη γωνία το φάντασμα του Μπακούνιν!

  16. Αλέξης avatar
    Αλέξης 21/05/2011 13:00:47

    Δεν έχει καμία σημασία. Η μάχη δεν είναι Ελληνικός Λαός vs. ΔΝΤ. Η μάχη είναι Ελληνικός Λαός vs ΠΑΣΟΚ.

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/05/2011 13:17:52

    Μόνο ο ...Κώστας του Παπά που έβλεπε φως στο τούνελ, ανάπτυξη κλπ κλπ κλπ κασι δεν θα έπαιρνε νέα μέτρα ο ....επιτυχημένος

  18. rally monkey avatar
    rally monkey 21/05/2011 21:54:22

    για την Γαλλια εχω την ιδια εικονα
    για τη Γερμανια απο αυτα που λες αν (περιπου) 50% ειναι Πρασινοι και 50% Χριστιανοδημοκρατες προκυπτει ο'τι μονο ενα 25% ειναι 'ευροσκεπτικιστες' (για να το πουμε ευγενικα) -και σχεδον περιθωριοποιημενοι. Ελπιζω να εχεις δικιο - η εικονα παντως που περασε εκτος Γερμανιας (λογω δημοσιευματων, δηλωσεων κλπ) ηταν η αντιστροφη (και ακρως ανησυχητικη).

  19. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 22/05/2011 09:51:41

    @ Θειος Τι σχεση εχει το επιτοκιο που παιρνεις το σπιτακι σου με τα διατραπεζικα και διακρατικα επιτοκια?
    Γνωριζεις με τι επιτοκια δανειζονται οι κεντρικες ευρωπαικες τραπεζες και μεταξυ τους?
    Αλλα βεβαια αν γνωριζες θα καταλαβαινες οτι και το στεγαστικο που πληρωνεις ειναι τοκογλυφικο...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αθωος Περαστικος 22/05/2011 11:40:26

      Άρα;
      Δεν είπα κάτι διαφορετικό, ως διαπίστωση: Τελικά, όλα ανάγονται στην τελευταία σειρά, όπως την γράφεις, φίλε μου: ¨Η ισχύει, ή δεν ισχύει . Εξ ολοκλήρου όμως, όχι αλά κάρτ.
      Προς το παρόν πάντως, δεν έκρινα άν ισχύει ή όχι - γι' αυτό χρειάζεται πιό σύνθετη επιχειρηματολογία.