26/01/2010 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιον φεύγει από το μαντρί τον τρώει ο κακός λύκος

Μετά το τελεσίγραφο Σαμαρά ο βουλευτής της ΝΔ κ. Κ. Κιλτίδης και στην Βουλή πήγε και την γραμμή του κόμματος ψήφισε και δε είπε και κουβέντα το νομοσχέδιο για τα δάση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. surabayias avatar
    surabayias 26/01/2010 23:17:49

    Μούγκα και στη στρούγκα...

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 26/01/2010 23:20:57

    Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν η αντίθετη ψήφος του Βουλευτή σημαίνει αμφισβήτηση του αρχηγού του κόμματος, δεν σημαίνει αντίθεση στο υπό ψηφοφορία νομοσχέδιο.
    Ε, η Νέα Μεταπολίτευση θα έρθει όταν δεν θα συμβαίνει πλέον αυτό. μέχρι τότε, μαντριά.

    • αντί avatar
      αντί @ B.K.Σ. 27/01/2010 00:32:45

      Έχεις απόλυτο δίκιο! Μακάρι κάποτε να μπορέσουν πραγματικά οι βουλευτές να ψηφίζουν κατά συνείδηση.

      Φανταστείτε να είχε γίνει εδώ αυτό που έγινε στις ΗΠΑ που η ρεπουμπλικάνα ψήφισε το νομοσχέδιο του Ομπάμα για την υγεία!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 27/01/2010 00:37:43

      Αυτό σημαίνει πως οι Νεοέλληνες πρέπει να ξανααποκτήσουν αντίληψη των πραγμάτων αγαπητό αντί, για να το συνδέσω με το αμέσως προηγούμενο σχόλιο για τις επενδύσεις και τα τρακτέρ. Αντίληψη. Είδος καταφανώς εν ανεπαρκεία. Διάγωμεν βίον λοβοτομής, ανεπαισθήτως μας ξωπετάξαν από το νόημα της ζωής, ποιοί;! αυτοί που δεν είναι ικανοί ούτε τα παπούτσια τους να βάψουν....

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ B.K.Σ. 27/01/2010 14:14:56

      Εάν ήσουν μάνατζερ σε μία εταιρία και, σε κάποιο σοβαρό θέμα, η γνώμη σου ήταν διαφορετική από τη γνώμη της πλειοψηφίας ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αμφισβητείς τους πολλούς και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο;
      Δύο επιλογές θα είχες, ή να παραιτηθείς ή να ομοψυχήσεις με την ιεραρχία και τους πολλούς.
      No ifs, no buts, no maybes.
      Αποφάσεις "ναι μεν αλλά" δεν οδηγούν σε τίποτε καλό παρά στην αναρχία.
      Άντε μπράβο.

    • Hase avatar
      Hase @ B.K.Σ. 27/01/2010 15:34:05

      Δηλαδη ο Κιλτιδης διαφορετικα θα ψηφιζε για την δικη του συνειδηση η για την συνειδηση της Ντορας;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 28/01/2010 00:22:01

      από πότε άστεγε η Βουλή κατάντησε επιχείρηση; ή σου είναι αδύνατον να αντιληφθείς πλέον πως είναι κάτι περισσότερο από αυτό; (που μακάρι να ήταν έστω αυτό....!)
      τα πολλά σεμινάρια management σας κάναν τα μυαλά σούπα, μήπως ήρθε η ώρα να ανακαλύψετε και τη στρατηγική; (για την δημοκρατία δεν το θέτω, ή το παίρνεις από την κοινότητά σου ή δεν το παίρνεις!)

  3. loretta avatar
    loretta 26/01/2010 23:43:40

    Σευχαριστω ΦΑΚΤΟΡΑ που μου επιβεβαιωσες το ποσο κωλοτουμπας ειναι ο ΚΙΛΤΙΔΗΣ...λες και δεν τον ξεραμε.!!

    Αραγες εχει το ιδιο καλες σχεσεις και με την Ντορα ακομα??? η...γυρισε και αυτος πλάτη γιατι ξερει οτι στον νομο του παει κατα διαολου???

  4. thespieys avatar
    thespieys 27/01/2010 00:32:16

    Τουμπεκί ψιλοκομμένο. Δε βλέπω την ώρα να πέσουν οι πρώτες διαγραφές είτε ηχηρά είτε αθόρυβα στις επόμενες εκλογές...

  5. salonica_4_ever avatar
    salonica_4_ever 27/01/2010 03:34:04

    Εγώ διαφωνώ πλέον με τον τίτλο της είδησης, ότι δηλαδή όποιος φέυγει απο το μαντρί τον τρώει ο λύκος... Ίσως κάποτε.. Σήμερα όχι. Βλέπε Σαμαράς που επέστρεψε μετα βαϊων και κλάδων και μάλιστα έγινε και αρχηγός. Και βέβεαια και την περίπτωση Καρατζαφέρη, όπου διεγράφη, έκανε το δικό του μαντρί το οποίο συνεχώς και μεγαλώνει. Μάλλον στην πολιτική η συγκεκριμένη ρήση του Αβέρωφ πρέπει να αναθεωρηθεί ..

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ salonica_4_ever 27/01/2010 03:38:23

      salonica_4_ever
      Πάντως άν εννοείς αυτό που εννοώ δεν νομίζω "να προκάνει" να μεγαλώσει το μαντρί, γιατί είναι και μεγαλοκοπέλα. το "προκάνει" είναι ρήση του μακαρίτη του Φλωράκη.

  6. άστεγος avatar
    άστεγος 27/01/2010 09:25:03

    Δεν κατάλαβα.
    Δηλαδή θέλουμε τα φίδια στο μαντρί;
    Λάθος, μεγάλο λάθος.

  7. ataktos avatar
    ataktos 27/01/2010 11:16:27

    Και αυτός που κάθετε στο μαντρί τον τρωει ο έμπορος

  8. provocateur avatar
    provocateur 27/01/2010 12:51:13

    Έκανε την “πάπια” και ευθυγραμμίστηκε σε όλα με τις εντολές Σαμαρά. Το παρασκήνιο όμως είναι άλλο καθώς ο Κιλτίδης παρόλη την εμπλοκή του στο “φιάσκο” Βατοπαιδίου, επέπλευσε λόγω επαφών με την Αγία Οικογένεια. Προφανώς ο Σαμαράς αποδέχτηκε την πρόταση για προανακριτική καθώς θα του δώσει τα απαραίτητα όπλα να “τελειώνει” με κάποιους εσωκομματικούς βαρύμαγκες και (πιθανόν) να επαναφέρει κάποιους άλλους που διώχτηκαν με πρόσχημα το Βατοπαίδι. Τι έγινε χθες και όλο το παρασκήνιο:

    • loretta avatar
      loretta @ provocateur 27/01/2010 14:52:44

      Προβοκατορα

      σαυτο δεν εχεις αδικο αλλα αναφορικα με το βατοπεδι....αν δεν ανοιξουν τα στοματα τοτε δεν θα καει κανενας πρασινος η γαλαζιος διοτι τα χαρτια δεν ειναι τιποτα μπροστα στις προφορικες συμφωνιες και εντολες!!

  9. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 27/01/2010 15:26:57

    With or without Κιλτίδη,η παράταξη θα πορευθεί όπως πρέπει.Αλλοι κι άλλοι,με περισσότερα κυβικά,έφυγαν ή ακόμα-ακόμα πήγαν στο Πασόκ και η Νουδούλα και προχώρησε και κυβέρνηση έγινε.Κι ας πολεμήθηκε όσο κανένα άλλο κόμμα,απ'όλα τα ΜΜΕ.Αλήθεια...Κάτι Κοντογιαννόπουλοι κάτι Μάνοι κάτι Ματζαπετάκηδες,γνωρίζει κανείς τι απέγιναν,ή αγνοείται η τύχη τους;Υπάρχει κανένα φιλεύσπλαχνο χεράκι να τους ξεσκονίσει στο ράφι που τους άφησαν;;;;

    • Quicky avatar
      Quicky @ Σπάρτακος 27/01/2010 16:02:32

      Πες τα Σπάρτακε,πες τα!"Μη ρίχνεις πέτρα στο πηγάδι που σε δρόσισε" λέει ένα γνωμικό-ή αλλιώς μη φτύνεις εκεί που έφαγες.

  10. wor avatar
    wor 27/01/2010 16:06:26

    Είναι δυνατόν στο κόμμα που ηγείται ο Σαμαράς να πιστεύετε ότι ισχύει η ρήση για τα μαντριά και τους λύκους;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ wor 27/01/2010 16:32:18

      Παντού ισχύει αυτό. Στη Ν.Δ. όμως, οι λύκοι είναι μέσα στο μαντρί. Αν ο Αντώνης τους εντοπίσει έγκαιρα και τους βγάλει έξω, τότε θα δεί και το "κοπάδι" να "αυγαταίνει".

  11. Konstantinos avatar
    Konstantinos 27/01/2010 17:42:55

    Βλέπω δεν αναφέρετε πουθενά ότι η γραμμή της ΝΔ άλλαξε ως προς τα άρθρα που δήλωσε ο Κιλτίδης ότι θα καταψηφίσει..
    Αλλά αν η ιδέα της διάσπασης του πυρήνα της Ντόρας σας κάνει να κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια, τότε συνεχίστε να κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου!!!!

  12. Kiltidis avatar
    Kiltidis 28/01/2010 09:16:56

    Από την στιγμή που το κόμμα υιοθέτησε την γραμμή Κιλτίδη, είναι αυτονόητο πως δεν υπήρχε λόγος περαιτέρω διαφωνίας. Εσείς τι θέλατε δηλαδή? Να πέσει ξύλο, ή μήπως να προκαλέσει ο Κιλτίδης την διαγραφή του? Αλλά μου αρέσει που ρωτάω κιόλας. Για όλα όσα τους έκραξε ο Κιλτίδης στη Βουλή, άλλαξαν την γραμμή και καταψήφισαν 5 άρθρα του νομοσχεδίου.

  13. Quicky avatar
    Quicky 28/01/2010 09:36:24

    Ιστορικά,δικαιώνεται ο Σαμαράς φίλε..Έχουν περάσει 10 χρόνια και,ναι,το θέμα με τη Μακεδονία ακόμα το θυμόμαστε και το συζητάμε.

  14. popolaros avatar
    popolaros 28/01/2010 09:50:39

    Δυστυχώς βλέπω τον Αντωνάκη να πηγαίνει με αργούς ρυθμούς.
    Δεν έχω καταλάβει ακόμα, τι θέλει να κάνει με τους αντίθετους στο κόμμα του.
    Θα συνεργαστεί;
    Θα τους διώξει;
    Περιμένει να φύγουν μόνοι τους;
    Μπερδεμένα τα πράγματα και ο πολιτικός χρόνος κυλάει γρήγορα.