11/11/2008 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιον στηρίζει ο Καραμανλής …φεύγει

Σωστά επισημαίνει το krogias.blogspot ότι έτσι που πάνε τα πράγματα, ο Καραμανλής θα θυμάται για καιρό τη συνέντευξη τύπου που έδωσε στην τελευταία Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης στις 7 Σεπτεμβρίου 2008. Κάλυψε τον Βουλγαράκη και αναγκάστηκε να τον αποχωριστεί ύστερα από τρεις εβδομάδες. Κάλυψε τον Ρουσόπουλο και αναγκάστηκε να τον αποχωριστεί ύστερα από δύο μήνες. Κάλυψε και τον Αθανασόπουλο της ΔΕΗ, και τώρα όλοι στην κυβέρνηση, όπως είδαμε στα δελτία, παρακαλάνε να παραιτηθεί.

Ας θυμηθούμε λοιπόν τι είπε τότε ο Καραμανλής, απαντώντας σε σχετική ερώτηση:  «...Επειδή πολύ κουβέντα γίνεται κατά καιρούς για τα τιμολόγια της ΔΕΗ, πρέπει να σας πω ότι η ΔΕΗ έχει από τα χαμηλότερα τιμολόγια σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ή ίσως μέσα στην ευρωζώνη τα χαμηλότερα. Και πάντως, οι όποιες αυξήσεις έγιναν δεν αφορούν τα μικρά νοικοκυριά. Δηλαδή ελήφθη πολύ σοβαρά υπόψη το δεδομένο η επιβάρυνση της όποιας αύξησης να μην αφορά εκείνους που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη».

Και τι γίνεται σήμερα: Ο κ. Αθανασόπουλος ζητάει αυξήσεις 35% στα τιμολόγια της ΔΕΗ για τα επόμενα 6 χρόνια. Ειδικότερα, η ΔΕΗ ζητά αυξήσεις 8,5% για το 2009 και 8,5% για το 2010, 5,5% για το 2011 και 5,5% για το 2012, 3,5% για το 2013 και 3,5% για το 2014, συνυπολογισμένου και του πληθωρισμού. Κι αυτά ενώ ήδη εφέτος μια οικογένεια που καταναλώνει 400 KW, πληρώνει 48 ευρώ περισσότερα από πέρσι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 11/11/2008 22:40:48

    Factorx έγραψε: «η ΔΕΗ έχει από τα χαμηλότερα τιμολόγια σε ευρωπαϊκό επίπεδο»

    Αυτό δεν είναι σίγουρο, αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι η χώρα μας έχει τους χαμηλότερους μισθούς, συντάξεις κτλ.

  2. Factorx avatar
    Factorx 11/11/2008 22:42:12

    δεν το έγραψα εγω, ο Καραμανλής το είπε.

  3. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 11/11/2008 23:04:28

    me tzampa tefra sto ergostasio ,ke tou KK ,ehi tin hamiloteri timi ke trela iperkerdi sta skatotsimenta tou pou mas paserni edo ke hronia ,tora oti afora tin DEH ke 36% avksisi revmatos gia ena hrono amfibalo an tin sosi ke miosi to pragmatiko elima ehmis ke ishis .Alla avto ine mono i ektimisi mou (den ime idikikos opos tosi alli en energia ).

  4. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 11/11/2008 23:12:41

    Factorx, κατά πάσα πιθανότητα θα μιλούσε για τα τιμολόγια της ΔΕΗ που αφορούν τους αγρότες κ εσύ το μπέρδεψες.

  5. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 11/11/2008 23:15:07

    Ke ta kolopeda tou Kostaki arhisan na „epanastatoun”
    http://kozani.net/news2.php?p_id=11499


    Απορρίφθηκε η προσφυγή της Δ.Ε.Η. Α.Ε. για το πρόστιμο που επέβαλε ο νομάρχης Κοζάνης
    Ημερομηνία Καταχώρησης : 2008-11-11 15:20:22 |



    Απορρίφθηκε από τον Γενικό Γραμματέα Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Ανδρέα Λεούδη, η προσφυγή της Δ.Ε.Η. Α.Ε. κατά της Απόφασης του Νομάρχη Κοζάνης Γιώργου Δακή, που της επέβαλε πρόστιμο ύψους 30.000 €, λόγω της λειτουργίας των μονάδων Ι και ΙΙ του ΑΗΣ Καρδιάς χωρίς εγκεκριμένους περιβαλλοντικούς όρους.
    Η απόρριψη της προσφυγής αποτελεί δικαίωση της προσήλωσης του Νομάρχη Κοζάνης, αφενός στις σύγχρονες διαστάσεις ανάπτυξης του τόπου μας, αφετέρου στην αποτελεσματική υπεράσπιση του δικαιώματος των πολιτών του Νομού μας, στο περιβάλλον, στην υγεία και στην ποιότητα ζωής.
    Ακρογωνιαίος λίθος της πολιτικής της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κοζάνης είναι η αειφόρος ανάπτυξη, η οποία λαμβάνει υπόψη όλες τις οικονομικές, κοινωνικές, αλλά και περιβαλλοντικές διαστάσεις των σχέσεων της Δ.Ε.Η. Α.Ε. με την τοπική κοινωνία.
    Παράλληλα, αναδεικνύεται η ανάγκη ενσωμάτωσης όλων των σύγχρονων αντιρρυπαντικών τεχνολογιών από τη Δ.Ε.Η. αλλά και της γρήγορης προσαρμογής της, στις απαιτήσεις και στα αιτήματα της τοπικής κοινωνίας.

  6. T-Rex avatar
    T-Rex 11/11/2008 23:21:22

    Να επέμβω διότι το θέμα ενδιαφέρει...
    Σαφώς και η ΔΕΗ δεν έχει τα χαμηλότερα τιμολόγια. Αυτό που ξεστόμισε ο ΚΚ είναι μία μπούρδα και μισή. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι σχεδόν όλες οι Σκανδιναυϊκές χώρες πληρώνουν ρεύμα μία φορά το χρόνο (σαν πάγιο δηλαδή) και σχετικά φτηνό. Εκεί όμως έχουν αναπτύξει τις ΑΠΕ σε μέγιστο βαθμό και πουλάνε και πετρέλαιο (χωρίς να το καίνε οι ίδιοι). Από εκεί και μετά η ίδια η κατάσταση στη ΔΕΗ χωράει πάρα πολύ συζήτηση...

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/11/2008 23:21:23

    Θυμιζει προεδρους ΠΑΕ που στηριζουν τον προπονητη ακριβως πριν τον απολυσουν....

    Καραμανλη βαζελα το μαθες το μαθημα!

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 23:31:17

    Η ερωτηση μου στον Θοδωρο...
    "ποια η σχεση σας με τον κ Αγγελου" δεν εχει απαντηθει...

    Την επαναφερω.

    ΠΠ

  9. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/11/2008 23:32:25

    .."καημένε Αθανασόπουλε"

  10. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 11/11/2008 23:34:52

    ΠΠ- iparhi ke allos Zahopoulos ?

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 23:35:23

    ασχετο

    ακουσα καλα οτι η ΔΕΗ εχει σημερα 27.000 εργαζομενους?? οι οποιοι πληρωνουν μειωμενο τιμολογιο αυτοι και τα παιδια τους???

    Που ειναι αυτος ο Τσε της ΓΕΝΟΠ να μας εξηγησει.. και φωναζαμε ( ορθως ) για την ΟΑ και τα νταβατζιλικια.

    Τον θελω τον Τσε της ΓΕΝΟΠ εδω !! Δηλαδη αν βγει ο Japanese-Toyotas και πει σας τα κοβω τα προνομια
    για να μην βαλω αυξησεις στο λαο... τι θα πει ο ΤΣε??? θα μας κατεβασει παλι τους διακοπτες?

    Ρε δεν πατε στο γεροδιαλολο ολοι μαζι. Τσουναμι και Αραπογλου που θελετε.

    ΠΠ

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 23:37:35

    10.
    Κατι ειχε παρει τ αυτι μου το καλοκαιρι..τοτε που εκακαν αποπειρες διαφοροι-- για εναν μηχανικο μιας βιλλας...!! ισως ο Φξ ξερει περισσοτερα.

    ΠΠ

  13. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 23:55:16

    Σχετικα με τον τιτλο του ποστ, το προβλημα θα ειναι..

    “Όποιον φεύγει, τον στηρίζει ο Καραμανλής …”


    ΠΠ

  14. silegav avatar
    silegav 12/11/2008 00:11:04

    Πέρασε ο χρόνος που οι αυξήσεις θα μπορούσαν να κάνουν κάτι.
    Εδώ που έφτασαν τα πράγματα θα χρειαστεί bailout.
    (στα βήματα της PG&E).

  15. αφασια avatar
    αφασια 12/11/2008 00:37:17

    1.ο αθανασοπουλος πληρωνει την αναιδεια να θελει να κοψει το ρευμα στον μυτιληναιο.
    2.η δεη εχει πραγματι "φθηνα" τιμολογια,γιατι εχει ακομα λιγνιτη,που ειναι φθηνος.
    π.χ στην πορτογαλια που δεν εχουν λιγνιτη τα τιμολογια ειναι διπλασια,και οι μισθοι στα δυο τριτα της ελλαδας.
    3.ο καραμανλης προσπαθει να στηριξει τους στοχοποιημενους απο τους νταβατζηδες ,αλλα χανει παταγωδως.
    οι επομενοι στοχοι θα ειναι
    αλογοσκουφης
    αθανασοπουλος
    αραπογλου
    χατζηεμμανουηλ
    με την εθνικη,οπαπ,δεη,εχουν ανοιχτους λογαριασμους οι επιχειρηματιες προμηθευτες-ανταγωνιστες τους.

  16. miaouth avatar
    miaouth 12/11/2008 01:08:05

    αθανασοπουλος, αραπογλου, τι μυστήρια πλάσματα είναι αυτοί οι τύποι, από τι μεταλλάξεις και διασταυρώσεις να βγήκαν άραγε;
    Κροκόδειλος με πριονοκορδέλλα;
    Καρχαρίας με καïκι φορτωμένο τίγκα ασημένιες κουτάλες;

  17. ss_sk avatar
    ss_sk 12/11/2008 01:55:16

    Δύο σχόλια καθότι ''της περιοχής'':

    - Σενάριο που κυκλοφορεί ευρέως θέλει τον Αθανασόπουλο να προβαίνει σε αβάσιμες και αντιλαϊκές απαιτήσεις ώστε να ''τρώει πόρτα'' από την κυβέρνηση - η τελευταία κερδίζει επικοινωνιακούς πόντους (θα' θελε). Αυτό σημαίνει ότι είναι βαλτός? Ρητορικό.

    - Οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ (νομός Κοζάνης) όχι μόνο έχουν υψηλότατους (αναλογικά για Ελλάδα) μισθούς/συντάξεις και προκλητικά, πράγματι, προνόμια (μειωμένο τιμολόγιο, καταστήματα λιανικής πώλησης μειωμένων τιμών) αλλά ανέχονται (και άρα ενισχύουν) την τρελή σπατάλη δημοσίου χρήματος. Η επιχείρηση είναι υπέρβαρη αλλά κανείς δε θέλει να αναδείξει το πρόβλημα αφού όλοι έχουν βρει δουλειά με τον ίδιο τρόπο, χωρίς εννοείται ικανοποητικές γνώσεις και ικανότητες. Άρα άπαντες υποψἠφιοι προς αποχώρηση σε περίπτωση ''ξεκαθαρίσματος''. Την ίδια στιγμή στον κατασκευαστικό τομέα το μεγάλο φαγοπότι συνεχίζει απτόητο: υπερτιμολογήσεις, κακή ποιότητα έργου, μαύρη εργασία.

    Θλίβομαι που το λέω αλλά η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ τους αξίζει και με το παραπάνω. Το κακό είναι ότι δεν αξίζει σε μας τους υπόλοιπους.

  18. costas avatar
    costas 12/11/2008 02:23:14

    Απαράδεκτος αυτός ο Αθανασόπουλος!.

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/11/2008 02:27:22

    @ss_sk: φίλε μου, "μας έκανες την καρδιά, περιβόλι": μονά ζυγά, χάνουμε!

  20. Νικόλας avatar
    Νικόλας 12/11/2008 07:26:51

    Ρε τον Αθανασόουλο... Καμιά καλύτερη πρόταση δεν είχε;

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 08:19:28

    μπορεί ο Αθανασόπουλος να μην λέει δημοφιλή πράγματα, μπορεί να μηνθέλουμε να πληρώνουμε ακριβότερο ρεύμα, μπορεί ο ίδιος να μην είναι διπλωματικός, αλλά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες στα εξής:

    1. Η κόντρα του με τον κ. Φώλια και ορισμένους συνδικαλιστές είναι κόντρα με τον Μυτιληναίο. Βοά η πιάτσα περί αυτού. (Η πιάτσα είπα δεν είπα το Μεγκα)

    2. Ευχάριστος-δυσάρεστος, το ρεύμα και κυρίως η εγκατάσταση ισχύος βάσης πληρώνεται. Αν πιστεύει κανείς ότι οι γεννητριούλες αερίου των κυρίων ιδιωτών θα λύσουν το πρόβλημα, λέω χα χα χα.

    3. Η ΔΕΗ πληρώνει σωρευμένες αμαρτίες

    4. Δεν πυροβολούν τον αγγελιαφόρο.

    Όσο για τις ΑΠΕ των Σκανδιαυικών χωρών, επειδή υπάρχουν πολλών ειδών ΑΠΕ, εκείνες είναι πάγοι που λυώνουν και υδροηλεκτρικά. Μην τις μπερδέψει κανένας πονηρός που πάει για επιδοτήσεις με νυχτερινά φωτοβολταϊκά..ή αναμογενήτριες στο...Σούνιο, και το χάψουμε οι υπόλοιποι.

    Άλλο υδροηλεκτρικά (σε μέρη με νερό) και άλλο επιδοτήσεις στον κύριο Χ, για να πληρώνουμε τέλη υπέρ ΑΠΕ οι υπόλοιποι.

    Έχουν περάσει πολλοί χειρότεροι από τον Αθανασόπουλο στην ΔΕΗ, αλλά γιατί δεν μας λέει ο κύριος Φώλιας, τόσο καιρό, ποιον θεωρεί κατάλληλο;

  22. alone avatar
    alone 12/11/2008 09:35:16

    ΠΟΡΤΑ γιατι δεν διαμαρτυρεσαι αντιστοιχα οταν η εταιρια κινητης τηλεφωνιας σοψ αυξησει τα τιμολογια;
    Ξερεις και εκει οι εργαζομενοι τους απολαμβανουν τσαμπα κινητη τηλεφωνια.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 09:54:03

    να... κι ο Ελεύθερος Τύπος διαματύρεται για τον Αθανασόπουλο! Δεν έχει σχέση με την γεννητριούλα του ιδιοκτήτη που θέλει να πουλά ρεύμα 10-20% ακριβότερα από την ΔΕΗ... έχει?

  24. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/11/2008 09:58:49

    23.
    φιλε μου, μεινε χψρις ρευμα και τα λεμε. χωρις κινητο μενεις και χαιρεσαι κι απο πανω.

    μην τα μπερδευεις. εγω τους πληρωνω για να εχω ρευμα να κανει τα μπανια της η "μπεμπα" !! χαχα

    ΠΠ

  25. Lara avatar
    Lara 12/11/2008 10:02:32

    Ολους τους ποινικα κολασιμους αυλικους του καλυψε στη Θεσσαλονικη, αφηνοντας τον εαυτο του ακαλυπτο και εκθετο στην κατακραυγη του λαου, που επιζητει επιπονα και επιτακτικα την απομακρυνση του απο την πολιτικη σκηνη της χωρας λογω επικινδυνοτητας.

  26. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 10:06:10

    archaeopteryx-agapite opos blepis den tous les tipota pou na min ehis dikeo ke alithia ke i antidrasis ine ameses .Den pirazi .Opos lei ke i parimia "oso pio bathia toso o ponos megaliteros" ine ligo egoistiko gia kapion pou den kseri alla ti na gini .Mas emathan olous stin arpa kola ke ston hazoantilogo epidi ehoume "dimokratia" -ke mi mou epitethi kapios pali .I katastasi ehi ke tin kali plewra epitelous o KK epidi i DEH ine Dimosia (etsi lei o titlos ke to nomiko meros) tha prepi ipohreotika na hrimatodotisi apo ta 28 dis ke tin DEH to engekrimeno programatis . Etsi pia ke na nomimopiisi tin kolotefra pou afidos logo miosis tis tha pari tin prepousa aksia ,etsi to elinadiko katestimeno ine ipohreomeno na bri kenourgio fagopoti gia ta disengonia tou . Are Athanasopoule ti tous ekanes .Evge KIRIOS .

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 10:22:02

    άτακτε, η ΔΕΗ υπήρξε μοχλός ανάπτυξης. Η ΔΕΗ είναι από τις λίγες εταιρίες, που για τα επόμενα 4-5 χρόνια θα μπορούσε να κάνει έργα υποδομής πραγματικά, όχι έργα βιτρίνας. Εργα υποδομής από τα οποία θα ζει η επόμενη γενιά. Αλλά αφήνουν τα κοράκια? Δεν αφήνουν.

    Αν η ΔΕΗ φτιάξει 2-3 μονάδες 1800MW, δεν θα έλυνε το πρόβλημα? γιατί δεν την αφήνουν?

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 10:23:10

    άτακτε, η ΔΕΗ υπήρξε μοχλός ανάπτυξης. Η ΔΕΗ είναι από τις λίγες εταιρίες, που για τα επόμενα 4-5 χρόνια θα μπορούσε να κάνει έργα υποδομής πραγματικά, όχι έργα βιτρίνας. Εργα υποδομής από τα οποία θα ζει η επόμενη γενιά. Αλλά αφήνουν τα κοράκια? Δεν αφήνουν.

  29. stroint avatar
    stroint 12/11/2008 11:29:41

    archaeopteryx - peri Eleytherou Typou: diamartyretai giati i DEI ekane to deal me ti Xalivourgiki, kai auto stous etairous Aggelopoulaious den aresei

    To provlima tis kivernisis kai ton dimosiografon (pou ipokinountai apo antagonistes) einai oti o Athanasopoulos tous leei tin alitheia, kai auto enoxlei

  30. τιραμολα avatar
    τιραμολα 12/11/2008 11:53:05

    πορτα πορτα κανε μας τη χαρη με τα μειωμενα τιμολογια των υπαλληλων...............
    Εχεις παρει χαμπαρι ποσο πληρωνει την κιλοβατωρα η αλλουμινα και τι πληρωνει ο Μυτιληναιος?
    ολη η χασουρα της ΔΕΗ απο αυτους πεφτει στο κεφαλι του καταναλωτη!!!!!!!!!!!
    Ολα τα ξερετε....

  31. τιραμολα avatar
    τιραμολα 12/11/2008 11:55:37

    Πως μια εταιρεια που ειχε κερδος μεχρι το 2004 εχει το αντιστοιχο σχεδον ποσο χασουρα το 2008?
    Τοτε δεν πληρωναν μειωμενο οι εργαζομενοι σε αυτην?

  32. τιραμολα avatar
    τιραμολα 12/11/2008 12:11:19

    Μας επνιξαν οι νταβατζηδες της λεγομενης αυτορυθμιζομενης αγορας και παντα μα παντα φταινε οι απλοι πολιτες!
    Ναι ρε καλα κανουν και πληρωνουν φτηνοτερα οι υπαλληλοι της ΔΕΗ!
    Και αν υπηρχαν πολιτικοι και οχι επικοινωνιολογοι επρεπε να εκαναν οτι περνουσε απο το χερι τους να πληρωνουν και οι υπολοιποι καταναλωτες φτηνοτερα!!!!

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 12:23:23

    Έχουν πλάκα λοιπόν οι εφημερίδες...και η Ημερησία δεν θέλει τον Αθανασόπουλο. Με την ηλεκτρονική επισκόπηση του Τύπου βλέπεις τι θέλει ο κάθε ένας, χωρίς να πηγαίνεις να βλέπεις την μπουγάδα στο περίπτερο.

    @τιραμόλα, μην θυμώνεις, τα τιμολόγια των εργαζομένων δεν είναι το πρόβλημα (αλλά δεν έχει υπάρξει καμμία αυτορύθριση στον κλάδο αυτό -- πέρα από τα πρωτοσέλιδα...)

  34. Κάλος avatar
    Κάλος 12/11/2008 13:39:29

    ...Υπάρχουν και σχετικά τραγούδια για να εμπλουτιστεί το "μιουζικαλάκι".
    1/ Ό,τι αγαπάω εγώ πεθαίνει
    2/ Καημένε Αθανασόπουλε τι σούμελλε να πάθεις.
    3/(Διασκευή): Ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με BONUS.

  35. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 15:48:05

    stin efarmogi tis anasingrotisis tis DEH pali tha doume korakia tipou Tsarouha (enas apo avtous pou elabe ehtes tis apofasis) Mela ,Lapa,Panagiotaki klp .Are tha ehi plaka .

  36. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 15:59:21

    archaeopteryx-γιατί δεν την αφήνουν?

    ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΑΜΑΝ ΠΙΑ

  37. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 16:38:17

    ty po swojemu ja po swojemu factorx

  38. Poisonus avatar
    Poisonus 12/11/2008 16:50:28

    Λοιπόν, παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τη σοβαρότητα των τοποθετήσεων του archaeopteryx έναντι άλλων επικώς λαϊκίστικων τοποθετήσεων επιπέδου Κάτιας Μακρή, διότι ένα πράγμα είναι τι θέλουμε και άλλο η πραγματικότητα.

    Αγαπητοί είναι πολύ απλό να λέμε για τα υπερκέρδη του 2004 και τις υπερζημιές του 2008, αυτά τα φαινόμενα υπερκέρδη μήπως θέλουν λίγη προσεκτική αξιολόγηση των ισολογισμών – όχι μόνο του 2004 αλλά και προηγουμένων ετών;

    Το μεσοδιάστημα 2004-2008 αυξήθηκε η ζήτηση ενεργείας; Αν ναι, τι επενδύσεις έγιναν εγκαίρως ώστε να υπάρχει επάρκεια και να μην αυξάνεται το κόστος λόγω εισαγωγών;

    Πότε έγινε η τελευταία μεγάλη επένδυση της ΔΕΗ;

    Το κόστος πρώτων υλών για την παραγωγή ενεργείας μεταξύ 2004 και 2008 πως έχει κινηθεί, μήπως είναι χαμηλότερο;

    Πράγματι στην Ευρωπαίοι οι πολίτες αντιμετωπίζουν τιμές ενεργείας που έχουν υπερδιπλασιαστεί μέσα σε αυτό το διάστημα γιατί τα τιμολόγια αλλάζουν αυτομάτως με τις τιμές πρώτων υλών. Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά από την άλλη μεριά από πού θα καλυφθούν τα επιπλέον κόστη; Είτε από τα τιμολόγια είτε από τον προϋπολογισμό με επιδοτήσεις – δηλαδή και πάλι από του πολίτες απλά με καθυστέρηση και εμμέσως, κρυφά, όπως μας αρέσει να κάνουμε στην Ελλάδα. Όπως οι στρουθοκάμηλοι, χώνουμε τα κεφάλια μας στο χώμα και απλά περιμένουμε τι κορύφωση της κρίσης, στιγμή στην οποία κάνουμε πια τους έξυπνους…

    Και είναι σωστή η επισήμανση περί του βιοτικού επιπέδου και της αγοραστικής δύναμης στην χώρα μας και της σχέσης τους με τα τιμολόγιο, όμως δυστυχώς, το κόστος παραγωγής δεν επηρεάζεται από αυτά, είναι εντελώς ανεξάρτητο. Από τη άλλη μεριά όμως, μήπως και διαβιούμε σε ένα επίπεδο ανώτερο αυτού που δικαιολογεί η οικονομία μας; Μήπως έχουμε πιο πολλά αυτοκίνητα, επίπεδες τηλεοράσεις, ρούχα και παπούτσια απ’ ότι δικαιολογεί η αγοραστική μας δύναμη; Γιατί έρχονται οι τουρίστες για διακοπές μετά από οικονομίες ενός έτους και φεύγουν με την εντύπωση ότι επισκέφτηκαν το Μονακό, αυτή είναι η εικόνα που αποκομίζει κάποιος ξένος που επισκέπτεται την Ελλάδα – γιατί δεν δίνει την ίδια εικόνα η Ισπανία, η Πορτογαλία και άλλες πολλές χώρες, είναι μίζεροι αυτοί ενώ εμείς είμαστε λάρζ όπως έλεγε η γιαγιά μου… Και δεν αναφέρομαι φυσικά σε περιπτώσεις – πολλές πράγματι – πολύ μεγάλης ανέχειας και δυσκολίας ως προς την αντιμετώπιση του κόστους της επιβίωσης…

  39. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 17:15:49

    grafo me latinika dioti ime eksoteriko - tsamba revma lei i Aleka den ine trela ? ke akoloutoun oli .Edo ke 20 hronia den iparhoun oute meletes lignitoforon kitasmaton oute ependisis ke trome oli skata sto onoma tis diaplokis ke anangis .Den ine iperboli ke thabma .Pios mihanikos esto antistathike ke avtin tin BARBAROTITA tis tembelias ke arpahtis .Ena onoma ke epitheto .ton enan ton kremasan ,ton alon sto psigio ,ton trito trelo ke travmatia ton afinan sto dromo (ton ekanan hari logo sintaksiodotisis) . Ziste ke basilevsete ston paradiso sas (mas) .Sokratis den ginome .Den theloume pirinika,den theloume APE ,den theloume lithanthraka .Ma epitelous ti skata theloume na fame.

  40. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 12/11/2008 22:18:11

    anonymous -tssssssssss min ta les ola ine i epedotoumeni tou dikomatismou (temeteron)

  41. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 22:25:54

    μόνο 200% ακιβότερα; Νόμιζα ότι το καπέλο στα φ/β είναι μεγαλύτερο...

  42. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 12/11/2008 22:35:17

    Η ΔΕΗ είναι μία κρατική μονοπωλιακή επιχείρηση. Ως εκ τούτου έχει κάτι από την παχυσαρκία της εκάστοτε κρατικής υπηρεσίας.
    Γιατί προσπαθούμε να της φορέσουμε συνολάκι;
    Θα μοιάζει με κάτι κυρίες που φοράνε κορδονάκι στην παραλία ενώ ξεχειλίζουν τα ζαμπόν.

  43. βαγγελης avatar
    βαγγελης 13/11/2008 17:00:33

    αν ολα ειναι ετσι οπως τα παρουσιαζετε για τη ΔΕΗ (και δεν αντιλεγω, απλα δεν γνωριζω) τοτε ειναι υπευθυνος ο κοςΑθανασοπουλος που ανελαβε και δεν τα εθεσε ολα αυτα εξαρχης ως προβληματα για να προχωρησει με μια υγιη ΔΕΗ. Και θα μπορουσε να τα εκθεσει σε Βουλη και ΜΜΕ ΕΞΑΡΧΗΣ.
    Επιπλεον, θα μπορουσε η ΝΔ αντι να τα βαζει με Αθανασοπουλο να πει τι γινοταν πριν το 2004, και να διορθωσει τα οποια λαθη στις ημερες της.
    Θα μπορουσε καθε δημοσιογραφος σε blogs και ΜΜΕ (οσο τους αφηνουν) να εκθεσει ολα αυτα τα προβληματα.
    Κατ'επεκταση θα μπορουσε ο κ.Αθανασοπουλος να ζητησει να βγει η ΕΡΤ και ο Δημος απο τη ΔΕΗ και να το απαιτησει αυτο οπως απαιτει αυξησεις εδω και χρονια.
    <>Θα μπορουσε να σταματησει η χορηγηση της ΕΡΤ συνολικα μιας και η ΕΡΤ πλεον εχει διαφημισεις->χορηγους ... και ας μην εχουν παχυλους μισθους αλλα μισθους δημ.υπαλληλων.<>

    Θα μπορουσε ο κΑθανασοπουλος να εχει πολυ χαμηλο μισθο οπως κ ολα τα στελεχη για να δωσει το καλο παραδειγμα 'εξυγειανσης' της ΔΕΗ
    θα θα θα
    πολλα θα μπορουσαν να γινουν

  44. Ματούλα avatar
    Ματούλα 06/12/2008 03:02:42

    Ανίδεα ανθρωπάρια. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Αν περίμενε ο κόσμος να ενημερωθεί από σας και τους megaλοκαρχαρίες θα είχε μαύρα μεσάνυχτα και χωρίς ρεύμα!