#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2012 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο το παρασκήνιο για την εκλογή του νέου Γραμματέα της ΝΔ



Βγήκαν τα μαχαίρια από τα θηκάρια στη Νέα Δημοκρατία και οι βασικοί μονομάχοι, ο Νικήτας Κακλαμάνης με τον Μανώλη Κεφαλογιάννη είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν, μεθαύριο Πέμπτη, τη θέση του γραμματέα της Νέας Δημοκρατίας.

Μπορεί η διαδικασία να μην έχει την αίγλη του παρελθόντος, αλλά θα είναι μια εσωκομματική αναμέτρηση μετά από αρκετό χρονικό διάστημα και να θυμίσουμε ότι ο απερχόμενος γραμματέας και νυν υπουργός Υγείας, ο Ανδρέας Λυκουρέντζος είχε εκλεγεί δια βοής.

Η εκλογή γραμματέα, που αναβλήθηκε μια φορά - δεύτερη δεν γινόταν λόγω των αντιδράσεων και των σχολίων που θα υπήρχαν- αποτελεί ένα δυνατό εσωκομματικό τεστ για τον Αντώνη Σαμαρά, αν και ο ίδιος δεν αναμείχθηκε καθόλου στη συγκεκριμένη διαδικασία, όπως επιμένουν να λένε οι συνεργάτες του.

Η ανάμειξη κεντρικών στελεχών του Συγγρού υπέρ της υποψηφιότητας Κεφαλογιάννη προκάλεσε την οργή του Κακλαμάνη που έχει και τη στήριξη αρκετών σαμαρικών αρκετοί από τους οποίους διαμαρτύρονται έτσι γιατί δεν προτιμήθηκαν στις αναθέσεις κυβερνητικού έργου.

Πολλά γράφονται και πολλά λέγονται στο παρασκήνιο για την εκλογή του γραμματέα, αλλά αρκετά μένουν κρυφά, όπως η οργή του Νικήτα Κακλαμάνη που θεωρεί ότι τον πολεμάει  ένα κομμάτι τουλάχιστον της Συγγρού, αν και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν αποκαταστάθηκαν πλήρως οι σχέσεις του με τον Σαμαρά.

Ο Ν. Κακλαμάνης επιμένει ότι τον υπονομεύουν και επειδή δεν μπορεί να καταφερθεί ευθέως στο πρωθυπουργικό περιβάλλον, επέλεξε να κτυπήσει τον Κώστα Ζωντανό, που είναι ο γραμματέας Οργανωτικού της Ν.Δ. Έτσι, ζήτησε την εξαίρεση και αντικατάσταση του κ. Ζωντανού από την κεντρική εφορευτική επιτροπή των εκλογών. Έστειλε και επιστολή στον Λυκουρέντζο, ο οποίος όμως δεν θα τον αντικαταστήσει.

Τον ισχυρισμό ότι τον πολεμάνε επανέλαβε ο κ. Κακλαμάνης και στον κ. Σαμαρά όταν τον συνάντησε την περασμένη Τετάρτη στο πρωθυπουργικό γραφείο. Εκεί γύρω στα μεσάνυκτα, και αφού ο Σαμαράς είχε τελειώσει το δείπνο στο Μουσείο της Ακρόπολης με τον Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, συναντήθηκε με τον Κακλαμάνη - είχε προηγηθεί πριν και συνάντηση με τον Κεφαλογιάννη άλλη μέρα - και προσπάθησε να δει τι γίνεται.

Ο Κακλαμάνης ζήτησε ουδετερότητα και άρχισε να μιλάει επιθετικά για ορισμένους συνεργάτες του Πρωθυπουργού, ο οποίος μπροστά του φώναξε τον Κώστα Μπούρα, το διευθυντή του γραφείου του. «Κώστα θέλω ουδετερότητα. Εμείς δεν ασχολούμαστε» είπε ο Σαμαράς, για να δείξει έμπρακτα στον Κακλαμάνη ότι δεν υπάρχει εμπλοκή.



Ο πρώην δήμαρχος, μπορεί να έφυγε πιο ήρεμος, αλλά δεν σταμάτησε να πιστεύει ότι τον πολεμάνε και μόλις την περασμένη Κυριακή είδε στην εφημερίδα Real News του Χατζηνικολάου, ρεπορτάζ της δημοσιογράφου Χριστίνας Κοραή, το οποίο αποδίδει σε συνεργάτη του Σαμαρά.  Και καταλαβαίνετε τι ακούστηκε στο παρασκήνιο, ενώ ο νεαρός βουλευτής Βοιωτίας Γιάννης Καράμπελας που αναφερόταν στο δημοσίευμα, διαρρήγνυε τα ιμάτιά του, ότι δεν έχει εμπλοκή για να γίνει πιστευτός από τον Νικήτα.

Γιατί έχει ... πέραση ο Νικήτας; Σας ενημερώνουμε λοιπόν ότι τον στηρίζει ένα τμήμα των λεγόμενων σαμαρικών που δεν επιθυμούν τον Κεφαλογιάννη, ενώ τους συνδέει και φιλία με τον Κακλαμάνη από την εποχή της Πολιτικής Άνοιξης.

Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι πολλοί βουλευτές της νέας γενιάς που βλέπουν την επόμενη μέρα στη Ν.Δ. και φαντάζονται τους εαυτούς τους - τρομάρα τους - διαδόχους του Σαμαρά όταν φθάσει εκείνη η στιγμή, συμμάχησαν μαζί με τον Κακλαμάνη.

Το σκεπτικό είναι πως ο Νικήτας τους έχει πει, ότι θα αποχωρήσει σε τρία χρόνια, αυτή τη θέση θέλει και τίποτα άλλο και "δεν θα τον έχουμε στα πόδια μας". Προφανώς δεν γνωρίζουν, ή θέλουν να ξεχνούν, ότι και άλλη φορά ο Νικήτας είπε πως θα αποχωρήσει από την κεντρική πολιτική σκηνή, αλλά δεν τήρησε την υπόσχεσή του. Το 2006 όταν για να τον ψηφίσουν για Δήμαρχο Αθηναίων δήλωνε σε όλους τους τόνους ότι θα ολοκληρώσει την πολιτική του σταδιοδρομία στο Δήμο Αθηναίων και πως κλείνει τον κύκλο του στην πολιτική επιστρέφοντας κοντά στους πολίτες.

Δείτε για παράδειγμα τι έλεγε τότε σε συνέντευξή του στο περιοδικό “Εικόνες”: “Είμαι 17 χρόνια στη λεγόμενη κεντρική πολιτική σκηνή. Από το 89 μέχρι σήμερα συνεχώς. Εκτιμώ λοιπόν ότι 17 χρόνια ήταν αρκετά για να κάνω ότι καλό ή κακό στο τόπο μου. Δεύτερον έχω μάθει στη ζωή μου (και το τηρώ σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό), ότι λέω να το υλοποιώ. Το Φεβρουάριο του 90, λίγο πριν τις εκλογές, είχα δημοσιεύσει ένα άρθρο στη Καθημερινή, όπου έλεγα ότι ένας πολιτικός μετά από 4 κοινοβουλευτικές θητείες πρέπει να αδειάζει το Κοινοβουλευτικό έδρανο για κάποιον νεώτερο. Άρα η απόφαση της αποχώρησης από τη λεγόμενη κεντρική πολιτική σκηνή είχε παρθεί και είχα ενημερώσει σχετικά τον Πρωθυπουργό..”

Φυσικά, ακόμα εδώ είναι

Για την ιστορία, ο Κακλαμάνης έχει τη στήριξη Στυλιανίδη, Χατζηδάκη, Κυριάκου Μητσοτάκη, Αρη Σπηλιωτόπουλου, και καταλαβαίνετε με ποιο σκεπτικό τον στηρίζουν, ενώ τον βοηθάει και το καραμανλικό σύστημα σε μεγάλο βαθμό και αρκετοί βουλευτές.

Σε αυτό το μπρα ντε φερ, ο Φίλιππος Ταυρής, που τον στήριζε το σύστημα Σαμαρά για γραμματέα αλλά δεν του βγήκε και αναγκάστηκε να αναβάλλει τις εκλογές, έκανε πίσω, παρά τα όσα ηρωικά έλεγε στο παρασκήνιο και τελικά ο Σαμαράς τον όρισε επικεφαλής των οργανωτικών διαδικασιών για το επερχόμενο συνέδριο του κόμματος που έχει αναβληθεί.

Σε κάθε περίπτωση και για τους λόγους που αναφέραμε πολλές φορές εδώ το μόνο που καταφέρνει η ΝΔ με όλα αυτά είναι να συντηρεί την παλαιοκομματική νοοτροπία και να γυρίζει το ρολόι σε παλαιότερες εποχές, καταδικασμένες και από την ιστορία και από τον λαό.

Ρεπόρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 28/08/2012 12:51:02

    μα ποιος ασχολειται την σημερον ημερα με τις κοντρες τους?
    εδω η χωρα πεθαινει καθε μερα.

    • Κάτων avatar
      Κάτων @ Enzo 28/08/2012 14:28:04

      Enzo, σε όλες τις σχετικές αναρτήσεις υπερθεματίζεις για τις αλλαγές στη ΝΔ. Και τώρα που αλλάζει ο Γραμματέας - γεγονός που αφορά τις αλλαγές - δεν σε ενδιαφέρει. Το συμπέρασμά μου είναι ότι στηρίζεις δηλαδή όπως όλοι οι φίλοι σου στους ΑΝΕΛ γιατί έτσι θα διαλυθεί το κόμμα

      • Enzo avatar
        Enzo @ Κάτων 28/08/2012 21:53:27

        Δεν εμπνεει η ΝΔ πλεον.Μετα τον Σαμαρα το χαος.
        μην τα λες σε μενα αυτα.

  2. Tassos avatar
    Tassos 28/08/2012 12:51:20

    Ενδιαφέρει κανέναν στην Ελληνική κοινωνία ποιός θα εκλεγεί?

    • JKAL avatar
      JKAL @ Tassos 28/08/2012 12:55:30

      Η εκλογή έχει τη σημασία της και ενδιαφέρει τους παραταξιακούς φίλους.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ JKAL 28/08/2012 17:53:16

        Σωστα !Ενδιαφερει τους 800.000 ψηφοφορους των εσωκομματικων εκλογων της ΝΔ του Νοεμβριου του 2009!Οσο για τον Νικητα γραψτα- κλαψτα θορυβο κανει και τιποτα αλλο !Εδω εχασε απο τον Καμινη και δεν θα χασει απο τον Κεφαλογιαννη !

  3. tak avatar
    tak 28/08/2012 13:10:29

    Κάτω από τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί στο εσωτερικό της ΝΔ, καλλίτερα θα είναι ο Πρόεδρος του Κόμματος να καταργήσει εντελώς τη θέση του Γενικού Γραμματέα, προς το παρόν ή δια παντός.
    Η αξιωματική αντιπολίτευση απειλεί πως "θα τα πούμε στους δρόμους". Στους δρόμους προφανώς δεν θα κατεβεί η ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ ή μόνο αυτή...
    Πιστεύει λοιπόν κανείς πως ένας ΓΓ της νέας Δημοκρατίας, εκ των δύο που φαίνονται ως υποψήφιοι, είναι ικανός και σε θέση να τα βάλει με τους "απέναντι" ή έστω, να διοικήσει το κόμμα; Εμείς δεν το πιστεύουμε καθόλου.
    Δείτε τα σχόλια του κόσμου... Όσο άσχετος με τη διοίκηση στάθηκε ο προηγούμενος ΓΓ που -τρομάρα του- έγινε και υπουργός, έτσι και χειρότεροι θα είναι και τούτοι, όποιος και να εκλεγεί...
    Κάποιοι μετράνε δυνάμεις και καλά θα κάνει ο κ. Σαμαράς να τους κόψει και την όρεξη και τα πόδια...
    Επιτέλους ας διορίσει έναν της αρεσκείας του ο κ. Σαμαράς και μη μου λέτε για δημοκρατικές διαδικασίες. Για να εφαρμοσθούν αυτές χρειάζεται κόμμα υγιές και σοβαρό και η ΝΔ δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Πέραν του Αντωνίου Σαμαρά και κάποιων λίγων που υπάρχουν και παλεύουν δίπλα του, δεν υπάρχει τίποτε άλλο.
    Επιτέλους ας πάψουμε να παίζουμε με τους κληρονόμους, τα τζάκια, τους Κολωνακιώτες και τους ελέω Θεού. Ο κόσμος υποφέρει κι αυτοί δεν έχουν πάρει τίποτα χαμπάρι.
    Ο κ. Αντώνης Σαμαράς, όπως είχε κάνει στο παρελθόν, που αρνήθηκε το Κολωνάκι και συμπορεύτηκε με τα παιδιά της επαρχίας, να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να δώσει λύση εδώ και τώρα!

    • tak avatar
      tak @ tak 28/08/2012 14:00:29

      Οι περισσότεροι από αυτούς δεν δικαιούνται να ομιλούν...
      Η "παρέα της Εκάλης" ή κάτι τέτοιο, δεν είναι κατ' ανάγκη ούτε καν εκπροσωπεί τα πιστεύω και την ιδεολογία της συντηρητικής ή όπως αλλιώς θέλετε να την πείτε, παράταξης...
      Ο πατέρας μου -και πιθανά και πολλών από σας οι πατέρες- δεν θέλει να πάει αλλού αλλά δεν έχει και καμιά σχέση με την "παρέα της Εκάλης" και αντιλαμβάνεστε γιατί και πώς...
      Συνεπώς, όχι άλλο "Εκάλη"...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 28/08/2012 14:10:58

      Καλημέρα tak.
      Εδώ ο κόσμος καίγεται και η γριά χτενίζεται, μου φαίνεται. Τι νόημα έχει το κυνήγι αξιωμάτων αυτού του είδους τέτοιες εποχές; Μήπως για την ιδεολογική ανασυγκρότηση της παρατάξεως; Ή μήπως προετοιμάζονται για την επόμενη μέρα εγγράφοντας υποθήκες για το μέλλον; Αν δεν υπήρχε τόση δυστυχία γύρω μας πραγματικά θα ήταν για γέλια η κατάσταση.

      • tak avatar
        tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/08/2012 14:21:13

        Γεια σου Γιάννη.
        Γι αυτό και αναφέρθηκα στους δύο και τον προκάτοχο... Μηδέν όλα. Άλλωστε δε φαίνεται να παραδίδει κανένα κόμμα αρχών ο κ. Λυκουρέτζος.
        Και η κατάσταση είναι για γέλια, όπως επισημαίνεις...

        • Γ. Ε. Καλογρίδης avatar
          Γ. Ε. Καλογρίδης @ tak 29/08/2012 07:53:59

          Το κόμμα αρχών ή μη είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του Προέδρου. Ο Γραμματέας διαχειρίζεται τα διοικητικά -κυρίως τα οργανωτικά- του κόμματος.
          Επομένως, ...

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 28/08/2012 13:33:38

    τι τους λες ρε φίλε τώρα...
    κόμμα uber alles και τα μυαλά στα κάγκελα.

    Την καρέκλα να πάρουμε και κατι οι αμερικάνοι, κάτι οι ευρωπαίοι, κάτι κανένα έντοκο γραμμάτειο, κάτι το καλό το ριζικό μας, θα τη βρούμε την άκρη. Αυτή ήταν και είναι η "πολιτική σκέψη" όλων των κομματόσκυλων και των κομματαρχέων όλα αυτά τα χρόνια και γι'αυτό φαλιρήσαμε.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 28/08/2012 14:02:14

    Αποδεδειγμένα, όποιος αξιοσέβαστος ιατρός γίνει πολιτικός, γίνεται γραφικός. Αποδεδειγμένα και ανεξαρτήτως κόμματος.

  6. romeo avatar
    romeo 28/08/2012 14:02:46

    Και ποιον θέλετε, αν θέλετε, αγαπητέ tak Γραμματέα στο κόμμα; Τον Πανοζάχο;

    • tak avatar
      tak @ romeo 28/08/2012 18:56:43

      Μακάρι να μπορούσε ή να υποχρεώνονταν ο Δημήτρης Πανοζάχος να αναλάβει αυτό το ρόλο...
      Θα έλυνε πάρα πολλά προβλήματα και το κόμμα θα παρουσιάζονταν εν παντί τόπω και χρόνω σοβαρό και πειθαρχημένο...
      Οι υπηρεσίες του θα λειτουργούσαν καθώς και τα τοπικά του γραφεία... Και θα είχε και λόγο ύπαρξης στη συνείδηση του μέλους.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 28/08/2012 15:15:35

    Όλα σχεδόν τα ονόματα που ακούστηκαν ή ακούγονται είτε ως υποψήφιοι είτε ως υποστηρικτές της μίας ή της άλλης υποψηφιότητας, συμμετείχαν στο ανήθικο και στρεβλό πελατειακό σύστημα, που οδήγησε τη χώρα στην καταστροφή. Δυστυχώς δεν υπάρχει πιθανότητα με αυτά τα πρόσωπα να δοθεί λύση. Μόνο ένα γερό ταρακούνημα-καταστροφή; ίσως-είναι πιθανό να οδηγήσει σε αναγέννηση. Δεν είναι αυτοί οι 100-200 που αποτελούν τους πρωτοκλασάτους αυτών των πλέον διεφθαρμένων κομμάτων, που θα σώσουν την πατρίδα-δεν κάνω τον κόπο να αναφερθώ στην αριστερά ή τη χρυσή αυγή, αυτοί συνιστούν κρυφούς και φανερούς εχθρούς της δημοκρατίας, αντίστοιχα-.Η λύτρωση θα έρθει από μέσα από τη μαζική συμμετοχή προσώπων στην ενεργό πολιτική, που η ηθική, η εργατικότητα και η ανιδιοτέλεια, είναι βασικά στοιχεία του χαρακτήρα τους και τέτοια πρόσωπα υπάρχουν πολλά στη Ν.Δ αλλά και στο ΠΑΣΟΚ. Καιρός να έρθουν στο προσκήνιο, με ποιο τρόπο; Πρέπει να ενεργοποιηθούμε όλοι, γιατί θέλει πολύ κόπο προκειμένου να μας αδειάσουν τη γωνιά όλοι αυτοί οι τσαρλατάνοι, σαλτιμπάγκοι της πολιτικής . ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!!!!

  8. Jim Bim avatar
    Jim Bim 28/08/2012 15:18:46

    Νομίζω ότι πιο έντιμη στάση είχε απέναντι στον Σαμαρά ο Μ Κεφαλογιάννης, ο Κακλαμάνης φέρθηκε αλαζονικά στον Πρόεδρο ….

    Άσε που ο Κεφαλογιάννης είναι και Κρητικός ….

  9. Κάτων avatar
    Κάτων 28/08/2012 15:35:15

    Μου το λένε και δεν το πιστεύω. Ο Συμπιλίδης στηρίζει ...Νικήτα. Απίστευτο για να είναι αληθινό. Εκτός κι αν για μια ακόμα φορά οι κόντρες του παρελθόντος επηρεάζουν και το παρον

  10. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 28/08/2012 15:35:41

    Ο Παπαμιμίκος τον Νικήτα θα στηρίξει;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ αναγνωστης 28/08/2012 19:20:01

      Πάντως η υποψηφιότητα του Κεφαλογιάννη τού άλλαξε τα σχέδια...

  11. xbab avatar
    xbab 28/08/2012 16:53:09

    Ψηφοφόρους που θα βρουν....

  12. critical avatar
    critical 28/08/2012 17:13:22

    '' ΈΞΩ ΚΟΥΚΛΑ - ΜΕΣΑ ΠΑΝΟΥΚΛΑ ''
    Δυστυχώς Αντώνη μας..... Υπάρχει και ... φραγγέλιο...
    Άν είχες μονοκομματική κυβέρνηση με 152-153 βουλευτές ΝΔ θα σε είχαν
    ήδη ρίξει...

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 28/08/2012 17:54:02

    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι στο Δημόσιο υποχρεούσαι σε έξοδο και συνταξιοδότηση μετά τα 65. Και αν αυτό είναι σωστό, γιατί πρέπει να πιστέψω ότι, κάποιος στην ίδια ηλικία, θα είναι ιδανική επιλογή για μια νευραλγική θέση, όπως του ΓΓ του κόμματος ;
    Εδώ οι Βραζιλιάνοι που διαθέτουν και καλύτερο phisique, από εμάς τους Έλληνες, δεν έχουν καν, υποχρεωτική την ψήφο από τα 65 και πάνω :)

  14. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 28/08/2012 19:09:19

    Αντί τού Νικήτα (Ομερ - Πριώνη) προτείνω Ζάχο Χατζηφωτίου .
    Έχει τσαγανό , χιούμορ και πολέμησε και στο Ελ Αλαμέϊν .

  15. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 28/08/2012 20:20:02

    Η θεση του Γραμματεα ειναι σημαντικη .Ο Λυκουρεντζος ασχοληθηκε προσπαθησε και εβγαλε δουλεια μαζι με τους λιγους που τον βοηθησαν.Μεταξυ
    Κεφαλογιαννη και Κακλαμανη προτειμουμε τον πρωτο ως νεοτερο αρκει να μην ειναι μονο αγυριστο κεφαλι και να ακουει περισσοτερο.Η καλυτερη λυση θα ηταν μη κοινοβουλευτικος οπως ο Ταυρης δυστυχως ομως απεσειρε την υποψηφιοτητα του
    για να ασχοληθει με τα οργανωτικα του επερχομενου συνεδριου. Για τον Πανοζαχο μην μιλατε γιατι παντα ηταν για την παρτη του πολλα χρονια τωρα και εχει καβαλησει οχι το καλαμι αλλα το μπαμπου που δεν σπαει γιατι εχει ελαστικοτητα .ΟΙ αλλαγες στην δομη και λειτουργια του κομματος ειναι απαραιτητες για να ειμαστε χρησιμοι και αποτελεσματικοι για την Πατριδα ,τους Συμπολιτες μας και για να βοηθησουμε τον προεδρο και πρωθυπουργο Σαμαρα στο δυσκολο εργο.Εμεις θα ειμαστε εδω ως δεξιοι ,ως Λαικη Δεξια για να βοηθησουμε οπως παντα.ΣΗΜΕΙΩΣΗ -----Σαν αυριο 29 Αυγουστου 1949 ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ νικησε τους κουμμουνιστες του "Δημοκρατικου Στρατου"στον ΓΡΑΜΜΟ και εχουμε σημερα μια ΕΛΛΑΔΑ ελευθερη.Δυστυχως
    καποιοι βολεμενοι το ξεχνουν και το αναφερω για να θυμηθουμε την προσφατη ΙΣΤΟΡΙΑ μας που οι νεοι δεν γνωριζουν και οι παλαιοτεροι ΞΕΧΝΟΥΝ.Περιμε-
    νω να δω αν θα υπαρξουν αναφορες και κειμενα η θα παραμεινει ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΔΡΥΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ και ΠΩΓΩΝΙΑΝΗΣ η μοναδικη φωνη για αυτα τα γεγονοτα της προσφατης ΙΣΤΟΡΙΑΣ μας.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ νταβελης γιωργος 29/08/2012 10:44:11

      Μπραβο σου για την αναφορα !Με συγκινησες !''Δεν θα μας τρομαξουν το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ '' ειπε ο παναξιος ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΔΡΥΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ και ΠΩΓΩΝΙΑΝΗΣ στην αναφορα του για τον ΓΡΑΜΜΟ !Ιτε παιδες Ελληνων !

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/08/2012 21:08:19

    Οι τρεις τελευταίες σειρές τα λένε όλα.Άφθονος προβληματισμός προσφέρεται από το ίδιο το Antinews με πολλά κείμενα,που έχουν αναρτηθεί,και αφορούν τις κρίσεις όλων των πολιτικών χώρων.Μεταξύ άλλων,κατά τη προσωπική μου γνώμη,δύο κείμενα είναι πολύ σημαντικά (μ'εκπληκτικό τίτλο-ανεξάρτητα αν κάποιος συμφωνεί ή διαφωνεί με όσα γράφηκαν και αναλύθηκαν) και αναφέρονται στο κεντροδεξιό χώρο:
    Το πρώτο αναρτήθηκε μέσα Νοεμβρίου με τίτλο ''η καθεστωτική,η ενοχική και η πατριωτική δεξιά'' και το δεύτερο κοντά στα τέλη Ιουνίου με τίτλο ''οι εκλογές επιβεβαίωσαν το τέλος της ΝΔ''.Ρίχνεται μπόλικο νερό στο μύλο της κριτικής διάθεσης και τονίζονται λάθη,παραλείψεις,αδυναμίες της παράταξης (από το μακρινό παρελθόν) που εξακολουθεί,ακόμη,να διακατέχεται σ'επίπεδο λειτουργίας από παλαιοκομματική-παρακμιακή νοοτροπία.

  17. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 28/08/2012 21:15:39

    ....Καμιά καινούρια πρόταση υποβολής δεν έχει αυτό το κόμμα ;Πώς θα πιάσει το σφυγμό του νέου ψηφοφόρου ;Πως θα προσελκύσουν τους νέους απολίτικ .Με παλιές συνταγές αυγά δεν βάφονται .Χρειάζονται ανανεωτικά ,πρωτοποριακά συλλογικά πρόσωπα .Με ανακύκλωση προσώπων δεν παράγεται πολιτική.Προσωπική μου άποψη είναι ότι το κόμμα χρειάζεται ένα δυναμικό επικοινωνιακό νέο και όχι ισορροπιστή τάσεων .

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 28/08/2012 22:49:05

    Αν θυμάμε καλά ο Κεφαλογιάννης δεν ήταν μεταξύ αυτών των τιτάνων της πολιτικής που μέσα σε 10 ημέρες 'εκανε μνημειώδη κολοτούμπα σε ότι αφορά τη δανειακή προκεμένου να μη χάσει το βουλευτικό έδρανο; Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε λεβέντες!

  19. δημης avatar
    δημης 29/08/2012 01:04:59

    βατραχομυομαχίες.....

  20. GGL avatar
    GGL 30/08/2012 10:59:27

    Μία εκλογή χωρίς κανένα ουσιαστικό περιεχόμενο. Μία ακόμη ανοησία από τις πολλές του Καραμανλή, όπως πάντα η ΝΔ άρχισε να εκλέγει γραμματέα (γύρω στο 2000) ζηλεύοντας και συρόμενη από το ΠΑΣΟΚ που άρχισε να εκλέγει γραμματέα από το 1990. Άν έπρεπε να υπάρχει αυτή η θέση θα έπρεπε να διορίζεται από τον Πρόεδρο και τέλος. Τώρα πρέπει να ασχολούμαστε μέ δύο ψώνια-ασήμαντες μετριότητες, ιδιαίτερα ο Κακλαμάνης είναι "τρία πουλάκια κάθονται". Ακόμη δυσκολεύομαι να ξεχάσω την απίστευτη ανοησία που είπε παραμονές των εκλογών του 2010 στην Αθήνα ότι υπάρχει συνομωσία από τον Τ.Σόρος ώστε να μην επανεκλεγεί δήμαρχος γιατί ενοχλεί το διεθνές κατεστημένο. Για να μη θυμηθούμε τι πάρτυ έγινε επί της υπουργίας του στο Υγείας που μαζί με το άλλο νούμερο Αβραμόπουλο κατάφεραν σε 5 χρόνια να εκτοξεύσουν τις δαπάνες φαρμάκων στα ύψη, χωρίς ποτέ να λογοδοτήσουν για την οικονομική λεηλασία της χώρας.