06/01/2009 15:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όμηρος της τρομοκρατίας και πάλι η πολιτική ζωή

Πρέπει να είναι κανείς ανιστόρητος για να μην κατανοεί ότι το φαινόμενο της τρομοκρατίας δεν εξαφανίζεται από τη μια μέρα στην άλλη. Δεν υπήρξε ούτε μια χώρα της Ευρώπης που, μετά την εξάρθρωση των σημαντικότερων οργανώσεων, να μην εμφανίστηκαν άλλοι «συνεχιστές» τους. Πρέπει επίσης να είναι κανείς πολιτικά αδαής για να πιστέψει όσα λέγονταν για λαϊκή κατανάλωση ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, ότι δηλαδή με τη διάλυση πυρήνων της 17 Νοέμβρη και κάποιες δίκες «έκλεισε δια παντός το κεφάλαιο τρομοκρατία» στην Ελλάδα. Ούτε καν ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης που τα έλεγε, τότε, δεν τα πίστεψε.

Η δολοφονική επίθεση εναντίον του αστυνομικού έρχεται μετά τις επιθέσεις εναντίον αστυνομικών τμημάτων, της αμερικανικής πρεσβείας, του τότε υπουργού Γ. Βουλγαράκη και τη δολοφονία του ειδικού φρουρού Χ. Αμανατίδη και επιβεβαιώνει ότι η τρομοκρατία αποτελεί και πάλι καθοριστική συντεταγμένη των πολιτικών εξελίξεων σε ένα πολιτικό σύστημα που πνέει τα λοίσθιά. Διαψεύδει επίσης τους αφελείς που νόμισαν ότι η τρομοκρατία «εξαρθρώθηκε», τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που έκαναν ότι μπορούσαν για να πείσουν ότι «οι τρομοκράτες είναι στη φυλακή» και την σημερινή κυβέρνηση που πιάστηκε στον ύπνο.

«Τo φάντασμα επέστρεψε!» ψελλίζουν σήμερα έντρομοι οι κονδυλοφόροι του συστήματος. Οι ίδιοι που μέχρι πρότινος απένειμαν εύσημα στον κ. Χρυσοχοΐδη και τους άλλους εξολοθρευτές της τρομοκρατίας. Και αναπαράγουν τις έντεχνες διαρροές της αστυνομίας ότι «η νέα γενιά των τρομοκρατών φαίνεται να έχει άμεση σχέση με την οργάνωση «Επαναστατικός Αγώνας» που έδρασε την περίοδο 2003- 2007 και πιθανόν πρόσβαση ακόμη και σε υλικά τα οποία χρησιμοποιούσε η «17 Νοέμβρη», η οποία εξαρθρώθηκε το 2002».

Αποτελεί όμως κοινή διαπίστωση ότι οι διαρροές της αστυνομίας γίνονται για να κάνει τη δουλειά της και σπανίως ανταποκρίνονται στην αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση υπενθυμίζουμε σε παλαιούς και νέους τρομολάγνους ότι  στο ογκωδέστατο σκεπτικό της απόφασης του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων στον Κορυδαλλό, με την οποία 15 άτομα καταδικάστηκαν ως μέλη της 17Ν, γίνεται επανειλημμένως λόγος για μια  «Εκτελεστική Γραμματεία» της 17Ν, που επέλεγε τους στόχους και έδινε τις εντολές, η τύχη της οποίας αγνοείται. Στην ίδια απόφαση επισημαίνεται η ύπαρξη μιας «ηγετικής ομάδας», με πρόσωπα που παραμένουν άγνωστα στις αρχές και ότι ο Γιωτόπουλος ήταν μόνο ένα από τα μέλη της.

Τα νέα ερωτήματα είναι πολλά και το σκοτάδι στο οποίο κινούνται οι έρευνες της αστυνομίας βαθύ.  Λίγοι ωστόσο μπορούν να διαφωνήσουν ότι η χθεσινή επίθεση άλλαξε δραματικά το πολιτικό σκηνικό. Άσχετα με την προέλευσή της («παλαιά» τρομοκρατία, μυστικές υπηρεσίες, ή ξένοι προβοκάτορες) η «νέα τρομοκρατία» αποσταθεροποιεί κι άλλο το διεφθαρμένο και παραπαίον πολιτικό σύστημα και η δράση της  δεν μπορεί παρά να συνδυασθεί με τις συνεχείς απόπειρες αποσταθεροποίησης της εσωτερικής έννομης τάξης που παρατηρούνται μετά την άνοδο της κυβέρνησης Καραμανλή στην εξουσία (παραδικαστικά κλπ)

Λες και ζούμε σε μια συνεχή επανάληψη του σήριαλ των «αναρχικών επεισοδίων» του 1985, όταν οι επιλογές της  τότε κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ δοκιμαζόταν στο Πολυτεχνείο, τα Εξάρχεια και τις βόμβες μολότοφ. Σήμερα οι τρομοκράτες κινούνται βέβαια προς μια άλλη κατεύθυνση, αλλά το σκηνικό είναι το ίδιο: Οι γνωστοί - άγνωστοι μασκοφόροι των Εξαρχείων τρομοκρατούν και πυρπολούν, η στάση της αστυνομίας απέναντί τους είναι διφορούμενη, γίνονται απόπειρες εναντίον πολιτικών, αστυνομικά τμήματα βομβαρδίζονται, ανατινάζονται γραφεία επιχειρήσεων που ανταγωνίζονται άλλες, η Δικαιοσύνη υπονομεύεται, οι θεσμοί καταρρακώνονται, η τρομοκρατία «αναβαθμίζεται».

Ότι κι αν συμβαίνει, όποιοι κι αν είναι οι «τρομοκράτες», ο «Επαναστατικός Αγώνας», αν συνεχίζει να υπάρχει, ή μια «νέα γενιά τρομοκρατών»,  καθιερώνονται πλέον ως μία τρομοκρατική οργάνωση που μπορεί να κτυπήσει όπου θέλει και όταν θέλει. Ποιο θα είναι το επόμενο κτύπημα;

Βασίλης Ζήσης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bρούτος avatar
    Bρούτος 06/01/2009 15:22:56

    O κατα το σύνηθες εύγλωτος Πολύδωρας, γιατί κόμπιαζε στην σχετική του με το θέμα δήλωση, κι ω του θαύματος, λύθηκε η γλώσσα του, όταν αναφέρθηκε σε λύση στο απώτερο μέλλον ή την καθ' ημάς "επόμενη μέρα";

  2. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 15:33:51

    Εγω αναρωτιεμαι ξανα,αυτη η ησυχια τοσο καιρο με την ευκαιρια των ολυμπιακων αγωνων ητανε συμπτωση?Αρα η τρομοκρατια αν χρειαστει αντιμετωπιζεται αποτελεσματικα η κατι αλλο συμβαινει?

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 15:43:37

    donaE- αι αι

  4. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 15:48:44

    Οσοι διατυμπανίζαν, ότι εκείνα το συνοθύλευμα από παπαδόπαιδα, καταθληπτικούς ποιητές, εξεγερμένες φεμινίστριες, πολυπράγμονες μελισσοκόμους,…ήταν το "όλον κακό"...

    ή ΑΦΕΛΕΙΣ είναι/ήταν…
    ή ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ…
    ή ΑΦΕΛΕΙΣ μας θεωρούν….!

    Αλλωστε, αν είχαν δίκιο ή όχι, σήμερα φαίνεται!

  5. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 15:50:26

    kanis Says:
    January 6th, 2009 at 3:46 pm

    Ερωτηση. Πιστευεις οτι αδικα κατηγορηθηκαν οι ανθρωποι αυτοι ως μελοι της 17Ν ?

  6. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 15:50:55

    @3 ΑΤΑΚΤΕ Αυτη η ορθογραφια σου με μπερδευει (η οχι?)

  7. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 15:53:16

    Όποιος νόμιζε ότι
    1. Με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και εν όψει ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ πιάσαμε τους τρομοκράτες γιατί έσκασε η βόμβα στα χέρια του Ξηρού και
    2. Με Δεξιά κυβέρνηση εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης
    οι Ελληνες τρομοκράτες δεν υπάρχουν είχε απλώς μεσάνυχτα. Και πάντως όχι αυτή η κυβέρνηση!.
    Μην ξεχνάμε χτύπησαν
    1. Παλαιοκρασσά
    2. Βουλγαράκη
    3. Μιχαλολιάκο
    Τώρα θα ψάχνουν για κάποιο αντίστοιχο χτύπημα.
    Θυμίζω όμως:
    1. Ταραχές Παρίσι----Σαρκοζί
    2. Ταραχές Γένοβα----Μπερλουσκόνι
    Μη φοβάστε παιδιά ο Καραμανλής θα πέσει μόνο όταν το αποφασίσει ο ΛΑΟΣ και όχι κάποιοι άλλοι.
    Η αριστερά είναι σε καταφανή κρίση διεθνώς!!!

  8. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 15:54:35

    Μην ξεχνάμε και τα θύματα που ήταν Αστυνομικοί---Βιοπαλαιστές δηλαδή!

  9. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 15:54:59

    @6

    Τι σχέση έχει το γάλα με την καβάλα...!

    ...για το "όλον" μιλάμε, όχι για δυο-τρια δέντρα του δάσους!

  10. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 15:58:21

    @7 SKAI
    συμπληρώνω τη λίστα κι ίσως το σκεπτικό σου...

    Παύλος έφυγε ...Ντόρα ήλθε

  11. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 15:59:25

    Σημειώστε όλοι πριν να εκφραστείτε: ο Kanis έχει απόλυτο ΔΙΚΙΟ.
    Πιάσαμε την "μπλέμπα", τον "λαουτζίκο" της 17Ν γαιτί έτσι ήθελαν ΄καποιοι τότε. Αλλωστε μικρό το κακό... τους ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ σκότωναν τότε. Τώρα όμως? Όλοι μπορεί να είναι θύματα. Σκεφτείτε τι μπορεί να γίνει την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ!
    Είναι ΑΠΛΟ.
    Όσο απροκάλυπτα χτυπάνε την ΓΑΖΑ οι Εβραίοι με την ανοχή των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ, τόσο απροκάλυπτα γίνονται τέτοιες ενέργειες στην χώρα μας.

  12. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 06/01/2009 15:59:50

    Συμφωνόντας με DonaE όσον αφορά την ηρεμία κατά την διάρκεια των ολυμ.αγώνων αλλά και πριν τονίζω οτι η τρομοκρατία έπαιξε πάντα ρόλο αντιδραστικό σπρώχοντας στην περιστολή δημοκρατικών ελευθεριών, στην συκοφάντηση αγώνων, στην δικαίωση της καταστολής
    Πως γίνεται και εμφανίζεται πάντα σε περίεργες στιγμές δίνοντας βήμα σε πλεύρηδες και σία?
    ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΑ ΕΔΡΑΣΕ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  13. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:05:37

    @11
    "Αλλωστε μικρό το κακό… τους ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ σκότωναν τότε."

    COOL
    ..κι οι πλούσιοι έχουν ψυχή, παιδιά,γονείς,φίλους!
    Οπως κι ο Διαμαντής των 700ευρώ και των 21χρόνων!

    ΗΡΕΜΑ η βία μόνο βία φέρνει!

  14. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 16:06:04

    @10 kanis
    Κοίτα δεν πιστεύω ότι όλα τα κάνει η ΔΕΞΙΑ για να βολευτεί εν τέλει η ΝΤΟΡΑ. Αν η ΔΕΞΙΑ μπορούσε να σχεδιάσει όλα αυτά και πριν από πολλά χρόνια τότε δεν θα ήταν στην πυρά για πάνω από 20 χρόνια.
    Απλά οι αριστερές νοοτροπίες (ο κακός καπιταλισμός, αντίσταση και πάλη κ.ά.) συνδυάζονται απολύτως με όλες αυτές τις ενέργειες. Ειδικά τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζεται ενισχυμένος (ή που σταματάει να ενισχύεται). Είναι προφανές ότι αυτοί οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ (φυσικά υπάρχουν διάφορες ποιότητες) σκέφτονται από πριν για τους άλλους τους συντρόφους τους!!
    Απλά είναι τα πράγματα. Για να μην πώ προφανή.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ξέρει τίποτα απλά ωφελείται.
    Ως πότε???

  15. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 16:06:08

    'Οποιος νυχτα περπατει λασπες και ...πατει'λοιπον.Πολυ ευαισθητος χωρος η παρανομια.

  16. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 16:06:42

    kanis

    Οτι σχεση εχει η βουρτσα με την λουτσα!!

    Βασικος κανονας της δικαιωσηνης ειναι οτι τιμωρει ατομα που διαπρατουν συγκεκριμενες παρανομες πραξεις. Δεν τιμωρει ουτε την σκεψη ή την πεποιηθηση ή την αγαπη σε παρανομες πραξεις.

    Οποιος διαπρατει ή επιχειρει να διαπραξει τετοιες πραξεις τιμωρητε!!

    Ολοι οσοι πηγαν σε δικη για την 17Ν εχουν κανει παρανομες πραξεις. Οσοι δεν μπωρεσαν να πανε σε δικη απλα δεν μπωρεσε να αποδηχθει οτι εκαναν παρανομες πραξεις και για αυτο δεν δικαστηκαν.

    Αυτο δεν παει να πει οτι καποιοι απο αυτους συνεχιζουν.

    Αυτοι που συνεχιζουν ειναι δυο ειδων ανθρωποι.

    Ειτε χαζοι που πιστευουν οτι σκοτωνοντας εναν αστυνομικο θα αλλαξουν την κοινωνια
    ειτε προβοκατορες που προσπαθουν να δημιουργησουν καταστασεις τετοιες που θα τις εκμεταλευτουν.

  17. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:08:28

    @11

    τον "λαουτζίκο" 'η τους ξοφλημένους, ώστε να μπει καινούριο αίμα...

    (τώρα το σκέφτηκα, η λέξη λαουτζίκος κάπως μου έκατσε)

  18. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 16:08:48

    @13 kanis
    Προφανώς και δεν το εννοώ.. .ήταν απλώς ειρωνικός ο λόγος μου. Για να τονίζω τις τρομακτικές διαφορές τουν τότε και του τώρα. Στοχεύουν στον φόβο του απλού ανθρώπου. Τότε στόχευαν στην εύννοιά/ ανοχή του.

  19. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 16:12:29

    @16 MIG-21 Τους χαζους τους χρησιμοποιουν οι εξυπνοι.Τιποτε δεν παει χαμενο.Αυτο ειναι το σημειο,γιατι ξεφευγει απο μια απλη χαζομαρα,και γινεται πολιτικο παιχνιδι.

  20. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:13:54

    @SKAI & MIG21
    Οι ταμπέλες ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ-ΔΕΞΙΟΣ αφορούν άλλες δεκαετίες, τον προηγούμενο αιώνα, τολμώ να πώ.

    Τα ονόματα, είναι χάριν παραδείγματος. Aλλα συστήματα και λόμπυ παίζουν τώρα με την εξουσία. Αλλες ανάγκες, άλλες πολιτικές, άλλα σχήματα βρίσκονται υπό διαμόρφωση,...νομίζω,

    Η ουσία παραμένει.

  21. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 16:16:32

    donaE

    συμφωνω μαζι σου!

  22. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 16:17:19

    kanis

    και ποια ειναι η ουσια?

  23. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:18:14

    ask donaE

  24. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 16:19:30

    kanis Says:
    January 6th, 2009 at 4:18 pm
    ask donaE

    ΚΑΛΑ.....
    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!

  25. SKAI avatar
    SKAI 06/01/2009 16:21:47

    @20 kanis
    Έχεις δίκιο, αλλά για τους σκεπτόμενους ανθρώπους, τους πραγματιστές.Εδώ μιλάμε για κάτι άλλο. π.χ.
    Πάρε για παράδειγμα τον ΑΛΑΒΑΝΟ:
    Οικονομικά αυτάρκης-ποτέ δεν αισθάνθηκε φτώχια, δεν χρειάστηκε να θέσει στόχους για βελτίωση έστω της ζωής του- και ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ με την κλασσική έννοια του όρου.
    Μην μου πεις ότι δεν είναι μια πολιτική ΜΟΛΟΤΩΦ που ενίοτε μπορεί να προκαλέσει και μεγάλη ζημιά στην περιουσία των απλών βιοπαλαιστών!!!
    Θα του βγει???

  26. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:21:53

    ...και καλύτερο ΠΑΣΧΑ!

  27. Papanakos avatar
    Papanakos 06/01/2009 16:22:51

    Ο.Ε.Α. ΣΗΜΑ Η

    http://ellhnkaichaos.blogspot.
    com/2009/01/httprapidshare.html

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 16:24:34

    Τα πράγματα είναι στο δικό μου μυαλό ως εξής: υπάρχει μια ζωντανή δεξαμενή στοιχείων που φλερτάρουν με την ιδέα της τρομοκρατίας. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι απαραίτητα κακοπροαίρετα. Πολλοί από αυτούς είναι ιδεολόγοι. Βέβαια, έχουν ποτίσει την ψυχή τους με μίσος. Και το κοινωνικό περιβάλλον που επιλέγουν για να δραστηριοποιηθούν πολιτικά, επωασμένο μέσα από την "προστασία" του "ασύλου" τους εξωθεί ακόμη περισσότερο στο να σκέφτονται με μίσος για την υπόλοιπη κοινωνία, με το πρόσχημα ότι θα τη βελτιώσουν.

    Ένα λαμόγιο δεν είναι καλύτερο από αυτούς, η διαφορά είναι στις μεθόδους που επιλέγουν και στο ότι το λαμόγιο δεν μπαίνει και τόσο στον κόπο να δικαιολογήσει τις πράξεις του ηθικά. Αν και το κακό έχει πάντοτε την τάση να δικαιολογείται ηθικά. Δεν υπάρχει απόλυτο κακό. Πάντοτε το κακό προσπαθεί να εμφανίζεται ως καλό. Αλλιώς δεν επιβιώνει. Από τη στιγμή που θα το αναγνωρίσει ο φορέας του ως κακό, η αντίστροφή μέτρηση για να σταματήσει η διάπραξή του έχει αρχίσει.

    Από αυτή τη ζωντανή δεξαμενή ατόμων που φλερτάρουν με την ιδέα της τρομοκρατίας κάποιοι γίνονται εκτελεστικά όργανα. Το ζήτημα είναι όμως από πού κατευθύνεται η τρομοκρατία. Θα επανέλθω στη δήλωση Σημίτη στη ΔΕΘ το 2002. Όσοι εδώ είστε επαγγελματίες δημοσιογράφοι, αναζητήστε στο σχετικό βίντεο. Ειδικά σε εσένα FactorX που είσαι επαγγελματίας δημοσιογράφος και σε απασχολεί έντονα το θέμα απευθύνομαι. Ψάξτην και δέστην τη δήλωση εκείνη. Πώς και από πού αντλούσε τέτοια βεβαιότητα ο Σημίτης ότι "η 17Ν εξαρθρώθηκε"; Και το καλύτερο είναι ότι η πραγματικότητα τον δικαίωσε στη συνέχεια! Σύμφωνα με όσα μας λες στο post αυτό, και το ίδιο το δικαστήριο κατέληξε στην άποψη ότι υπήρχαν κάποιοι ηγέτες "εκτελεστική γραμματεία" που παραμένουν άγνωστοι.

    Από κάπου λοιπόν κινείται η τρομοκρατία. Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το κάτι δεν έχει να κάνει και με κρατικές αρχές. Ελληνικές; Αμερικανικές; Βρετανικές; Στις κρατικές αρχές ίσως θα πρέπει να εντάξουμε και το διεθνές παρακράτος που κάνει κουμάντο σε ένα σωρό σημαντικά ζητήματα στον πλανήτη. Πολλοί αμερικανοί αρθρογράφοι το έχουν καταγγείλει ανοικτά ότι καταδυναστεύει και αυτόν ακόμη τον αμερικανικό λαό, το διεθνές αυτό παρακράτος.

    Το βέβαιο είναι ότι το διεθνές παρακράτος χρειάζεται φονιάδες. Αν αυτοί είναι οι κοινωνικοί εκτελεστές της 17Ν ή αν αυτοί είναι ο "Επαναστατικός Αγώνας" και πώς συντηρείται όλη αυτή η κατάσταση και από πού χρηματοδοτείται, αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα που ίσως να μην μάθουμε ποτέ.

    Αυτό που θα ήθελα τέλος να επισημάνω είναι ότι και στη Ρωσία μετά τον πόλεμο στη Γεωργία ξεκίνησε νέος κύκλος τρομοκρατικών επιθέσεων και νέες απόπειρες βίαιης αντιπαράθεσης στην Τσετσενία, εκεί που για χρόνια δεν ακούγαμε τίποτα. Είναι προφανές ότι υπάρχουν κοιμώμενες εστίες "πολεμιστών" κάθε είδους που ξυπνούν όταν τους χρειάζονται το αφεντικά. Είμαι βέβαιος ότι αυτές οι εστίες μπορούν να κατευθυνθούν πολύ εύκολα γιατί οι πολεμιστές τους είναι αγνοί και πιστοί και δεν βάζουν με το μυαλό τους το δούλεμα που μπορεί να τρώνε από τους επικεφαλής τους.

  29. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 16:26:21

    @23 τι ειναι κανις?

  30. enas koukos avatar
    enas koukos 06/01/2009 16:35:53

    Οποτε ξεσηκώνονταν οι εργάτες σε άγριες απεργίες , το "μαύρο χέρι" αναλάμβανε να κάνει μια κοινωνικά κατακριτέα "δράση" (συνήθως ανεπιτυχή απόπειρα δολοφονίας) ώστε να συσχετίσει τους εξεγερμένους με την τρομοκρατία και να καταδικάζονται σε απαγχονισμούς και ισόβια χωρίς να αντιδρά κανείς ! Το "Mano Negra" (mαύρο χέρι) ήταν μια δήθεν αναρχική επαναστατική οργάνωση στην Ισπανία της δεκαετίας του '20. Την επινόησαν οι κυρίαρχοι για να κατηγορούν όποιον ήθελαν για συμμετοχή στη "Mano Negra" και να τον μπουζουριάζουν. Είχαν κάνει μάλιστα και κάποια τυφλά χτυπήματα με ανάληψη ευθύνης με προκύρηξη της "Mano Negra" για τα οποία φυσικά ευθυνόταν η ασφάλεια.
    Κάποτε πραγματοποιήθηκε μια άγρια απεργία μεταλλορύχων η οποία συκοφαντήθηκε σαν υποκινούμενη από τη "Mano Negra". Η αναρχική ομοσπονδία που δραστηριοποιούταν τότε στην Ιβηρική κατήγγειλε τους απεργούς σαν προβοκάτορες με αποτέλεσμα να δικαστούν και να απαγχονιστούν σαν τρομοκράτες χωρίς να έχουν την αλληλεγγύη των αναρχικών.
    Η αναρχική ομοσπονδία έκανε σκληρότατη αυτοκριτική και αποφάσισε την αυτοδιάλυσή της. Μετά από αρκετά χρόνια συγκροτήθηκε η CNT και η FAI που πρωτοστάτησαν στην Ισπανική Επανάσταση ενώ η λέξη "Mano Negra" συνδέθηκε με την αστυνομική προβοκάτσια. Ο Γκαβρίλο Πρίντσιπ, που σκότωσε τον αρχιδούκα στο Σαράγεβο και ξεκίνησε ο Α΄Παγκόσμιος Πόλεμος, σ' αυτήν ανήκε. Κι έκανε τη δουλειά της Αυστροουγγαρίας... Πηγή το "Mano Negra" , το βιβλίο "Η ιστορία της αναρχίας" του Max Netlau, εκδόσεις Διεθνής Βιβλιοθήκη.

    Καθε ομοιοτητα ειναι συμπτωματικη .

  31. M avatar
    M 06/01/2009 16:43:45

    SKAI είπε:

    >>Όποιος νόμιζε ότι
    Με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και εν όψει ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ πιάσαμε τους τρομοκράτες γιατί έσκασε η βόμβα στα χέρια του Ξηρού [...]>>

    O οποίος Ξηρός είχε μαζί του και το όπλο - ταυτότητα της 17Ν...

    Ούτε στημένο να ταν...

  32. M avatar
    M 06/01/2009 16:55:03

    Επώνυμος είπε:

    >>Τα πράγματα είναι στο δικό μου μυαλό ως εξής: υπάρχει μια ζωντανή δεξαμενή στοιχείων που φλερτάρουν με την ιδέα της τρομοκρατίας. Τα στοιχεία αυτά δεν είναι απαραίτητα κακοπροαίρετα. Πολλοί από αυτούς είναι ιδεολόγοι. Βέβαια, έχουν ποτίσει την ψυχή τους με μίσος. >>


    Καταλαβαίνεις πόσο αντιφατικά επικίνδυνα είναι αυτά που λες;
    Δεν μπορείς να είσαι ιδεολόγος όταν η ψυχή σου έχει ποτιστεί με μίσος.
    Δεν μπορείς να είσαι καλοπροαίρετος όταν είσαι τρομοκράτης.
    Ποτέ.

    Και ποτέ για κανέναν δεν ήταν αρκετό να έχει δίκιο. Πρέπει να ξέρει και να το διεκδικεί.


    Αυτή βλέπεις είναι η τραγωδία της εποχής μας.
    Οι λέξεις έχουν χάσει το ατόφιο τους νόημα και την συμπαγή τους σημασία γιατί όλα πλέον έχουν γίνει σχετικά. Ακόμα και το τι είναι σχετικό.

  33. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 16:56:57

    @30 M
    "O οποίος Ξηρός είχε μαζί του και το όπλο - ταυτότητα της 17Ν…

    Ούτε στημένο να ταν…"
    ===

    Tα ΜΜΕ μας έχουν πληροφορήσει, ότι το περίφημο 45αρι κι η γραφομηχανή, δεν εντοπίστηκαν.
    Ψέμματα είπαν;

  34. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 17:06:26

    M Says:
    January 6th, 2009 at 4:55 pm
    Επώνυμος είπε:

    Καταλαβαίνεις πόσο αντιφατικά επικίνδυνα είναι αυτά που λες;

    Αντιφατικά ναι, αλλά το θέμα είναι αν ισχύουν. Αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα της τρομοκρατίας πολιτικά, πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά αυτά πηγαίνουν στις δεξαμενές τις τρομοκρατίας ψάχνοντας κάτι καλύτερο. Άλλο βέβαια ότι το να αναζητούν το "καλύτερο" αποτελεί τεράστια φενάκη. Τελικά εμποτίζονται με μίσος και καταλήγουμε εκεί που καταλήγουμε.

    Τα παραπάνω είναι ατομικές μου διαπιστώσεις και φυσίκά δεν διεκδικούν αλάθητο (ε, KaryID?). Ανοικτά σε κριτική και αντίκρουση. Αν είναι επικίνδυνα ή όχι επειδά τα λέμε, δεν νομίζω, αλλά και δεν μπορώ να το αποκλείσω, τώρα που το λες. Πάντως νομίζω ότι πρέπει να το δει κανείς το θέμα από όλες τις πτυχές του.

  35. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 17:12:05

    @31Μ
    "Οι λέξεις έχουν χάσει το ατόφιο τους νόημα "
    ====


    Στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, του Greeklish (εδώ κι αλλού αντιστοίχως), του shop until you drop,των σχέσεων γνωριμιών και συμφέροντος, της αποπροσανατολισμένης εθνικής αλλά και προσωπικής ταυτότητας, του ανταγωνισμού κι όχι της αλληλεγγύης,...., όλοι κι όλα κρίνονται πιά από τις πράξεις τους!

    "Η ζωή
    ξεκινά δυνατά και πατά
    σ' άλλους γαλαξίες
    συγχωρεί
    τους πολύ τολμηρούς
    τους τρελούς και τις αξίες..."

  36. Αurora avatar
    Αurora 06/01/2009 17:13:50

    Πως θα τολμησουν οι δολοφονοι να μας κοιταξουν στα ματια μετα απο μια γενοκτονια χωρις συνορα;
    Η επειδη τα δικα τους θολωσαν απο μισος,
    φανταζονται πως με ρουκετες θα τιθασεψουν τα δακρυα μας;;
    Ο κοσμος ενα μαρτυριο γεματος.
    Ο καθενας στηνει το Γολγοθα του να κρεμαστει.

  37. tromos avatar
    tromos 06/01/2009 17:33:29

    πολυ αγχωμενους τους κοβω τους τρομοκρατες.
    βιαζονται..
    γιατι?
    τι τους απασχολει?
    δεν θελω να πιστεψω οτι θελουν να επιβαλλουν
    κυβερνηση "εθνικης ενοτητας".

  38. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 17:37:47

    Όταν η 17 Ν ξεκίνησε την αιματηρή της σταδιοδρομία με τον Γουελς όλοι αποφάνθηκαν : «πράκτορες» Τελικά οι πράκτορες ήταν όπως καταφανώς και εμπράκτως αποδείχτηκε οι λουμπεν τυποι που θέλησαν να ,μας ωθήσουν στην κοινωνική επανάσταση με φωτεινή πρωτοπορία τους εαυτούς τους!
    Οι γερμανοί μπορεί να είχαν την ΡΑΦ, οι ιταλοί τις ερυθρές ταξιαρχίες, οι αμερικάνοι τους γουεδερμεν, οι γιαπωνέζοι τον κόκκινο στρατό, αλλά οι έλληνες δεν μπορούσαν να είχαν την !7 Ν.
    Τώρα σχεδόν όλοι αποφαίνεστε: «πράκτορες» (μάλλον της Αμερικής - μηδέ και των εβραίων αποκλειομένων).
    Το γεγονός να είναι κολλημένοι τύποι μιας αντισυστημικής αριστεράς που επαναλαμβάνουν απέλπιδες προσπάθειες, χωρίς να βλέπουν ότι η 40χρονη πορεία του αντάρτικου πόλης έκλεισε με αίμα χωρίς να φέρει κανέναν κοινωνικό αποτέλεσμα, δεν το αντιμετωπίζετε ούτε ως εκδοχή του 50%.
    Στην Ελλάδα όλα τα ξέρουμε, όταν τα καταλαβαίνουμε , όλα τα μαχαιρώνουμε!
    Και αν σκάσει η επόμενη βόμβα στα χέρια κάποιου Ξηρου πάλι θα πέφτουμε από τα σύννεφα-όπως τότε

  39. tromos avatar
    tromos 06/01/2009 17:42:08

    η 17ν σημερα θα χτυπουσε,αμερικανικο η" ισραηλιτικο στοχο λογω της επικαιροτητας.
    οι νεοι τρομοκρατες βιαζονται να επιταχυνουν ,
    εξελιξεις στο εσωτερικο της χωρας.
    γιατι?
    μια κυβερνηση "εθνικης ενοτητας",ποιους ωφελει?
    ποιοι την επιδιωκουν?

  40. tromos avatar
    tromos 06/01/2009 17:45:50

    το περιεργο σημερα ειναι οτι κανεις δεν μιλαει για
    πρακτορες εκτος απο το κκε.
    ακομα και μεγας τραγκας,αναλυει τις κοινωνικες αιτιες του φαινομενου.
    κανεις δεν μιλαει για πρακτορες,γιαννη,και αυτο με προβληματιζει.

  41. Μαρκούζε avatar
    Μαρκούζε 06/01/2009 17:45:55

    Η Μπανανία μας σε κώμα (κόμμα).

    Η φανταστική ιστορία που ακολουθεί μπορεί να ακούγεται σαν το απόλυτο παραμύθι αλλά θέλω να πιστεύω ότι ανταποκρίνεται πλήρως στη σημερινή πραγματικότητα του ψευδοκράτους στο οποίο και ζούμε. (Ή όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι εγώ).
    Φανταστείτε λοιπόν δυο νεαρούς είκοσι ετών και αγνώστων μεταξύ τους. Τα μεσάνυχτα μιας Παρασκευής και κατά διαβολική σύμπτωση, αποφασίζουν να κάνουν και οι δυο διάρρηξη σε περίπτερα της οδού Σταδίου τα οποία και βρίσκονται σε κοντινή απόσταση το ένα από το άλλο. Κατά ακόμη πιο φοβερή σύμπτωση (σενάριο επιστημονικής φαντασίας δηλαδή) η Ελληνική Αστυνομία καταφέρνει και τους συλλαμβάνει αμφότερους και μάλιστα επ`αυτοφόρω!!! Τους προσαγάγουν λοιπόν στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και εκεί αρχίζουν οι προβλεπόμενες διαδικασίες ήτοι: σήμανση, ανάκριση, ψιλές κλπ.
    Στην πορεία προκύπτει ότι ο ένας από τους δυο νεαρούς τυγχάνει και εγγεγραμμένο μέλος της νεολαίας ενός εκ των δυο κομμάτων εξουσίας. Πανικός!!! Όπως είναι φυσικό αρχίζουν αμέσως τα τηλεφωνήματα- παρεμβάσεις προς τον αγουροξυπνημένο διοικητή του Τμήματος τον οποίο έντρομοι κάλεσαν οι υφιστάμενοί του με το που άρχισε το μπαράζ των ενοχλήσεων.
    Υφυπουργοί, βουλευτές, νομαρχιακοί σύμβουλοι, οδηγοί και γραμματείς πολιτευτών και γενικά κάθε είδος παράγοντα και παρατρεχάμενου (που ευδοκιμούν πλήρως εν Ελλάδι) αρχίζουν να εκλιπαρούν, μεσολαβούν, απειλούν κλπ. τον ταλαίπωρο διοικητή ο οποίος κάθιδρος προσπαθεί να επικοινωνήσει με τους ανώτερούς του προκειμένου να αντιμετωπιστεί το κακό που τους βρήκε. (Στην ουσία καλείται να απολογηθεί γιατί συνελήφθη ο διαρρήκτης!)
    Ο νεαρός κομματόσκυλος λοιπόν παρουσιάζεται ως έντιμος, εργατικός, δημοκράτης και γενικά ως ένα λαμπερό κόσμημα που περιποιεί τιμή στην κοινωνία μας…μπλα μπλα Έτσι λοιπόν, μετά από μερικές ώρες, πολλές παρεμβάσεις και αφού έχει ενημερωθεί πλήρως και ο ίδιος ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης, αποφασίζεται να αφεθεί πάραυτα ελεύθερο αυτό το στολίδι της πατρίδας μας. Όσο για τον άλλο νεαρό, τον δεύτερο διαρρήκτη ντε… ε αυτόν τον έφαγε η μαρμάγκα…. (Νομίζω ότι είναι ακόμη μέσα).
    Ακούγεται σαν παραμύθι αλλά είναι παραμύθι; Δεν νομίζω. Όλοι στην Ελλάδα ζούμε και γνωρίζουμε πολύ καλά ότι αν οποιοσδήποτε loser θελήσει να αποκτήσει οντότητα και προσβάσεις, τότε η μόνη λύση είναι η εγγραφή του σε κόμμα (εξουσίας κυρίως). Κάθε παράπτωμά του θα διαγράφεται συνοπτικά και με ελάχιστη τύχη πιθανόν να ανελιχθεί κιόλας σε οποιονδήποτε τομέα επιλέξει. Η αφισοκόλληση, άλλωστε, είναι πολύ πιο σπουδαίο εφόδιο από οποιοδήποτε διδακτορικό στο Ελλαδιστάν μας.
    Αυτή είναι η σημερινή κατάντια του δημοκρατικού μας πολιτεύματος. Διαφωνείτε;

    Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2009.

    Μάριος Αντύπας.

    για την αντιγραφή: Μαρκούζε.

  42. tony avatar
    tony 06/01/2009 17:47:28

    Τά όπλα καθυστερουν την εξέλιξη της κοινωνίας.Χρησιμοποιούνται απο την εκάστοτε εξουσία και σαν λύση είναι η χειρότερη από όλες.Δείχνουν όμως ότι ένα διεφθαρμένο σύστημα εξουσίας έφτασε στο όριο του.Από εκείνο το σημείο και μετά η κοινωνία εξελίσσεται καλύτερα.Μέ την έξαρση της τρομοκρατίας έχουν δικαιολογήσει τά αδικαιολόγητα.
    Οταν ομως το κατεστημένο συντηρείτε μόνο μέ τά όπλα δέν πάει μακρυά.Φυσικά και λυπάμαι τον εικοσάχρονο αστυνομικό θύμα του ίδιου ακριβώς συστήματος που σκότωσε και τον δεκαπεντάχρονο Αλέξη.Οι άνθρωποι πεθαίνουν για να πουλιούνται οι σφαίρες.Και υπάρχουν άπειρα απούλητα πυρομαχικά σέ αυτόν τον πλανήτη,που δυστυχώς πρέπει νά πουληθούν.

  43. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 17:50:23

    Υπάρχει κανένας πρόχειρος ορισμός τού τι είναι "Τρομο-κρατία"; Η Αλ- Κάιντα, ο ΙΡΑ, η Χαμάς, η ΕΤΑ, η 17Ν, οι "Τίγρεις Ταμίλ", οι Ερυθρές Ταξιαρχίες, η "Αούμ Σινρίκγιο", η Χαζμπόλα, οι "Γκρίζοι Λύκοι", το PKK κλπ, θα πρέπει να καλύπτονται και, ταυτόχρονα, να μην απορρίπτονται από τον κοινό ορισμό.

    Το μεγαλύτερο προβλήματα του διαλόγου στις ημέρες μας είναι η μη κοινή αντίληψη των εννοιών που χρησιμοποιούνται σε αυτόν. Λέμε "Έλληνας" κι ο καθένας έχει την δικιά του αντίληψη περί αυτού. Ακούμε "Χριστιανός" κι αντιλαμβανόμαστε ό,τι για το δικό μας κεφάλι σημαίνει αυτό. Για "Δημοκρατία", -άσε-, μιλάνε όλοι. Από Κομμουνιστές μέχρι Φασιστές και τον Μπους. "Αριστερά", σου λέει το ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ, ο ΣΥΡΙΖΑ, οι Οικολόγοι, η 17Ν, ο ...ΛΑΟΣ.

    Ας ορίσουμε τι είναι "τρομοκρατία", ας μάθουμε την Ιστορία της, ας δούμε τι είδους "τρομοκρατία" ασκούσε η επιτυχέστερη του γένους της οργάνωση, -ως μακροβιότερη και αποτελεσματικότερη όλων (27 χρόνια = 0 συλλήψεις! Απλησίαστο παγκόσμιο ρεκόρ, -μακράν!)-, ας κατανοήσουμε ΓΙΑΤΙ απέτυχε και, ύστερα, βλέπουμε "τι" είναι κι αυτός ο "ΕΑ".

    Πάντως, και μόνο η σύγκριση 17Ν και "ΕΑ" φέρνει γέλια. Στη μια περίπτωση έχουμε μια οργάνωση που σκοτώνει τον αρχηγό της CIA στην ΝΑ Ευρώπη, αφήνει προκήρυξη στο σημείο και στέλνει άλλες στις αθηναϊκές εφημερίδες, που δεν δημοσιεύονται από καμία, και όταν ο Σαρτ δίνει στην Λιμπερασιόν την ίδια προκήρυξη κι αυτή, ΦΥΣΙΚΑ, την δημοσιεύει, εδώ ΔΕΝ την δημοσιεύουν και πάλι, παπαγαλίζοντας ότι "είναι ξεκαθάρισμα αμερικανικών, ή διεθνών, μυστικών υπηρεσιών". (Λέτε οι Αμερικανοί ΝΑ ΜΗΝ ήξεραν ότι ΔΕΝ ήταν ξεκαθάρισμα;).

    Με τον "ΕΑ" έχουμε: ΟΛΑ τα ΜΜΕ, ντόπια ΚΑΙ διεθνή, να σκίζουν τις δαντελένιες ζαρτιέρες τους για μια φοβερή και τρομερή ...τρομοκρατική οργάνωση, ("Αναβίωση της τρομοκρατίας στην Ελλάδα", "Όπλα: ήθελαν να σκοτώσουν", "Πιο επικίνδυνοι από την 17Ν", "Τρομοκράτες έτοιμοι για δράση", "ΑΙΜΑ, ΤΩΡΑ", (by Mandrou αυτό!). Η οποία πείθει, ΓΙΑΤΙ βάζει μια ...στράκα στρούκα στα δικαστήρια και, καπάκι, πυροδοτεί άλλη, την ώρα που ψάχνουν το μέρος οι αστυνομικοί για στοιχεία, με αποτέλεσμα, τελικά, να τραυματιστεί, λέει, κάποιος ελαφρά στο πόδι. Αυτό που παρατηρούμε εδώ είναι ότι έχουμε ΤΥΦΛΟ κτύπημα. Τέτοια κάνουν, μόνο, ΕΘΝΙΚΟΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΕΣ οργανώσεις, ΦΑΣΙΣΤΕΣ και ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ- ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ, -όρα: Κάρλος. ΠΟΤΈ αριστερές οργανώσεις. Μέχρι τώρα, τουλάχιστον. Λες να πέσαμε σε ...πρωτοτυπία;


    ΥΓ. Το "ποιος" τρομοκρατείται και "ποιος" προπαγανδίζεται μέσα από μια τρομοκρατική οργάνωση, φανερώνει την ταυτότητά της, ή τα κίνητρα σύστασής της. ΠΑΝΤΑ!..

  44. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 17:51:52

    Προς 38: Δες και αυτά που είπε το δικαστήριο στην αρχική ανάρτηση. Υπήρχε και μια "εκτελεστική γραμματεία" και ηγετική ομάδα με πρόσωπα που παραμένουν άγνωστα.

    Σε ρωτάω τώρα εγώ και ταυτόχρονα συμπληρώνω και τις προηγούμενες σκέψεις μου: γιατί κανένας ποτέ έκτοτε δεν ασχολήθηκε με αυτό που το δικαστήριο διαπίστωσε θεσμικά που όλοι μας καταλαβαίναμε λογικά ότι δεν μπορεί παρά να υπήρχε; Δεν είναι μόνον ο Σημίτης της ΔΕΘ του 2002, είναι και το σύνολο του πολιτικού συστήματος. Πώς στο καλό εφησύχασαν τόσο πολύ; Και γιατί δεν ξαναχτύπησαν, πραγματικά δεν ξαναχτύπησαν από το 2002 μέχρι το 2009, σήμερα; Είναι φανερό πάλι ότι το σημερινό χτύπημα εντάσσεται σε μια άλλη λογική από εκείνη την τρομοκρατία.

    Το "σύστημα", ότι τέλος πάντων εννοεί ο καθένας μας με τη λέξη αυτή, είναι φανερό ότι γνωρίζει περισσότερα για το ζήτημα από όσα βγαίνουν στη δημοσιότητα. Το όλο πράγμα από κάπου κατευθύνεται. Μπορεί να υπάρχουν περισσότερες από μία κατευθυντήριες πηγές, αλλά πάντως υπάρχουν. Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι κοινωνικά - πολιτικά το όλο συντηρείται από "κολλημένους τύπους μιας αντισυστημικής αριστεράς που επαναλαμβάνουν απέλπιδες προσπάθειες", όμως αυτοί είναι η βάση από όπου αντλούνται τα εκτελεστικά όργανα. Το θέμα είναι ποιοι τους χρηματοδοτούν και ποιοι τους κατευθύνουν. Και, να συμπληρώσουμε, και ποιοι τους καλύπτουν.

    Όλα τα λεφτά είναι η ερώτηση της DonaE στο 2. Συγγνώμη (ωπ, χίλια συγγνώμη εννοούσα, KaryID) που δεν το είπα πιο πριν, απλώς ξεχάστηκα με τα πολλά.

  45. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 17:58:24

    Νήπιε Γέροντα, πάρα πολύ καλό το σχόλιο σου. Μήπως θα ήθελες να μας πεις κάτι περισσότερο για αυτό που λες στο Υστερόγραφό σου; Ποιος τρομοκρατείται και ποιος προπαγανδίζεται εδώ;

  46. enas koukos avatar
    enas koukos 06/01/2009 18:00:30

    ' Bραδακι στην Αθηνα τρεις φιλοι περπατανε στα εξαρχεια , ο ενας κραταει ενα καλασνικοφ , ο αλλος ενα υποπολυβολο και ο τριτος επιθετικες χειροβομβιδες και εκει που κανουν αταραχοι την βολτα τους ( στο πιο αστυνομοκρατουμενο , λογω των τελευταιων καταστασεων σημειο της Ελλαδας ) βλεπουν μπροστα τους ..... αστυνομικους . Παραφυλανε ... τους ριχνουν τριαντα σφαιρες και μια χειροβομβιδα και ... χανονται... εξαφανιζονται ...δεν τους βλεπει κανεις, μα κανεις , εστω τι φορουσαν... τιποτε . Στα Εξαρχεια . ΔΕΝ φοβηθηκαν μηπως κατι παει στραβα , ρε αδερφε , και τους πιασουν . Με το μενος που εχουν τοσες μερες τα ΜΑΤ θα τους τρωγαν ζωντανους . Και αυτοι ...εκει στα εξαρχεια . Φοβος μηδεν . Και ξεγλυστρισαν . " Και ρωτω . Γιατι στα εξαρχεια ? Δεν θα ηταν πιο ασφαλης να δολοφονησουν αστυνομικο στην Αργυρουπολη η στο Κερατσινι ? Γιατι εκει ? Και γιατι τωρα ? Γιατι χτυπησαν την κλουβα των ΜΑΤ απο την Πανεπιστημιουπολη και οχι απο το απεναντι αλσος ? Γιατι τοσο συντομα τα δυο χτυπηματα ? Τους βιαζει κατι ? Αυτα τα ερωτηματα βαζω και απαντω με λογικη .

  47. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 18:01:40

    Η τρομοκρατια ειναι παντα εδω.Ειναι μια αλλη μορφη του κρατους και υπαρχει ωσμωση αναμεσα τους,ακομα και οταν δεν το ξερουν ουτε οι τρομοκρατες.Και καλα θα κανουμε να μετραμε τα λογια μας.

  48. Dennyl avatar
    Dennyl 06/01/2009 18:06:31

    Ρε παιδιά επειδή δεν βλέπω τηλεόραση, για καμιά προκήρυξη γίνεται κανένας λόγος? Τι γίνεται? Αυτη η φοβερή και τρομερή τρομοκρατική οργάνωση δεν θα αναλάβει την ευθύνη? Δε θα προσπαθήσει έστω και με 2 λόγια να μας εξηγήσει τους λόγους της επίθεσης και κυρίως να διεκδικήσει την πατρότητα της πράξης??? Ρωτάω επειδή άλλα γνωρίζαμε εμείς για τις τρομοκρατικές οργανώσεις γενικότερα...

  49. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/01/2009 18:06:40

    Αυτό το σημερινό δεν είναι τρομοκρατία όπως ήταν αυτό της 17Ν. Είναι κατσαπλιάδικο. Η 17Ν έδρασε σε μια περίοδο που ο απλός κόσμος έχοντας βγει από το γύψο διψουσε για δικαίωση και εκδίκηση. Ήθελε μια αριστερά που να ανταποδίδει και όχι να γυρίζει το μάγουλο. Σήμερα αυτό δεν υφίσταται. Ο λαός θέλει να απολάυσει τα όποια οικονομικά και δημοκρατικά του κεκτημένα. Δεν θέλει αναμπουμπούλες από κατσαπλιάδες. Είναι ύβρις να θεωρείται τρομοκρατία ή αγώνας η εν ψυχρώ δολοφονία αθών κυριολεκτικά υπαλλήλων του κράτους. Ας συνέλθουμε επιτέλους. Νο ΜΟΡ κατσαπλιάδες και κουκουλοφόροι.

  50. εξαρχεια avatar
    εξαρχεια 06/01/2009 18:11:21

    εαν το συστημα φοβοταν τα εξαρχεια,θα τα ειχε καθαρισει εδω και χρονια.
    κτυπησαν απο το πανεπιστημιο και τα εξαρχεια,γιατι
    θελουν να πιστευουμε οτι ειναι η "πρωτοπορια" του
    "κινηματος".
    οτι ειναι η ενοπλη ομαδα της "λαικης εξεγερσης".
    επιδιωκουν τυφλη αντιδραση του κρατους,για να συνεχιστει η συγκρουση.
    το κρατος ομως δεν θα τους κανει την χαρη.
    επιδιωκουν να μπουκαρη η αστυνομια στα πανεπιστημια.
    αυτο τους βολευει...

  51. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 18:15:44

    @ SKAI αν ήσουν λιγότερο προπέτης, και λίγο πιο μελετηρός, θα ήξερες ότι ο Αλαβάνος όσο και να λαϊκίζει με τους κουκουλοφόρους, και τα «παιδιά» που
    σπάνε βτρίνες, η τον Αλέξη που βρίσκεται δίπλα στον Παπαφλέσσα, από θέση αρχής είναι κατά της τρομοκρατίας.
    @ 43, πως δεν μιλάει κανείς για πράκτορες? Ως τη στιγμή που έγραψα το σχόλιο όλη η σχολιογραφία εδώ αυτό απέπνεε.
    Το γιατί όλοι έλεγαν ότι η 17 Ν εξαρθρώθηκε μπορεί κάλλιστα να ερμηνευτεί ως ... απορία ψάλτου βηξ. Δηλ ως «επαρχιώτες» στη δυνατότητα ερμηνείας τέτοιων σύγχρονων γεγονότων που μας ξεπερνούν, θεωρήθηκε πως η εξάρθρωση του εκτελεστικού βραχίονα της 17 Ν, αποστερούσε από την οργάνωση επιχειρησιακή δράση και επέτρεπε να ελπίζουν ότι οι καιροί , και το παράδειγμα των φυλακισθέντων- ου μενετοί για την επανεμφάνιση νέω ν εκτελεστών-άρα προσφερε πεδίο για πολιτική κεφαλαιοποίηγση του γεγονότος

  52. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 18:16:58

    Υπενθυμίζω προς όλους ότι το σχόλιο #2 είναι του σχολιαστή με nickname donaE.

    Eκ παραδρομής προφανώς, σχολιαστής ανέφερε το δικό μου nickname KaryID συσχετίζοντάς το με το σχόλιο #2 του σχολιαστή donaE.

    Προς το παρόν δεν έχω αναρτήσει κάποιο σχόλιο στη συγκεκριμένη ανάρτηση.
    Ευχαριστώ, KaryId.

  53. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 18:19:59

    Συγνώμη , σήμερα κάνω κατάχρηση χώρου:)
    @Επώνυμε, σύμφωνα με τη λογική σου, απο κάπου κατευθυνόταν και η 17 Ν. Τι κατάφεραν τόσα χρόνια αυτοί που –υποτίθεται ότι- την κατεύθυναν? Μπορείς να κάνεις απολογισμό?

  54. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 18:20:01

    @ Νήπιε Γέροντα 46

    Το άρθρο σου [απο την αρχή και μέχρι το ...ΔΕΝ ήταν ξεκαθάρισμα;)] είναι εξαιρετικό.
    Μετά κάπου διαφωνούμε.


    Κατά τα άλλα έχεις δικιο, τέτοια δεν κάνουν ΠΟΤΈ αριστερές οργανώσεις.
    Οι συγκεκριμένοι ΔΕΝ ειναι αριστεροί,ειναι απλώς καραγκιόζια.

    Ενας φασίστας (είναι θέμα ορισμού...)

  55. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 18:23:55

    "Άριστερή" οργάνωση χωρίς διεκδικητικό κίνημα / υποδομή απο πίσω της δεν νοείται

  56. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 18:32:34

    @ Γιάννη 56.

    Το ερώτημα που θέτεις δεν το έχω απαντήσει, ούτε έχω απάντηση. Κάποιες σκέψεις άτακτες, με βαθμό αυθαιρεσίας μεγαλύτερο του συνήθη. Αν τις βάλω σε κάποια λογική τάξη ίσως να επανέλθω.

  57. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/01/2009 18:34:30

    Έχει βγεί κάποια προκύρηξη γι αυτές τις επιθέσεις?
    Δεν έχω ξαναδεί τρομοκρατική επίθεση χωρίς προκύρηξη.

  58. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/01/2009 18:34:34

    Σε αυτούς που φύγανε νέοι….

    Της νύχτας τα αμαρτήματα τα αγγίζει ο Θεός.
    Κι`αυτούς που παραάγγιξε τους θέλει πιο κοντά του.
    Και ξαφνικά τη νιότη τους την κόβει με μαχαίρι.
    Όμως δεν είναι συμφορά, δεν είναι για να κλαις.
    Σκεφτείτε μόνο τούτο εδώ, πως προτιμότερο αν θες…
    Είναι ζωή μικρή και πύρινη παρά ζωή χωρίς φωτιές.

    Μ. Α.

  59. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 18:39:04

    ΣΤΟ "ΠΟΝΤΙΚΙ" Ή ΣΤΑ "ΝΕΑ" Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ, ΛΕΤΕ;

    February 14th, 2008 at 6:19 pm

    Le canard,

    δεν είμαστε “χώρα υποτελής”. Γιατί “υπο-τελής” = “ο υποκείμενος σε φορολογία || ο υπό την εξουσία άλλου. υπόδουλος”, («Φυτράκης – Τεγόπουλος)). Βάζε τουλάχιστον εισαγωγικά, ώστε η υπαινικτική μομφή σου να μην θίγει την μνήμη όσων στο παρελθόν άφησαν τα κόκαλά τους στα πεδία των μαχών, για να μην γίνουν, ακριβώς, υποτελείς. Και όσων, σήμερα, αγωνίζονται, όπως κι εσύ θέλω να πιστεύω, για να εξαλειφθεί ο όρος, έστω, και με εισαγωγικά, (: το άφησα αυτό, γιατί το γούσταρα. Το θέμα, ΟΜΩΣ, είναι άλλο...)

    ***

    Δεν υπάρχει κανένας “Επαναστατικός Αγώνας”!

    Μπορεί εσείς, λόγω ηλικίας, να μην διαβάζατε προκηρύξεις από το 1975. Εμείς, όμως, που διαβάζαμε, ξέρουμε να ξεχωρίζουμε τις γνήσιες από τις πλαστές. Ένα μόνο θα σου πω: αποκλείεται αριστερός να γράψει σε κείμενό του

    “εναντίον του άντρου”", (όταν ακόμα κι ο Κωστάκης χρησιμοποιεί το “ενάντια”), “ασθμαίνοντας”, “γονυπετείς”, “εναντίον του Λιβάνου”, “επιτευχθεί ο στόχος”, “συμπεριλαμβανομένης”, “δημοσίως”, “ως” (σαν), “συμπεριλαμβανομένων”, “οριζοντίως”, “εμφυλίου” (τρις, σε 27 σειρές μονόστηλου!!!), “πλήρως”, “εύρυθμη”, “συνεχώς”, (ώς εδώ, προκύρηξη για την πρεσβεία, [”τα Νέα”]),

    “εντεινόμενη καταστολή”, “βιοπραγούν ασυστόλως”, “εναντίον των διαδηλωτών”, “καθεστηκυία τάξη” (παρακάτω την αναφέρει κανονικά: “καθεστωτική τάξη”), “πειθήνια αφοσίωση”, “μένος”, “λοιδωρούσαν δημοσίως”, “εναντίον του κοινοβουλίου”, “ανέργων”, “όλος τυχαίως (κρατήθηκε η ορθογραφία του κειμένου σε όλες τις αναφορές), “καθεστηκυίας τάξης”, “αντιστεκομένων”, “φειδωλή”, (προκύρηξη για αστ. τμήμα Περισσού, [”Το ποντίκι”]).

    Σημειώστε, Le canard και λοιποί φίλοι, ότι αυτά είναι μόνο από δυο προκηρύξεις. Στις οποίες το “Καραμανλής” αναφέρεται ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά, κι αυτή όχι για πολιτική κριτική: “εκατό αστυνομικοί φυλάνε μόνο τον Καραμανλή”. Το “Νέα Δημοκρατία” καμία!!! Φυσικά, δεν γίνεται καμία κριτική στην Κυβέρνηση, αλλά κάτι γενικόλογες χιλιοειπωμένες διαπιστώσεις για τους μπάτσους, (που σε πολλά σημεία, όπως το προαναφερθέν για τον Καραμανλή, είναι έμμεσα …συνδικαλιστικά αιτήματα), και, φυσικά, τα γνωστα και τετριμμένα περί Αμερικανών στο Ιράκ! Αν αυτοί είναι αντάρτες πόλεων, μάλλον, ινστρούχτορας- καθοδηγητής τους είναι ο …Χαρδαβέλας!

    Το κυριότερο; Δεν υπάρχει θύμα! Οι ενέργειες έχουν γίνει έτσι, ώστε να υπάρχουν άκρως ελεγχόμενες απώλειες, με το ελαχιστότατα δυνατό ρίσκο. Στο υπουργείο Οικονομικών στο Σύνταγμα, μάλιστα, τότε που οι μπάτσοι μπερδεύτηκαν, λέει!, κι “έκαναν λάθος στο κτήριο”, με αποτέλεσμα η βόμβα να σκάσει “τυφλά”, επεδίωκαν ανυποψίαστα περαστικά θύματα, για να αποδοθεί μομφή από την κοινή γνώμη στο Αντάρτικο Πόλης, γενικά και τελεσίδικα, μια και η 17Ν πρόσεχε σαν ο διάολος το λιβάνι να μην υπάρχουν θύματα, και ο μακαρίτης ο αδικοχαμένος Αξαρλιάν ανάγκασε τον υλιστή, ως μαρξιστή, Κουφοντίνα, να επικαλεστεί την …μεταφυσική πιθανότητα της “άλλης”, της “μετά θάνατον ζωής”, για να του ζητήσει συγνώμη.

    Οι Αμερικανοί, φυσικά και ξέρουν ότι είναι παρακρατική οργάνωση. Και στην φετινή έκθεση του State Department έκαναν μια ρελάνς στην ΝΔ, ξαναβγάζοντας “στην σέντρα” τον “ΕΑ”, που έχει σιγήσει, ενώ θα ‘πρεπε, έτσι όπως είναι τα πολιτικά ζητήματα στην Ελλάδα, να έκαναν …υπερωρίες ...".

  60. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 18:39:38

    Οποιος ασχολειτο με την πολιτικη και ειχε διαβασει και λιγο αυτοματως καταλαβαινε οταν διαβαζε μια προκυρηξη της 17Ν οτι μονο πρακτορες δεν ηταν!
    Το ποσο πολιτικοποιημενοι ηταν φανηκε και απο τις απολογιες τους.
    Επισης αποδεικνυεται απο το απλο γεγονος της καταδικης τους σε πολλες φορες ισοβια....
    Αν γνωριζετε καποιοι πολλους μυστικους πρακτορες που εφαγαν ισοβια να μας το πειτε και μας...
    Αποπροσανατολισμος της κοινης γνωμης για το τι πραγματικα ηταν η 17Ν επιχειρηθηκε απο την ΝΔ επειδη καθε προκυρηξη ηταν και ενα δικο τους ξεβρακωμα και απο το ΚΚΕ λογω βλακειας...(αποπροσανατολισμος του λαου απο τα πραγματικα του προβληματα...)
    Η συλληψη των μελων της 17Ν απεδειξε για αλλη μια φορα οτι οταν στηθει ενας μηχανισμος προπαγανδας απο πολιτικους , δημοσιογραφους αλλα και πασης φυσεως αναλυτες πιανει τοπο...
    Οποια προκυρηξη και να διαβαζες καταλαβαινες το αυτονοητο...

    "ότι εκείνα το συνοθύλευμα από παπαδόπαιδα, καταθληπτικούς ποιητές, εξεγερμένες φεμινίστριες, πολυπράγμονες μελισσοκόμους,… "
    Κανις σε υπολογιζα για ποιο σοβαρο....

  61. τιμωρός avatar
    τιμωρός 06/01/2009 18:40:37

    Κάποιοι βγάζουν το αφελές συμπέρασμα ότι τζάμπα το ΠΑΣΟΚ τότε (2002) θριαμβολογούσε ότι εξάρθρωσε τη 17 Ν. Ορίστε η τρομοκρατία ξαναχτύπησε. Ε και λοιπόν?. Τότε συνελήφθη ένας βραχίωνας,με την ευκαιρία της βόμβας του Σάβα Ξηρού. Αυτοί δικάσθηκαν, τιμωρήθηκαν φυλακίσθηκαν... Εκ των υστέρων εμφανίζονται νέα μπουμπούκια, ως γνωστόν η ζωή συνεχίζεται και εξελίσεται (σήμερα είναι 2009) . Με δηλώσεις και "αποτροπιασμούς" δεν γίνεται τίποτε. Θέλει συστηματική δουλειά ενός Χρυσοχοίδη και ενός Σύρου για να ξαναπιαστούν τα νέα φυντάνια. Υπομονή και γιατί όχι ... ένα θανάσιμο σφάλμα κάποιου από την ομάδα των τρομοκρατών. Και ψυχραιμία... Αργά ή γρήγορα θα (ξανα) πέσουν στη φάκα.

  62. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 18:49:21

    Δεν διαφωνω σε οσα λες τιμωρε αλλα μην ξεχνας οτι ουσιαστικα ενα κινεζικο ρολοι και ο ορος που χορηγηθηκε στον Σαββα Ξηρο ηταν τα μυστικα της επιτυχιας....
    Βοηθησαν και οι Αγγλοι βεβαιως....

  63. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 18:54:10

    Προσπαθώντας να σε αποκωδικοποιήσω, Νήπιε Γέροντα, νομίζω ότι αυτό που μας λες εδώ είναι ότι, ενώ για τη 17Ν όλοι σκίζονταν ότι ήταν "πράκτορες", εκείνοι δεν ήταν, ενώ για τους τωρινούς όλοι μιλούν για μια "φοβερή και τρομερή τρομοκρατική οργάνωση", ενώ δεν είναι. Μας λες δηλαδή ότι οι οργανώσεις αυτές είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήθελαν να τις παρουσιάσει η κατευθυνόμενη ενημέρωση.

    Γιάννη, επειδή εξακολουθεί να με προβληματίζει η ερώτησή σου, έχω αρχίσει να κωδικοποιώ τις σκέψεις μου. Ωστόσο, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ενέχουν τεράστιο βαθμό αυθαιρεσίας, καθώς δεν βασίζονται σε κανένα μα κανένα στοιχείο. Οπότε, δεν νομίζω ότι μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο δημόσιας έκφρασης. Ίσως βέβαια και να αλλάξω γνώμη στην πορεία, καθότι η ματαιοδοξία του να πούμε τη γνώμη μας είναι πάντοτε ισχυρό κίνητρο για να την πούμε.

  64. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 18:57:21

    Ακομα και σημερα στο περιοδικο ρεσαλτο δημοσιευονται αρθρα που θεωρουν δεδομενο την κατασκευη τρομοκρατικων οργανωσεων οπως κατασκευασμενες ηταν η 17Ν και ο ΕΛΑ....
    Οι ανθρωποι ειναι ανεκδιηγητοι....
    Δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους...ή δεν θελουν να βλεπουν...

  65. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 19:02:09

    Απο τη στιγμη, που υπαρχει μια σιωπηρη συμφωνια γυρω μας, που αφορα ολους,πολιτικους,δημοσιογραφους, και πνευματικη ηγεσια,αλλους γιατι φοβουνται, και αλλους γιατι το πιστευουν,οτι και καλα δε μιλαμε για την τρομοκρατια με κακα λογια,αλλα το περναμε απο γυρω γυρω,και με προσοχη,ενω αμα καποιος χωροφυλακας,κανει καμια μαλακια,αμεσως πεφτουμε με κραυγες και με λυσσα,να κατακεραυνωσουμε κρατος και Αστυνομια,τι περιμενετε να γινει; Να σβησει η τρομοκρατια;Οχι βεβαια,ποτέ.
    Δυστυχως το πασοκ, τα τοσα χροια,που ηταν επανω, δεν εκανε τιποτα για να σβησει τη φωτια αυτη,γιατι ενα τμημα του, ψιλογουσταρε.
    Η ΝΔ παλι,απο την αλλη μερια,απο φοβο, μην την πουν φασιστικη, δεν τολμουσε να κανει τιποτα,και μολις πηγαινε κατι να γινει, επεφταν οι λεγομενες δημοκρατικες εφημεριδες,μη χεσω, να κραυγασουν οτι θιγεται η δημοκρατια.(Που τη βρηκαν αυτη τη δημοκρατια,ποτέ δεν το καταλαβα βεβαια).
    Και επρεπε να σκοτωθει ο Παυλος Μπακογιαννης,για να σταματησει ολος αυτος ο εσμος,να υποστηριζει τη 17Ν.
    Και επι τη ευκαιρια,πολυ το φχαριστηθηκα χτες το βραδυ, που η Ντορα,ξεφτιλισε εκεινο τον αθλιο τον Τριανταφυλλοπουλο, που πηγε να το παιξει, και με τον αστυφυλαξ, και με τον χωροφυλαξ.Και του ειπε,πως τολμας να μιλας εσυ,που εβγαλες τον Ξηρο, να μιλησει στην εκπομπη σου,αυτον δηλαδη που δολοφονησε τον αντρα μου;
    Και το βουλωσε ο καραγκιοζης, και ψελλιζε οτι τον στοχοποιει.Ποιον,αυτον,που εχει στοχοποιησει τη μιση Ελλαδα.

  66. Ρομαντικός avatar
    Ρομαντικός 06/01/2009 19:02:35

    Θα ηθελα να θυμίσω κάτι που είχε πει ο αείμνηστος Γέρος της Δημοκρατίας σε κάποια ομιλία του στη Βουλή των Ελλήνων,με την ευκαρία τών όσων τραγικών ζούμε σήμερα, με εξεγέρσεις κουκουλοφόρους,καταστροφές συνομοσιολογία,διαφθορά,παραδικαστικό,Βατοπέδι,αναξιοκρατία, ευνοιοκρατία,κουμπάρους,ομόλογα,μαγικές και ανεξίγητες εξαφανίσεις Εθνικού πλούτου,μαγικούς και εξηγίσιμους πλουτισμούς πολιτικών, συγκενών τους και άλλων λαμογίων,ΜΜΕ που αβαντάρουν και υποστηρίζουν όλες τις παραπάνω συμπεριφορές για ίδιον όφελος και για να κρατούν κυριολεκτικά απο τα αρχίδια ( μετα συγχωρήσεως) πολιτικούς δικαστές αστυνομικούς και οποιον άλλον θα μπορούσε να αντιδράσει.
    Είχε πεί λοιπόν τότε ο Γέρος -διαπίστώνω οτι ανάμεσα στούς Ελληνες Διπλωμάτες υπάρχουν και 2,3 Φιλέλληνες.
    ΑΝ Ζούσε βέβαια σήμερα ο Γέρος της Δημοκρατίας θα διαπίστωνε με λύπη οτι και ανάμεσα στη Δικαιοσύνη,στούς Πολιτικούς στούς υψηλόβαθμους της ΕΛ-ΛΑΣ και της ΕΥΠ, αλλά και στους μεγαλοδημοσιογράφους και στούς μεγαλοβιομηχάνους , μεγαλοτραπεζίτες,ακαδημαικούς και μεγαλοκαθηγητάδες Πανεπιστημίων, ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΏΝ των περίφημων ΜΚΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ 2-3 ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ.
    Αυτά μπορώ να πω τώρα και ελπίζω να υπάρξουν 2-3 φίλοι που θα συμφωνήσουν.

  67. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 19:02:40

    @67,65 Τιραμολα τολμω μια ασχετη ερωτηση.Εχεις δει ποτε ρουφιανους απο κοντα.Η το χειροτερο τους εχεις ανακαλυψει κατοπιν?

  68. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:07:45

    Τι ακριβώς διαδραματίσθηκε εκείνη της νύκτα της 29/6/2002, όταν έσκασε η βόμβα στα χέρια του Ξηρού και άρχισαν όλα; Έμπειροι πυροτεχνουργοί ισχυρίζονται από τότε ότι η βόμβα ήταν βραχυκυκλωμένη για να σκοτωθεί επί τόπου ο ατυχής τρομοκράτης. Στη συνέχεια, οι αστυνομικοί θα έβρισκαν επάνω του τη γνωστή αρμαθιά κλειδιών από γιάφκες, το 38άρι περίστροφο που απέσπασε η 17N από τον αστυφύλακα Mάτη (στη ληστεία τράπεζας στα Πετράλωνα το 1984) και άλλα στοιχεία, από τα οποία θα έβρισκαν ότι πρόκειται για μέλος της 17Ν. Όπως και έγινε δηλαδή. Με τη διαφορά ότι ο Σάββας τη γλίτωσε.
    Αλλά., πως εξηγείται λογικά το γεγονός ότι ένας τόσο «φοβερός και τρομερός» τρομοκράτης πηγαίνει να βάλει βόμβα κουβαλώντας μαζί του τα κλειδιά της γιάφκας και το όπλο- αποδεικτικό στοιχείο που τον συνδέει με μια άλλη τρομοκρατική επίθεση;

  69. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 19:09:12

    @70
    Τωρα θα κανουμε λογοπαιγνια?
    Εχεις διαβασει ποτε προκυρηξη της 17Ν?
    Διοτι αν εχεις διαβασει εστω και μια και πιστευεις οτι ηταν πρακτορες τοτε δεν ξερω τι αλλο να πω...
    εγω μιλησα συγκεκριμενα για την υποθεση 17Ν και ολο το παραμυθι που μας πουλαγαν δεξιοι και αριστεροι περι αποσταθεροποιησεως....
    Αν ειχε ανακαλυφθει απο τοτε η εννοια "ασυμετρη απειλη" θα ηταν η πιο πολυχρησιμοποιημενη....

  70. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 19:10:29

    @Φακτορ: Μηπως τον έκανε να πάει με το πιστολι και τα κλειδια η οίηση και η σιγουριά του άπιαστου -ως τότε?

  71. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 19:14:12

    @72 Δεν πιστευω οτι διαβαζω.Προσωπικα νομιζω πως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ειναι.Γνωμη μου ειναι πως οτι κινειται στο σκοταδι ειναι 'σκοτεινο',με εννοεις.

  72. Dennyl avatar
    Dennyl 06/01/2009 19:15:42

    Γιάννη οι συμμετέχοντες στη 17Ν ήταν άπιαστοι γιατί προφανώς πρόσεχαν παντού και πάντα, και προφυλάσσονταν από τα πάντα. Δεν κάνανε βόλτες με πιστόλια-ταυτότητες, και με την αρμαθιά με όλα τα κλειδιά από ό,τι γιάφκα είχαν και δεν είχαν. Πόσο μάλλον όταν πήγαιναν για καμιά επιθεση.
    Αυτά είναι μέτρα ασφαλείας που αν έχεις κοινή λογική τα παίρνεις. Δε χρειάζεται να ανήκεις σε καμιά οργάνωση για να τα μάθεις.

  73. το αφεντικο.. avatar
    το αφεντικο.. 06/01/2009 19:16:30

    ωραιες εποχες..
    τοτε μετα την χουντα,βιετμαμ,δεν ειχε ακομα απαξιωθει ο υπαρκτος σοσιαλισμος.
    βρισκαμε μα..κες σαν τους ξηρους,και μας υπηρετουσαν τσαμπα.
    ΤΩΡΑ,ειμαστε αναγκασμενοι να πληρωνουμε uck-δες,
    για να κανουν την "βρωμοδουλεια".

  74. Decay avatar
    Decay 06/01/2009 19:16:53

    Factor

    Μήπως έσκασε στα χέρια του ο πυροκροτητής και όχι η βραχυκυκλωμένη βόμβα?
    (των ...έμπειρων πυροτεχνουργών)

  75. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/01/2009 19:22:07

    Πέρα από το σημαντικότατο περιεχόμενο της ανάρτησης και τον παραγωγικό διάλογο που ακολουθεί, θα ήθελα να εξάρω την πάρα πολύ πετυχημένη πρώτη φωτογραφία.
    Πράγματι νομίζω ότι σε αυτή τη σελίδα αξίζει, πέρα από τη γενικότερη προσφορά της, ένα βραβείο φωτογραφίας.
    Συχνά οι φωτογραφίες που αναρτήθηκαν εδώ, έχουν ένα σπάνιο εικαστικό βάθος, όχι μόνο σε σχέση με την έξοχη αισθητική τους, αλλά και με τον απαράμιλο συμβολισμό τους. Ομολογώ ότι ανάλογες υψηλές συχνότητες ευαισθησίας, αναλυτικής διείσδηδης, αλλά και σουρεαλιστικού σφυροκοπήματος μόνο σε μεγάλα έργα τέχνης έχω μπορέσει να διακρίνω.
    Φυσικά δεν είμαι "ειδικός". Αλλά σαν καθημερινός άνθρωπος, που τελικά νομίζω ότι εκπροσωπώ τον μέσο παραλήπτη των μυνημάτων που εκπέμπονται εδώ, συχνά αισθάνομαι πραγματική μαγεία μπροστά στις συνθέσεις των εδώ απεικονήσεων. Αυτό το δεδομένο απτελεί για μένα φαινόμενο.
    Πράγματι "μια εικόνα μπορεί να αποκαλύψει περισσότερα από χίλιες φράσεις".
    Δεν θέλω να μειώσω την αξία του φραστικού μέρους της ανάρτησης, που θεωρώ βαρυσήμαντο. Όμως αυτή η νουάρ σύνθεση της μακριάς γαϊδούρας απάνω στην άμμο, είναι νομίζω η καλύτερη απόδοση του φαινομένου της τρομοκρατίας, που είχα ποτέ τη δυνατότητα να αντικρύσω.
    Το μπουλούκι που σχηματίζεται δομεί ένα σπονδυλωτό σύνολο, όπου την οπτική επαφή με το περιβάλλον διατηρεί ο πρώτος και ο τελευταίος. Ο πρώτος έχει προσδέσει το βλέμμα στο έδαφος, μαγνητισμένος από το μιρκό, δισδιάκριτο αντικείμενο αριστερά, το οποίο είναι προφανώς ένα ασήμαντο ΤΙΠΟΤΑ. Ο τελευταίος στρέφει το βλέμμα του στο ΠΟΥΘΕΝΑ. Είναι όλοι παιδιά. Παίζουν. Είναι σχεδόν γυμνοί, ανωχύρωτοι. Παρόλο που το ζητούμενο είναι μηδαμηνό, η σκιά που ρίχνει το σύνολο στην άμμο, σχηματίζει ένα ελέφαντα. Με μια μεγαλύτερη προσοχή, διακρίνεται ότι η σκιά σε σχήμα ελέφαντα δεν ανήκει στα παιδιά, η σκιά των οποίων βρίσκεται κάτω από αυτά.
    Μετρώντας τα σώμματα, συμμετέχουν στο σύνολο έξι άτομα. Μετρώντας τα ζεύγη των ποδιών, συμμετέχουν επτά. Τι ρόλο παίζει ο έβδομος;
    Μια άψογη ανάλυση, που όσο και εάν εμβαθύνουμε στα σημεία της, πράγματι μόνο μια μερική αντίληψη της στιγμής, είμαστε σε θέση να σχηματίσουμε.
    Νομίζω, ότι αυτή η ανελέητη εκφραστικότητα δεν αφήνει περιθώρια για να μπορούμε προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε κάτι, καταγράφοντας το δράμα του νου, όταν έρχεται αντιμέτωπος με το ανείποτο.

  76. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 19:22:09

    Φακτορα αυτα ειναι παραμυθια μετα συγχωρησεως...
    Ο Ξηρος δεν ηταν ο φοβερος και τρομμερος τρομοκρατης.
    Ηταν η νεα γενια
    Πηγε "φορτωθηκε" στην Πατμου ή στην Δαμαρεως και ειχε τα κλειδια επανω του....
    Κατα τη γνωμη μου λιγο ισως η απροσεξια του , λιγο το κινεζικο ρολοι εβγαλαν λαυρακι...
    Οι αδελφοι Ξηροι στρατολογηθηκαν στο φαγαδικο του Σεριφη στα Εξαρχεια με την εγγυηση της συγγενιας με τον Τσακαλια...
    Πιθανον ο Κουφοντινας και ο Γιωτοπουλος να μην ηξεραν καν για την βομβα....

  77. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 19:29:33

    Τελικά η ματαιοδοξία υπερίσχυσε και λέω τις αυθαίρετες σκέψεις μου ως απάντηση στο ερώτημα του Γιάννη (post # 56).

    Κάποιοι μίλησαν (αυθαίρετα ή με στοιχεία δεν γνωρίζω) για σχέσεις ή δήθεν σχέσεις της 17Ν με το πρώην ΠΑΚ. Δεν με αφορά αυτή η θεωρία, πάντως είμαι της γνώμης ότι η 17Ν γεννήθηκε μέσα από το ίδιο πολιτικό και κοινωνικό περιβάλλον που γεννήθηκε και το ΠΑΣΟΚ. Είχε ως αίτημα το σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας, όπως το (αρχικό) ΠΑΣΟΚ, και ακολουθούσε την ίδια εθνικιστική ρητορική όπως το (αρχικό) ΠΑΣΟΚ. Η διαφορά μεταξύ των δύο ήταν ότι το ΠΑΣΟΚ ήταν ένα καθόλα νόμιμο πολιτικό κόμμα, ενώ η 17Ν μια τρομοκρατική οργάνωση. Κάνω τον παραλληλισμό, όχι για να συκοφαντήσω το ΠΑΣΟΚ, αλλά για να δείξω τον πυρήνα άντλησης της πολιτικής και κοινωνικής νομιμοποίησης της 17Ν. Η επιτυχία της ήταν, τηρουμένων των αναλογιών, αντίστοιχη με αυτή του ΠΑΣΟΚ, το οποίο, ασχέτως αν σήμερα δεν κυβερνάει, εξακολουθεί κατά βάση να είναι η κυρίαρχη πολιτική δύναμη στη χώρα.

    Ποιος είναι τώρα ο απολογισμός της 17Ν? Σε μια έντονα αστική κοινωνία του 1975 (όπου τα μεταχουντικά αστικά κόμματα είχαν λάβει 80% των ψήφων στις πρώτες ελεύθερες εκλογές), ο ελληνικός τύπος αρνήθηκε να δημοσιεύσει την πρώτη προκήρυξη. 16-17 χρόνια μετά, όταν ο Μητσοτ επιχείρησε να εφαρμόσει τον αντιτρομοκρατικό του νόμο κατά του Φυντανίδη για απαγόρευση δημοσίευσης, το μπούγιο που έφαγε ήταν τεράστιο και αναγκάστηκε να μαζευτεί σαν κλαμένος χάνος, επιταχύνοντας την πολιτική φθορά της κυβέρνησής του. Αυτό ήταν ένα μικρό δείγμα του τι συνέβη μεταξύ 1975 και 1990. Του τι επετεύχθη τελικά ως "σοσιαλιστικός μετασχηματισμός".

    Δεν ξέρω τι είχε κατά νουν ο Ανδρέας Παπανδρέου όταν μιλούσε για σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας. Δεν ξέρω ούτε τι είχε κατά νουν η 17Ν όταν μιλούσε για παρόμοια πράγματα (δεν νομίζω πάντως να χρησιμοποιούσε τους ίδιους όρους). Αυτό που βλέπουμε πάντως σήμερα είναι μια γιαλαντζί αριστερή κοινωνία, που δεν τολμά να πει μια αλήθεια στον εαυτό της και που π.χ. όταν πει ένας δεξιός (Πολύδωρας) ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χαϊδεύει τους κουκουλοφόρους είναι έγκλημα, ενώ όταν το πει το ΚΚΕ όλοι λένε μπράβο.

    Ο απολογισμός της 17Ν είναι μια κοινωνία στην οποία η δεξιά αυτομαστιγώνεται, η αριστερά έχει μια ιδεολογική ηγεμονία κενή περιεχομένου και η κοινή λογική πέφτει θύμα ενός ανιστόρητου και εξωπραγματικού λαϊκισμού. Στη διεργασία αυτή, η 17Ν λειτούργησε περισσότερο ως ένα ιδιότυπο αριστερό παρακράτος, που αναλάμβανε δράση για να επιτύχει στόχους που δεν μπορούσε να επιτύχει η κανονική πολιτική. Δεν ξέρω αν υπήρχε οποιοσδήποτε συντονισμός με το ΠΑΣΟΚ, πάντως είναι κάτι που δεν μου κολλάει ως σκέψη. Μάλλον τα αρχικά κίνητρα ήταν τα ίδια, μόνον που οι ΠΑΣΟΚτζήδες διάλεξαν την πολιτική και οι 17Νίτες διάλεξαν τα όπλα. Πιθανόν ο Ανδρέας Παπανδρέου να γνώριζε ποιοι κρύβονται ακριβώς από πίσω. Πιθανόν και όχι. Πιθανότερο για να πω την αλήθεια προκρίνω το να γνώριζε. Ακόμη πιο πιθανό θεωρώ να γνώριζαν οι Αμερικανοί ποιοι περίπου κρύβονται από πίσω αλλά σε μια αντιαμερικανική Ελλάδα να μην είναι σε θέση να αναλάβουν δράση για την εξολόθρευσή τους. Έχω την αίσθηση (τελείως αυθαίρετη) ότι το ΠΑΣΟΚ διαπραγματευόταν με τη 17Ν έναντι του αμερικανικού παράγοντα, τη χρησιμοποιούσε ως παράγοντα ισχύος έναντι του αμερικανικού παράγονα. Διαπραγματευόταν με τη δυνατότητα αποσταθεροποίησης που είχε ανά πάση στιγμή αν "έκλεινε το μάτι" στους τρομοκράτες και τους ξαμολούσε, με τρόπο που να μην μπορούσε να το κάνει το συντεταγμένο κράτος (λόγω θεσμών-δομών, αλλά και λόγω ΕΟΚ και ΝΑΤΟ). Όταν τα πράγματα στρίμωξαν με τους Ολυμπιακούς, τότε το Σημιτικό πια ΠΑΣΟΚ "έδωσε" τον εκτελεστικό βραχίονα και κράτησε στο απυρόβλητο την ηγεσία (πλην Γιωτόπουλου) που αποσύρθηκε σε μια τιμημένη και εντελώς αστικού τύπου αποστρατεία.

    Μέσα στο διάλειμμά Μητσοτ 1990-93, οι Αμερικανοί προσπάθησαν με τον άνθρωπό τους να ελέγξουν την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφεραν, τόσο λόγω των αντιαμερικανικών και αντιδεξιών αντανακλαστικών που είχε αναπτύξει ενδιαμέσως (τη δεκαετία του 1980) η ελληνική κοινωνία, όσο και λόγω της αδυναμίας-ανικανότητας Μητσοτ να πάρει πάνω του το πολιτικό παιχνίδι στη χώρα.

    Ο συμβιβασμένος Ανδρέας του 1993-1995 ακολούθησε μια πολύ πιο "φυσιολογική" πολιτική που αποδείχθηκε ότι υπηρέτησε πολύ καλύτερα το καλό της χώρας σε σχέση με την πολιτική του '80 και που έθεσε τις βάσεις για την ΟΝΕ (που δεν τη θεωρώ επίτεγυμα Σημίτη, άσχετο). Η 17Ν εξακολούθησε να υπάρχει και να δρα, όμως δεν είχε πια τον πολιτικό και κοινωνικό ρόλο που είχε μέχρι το 1993. Η Ελλάδα μέσα από τη Σημιτοποίησή της ήταν "καταδικασμένη" να "εξαρθρώσει" τη 17Ν, αφήνοντας όμως άθικτη τη δεξαμενή των κουκουλοφόρων, από την οποία είναι σε θέση διάφοροι μηχανισμοί να στρατολογήσουν νέους τρομοκράτες ή "τρομοκράτες", στην υπηρεσία τώρα πια προβοκατόρικων σχεδίων των πάσης φύσεως εχθρών της χώρας.

    Αυτά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που τα έγραψα, καθώς, επαναλαμβάνω, είναι αυθαίρετες σκέψεις μου χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο. Ίσως να μην αντέχουν σε καμία σοβαρή κριτική, πάντως είναι οι ειλικρινείς σκέψεις μου.

    Επώνυμος

  78. donaE avatar
    donaE 06/01/2009 19:34:29

    @78 Μποτιλια δεν σε φθανει κανενας.Ερωτηση γιατι ειναι νουαρ η συνθεση μερα μεσημερι με παιδακια,δεν παει το μυαλο μου με τιποτα.

  79. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:35:16

    @tiramola. Αφού τα ξέρεις όλα βρε αδελφέ, τι δουλειά έχεις εδώ; Τόσα μπλογκ του ΠΑΣΟΚ υπάρχουν γυρω, εμας βρήκες να ζαλίζεις;

  80. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:36:03

    @Γιαννης 73. Λογικο

  81. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 19:38:09

    @78 "Μετρώντας τα σώμματα, συμμετέχουν στο σύνολο έξι άτομα. Μετρώντας τα ζεύγη των ποδιών, συμμετέχουν επτά. Τι ρόλο παίζει ο έβδομος;" Mήπως παίζει τον ρόλο του Σκυφτούλη ?

  82. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 19:39:59

    Γιατι δεν ειναι δυνατον φιλε να ειναι και τα δυο; Και καλοπροαιρετος και μισος;
    Δεν εχεις ακουσει, οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα;
    Και στο φιναλε,αν βαραγανε ανθρωπους, που αποδεδειγμενα ειχαν κλεψει ψυχες,θα το συζητουσα και εγω,και θα εβγαζα καποιο τελικο συμπερασμα,οπως πχ.,στο ξεκινημα της 17Ν, που βαρεσε μερικους,που ηταν μεχρι τα μπουνια μεσα στα σκατα.Και γι αυτο εξ αλλου,και ο κοσμος, πηγε μαζι τους.
    Γιατι βεβαια,ο κοσμος, βολευεται να κανει καποιος αλλος τη βρωμικη δουλεια,αν και θα ηθελε να γινει η δουλεια αυτη.
    Τα τυφλα χτυπηματα ομως,βρωμανε μυστικες υπηρεσιες,η ηλιθιους ανθρωπους.
    Η και τα δυο.

  83. @ avatar
    @ 06/01/2009 19:40:01

    Μποτίλια
    Να προσθέσω κάτι στην αισθητική σου ανάλυση. Το όλο σκηνικό συμβαίνει προφανώς σε παραλία, αλλά θάλασσα και ορίζοντα δεν βλέπουμε, παρά μόνο άμμο που θα μπορούσε άνετα να είναι και έρημος. ΄΄Η έρημος του πραγματικού΄΄ ίσως;

  84. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 19:42:28

    Δηλαδη εσυ ρε φακτορα τι ακριβως παριστανεις?
    Τον σεναριογραφο για να τσιμπησουν τα ψωνια?
    Το ΠΑΣΟΚ τι σχεση εχει?
    Απαγορευεται οσοι ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ να σκεφτονται , να διαβαζουν και να γραφουν στο βλογ σου?
    Ή εσυ εισαι η αυθεντια στην πληροφορηση και πρεπει να μιλαμε μονο στα υποθετικα σου σεναρια χωρις διαφωνια?
    Τι παει να πει τα ξερεις ολα?
    Οσα γραφω τα εχουν πει οι ιδιοι οι "πρακτορες"....

  85. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:48:03

    Για τους οπαδούς της «συνέχειας της τρομοκρατίας» (για να μην σας κάνουν τον έξυπνο οι δημοσιογραφάρες που τα γράφουν αυτά).
    Προσέξτε τους συμβολισμούς που διακρίνουμε στην δολοφονία του ειδικού φρουρού Χ. Αμανατίδη (Χριστούγεννα 2004)
    • Η επίθεση έγινε στο σπίτι του τελευταίου θύματος της 17Ν, του Σόντερς. Η «νέα τρομοκρατία» αρχίζει δηλαδή από εκεί που άρχισε το τέλος της προηγούμενης.
    • Η νέα επίθεση έγινε παραμονή Πρωτοχρονιάς, ενώ το προηγούμενο εναρκτήριο λάκτισμα, εκείνο της 17Ν με τον σταθμάρχη της CIA, Ρίτσαρντ Ουέλς, έγινε παραμονή Χριστουγέννων.
    • Πήραν το όπλο ,όπως έγινε και στην περίπτωση του αστυνομικού Μπάτση από την 17Ν (αστυνομικό τμήμα Βύρωνα)
    • Λέτε λοιπόν να το δούμε το όπλο σε μια νέα φωτογραφία, κάτω από τον Βελουχιώτη, ή τον τσε;
    Αν όμως «τραβήξουμε» λίγο τη λογική των συμβολισμών, τότε θα πρέπει επίσης να επισημάνουμε ότι οι εκτελεστές του Αμανατίδη διέφυγαν από την οδό Παύλου Μπακογιάννη, προς την οδό Χαριλάου Τρικούπη - ότι κι αν σημαίνει αυτό για έναν «εγκέφαλο» της τρομοκρατίας.
    Με άλλα λόγια. Σενάρια υπάρχουν να φαν κι οι κότες. Πραγματικότητα όμως μια. Και όταν υπάρχουν πολλές λύσεις, ή απαντήσεις, ισχύει πάντα η απλούστερη
    Τους είχαν βρει πριν απο τον τραυματισμό του Ξηρού. Τα άλλα είναι συγκάλυψη

  86. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 19:52:22

    Κάποια απροσεξία FactorX στην τελευταία σου φράση και δεν βγαίνει νόημα.

  87. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:53:17

    @tiramola. εσυ τι παριστάνεις μεγάλε; Τον σωτηρα των ψαριων;

  88. tiramola avatar
    tiramola 06/01/2009 19:53:55

    Φυσικα και κατι γνωριζαν απο πριν κυριε φακτορα...
    Μηπως εχεις ξεχασει την προσπαθεια προσεγγισης στον Γιωτοπουλο-Οικονομου στο Παρισι απο πραγματικους πρακτορες?
    Στοιχεια δεν ειχαν και τους εσταλει ως μανα εξ ουρανου ενα κινεζικο ρολοι....

  89. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 19:57:50

    @ Επώνυμε με εντυπωσιαζεις!!αν λιγο βασάνιζαν το μυαλο τους όσοι μας κυβερνούν, όπως εσυ, θα΄μασταν σε πολυ καλύτερη κατασταση...

  90. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 19:59:51

    @tiramola. Ο σκοπός του ποστ δεν ηταν να μπούμε σε λεπτομέρεις, επειδη δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Ισως να χρειαστεί να το κάνουμε. Όμως επαναλαμβάνω: Σε αυτες τις περιπτώσεις ισχύει η κοινή λογική. Ηξεραν απο πριν, επειδή κάποιοι είχαν μιλήσει απο πριν. Στην Γαλλία. Και ο εντοπισμός άρχισε απο το περιβάλλον ενός. Απο εκεί και πέρα ηταν απλό να ξετυλιχθεί το κουβάρι

  91. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 20:07:23

    Η τοποθέτησή σου FactorX επιβεβαιώνεται από το ότι κάθε σύλληψη προαναγγελόταν στην ψύχρα. Δεν θα ξεχάσω ειδικά εκείνη την απίστευτη μέχρι γελοία κατάσταση πριν από τη σύλληψη Κουφοντίνα να τον παρακαλάνε για βδομάδες από τα κανάλια να παραδοθεί για να μην τους κουράζει να τον ψάχνουν! Πόσο στημένο φαινόταν όλο το παιχνίδι των συλλήψεων... Ήξεραν από πριν ποιους ακριβώς θα συλλάβουν. Θα προσθέσω, αυθαίρετα πάντα και χωρίς στοιχεία: και ποιους ακριβώς δεν θα συλλάβουν...

  92. Γιαννης avatar
    Γιαννης 06/01/2009 20:08:46

    Υ.Γ. Δεν εννοω ότι συμφωνω. Οτι το βασανισες τοσο εννοω:)

  93. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 20:10:35

    Όχι βρε αδερφέ, μην ανησυχείς, δεν σκέφτηκα ότι συμφωνείς. Ευχαριστώ πάντως για τον καλό λόγο. (Τα βλέπεις KaryID? Κι άλλοι δεν συμφωνούν αλλά είναι με τον καλό λόγο στο στόμα).

  94. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 20:13:17

    Παίδες,

    πώς είστε σίγουροι ότι ο Σάββας είχε το 38αρι επάνω του; Έχετε δει τις φωτογραφίες από το σημείο της έκρηξης; Πού βρέθηκε ο μικρός σάκκος ώμου που είχε μαζί του ΚΑΙ πού το όπλο; Δυστυχώς, η πιο σοβαρή υπόθεση της Μεταπολίτευσης δεν "έτυχε" της ανάλογης προσοχής.

    Αλλά θα έπρεπε εμείς να κάνουμε τις ερωτήσεις κι όχι ο ..."τι ώρα δείχνει το ωρολόγιό σας, κύριε μάρτυς;".

    ΥΓ. Άλτερ- Φιλιππάκης: 3000 αστυνομικοί και ειδικοί φρουροί στον Ερυθρό! Α! βλέπω και τον Πλεύρη τζούνιορ. Γιούχαραν με "ΑΙΣΧΟΣ" και τον Αρχιεπίσκοπο (;!;).

  95. Dennyl avatar
    Dennyl 06/01/2009 20:22:08

    Brady Kiesling, a former US embassy diplomat in Athens told the BBC: "Revolutionary Struggle are people inspired by N17, but the organisation is not a successor except vaguely psychologically.
    "N17 was massively security conscious. They lived off the land. They never indebted themselves to anybody. It sounds as though Revolutionary Struggle is buying from the illegal arms market, such as the Albanian dealers. N17 would never do that."
    "Most of the far-left groups out there prefer a live-and-let-live approach with the police. This kind of shooting destabilises the status quo. There will not be a lot of social support for the shooting."

    BBC

  96. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/01/2009 20:23:55

    Ο αρχισυνδικαλιστής των αστυνομικών μόλις διευκρίνισε στο Χατζηνικολάου ότι το γιουχάρισμα στρεφόταν κατά των καναλιών για να τον ρωτήσει ο Χατζηνικολάου "γιατί;".

  97. M avatar
    M 06/01/2009 20:33:28

    γεροντάκι ρώτησε

    >>πώς είστε σίγουροι ότι ο Σάββας είχε το 38αρι επάνω του; Έχετε δει τις φωτογραφίες από το σημείο της έκρηξης; Πού βρέθηκε ο μικρός σάκκος ώμου που είχε μαζί του ΚΑΙ πού το όπλο;>>


    Τελευταία φορά που διάβασα για αυτό, το όπλο ήταν μέσα στο σακίδιο, το οποίο σακίδιο ήταν λίγο πιο πέρα από το σημείο της έκρηξης.

  98. Factorx avatar
    Factorx 06/01/2009 20:56:07

    @νήπιος γέρων" Says: "πώς είστε σίγουροι ότι ο Σάββας είχε το 38αρι επάνω του; Έχετε δει τις φωτογραφίες από το σημείο της έκρηξης; Πού βρέθηκε ο μικρός σάκκος ώμου που είχε μαζί του ΚΑΙ πού το όπλο; Δυστυχώς, η πιο σοβαρή υπόθεση της Μεταπολίτευσης δεν “έτυχε” της ανάλογης προσοχής".

    Απλή λογική χρειάζεται για όλα. Γιατί στήθηκε το σκηνικό με τον Ξηρό; Για να "αποκαλυφθεί" υποτίθεται τότε η 17Ν. Το όπλο ήταν λοιπόν απαραίτητο συστατικό του σκηνικού. Όπως και τα κλειδια.

  99. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 21:05:23

    @102 Tελικά οι γυναίκες της 17Ν ,που έκαναν πως νοίκιαζαν διαμερίσματα (όπως έλεγαν πριν)ποιές ήταν ?

  100. μανώλης avatar
    μανώλης 06/01/2009 22:13:54

    Ο κύριος Χρυσοχοϊδης δήλωσε στο Άλτερ στις βραδυνές ειδήσεις, ότι: "όπως έχει βεβαιώσει ο κύριος Κουφοντίνας, η 17 Ν εξαρθρώθηκε, και δεν υπάρχουν απομεινάρια της.." Τελεία και παύλα.-

  101. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 22:23:51

    Και οι γυναίκες ποιές ήταν ? Εγώ είχα ερωτευτεί την μελαχροινή από το σκίτσο που έδιναν στις εφημερίδες .

  102. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 22:44:42

    @104 Μανώλης

    ...έφερες διπλές...πήγαινε πίσω στο σχόλιο 4!

  103. M avatar
    M 06/01/2009 23:07:21

    Μανώλης είπε:

    >>Ο κύριος Χρυσοχοϊδης δήλωσε στο Άλτερ στις βραδυνές ειδήσεις, ότι: “όπως έχει βεβαιώσει ο κύριος Κουφοντίνας, η 17 Ν εξαρθρώθηκε, και δεν υπάρχουν απομεινάρια της..” Τελεία και παύλα.- >>

    Ναι...
    Και μπήκε η γραβάτα του Χατζηνίκου στην ατσαλάκωτη θέση της.


    Προφανώς κάτι άλλο ήθελε να πει στην θέση του Κουφοντίνα.

    Κανείς όμως δεν βρέθηκε να τον ρωτήσει γιατί ο Τζωρτζάτος είχε πει σε όλους μας μέσω συνέντευξης πως ο οδηγός της 17Ν κυκλοφορεί ελεύθερος. Και αν ο οδηγός κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος, γιατί να είναι ο μόνος;

    Και αν τους παρακολουθούσαν όπως παρακολουθούσαν τον Σάββα Ξηρό στον Πειραιά, γιατί δεν τους έπιαναν πιο πριν; Τι περίμεναν; Έπρεπε να σκάσει η βόμβα με το όπλο δίπλα του για να πουν ότι έχουν αποδείξεις, αφού ήξεραν ότι είναι της 17Ν;;!! Λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες;;!!!;;!

    Κρα ρε ΚΡΑ!


    Αν το σκεφτούμε όμως πιο σφαιρικά, ίσως και να
    μην έχει και άδικο.
    Η 17Ν χτύπαγε και παραδοσιακούς δεξιούς, και τα μηνύματά της είχαν πολιτικό κίνητρο. Όσο μπορεί να το πει κανείς έτσι.
    Για παράδειγμα Μπακογιάννης. Αν θυμάμαι καλά, γιατί ήμουν και μικρή, ο Μπακογιάννης είχε κάποιο όραμα συνένωσης αριστεράς - δεξιάς.

    Η πολιτική ζωή του τόπου έχει εκφυλιστεί τελείως ή για να το πω διαφορετικά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ tale quale, οπότε...
    Γιατί να υπάρχει και η 17Ν πλέον αν ο στόχος μακροπρόθεσμα επετεύχθη; Και λέγοντας στόχος εννοώ το υγιές πολιτικό σύστημα.
    Ερχόντουσαν και οι Ολυμπιακοί Αγώνες... Κουτί για όλους η ιστορία.

    Αυτό που δεν έχουν καταλάβει όμως είναι ότι στην τρομοκρατία, τα πράγματα έχουν άλλη συνοχή.
    Πλέον, μιλάμε για παγκόσμια τρομοκρατία και ΔΙΚΤΥΟ.

    Και η 17Ν να μην έχει κάνει όμως ό,τι έχει κάνει τα τελευταία χρόνια, τι σημασία έχει και τι αλλάζει πρακτικά αφού μιλάμε για άτομα του "συγγενικού" περιβάλλοντος.


    Κάποιοι συνεχίζουν να τρομοκρατούν και να αποδιοργανώνουν την χώρα.
    Λες και δεν μας φτάνουν τα ΜΜΕ και ο τρόπος με τον οποίο "πλασάρεται" η ανθρώπινη ζωή.

  104. οκτώ avatar
    οκτώ 06/01/2009 23:21:44

    Στο σκάκι μερικές φορές απαιτείται να «θυσιάσεις» κάποιο κομμάτι για να αποφύγεις το «στρίμωγμα» και να αποκτήσεις την υπεροχή κινήσεων.
    Το κομμάτι αυτό μπορεί να είναι από ένα απλό πιόνι μέχρι κάποιον αξιωματικό.
    Σοφό παιχνίδι το σκάκι.

  105. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 23:48:05

    @Μ: νομίζω όχι. Έξω βρέθηκε. Εγώ το είδα, δεν το διάβασα, και πιστεύω ότι θυμάμαι καλά. Το είδα, βέβαια, μόνο μια φορά στην τηλεόραση. Μου έκανε εντύπωση και το θυμάμαι, γιατί δεν είναι λογικό το όπλο να βρεθεί έξω από τον σάκο. Διότι αυτό προϋποθέτει να κράταγε το περίστροφο στο ένα χέρι και την βόμβα στο άλλο, όπερ αδύνατο. Ή να το είχε στην ζώνη. Πράγμα δυο φορές απίθανο. Αλλά τι συζητάμε; Το απίθανο ξεκινάει από το να έχεις το 38αρι- ταυτότητα επάνω σου, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. (Τα κλειδιά τα είχε στην σέλα της μηχανής, στο Παγκράτι, όχι πάνω του).

    Θέλω να πω, e- φιλενάς, ότι και μια μικρή λεπτομέρεια αλλάζει το όλο σκηνικό. Πόσο μάλλον που εμείς δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, και πολλά από αυτά που θεωρούμε δεδομένα είναι πλαστά. Όσο μίλαγε- απαντούσε η 17Ν, μπορούσες να βγάλεις άκρη. Από την στιγμή που ο Κουφοντίνας βάρεσε σιωπητήριο, -πράγμα που θεωρώ αντισυντροφικό και, άρα, ύποπτο, αν συνεχιστεί και πέραν της τελεσιδικίας στον Άρειο Πάγο-, δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

    Το σίγουρο είναι ότι η 17Ν στο τέλος ήταν ο ...Κουφοντίνας κι ο Σάββας, συν όποιος ήταν εύκαιρος από τους Ξηρούς και 4- 5 άλλους. Η 17Ν θα είχε σιγήσει, αν δεν εμφανιζόταν ο πολυμήχανος και εφευρετικός Σάββας. ΟΜΩΣ, από εκείνη την στιγμή η 17Ν παύει να είναι, ΟΛΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, η τέλεια συνωμοτική οργάνωση, όπως μας είχε συνηθίσει όλα τα χρόνια. Δεν κρατάει ούτε τον ελαχιστότατο κανόνα συνωμοτικότητας, που λέει ότι: ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ "δια ροπάλου" να βρίσκονται στην ίδια οργάνωση, -πόσο μάλλον στον ίδιο πυρήνα τρία αδέλφια. Κι είχαμε, πλέον, τρία ή τέσσερα αδέλφια (με τον Αυγουστή, που απαλλάχτηκε), και ένα μέλος έκανε σχέση και απέκτησε παιδί με την πρώην γυναίκα άλλου! Δηλαδή, έκτοτε, η 17Ν έγινε ακριβώς το αντίθετο απ' ό,τι ήταν μέχρι τότε: ΑΝΕΥΘΥΝΗ, "της πλάκας", ερασιτεχνική. Ήτοι, "ένα κομμάτι κέικ" για την "Υπηρεσία Νοϋμοσύνης- Ευφυΐας- Εξυπνάδας- Ευστροφίας, ή Πληροφοριών" του Ηνωμένου Βασιλείου, όταν αυτή κλήθηκε να διαλευκάνει την ΠΡΩΤΗ & ΜΟΝΗ δολοφονία αξιωματικού της Α. Μ. της Βασιλίσσης, από την 17Ν. Απλώς, πήγαν στο ..."Αχ! Μαρία", δηλαδή, και στην "Ρεμπέτισσα".


    ***

    @Dennyl: πολύ σωστός ο τύπος! Τα είπε όλα με τη μία. Μου είναι ο πιο συμπαθής Αμερικανός, τελικά, εδώ που τα λέμε. Και είναι και καλό παιδί. Δεν ξέρω, αλλά διακρίνω σ' αυτόν μια γνήσια έλξη προς την νυν Ελλάδα. (Νομίζω έχει παντρευτεί και Ελληνίδα. Νομίζω, όμως).


    ΥΓ. Είδα, τώρα, τα νεκρά παιδάκια στην Γάζα και αισθάνομαι μαλάκας που ασχολούμαι με υποθέσεις και σενάρια. Μας βάλαν στο τριπάκι τους.

    (Ποιος ωφελείται, ρε, συ, φίλε, "επώνυμε";)

  106. fantomas avatar
    fantomas 06/01/2009 23:53:16

    factor
    Τους είχαν βρει πριν απο τον τραυματισμό του Ξηρού.

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΑΥΤΑ!!!

  107. kanis avatar
    kanis 07/01/2009 00:03:33

    @109
    Συνεπώς, η μόνη λέξη, που πρέπει να χρησιμοποιείται και να κλίνεται σχετικώς με την εν λόγω ομάδα, είναι το ρήμα ΑΓΓΙΖΩ σε όλους τους χρόνους, ...όπως εδίδαξε ο στρατηγός, προκάτοχος του μετέπειτα "εξαρθρωτή" !

  108. DAN avatar
    DAN 07/01/2009 00:05:26

    FactorX, άργησα να σε διαβάσω και δεν πίστευα στα μάτια μου ! Για το δώσιμο του Ξηρού ντε, με την ...βραχυκυκλωμένη βόμβα, που έσκασε, μεν, στα χέρια του (!!!) κι όμως δεν τον σκότωσε...
    Αν είσαι ο Ν.Ζ. - που είσαι - τότε θυμίσου την παροιμία "δεν μιλάνε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου" και μη μπαίνεις σε τέτοια θέματα ...πρακτορολογικά. Προτίμα το Factor κι άσε το Πράκτωρ, δεν σε παίρνει...

  109. kanis avatar
    kanis 07/01/2009 00:05:41

    @111

    ...ή ΑΚΟΥΜΠΩ αν θυμάμαι καλύτερα!

  110. Factorx avatar
    Factorx 07/01/2009 00:14:31

    @DAN χα χα χααααααα. Καλώς τον και μας αργησες. Μπερδευτήκατε εκεί στο πρακτορείο; Αλλος ο ΝΖ, άλλος ο Φάκτορας πανέξυπνε.

  111. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/01/2009 00:26:00

    Νήπιε Γέροντα, μάλλον έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης και γι' αυτό δεν μπήκα καν στη συλλογιστική του "ποιος ωφελείται". Για να πω την αλήθεια, δεν εμπιστεύομαι αυτή τη συλλογιστική, γιατί μπορεί να ωφελείται κάποιος τυχαία. Αν όμως δεν την εμπιστεύομαι εγώ, είναι επειδή δεν έχω μάθει να σκέφτομαι έτσι. Ίσως εσύ να έχεις μάθει να διακρίνεις από το "ποιος ωφελείται" πράγματα που εγώ δεν έχω μάθει να διακρίνω. Οπότε, η δική μου απάντηση στο ερώτημα "ποιος ωφελείται" είναι ότι μέχρι στιγμής δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Αν θέλεις την απάντηση που σκέφτομαι τώρα, είναι "η αστυνομία", γιατί για πρώτη φορά έχει ένα θύμα συμπαθές προς την κοινή γνώμη να επιδείξει. Πρώτη-πρώτη φορά. Και άλλους αστυνομικούς βαρέσανε, αλλά μόνον γι' αυτόν υπήρξε κάποια συγκίνηση στο πανελλήνιο.

    Δεν ξέρω όμως αν αυτή η απάντηση είναι η σωστή, με την έννοια του αν αυτό εννοούσες εσύ. Επειδή δεν έχω μάθει να σκέφτομαι έτσι, δεν θέτω καν το ερώτημα και το απάντησα για να μη νομίσεις ότι το αποφεύγω. Αλλά αν εσύ έχεις κάποιο συμπέρασμα, κάποια συλλογιστική που να είναι καλό, κατά τη γνώμη σου, να την ξέρουμε και οι υπόλοιποι, καλύτερα πες την. Είσαι ο πιο αρμόδιος για να εξελίξεις τη δική σου σκέψη στο "ποιος ωφελείται".

  112. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 00:30:48

    @DAN ''Για να ξαναβρούν οι λέξεις το νόημά τους'' ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥ 112. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ''Όμηρο της τρομοκρατίας και πάλι τη πολιτική ζωή'' ΔΙΟΤΙ Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΘΥΜΙΖΕΙ.... ΕΙΣΠΡΑΚΤΩΡ!!!

  113. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 00:39:00

    @Επώνυμος

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.

  114. M avatar
    M 07/01/2009 01:09:50

    γεροντάκι είπε:

    >>Αλλά τι συζητάμε; Το απίθανο ξεκινάει από το να έχεις το 38αρι- ταυτότητα επάνω σου, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.
    Θέλω να πω, e- φιλενάς, ότι και μια μικρή λεπτομέρεια αλλάζει το όλο σκηνικό. Πόσο μάλλον που εμείς δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, και πολλά από αυτά που θεωρούμε δεδομένα είναι πλαστά.>>

    Προφανώς ο λόγος ήταν για να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις.
    "Σάββας Ξηρός, 17Ν - χαίρω πολύ, τι κάνετε".
    Απλώς, αν το είχε έξω, είναι ακόμα πιο μούφα η ιστορία.

    Τελευταία φορά πάντως που διάβασα για το θέμα ήταν σε ένα ένθετο αφιέρωμα που είχαν κάνει τα ΝΕΑ. Εκεί έλεγε το άρθρο ότι το όπλο ήταν μέσα στον σάκο.
    Δεν νομίζω πάντως ότι αυτή η λεπτομέρεια αλλάζει πολλά από το σκηνικό, εκτός του ότι επιβεβαιώνει πανηγυρικά πως ΗΘΕΛΑΝ να τους πιάσουν.

    Αν ειδικά είναι και "ιδεολόγοι" (τι αν δηλαδή, οι απολογίες του Κουφοντίνα ήταν ολόκληρα "πολιτικά" μανιφέστα!) και είχε πέσει συμφωνία "Είναι για καλό, πρέπει να θυσιαστείτε"... τότε ναι, έχει κάποια παραπάνω σημασία αν το όπλο ήταν εκτός σάκου. Δεν ήθελαν 100% να γίνει ό,τι έγινε. Το ήθελαν +άπειρο.


    >>Η 17Ν θα είχε σιγήσει, αν δεν εμφανιζόταν ο πολυμήχανος και εφευρετικός Σάββας. ΟΜΩΣ, από εκείνη την στιγμή η 17Ν παύει να είναι, ΟΛΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, η τέλεια συνωμοτική οργάνωση, όπως μας είχε συνηθίσει όλα τα χρόνια. Δεν κρατάει ούτε τον ελαχιστότατο κανόνα συνωμοτικότητας, που λέει ότι: ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ “δια ροπάλου” να βρίσκονται στην ίδια οργάνωση, -πόσο μάλλον στον ίδιο πυρήνα τρία αδέλφια. Κι είχαμε, πλέον, τρία ή τέσσερα αδέλφια (με τον Αυγουστή, που απαλλάχτηκε), και ένα μέλος έκανε σχέση και απέκτησε παιδί με την πρώην γυναίκα άλλου! Δηλαδή, έκτοτε, η 17Ν έγινε ακριβώς το αντίθετο απ’ ό,τι ήταν μέχρι τότε: ΑΝΕΥΘΥΝΗ, “της πλάκας”, ερασιτεχνική.>>


    Έτσι όπως τα λες είναι.

    Πάρ'το αυγό και κούρεφτο με λίγα λόγια...


    Η τέλεια οργάνωση μπορεί και να μην ήταν, αλλά σίγουρα καμία οργάνωση δεν είχε όνειρο ίδρυσης να την πιάσουν έτσι για την πλάκα. Εκτός αν το ήθελε...

    Ίσως η "εγκεφαλική" 17Ν να έχει αδρανοποιηθεί, όπως είχε (και έχει...) αδρανοποιηθεί και ο ΕΛΑ και όλη η ιστορία να έγινε για την "βιτρίνα" - εκτελεστικό κομμάτι.

    Γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκινάς την δράση σου σκοτώνοντας τον σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα (23 Δεκεμβρίου του 75!) και σε πιάνουν έτσι όπως σε πιάνουν τόσα χρόνια μετά με τον Ξηρό... δεν πείθεις κανέναν.

    Μου θυμίζει το σκηνικό που πολλοί καίνε τις περιουσίες τους χωρίς να αφήνουν πίσω τους ίχνη, για να παίρνουν "δικαιωματικά" μετά την αποζημίωση από τις ασφαλιστικές.

    Όχι όμως ότι δεν υπάρχει και σε αυτή την ιστορία η σημασία του μύθου και το "γόητρο" πίσω από κάτι που δεν βλέπουμε...
    Βάλε και την παραπληροφόρηση των ΜΜΕ και οι γρίφοι πολλαπλασιάζονται.


    Υπενθύμιση: Ο Χρυσοχοϊδης, σε συνέντευξή του σε εκείνο το ένθετο των ΝΕΩΝ που είπαμε, είχε πει (ήταν και τίτλος) "Με την 17Ν δεν τελείωσε η τρομοκρατία στην Ελλάδα" ...

    Αν αλλάζουν τα ονόματα μάλλον λίγη σημασία θα έχει.

  115. Factorx avatar
    Factorx 07/01/2009 01:37:05

    Γράφει το olympia.gr

    Αν και οι ελεγχόμενες διαρροές μιλούν για αυτόπτη μάρτυρα - κλειδί, μάλλον οι πολλαπλές προσαγωγές έφεραν στην ασφάλεια τον “αδύναμο κρίκο”. Δεν σχετίζεται “ιδεολογικά” με κάποιον χώρο αλλά πρακτικά. Βγήκε από παράπλευρη ανάκριση και φέρεται έτοιμος να συνεργαστεί έχοντας δώσει ήδη κάποιες πληροφορίες που ελέγχονται. Η ΝΕΤ διασταυρώνει το γεγονός λέγοντας ότι υπάρχει εμπλοκή προσαχθέντος με την προμήθεια της ρουκέτας που κτύπησε την Αμερικάνικη πρεσβεία. Δυστυχώς η πληροφόρηση μας δεν καλύπτει τόσο σημαντική ανάμιξη, πιθανόν η μετάδοση της ΝΕΤ να είναι ελεγχόμενη διαρροή, γι’ αυτό και την αναφέρουμε με επιφύλαξη. Πάντως εάν ισχύει το τελευταίο, τότε η αντιτρομοκρατική έχει “λαυράκι”. Αλλιώς, απλό “λαρύγγι”.

    Οι αρχές πάντως επιμένουν στο σενάριο του αυτόπτη μάρτυρα μέχρι αυτή την ώρα και είναι λογικό.
    http://olympia.gr/2009/01/06/deep-throat/

  116. Le canard avatar
    Le canard 07/01/2009 02:16:14

    Μεχρι σήμερα το μεσημεράκι προσήγαγαν τη μαρίδα, προς τρομοκράτηση των υπολοίπων. Τώρα, λέγεται, θα προσαχθούν 5-6 άτομα που η αστυνομία ισχυρίζεται ότι τα παρακολουθούσε καιρό και, κατά την ίδια, σχετίζονταν με τον Επ.Αγώνα. Ακριβώς επειδή τους παρακολουθούσε μάλιστα, υποστηρίζει η ίδια, για σχεδόν δύο χρόνια, μετά την επίθεση στην αμερικάνικη πρεσβεία, δεν έκανε τίποτε η οργάνωση. Εύλογα όμως, γεννάται το ερώτημα: Εάν δεν ήταν αυτή η οργάνωση, τότε ποιά είναι; Πρόκειται άραγε για άγνωστο στην ΕΛΑΣ πυρήνα αυτής της οργάνωσης ή για άλλη οργάνωση που κτύπησε στο Γουδί και στα Εξάρχεια;

    Στην ΕΛΑΣ πάντως, γίνεται μεγάλη σφαγή. Οι έρευνες ουσιαστικά έχουν φύγει από την αντιτρομοκρατική, λόγω των τρομερών προβλημάτων που έχει εδώ και 3-4 χρόνια στην αντιμετώπιση της τρομοκρατίας (δεξαμενή γαλάζιων ρουσφετιών την ονομάζουν) και έχουν δοθεί σε ειδική ομάδα της ασφάλειας.

    Πάντως, στην ΕΛΑΣ δεν υπάρχει κλίμα αισιοδοξίας για εξάρθρωση πυρήνων ή οργάνωσης. Δεν λείπουν επισης οι απόψεις περί "ξένου δακτύλου" αποσταθεροποίησης που χρησιμοποιεί ταμπέλες τρομοκρατικών οργανώσεων. Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο, η καταλληλότερη για να μας απαντήσει (αλλωστε με θέματα ασφάλειας της χώρας από εξωτερικούς εχθρούς ασχολείται) είναι η ΕΥΠ!

  117. οκτώ avatar
    οκτώ 07/01/2009 02:58:31

    Πρέπει να βαράνε τρελές υπερωρίες στο κτίριο της Μεσογείων.
    Καλούνται να εξαρθρώσουν πυρήνες από μία «τρομοκρατική» οργάνωση που δεν έχουν προλάβει ακόμα να «συνθέσουν».
    Δύο μπαλωθιές έριξαν οι άνθρωποι για να ενοχοποιήσουν τους κουκουλοφόρους, και αυτές μάλιστα πιεζόμενοι από τον χρόνο, αφού έπρεπε ότι κάνουν να γίνει μέσα στην ανακωχή για το μελομακάρονο.
    Εάν είχαν χρόνο θα είχαν προλάβει να «χτυπήσουν» και κάπου αλλού, έτσι για το ξεκάρφωμα, όπως και θα είχαν συντάξει μία ρημάδα επιστολή.
    Γίνεται κε Ζαγκ Ρογκ να διοργανώσουμε εκτάκτως φέτος τους Ολυμπιακούς;
    Παράλληλα τα σκουπιδιάρικα των ΜΜΕ άνοιξαν τα μπαούλα της τρομοκρατίας για να θολώσουν την κρίση των λοβοτομημένων πολιτών.
    Κανείς δεν ασχολείται με τον παππούλη Εφραίμ, την Siemens, την χρεοκοπημένη χώρα, την ανίκανη κυβέρνηση, αλλά όλοι μετράνε πόσες σφαίρες παίρνει η γεμιστήρα του Kαλάσνικοφ.
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  118. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 03:01:01

    Νήπιε έγραψες!! σήμερα στα σχόλια με ένστικτο!!, όχι με αποστεγνωμένη μεριμπόσικη ανάλυση. Όλα τα PC συντονισμένα.
    Θυμάσαι τη συζήτηση που είχαμε για το CERN, τη μηχανιστική αυτή σερπαντίνα την πληρωμένη με παραφλού που φιλοδοξεί να βρεθεί αν γίνεται και μπροστά από το σημείο μηδέν της δημιουργίας του σύμπαντος; Και που στην πρώτη διαρροή του παραφλού τα έφτυσε;
    Καληνύχτα σου.

    Συγχαίρω και τους φάκτορες για την πολύ ωραία διαχείριση της κουβέντας.

  119. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 03:37:33

    @οκτώ: για το σκάκι: είναι το ΜΟΝΟ παιγνίδι που ΔΕΝ επεισέρχεται ο παράγοντας "τύχη"!

    @KaryID: Ναι, και βέβαια θυμάμαι. Το έβλεπα κατά τύχη σήμερα, μάλιστα. Το έχω φυλάξει, ήταν καλό. Αυτή η Μαίρη Μπόση, πάντως, είναι πολύ καλή. Μάλλον, η καλύτερη όλων, θα 'λεγα. Σοβαρή.

    Καληνύχτα!

    @FactorΧ: τώρα πρόσεξα για τον συγχωρεμένο Αμανατίδη και τις "συμπτώσεις". ΔΕΝ έχει ανακοινωθεί πουθενά ότι σκοτώθηκε από τον "ΕΑ", ή άλλη οργάνωση. (Ή έχω χάσει επεισόδια;)

  120. άσχετος avatar
    άσχετος 07/01/2009 03:52:18

    @"νήπιος γέρων": Αμα εκτιμάς την Μπόση αμειβόμενη σύμβουλο στο υπουργείο Δημοσίας Τάξης επί ΠΑΣΟΚ, καταλαβαίνω πόσο έχεις αντιληφθεί το θέμα.

  121. ataktos avatar
    ataktos 07/01/2009 05:00:46

    Factorx –μήπως ποιο σωστός είναι ο τίτλος
    ""Όμηρος της ΦΤΩΧΙΑΣ και πάλι η πολιτική ζωή του τόπου.""

  122. άσχετος avatar
    άσχετος 07/01/2009 05:24:12

    @Επώνυμος 80: Οταν ο εισαγγελέας Διώτης ανέκρινε τον Κάρλος και τον ρώτησε τι ξέρει για την 17Ν, απάντησε: "Ρωτήστε το Κ. Καραμανλή και τον Α. Παπανδρέου".

    Σε συνέντευξή του εξάλλου σε Έλληνα δημοσιογράφο είχε πεί οτι όταν ο Κ. Καραμανλής γύρισε απο το Παρίσι, τον Ιούλιο του 74, η ...μισή 17Ν ήταν στο αεροπλάνο μαζί του

  123. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/01/2009 08:43:21

    Πολύ ενδιαφέροντα αυτά Άσχετε και πρώτη φορά τα ακούω! Δεν είχα διανοηθεί ποτέ μου ότι θα μπορούσε να υπάρχει και εμπλοκή Κ. Καραμανλή, αλλά τώρα που το λες δεν ακούγεται καθόλου παράλογο.

  124. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 09:20:57

    Επώνυμος Says:
    January 7th, 2009 at 8:43 am

    ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΕΓΡΑΨΕ!!!

    ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΟΝ ΛΙΑΠΗ, ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗ!!!

    ΗΜΑΡΤΟΝ

  125. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 10:16:41

    @Νήπιε, όσον αφορά το θέμα της γλώσσας γραφής που αναφέρεις, είναι ένα στοιχείο αρκετά ισχυρό. Άλλες φορές φορές όμως μπορεί και να χρησιμοποιούνται στοιχεία γραψίματος που θολώνουν σκόπιμα τα νερά.
    Δύο παρατηρήσεις όμως στο σκεπτικό σου:
    1. η γλώσσα είναι δυναμικό εργαλείο, αλλάζει μαζί με την εποχή και η εποχή αλλάζει μαζί με τη γλώσσα επίσης - αμφίδρομη σχέση και αλληλοεπηρεασμός.
    Άρα μια προκήρυξη μπορεί να είναι αυθεντική και να είναι φυσιολογικά και ρέουσα γραμμένη στην εκάστοτε "σύγχρονη" γλώσσα.
    και
    2. Μήπως θα ακούγονταν γραφικοί αν επέμεναν σε εκείνα τα γλωσσικά σχήματα; Άρα θα μπορούσε και να τα έχουν εγκαταλείψει συνειδητά.

    Φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν ορισμένες ίσως κλασικές και αναγνωρίσιμες σταθερές. Όχι μόνο σε αυτά τα κείμενα, αλλά σε κάθε κείμενο που γράφει ένας άνθρωπος.

  126. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 11:17:01

    @KaryID: 1. Ναι, αλλά ποτέ δεν πάει προς τα πίσω, ε; ΔΕΝ υπάρχει καμια έκφραση της σύγχρονης καθομιλουμένης στις προκηρύξεις του "ΕΑ". Αυτό ακριβώς που λες είναι ένα επιχείρημα ΙΣΧΥΡΟ για την πιστότητα της οργάνωσης: δεν είναι αυτό που θέλει να φαίνεται. Και για να μην μακρυγορούμε, έχεις διαβάσει τις αναλήψεις ευθύνης από μικρές έως και μεγάλες γνήσιες ομάδες αναρχικο-αριστεριστών; Και μόνο από τις υπογραφές- τίτλους των ομάδων αυτών, αντιλαμβάνεσαι την γνησιότητά τους. Άκου, ..."Λαϊκή Δράση"! Ή "Επαναστατικός Αγώνας". Μηδέν φαντασία.

    Δες κάποια κείμενα που κάνουν μπαμ! πως είναι γνήσια, μόνο και μόνο από την "ρέουσα “σύγχρονη” γλώσσα" που λες:


    "Στέλνουμε θερμές ευχές στο κομμάτι της υποδουλωμένης κοινωνίας το οποίο μπουκώνει μελομακάρονα και γαλοπούλα δίπλα από τα Χριστουγεννιάτικα στολίδια και μπροστά από την T.V. Επίσης στέλνουμε πολεμική ιαχή σε όλους τους εξεγερμένους και αναρχικούς ανά τον κόσμο για υπερθερμαινόμενα Χριστούγεννα.

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ!

    "Νυχτερινή Εμπρηστική Ανταρσία" ".

    ***

    "Merry crisis and happy new fear"- το καλλίτερο από τα πολλά καλά των ημερών. Έκανε και διεθνή καριέρα!

    ***

    "Μέσα σ' αυτό το παραλήρημα φωτιάς, εκδίκησης, θλίψης, βίας, θυμού, έντασης, σιωπής, φρενίτιδας και πύρινης ανάμνησης πρέπει να ξαναβάλουμε πάγο στην καρδιά και φωτιά στο μυαλό ώστε να επιτεθούμε ξανά και ξανά ..

    Είχαμε αποφασίσει μετά την τελευταία μας εμπρηστική επίσκεψη στο Α.Τ. Περάματος τον Ιούλιο να διαχυθούμε ως πράκτορες του χάους μέσα στον εγκληματικό χωροχρόνο της Αθήνας και άλλων πόλεων για να προκαλέσουμε μικρές και μεγάλες ανώνυμες καταστροφές. Ξανασυναντηθήκαμε αυτές τις άγιες αμαρτωλές μέρες που επακολούθησαν τη δολοφονία του Αλέξη ..

    .. Όμως τώρα πρέπει να οργανώσουμε την στρατηγική μας, τη λύσσα των ψυχών μας και το μίσος των ματιών μας. Γι' αυτό ανασυρόμαστε απ ΄τις κατακόμβες μιας επιτηδευμένης αφάνειας και οι Συμμορίες Συνείδησης επανεμφανίζονται. Επιλέξαμε να επιτεθούμε στην Αστυνομική Ακαδημία Μετεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης καθώς και στις οικονομικές υπηρεσίες τους στη Ν. Φιλαδέλφεια. Περικυκλώσαμε το οχυρό τους, κλειδώσαμε περιμετρικά τις εισόδους για να τους εγκλωβίσουμε, τοποθετήσαμε σκάλες και σκαρφαλώσαμε στις στέγες τους για να πυρπολήσουμε το εσωτερικό τους πάρκινγκ. Καταστρέψαμε 7 περιπολικά και υπηρεσιακά οχήματα, τις μηχανές τους, καθώς και μέρος των εγκαταστάσεων τους . Και έπεται συνέχεια...

    Τέλος προσκαλούμε όλες τις ένοπλες και εμπρηστικές ομάδες να οργανώσουν και να ενισχύσουν το χαοτικό σχέδιο του λυσσασμένου ανταρτοπόλεμου. Γιατί η άγρια ομορφιά του ανατέλλοντος τρόμου βρίσκεται εκεί που επιθυμούμε με όλη μας την θέληση. Γιατί όποιος επιθυμεί την Επανάσταση πρέπει να οργανώνει το νέο αντάρτικο πόλης.

    "Συμμορίες Συνείδησης"

    ΥΓ.

  127. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 11:39:10

    Για το Λαϊκή Δράση συμφωνώ και εγώ, σαν Άμεση Δράση μου κάνει κάπως.
    Δεν τις έχω διαβάσει όμως τις προκηρύξεις αυτές είναι αλήθεια, τώρα τις διαβάζω.
    Γενικά μίλησα για τη γλώσσα σαν εύπλαστο εργαλείο.

  128. koinos_nous avatar
    koinos_nous 07/01/2009 11:40:32

    Ο αδελφός μου είχε υπηρετήσει το 1982 στο 535 ΤΠ Φέρρες.
    Εκεί υπηρέτησε (πήγε λίγο μετά τον αδελφό μου ο Κονδύλης).Αργότερα το 1984-86 ο αδελφός μου τον είχε συναντήσει στα εξάρχεια (μαλλιά μηχανή κλπ).
    Μου τον είχε περιγράψει σαν ένα ήσυχο λιγομίλητο παιδί.
    Αυτό που μέτρησε για τη τη στρατολογησή του ήταν ότι ήταν "μπαζουκατζής".
    Για μένα είναι βέβαιο ότι χρησιμοποιήθηκαν από κάποιους εν αγνοία τους και δεν διάλεγαν αυτοί τους στόχους.
    Δεν είναι "αριστεροί" στόχοι άτομα ή εταιρείες Ισραηλινών συμφερόντων για τα όσα έχουν διαπράξει διαχρονικά εις βάρος των Παλαιστινίων;
    Δεν είναι "αριστεροί" στόχοι όσοι ευθύνονται για την Κύπρο;
    Δεν είναι "αριστερός" στόχος ο Παττακός,τόσο καιρό είναι αποφυλακισμένος;
    Η μήπως είναι στόχοι μόνο για "υπερπατριώτες";

  129. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 11:51:22

    Νήπιε, όπως πάντα εύστοχος. Θέλει και κάποια φαντασία αλλά και κάποιου είδους "συμμετοχή" η πιστή μίμηση, πως να το κάνουμε.

  130. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 12:02:07

    Οι πλέον περιζήτητοι πλαστογράφοι των μεγάλων έργων ζωγραφικής είναι πολύ καλοί ζωγράφοι και ίσως αν δεν ήταν πλαστογράφοι θα ήταν ισάξιοι με τους μεγάλους ζωγράφους, τους οποίους αντιγράφουν. Υπάρχουν πλαστά αντίτυπα έργων τέχνης ίσως και ανώτερα σε ΤΕΧΝΙΚΗ από το πρωτότυπο, απλώς δεν φέρουν αυτή τη μικρούλα υπογραφή ΓΚΟΓΙΑ από κάτω.
    Στερούνται όμως της φαντασίας, της "συμμετοχής" εκείνης και της ενόρασης που συνήθως αναπτύσσει ο αυθεντικός καλλιτέχνης, ο οποίος "συμπάσχει" και "καίγεται" καθώς ζωγραφίζει το πρωτότυπο έργο του (ισχύει και για τους συνθέτες επίσης).
    Γι' αυτό και οι εκτιμητές των γνήσιων έργων τέχνης είναι ένα πολύ δύσκολο και ακριβοπληρωμένο επάγγελμα.

  131. kanis avatar
    kanis 07/01/2009 12:49:45

    @120 Μ

    >>Μου θυμίζει το σκηνικό που πολλοί καίνε τις περιουσίες τους χωρίς να αφήνουν πίσω τους ίχνη, για να παίρνουν “δικαιωματικά” μετά την αποζημίωση από τις ασφαλιστικές.>>

    Ο φαύλος αδιατάραχτος κύκλος της συνενοχής, δηλαδή, που δεν βρίσκεται εμπλεκόμενος ενδιαφερόμενος, να τον διαταράξει!

    ===

    >>Υπενθύμιση: Ο Χρυσοχοϊδης, σε συνέντευξή του σε εκείνο το ένθετο των ΝΕΩΝ που είπαμε, είχε πει (ήταν και τίτλος) “Με την 17Ν δεν τελείωσε η τρομοκρατία στην Ελλάδα” …

    Αν αλλάζουν τα ονόματα μάλλον λίγη σημασία θα έχει.>>

    Δηλαδή,αν τα ονόματα παραμένουν κι αλλάζουν ημερομηνίες οι δηλώσεις τους, δεν έχει σημασία;

  132. anonymous avatar
    anonymous 07/01/2009 13:32:02

    @137

    NO PROBLEM!

    O καθένας δηλώνει, OTI απαιτεί η πολιτική συγκυρία και διατηρεί και την αξιοπιστία του και την παρουσία του στην επικαιτότητα:ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ δηλαδή....!

  133. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/01/2009 19:22:52

    Ρε συ Γιαννη,νασαι καλα.Νομιζα οτι δεν υπαρχει κανενας απ αυτους εδω, τους εχοντες παρει προφανως και επι πολυ χρονο, ληγμενα, γραφουν για ιστοριες τρομου και τρελλας.
    Θα βλεπουν φαινεται πολλες ταινιες Χολλυγουντ.
    Θελουν δε και φουλ κομμουνισμο.Σε στυλ Σταλιν να πουμε.Που δεν αφηνε να πουν ουτε το ονομα τους, αλλα απο την αλλη μερια, γουσταρουν και αναρχια.
    Μιλαμε για πολυ πειραγμενα μυαλα.
    Τι να πεις;