#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2013 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο το παρασκήνιο της αποπομπής Σταυρίδη από το ΤΑΙΠΕΔ



(Ανανεωμένο) - «Για να μην ξυπνήσω στις 4 τα ξημερώματα και πάω με το αεροπλάνο της γραμμής, ταλαιπωρηθώ και χάσω και μια ημέρα, προσφέρθηκε ο επιχειρηματίας, Δ. Μελισσανίδης να με αφήσει στην Κεφαλλονιά όπου θα έκανε ανεφοδιασμό πηγαίνοντας προς τη Γαλλία».

Μ’ αυτή τη δικαιολογία ο Στέλιος Σταυρίδης, πρώην πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ, επιχειρεί να εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους ζητήθηκε η παραίτησή του, ουσιαστικά η αποπομπή του. Μια καινοφανής αιτιολόγηση για κάποιον που λίγες μέρες μετά την υπογραφή της συμφωνίας πώλησης του ΟΠΑΠ στον κ. Μελισσανίδη, θεώρησε ως κάτι φυσιολογικό να του γίνει «εξυπηρέτηση» και να πάει βόλτα με το λίαρ τζετ του επιχειρηματία. Είναι τόσο «πρωτότυπη» η εξήγηση που μάλλον ο κ. Σταυρίδης, επιχειρηματίας και ο ίδιος, δεν ήξερε που βρισκόταν τόσο καιρό. Ίσως στον επιχειρηματικό κύκλο στο οποίο κινείται είναι φυσιολογικό να κάνεις «χάρες», αλλά όταν είσαι πρόεδρος της μεγαλύτερης και πλουσιότερης εταιρείας του Δημοσίου, όταν πουλάς τα περιουσιακά της στοιχεία, κι όταν σε περιμένουν στη γωνία εχθροί και φίλοι πρέπει να είσαι προσεκτικός.

Και μάλλον ο πρόεδρος της εταιρείας που κατασκευάζει πισίνες, και ιδιαίτερα επιτυχημένος επιχειρηματίας ο ίδιος, είναι πολύ αφελής ώστε να αποδεχθεί την πρόταση του κ. Μελισσανίδη. Δε θέλουμε να φανταστούμε τίποτε άλλο.

Επειδή, ωστόσο, η εποχή που ο κ. Πάγκαλος και ο κ. Τσουκάτος θεωρούσαν φυσιολογικό να κάνουν διακοπές στα κότερα επιχειρηματιών, έχει περάσει, συμπεριφορές όπως αυτές του κ. Σταυρίδη, δεν μπορούν να μείνουν αναπάντητες. Ούτε ο κ. Σαμαράς, ούτε ο κ. Στουρνάρας είχαν άλλη επιλογή από το να απολύσουν τον κ. Σταυρίδη, διότι δεν μπορούν να χρεωθούν την αφέλειά του ή οτιδήποτε άλλο. Το ζήτημα είναι ότι ακόμη και μια αφελής κίνηση μπορεί να γίνει ισχυρό χαρτί στα χέρια των αντιπολιτευόμενων. Διότι θα έχει απόλυτο δίκιο να φωνάζει ο ΣΥΡΙΖΑ ή οποιοσδήποτε άλλος για τον κ. Σταυρίδη, έστω κι αν η πρόταση για τον ΟΠΑΠ ήταν μία και μοναδική από την εταιρεία του κ. Μελισσανίδη, οπότε δεν μπορούν να τον κατηγορήσουν για κάτι. Άλλωστε, δεν είχε και τόσο πολύ λόγο ο κ. Σταυρίδης στη συγκεκριμένη συμφωνία. Αλλά όπως όλοι ξέρουμε, η γυναίκα του Καίσαρα ή ο πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ πρέπει και να είναι και να φαίνεται τίμιος. Αν σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ο «πωλητής» πήγαινε βόλτα με το αεροπλάνο του αγοραστή μιας κρατικής περιουσίας, θα γινόταν χαμός αφού οι αντίπαλοι θα άφηναν υπονοούμενα για αδιαφανείς διαδικασίες, ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχουν.

Η κυβέρνηση φαίνεται ότι διορθώνει κι ένα δικό της λάθος. Παρ’ ότι επιτυχημένος ο κ. Σταυρίδης στον τομέα του, στο ΤΑΙΠΕΔ κατηγορήθηκε ότι περισσότερο μιλούσε παρά έπραττε. Η υπόθεση του ταξιδιού στην Κεφαλλονιά, ίσως ήταν μια χρυσή ευκαιρία για να χωρίσουν οι δρόμοι τους. Δυστυχώς για την κυβέρνηση χρεώνεται το λάθος της και από την άλλη θα πρέπει να αντιμετωπίσει την οργή και την αυστηρή κριτική που θα της γίνει τις επόμενες ημέρες.

Αλλά σε υποθέσεις ηθικής τάξης δεν χωράνε συμβιβασμοί, ούτε είναι «ο δικός μου άνθρωπος και να τον προστατέψουμε». Ίσως η αποπομπή Σταυρίδη να είναι κι ένα μήνυμα από τον Αντ. Σαμαρά και για άλλα μεγαλόσχημα στελέχη για… χάρη των οποίων μπορεί στο μέλλον να πληγεί η κυβέρνηση.

Την ίδια ώρα ο Διευθύνων Σύμβουλος του ΤΑΙΠΕΔ, Γιάννης Εμίρης, μιλώντας στο Reuters επισήμανε ότι «το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων δεν θα πληγεί από την παραίτηση του κ. Σταυρίδη».

«Δεν θα υπάρξει καμία απολύτως καθυστέρηση στο πρόγραμμα», ανέφερε.

Επιπλέον σύμφωνα με το πρακτορείο, αξιωματούχους του υπουργείου Οικονομικών επιβεβαίωσε ότι δεν επηρεάζεται η συμφωνία με τον ΟΠΑΠ, η οποία παραμένει ως έχει και ότι η παραίτηση του κ. Σταυρίδη αφορούσε «θέματα ηθικής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/08/2013 16:49:28

    ''Θέμα ἠθικῆς τάξεως''..Ναί,ἀλλά νά τά κοιτοῦν ὅλα τά θέματα ἠθικῆς τάξεως,ὅπως τό γραφεῖο καί τό αὐτοκίνητο τοῦ ἀντιπροέδρου καί Ὑπ.Ἐξωτερικῶν,τούς μισθούς τῶν βουλευτῶν,τά ἔξοδα στό γραφεῖο τοῦ κ.Ὑπ.Οἰκονομικῶν καί ἄλλα...,ὄχι ἐπιλεκτικά...

    • daresome avatar
      daresome @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/08/2013 18:18:29

      Πες τα χρυσόστομε ..... !!!!!

    • Θάνος Τάκης avatar
      Θάνος Τάκης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/08/2013 21:49:53

      ↑ Ακριβώς!

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 18/08/2013 16:49:37

    Δηλαδη κακο ειναι αφου θα περναγε απο εκει ο Μελισσανιδης να εκανε μια σταση????..............Ο Σταυριδης θα.....γλιτωνε και τα μεταφορικα.

    • Μ_Β avatar
      Μ_Β @ Σαρακατσανος 18/08/2013 18:38:34

      Μια ...διπλοκούρσα σε ταξί Παγκράτι - Σύνταγμα (Κεφαλονιά-Παρίσι) έκανε ο άνθρωπος, κι αμέσως πέσανε να τονε φάνε. Δε λέτε που είναι οικονόμος και νουνεχής!

    • Μ_Β avatar
      Μ_Β @ Σαρακατσανος 18/08/2013 19:16:59

      Μια …διπλοκούρσα σε ταξί Παγκράτι – Σύνταγμα (Κεφαλονιά-Παρίσι) έκανε ο άνθρωπος, κι αμέσως πέσανε να τονε φάνε. Δε λέτε που είναι οικονόμος και νουνεχής!

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/08/2013 16:57:30

    Υπερεκτιμημένος και μπλα μπλας.

  4. airman avatar
    airman 18/08/2013 17:11:35

    Μάλλον ο κ. Σταυρίδης ''την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια''.
    Εάν δηλαδή εγώ ''έψηνα'' τον Χ επιχειρηματία/επενδυτή να εκδηλώσει ενδιαφέρον για κάποια ιδιωτικοποίηση ή να την προωθήσει ή να ανεβάσει το τίμημα και το ''πουλούσα'' στον Ψ πρόεδρο του ΤΑΙΠΕΔ θα ήταν καλύτερα;
    Κι αυτό γιατί έχουμε μάθει όλα να γίνονται με μεσάζοντες, από τη διάθεση της πατάτας μέχρι τη διαχείριση του δημόσιου πλούτου.
    Σημειωτέον ότι δεν μιλάμε για ανάθεση έργου σε εργολάβο ούτε για προμήθειες του δημοσίου αλλά για αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας. Στην πρώτη περίπτωση το τίμημα για το δημόσιο πρέπει να είναι (ή να φαίνεται) όσο το δυνατό μικρότερο ενώ στη δεύτερη οι προσφορές που πρέπει να επιτευχθούν όσο το δυνατόν υψηλότερες.
    Δηλαδή εάν συνταξίδευαν με όποια εμπορική εταιρεία Business Class δίπλα-δίπλα θα έπρεπε ο ένας εκ των δύο να αλλάξει θέση;

    • Mmm avatar
      Mmm @ airman 18/08/2013 19:43:06

      Φυσικά και θα επρεπε να αλλάξει θέση, ΟΥΤΕ να θεαθουν μαζί δεν θα επρεπε, ειναι θέμα δεοντολογίας.

  5. cynthia avatar
    cynthia 18/08/2013 17:12:23

    Εάν είναι πραγματικά αυτός ο λόγος της ηθικής τάξεως ( δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε κ δικαιολογείται ορισμένη καχυποψία ) , ο Γ. Στουρνάρας έπραξε άριστα . Επιτέλους να αρχίσει να ξανά λειτουργεί κ το χαμένο φιλότιμο .

  6. Χ.Α avatar
    Χ.Α 18/08/2013 17:55:06

    Πολύ θα μας λείψει αυτό το ...χαζομαλαγάνικο ύφος του ''όλα υπό έλεγχο''- ''όλα καλά'' - ''ευτυχείτε''! Ο αντικαταστάτης του, δε θέλω να φαντάζομαι πως θα μιλά απταίστως και κατ΄αποκλειστικότητα την .... γερμανικήν!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Χ.Α 18/08/2013 18:20:36

      Έτσι σας είπαν να λέτε στη Χ.Α. ;

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 18/08/2013 18:19:56

    Τα λάθη είναι ανθρώπινα. Πάντως επί των ημερών του προχώρησαν δυό σημαντικές αποκρατικοποιήσεις (ΔΕΣΦΑ και ΟΠΑΠ). Μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή έτσι θέλει ο κάθε κρατικιστής που θέλει κρατικά και τα περίπτερα.

  8. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 18/08/2013 18:34:46

    Θέμα ηθικής τάξης; Θέμα πολιτικής ορθότητας πες καλύτερα

  9. Χ.Α avatar
    Χ.Α 18/08/2013 18:35:41

    Φοβία έχετε πάθει πια με τη Χρυσή Αυγή.
    Χ.Α είναι τα αρχικά μου και δεν τα εκχωρώ.
    Να αλλάξουν όνομα αυτοί :-)

  10. fitsoulas avatar
    fitsoulas 18/08/2013 18:52:55

    Κύριε Στουρνάρα, βάλτε τάξη στο κράτος και πατάξτε τους τσαμπατζήδες!

  11. karasumi avatar
    karasumi 18/08/2013 19:03:55

    Ασφαλείς πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Τατσό πανηγυρίζει. Τζάμπα όμως, δεν δικαιούται να τον συμπεριλάβει στην μισή Αθήνα που πήδηξε, την εγγραφή κάνει ο Στουρνάρας.

  12. NIKOS avatar
    NIKOS 18/08/2013 19:07:24

    Ελλαδιστάν-Πασοκιστάν-Γαυριστάν.

    • Γιαννης Ζ. avatar
      Γιαννης Ζ. @ NIKOS 19/08/2013 01:07:03

      α...ολα κι ολα...ασε κατω τον Θρυλο...κατα τα αλλα συμφωνω...

  13. NIKOS avatar
    NIKOS 18/08/2013 19:58:06

    Απιθανος Στουρναρας. Δημιουργει θεμα απο το πουθενα και για το τιποτα, δινει ενα δηθεν ηθικο προκριμα στον Τσυριζα να μιλα για σκανδαλο και παιρνει το μερος του Φαντομα Κοντομηνα του Χρηματιστηριπυ, της Νοβα, της πασοκαρας, που μεσα απο τους δεκτες του υποστηριζε οσο κανεις τον γαπ για δικους του λογους προφανώς...
    Οποιος ήθελε ας εδινε 600 μυρια ζεστα σαν τον Τιγρη...
    Σημιτανθρωπος.

  14. Φώτης avatar
    Φώτης 18/08/2013 20:00:25

    Άντε ανεπαρκέστατοι, μόνοι σας θα τον ρίξετε.
    Φαήλο βρώμισες τα πάντα.

  15. Μ_Β avatar
    Μ_Β 18/08/2013 20:15:18

    Αντιπαθής, προκλητικός, τουπεδιάρης, επηρμένος και κόλακας ο….καρατομημένος! Δε θα μας λείψει. Από 10.000.000 Έλληνες όμως, σίγουρα ένας ικανός και μη διαπλεκόμενος ''δωσταόλας'' δε μπορεί, θα υπάρχει! Μην εμφανιστεί όλως τυχαίως κανένας ...''εμπειρογνώμων'', νεοναζί εγκάθετος της Μέρκελ στο ....πόστο του..... Κάτι τέτοιο, πιστεύω να καταλαβαίνετε οτι δε θα΄ναι καθόλου κομψό αγαπητέ μου κύριε…..

  16. Αριστομένης avatar
    Αριστομένης 18/08/2013 20:24:04

    Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα, πρώτον ο Σταυρίδης (άξιος επιχειρηματίας) μετά την υπογραφή της σύμβασης επέβαινε στο αεροπλάνο του επιχειρηματία.
    Το ηθικής τάξεως πρόβλημα πιό είναι, μήπως επειδή δεν πλήρωσε την συμμετοχή του στα καύσιμα;
    Έλεος, να συλληφθούν πρώτα όσοι δωροδοκήθηκαν απο την Siemens και ας αφήσουμε τα δημοσιοσχεσίτικα κόλπα.
    Πόσοι πολιτικοί έχουν φιλοξενηθεί σε ξενοδοχεία, κότερα κλπ, αν τιμωρηθούν όλοι θα μείνει η Ελλάδα χωρίς πολιτικούς

    • George avatar
      George @ Αριστομένης 18/08/2013 20:47:14

      Δεοντολογική κίνηση, δεν την λες. Θέμα ηθικής τάξεως πάντως δεν υπάρχει. Και έγινε στα φανερά και είχε, από ότι κατάλαβα, πληρώσει για να πάει Κεφαλονιά την επομένη. Είτε υπήρχε άλλο θέμα και βρέθηκε η αφορμή ή κάποιος δεν κοιμήθηκε καθόλου καλά χθες το βράδι :-)

    • aliosa avatar
      aliosa @ Αριστομένης 19/08/2013 01:27:45

      Χωρις πολιτικους...
      Ε και?

  17. ordoliberal avatar
    ordoliberal 18/08/2013 22:21:41

    Το ότι το "σεμνά και ταπεινά" είναι τόσο δύσκολο να το τηρήσουν κάποιοι αναδεικνύει την αξία του ως η μόνιμη φωνή της εσωτερικής συνείδησης σε αυτούς που καλούνται με συγκρότηση και αξιοπρέπεια να υπηρετήσουν δημόσια αξιώματα. Κάτι που όπως φαίνεται και στις περιπτώσεις που παραβιάζουν την εν λόγω αρχή πολύ δύσκολα μία συνέντευξη επιλογής και ένα αψεγάδιαστο και πλούσιο βιογραφικό δεν αναδεικνύουν στην επιφάνεια.

  18. Simon Bolivar II avatar
    Simon Bolivar II 18/08/2013 22:33:27

    Για τα κότερα ισχύει ότι και για τα τζετ?

  19. ΒΜ avatar
    ΒΜ 18/08/2013 22:34:42

    Όταν η -όντως- ανάρμοστη συμπεριφορά του προέδρου του ΤΑΙΠΕΔ οδηγεί στην παύση του, γιατί η επίσης, ανάρμοστη συμπεριφορά του υπουργού Μητσοτάκη που "κάνει διακοπές με καραβόσκαρο εφοπλιστή" (όπως διαβάζουμε μετά φωτογραφίας στο πρωτοσέλιδο της εφημερίδας που είχε στις μέσα σελίδες και τα περί Σταυρίδη) δεν τον οδηγεί στην έξοδο;

    • cynthia avatar
      cynthia @ ΒΜ 19/08/2013 11:56:21

      @ΒΜ
      Ο Κ Μητσοτάκης κ λοιποί ...κυβερνητικοί θερινοί επιβάτες θαλαμηγών δεν συνδέονται τόσο άμεσα με συναλλαγές τύπου πρόσφατου ΤΑΙΠΕΔ που μοιραία οδηγούν σε εύλογα ερωτήματα .Εννοείται ότι θα έπρεπε
      να έχουν το ήθος να αποφεύγουν τέτοιες ... μετακινήσεις (!) αλλά μάλλον ζητάμε πολλά κ φυσικά ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να αρχίσει να κάνει τον χωροφύλακα στις κοινωνικές τους σχέσεις . Σημαντική όμως κ με συμβολισμό η αποπομπή Σταυριδη .

  20. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 18/08/2013 22:39:29

    ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΘΕΤΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΑΧΥΡΥΘΜΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΗΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1955 .ΟΠΙΣΘΕΝ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ

  21. el eternauta avatar
    el eternauta 19/08/2013 00:21:39

    Και πως θα γυρίσει πίσω ο σταυριδης ρε παιδια ; Με ωτοστοπ;

    • liapis avatar
      liapis @ el eternauta 20/08/2013 00:44:42

      !!!

  22. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 19/08/2013 00:58:01

    Ο Σταυριδης πειρε στο λαιμο του την κυβερνηση
    Η απομπη δεν απανταει στο ερωτημα που θα πλαναται πανω απο την κυβερνηση,
    "Τι χαρη εκανε στον Μελισαννιδη ο Σταυριδης και απο που επερνε εντολες;"

    • Heaven avatar
      Heaven @ Επιφανιος 19/08/2013 07:26:50

      απο τον Πούτιν!!!

  23. Aris avatar
    Aris 19/08/2013 06:08:31

    Ερωτήματα:
    1. Η αεροσυνοδός ζήτησε από τον κ. Σταυρίδη φωτογραφία;
    2. Ο κ. Σταυρίδης ζήτησε από την αεροσυνοδό φωτογραφία;
    3. Υπάρχει κάποιος Έλληνας ή Ελληνίδα που να θέλει να φωτογραφηθεί με τον κ. Σταυρίδη;
    4. Ποιος τράβηξε τη φωτό;
    5. Ποιος έδωσε τη φωτό στην εφημερίδα;

    Αυτά όταν απαντηθούν θα μάθουμε και την αλήθεια.

  24. Αρίσταρχος avatar
    Αρίσταρχος 19/08/2013 07:10:27

    Ο κυριος Σταυρίδης είναι άριστος επιχειρηματίας. Πάλι με ιδωτικά αεροσκαφη θα μετακινείται δια να πωλεί τας κολυμβητικάς δεξαμενάς του εν αντιθέσει με ημάς οίτινες μετακινούμεθα με τρόλεϋ, δια να καθήσωμεν εις εν ρυπαρόν γραφείον.

    • bQ avatar
      bQ @ Αρίσταρχος 19/08/2013 14:31:37

      Έκαστος εφ΄ω ετάχθη αγαπητέ! Και να είστε κι ευχαριστημένος που διαθέτετε έστω κάθισμα εις ''εν ρυπαρόν γραφείον'' και όχι μίαν υπό χρονικόν περιορισμόν θέσιν, στην ουρά του ΟΑΕΔ.

  25. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 19/08/2013 09:32:19

    Παρακολουθώ από το πρωί την απολογία του κυρίου αυτού , στα πρωιναδικα , και εχω την εντύπωση οτι πρόκειται για μια μετριότητα , μια ελαφρότητα , ενα τίποτα , έναν σαχλαμάρα και μισό , που η χώρα σε εποχή κρίσης , τον έβαλε διαχειριστή της περιουσίας της .
    ΑΥΤΟ που μένει στο τέλος είναι , οτι πρόκειται για άτομο ¨ ειδικών αποστόλων¨, για αχυράνθρωπο επιχειρηματικων ομίλων .
    ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλάζει , βουλιαζουμε καθε μέρα .....

  26. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 19/08/2013 10:18:16

    ....Άμεση παρέμβαση! Πόσο ακόμα θα περιμένουμε την αντίστοιχη για την καταβολή οφειλών από τους φοροφυγάδες ,την αλλαγή/κατάργηση των προνομιακών ν/θ της φοροασυδοσίας τους αλλά και την πάταξη διακίνησης του μαύρου χρήματος ...; Κάποιοι καταδικάζονται καθημερινά στην εξαθλίωση δια χειρός κ.Στουρνάρα ψάχνοντας για ... ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ... και κάποιοι προκλητικά υποστηρίζονται για να πλουτίζουν μεσούσης ΚΑΙ της κρίσης απ'αυτά που επί της ουσίας πληρώνει ο καταδικασμένος Έλληνας και ξοδεύουν διασκεδάζοντας σε κότερα & σκαφάκια , βίλλες , clubs & πολυτελή resorts....Φυσικά, απολαμβάνοντας τα πάντα χωρίς ...... συνωστισμό. Μία μετακίνησή τους και μία βραδιά τους , συμπεριλαμβανομένων και των παρελκομενων (....), κοστίζει από 500 ευρώ έως και ετήσιο εισόδημα 10 συνταξιούχων.... Τα ισοδύναμα θα βρεθούν όπως και βρίσκονται με την άμεση παρέμβαση του υπουργού μας κ.Στουρνάρα ... Γιατί ανησυχούμε;

  27. Billis avatar
    Billis 19/08/2013 11:24:22

    Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις. Προσέξατε τον κ. Σταυρίδη πως καμαρώνει γεμάτος αγαλίαση και ευδαιμονία ,δίπλα στην αεροσυνοδό και με πόση ευχαρίστιση απολαμβάνει το ταξίδι της επιστροφής στην Ιθάκη του.
    Με όλα αυτά μου ηρθε στο νού η φράση του Εθνάρχη :<>
    Προτείνω λοιπόν σε όλα τα υπουργικά γραφεία,τα γραφεία προέδρων ,διευθυντών και λοιπών παραγόντων δημοσίων φορέων να αναρτηθεί αυτή η φράσει η οποία τα λέει όλα. Δυστοιχώς όμως όι περισσότεροι σήμερα που ασχολούνται μα τα κοινά το κάνουν για ικανοποιήσουν ηπέρμετρες φιλοδοξίες τους και για να απολαμβάνουν την χλιδή και την καλοπέραση .

  28. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/08/2013 12:20:46

    Σε άλλη χώρα της ΕΕ η πράξη αυτή είναι ποινικό αδίκημα!
    Επιτέλους ας αποφασίσουμε τι θέλουμε Κράτος Δικαίου ή ΧΑ / Τρόικα.

  29. Hawk avatar
    Hawk 19/08/2013 12:54:59

    Μάλλον ο Σταυρίδης ήθελε να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια και την έκανε ..... είναι άλλωστε τόσο χοντροκομένο όλο αυτό, αύριο μεθαύριο μπορεί να γίνει πρόεδρος ή διευθύνων σύμβουλος του ΟΠΑΠ μόλις η νέα εταιρεία πάρει τα ηνία, καθόλου περίεργο, και στο κάτω κάτω τι να κάνει στο ΤΑΙΠΕΔ με τρεις κι εξήντα τον μήνα και να του την λένε διαρκώς ότι ξεπουλάει τη χώρα.

  30. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 19/08/2013 15:41:35

    Παρακολούθησα με προσοχή χωρίς συναισθηματισμούς το θέμα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο ανθρωπος πρέπει να είναι πολύ αφελής που δεν σκέφθηκε τις συνέπειες και πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτε διαπλοκή ,αλλοιώς θα συμπεριφέρονταν δημόσια διαφορετικά θα απέφευγε να δώσει υποψίες, έιναι απλώς μια χοντρή αφέλεια που όμως δεν συγχωρείται.

  31. Lernaia avatar
    Lernaia 19/08/2013 19:03:43

    Κι εγώ που παρακολούθησα χωρίς συναισθηματισμούς το θέμα, κατέληξα οτι ο εν λόγω άνθρωπος είναι ένας γραφικός.....καλοκάγαθος γέροντας, που σοφότερο θα ήταν να είχε μείνει στην Κεφαλονιά, να ρίχνει τσαπαρί. Με το ΤΑΙΠΕΔ, καλύτερα ποτέ να μην είχε καμμία σχέση.