#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2013 19:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιος δεν ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ... θα πάει στα Γκουλάγκ!



Νέο πεδίο σύγκρουσης μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και Νέας Δημοκρατίας, αποτελεί μια αθλιότητα που συνέβη κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του Αλ. Τσίπρα στην Κροατία. Εκεί, σε μια αποστροφή του λόγου του, ο μέγας διανοητής της Αριστεράς, Σλαβόι Ζίζεκ, είπε μεταξύ άλλων: «όσοι δεν υποστηρίξουν τον ΣΥΡΙΖΑ θα πάρουν εισιτήριο χωρίς επιστροφή για τα Γκουλάγκ!».

Δεν ξέρουμε αν το είπε χάριν αστεϊσμού ή αν το πιστεύει, όπως και να έχει είναι ακριβώς το ίδιο με το να εκστομίζεις για πλάκα ή στα σοβαρά τα Χάιλ Χίτλερ μέσα στη Βουλή. Αν ο κ. Ζίζεκ ονειρεύεται Γκουλάγκ για το 80% των Ελλήνων που δεν ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ, τι να πει κανείς; Και πώς άραγε αντέδρασε ο Τσίπρας σ' αυτή την αθλιότητα; Σύμφωνα με πληροφορίες, χειροκρότησε, προφανώς επειδή δεν το θεώρησε αστείο ή γιατί δεν κατάλαβε τίποτε.

Για το περιστατικό εξέδωσε ανακοίνωση η Νέα Δημοκρατία η οποία αναφέρει:

«Ανατριχίλα και αποτροπιασμό προκαλεί η σημερινή αποκάλυψη του 9.84, ότι κατά

τη διάρκεια των ταξιδιών αναψυχής του στην Κροατία, ο κ. Τσίπρας συζητούσε με

γραφικές φυσιογνωμίες της παρακμιακής αριστεράς πως “όσοι δεν υποστηρίξουν τον

ΣΥΡΙΖΑ θα πάρουν εισιτήριο χωρίς επιστροφή για τα Γκουλάγκ!”.

Η περίφημη φράση εκστομίστηκε από τον προνομιακό συνομιλητή του κ. Τσίπρα,

Σλαβόι Ζίζεκ, σε κοινή τους εμφάνιση στην Κροατία, με τον κ. Τσίπρα να

χειροκροτά, τις αθλιότητες του κ. Ζίζεκ και τις απειλές του προς τους Έλληνες

πολίτες.

Να μας πει ο κ. Τσίπρας, γιατί αποδέχτηκε δημοσίως την αθλιότητα Ζίζεκ, γιατί

το κόμμα του διένειμε δελτίο Τύπου που τον εκθείαζε και ποιους ακριβώς

Έλληνες που δεν θα τον ψηφίσουν, ονειρεύεται παρέα με τους φίλους του, να

στείλει σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας.

Για να γνωρίζουν οι νεώτεροι, τα Γκουλάγκ  ήταν στρατόπεδα καταναγκαστικής

εργασίας στην πρώην Ε.Σ.Σ.Δ., όπου εξορίζονταν οι πάσης φύσεως

αντιφρονούντες πολιτικοί κρατούμενοι, ύποπτοι κ.λπ.

Τα στρατόπεδα της Γκουλάγκ έγιναν διαβόητα καθώς εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι

που κρατούνταν στις φυλακές αυτές εξαφανίζονταν και έχαναν κάθε επαφή με τις

οικογένειές τους, βασανίζονταν και έμεναν φυλακισμένοι σε φρικώδεις συνθήκες

διαβίωσης για χρόνια, συχνά χωρίς καν νόμιμες δικαστικές διαδικασίες.

Να σημειωθεί ότι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και καταναγκαστικής εργασίας

“Γκουλάγκ” δολοφονήθηκαν εκατομμύρια αντιφρονούντων πολιτών, μεταξύ των οποίων

και χιλιάδες πολίτες, Ελληνικής καταγωγής.

Δυστυχώς, ο όψιμος ανταγωνισμός των δύο άκρων στη χώρα μας, οδηγεί τον κ.

Τσίπρα σε αποδοχή φρικωδών, εμφυλιοπολεμικών, ρατσιστικών παραληρημάτων και

απειλών προς τους Έλληνες πολίτες!».

Το επίμαχο σημείο βρίσκεται στο 0:32:22

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γαλατης avatar
    γαλατης 20/05/2013 20:31:57

    πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε πάνω απο 80% των Ελλήνων !!!!!!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ γαλατης 20/05/2013 21:39:24

      80% ??? των ποιών ???

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ γαλατης 20/05/2013 23:53:03

      Πρώτον: στο σύριζα από στελέχη του οι Έλληνες (προσοχή όχι ελληνόφψωνοι) μετρούνται στα δάχτυλα των χεριών.

      Δεύτερον: Μόνο την αποχή να βάλεις στις εκλογές ψήφισε το πολύ 70% του συνόλου.

      Τρίτον: Μάλλον αστειεύεσαι επομένως για πλάκα έγραψα μια εύκολη απάντηση.

  2. Geros avatar
    Geros 20/05/2013 21:06:01

    "Παραμένω καθηγητής στην Ljubljana , ποιο άλλο πανεπιστήμιο θα συνέχιζε να με πληρώνει αν και έχω να πατήσω χρόνια"
    Slavoj Žižek

    Τελικά το να είσαι κοπρίτης χαραμοφάης στην πλάτη του κράτους είναι ολόκληρη φιλοσοφία στην αριστερά.

    • Οίστρος avatar
      Οίστρος @ Geros 20/05/2013 22:27:18

      Τί ξεστόμισες βρε ασεβή γέροντα ;;;;
      Είπε τέτοιο πράγμα ο "κολλητός του Τσίπρα ;;;;;
      Ή είσαι κοινός συκοφάντης, ή πρέπει να αυτοκτονήσουν καμιά εκατοστή (από στοιχειώδη ευθιξία) από τους ΣΥΡΙΖΑίους αύριο !
      Κανόνισε κακόμοιρε , να μην συμβεί το δεύτερο !!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Geros 20/05/2013 23:53:19

      Άψογο...

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Geros 21/05/2013 03:05:39

      Πηγή; Δεν το βρίσκω πουθενά αυτό που λες.

  3. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 20/05/2013 21:28:00

    ...Σε μια πρόσφατη διάλεξη του Σέρβου φιλόσοφου και μαρξιστή Σλάβικ Ζίζεκ μιλώντας για τα βίαια γεγονότα του Δεκεμβρίου 2008 στην Ελλάδα είπε: «Επειδή, σας έχει ερωτευτεί η Ευρώπη λόγω των επεισοδίων, προσέξτε μην ερωτευτείτε τον εαυτό σας».....

    Δεν γνωρίζω το βάθος του μεγάλου πνευματικού μαρξιστή-σίγουρα τρίζουν τα κόκκαλα του Μάρξ με τα όσα αυτός γράφει- γνωρίζω όμως πολύ καλά πως η χρήση όρων που παραπέμπει σε μαύρα χρόνια αποτελεί ευθεία προσβολή στο δημοκρατικό αίσθημα κάθε Ελληνα Πολίτη και στην Ελληνική Δημοκρατία .Φυσικά ένας άλλος "πνευματικός" υγιώνε"εθνικών φρονημάτων" και λαλίστατος σε σχετικά πρόσφατο άρθρο είχε μιλήσει για κατσαπλιάδες.Η Φυσική ηλιθιότητα δεν έχει πολιτικό ή ιδεολογικό χρώμα και αποτελεί το υπέρτατο όπλο σε όποιον την κατέχει

    Αν πραγματικά ο Κος Τσίπρας χειροκρότησε την φράση αυτή δεν μου προξενεί εντύπωση.Είναι τοις πάσι γνωστόν πως στραβός στραβό οδήγαγε κι' ηύραν και οι δυό το βράχο. Την υψωμένη γροθιά δίπλα στο φέρετρο του σφαγέα του Ελληνισμού της Βόρειας Ηπείρου απο στέλεχος της Αριστεράς και πνευματικό μέντορα του Κου Τσίπρα θα την θυμούνται όλοι.Ως και τους ύμνους στον άλλο σφαγέα των Βαλκανίων τον Τσαουσέσκου απο "εκσυγχρονιστή" αρχηγό αριστερού κόμματος.Αφήνω για το τέλος τον άλλο λαμπρό της Εθνικής Αντίστασης ο οποίος είχε πεί με παρρησία πως είναι κρίμα για την Ελλάδα που δεν διέθετε ένα Τίτο.

    Ελληνας και γεννιέσαι και γίνεσαι .Ελληνα σε κάνει η στάση σου και η θέση σου απέναντι στον Ελληνικό πολιτισμό, στις αρχές, τις αξίες, τα ιδανικά του, τις ιδέες του.Είναι μακρύς και δύσκολος ο δρόμος και απαιτεί συνέπεια και συνέχεια σε λόγο και έργα.Εξ ορισμού λοιπόν πολλοί θα υπολείπονται πάντα.

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/05/2013 21:40:05

    σωστος!

  5. Κραντωρ avatar
    Κραντωρ 20/05/2013 21:41:01

    Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!
    Διανοητής φιλόσοφος της Σλοβενίας, ο θιασώτης της παρωχημένης μαρξικής θεωρίας και της τιμωρίας με κονσερβοκούτι των «εθνικών» αντιφρονούντων.

    Ο μικρός λαός των Σλοβένων επλήρωσε βαρύ τἰμημα για την άρνηση του να συνταχθή με τους σταλινικούς του Γιόσιπ Μπροζ.

    Τουλάχιστον 100.000 εδολοφονήθησαν από τις κομμουνιστικές ορδές. Μέχρι τώρα ανακαλύπτονται ομαδικοί τάφοι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κραντωρ 20/05/2013 23:54:48

      Για να μαθαίνουν τα τρολ...

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/05/2013 21:46:15

    Φανταστειτε το αντιθετο. Δηληδη καποιο Ελληνα ηγετη Ελληνικου Δεξιου κομματος να εχει την ιδια αντιδραση που ειχε ο Τσιπρας, αν καποιος ηλιθιος του ελεγε οτι οποιος δεν ψηφισει τη Δεξια στην Ελλαδα, θα πρεπει να παει στα κατεργα.

    Θα ειχε ξεσηκωθει το συμπαν> καναλια, γραπτος τυπος, ηλεκτρονικος τυπος, μπλογκς, πανελ, ΟΛΟΙ θα λεγανε για την απαραδεκτη Ελληνικη Δεξια. Τωρα που ο Αλεξης χειροκροτα και επιχαιρει, στο να παμε στα Γκουλαγκ τα ΠΟΛΛΑ εκατομμυρια Ελληνων που ΔΕΝ θα τον ψηφισουμε, ΔΕΝ τρεχει τιποτα, ολα καλα, και μας πουλαει και ειρωνεια ο ΣΥΡΙΖΑ. Ρε σε τι χωρα ζουμε....

    • B.Q avatar
      B.Q @ Μικρασιάτης 20/05/2013 23:19:15

      Δεν έχουμε να φανταστούμε τίποτε. Υπερβάλλετε σκοπίμως. Είναι πραγματικά αβάσταχτα γελοίο να υποκρίνεται κάποιος οτι...σκιάχτηκε ακούγοντας αυτές τις ανοησίες, εν έτι 2013!! Να σας πληροφορήσω δε πως....Γκούλαγκ δεν υπάρχουν πουθενά παγκοσμίως :-), για να πάψετε να ...ανησυχείτε άδικα!! Εδώ ο κόσμος χάνεται....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ B.Q 21/05/2013 08:31:00

        Κι όμως στην Β.Κορέα διατηρούνται οι παραδόσεις ακόμη...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ B.Q 21/05/2013 11:04:15

        Γιατί είναι δύσκολο να δημιουργηθούν ξανά;; Αν έλεγε ακροδεξιός "φιλόσοφος" σε συζήτηση με τον Μιχαλολιάκο για Νταχάου π.χ., θα έλεγες τα ίδια; Μπααα...

        • B.Q avatar
          B.Q @ Γιώργος 21/05/2013 13:07:24

          Όταν μαζεύονται οι ....φιλόσοφοι, λένε και καμιά ...κία για να περάσει η ώρα και αλληλοθαυμάζονται ύστερα, για το πηγαίο τους χιούμορ :-). Δεν σας πιστεύω οτι πήρατε στα σοβαρά το λεχθέν περί κάτεργων, απλά αρέσκεστε στο παίγνιο και ψάχνετε αφορμές για να προσποιηθείτε τον εν δυνάμει ...κυνηγημένον!

          • ASTHR avatar
            ASTHR @ B.Q 22/05/2013 17:56:53

            Αφού θέλουν οι φιλόσοφοι να "αλληλοθαυμάζονται", τι δουλειά είχε μαζί τους ο Τσίπρας; Ή, μήπως, είναι κι αυτός ...φιλόσοφος;
            Παρεμπιπτόντως: ο Ζίζεκ είπε "... with one way ticket ..." = " ... με εισιτήριο χωρίς επιστροφή στα Γκούλαγκ ...".
            Τόσο καλά Αγγλικά έμαθε ο Τσίπρας και χειροκροτούσε κι από πάνω;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 20/05/2013 23:55:46

      Αυτά είναι τα ΜΜΕ στην Ελλάδα και παντού. Στρέφουν την προσοχή όπου θέλουν και ο λαός στο σκοτάδι ή το πολύ στο δικό του τεχνητό φως...

    • B.Q avatar
      B.Q @ Μικρασιάτης 21/05/2013 06:49:00

      Δεν έχουμε να φανταστούμε τίποτε. Υπερβάλλετε σκοπίμως. Είναι πραγματικά αβάσταχτα γελοίο να υποκρίνεται κάποιος οτι…σκιάχτηκε ακούγοντας αυτές τις ανοησίες, εν έτι 2013!! Να σας πληροφορήσω δε πως….Γκούλαγκ δεν υπάρχουν πουθενά παγκοσμίως , για να πάψετε να …ανησυχείτε άδικα!! Εδώ ο κόσμος χάνεται….

      • Antonis avatar
        Antonis @ B.Q 21/05/2013 11:28:56

        Εσάς θα σας ρίχνουν στην νέα Πηγάδα και ακόμα θα νομίζετε ότι τα κομμούνια και οι νοσταλγοί του Στάλιν είναι μυθεύματα της δεξιάς. Είναι απορίας αξιον που ζείτε ώρες ώρες.

        • GO avatar
          GO @ Antonis 21/05/2013 11:36:02

          Βρε Antonis, εσείς ζείτε σήμερα
          ή στο διάστημα '44-'49;

          • Antonis avatar
            Antonis @ GO 21/05/2013 11:57:19

            Ζούσα το 2008 που οι ορδές του ΣΥΡΙΖΑ έκαψαν την Αθηνα και η "δεξιά κυβέρνηση" με νοοτροπία B.Q έδινε εντολές για αμυντική αστυνομία μη τυχών και τους πούνε φασίστες τα κανάλια. Ζ
            ούσα το 2011 που το ΚΚΕ φώναζε ότι "δεν αναγνωρίζει το Σύνταγμα".
            Ζούσα το 2012 όπου ένας υποψήφιος του ΣΥΡΙΖΑ έλεγε για ανταρτικο πόλης.
            Ζω στο σήμερα όπου σε κάθε αριστερό φόρουμ θα διαβάσετε για κονσερβοκούτια και πηγάδες.
            Ζω στο σήμερα όπου ο Τσίπρας χασκογελάει όταν το φιλαράκι του μας απελεί με στρατόπεδα συγκέντρωσης.

          • GO avatar
            GO @ Antonis 21/05/2013 12:03:19

            Κουλάρησε, βρε Antonis.
            Ο κομμουνισμός δεν υπάρχει πια. Κατέρρευσε ο υπαρκτός, δεν τα 'μαθες τα νέα;
            Το τείχος έπεσε.
            Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Μικρασιάτης 21/05/2013 12:57:23

      μικρασιάτης
      πριν περίπου 2 μήνες όλοι οι ''δημοκράτες'' του τόπου ξεσηκώθηκαν ύστερα από ενα ''συγκλονιστικό ρεπορτάζ'' νομίζω του bbc όπου ένας τσιπουρωμένος χρυσαυγίτης ήθελε να βγάλει τα δόντια των πακιστανομογγόλων για να φτιάξει κομπολοι και με τις τρίχες τους να φτιάξει πανί για να πλένει το αυτοκίνητο. φασισμός ρατσισμός και δεν συμμαζεύεται για μια εβδομάδα απο συριζαίους πασόκους δημαραίους.
      όσο σοβαρά πήρα το συγκεκριμένο νούμερο ( δεν εφταιγε αυτός , το τσίπουρο εφταιγε) αλλο τόσο σοβαρά παίρνω και τον χοντρό διανοητή
      βαρέθηκα πλέον στο 2013 να ακούω για μελιγαλάδες, νταχάου χίτλερ και στάλιν

  7. tpe avatar
    tpe 20/05/2013 22:05:11

    Να τα κρατήσει τα αποσπάσματα αυτά η ΝΔ. Αν έβγαινε ο Σαμαράς όντας Αξιωματική αντιπολίτευση και μίλαγε για Μακρόνησους τι θα γινόταν; Αχρείοι, δειλοί και πάνω απ' όλα προδότες. Γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να καταπατούν τον λαό. Ναι. Γιατί η Αριστερά δεν κάνει κάτι άλλο...

  8. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 20/05/2013 22:07:37

    Θλίβεσαι όταν βλέπεις και ακούς τις ασυναρτησίες αυτών των διαταραγμένων παλαιοκομμουνιστικών απομειναριών.
    Προσέξτε τα χέρια του, δεν είναι καλά ο άνθρωπος..

    Αλλά το ίδιο θλιβερό (να μην πω θλιβερότερο) είναι που τον χειροκροτεί ο mister Alexis, χωρίς μια κουβέντα έστω συνετισμού: "κάπως υπερβολικός ο σύντροφος" κ.λ.π. Κρίμα, τι περιμένει τώρα να πούμε? Ποιος γίνεται το "ένα άκρο" τώρα?

    • mara M. avatar
      mara M. @ Θόδωρος 17.06.2012 21/05/2013 20:03:55

      Παρατηρώ πλήρη ταύτιση του δεξιού χώρου με τον Πάγκαλο. Φλερτάρουν προκλητικά. Η θεωρία των άκρων, τώρα ο Ζίζεκ.
      Εσείς θέλετε να πάει ο Τσίπρας φυλακή; Αν ναι κερδίσατε τον κ. Πάγκαλο, αν όχι θα σας στείλουμε στα Γκουλακ.
      ΥΓ Κάνω πλάκα αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη ότι θα το καταλάβετε το διευκρινίζω.

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ mara M. 21/05/2013 21:47:37

        Λάθος παρατηρείτε. Ξαναπαρατηρείστε.

        Γι' αυτά που λέω, καμιά παρατήρηση? Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε? Προσπαθήστε να ξεκολλήσετε απ' τα στεγανά σας..

        Υ.Γ. Δεν είμαι ο Πάγκαλος. Έχουμε το ίδιο μικρό όνομα.

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/05/2013 22:10:06

    ΘΑ ηταν ενδιαφερον αν ΟΛΟΙ εμεις οι αντιφρονουντες (sic) , αν καθε φορα που θα συντανταμε καποιο στελεχος του ΣΥΡΙΖΑ, τους ρωταγαμε ευγενικα αν εχουν σκοπο να μας στειλουν στα ΓΚΟΥΛΑΓΚ επειδη δεν θα ψηφισουμε ΣΥΡΙΖΑ...

  10. Οίστρος avatar
    Οίστρος 20/05/2013 22:10:55

    Να το χαίρεστε αυτό το ..."ανώμαλο" πράγμα, που σας εξέφρασε, αξιολύπητοι ΣΥΡΙΖΑΑίοι !!!!!

  11. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 20/05/2013 22:24:44

    Ο φιλοσοφος παιρνει τιποτα;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΝΕΚΚ 21/05/2013 11:05:03

      Έχει σταματήσει να παίρνει γι'αυτό κάνει έτσι...

  12. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 20/05/2013 23:07:10

    Δεν μου προξενεί καμμιά εντύπωση . Ιδιοι ήταν , είναι και θα είναι. Με μια λέξη , Αριστεροί.

  13. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 20/05/2013 23:22:40

    Αν και αισθάνομαι ηλίθιος θα το πω: Ο Ζίζεκ είναι εναντίον των γκουλάγκ και ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ. Κάτι δεν πάει καλά ... δυστυχώς.

  14. roadrunner avatar
    roadrunner 20/05/2013 23:31:14

    Αν αυτά τα λόγια του Ζιζεκ δεν είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ, τότε τι είναι ;
    Αν δεν είναι ρατσισμός,
    το να διακρίνεις, να κατηγοριοποιείς και να απειλείς τους μη-ψηφοφόρους του Σύριζα ότι θα τους εξαφανίσεις στα Γκούλαγκ, τότε τι είναι ;;;;
    Μορφή ρατσισμού, που θα έπρεπε να εμπίπτει στον αντιρατσιστικό νόμο, μάλιστα !
    Κι όταν ο χειροκροτητής, τέτοιων ακραίων ρατσιστικών απειλών είναι αρχηγός αξιωματικής αντιπολίτευσης στη χώρα του, συμπεριφέρεται ή όχι ρατσιστικά ;
    Τελικά, ίσως κάποιοι είναι τυχεροί. Γιατί αν υπήρχε τέτοιος νόμος,
    τώρα μπορεί να είχαν απωλέσει τα πολιτικά τους δικαιώματα ....

  15. Αλέξ avatar
    Αλέξ 21/05/2013 00:05:50

    Νομίζω ότι έκανε πλάκα, δεν βρίσκω κάτι κακό.

  16. γελωτοποιος avatar
    γελωτοποιος 21/05/2013 00:17:28

    καλα ρε φακτορα, κι εσυ? ελεος πια..απο εναν αστεισμο του συνηθως ασοβαρου Ζιζεκ εχετε δημιουργησει πραγματικο χαος..ο Ζιζεκ δεν δηλωσε ποτε υπερμαχος του σοβιετικου καθεστωτος, το αντιθετο..κι αυτο που ειπε εν ολιγοις αφορα ολους τους ευρωπαιους πολιτες οτι αν δεν εκδημοκρατιστει το συστημα θα καταληξουμε στα γκουλαγκ της σημερινης Ε.Ε..μεσω του συριζα θεωρει οτι θα γινει ο εκδημοκρατισμος!! εδω ξαναγελαμε..εφαγε τον παπα κι αυτος, ειπανε δυο μ.....ιες και το κανανε και θεμα..
    ατυχης η επιθεση εκ μερους της Ν.Δ.
    ειναι πολυ αστεια τα μεταμοντερνα εμφυλιακα συνδρομα ορισμενων ''αριστερων'' και ''δεξιων''..
    μεταμαρξιστης κι οχι μαρξιστης ειναι ο Ζιζεκ οπως και ο Μπαντιου.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ γελωτοποιος 21/05/2013 03:23:06

      Σ' ευχαριστουμε ευγενεστατε γελωτοποιε, αφου οντως μας εκανες και ...γελασαμε! (δηλαδη ο Αλεξ, το παιδι της σταλινικης ΚΝΕ, δεν καμαρωνει για τα κατορθωματα των παλαι ποτε Σοβιετικων συντροφων του?? Παντως ας εχει υποψη του, οτι θα δυσκολευτει να μας βαλει σε ΓΚΟΥΛΑΓΚ, καθοτι ειμαστε λιγο ''δυσκολο-καταβλητοι'', κι ο νοων.... ). Αναμενουμε, αναμενουμε...

      • γελωτοποιος avatar
        γελωτοποιος @ Μικρασιάτης 21/05/2013 10:55:21

        οκ, θα του το πω, δηλαδη οτι ειστε λιγο ''δυσκολο-καταβλητος'' κι ο νοων...κατι θα κανει για την περιπτωση σας ο κομανταντε!!!
        Ελλαδα..ζησε το μυθο σου!!! ολα επιτρεπονται!!

  17. GO avatar
    GO 21/05/2013 07:24:34

    Ωφέλιμο θα ήταν, να επαναπροσδιοριστούν οι επικοινωνιακοί στόχοι.

    • fe avatar
      fe @ GO 21/05/2013 18:00:44

      ειδικα οταν εχουν συναντησει την παγκαλια λογικη.

  18. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 21/05/2013 09:09:22

    Ενώ όλοι οι δεξιοί είναι ... δουλευταράδες !
    Η "χαραμοφαγιά" είναι γνώρισμα που δεν έχει να κάνει με πολιτικές πεποιθήσεις. Και στη προκειμένη περίπτωση αν όντως το είπε ο συγκεκριμένος (διότι ο Περικλής το αμφισβητεί) και δεν είναι από τις γνωστές σου "γκεμπελιές", το μόνο που τον διαχωρίζει από ένα δεξιό "χαραμοφάη" είναι η αφελής ειλικρίνεια.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιάννης Κιαπέκος 21/05/2013 11:01:21

      Πήγαινε στο lifo.gr, εκεί τα λένε καλύτερα...

  19. Tsaros avatar
    Tsaros 21/05/2013 09:32:10

    Ο Αλεξ δεν είπε τίποτα γιατι απλά δεν το κατάλαβε .... Βλέπετε ο "φιλόσοφος" δεν μιλά τα καλά αγγλικά του Αλεξ

    • B.Q avatar
      B.Q @ Tsaros 21/05/2013 13:15:14

      Τόσα Αγγλικούλια για να καταλάβει το χαζό αστειάκι, ξέρει. Μάλλον μονάχα αυτό το τελευταίο κατάλαβε και γι αυτό χαμογέλασε από τη χαρά του, που τα εντατικά μαθήματα αποδίδουν σιγά-σιγά καρπούς.

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/05/2013 11:10:20

    Αυτό εννοούσε για τα γκουλάγκ;;; Ας το έλεγε ξεκάθαρα, αν δεν ψηφίσετε συριζα, θα πάτε στα γκουλάγκ της ΕΕ. Αλλά με αυτό που είπε εννοούσε ότι σε περίπτωση (θου Κύριε) που δεν ψηφίσουμε συριζα, θα μας στείλει σαν τιμωρία στα γκουλάγκ. Στο φινάλε-φινάλε ούτε για πλάκα δεν αναφέρουμε γκουλάγκ, τόσο άνθρωποι δολοφονήθηκαν εκεί από Κομμουνιστές, ανάμεσα τους χιλιάδες Έλληνες. Όπως και το "χάιλ Χίτλερ" ούτε για ειρωνία δεν το φωνάζουμε στη βουλή, ναι;;

    • γελωτοποιος avatar
      γελωτοποιος @ Γιώργος 21/05/2013 14:37:20

      ναι ναι...

  21. Nik avatar
    Nik 21/05/2013 11:15:15

    Ακούσατε το απόσπασμα όσοι σχολιάζετε; Δεν ήταν καθόλου αστεϊσμός. Ηταν μια σοβαρή έκφραση άποψης. Ακόμη και αν το εννοεί μεταφορικά είναι άποψη από έναν υιοθετημένο από τον ΣΥΡΙΖΑ στοχαστή. "Κατά την δική μου άποψη ενός δημοκρατικού μέλλοντος, όσοι δεν υποστηρίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ θα πάρουν εισιτήριο χωρίς επιστροφή στα ΓΚΟΥΛΑΓΚ...."

    Καλώς αντιδρά η ΝΔ και το φέρνει στην δημοσιότητα.

  22. Antonis avatar
    Antonis 21/05/2013 11:33:49

    Αν ο Σαμαράς είχε απέναντι του έναν διανοητή της Δεξιάς που να του έλεγε ότι οποιος δεν ψηφίζει ΝΔ πρέπει να πάρει εισιτήριο χωρίς επιστροφή για την Μακρόνησο, θα είχε ξεκινήσει ανταρτικο ο ΣΥΡΙΖΑ. Θυμόμαστε και την περίπτωση εκείνου του ρεπορτάζ Αγγλικού καναλιού που έδειχνε έναν εντελώς πυροβολημένο οπαδό της ΧΑ να λέει για φούρνους και δέρματα. Μονο επέμβαση του ΝΑΤΟ και του ΟΗΕ δεν είχε ζητήσει το καθωσπρέπει αριστερό κατεστημένο. Όταν όμως ένας στοχαστής κολλητός του Τσίπρα ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ απειλεί τους Έλληνες μη ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ με στρατόπεδα συγκέντρωσης περνάει στα ψιλά. Μέχρι και εδώ μερικοί λένε ότι πρόκειται για αστείο και όλα βαίνουν καλώς. Ακόμα και εμείς δηλαδή έχουμε εντρυφήσει ότι ο δεξιός κρύβει αναγκαστικά έναν φασίστα μέσα του (κάτι που αποτελεί και πλήρη διαστρέβλωση μιας και ο φασισμός είναι γέννημα θρέμμα της αριστεράς ιστορικά, τέτοιος ήταν και ο Μουσολίνι), ενώ ο αριστερός είναι εξ ορισμού ένας δημοκράτης.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Antonis 21/05/2013 13:25:25

      '' Αν ο Σαμαράς είχε απέναντι του έναν διανοητή της Δεξιάς που να του έλεγε ότι όποιος δεν ψηφίζει ΝΔ πρέπει να πάρει εισιτήριο χωρίς επιστροφή για την Μακρόνησο...''
      Πολύ ακροβατική η σκέψη σας!!! Δεν υπήρχε περίπτωση να συμβεί αυτό που περιγράφετε, αλλά αν συνέβαινε κι οι οπαδοί του Σύριζα αντιδρούσαν όπως εσείς, θα ήτανε το ίδιο αστεία η αντίδρασή τους, όπως ακριβώς σήμερα η δική σας.
      Και μην πασχίζετε άδικα να καταλογίσετε ...αποκλειστικότητες!
      Ο φασίστας μέσα στον κάθε φανατικό άνθρωπο παραμονεύει, ανεξαρτήτως του χρώματος της σημαιούλας που επιλέγει να κυματίζει.

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ B.Q 21/05/2013 16:56:58

        "...αλλά αν συνέβαινε κι οι οπαδοί του Σύριζα αντιδρούσαν όπως εσείς, θα ήτανε το ίδιο αστεία η αντίδρασή τους, όπως ακριβώς σήμερα η δική σας..."

        Σωστό κατά βάθος αυτό που λέτε, αλλά λάθος, γιατί δεν ισχύει στην Ελλ. πραγματικότητα ακόμη.

        Είστε προκατειλημμένη πιο πολύ απ' την μια πλευρά, δεν μιλάτε αντικειμενικά.

        Αφήστε την ζυγαριά να γείρει, θα ισορροπήσει μόνη της. Δεν χρειάζεται όψιμους δημοκρατικούς υποστηρικτές.
        Ο Ελλ. λαός δεν ήταν κι ούτε θα 'ναι των άκρων. Ίσως όταν οι συνθήκες το απαιτούν -όπως τώρα- αλλά ποτέ για μεγάλο διάστημα.

        • B.Q avatar
          B.Q @ Θόδωρος 17.06.2012 21/05/2013 17:49:46

          ''Είστε προκατειλημμένη πιο πολύ απ’ την μια πλευρά, δεν μιλάτε αντικειμενικά.''
          Μιλάω αντικειμενικότατα αγαπητέ και μια χαρά ισχύει αυτό που λέω στην ...''Ελληνική 'πραγματικότητα''. Στην πραγματικότητα του οπαδικού κοπαδιού όμως δίκιο έχετε, δεν ισχύει κι όσο υπάρχουν κοπάδια, για τα ζωντανά που τα αποτελούν, δε θα ισχύει.

  23. Zame avatar
    Zame 21/05/2013 11:39:25

    & μειπως εν ετη 2013 +
    Τα 'ΝΕΑ αναβαθμισμένα Γκουλακ' τώρα πλέον
    ' αυτοδιανέμονται με τα -NEA ΕΥΕΛΙΚΤΑ- προγράμματα συμμετοχής τους' από μόνα τους & μάλιστα στον τόπο διαμονής του καθε ενδιαφερομένου.

  24. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/05/2013 12:07:35

    Ένας αγράμματος άκουγε έναν ψυχάκια και συμφωνήσανε, αν ο αγράμματος σκάμπασε τι είπε ο ψυχάκιας, διότι δεν το "έχει" με τις ξένες γλώσσεις.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/05/2013 13:30:24

      :-) Ε, αγράμματος ο Αλέξης, δεν είναι. Πολιτικός Μηχανικός κι αγράμματος, δεν παίζει. Αλλά οτι δεν κατάλαβε σχεδόν τίποτε παρά μονάχα το ανόητο αστείο του κυρίου που μόρφαζε (που ήταν επιπέδου Αγγλικών Α' προκαταρκτικής), αυτό είναι βέβαιο!!!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ B.Q 21/05/2013 16:48:07

        Το πτυχίο δεν σε κάνει εγγράμματο.

  25. B.Q avatar
    B.Q 21/05/2013 13:02:24

    Aντώνη, ελάτε σιγά-σιγά στην πραγματικότητα και φέρτε μαζί σας και με όποιους ονειρεύονται ....πηγάδες και κονσερβοκούτια. Έλεος πια!! Οι ΚΟΙΝΕΣ απειλές μας λέγονται : Ανεργία, ύφεση, εξαθλίωση, κομματοκρατία, μη επιβολή της δικαιοσύνης, πολιτικοεπιχειρηματική διαπλοκή, εκπατρισμός των νέων, εκφασισμός της καθημερινής ζωής, αδράνεια, υποταγή, παραίτηση κλ.π, κλ.π.

    • Antonis avatar
      Antonis @ B.Q 21/05/2013 15:23:39

      Λαθρομετανάστες μπα ε;

      • B.Q avatar
        B.Q @ Antonis 21/05/2013 15:53:13

        Λαθροεισερχόμενοι - λαθροεισβολείς εννοείτε? Εντάσσονται στην αναφερόμενη ''πολιτικοεπιχειρηματική διαπλοκή''. Σας έχω καλύψει!

  26. Siegfried avatar
    Siegfried 21/05/2013 14:19:06

    Πάντως για την Ευρώπη το πλησιέστερο στην εποχή μας του γκούλαγκ είναι οι μυστικές φυλακές, όπου κάποιοι κρατούνται μερικές φορές χωρίς σαφές κατηγορητήριο και χωρίς πρόσβαση σε δικηγόρους, ως "εχθροί του κράτους, τρομοκράτες κ.λπ." (διάβαζε αντιφρονούντες) με (υποθετικά;) εγκλήματα τελεσθέντα εκτός εθνικής νομικής δικαιοδοσίας, απλώς και μόνον επειδή έτσι αποφάσισε ο μέγας ηγέτης κάποιας (ψευδο)δημοκρατίας. Πού υπήρχαν/υπάρχουν στην Ευρώπη τέτοιες φυλακές; Μα στις εσχάτως ανανήψασες πρώην κομμουνιστικές χώρες που τώρα διαγκωνίζονται (σαν πιστά και υπάκουα σκυλάκια) για τα ψίχουλα εύνοιας τού (ιμπεριαλιστή) κοσμοκράτορα.

    Καλό είναι να σχολιάζουμε τα αστεία μαρξιστών, αλλά στη σημερινή Ευρώπη οι συντηρητικοί είναι αυτοί που χτίζουν και διατηρούν γκούλαγκ. Περιοριζόμενοι στην Ελλάδα πάντως στο σπίτι του κρεμασμένου (ξερονήσια επί δεξιού κράτους - και παρακράτους), ας είναι φειδωλές οι αναφορές σε σχοινί.

    Οι ταμπέλες ξεθώριασαν...

    • B.Q avatar
      B.Q @ Siegfried 21/05/2013 18:19:21

      Ένα είδος σύγχρονου ''Γκούλαγκ'' επίσης, θα είναι και οι ειδικοί χώροι κράτησης που έχουν αναγγελθεί, όπου και θα φυλακίζονται οι έρμοι εξαθλιωμένοι ΝεοΈλληνες, όταν θα είναι ανίκανοι πια να ξεπληρώσουν τους φόρους που τους καταλογίζονται με ρυθμό πολυβόλου, από τον εκ των τοκογλύφων κινούμενο κρατικό μηχανισμό, του οποίου θα ηγείται ο πάνσοφος κ. Στουρνάρας που ήρθε φυσικά να μας ...μείνει (και αυτός!!). Είναι καλό το μεροκάματο. Κανείς δεν το αρνείται για πολύ.

  27. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 21/05/2013 16:06:02

    --Λοιπον για να τελειωνουμε, μπορει ο καθε ΑΛΕΞΗΣ να επιχαιρει στο ακουσμα των Γκουλαγκ, αφου θυμαται τους παιδικους του ηρωες των εποχων της ΕΣΣΔ, αλλα προφωνως τη σημερον ημερα γκουλαγκ δεν υπαρχουν. Ουτε μπορουν να υπαρξουν ξανα.
    --Αυτο που ισως ονειρευονται οι διαφοροι Ζιζεκ και καποιοι φιλοι τους, ειναι λιστες με ανθρωπους που ειναι μελη σε αντιπαλες παραταξεις, τους οποιους θα ''στριμωξουν'' οικονομικα, επαγγελματικα, κοινωνικα οταν ερθουν στην εξουσια.
    --Καθως επισης και στοχευμενη περιοθωριοποιηση επαγγελματικων κλαδων που ΔΕΝ ειναι φιλα προσκειμενοι σε αυτους.
    --Το κλειδι ειναι ολοι εμεις οι αντιφρονουντες (sic) να μεινουμε οσο γινεται ενωμενοι σε αυτη την πιθανη/επερχομενη λαιλαπα ολοκληρωτισμου, και να μην ειμαστε διασπασμενοι σε 100 κομματια.

    • get a life avatar
      get a life @ Μικρασιάτης 21/05/2013 17:04:34

      ενωμένοι στον αγώνα δηλαδή όλοι εμείς οι ''αντιφρονούντες''..φοβερή ρήξη με την μεταπολίτευση..κάτι μου θυμίζει αυτό..http://www.youtube.com/watch?v=HjAZ7Rp1KSs

    • Siegfried avatar
      Siegfried @ Μικρασιάτης 21/05/2013 23:07:11

      Πολύ σωστά προβλέπεις τους κινδύνους, αλλά δεν είναι μόνο στο μυαλό του Ζίζεκ. Δείτε το πρόσφατο σκανδαλάκι με το "ειδικό ενδιαφέρον" του αμερικάνικου ΣΔΟΕ για τις πολιτικές οργανώσεις που υποστηρίζαν τους χαμένους των εκλογών, δηλαδή τους ρεπουμπλικάνους. Ο ίδιος κίνδυνος, από διαμετρικά αντίθετα μυαλά. Και μετά κάποιοι αφελείς θέλουνε φοροκάρτες και παρακολούθηση των πάντων. Εκεί να δείτε στόχευση αντιφρονούντων που έχει να γίνει... Αντί οι (τυχαίοι) υποτίθεται έλεγχοι του ΣΔΟΕ να γίνονται βάσει π.χ. του τελευταίου ψηφίου ΑΦΜ της επιχείρησης, θα γίνονται βάσει τού αν οι φοροκάρτες συνδεδεμένες με τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης και την οικογένειά του έχουν χρησιμοποιηθεί για δωρεές στο X αντίπαλο κόμμα, στην Ψ θρησκεία/αίρεση, ή για ανανέωση συνδρομής στο Ω αντιπολιτευτικό έντυπο. Τα προχωρημένα υποτίθεται αυτά συστήματα αναμένεται να εφαρμοστούν ύπουλα και μεροληπτικά στο γελοίο κράτος μας, αν και όταν με το καλό υλοποιηθούν! Οι πρόσφατες περιπέτειες της λίστας Λαγκάρντ, που όλοι έριχναν μια γρήγορη ματιά να δουν μήπως είναι μέσα κανένας συγγενής τους ή κανένας επιχειρηματίας της εκλογικής τους περιφέρειας μάς πείθουν, ότι δεν υπάρχει ελπίδα ισονομίας σε αυτό τον τόπο, άρα ας μην θεσμοθετούμε περισσότερα εργαλεία .

  28. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 21/05/2013 18:09:26

    Καλά, θα (προσπαθήσω να) παρακολουθήσω την αντίδραση σας όταν κάποιος ΝΔάτης ή και ΧΑτης εκφράσει παρόμοια θέση -έστω και αστεία- απ' την άλλη πλευρά. Και οι του "δημοκρατικού τόξου" το κάνουν θέμα.

    Να σας δω τότε με ποια θέρμη και με πόσα posts θα συμμετέχετε.. Όχι μια φορά "τα καταδικάζω" και γεια σας!

    Αλλιώς είστε προκατειλημμένη!.. :) :)

    Υ.Γ.:
    "..οπαδικού κοπαδιού κ.λ.π..." μόνο αυτά? Σα να έχετε χάσει την φόρμα σας τελευταία.. :)

    • B.Q avatar
      B.Q @ Θόδωρος 17.06.2012 21/05/2013 22:40:02

      α) ''Να σας δω τότε με ποια θέρμη και με πόσα posts θα συμμετέχετε.''
      Θα εξαρτηθεί από το πόσοι ''αγανακτισμένοι-τρομοκρατημένοι'' οπαδοί του Σύριζα θα μυξοκλάψουν για τον θανάσιμο κίνδυνο που διατρέχουν να ...διωχθούν.
      β) “..οπαδικού κοπαδιού κ.λ.π…” μόνο αυτά? Σα να έχετε χάσει την φόρμα σας τελευταία.'' Μα δε χρειάζεται να ειπωθεί κάτι περισσότερο!
      Γιατί δεν σας αρκεί; :-) Έχετε κακομάθει νομίζω.....

  29. B.Q avatar
    B.Q 21/05/2013 18:09:58

    ''αν ο αγράμματος σκάμπασε τι είπε ο...''
    Αγράμματος :
    - που δεν έχει διδαχτεί επαρκώς την ανάγνωση και τη γραφή
    - που δεν έχει επαρκή παιδεία, συνολικά ή σε κάποιον τομέα
    Το πτυχίο, δεν σε κάνει τίποτε απολύτως. Αλλά αγράμματος όταν καταφέρνεις να εισαχθείς και να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ, μια ιδιαίτερα απαιτητική σχολή, δε γίνεται να χαρακτηριστείς. :-) Τουλάχιστον αυτός, κατάφερε να εισαχθεί σε ένα Ελληνικό Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα μέσω Πανελληνίων. Δεν αναγκάστηκε να τον στείλει στα εξωτερικά ο μπαμπάς, για να επιστρέψει με 1-2 ''χαρτιά''. Να συζητήσουμε άλλους χαρακτηρισμούς, ευχαρίστως. Να πούμε οτι δεν είναι ...διαβασμένος - διανοούμενος :-), οk. Το ''αγράμματος'' όμως, άκυρο.

  30. mara M. avatar
    mara M. 21/05/2013 22:59:39

    Iσα-ίσα ξεκολλάω πάρα πολύ εύκολα. Πάω γι' άλλα.
    Δεν ασχολούμαι με βαρκούλες που αρμενίζουν όταν καράβια χάνονται.
    ΥΓ .Το υστερόγραφο σας καλό! χαχα αφού έχετε χιούμορ έχετε ελπίδα να ξεκολλήσετε κι εσεις.

  31. ΝΠ avatar
    ΝΠ 21/05/2013 23:37:46

    O Zίζεκ λέει πολλά και διάφορα.
    Ότι θέλει να γίνει ...καπιταλιστική συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ,
    ......Ο ΊΔΙΟΣ, για να τον επαναφέρει...στον ίσιο δρόμο.
    Τι να πεις;
    Σίγουρα ,όπως προαναφέρθηκε,είναι θολής ιδεολογίας.
    Και αστείο να ήταν-αυτό μόνο αν κάποιος ξέρει το έργο και τις πράξεις του,
    μπορεί να μας ενημερώσει-
    έπρεπε να αποδοκιμαστεί.
    Τυγχάνει μεγάλης προβολής,αλλά τι νέο έχει προσφέρει στην θεωρία;

  32. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 22/05/2013 08:15:46

    Σας πιστεύω..

    • mara Μ avatar
      mara Μ @ Θόδωρος 17.06.2012 22/05/2013 13:40:31

      Σας ευχαριστώ...

  33. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 22/05/2013 08:18:19

    α) Θα γράφετε 1 βδομάδα..

    β) Μας έχετε κακομάθει, εξοχοτάτη! Αν μας ξεμάθετε, καλό για όλους μας θα 'ναι! :)

    • B.Q avatar
      B.Q @ Θόδωρος 17.06.2012 22/05/2013 09:04:29

      α) Θα γράφω όσο με εξαναγκάζετε προκαλώντας με, να σας απαντώ.
      β) Mην ελπίζετε στο ανέλπιστο κ. Θόδωρε, θα απογοητευτείτε :-)! Μπορείτε όμως πάντα, να κλείνετε τα μάτια σας, αν ενοχλείστε.....

  34. Γυναίκα της Πίνδου avatar
    Γυναίκα της Πίνδου 22/05/2013 16:27:05

    Οι ορισμοί και οι λέξεις έχουν χάσει δυστυχώς κάθε νόημα στην εποχή μας, όπως π.χ "φιλόσοφος"...

    • Orgilos avatar
      Orgilos @ Γυναίκα της Πίνδου 22/05/2013 17:48:33

      Ακριβώς. Ο κάθε τιποτολόγος με καλές δημόσιες σχέσεις μπορεί να βαφτισθεί «φιλόσοφος» και να μοστράρει τις αρλούμπες του για σοβαρή διανόηση. Το άσχημο σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι και οι σοβαροί διανοούμενοι με συγκροτημένη σκέψη μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι και ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ωφέλιμο από το βλαβερό στη διανόηση...

  35. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 22/05/2013 19:11:45

    Προς τι η γκρίνια;

    Βάσει των αποτελεσμάτων με αναγωγή έχουμε περίπου 75% ψηφοφόρους να στείλουμε στα Γκουλάγκ. Εκεί θα δουλεύουν 16 ώρες την ημέρα με αμοιβή ένα πιάτο φαγητό και ένα ποτήρι νερό. Η ανταγωνιστικότητα του εργασιακού κόστους αυτών των Ειδικών Οικονομικών Ζωνών θα είναι η μεγαλύτερη στον πλανήτη, ξεπερνώντας εύκολα την Κίνα και Αφρικανικές χώρες. Θα πνιγούμε στην βιομηχανία πολυεθνικών, ιδίως αν αναλογιστείς ότι δεν θα χρειάζονται να πληρώνουν πολλά μεταφορικά για την μετακίνηση στην Ευρώπη. Οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις που θα επιτρέψουν την δημιουργία Γκουλάγκ είναι μια δυσάρεστη αλλά απαραίτητη μεταρρύθμιση των εργασιακών προκειμένου να διατηρηθεί η ανταγωνιστικότητα εργασιακού κόστους στο διεθνές στερέωμα καταμερισμού της εργασίας. Να σταματήσουν οι γκρίνιες και να προχωρήσει το σχέδιο πάραυτα! Σύντομα θα μας μιμηθούν και οι υπόλοιπες δημοκρατίες της Ευρώπης. Η παραγωγή μόνο έτσι θα γυρίσει πίσω.