29/08/2011 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιος δεν μπορεί να κυβερνήσει ονειρεύεται συγκυβέρνηση

«Δουλειά δεν έχει να κάνει η κυβέρνηση και ασχολείται συνέχεια με την αντιπολίτευση. Τους καταλαβαίνουμε. Όποιος δεν μπορεί να κυβερνήσει ονειρεύεται… συγκυβέρνηση» δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης, απαντώντας στα σχετικά σενάρια:

«Δουλειά δεν έχει να κάνει η κυβέρνηση και ασχολείται συνέχεια με την αντιπολίτευση. Τους καταλαβαίνουμε. Όποιος δεν μπορεί να κυβερνήσει ονειρεύεται…συγκυβέρνηση.

Ας κοιτάξει καλύτερα η κυβέρνηση τα προβλήματα της πραγματικής οικονομίας: Την ανεργία, τα λουκέτα και την ακρίβεια. Και ας πάψει να αναζητά σωσίβιο, για τη δική της ανεπάρκεια και αναποτελεσματικότητα, σε σενάρια συγκυβέρνησης.

Όπως έχει τονίσει και ο κ. Αντώνης Σαμαράς, με την ίδια συνέπεια, που η Νέα Δημοκρατία καταψηφίζει νομοσχέδια της κυβέρνησης, όταν είναι στη λάθος κατεύθυνση, με την ίδια ακριβώς υπερψηφίζει νομοσχέδια, όταν η κυβέρνηση υιοθετεί το σωστό.

Και για να γίνει ακόμα πιο ξεκάθαρο: Συναίνεση ή συνενοχή στο λάθος η Νέα Δημοκρατία δεν πρόκειται ποτέ να δώσει.

Επομένως, οι φωνές μέσα στην κυβέρνηση που μιλούν για συναίνεση -και εννοούν συνενοχή- είναι προφανώς εκτός των προθέσεων της Νέας Δημοκρατίας».

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος

Από την πλευρά του, ο υπουργός Επικρατείας Ηλίας Μόσιαλος απέρριψε τα σενάρια πρόωρων εκλογών λέγοντας πως δεν τίθεται θέμα, ενώ όπως είναι γνωστό τις εκλογές επιθυμεί διακαώς ο κ. Βενιζέλος και χθες βγήκε να τις προωθήσει ένας άλλος υπουργός, ο κ. Λοβέρδος.

Όσον αφορά στην συγκυβέρνηση ο κ. Μόσιαλος διευκρίνισε πως όλα αυτά δεν μπορούν να τίθενται αν προηγουμένως δεν διαμορφωθεί συναινετικό κλίμα.

Συμπλήρωσε δε πως η κυβέρνηση είναι υπέρ των συναινέσεων, όπως έγινε στο πρόσφατο νομοσχέδιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ο κ. Μόσιαλος θεώρησε πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει και στο φορολογικό. Επίσης επισήμανε πως «άλλο συναίνεση και άλλο συγκυβέρνηση» και κατέληξε λέγοντας  πως η ίδια η Νέα Δημοκρατία δεν θέλει το συναινετικό κλίμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/08/2011 16:38:21

    Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ε.Θ.

    • φωνη avatar
      φωνη @ ΣΠΥΡΟΣ 29/08/2011 16:42:22

      Η Ν.Δ. σκέφτεται την επίθεση και το ΠΑΣΟΚ την άμυνα για τη Δ.Ε.Θ.

      Θα πάνε τελικά με το τείχος και τα νεροπίστολα, δεν ξέρω πόση αστυνομική δύναμη...και τελικά και τον Πρωθυπουργό στη Δ.Ε.Θ.

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 29/08/2011 16:45:41

    Στο βούρκο που έχουν πέσει, θέλουν να τραβήξουν τη ΝΔ και τον Α.Σ. για να τους κόψουν το προβάδισμα και να τους 'κάψουν' ,ώστε να μην αποτελούν εναλλακτική λύση και ελπίδα . Το κακό είναι ,ότι πολλοί άχρηστοι καιροσκόποι της από δω μεριάς ,κάνουν τα πάντα για να πέσουν μόνοι τους .Ο Πρόεδρος να έχει το νού του γιατί το δικό του κλαδί πριονίζουν.......

    • juliet avatar
      juliet @ Diamond Angel 29/08/2011 18:02:03

      Diamont Angel
      Η θάλασσα είναι κοντά ,ευθεία κάτω ,τα χταπόδια για να μαλακώσουν τα κτυπάνε άντε 30 φορές και μετά τρώγονται.
      Σου απάντησα στο άλλο σχόλιο.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ juliet 29/08/2011 21:29:52

        Ιουλιέτα, ξέρεις γιατί χτυπάνε κάτω τα χταπόδια και τα βασανίζουν;

  3. juliet avatar
    juliet 29/08/2011 17:57:38

    Οταν θες να πουλήσεις περνάς τη θεωρία όλα ίδια είναι και η διαφορά είναι στο περιτύλισμα.Και το ντιζαΐν πουλάει .
    Αν μπεις σ΄αυτή τη φιλοσοφία έχεις χάσει.Αγωνίστηκαν -ποδοπάτησαν ,(ο κυρ-Φωτόπουλος που είναι;) για ν΄ανέβουνε .Δική τους η εξουσία ,τι ζητάνε απο την επάρατο δεξιά ,απο τον Σαμαρά ;
    Μετά απο μια συναίνεση ,η Ελλάδα τελείωσε.Η ελπίδα έσβησε .Ο κόσμος θα λέει, όλοι ίδιοι.Αυτό επιδιώκουν.
    Αν δεν μπορούνε ,θα κάνουνε ότι αναγκάσανε και τον ΚΑΚ -ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΙ!!!!!!!!
    Οσο για τα παιδιά τα ατίθασσα ,τα κακομαθημένα έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχουνε ρούχα άπλυτα;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ juliet 29/08/2011 21:22:47

      Σ'αυτούς , πιο εύκολα παίρνεις τη ψυχή παρά τη καρέκλα.Τώρα θυμήθηκαν τη συναίνεση γιατί τους βολεύει. Οσο για τα άπλυτα, αυτά πρέπει να βγαίνουν στη φόρα!

  4. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 29/08/2011 19:54:14

    τα φιλελευθερα ντορακια που κανουν δηλωδεις για συγκυβερνηση δε τα βλεπει ο σαμαρας? με το πασοκ ασχολουνται? καλο ειναι οσοι απο αυτους στη νδ εχουν αλλες βλεψεις και σκεψεις απο τον αρχηγο τους να φυγουν οσο ειναι καιρος πριν τους διωξει ο νεοδημοκρατης με την ψηφο τους. ετσι θαναι χειροτερα για αυτους.