#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2010 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όνειρο...



http://antistachef.wordpress.com/2010/07/06/1-39/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2010 00:22:28

    Ο τιραμόλας είναι ο "θέλω 40% μείωση μισθού"?

  2. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 09/07/2010 00:28:12

    χαχα ο μειωση μισθου ειναι ο κατσικοπουλοςνομαρχης αχαιας που το παιζει και διαφοροποιημενος αλλα θελει κα ιτη πασοκοστηριξη να γινη περιφερειαρχης για να "προχωρηση καλα το εργο" της διαλυσης...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαυρη Αντιδραση 09/07/2010 01:07:30

      Μην ανοίξω το στόμα μου, δεν θα τον τεπλένει ούτε ο Νιαγάρας.

  3. Έλεος πιά! avatar
    Έλεος πιά! 09/07/2010 01:55:52

    από την Δευτέρα που έρχεται, εσείς οι εργαζόμενοι που είστε πάνω από 40 ετών, θα δείτε νάρχονται δίπλα σας 2 νεαρά άτομα με στόχο να μάθουν την εργασία σας και να σας αντικαταστήσουν. Αν είστε εργαζόμενοι των 3 000 €, θα σας αντικαταστήσουν με 2 νεαρούς των 595 €, θα έχουν και οικονομία 2 000 €.
    Και κάτι άλλο ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΤΕ ΠΑΣΟΚ Ή ΝΔ.
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ! ΖΗΤΩ Η ΝΔ ! για τους άλλους δεν μιλάω γιατί δεν πρόκειται να δια - κυβερνήσουν ποτέ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Έλεος πιά! 09/07/2010 02:08:30

      Η ΝΔ σε τι ακριβώς έφταιξε;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 09/07/2010 02:14:21

        Είναι στο πλαίσιο της συλλογικής ευθύνης.
        Μετά το φταίμε όλοι για το χρέος των λαμόγιων, τώρα φταίνε όλοι οι πολιτικοί που το GAP ψήφισε το εξοντωτικό για τους Έλληνες μνημόνιο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 09/07/2010 02:30:21

        Το ρωτάω βρε Ορέστιε, γιατί υποτίθεται ότι η ΝΔ κατέστρεψε τη χώρα, αλλά όταν ρωτάς τι ακριβώς έκανε και την κατέστρεψε ή θα σου πουν κάτι μπαρούφες που κοπανούσαν αρχικά οι Πασόκοι και ήδη τις παίνρουν πίσω, σαν κι εκείνο το αμίμητο του ΓΑΠ ότι φταίει ο Μπαρόζο που... δεχόταν τα "ψευδή στοιχεία" του Καραμανλή ενώ "το ήξερε" ότι ήταν "ψευδή". Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κανένα στοιχείο του Καραμανλή δεν ήταν "ψευδές". Κόλλησε τώρα η βελόνα του ΓΑΠ στο 6% που έστειλε ως ΕΚΤΙΜΗΣΗ του ελλείμματος ο Παπαθανασίου στις 2 Οκτωβρίου. Μα αυτό δεν είναι ψευδές "στοιχείο" επειδή ΔΕΝ είναι στοιχείο, αλλά εκτίμηση. Από τα διαφορετικά σενάρια που υπήρχαν τότε για την πορεία του ελλείμματος, ο Παπαθανασίου έστειλε το ευνοϊκότερο και καλά έκανε, για να κρατώνται όσο γινόταν τα σπρεντς υπό έλεγχο και ελπίζοντας σε παγκόσμια ανάκαμψη μέσα στο 2010 (που όντως ήρθε), οπότε αυτό θα συμπάρέσυρε και το έλλειμμα προς τα κάτω. Και έρχεται αυτός εδώ (ο ΓΑΠ) και κάνει την ΕΚΤΙΜΗΣΗ του ελλείμματος "στοιχείο" και μάλιστα "ψευδές" που έστειλε η χώρα στην Ε.Ε.!

        Ο Καραμανλής φταίει γιατί δεν γκρέμισε το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Γιατί δεν διόρθωσε αυτά που ΗΔΗ προϋπήρχαν. Δεν έφτιαξε αυτός άλλα. Και ήρθε και η διεθνής κρίση και χάλασε τα αποτελέσματα της "ήπιας προσαρμογής" που είχε κάνει, κι αυτή με ένα σωρό αντιδράσεις από το ΠΑΣΟΚ που έλεγε σε όλα όχι.

        Ε, όχι, κύριοι. Δεν μπορώ να δεχτώ ευθύνες της ΝΔ για το χάλι της χώρας ίσες με του ΠΑΣΟΚ. Σε καμία περίπτωση. Σε καμία! Είναι απλώς ψέμα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 09/07/2010 02:43:22

        Ο Καραμανλής τιμωρήθηκε γιατί δεν γκρέμισε το σύστημα ΠΑΣΟΚ, την προπαγάνδα του οποίου βιώνουμε όλοι σημερα (πονά και κλαίει το GAP, my ass).
        Οι ευθύνες του GAP τόσο όσο ήταν αντιπολίτευση όσο και τώρα είναι όχι απλά γιγάντιες αλλά τερασίων διαστάσεων. Το ψέμα ήταν το αμπαλάζ όμως. Κάτω από αυτό βλέπω μοχθηρία και φθόνο για τους Έλληνες.

      • anetos avatar
        anetos @ Επώνυμος 09/07/2010 08:29:51

        θα πασχεις απο αμνησια βεβαια ...

      • Έλεος πιά! avatar
        Έλεος πιά! @ Επώνυμος 09/07/2010 11:46:24

        σε πολλά Επώνυμε. Από τον ήδη πλούσιο Καραμανλή περίμενα να τιμωρήσει Σημίτη και Παπαντωνίου που έβαζαν τον απλό πολίτη να παίξει τζόγο στο χρηματηστήριο. Περίμενα να τιμωρήσει όσους είχαν κλέψει το δημόσιο χρήμα. Αν προλάβαινε να τιμωρήσει μερικούς να δεις για πότε θα μαζευόντουσαν οι κώλοι του Βουλγαράκη, Παυλίδη, Αλογοσκούφη κλπ

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 09/07/2010 12:01:33

        Όλα αυτά είναι πράγματα στα οποία ΔΕΝ ανόρθωσε τα πασοκικά εγκλήματα. Το έγκλημα είναι αλλουνού και δεν μπορεί να εξισώνεται.

        Στην εξίσωση είναι που διαφωνώ. Σε αυτά που είπες και τους εξίσωνες.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Έλεος πιά! 09/07/2010 02:54:21

      @ Ελεος πια!
      Η ΝΔ δεν σου αρέσει. Δικαίωμα σου και δικαίωμα μου να διαφωνώ. Το ΠΑΣΟΚ επίσης δεν σου αρέσει. Ούτε εμένα αλλά υποψιάζομαι για διαφορετικούς λόγους. Πες μας λοιπόν ποια είναι η δικιά σου επιλογή! Βολικό να κριτικάρουμε και να λέμε "όλοι ίδιοι είναι" (ή σχεδόν όλοι ?) Μετά αρχίζουν τα ζόρικα!

  4. ελευθεριαδου βουλα avatar
    ελευθεριαδου βουλα 09/07/2010 01:59:47

    σημερα μιλουσα με μια φοιτητρια της Πασπ που υποστηριζε τον ΓΑΠ ηθελα τοσο να της πω αν αντιλαμβανετε τι στηριζει
    ενα ανυπαρκτο μελλον, χωρις δουλεια, η στην καλυτερη περιπτωση με 500 ευρω και καμμια προοπτικη.
    ακομα και την δυνατοτητα για οικογενεια μας στερουν
    ισως εμεις οι Ελληνες δεν πρεπει να πολλαπλασιαζομαστε
    απορω που ακομα και τωρα που εχει καταρευσει το συμπαν, τα παιδια τρωνε το παραμυθι του προοδευτικος-συντηρητικος και δεν βλεπουν μπροστα στα ματια τους τη λεηλασια που συντελειται

    • Orestios avatar
      Orestios @ ελευθεριαδου βουλα 09/07/2010 02:12:25

      Τί τραβάς κι εσύ! Αυτή μια μέρα μπορεί να την δεις υπουργό.

  5. Dimi avatar
    Dimi 09/07/2010 09:29:55

    Merkel γιά τα Stress Tests των Eυρωπαϊκών Tραπεζών

    «Τα αποτελέσματα των stress tests των των ευρωπαϊκών τραπεζών θα δημοσιευθούν στις 23 Ιουλίου», τόνισε η Γερμανίδα καγκελάριος Α. Μέρκελ, σε συνέντευξη της. Την ίδια πληροφορία είχε δώσει και τις προηγούμενες ημέρες η Κριστίν Λαγκάρντ.

    Η Γερμανίδα καγκελάριος Άγγελα Μέρκελ επιβεβαίωσε την Τετάρτη σε τηλεοπτική της συνέντευξη πως τα αποτελέσματα από τις δοκιμές αντοχής (stress tests) των ευρωπαϊκών τραπεζών θα δημοσιευθούν στις 23 Ιουλίου.

    «Τα αποτελέσματα θα δημοσιευθούν στις 23 Ιουλίου. Είναι ένα ισχυρό μήνυμα πως οι δοκιμές αντοχής διεξάγονται προκειμένου να έχουμε ακόμη μεγαλύτερη διαφάνεια στο σύστημα», τόνισε η Μέρκελ. Σε πρόσφατο άρθρο της, η Γαλλίδα υπουργός Οικονομικών Κριστίν Λαγκάρντ είχε τονίσει πως η δημοσίευση θα γίνει «γύρω στις 23 Ιουλίου».

    Ο επικεφαλής της ΕΚΤ Ζαν-Κλοντ Τρισέ θα συναντηθεί με τους αντιπροσώπους των μεγάλων ευρωπαϊκών τραπεζών στη Φρανκφούρτη στις 21 Ιουλίου, για να εξετάσουν τα αποτελέσματα των δοκιμών αντοχής των ευρωπαϊκών τραπεζικών ιδρυμάτων σε ακραίες οικονομικές συνθήκες.

    Η ελεγκτική αρχή υποβάλλει τις τράπεζες και τα πιστωτικά τους χαρτοφυλάκια σε σενάρια ακραίας οικονομικής κρίσης ώστε να επιβεβαιώσει εάν τα ίδια κεφάλαιά τους τους επιτρέπουν να την αντιμετωπίσουν χωρίς να θέσουν σε κίνδυνο τη ρευστότητά τους.

    Έως τον Ιούνιο, πολλές χώρες ήταν αντίθετες με τη δημοσίευση των δοκιμών του 2010, ιδίως η Γερμανία και η Ισπανία.

    ant1online.gr