#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2012 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο το ΠΑΣΟΚ του Άκη στο ΣΥΡΙΖΑ...



Έχουμε γράψει επανειλημμένως για τους ... παλαιοπασόκους που έσπευσαν στο πλευρό του Α. Τσίπρας για να μεταλαμπαδεύσουν την πράσινη τεχνογνωσία των διορισμών και του κρατισμού στους… νεοσσούς του ΣΥΡΙΖΑ προκειμένου να γίνει κόμμα εξουσίας. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι μερικοί από τους στενούς συνεργάτες του κ. Τσίπρα ήταν κάποτε τα… δεξιά χέρια του προφυλακισμένου για τις μίζες Ακη Τσιχατζόπουλου.

Παραδείγματα:

- Ο Αντώνης Κοτσακάς, πρώην υφυπουργός Εργασίας και Υπουργός Αιγαίου, στενός συνεργάτης του Άκη. Αθόρυβα πριν τις εκλογές πέρασε στον ΣΥΡΙΖΑ αφού είχε αποχωρήσει πέρυσι από το Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ. Ανέλαβε την οργανωτική ανασυγκρότηση του ΣΥΡΙΖΑ και δεν μπήκε την τελευταία στιγμή στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας διότι έσκασε το σκάνδαλο του Τσοχατζόπουλου.

- Ο Ευάγγελος Χωραφάς  συνεργάτης και σύμβουλος του Ακη επί χρόνια, που ανέλαβε να συμβουλεύει τον Α. Τσίπρα σε θέματα πολιτικής και οργάνωσης.

- Πολύ γνωστός Τσοχατζοπουλικός είναι και ο πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ, Γιώργος Ραυτόπουλος,  ο οποίος προσχώρησε στον ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τον Σπύρο Κότσια που διετέλεσε πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών. Κι αυτός σύμβουλος του Αλέξη για το πώς γίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ… ΠΑΣΟΚ. Θυμίζουμε ότι ο Ραυτόπουλος είχε αποτελέσει στόχο της «17 Νοέμβρη».

Όπως διαβάζουμε τώρα στο "Πρώτο Θέμα" δήλωσαν χθες  υποστήριξη στον ΣΥΡΙΖΑ άλλα 127 στελέχη του ΠΑΣΟΚ που ανήκαν σε μια τάση που επρόσκειτο στον Ακη Τσοχατζόπουλο.

Στην πλειοψηφία τους είναι μέλη του Ρεύματος Νέων Σοσιαλιστών, με διαδρομή στο εθνικό συμβούλιο της νεολαίας του Κινήματος, αλλά και στο εθνικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ. Το ανώτερο καθοδηγητικό όργανο μεταξύ δύο συνεδρίων. Χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι οι Ελευθεριάδης Αντώνιος πολιτικό συμβούλιο νεολαίας ΠΑΣΟΚ,  Ζερβάκη Μαρία μέλος εθνικού συμβουλίου ΠΑΣΟΚ, Θέμης Τζήμας μέλος εθνικού συμβουλίου ΠΑΣΟΚ, Ρέντζου Πετρούλα εθνικό συμβούλιο νεολαίας ΠΑΣΟΚ, Σκουλάς Μανώλης στέλεχος της ΠΑΣΠ, Στεφάνου Νίκος εθνικό συμβούλιο νεολαίας ΠΑΣΟΚ, Τσουκαλάς Κώστας εθνικό συμβούλιο νεολαίας ΠΑΣΟΚ και άλλοι.

Οι περισσότεροι συνδέονται με τον Δημήτρη Σακελλάρη, ο οποίος παραιτήθηκε προ εβδομάδων από το πολιτικό συμβούλιο του κόμματος και οι πληροφορίες τον φέρνουν να συζητά με τον ΣΥΡΙΖΑ. Πρόκειται για στελέχη που είχαν διαχρονικά προνομιακές σχέσεις με τον Άκη Τσοχατζόπουλο, αλλά και τη Λούκα Κατσέλη στα χρόνια της κυριαρχίας του Γιώργου Παπανδρέου, ειδικά την περίοδο της αντιπολίτευσης. Άκης και Λούκα ήταν οι συνήθεις ύποπτοι για καλεσμένοι σε όλες τους τις εκδηλώσεις. Χαρακτηριστικό είναι το πρόγραμμα του 5ου ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ, το καλοκαίρι του 2009. Μια εκδήλωση στην οποία ο Άκης είχε μιλήσει για την αριστερά και την κοινωνική πολιτική στην περίοδο της ύφεσης…

Δείτε το blog του Ρεύματος Νέων Σοσιαλιστών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tonia G. avatar
    Tonia G. 30/05/2012 13:53:16

    Προτείνω σε όλους τους φίλους να διαβάσουν το τελευταίο άρθρο του Καθηγητή Γιανναρά με τίτλο "Tο «νταηλίκι» ηδονικού αμοραλισμού". Εύστοχο και αναριχιαστικό για κάθε σκεπτόμενο Έλληνα πατριώτη.

    • Inno avatar
      Inno @ Tonia G. 30/05/2012 14:01:11

      και ειδικα την τελευταία πρόταση

      • Sardam avatar
        Sardam @ Inno 30/05/2012 14:35:34

        Ας τη γράψουμε: "Σήμερα, στο πρόσωπο του Tσίπρα η ελλαδική κοινωνία ζητάει να ξαναζήσει το «νταηλίκι» ηδονικού αμοραλισμού του Aνδρέα, το παραισθησιογόνο παραμύθι: Nα λέμε «οι βάσεις φεύγουν», ενώ έχουμε υπογράψει την παραμονή τους. Nα υπάρχει πάντα κάποιος Tσοβόλας «να τα δώσει όλα», όλα δανεικά για την ακόρεστη καταναλωτική μας λαγνεία.

        Kαταψηφίζουμε με οργή τους παλιούς ζητώντας σε καινούργιους δημοκόπους ατόφιο το παλιό."

        • tak avatar
          tak @ Sardam 30/05/2012 14:49:59

          Ναι Sardam, τα παραμύθια
          @παυτών*^ν την αλήθεια...
          Κι αν δεν έχουμε Τσοβόλα
          Τσίπρα λέμε, δώστα όλα!
          Και ο Έλληνας θα πάρει
          Αλαβάνινο π@P@Ri!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tak 30/05/2012 15:29:34

            Έλα ντε ο Τσιπρολέων Πασοκάρα είναι πλέον
            Κοτσακάδες και Κατσέλη και δεν ξέρω πόσα μέλη
            του Πασόκ που μαζευτήκαν και στο Συριζα χωθήκαν
            και στα μέσα και στα έξω. Πάω να κρυφτό να τρέξω
            να μην δω τις πρασινάδες Συριζες παραφυάδες
            Αχ Αλέξη τι σου κάμει το γυαλιστερό καλάμι!!!

          • stam avatar
            stam @ Δαναός 30/05/2012 18:05:50

            Εγω παντως υπηρξα ψηφοφορος της κεντροδεξιας ΝΔ του Καραμανλη και εφυγα πηγαινωντας στο Συριζα μην αντεχωντας να βλεπω τον Σαμαρα να κανει το κομμα καραδεξιο υπογραφοντας παραλληλα συμβασεις που κανουν τους πλουσιους πλουσιωτερους και τους φτωχους φτωχοτερους...Αυτα

          • tak avatar
            tak @ stam 30/05/2012 19:34:15

            Χαιρετισμούς στον Τσίπρα και στις άλλες συνιστώσες!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δαναός 30/05/2012 22:30:09

            *κρυφτώ
            Μα τι έχω πάθει;Συριζίαση;

          • juliet avatar
            juliet @ Δαναός 30/05/2012 22:40:49

            Ερωτευμένος!!!!καλησπέρα.
            :)

  2. cummulus avatar
    cummulus 30/05/2012 13:59:53

    Γι΄ αὐτό καί ὁ ΣΥΡΙΖΑ θά ἔχει τήν τύχη τοῦ Πακόκ.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ cummulus 30/05/2012 21:29:50

      Πάντως αν βγουν πρώτο κόμμα και καταφέρουν να σχηματίσουν κυβέρνηση δεν κόβω να αντέχουν πολύ στην εξουσία.
      Αφενός έχουν μπερδέψει τη βούρτσα με το ανδρικό μόριο (το είπα ευγενικά) κι έτσι υπάρχει μια πληθώρα απόψεων (τους έφαγαν οι πολλές συνιστώσες), αφετέρου το σκυλολόι του ΠΑΣΟΚ θα τους βγει σε ξυνό.
      Να ευχόμαστε συνέλληνες να φθαρούν όσο γίνεται γρηγορότερα, επιστρέφοντας στα ποσοστά της περιοχής του 4% γιατί μόνο για εκεί αξίζουν.

  3. anonymous avatar
    anonymous 30/05/2012 14:06:15

    Περονισμός γαρ...

    Στην Ελλάδα η αριστερά στηρίζεται στο συνδικαλισμό. Στην Αργεντινή γίνεται επίσης το ίδιο. Αυτή η μορφή της αριστεράς λέγεται Περονισμός, διότι ο πρώτος που την εισήγαγε στην πράξη ήταν ο Περόν. Δηλ. Αυτό που στην Ελλάδα αποκαλούμε σύστημα ΠΑΣΟΚ, το οποίο μεταφέρεται σύσσωμο στον Τσίπρα, δεν είναι τίποτε άλλο από Περονισμός.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/05/2012 14:12:31

    ΑΥΤΑ πρέπει να τα ΞΕΦΩΝΗΣΕΙ στον κόσμο η Νέα Δημοκρατία!

    Πως όμως? Η επικοινωνιακή ανυπαρξία παραμένει!

  5. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 30/05/2012 14:38:10

    Έχει πάρει και τον Άκη και τον Λαλιώτη και το φάντασμα του Αντρέα.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ έδωσε το κινητό στον Άκη!
    Όταν γράφουμε τέτοια πράματα, καλό είναι να τα στοιχειοθετούμε κιόλα.

  6. GLAD avatar
    GLAD 30/05/2012 14:58:43

    ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΓΚΡΟΥΠ , ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΤΟΥ ΚΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ (ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΦΛΩΡΙΔΗ).
    ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΥΠΟΟΜΑΔΕΣ ?
    ΜΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ .
    ΟΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΜΕ ΑΞΟΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΤΕΡΟΚΛΗΤΩΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΕΩΝ, ΟΙ ΕΥΡΩΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ (ΤΗΣ Κας ΔΟΥΡΟΥ) , ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΡΟΖΑΣ (ΤΗΣ ΝΑΖΙΑΡΑΣ) , ΟΙ ΜΑΟΙΚΟΙ , ΟΙ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ , ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΝΑΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΜΒΕΡ ΧΟΝΤΖΑ , ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΚΟΛΑΓΑΝ ΤΟ ΚΡΟΚΟΔΙΛΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΛΟΥΖΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΚΟΣΤ ΚΛΠ. "ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ" , ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΠΟ , ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ 1981 ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ "Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ" , ΚΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΚΑΙΩΘΕΙ ΤΩΡΑ .
    ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ "ΞΑΝΑΚΟΝΟΜΙΣΟΥΝ".
    ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 3% ΕΙΝΑΙ 23%.
    ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΚΡΟΥΠ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 25% ?
    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΧΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ.
    ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΑΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΙ , ΛΑΛΙΩΤΗΔΕΣ , ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ "ΜΙΚΡΕΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΔΕΞΙΕΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ" ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ) ΠΟΥ ΣΤΑ 30 ΑΥΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.
    ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ "ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ" ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ , ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΩΘΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΦΤΑΙΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ , ΑΝ ΟΧΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ.
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΩΘΕΙ "ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ" ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΠΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ.
    ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΝΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ .
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟΕΡΓΟΛΑΒΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΙΚΟ ΣΤΑ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΤΟΤΕ , ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΡΑ .
    ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ " ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ" , ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ.
    ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ )ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ Ο ΑΛ ΚΑΠΟΝΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ.
    ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥΣ. ΠΑΡΤΕ ΛΟΙΠΟΝ 25% ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/05/2012 15:09:13

    Στο άρθρο του κ. Γιανναρά “Tο «νταηλίκι» ηδονικού αμοραλισμού”, υπάρχει μια φοβερή φράση που συμπυκνώνει 60 χρόνια και βάλε, της Ελληνικής Μετεμφυλιακής ιστορίας:
    "O ασφυκτικός κομματικός έλεγχος εμπεδώνει στην ελλαδική κοινωνία «ανεπαισθήτως» την κατάργηση διακρίσεων αξιοσύνης, σοβαρότητας, δοκιμασμένου ηγετικού ταλέντου".
    Αυτήν τη φράση πρέπει να την έχουν συνεχώς στο μυαλό τους οι Έλληνες πολίτες, "δεξιοί", "κεντρώοι" ή "αριστεροί", οπαδοί της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ, του ΠΑΣΟΚ, του ΚΚΕ, των ΑΝΕΛ, της ΔΗΜΑΡ ή κανενός.
    Και να σκέφτονται κριτικά και αυτοκριτικά:
    "Να τι μας έκαναν αυτά τα κόμματα και αυτοί οι πολιτικοί".
    "Να τι κάναμε εμείς στους εαυτούς μας και στη χώρα μας, ακολουθώντας αυτά τα κόμματα και αυτούς τους πολιτικούς".
    Μας πιάσανε και μας πιάνουνε κορόιδα "για ένα πουκάμισο αδειανό": Για "κεκτημένα" και "παροχές", για αέρα κοπανιστό που έρχεται και φεύγει, για σκαδά με ρίγανη και με δενδρολίβανο.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Ο Θείος 30/05/2012 15:48:07

      Θείε
      Άν ξεγυμνώναμε όλους τούς Έλληνες καί δέν τούς ετοιμάζαμε γιά κάποιο θάλαμο αερίων, τό αποτέλεσμα θά ήταν άκρως απογοητευτικό. Θά προκαλούσε πολύ γέλιο καί περιφρόνηση. Οι ημίγυμνοι ιθαγενείς τού Αμαζονίου καί οι ημίγυμνοι αφρικανοί θά έπρεπε νά ήταν τότε τό πρότυπο τής ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Θά ανακαλύπταμε έντρομοι ότι η ενδυμασία μας δέν τονίζει τήν αξιοπρέπειά μας, αλλά κρύβει έντεχνα τήν αναξιοπρέπειά μας.

      Έλληνες. Λαός αρχαίος. Διαχρονική παρουσία καί προσφορά. Εκλάμψεις μεγαλείου καί παρατεταμένη παρακμή. Ιδιαίτερα τά τελευταία διακόσια χρόνια. Από τόν εμφύλιο τού απελευθερωτικού αγώνα στήν μικρασιατική καταστροφή καί στήν άλωση κυπριακού εδάφους. Από τόν Μακρυγιαννισμό στόν Παπανδρεϊσμό. Από τόν πεινασμένο σκύλο τών γελοιογράφων τής αρχής τού αιώνα στήν Ελλάδα τής ευρωζώνης καί στό μέλλον τού ευρωπαίου λεπρού τής δραχμής. Από ανάδελφο έθνος στήν χαβούζα τού επαίτη βαλκάνιου.

      Τίς πταίει; Οι πολιτικοί μας. Ο δοσιλογισμός τους. Η ξενοδουλεία καί ξενολατρία τους. Ο κλεπτοκρατισμός τους. Η ανεπάρκειά τους. Οι πολιτικοί μας. Μόνο αυτοί. Ο λαός όχι. Ο λαός μόνο προδίδεται. Είναι άσπιλος καί αμόλυντος στήν ολότητά του. Όλοι τόν προδίδουν καί αυτός ανθίσταται. Ο δοσιλογισμός δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Ο παρασιτισμός δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Η απάτη δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Η χαιρεκακία δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Τό προσωπικό συμφέρον δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Τά λεφτά υπάρχουν δέν είναι λαϊκό προνόμιο, μόνο τών εξουσιαστών. Τά λεφτά δέν υπάρχουν δέν είναι λαϊκή επίγνωση, μόνο προπαγάνδα τών εξουσιαστών.

      Τί θέλουμε επιτέλους; Τόν προσωπικό μας πολιτικό. Νά μάς ντύνει, ταΐζει, λύνει τά προβλήματά μας καί νά μήν μάς ενοχλεί στήν ασωτία μας. Όπως ο απαιτητικός πελάτης εστιατορίου απαιτεί τόν μάγειρα νά υπάρχει μόνο γιά αυτόν. Οι πελάτες νά υπάρχουν γιατί είναι αυτός παρόν. Γενικά ο καθένας απαιτεί γιά τόν εαυτό του τήν ατομική λυχνία τού Αλλαντίν μέ τό ατομικό του Τζίνι.

      Γενικά έτσι ήταν πάντα. Η μάζα ζεί τήν περιορισμένη ζωή της καί περιμένει τήν ανάσταση, ώσπου νά πεθάνει. Έρχονται καί φεύγουν οι γενιές. Κληροδοτούν τούς μύθους τους. Πολύ σπάνια γράφουν παγκόσμια ιστορία. Από πολλές γενιές λείπει η κρίσιμη μάζα τής εθνικής μεγαλωσύνης. Λείπει (έτσι φαίνεται) καί από τήν δική μας γενιά.

      Διακόσια χρόνια εθνικό κράτος καί γνωρίσαμε τήν μεγαλύτερη συρρίκνωση τού ελληνισμού από απαρχής τής γνωστής μας ιστορίας.
      Διακόσια περίπου χρόνια εθνικού κράτους καί ο ΄Ελληνας φοβάται νά δεί τό είδωλό του στόν καθρέπτη. Αρέσκεται στό παραμύθι τής απραξίας, γιατί πάντα οι άλλοι φταίνε. Αυτός ποτέ. Ο λαός είναι σοφός. Φταίνε οι πολιτικοί, οι ξένοι, οι τούρκοι, οι μήδοι, οι ινδιάνοι καί όλο τό κακό συναπάντημα. Αυτός ποτέ.Απαιτεί τήν επόμενη δόση αναισθητικού. Η μιζέρια τού παρασιτισμού είναι η ψυχή του. Πώς νά τήν προδώσει;

      • S.P. avatar
        S.P. @ Ιαπετός 30/05/2012 17:56:35

        Ωραία τα λέτε: επιτρέψτε μου μόνο μία μικρή διόρθωση.
        Αν κατάλαβα καλά έχετε καλή γνώμη για τον Μακρυγιάννη. Πολύς καλοπροαίρετος κόσμος την έχει πατήσει από τότε που οι Βλαχογιάννης την δεκαετία του 10 και ο Σεφέρης γύρω στο 1950 τον έκαναν νοματαίο.
        Ήταν άκρως ιδοτελής, αντιδραστικός (με την σωστή σημασία του όρου), στο εμφύλιο για να τον κάνει χιλίαρχο η κεντρική κυβέρνηση τα έδωσε όλα, ήρθε στην Πελοπόννησο (Καλάβρυτα) και δεν άφησσε λίθον επί λίθου, έπαιξε ελεεινό ρόλο εν ολίγοις.
        Επί πλέον ο μακαρίτης ο Ραφαηλίδης (δεν του είχα ιδιαίτερη εκτίμηση , αλλά ήταν διαβασμένος) το θεωρούσε και αρχαιοκάπηλο.

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ S.P. 30/05/2012 19:04:44

          Κατάλαβες λάθος. Δέν έχω καθόλου καλή γνώμη γιά τόν Μακρυγιάννη. Θεωρώ ότι ο Μακρυγιάννης μέ τούς κολλητούς του καί τήν απαίτησή των γιά άλωση τού Γκουβέρνου σηματοδοτεί τήν αρχή τών δεινών αυτού τού κράτους. Η ρήση του ότι ελευθερία από τόν τούρκο χωρίς τήν κουτάλα είναι δώρον άδωρον σφραγίζει καί τήν νοοτροπία πού διέπει από τότε τήν παρουσία τών όποιων στήν εξουσία. Ήρθαμε γιά νά φάμε. εξ' ού καί η αποστροφή στό σχόλιό μου. Από τόν Μακρυγιαννισμό στόν Παπανδρεϊσμό.

          • S.P. avatar
            S.P. @ Ιαπετός 30/05/2012 19:38:38

            ο.κ. Ο Μακρυγιάννης εν ολίγοις ήταν ένα αισχρό πρόσωπο, που συναγωγνίζεται επάξια στην φαυλότητα τον Κωλέττη, τον Γκούρα, και τον κατά τα άλλα ανδρείο, αλλά πλήρως διεφθαρμένο Ο. Ανδρούτσο. !

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ S.P. 30/05/2012 19:54:30

            Συμφωνώ.

          • aris2 avatar
            aris2 @ Ιαπετός 31/05/2012 08:44:17

            Mήπως τελικά η διαφθορά είναι στη φύση του ανθρώπου
            που εμείς, όπως και ο Μάρξ, θεωρούμε a priori καλόν?
            Μήπως αυτή ήταν και το βασικό σφάλμα του υπαρκτού σοσιαλισμού που οδήγησε στην κατάρρευσή του?

      • kas avatar
        kas @ Ιαπετός 31/05/2012 07:46:38

        Μπράβο σου boy...+++++

  8. Inno avatar
    Inno 30/05/2012 15:25:52

    Το θέμα με τον Άκη γιατί δεν “παίζεται” από την ΝΔ? καλά το κάνει βούβα ο Τσίπρας με το μισό πασοκ εκεί μέσα και τους πρώην του Άκη. Εμείς όμως?
    Εμείς δεν λέγαμε για εξέταση πόθεν έσχες κλπ? Δεν θα ξεκαθάριζε πολλά πράγματα η κατάδειξη του ότι ο σαλτιμπάγκος και νοσταλγός του Ανδρέα του 81, έχει μαζέψει και αρκετά λαμόγια στην παρέα του?
    Γιατί καλά το παίζει παλαβός ο “επαναστάτης” και μιλάει ΜΟΝΟ για τα 2,5 χρόνια κυβέρνησης Νέας Δημοκρατίας-ΠΑΣΟΚ (τσουβάλιασμα ανεπανάληπτο, με πρώτο συνθετικό κιόλας τη ΝΔ) αποδυκνείοντας ότι τόσα χρόνια ήταν το παρακράτος του πασοκ. Γιατί κι εμείς στην παλαβή?

  9. ερ avatar
    ερ 30/05/2012 16:18:30

    "Ο Αντώνης Κοτσακάς ανέλαβε την οργανωτική ανασυγκρότηση του ΣΥΡΙΖΑ..."

    πρόκειται περί τεράστιας ανακρίβειας...
    άσε που ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ανασυγκροτείται με τίποτα.

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ ερ 30/05/2012 18:24:56

      Επειδή είναι πιο "λεπτή" χοντράδα από την άλλη με την Λαλιώτη, έγινε πιστευτό σαν είδηση το θέμα με τον Κοτσακά, και έπεσαν τόνοι λάσπης, από το κόμμα που ένωσε τον Συμπιλίδη με την Ντόρα.

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 30/05/2012 16:32:32

    ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΩΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΦΥΛΑΚΗ: Έχω στην πλάτη μου μια πρωτόδικη καταδίκη δέκα μηνών. Ζητώ από τον Συριζωμένο Δήμαρχο της Νέας Ιωνίας δέκα συγκεκριμμένα δημόσια έγγραφα. Τα έγγραφα αυτά τα θέλω και για να αποδείξω την αθωότητα μου στο Εφετείο που πρόκειται να γίνει. Ο Συριζωμένος Δήμαρχος της Νέας Ιωνίας αρνείται να μου τα δώσει και απειλεί να με βάλει φυλακή αφού ήδη έχω μια καταδίκη στην πλάτη μου!!! Ρε σύντροφε Αλέξη εμένα θα βάλετε φυλακή; Λίγο πριν με βάλετε φυλακή μήπως μπορείς να πεις και καμμιά κουβέντα στον Δήμαρχο σου για να μου δώσει τα δημόσια έγγραφα που του ζητώ; Φάκτορα όπως βλέπεις η κρίση δεν είναι οικονομική. Είναι ηθική όπως πολύ σωστά μας είπε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος. Παρακολούθησε το τεσσάρων λεπτών βίντεο και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Σημείωσε δε ότι ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου που θα δεις στο βίντεο ανήκει στον ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ της Νέας Ιωνίας!!! http://www.youtube.com/watch?v=SXYPCrWRw7o

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Χρήστος Δημάρης 30/05/2012 23:13:26

      Τι φωνασκείτε κε Δημάρη, εσείς εδώ δε δηλώνατε μετά παρρησίας ότι δε θα ψηφίσετε Αντώνη Σαμαρά? Και πάλι βέβαια αν τακτοποιηθεί η δουλίτσα σας θα συνεχίσετε την ιδεολογική ανάλυση περί του γιατί δεν ψηφίσατε Σαμαρά. Και μετά πάλι θα παραπονιέστε για την επόμενη αισχρότητα του συστήματος Τσιπροπασόκ. Απλά, όπως έλεγε και ο Μπρεχτ, δε θα είμαστε πλέον εμείς εδώ να σας ακούσουμε...

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ TopGunZ 31/05/2012 02:39:17

        ΜΕ ΑΔΙΚΗΣΑΤΕ TOPGUNZ: Topgunz εμπιστοσύνη έχω μόνο στο Θεό. Κατά συνέπεια δεν μπορώ να καταλάβω αυτά που μου λέτε ότι δεν θα είσαστε εδώ για να με ακούσετε. Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε για την δουλίτσα μου. Να υποθέσω ότι εννοείτε πως εγώ νοιάζομαι για τον εαυτό μου ενώ εδείς νοιάζεστε για ανώτερα πράγματα; Ξέρετε τι είναι να τα βάζεις με τα θηρία; Ξέρετε τι είναι να σου παίρνουν οι τράπεζες το σπίτι σου; Ξέρετε τι θα πει ταξική δικαιοσύνη;
        Σας θυμίζω επίσης πως είχα αποφασίσει να ψηφίσω Σαμαρά όταν ήταν αντιμνημονιακός. Δεν φταίω εγώ που άλλαξε γνώμη ο Σαμαράς. Σας θυμίζω επίσης πως δεν πρόκειται να ψηφίσω αριστερά. Ανεξάρτητους Έλληνες θα ψηφίσω. Και για να είστε δίκαιος μαζί μου σας θυμίζω ότι μέχρι χθές ήμουν ψηφοφόρος του ΚΚΕ. Και τέλος δεν φωνασκώ. Τον λόγο μου χρησιμοποιώ αφού το μόνο όπλο που έχουν οι αδύνατοι είναι λόγος τους.

        • kas avatar
          kas @ Χρήστος Δημάρης 31/05/2012 07:50:25

          αν και αριστερός, είστε έντιμος άνθρωπος (από τους λίγους)

          σας κατανοώ απόλυτα

      • juliet avatar
        juliet @ TopGunZ 31/05/2012 07:48:36

        Top,
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ
        σου βγάζω το καπέλλο που λένε και για του λόγου το αληθές
        Χρηστος Δημαρης είπε:
        www.antinews.gr/2012/05/07/159985/#comment-969309

        • Χρήστος Δημάρης avatar
          Χρήστος Δημάρης @ juliet 31/05/2012 12:38:31

          julliet ούτε ο Σαμαράς είναι ένας άγιος και ούτε το σύμπαν είναι η ΝΔ. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναδημοσιεύεις σχόλια μου. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι προσπαθείς να πεις με αυτά που γράφεις;

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/05/2012 18:00:36

    Μια πολύ παράξενη δήλωση του κ. Σβόμποντα: Μήπως είναι μια πρώτη ένδειξη, ότι η Ευρωπαική σοσιαλδημοκρατία εγκαταλείπει το ΠΑΣΟΚ;

    "Υπέρ της συμμετοχής του ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση που θα προκύψει από τις εκλογές της 17ης Ιουνίου τάσσεται ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Ομάδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Χάνες Σβόμποντα, ανακοινώνοντας, μάλιστα, πως το κόμμα του Αλέξη Τσίπρα θα έχει την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Σοσιαλδημοκρατίας. «Ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να συμβάλει στην σταθεροποίηση της Ελλάδας» τόνισε, εκτιμώντας πως μετά τις εκλογές ο κ.Τσίπρας θα είναι διαλλακτικότερος.
    Η δήλωση έγινε σε ανοικτή συζήτηση στη δημόσια αυστριακή ραδιοφωνία, με τον αρχηγό της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του γερμανικού κόμματος της Αριστεράς (Linke), Γκρέγκορ Γκίζι.
    Ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Ομάδας στο Ευρωκοινοβούλιο ζήτησε να υπάρξει μια πολιτική λύση για την ελληνική κρίση χρέους, επισημαίνοντας πως «εάν θέλουμε να σωθεί η Ελλάδα, τότε θα πρέπει να πούμε στον κ.Τσίπρα ότι τώρα θα υπάρξει διαπραγμάτευση».
    Όπως είπε, οι Σοσιαλδημοκράτες της Ευρώπης ζητούν κοινωνικά ισορροπημένα μέτρα λιτότητας στην Ελλάδα, όπου βέβαια ο δημόσιος τομέας θα πρέπει να μικρύνει και να γίνει αποτελεσματικότερος.
    Σβόμποντα και Γκίζι απηύθυναν, επίσης, κοινή προειδοποίηση για εξαθλίωση της Ελλάδας μετά από ενδεχόμενη έξοδό της από το ευρώ.
    «Εάν η Ελλάδα εξέλθει από το ευρώ, θα περάσει στην εξαθλίωση» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ.Γκίζι, ο οποίος βλέπει τον κίνδυνο ευρείας εξάπλωσης της φτώχειας, σε περίπτωση υποτίμησης του ελληνικού νομίσματος και θεωρεί πως μόνον οι πολύ πλούσιοι στην Ελλάδα θέλουν την έξοδό της από το ευρώ, όμως «αυτή τη χάρη δεν θέλουμε να τους την κάνουμε».
    (από το in.gr)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 30/05/2012 19:04:35

      "Μόνον οι πολύ πλούσιοι στην Ελλάδα θέλουν την έξοδό της από το ευρώ, όμως αυτή τη χάρη δεν θέλουμε να τους την κάνουμε».

      Από του Γκρέγκορ το στόμα και στων Ελλήνων "πούρων αριστερών" (και όχι μόνον αριστερών) το αυτί.
      Ακούν όμως οι θεόκουφοι;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 30/05/2012 19:12:17

      Ακόμη και οι δεξιοί Γερμανοί, θέλουν τον ...Γερμανό τους.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Ο Θείος 30/05/2012 19:20:26

      Στάζει χολή το σημερινό άρθρο του δημοσιογράφου Jean Quatremer, αρθρογράφου της Liberation, εναντίον της χώρας μας. Σε μια εκτενέστατη ανταπόκριση από τις Βρυξέλλες και με τίτλο «Ελλάδα: η μεγάλη παρεξήγηση», ο αρθρογράφος δείχνει να γνωρίζει σε βάθος την οικονομική και πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα.

      «Η Ελλάδα έχει τάση να το παίζει θύμα και ζητάει συνεχώς...
      χάρες με το επιχείρημα ότι αποτελεί το λίκνο του ευρωπαικού πολιτισμού» γράφει και τονίζει ότι «οι Έλληνες αρνούνται να αναγνωρίσουν ότι είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για την άθλια κατάσταση της χώρας τους».

      Αυτή τη φορά η εφημερίδα Liberation ασκεί άσχημη κρητική στη χώρα μας αλλά και στους ίδιους τους Έλληνες!

      «Οι Έλληνες πιστεύουν ότι η ΕΕ και το ΔΝΤ τους ζητούν πολλά. Το έδειξαν στις τελευταίες εκλογές ψηφίζοντας αντιμνημονιακά κόμματα… Ωστόσο, οι χώρες της Ευρωζώνης και το ΔΝΤ δάνεισαν στην Αθήνα 110 δις ευρώ αρχικά και 130 δις επιπλέον, εκ των οποίων 50 δις για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Σε αυτά προστέθηκαν 50 δις κρατικά ομόλογα που αγοράστηκαν στη δευτερογενή αγορά από την ΕΚΤ. Ήτοι 290 δις συνολικά, περίπου 2,5 φορές τον ετήσιο προϋπολογισμό της ΕΕ για μια χώρα των 11 εκατομμυρίων κατοίκων που ζυγίζει μόνο το 2% του ΑΕΠ της Ευρώπης. Το ΔΝΤ δεν έχει καταβάλει ποτέ στην ιστορία του τέτοια ποσά σε καμία χώρα του κόσμου» αναφέρει η Liberation.

      Ο δημοσιογράφος θυμίζει ότι αυτά τα ποσά δεν δίνονται τώρα εξαιτίας της κρίσης. Η Ελλάδα, αναφέρει, δέχεται κοινοτικά κονδύλια από το 1988 ύψους 3%-4% του ΑΕΠ της ετησίως . Και από το 2002 δανείζεται στις αγορές με επιτόκια Γερμανίας.

      «Που διοχετεύεται αυτό το απίστευτο χρήμα ;Σίγουρα δεν χρησίμευσε στην ανάπτυξη της χώρας αλλά στη διατήρηση ενός πελατειακού κράτους και στην κατανάλωση (η Ελλάδα είναι πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε αγορά πολυτελών γερμανικών αυτοκινήτων)… Κατανοούμε έτσι την αυξανόμενη δυσαρέσκεια των ευρωπαίων και του ΔΝΤ απέναντι σε μια χώρα που δείχνει αχαριστία και απέφυγε παρ’ ολίγον την κατάρρευση, γεγονός που θα είχε πολύ πιο δυσάρεστες συνέπειες από τη λιτότητα που υφίσταται αυτή τη στιγμή».

      Το σχέδιο λιτότητας, τονίζει ο δημοσιογράφος, δεν έχει στόχο να τιμωρήσει τους Έλληνες αλλά να ξαναστήσει τη χώρα στα πόδια της. «Αλλά το σημαντικό είναι οι μεταρρυθμίσεις που περιλαμβάνονται στο Μνημόνιο : όλος ο δημόσιος τομέας, από την υγεία, τη φορολογία, τη δικαιοσύνη, δείχνουν ότι η Ελλάδα διαθέτει ένα κράτος λιγότερο αποτελεσματικό από την Τουρκία» αναφέρει.

      Η εφημερίδα δίνει για την Ελλάδα την εικόνα τρικοκοσμικής χώρας αφού εντοπίζει το ελληνικό πρόβλημα στην ανικανότητα ενός μεγάλου μέρους της πολιτικής τάξης, στην διεφθαρμένη δημόσια διοίκηση, στη φοροδιαφυγή, στη διεφθαρμένη δικαιοσύνη, στην παραοικονομία, στην αναξιοποίηση των ευρωπαϊκών κονδυλίων.

      «Οι ίδιοι οι Έλληνες δεν έχουν εμπιστοσύνη στη χώρα τους αν δούμε την φυγή καταθέσεων στο εξωτερικό, όπου οι περισσότεροι πολιτικοί έχουν καταθέσεις και δεν το κρύβουν» γράφει χαρακτηριστικά.

      Είναι προφανές, συνεχίζει ο αρθρογράφος ότι οι Ευρωπαίοι δεν θα ξαναδούν τα χρήματα που δάνεισαν στους Έλληνες.

      «Αλλά αυτή η ηθελημένη παραίτηση δεν πρέπει να γίνει χωρίς όρους : είτε το θέλουν είτε όχι οι Έλληνες πρέπει να αλλάξουν και να κάνουν βαθιές μεταρρυθμίσεις. Το να απαρνηθούμε τα χρήματά μας χωρίς όρους, όπως το προτείνουν κάποιες καλές ψυχές, παρότι πρόκειται για προσπάθεια που βαραίνει στους ώμους όλων των ευρωπαίων φορολογουμένων θα ήταν σαν να ομολογούμε ότι θα πρέπει να ξαναρχίσουμε τα ίδια σε 20 χρόνια. Ο πίθος των Δαναίδων, να ένας αρχαιοελληνικός μύθος για τον οποίο λέμε, ευχαριστώ δεν θα πάρουμε», καταλήγει.
      http://www.eglimatikotita.gr/2012/05/liberation.html

      Δυστυχώς ότι δέν μάς χαϊδεύει τά αυτιά στάζει χολή.

      «Εάν η Ελλάδα εξέλθει από το ευρώ, θα περάσει στην εξαθλίωση» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ.Γκίζι.

      Εκτός τού αρχαιοελληνικού μύθου τής πίθου των Δαναΐδων έχουμε καί τόν μύθο τού Σίσυφου.

      • S.P. avatar
        S.P. @ Ιαπετός 30/05/2012 22:23:47

        Όσα γράφει η εφημερίδα αυτή είναι γνωστά και απολύτως αληθή!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ιαπετός 31/05/2012 11:21:51

        ¨Οτι η Ελλάδα δεχόταν από το 1988 έως το 2008 κοινοτικά κονδύλια ύψους 3% - 4% του ΑΕΠ της ετησίως, είναι απολύτως αληθές.
        Και από το 2002 έως το 2008 δανειζόταν στις αγορές με επιτόκια Γερμανίας, είναι εξίσου αληθές.
        Το "μαγικό έτος 2008" τα άλλαξε όλα αυτά. Το μοντέλο ήταν "γλυκό" για εποχές παχειών αγελάδων, αλλά τοξικό μακροπρόθεσμα. Ήταν τοξικό για όλους: Εκτός από τις χώρες που άσκησαν αντι-κυκλική πολιτική στην περίοδο της φούσκας, δηλαδή έβαλαν "τάπα" στην διοχέτευση αέρα. Παράδειγμα η Γερμανία του Σρέντερ (η agenda 2010 ήταν άριστο προληπτικό φάρμακο). Ακόμη καλύτερο παράδειγμα, οι Σκανδιναβικές χώρες, με τη φορολογική τους πολιτική.
        Στην Ελλάδα αναπτύχθηκε η πιό ακραία περίπτωση pro-κυκλικής πολιτικής (ιδιωτικός υπερδανεισμός προνομιούχων στρωμάτων με μηδενικό επιτόκιο και με μεσάζοντα τη δημόσια υπερχρέωση, πολιτική στα ακίνητα, διοχέτευση ρευστότητας στην κατανάλωση ή σε έργα με μηδενική βραχυ-μεσοπρόθεσμη προστιθέμενη αξία). Απολύτως απερίσκεπτη διαχείριση.
        Για το λόγο αυτό, η χώρα μας μετά την κρίση του 2008, περιέπεσε απότομα στην πιό ακραία κατάσταση πιστωτικής αναξιοπιστίας. Απότομα, όπως η Lehman Bros βρέθηκε σε μιά νύχτα από το triple Α στην χρεωκοπία.
        Οι αρρύθμιστες αγορές δεν "προβλέπουν". Αντιδρούν τυφλά και ανορθολογικά.

  12. aris2 avatar
    aris2 30/05/2012 19:00:47

    Αγαπητέ cummulus Τί εννοείς?
    Θα κυβερνήσει 30 χρόνια και μετά θα χωθεί στον ΝΕΟ ΣΥΡΙΖΑ?
    Αθροισμα ο Σαμαράς, Πολλαπλασιασμό ο Τσίπρας.
    Απαλλαγή στο ΠΑΣΟΚ. Τί λογο να ζητήσουν οι "εταίροι΄" απο τον Μπένυ αν μείνει με 5%? Δεν προσέξατε οτι η νέα πολιτική των αφεντικών στη λεκάνη της Μεσογείου είναι να μας αφήνουν να σφαζόμαστε είτε πολεμικά είτε πολιτικά, και όταν βγεί κάποιος νικητής επι των ερειπείων της χώρας να τον χτυπάνε στην πλάτη και να του λένε "συγχαρητήρια εγώ απ' την αρχή μαζί σου ήμουνα αλλά δεν ήθελα να γίνω εμπόδιο στη νίκη σου"

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/05/2012 19:03:48

    Ο Ακης σε ολη τη διαρκεια της ζωης του υπηρξε ενας πραγματικος ειρηνιστης . Με τις μιζες του κοντεψε να γονατισει την πολεμικη βιομηχανια (πραγματικα οι εμποροι οπλων τον εβλεπαν και ιδρωναν) αλλα και με τα ελαττωματικα οπλα που αγοραζε δεν μπορουσε να θεσει σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες( οπλο που δεν λειτουργει δεν σκοτωνει λεγαν οι παλιοτεροι) . Αρα γιατι οχι οι δικοι του ανθρωποι στον Συριζα;

  14. panos avatar
    panos 30/05/2012 22:14:52

    Ειναι λαθος να ασχολουμαστε μονιμως με το συριζοπασοκ ακομη και επικοινωνιακα. Πρεπει ο Σαμαρας να βγει και να πει την αληθεια για το τι εγινε στο κρατος απο το 1981 και μετα και να δωσει ειλικρινεις απαντησεις και λυσεις για το τι πρεπει να κανει η Ν. Δ. απο εδω και περα. Πιστευω οτι αν θελει πραγματικα να σωσει τη χωρα, αυτο γινετε σε πολυ λιγο διαστημα αρκει να συντρηψει το πελατειακο κρατος και τους κρατικοδιαιτους που συντηρουσε το πασοκ και η Ν. Δ. εδω και χρονια. Αυτο θελησε να το πραξει ο Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ αλλα δυστυχως του σκαψαμε το λακο και εκ των υστερων αποδεικνυετε ποσο δικιο και σοφια ειχε. Πιστευω οτι πλεον ειναι καιρος να αλλαξει η ΕΛΛΑΔΑ και πριν ειναι πολλυ αργα

  15. νιόβη avatar
    νιόβη 13/06/2012 23:25:56

    για τον ψυχάκια τον φίλο του Αλεξη, τον φιλόσοφο (τον Ζίζεκ), τι λέμε? Μα ποιός μπορεί να ασχολείται ακόμη με όλουσ αυτούς τους παρανοικούς?