#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2011 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιον πήγαινε κόντρα στην Ζήμενς τον έτρωγε η μαύρη μαρμάγκα



Έχουμε ξαναγράψει ότι αυτό που αποκαλούμε σήμερα «διαπλοκή» ξεκίνησε στις 16 Σεπτεμβρίου 1986 όταν το τότε ΚΥΣΥΜ αποφάσισε υπό την προεδρία του Ανδρέα Παπανδρέου να επιλέξει δύο συστήματα ψηφιακών παροχών για τον ΟΤΕ. Την εισήγηση έκανε η τότε υφυπουργός Βιομηχανίας κ. Β. Παπανδρέου

λέγοντας μεταξύ των άλλων: «Σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν εφαρμόζεται ένα μόνο σύστημα, κάτι τέτοιο δημιουργεί μονοπωλιακές καταστάσεις. Επιλέγονται Siemens και Ericsson παρά τις αντιρρήσεις μελών της κυβέρνησης».

Στη συνέχεια η Ericsson συμμάχησε με την Intracom και ακολούθησαν οι αλλεπάλληλες αναθέσεις ψηφιακών παροχών στις εταιρείες Siemens-Intracom οι οποίες ολοκληρώνονται επί κυβέρνησης Σημίτη και αποτελούν το σημαντικότερο μέρος του σκανδάλου που απασχολεί τώρα την Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής

Έχει λοιπόν ιδιαίτερη αξία να δούμε πάλι τι απέγιναν τα μέλη εκείνου του ΚΥΣΥΜ.

Ο  τότε πανίσχυρος Μένιος Κουτσόγιωργας που αντιτάχθηκε στη νομιμοποίηση της Ιntracom και επέμεινε να μπουν ρήτρες κυριαρχικού χαρακτήρα, επειδή διαφορετικά οι δύο εταιρείες θα είχαν το μονοπώλιο (όπως και έγινε), εξοντώθηκε πολιτικά στις συγκρούσεις που προκάλεσε η διαδοχή του Ανδρέα και χάθηκε άδοξα στην Δίκη Κοσκωτά.

Ο τότε υπουργός Οικονομικών Δημήτρης Τσοβόλας που διαφώνησε με την ανάθεση στην Ζήμενς και την Ιντρακόμ και ζήτησε να γίνει διεθνής διαγωνισμός εξοντώθηκε κι αυτός πολιτικά στη συνέχεια.

Η κ. Β. Παπανδρέου που έκανε την εισήγηση πρωταγωνίστησε για πολλά χρόνια στο ΠΑΣΟΚ και επιβιώνει πολιτικά ακόμα

Οι  κ. Παπαντωνίου και Τζουμάκας προτίμησαν να σιωπήσουν.

Ο τότε υπουργός Εθνικής Οικονομίας Κώστας Σημίτης που υποστήριξε την εισήγηση της Β. Παπανδρέου έγινε πρωθυπουργός.

Αντιθέτως, ο Άκης Τσοχατζόπουλος που τάχθηκε εναντίον της Ιntracom έχασε από τον Κ. Σημίτη το αγώνα για την ηγεσία στο ΠΑΣΟΚ και σήμερα βάλλεται απο τους πρώην συντρόφους τους.

Συμπτώσεις; Αυθαίρετες ερμηνείες; Μπορεί. Άλλοι πάλι λένε πως όσοι πήγαν κόντρα στο πανίσχυρο σύστημα Ζήμενς – Ιντρακόμ τους έφαγε η μαύρη μαρμάγκα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 23/01/2011 22:51:13

    Μήπως κάτι τρέχει τελευταία με τον ΘΕΙΟ του Ελληνικού ποδοσφαίρου -και όχι μόνο- πολλές φωτο τώρα τελευταία. Μήπως το σύστημα τον ετοιμάζει...γιά ταξίδι μακρινό, αφού τελείωσε η αποστολή του?

  2. παπατζες avatar
    παπατζες 23/01/2011 22:57:38

    τον τσοχατζοπουλο τον έφαγε η μαρμαγκα.χαχαχαχαχαχααχα

  3. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2011 23:04:41

    Μέγας υπεύθυνος όλων ο Ανδρέας.
    Και οι Έλληνες φώναζαν "Ζήτω το ΠΑΣΟΚ".
    χοι χο χο

    Τί κορόιδα που είναι οι Έλληνες τελικά

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 23/01/2011 23:13:55

    Μην τον έτρωγε άλλος για αυτό πάχυνε;

  5. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ 23/01/2011 23:49:54

    "Αυθαίρετες ερμηνείες" ή μη, "συμπτώσεις" ή μη, το κείμενο πάντως αυτό δεν "προσπερνιέται" εύκολα κι απλά. Ειδικά η αναφορά στο Μένιο , είναι μια πικρή, πικρότατη , αληθεια , "αυθαίρετη" ή "συμπτωματική" , αλλά πικρή αλήθεια. Όσο για το Τζουμάκα, ΠΑΝΤΑ ήξερε να σιωπά (χαμογελώντας)όταν έκρινε ότι αλλιώς θα κινδύνευε.

  6. parsifal avatar
    parsifal 23/01/2011 23:51:25

    Λείπει ο "Πάνος" απο την φωτό ! Απο κοινού με την κ. Ελένη εβάφτιζαν τα παιδιά του εικονιζομένου... τον οποίο εδωσε μάχη για να τον κάμη πρόεδρο της ΕΡΤ αλλά φαίνεται οτι επαρήλθον οι χρόνοι εκείνοι ! Που κρατικό ελικόπτερο ποαρελάμβανε τον Πάνο και τον εικονιζόμενο απο το ΟΑΚΑ για να μεταβούν στο εξοχικό του πρώτου στην Αιδηψό...

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/01/2011 00:24:13

    Πράκτωρ & Εισπράκτωρ

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 24/01/2011 01:03:24

    ΕΟΜΜΕΧ . Ποιός ήταν πρόεδρος οταν έγιναν οι πρώτες αναθέσεις στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ ?

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/01/2011 01:04:55

    Τι μου θύμισε η φωτογραφία...προεκλογικά, το 2004, είχε μιλήσει σε συγκέντρωση του σωματείου εργαζομένων των επιχειρήσεων του πράκτορος...εκεί λοιπόν, σε μια ακόμη συνηθισμένη έκρηξη οικογενειακής δημοκρατικότητας, είχε σχεδόν...απειλήσει τους εργαζόμενους ότι αν βγει η ΝΔ, θα κλείσει τις επιχειρήσεις του πράκτορος κι αυτοί θα μείνουν χωρίς δουλειά...!

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Μάρκος 24/01/2011 01:16:32

      Μην ξεχνάς ότι άλλο πράκτωρ κι άλλο εισπράκτωρ !

    • xenios avatar
      xenios @ Μάρκος 24/01/2011 11:21:36

      Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ, από γνωστό μου. Ακριβώς αυτά τα λόγια είχε πει.

  10. kiki avatar
    kiki 24/01/2011 08:09:27

    @ Ναυτη,
    Η Βασουλα, κολλεγια με τον Αθανασουλη.η Βασουλα μερος του προβληματος ειναι ,και αλλωστε ο Ανδρεας οταν την εστειλε Βρυξελλες, οπου δεν εκανε και τιποτα για την χωρα, απλα την εβγαλε απο το καδρο, ηταν για να την γλυτωσει λογω προτερου βιου απο τον θορυβο που ειχε ξεσπασει γυρω απο τις ταμειακες μηχανες και τις αναθεσεις σε συγκεκριμενη εταιρεια.
    Η ουσια ειναι ποιον να πρωτοπιασεις απο αυτους, ο καθενας ξεχωριστα ειναι μια ποινικη υποθεση.
    Αλλα απο την αλλη οσοι ξερανε δεν βγαλαν αχνα, δεξιοι και αριστεροι.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 24/01/2011 08:23:52

    Λόγω Τζουμάκα και η περίφημη ατάκα «πάψε να τζουμακίζεις».

    Χλεύη γιά τη γενέτειρά του, τ’αθάνατα ιστορικά Τζουμέρκα.

  12. michel avatar
    michel 24/01/2011 09:42:16

    κάτι αλλο που ξεχνάτε από εκείνη την εποχη ειναι ,ενώ ο Παπανδρέου ειχε δημιουργήσει μια εταιρία τηλεπικοινωνιών με την ονομασία ΕΛΒΗΛ λίγο πρίν την τις συμβάσεις siemens-intracom με αποφάσεΙς ΒΑΣΩΣ-ΜΠΑΝΤΟΥΒΑ
    καταργήθηκε και αμέσως μπήκαν υπογραφές.τελικά ισχύει ...καλύτερα να αγοράζεις παρά νά παράγεις,εχει μεγαλήτερο ωφελος......νομιζω???????

  13. NIKOS avatar
    NIKOS 24/01/2011 11:27:57

    ΜΕΝΙΟ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΧΡΑΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ ΤΑ ΠΑΣΟΚΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΑΝΕ ΗΡΩΑ.

  14. συμπαραέλληνας avatar
    συμπαραέλληνας 24/01/2011 19:28:17

    πλούσιοι επτώχευσαν και επείνασαν, οι δε εκζητούντες τον σωκράτη κόκκαλη ουκ ελαττωθήσονται παντός αγαθού. και στις επόμενες εκλογές όποτε κι αν γίνουν (ακόμη και μετά τη δευτέρα παρουσία), τρία εκατομμύρια έλληνες θα πάνε να ψηφίσουν πασόκ. αυτοί, ξέρουν.

  15. JOHN D avatar
    JOHN D 24/01/2011 22:32:26

    FILE zackii KALLA TA LES O THEOS TOU PODOSFAIROU PRAKTORAS KAI EISPRAKTORAS EINE O {ROSPIEROS} EINE SE OLLA MESA KAI POLY KALLA ORGANOMENOS KAI ME STRATO ERXONTE POLLA POS FAGANE TON KK.TON XRISTODOULO KOITA TO ARTHRO TIS Zeyno STO TAXALIA