23/10/2010 09:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο και περισσότεροι δεν πληρώνουν τους λογαριασμούς


Η κρίση χτύπησε για τα καλά την πόρτα των νοικοκυριών που καθυστερούν ακόμη και την πληρωμή των λογαριασμών της ΔΕΗ και του ΟΤΕ. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία από τις μεγάλες εταιρείες κοινής ωφελείας, το ποσοστό καθυστερήσεων στη ΔΕΗ έχει φθάσει στο 12%, ενώ στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών οι καθυστερήσεις μαζί με τις διακοπές συνδέσεων πλησιάζουν το 25%.

Αυτό όμως που προκάλεσε αίσθηση είναι ότι η διοίκηση του ΟΤΕ, ακολουθώντας την τακτική των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, για πρώτη φορά στέλνει εξώδικα στους πελάτες για καθυστερούμενες οφειλές μόλις 73 ευρώ (!).

Συνολικά στον χώρο των τηλεπικοινωνιών, οι άλλοτε πρωταθλητές στις συνδιαλέξεις μεταξύ όλων των ευρωπαϊκών χωρών έλληνες πολίτες έχουν μειώσει τους λογαριασμούς τους κατά μέσον όρο σε ποσοστό 20%. Από την άλλη πλευρά, αυξάνονται και οι πολίτες που καθυστερούν να πληρώσουν τους λογαριασμούς ή τους εξοφλούν με δόσεις και... ευκολίες πληρωμής. Σύμφωνα με τα στοιχεία των εταιρειών, στα συμβόλαια της σταθερής και της κινητής τηλεφωνίας το τελευταίο διάστημα ο αριθμός των απλήρωτων λογαριασμών έχει αυξηθεί τουλάχιστον κατά 20% σε σχέση με πέρυσι.

Επίσης, παρατηρείται το φαινόμενο πολλά νοικοκυριά να καταργούν τελείως τη σταθερή σύνδεση και να κρατούν μόνο το κινητό τηλέφωνο για να εξοικονομήσουν χρήματα.

Ακόμη, στην κινητή τηλεφωνία παρατηρείται το φαινόμενο της επιστροφής προς τις καρτοκινητές συνδέσεις οι οποίες δεν έχουν πάγιο, ενώ περιορίστηκε σημαντικά η συχνή αλλαγή συσκευών. Οπως προκύπτει από τα στοιχεία του τελευταίου Ευρωβαρόμετρου, ήδη το 19% των ελληνικών νοικοκυριών έχει στραφεί αποκλειστικά στην κινητή τηλεφωνία εγκαταλείποντας τη σταθερή γραμμή.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=362564&dt=23/10/2010#ixzz13A5loL5g

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Polap avatar
    Polap 23/10/2010 11:03:35

    καλο!

  2. δημης avatar
    δημης 23/10/2010 11:05:25

    "http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=362564&dt=23/10/2010#ixzz13A5loL5g"
    Κατά τα άλλα το ...ΠΑΡΘΕΝΟ - ΑΓΝΟ (Αθηναϊκό) ΒΗΜΑ για τον φόνο ΔΕΝ ξέρι Τ Ι Π Ο Τ Α....

  3. geomak avatar
    geomak 23/10/2010 11:26:05

    ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΕΚΠΩΣΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΨΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΟΨΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ,ΔΗΛ. ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

  4. Tassos avatar
    Tassos 23/10/2010 11:30:46

    Αν ζορίζεστε όταν αλλάξετε εταιρεία κινητής μην πληρώσετε τον λογαριασμό. Θα σας πάρουν κανα δυό τλ. αλλά δεν τους συμφέρει να κάνουν δίκη. Πιο πολλά θα τους βγει.

  5. GOULF avatar
    GOULF 23/10/2010 15:49:39

    ΕΙΔΕΣ Ο ΟΤΕ;;; ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΓΑΝΕ... ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ..ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΟΥΤΕ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ, ΟΥΤΕ...... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΕΡΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΟΥ 4ου ΡΑΙΧ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΔΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ...ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΟΠΟΥ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ..Σ' ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ!!!!!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/10/2010 16:43:41

    Οπως εχω ξαναγραψει, μην πληρωνετε προκαταβολες ΔΕΗ !! να τοςυ κολλησουμε το cash flow. Δεν το κοβουν το ρευμα, θεωρειται ακομη κοινωνικο αγαθο.. χαχαα Εαν εχετε και κανεναν αρρωστο, παπποθ γιαγια κλπ μην πληρωνετε ουτε τον τελικο λογαριασμο...ΔΕΗ. Να δω που θα βρουν να δινουν στις ΑΠΕ τα νταβατζιλικια.

    Στους εναλλακτικους ιντερνετ και σταθερης, καθε 2.5 μηνες πληρωμη.

    Στα κινητα καθε 2 μηνες.

    Το νερο δε,,, ειναι για τον πεοκλη!

    Τα εχω τσεκαρει ολα τα πιο πανω και δουλευουν προς ωφελος μας και οχι των ΚΑΡΤΕΛ !!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/10/2010 16:44:51

      ααα και ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ> Ειναι ΜΟΥΦΑ !! δεν δουλευει ετσι το συστημα...

      ΠΠ

  7. GAETANO avatar
    GAETANO 23/10/2010 18:21:47

    ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ . ΑΠΟ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ .
    ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΕΗ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ .
    ΔΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ .