#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2011 02:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο το παρασκήνιο για την κρίση που μαίνεται στην κυβέρνηση



(Ανανεωμένο). Γράψαμε σε προηγούμενη ανάρτηση για την αιφνίδια ματαίωση του πρωθυπουργικού ταξιδιού στο Αμέρικα , το τηλεφώνημα του Βενιζέλου στον Παπανδρέου και τα τηλεφωνήματα του κυβερνητικού εκπροσώπου και άλλων υπουργών στα κανάλια χθες το απόγευμα λίγο πριν αρχίσει η ομιλία του Σαμαρά στο Βελλίδειο.

Ιδού τώρα και όλο το παρασκήνιο για το τι ακριβώς συνέβη:

Το ΔΝΤ και η Τρόικα απέρριψαν τα τελευταία μέτρα της κυβέρνησης που ανακοίνωσε ο Βενιζέλος και ειδικά την εισφορά για τα ακίνητα επειδή την θεωρούν "υφεσιακή" πέρα από το όπως εξελίσσεται η υπόθεση δεν θα την πληρώσουν παρά ελάχιστοι. Οι δανειστές θεωρούν επίσης τα μέτρα για το δημόσιο "αποσπασματικά" και "αναποτελεσματικά" και προτείνουν δραστική μείωση των δημοσίων υπαλλήλων με άμεσες απολύσεις ... 120.000 υπαλλήλων έως το 2015 "αρχίζοντας από αύριο"!!!.

Ο Παπανδρέου δεν γνώριζε αυτές τις εξελίξεις και πίστευε ότι ο αμερικανός υπουργός Οικονομικών και απεσταλμένος του Ομπάμα στο Ecofin, Τ. Γκάιτνερ, θα έπειθε τους Ευρωπαίους υπουργούς Οικονομικών να αλλάξουν πολιτική και να πάρουν αναπτυξιακά μέτρα. Όπως όμως γράψαμε οι Ευρωπαίοι "έγραψαν" κανονικά τον Ομπάμα και τον απεσταλμένο του και απαίτησαν τα νέα μέτρα που περιγράφουμε σε προηγούμενη ανάρτηση.

Έτσι ο Βενιζέλος τα ..."πήρε" σου λέει εγώ θα βγάζω τα κάστανα από την φωτιά και ο Παπανδρέου θα κάνει τα ταξιδάκια και τον πήρε τηλέφωνο να επιστρέψει πάραυτα για να αντιμετωπίσουν μαζί το θέμα.

Όπως έχουμε γράψει επανειλημμένως ο Βενιζέλος θέλει επειγόντως εκλογές, "για να απαλλαγούμε και οι δυο από αυτόν τον βραχνά", όπως φέρεται να λέι στον Παπανδρέου. Η οικογένεια όμως Παπανδρέου δεν θέλει να ακούει για εκλογές με τίποτα, επειδή ξέρει πως δεν θα ξαναδούν εξουσία και προσπαθεί να βρει τι θα κάνει με αυτό.

Την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές συνεδρίαζαν "βενιζελικοί" βουλευτές για να δουν τι θα κάνουν. Μην αποκλείετε λοιπόν την εκδήλωση προσεχώς πιέσεων και ανταρσιών για να αναγκασθεί η κυβέρνηση να πάει άμεσα σε εκλογές, τις οποίες πολλοί βλέπoυν ήδη

Άλλες πληροφορίες αναφέρουν στο μεταξύ, ότι ο πρωθυπουργός αναμένεται της Δευτέρα ή την Τρίτη να προχωρήσει είτε σε διάγγελμα, είτε σε παρέμβαση με την οποία θα θελήσει να δώσει έναν τόνο πραγματικής εθνικής καταστροφής που επέρχεται, θα προσπαθήσει να βάλει στο κάδρο της χρεοκοπίας όλους τους Έλληνες και θα τους ζητήσει να βάλουν πλάτη χωρίς να διαμαρτύρονται και να αντιδρούν.

Θα ζητήσει από τους πολίτες αρχικά να στηρίξουν τα μέτρα που έχει πάρει η κυβέρνηση, δηλαδή να σπεύσουν να πληρώσουν όλα τα χαράτσια που επιβλήθηκαν και να μην οργανώνουν κινήματα «Δεν πληρώνω φόρους».

Σε δεύτερο πλάνο θα ζητήσει από όλα τα κόμματα, τους φορείς, τα σωματεία και τους συνδικαλιστές να πάνε σε μορατόριουμ ολίγων μηνών ώστε να βγει η χώρα από το τούνελ.

Φαίνεται ότι ο πρωθυπουργός θα παίξει το τελευταίο χαρτί για να παραμείνει πρωθυπουργός. Μήπως όμως θα έδινε καλύτερες υπηρεσίες στη χώρα αν παραιτούνταν ως αποτυχημένος;

Ιδού και τι άλλο  απαιτεί η Τρόϊκα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 17/09/2011 19:31:10

    ενα διάγγελμα .. είναι προνόμιο του ....Καρόλου ..για να δούμε...

    • Kostas avatar
      Kostas @ ataktos 18/09/2011 17:48:45

      Τόπε ο Σαμαράς , έστω και με μισόλογα. Εξεταστική και Πόθεν έσχες, έστω κι αν ακολουθούσε ένα "εφόσον". Η φωνή του λαού : στο Γουδί

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/09/2011 19:38:17

    Φοβούνται την αντίδραση του λαού...θα επιστρατεύσουν τα ΠΑΝΤΑ..ακόμα κι όσα σιγούν τους τελευταίους μήνες..

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 17/09/2011 19:40:09

      Δυστυχώς τα πάντα.
      False flag τα λένε οι Αμερικάνοι.
      Τώρα πιά επαφιέται στον πατριωτισμό των Ελλήνων.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ manos 17/09/2011 19:48:49

        Αρκεί να μην αποπροσανατολιστούμε mano...το έχουμε αυτό το ελάττωμα..

      • bunker avatar
        bunker @ manos 19/09/2011 01:15:15

        ++

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/09/2011 19:39:08

    ΕΑΝ ισχύει η παραπάνω πληροφορία,πρόκειται για ένα,ΑΚΟΜΗ,ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΙΣΧΟΣ εκ μέρους του Παπανδρέου!!!Δηλαδή θα επιμείνει στην ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΗ πολιτική του που διαπνέεεται από ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΣΜΟ;;Η πασοκική παράταξη,το λιγότερο,θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί από ΧΘΕΣ!!Τριάντα χρόνια έχουν προκαλέσει ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΚΟ στη χώρα και στους πολίτες!!Ο παπανδρεϊσμός χρησιμοποιεί ΚΑΘΕ ΒΡΩΜΙΚΟ ΜΕΣΟ για να παραμείνει έστω και μια μέρα παραπάνω στην εξουσία,ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ αν η πολιτική,που εφαρμόζει,είναι ΟΛΕΘΡΙΑ για όλους μας!!!ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΙ...Η πατρίδα διαλύεται και αυτοί σκέφτονται ''διαγγέλματα'' και παραμύθια της χαλιμάς.....

    • JOHN avatar
      JOHN @ Komis Montechristo 18/09/2011 09:06:42

      @Komis Mont.Οι πρακτικες που χρησιμοποιοει ο ΓΑΠ για να επιβαλει τη βαρβαρη πολιτικη του ειναι καθαρα φασιστικες.Ψευτοδειληματα,πυροδοτηση και αλληλοσπαραγμος μεταξυ των κοινωνικων ομαδων,και κυριως ψεμα υποκρισια και εκβιασμοι.Ειναι ακρως επικινδυνοι οι ανθρωποι,και το μονο που μπορει να περιμενει η χωρα απο αυτους ειναι η ολικη καταστροφη!Γι αυτο πρεπει καποιος να τους σταματησει γιατι τα χρονικα περιθορια στενευουν δραματικα.

  4. vaggelis avatar
    vaggelis 17/09/2011 19:41:46

    θα μας μιλησει για πατριωτισμο και εθνικο καθηκον τη στιγμη που η ιταλια πηγε στη κινα για να αγορασει ομολογα της η κυπρος ζητεισε βοηθεια απο τη ρωσια ο GAP ειχε κλησει συμφωνια με το ΔΝΤ πριν τις εκλογες και ελεγε ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για να φουσκωσει μετα το ελειμμα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ

    • JOHN avatar
      JOHN @ vaggelis 18/09/2011 09:10:18

      Θα βγει καποτε στη φορα τη μιζα πειρε για να μας ριξει στα νυχια του ΔΝΤ?

      • ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
        ΑποΜηχανηςΦτωχος @ JOHN 18/09/2011 12:47:27

        Κοίτα. Η μπαζιά του χρηματιστηρίου ήταν καμια 35αριά δις και τα μοιράστηκαν πολλοί. Τούτη δω μπορεί να ναι καμιά κατοστάρα και θα τη μοιραστουν λιγότεροι.

  5. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 17/09/2011 19:48:17

    Θα του συμπαρασταθούν τα κομματόσκυλα του και τα Καρατζαφέρια!

  6. cobalt avatar
    cobalt 17/09/2011 19:50:23

    Μάλλον ακυρώνει τις εφεδρείες και τα υπόλοιπα μεσοβέζικα και μισόλογα που συντηρούσαν το πράσινο παρακράτος σε επιφυλακή μεν, αλλά ελεγχόμενο.
    Θα δείξουν το αληθινό τους πρόσωπο τώρα.
    Και θέλουν να το δούνε όλοι.

    • trans avatar
      trans @ cobalt 17/09/2011 23:14:47

      Και πως θα το δούν όλοι;;;Και πως θα συμπεριφερθούν;;;;Και τι αποφάσεις θα πάρουν;;;;;

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/09/2011 20:08:09

    Καλό θα είναι όταν πληρώνουμε τα χαράτσια να λέμε και ένα τραγουδάκι, όπως «…χαρωπά τα δυο χεράκια τα κτυπώ..»(κλαπ-κλαπ)!!!

    • BlackWhite avatar
      BlackWhite @ αλλήθωρος 17/09/2011 22:14:46

      Καθυστέρηση πληρωμής του τέλους επιτηδεύματος 3 μήνες θα έχει πρόστιμο περίπου 20 ευρώ και έτσι θα το πληρώσω,επίσης καθυστέρηση πληρωμής της ΔΕΗ (και του τέλους)μέχρι και 60 ημέρες είναι χωρίς συνέπειες.Καθυστέρηση πληρωμής έκτακτου εκκαθαριστικού έχει επιβάρυνση περίπου 2% το μήνα οπότε μια καθυστέρηση δυο μηνών σε μέσο ποσό είναι ανεκτή.Αυτά και μάλλον είναι αρκετά για να πέσει η κυβέρνηση των προδοτών.

      • popolaros avatar
        popolaros @ BlackWhite 18/09/2011 09:26:15

        +1000

        • etc avatar
          etc @ popolaros 19/09/2011 01:16:47

          +1000

          No taxation without representation

          εκλογες τωρα αλλοιως δεν πληρωνουμε μια. δεν υφισταται αντιπροσωπευση. να ενημερωθουμε ποσα ειναι τα προστικα και οι προσαυξήσεις.

  8. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 17/09/2011 20:09:43

    το χουντομεγκα πηρε σκυταλη και αρχισε την κινδυνολογια για την 6 δοση.
    πρεπει να πεσουν τα χουντοκαναλα και αμεσως θα πεσει το συστημα του γαπ και της αλητοπαρεας του.
    εκει πρεπει να συγκεντρωθουμε , εξω απο τα χουντοκαναλα και να μην τους αφησουμε να βγουνε.
    ντου τωρα.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ λαικη δεξια 17/09/2011 20:22:34

      Aυτο θα ηταν πραγματικα μια πολυ καλη ιδεα.

    • tpe avatar
      tpe @ λαικη δεξια 17/09/2011 21:06:00

      Ναι. Απλά να ζητήσει αναδρομικά τα λεφτά για την άδεια της συχνότητας. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. :)

  9. farmakeros avatar
    farmakeros 17/09/2011 20:25:06

    ΤΑ ΠΑΣΟΚΟΣΚΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΑ ,ΦΙΜΩΜΕΝΑ.
    ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΛΟΒΩΤΟΜΗΜΕΝΟΙ.ΕΠΙ ΝΔ ΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΕΔΕΝΑΝ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ,ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟΒΑΣΗ(ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΑΣΗ )ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ ΕΙΧΕ ΜΠΟΥΚΩΣΕΙ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΥ ΚΑΜΠΟΥ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΝΔ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ .ΤΩΡΑ ΜΟΥΓΚΑ...

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/09/2011 20:42:33

    Ο Πρόεδρος σαρώνει στη ΔΕΘ.

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/09/2011 20:48:29

    Μήνυμα για ΕΕ. Έχουν διαμορφωθεί 2 σχολές αντιμετώπισης των ευρωπαϊκών θεμάτων. Η μια υπονομεύει την πατρίδα μου.

    Για Ενέργεια. Καλές οι πράσινες, γαλάζιες κλπ ενέργειες αλλά πάνω απ' όλα η ΦΘΗΝΗ ενέργεια.

    • ατακτος avatar
      ατακτος @ Προφήτης 17/09/2011 22:01:17

      Προφήτη ....φτηνή και σπάταλη ενέργεια δεν υπάρχει στον κόσμο ..με εξαίρεση την Ελλάδα !!!

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/09/2011 20:51:10

    Στήριξη της διακυβέρνησης Καραμανλή.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Προφήτης 17/09/2011 21:14:03

      Κατάργηση του νόμου Ραγκούση για τους λάθρο..

      • tpe avatar
        tpe @ ΕΥΑ 17/09/2011 21:44:11

        Αν δεν κοιμόταν η κόρη μου, θα είχα ουρλιάξει... Πάντως με έπιασε ρίγη. Χαράς, ενθουσιασμού. Επιτέλους, ένας ΕΛΛΗΝΑΣ...
        Αυτό που είπε για τα βιβλία ήταν κορυφή. Καιρός ήταν...

  13. pan avatar
    pan 17/09/2011 20:51:55

    OSO PIO GRIGORA FUGEI TOSO TO KALYTERO GIAMAS NA FUGEI .AUTOS KAI OLOOI OI TEMPELIDES XARAMOFAHDES ADELFIA TOY OUUUUUUUUUUUST

  14. thanos avatar
    thanos 17/09/2011 21:10:34

    Μήπως μας ζήτηση να κατεβάσουμε και το παντελόνι δεν νομίζω Γιωργάκη αρκετά πια

  15. Orestios avatar
    Orestios 17/09/2011 21:22:47

    Μηνυστε του πως θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατα ώστε να μπεί φυλακή

  16. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 17/09/2011 21:56:30

    Ομιλία με τέτοια πυγμή και σιγουριά δεν έχει ξαναγίνει στην ΔΕΘ.Έθιξε θέματα που θεωρούνταν απλησίαστα:
    1.ΑΟΖ
    2.Μαζικό επαναπατρισμό λαθρομεταναστών
    3. Ορυκτός πλούτος, εξαγωγές, καινοτομίες, αγροτικά προϊόντα
    4. Ελληνική και όχι διεθνιστική παιδεία
    5. Κατάργηση του νόμου Ραγκούση
    6. Γεωπολιτικές συμμαχίες-αγωγοί-Ρωσία

  17. kp8 avatar
    kp8 17/09/2011 22:06:57

    Μετά από αυτήν την συγκλονιστική ομιλία Σαμαρά, δεν θ' αντέξω διάγγελμα από το Γιωργάκη, ιδίως να τον ακούσω μ' αυτό το ξέπνοο ύφος να μιλά "για την πατρίδα" του, όπου όλοι ψαχνόμαστε να καταλάβουμε ποιαν εννοεί. Τα μόνα λόγια που μπορώ ν' ακούσω από τον ΓΑΠ είναι η προκήρυξη εκλογών. Τίποτ' άλλο.

  18. SZAE avatar
    SZAE 17/09/2011 22:45:32

    Tην δευτερα ξεκιναει και η γεωτρηση στην Κυπρο. Ολα μαζι θα πέσουν, συντονισμένα.

  19. XARILAOS avatar
    XARILAOS 17/09/2011 22:46:26

    Συγκλονιστική ομιλία Σαμαρά ΑΝΕΒΗΚΑ ναι ρε μπορουμε ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ οχι κοτουλες ευρωπαιοι στο διαλο η θλιψη του γαπ

  20. mixalis avatar
    mixalis 17/09/2011 22:55:41

    Δυστυχώς, όσο το 98% των ΜΜΕ τον στηρίζει (λυσσαλέα μάλιστα) θα μπορεί να κάνει όσα επικοινωνιακά παιχνίδια χρειάζεται.
    Κ τα πρόβατα θα υπακούμε.

  21. dimitris avatar
    dimitris 17/09/2011 23:01:32

    εννοεις και ...χρεωκοπία;

  22. Orestios avatar
    Orestios 18/09/2011 02:45:10

    O Παπανδρέου έχει πέσει ήδη.

    • Tem avatar
      Tem @ Orestios 18/09/2011 04:22:40

      μακάρι να έχει πέσει.

  23. τάσος avatar
    τάσος 18/09/2011 05:25:02

    άιντε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. πέσανε ή ακόμη περιμένουμε. άιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

  24. θινκ avatar
    θινκ 18/09/2011 09:06:54

    Τώρα με τον Σαμαρά θα μπούνε τα πράγματα στην θέση τους. Θα δούμε άσπρη μέρα επιτέλους. Σίγουρα θα έρθει και θα αλλάξει τα πράγματα. Νομίζω ότι είναι ο μονόδρομος και αν βγει και με μεγάλη διαφορά (που θα βγει) να δείτε την Μέρκελ πως θα τον τρέμει. Θα βάλει εμπρός και την ΑΟΖ άμεσα και θα ησυχάσουμε με τους απέναντι. Μετά θα πάρει εμπρός η αγροτιά αφού θα έχουμε διώξει τους μετανάστες και θα δημιουργηθούνε θέσεις εργασίας για τα Ελληνόπουλα που θέλουν να επιστρέψουν στην Ελληνική γη. Είμαι σίγουρος ότι θα γράψει μαι νέα σελίδα στην ιστορία της Ελλάδας. Τον έχουμε ανάγκη!

    • Λασκ avatar
      Λασκ @ θινκ 18/09/2011 12:32:35

      Όλη αυτό η γελοία κινητικότητα της κυβέρνησης στόχο έχει να εκβιάσει το λαό να πληρώσει τα χαράτσια και να δεχτεί κάθε είδους αντιλαϊκά μέτρα, και να μην ασχοληθεί με την πατριωτική ομιλία του Σαμαρά στη ΔΕΘ. Δεν τους αρέσει καθόλου ο αέρας που έχει πάρει τελευταία.

  25. popolaros avatar
    popolaros 18/09/2011 09:31:25

    O giorgakis έχει τελειώσει και το ξέρει πολύ καλά.
    Από βδομάδα σε βδομάδα πάει.
    Μέχρι και στην Ευρώπη πήραν χαμπάρι ότι τα χαράτσια θα μείνουν απλήρωτα.
    Τον άδειασε και ο Σόιμπλε για το παραμύθι της ακύρωσης του ταξιδιού και επιστροφής.
    Σήκω φύγε...δεν σε πιστεύουμε, δεν σε γουστάρουμε.
    ουρτ.

  26. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 18/09/2011 10:32:00

    -Είναι πολύ πιο τίμιο να παραιτηθούν, για το συμφέρον της χώρας , αφού η πολιτική τους είναι αδιέξοδη, παρά να συνεχίζουν αυτήν την καταστροφική πορεία για τη χώρα, που οδηγεί σε κοινωνικές αναταράξεις.

    -Να κάνουν εκλογές, για να μεταβούμε ειρηνικά σε αλλαγή πολιτικής.
    Δεν έχει πια νόημα, όταν αποτυχαίνεις στο εσωτερικό και το εξωτερικό, να επιμένεις, να κάνεις σπασμωδικές κινήσεις, να παίρνεις δυσβάχτακτα μέτρα που εξωθούν στα άκρα το λαό, αλλά και που δεν έχουν και αποτελέσματα, γιατί αυτή η στάση δεν βγάζει σε καλό.

    -Να μην εκμεταλλεύονται την σύνεση που δείχνει ο Α. Σαμαράς, ο οποίος πολύ εύκολα μπορούσε χθές να πυροδοτήσει καταστάσεις ανατροπής τους.

    • Λασκ avatar
      Λασκ @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 18/09/2011 12:34:55

      Πολύ καλές οι σκέψεις σου αλλά ποιος σου είπε ότι είναι έντιμοι. Κάθε άλλο. Με κάθε τρόπο εδώ και δύο χρόνια μας δείχνουν ότι δεν έχουν καθόλου φιλότιμο.

  27. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/09/2011 11:55:44

    Τελικά πολύ κουράζεται αυτό το παιδί.
    Ταξιδάκια στο εξωτερικό, βόλτες με το κανό και….διαγγέλματα!!!
    Μα πότε ξεκουράζεται;;;

  28. Λασκ avatar
    Λασκ 18/09/2011 12:27:27

    Εγώ πιστεύω ότι με τα καμώματα αυτά θέλησαν να εκβιάσουν το λαό, γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι δεν θα μασήσει άλλο, από τη μία και από την άλλη να καλύψουν την πατριωτική ομιλία του Σαμαρά. Ποιοι ασχολήθηκαν σήμερα με το τι είπε ο Σαμαράς;

  29. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 18/09/2011 12:56:01

    Φίλε factorx με μπέρδεψες. Αναφέρεις ότι: "...Το ΔΝΤ και η Τρόικα απέρριψαν τα τελευταία μέτρα της κυβέρνησης που ανακοίνωσε ο Βενιζέλος και ειδικά την εισφορά για τα ακίνητα επειδή την θεωρούν “υφεσιακή” ..." και λίγο πιο κάτω αναφέρεις ότι: "...Ο Παπανδρέου πίστευε ότι ο αμερικανός υπουργός Οικονομικών και απεσταλμένος του Ομπάμα στο Ecofin, Τ. Γκάιτνερ, θα έπειθε τους Ευρωπαίους να πάρουν αναπτυξιακά μέτρα. Όπως όμως γράψαμε οι Ευρωπαίοι “έγραψαν” κανονικά τον Ομπάμα και τον απεσταλμένο του ..." Αυτά τα δύο είναι λίγο αντιφατικά. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ. Μήπως τελικά τα πράγματα είναι πιο απλά? Θέλουν το ξεπούλημα της χώρας και το επιτυγχάνουν με τη βοήθεια των εγχώριων Κουίσλινγκ!!!

    • The Saint avatar
      The Saint @ Μαθηματικός 18/09/2011 13:57:18

      Mα, τα έχω πεί τόσες φορές αγαπητέ Μαθηματικέ... Δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο I.Q. ή τη ...λύση εξισώσεων γιά να το καταλαβει κάποιος...