#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλο βράζει και ποτέ δεν χύνεται αυτό το καζάνι του ΠΑΣΟΚ



Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ακούμε τις ζυμώσεις στην Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ, την οργή βουλευτών για τα μέτρα, την επίθεση στον Η. Μόσιαλο που δεν είναι εκλεγμένος βουλευτής.

Ακούμε ότι στον ΚΤΕ για την Οικονομία έγινε χαμός από τους γνωστούς «αντάρτες» με αρχηγό τη Β. Παπανδρέου. Τι μας σώσατε 6 φορές, τι επίθεση για τα μέτρα εξαπέλυσαν. Μόνο οι τοίχοι της Βουλής δεν έπεσαν από τις φωνές του.

Για καζάνι που βράζει το ΠΑΣΟΚ, λένε οι δημοσιογράφοι, δεν αντέχουμε να ψηφίσουμε λένε πολλοί επισήμως.

Διότι στα πηγαδάκια πέφτει τέτοιο βρίσιμο για την κυβέρνηση που ούτε στη λαχαναγορά του Ρέντη δεν ακούγεται.

Αλλοι, πάλι λένε ότι τα μέτρα είναι άδικα και δεν μπορεί να τα αντέξει η κοινωνία, φοβούνται να πάνε στις εκλογικές τους περιφέρειες, τρέμουν τα γιαούρτια.

Γιατί όλα αυτά μας μοιάζουν με κακοστημένο θέατρο; Γιατί όλοι αυτοί οι γιαλατζί αντάρτες μας δημιουργούν απέχθεια;

Αν πιστεύουν πράγματι ότι είναι άδικα τα μέτρα κι ότι υπάρχει δυσαρμονία κυβέρνησης και κοινωνίας, ας κάνουν κάτι όλοι αυτοί. Ας παραιτηθούν ή ας ρίξουν την κυβέρνηση. Ας οδηγήσουν την κυβέρνηση στην κρίση του ελληνικού λαού.

Δηλαδή τι είναι όλες αυτές οι φωνές και οι δήθεν εκρηκτικές καταστάσεις; Για παράδειγμα: τι τους πείραξε ο Μόσιαλος; Που είπε για προνόμια; Ψέματα είπε δηλαδή;

Αντί να πειράζει τους πράσινους βουλευτές η ωμή επίθεση κατά των εισοδημάτων συνταξιούχων και κακομοίρηδων Ελλήνων, τους πείραξε που κάποιος τους έθιξε τα προνόμια.

Εξοργίζεται, λέει η κ. Παπανδρέου για τα μέτρα. Εδώ κι ένα χρόνο είναι μονίμως εξοργισμένη η Πασιονάρια του ΠΑΣΟΚ. Οργή για τις κάμερες; Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Κότσια χρειάζονται για να κάνουν το αυτονόητο. Να ρίξουν μια αντιδημοφιλή κυβέρνηση.

Τι είπαν στον ΚΤΕ Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ

«Η Κοινοβουλευτική Ομάδα  επί δύο χρόνια ψήφιζε, τώρα οφείλονται εξηγήσεις σε αυτήν ότι τα μέτρα θα έχουν αποτέλεσμα, θα πρέπει να μας γίνει γνωστό το σχέδιο ώστε να πειστούμε να ψηφίσουμε», τόνισε ο Μιχάλης Τζελέπης, στον ΚΤΕ Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ. Ο βουλευτής Σερρών του ΠΑΣΟΚ πρότεινε παράλληλα την εξαίρεση των συνταξιούχων και των ανέργων από το αφορολόγητο των 5.000 ευρώ, ενώ ζήτησε και την απόδοση ευθυνών στους υπουργούς που απέτυχαν στην επίτευξη των στόχων τους.

Για «αστοχίες» της κυβέρνησης που είχαν ως αποτέλεσμα την αμφισβήτηση της αξιοπιστίας της χώρας διεθνώς και εσωτερικά, έκανε λόγο η Μιλένα Αποστολάκη, προσθέτοντας ότι συνέπεια αυτού είναι να γίνεται επιβεβλημένη η λήψη νέων μέτρων συνεχώς. «Ποιος φταίει που επί δύο χρόνια δεν έγιναν αποκρατικοποιήσεις και τώρα πως θα ολοκληρωθούν αυτές με χαμηλές χρηματιστηριακές τιμές που επιτρέπουν στην ανεύθυνη αντιπολίτευση να μιλά για ξεπούλημα;», δερωτήθηκε.

Ο κόσμος δεν αντιδρά γιατί πληρώνει, αλλά γιατί τα βάρη είναι άδικα, παρατήρησε από την πλευρά του ο Δημήτρης Κουσελάς, προσθέτοντας ότι «πρέπει να δείξουμε ότι έχουμε αξίες και δεν είμαστε διατεθειμένοι για τα πάντα» και αναφέροντας επιπλέον, ότι ο ίδιος προσωπικά δεν είναι διατεθειμένος να συζητήσει για απολύσεις.

Η Μαρία Θεοχάρη αναρωτήθηκε αν η κυβέρνηση έχει σχέδιο και στρατηγική για να βγάλει την χώρα από την κρίση.

Ο Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος ζήτησε τέλος τη διασφάλιση της 6ης δόσης και των αποφάσεων της 21ης Ιουλίου προτείνοντας τη διεξαγωγή εκλογών «σε χρόνο που δεν θα διακυβεύεται η πορεία της χώρας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 22/09/2011 21:37:21

    Βουλευτής ΠΑΣΟΚ:
    "Είναι τραγικά αυτά τα νέα μέτρα. Αν περάσετε αυτά τα μέτρα εγώ θα παραιτηθώ από τον σύλλογο για την σωτηρία του μαύρου κροκόδειλου της κάτω Καστανιάς. Επίσης ώς άμεση διαμαρτυρία δεν θα ξαναπιώ καφέ, στο καφενείο της Βουλής. Θα πηγαίνω στα Εβερεστ που δίνουν και ζαμπονόπιτα".

  2. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 22/09/2011 21:45:31

    Τελικά όμως πάλι όλοι μαζί και Συντεταγμένα θα ψηφίσουν και τα νέα μέτρα αλλά και τα επόμενα για να μας σώσουν !!!!!!

  3. tpe avatar
    tpe 22/09/2011 22:08:05

    Το τομάρι τους, πως θα το σώσουν;

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 22/09/2011 22:17:15

    'Αντάρτες' του κ......! Τα λένε μεταξύ τους για να ξεθυμάνουν και μετά σαν τις κότες, όλοι μαζί ψηφίζουν ότι πει ο αρχηγός γιατί ξέρουν ότι είναι άχρηστοι και ανίκανοι και μακριά από το κόμμα είναι ανύπαρκτοι! Είναι πολλά και άκοπα τα λεφτά και το μόνο που τους νοιάζει , τα προνόμια μη χάσουν, εις βάρος όλων ημών των κορόιδων . Οχι μόνο γιαούρτωμα και βρισιές , αλλά να φοβούνται να βγούν έξω τους χρειάζεται.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 22:20:35

    Με τσιγκλάς FX..
    Το Μαράκι αναρωτιέται αν η κυβέρνηση έχει σχέδιο και στρατηγική..όοοχι όμως για να βγει η χώρα από την κρίση, αλλά για την ίδια...
    1.έγιναν καινούρια μονοπάτια-παρακαμπτήριοι χωρίς λακκούβες και λιμνούλες; (για να φυγαδευτεί με ασφάλεια αυτή τη φορά..)
    2.υπάρχουν διάσπαρτοι φακοί και 12ποντα (σε διάφορα χρώματα, κλειστά ή ξώφτερνα) σε όλο το μήκος, των διαδρομών;
    3.υπάρχει μακιγιέρ-κομμώτρια-αμπιγιέζ, για τη μεταμφίεση ανά πάσα ώρα και στιγμή;
    4.υπάρχει μπαρμπέρης (σε fulltime απασχόληση) για το φίλο Μαγκούφη; (αυτή μέχρι και μουστάκι θα τον βάλει να ξυρίσει)..

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 23/09/2011 08:22:29

      Το είδα την Δευτέρα στην Νίκης και πήγαινε τοίχο -τοίχο ,με κουστουμιά σαν κουτσαβάκι περπατούσε μονόπαντα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 23/09/2011 10:27:49

      Αν, κατά τον σύντροφο Μαγκούφη, ο Σημίτης ήταν πολιτικός νάνος, ο ΓΑΠ τι είναι; Πολιτική αμοιβάδα;

  6. mind trap avatar
    mind trap 22/09/2011 23:03:57

    Αντώνη Σαμαρά, πέτα άχρηστα βαρίδια της Ν.Δ. εάν θες να μαζέψεις ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ.

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 22/09/2011 23:05:45

    Η αντίσταση αρχίζει και τελειώνει κεκλεισμένων των θυρών.
    Έπειτα ισιώνουν τα καλσόν, διορθώνουν το μακιγιάζ και συνεχίζουν αλλού.
    Κι όμως αυτοί είναι αντιπρόσωποι του λαού.

    • mind trap avatar
      mind trap @ Γιάννης Καλαματιανός 22/09/2011 23:55:18

      Γιάννη έχεις ακούσει τον όρο πολιτικό marketing. Οι αντιπρόσωποι του Λαού τελικά δεν είναι και τόσο του Λαού. Είναι του κόμματος και της ΤιΒι.
      Ή για να ακριβολογούμε τα ΜΜΕ και τα κόμματα είναι τα μέσα προβολής και άρα χειραγώγησης προς το Λαό.
      Ο Λαός δεν έχει επιλογές γιατί τον έχουν συνηθίσει λάθος. Τον έχουν κάνει τεμπέλη Γιάννη. Όχι στην κίνηση αλλά στη σκέψη!
      Του δίνουν τις λύσεις έτοιμες Γιάννη και τις λίστες έτοιμες για να μην κοπιάσει.
      Του κάνουν πλύση εγκεφάλου Γιάννη και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν κουνάνε από τον καναπέ.
      Σκέφτηκες ποτέ ότι οι περισσότεροι δεν μπορούν να συνθέσουν σκέψη Γιάννη?
      Στροφάρουν στη καθημερινότητα, στην ίντριγκα, στο φλερτ, στο κοτσομπολιό, στη κατανάλωση, αλλά πατώνουν στα κοινά.
      Έχουν θεοποιήσει την ατομικότητα (καλοπέραση, καβάντζα, μοχθηρία, φθόνο, υπερεκτίμηση εαυτού κ.α.) αλλά δεν υπάρχει χώρος για συλλογικότητα.
      Τελικά αυτά τα δύο, ατομικότητα - συλλογικότητα έρχονται σε ευθεία αντίθεση. Μήπως είναι τυχαίο τώρα που περιορίζονται τα προνόμια της ατομικότητας, ότι αρχίζει δειλά δειλά μια συλλογικότητα?
      Αν θέλουμε όμως να επιτύχει η συλλογικότητα πρέπει να σκοτώσουμε την ατομικότητα. Το όποιο όφελος θα έρθει εν καιρώ και ισότιμα. Easy come easy go? Όχι. Αργά και σταθερά.

      Γιατί ο κόσμος μισεί αυτόν που σκέφτεται?
      Μα γιατί του φαίνεται ακατανόητος. Ενώ ο μπουρδολόγος τα λέει απλά, δε μπαίνει σε λεπτομέρειες και γίνεται κατανοητός στον πολύ κάτω του μέσου όρου και έτσι έχει επιτυχίες.
      Εκεί ανάμεσα εντωμεταξύ χρησιμοποιώντας την πολιτική γλώσσα, του λέει διακριτικά "θα σε γ@@@σω μόλις βγω", έτσι για να έχει το άλλοθι της συγκαλυμμένης αλήθειας, αλλά αυτός που τον ακούει δε το καταλαβαίνει και τον ψηφίζει!
      Π.χ. Ντόρα, ΓΑΠ, Σημίτης και ένα σωρό άχρηστοι Υπουργοί οι οποίοι προβληθήκανε μέχρι σημείου αηδίας!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2011 23:12:03

    Από παλιό τραγούδι του Τζίμη Πανούση και των Μουσικών Ταξιαρχιών:
    Υπουργεία τέρατα, γ....μένα κέρατα
    Στης βουλής τα έδρανα αχ κι εγώ να έκλανα.
    Δεν μπορώ άλλο Θανάση,
    στα εικοσιπέντε έχω γεράσει
    Δεν μπορώ άλλο Θανάση,
    Κάνε στάση.

  9. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ 22/09/2011 23:26:43

    ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΕΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ Η ΚΑΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙ......ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΥΤΕΙ 1000000 ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ .....ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ? ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΑΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ... ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!!

    • αλεξάνδρα avatar
      αλεξάνδρα @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ 23/09/2011 06:35:55

      Την κυριακή το απόγευμα στις 7.00 στο Σύνταγμα θα έχει διαμαρτυρία ενάντια στα χαράτσια. Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί και να το διαδώσουμε σε φίλους και γνωστούς! Αφού οι βολευτές τους δεν τους ρίχνουν, θα τους ρίξουμε εμείς!

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΡΑΚΙΩΤΗΣ 23/09/2011 09:53:25

      Ξέρεις πόσο καιρό τα γράφω αυτά;Με σχολια και διάβασμα στα blogs δεν γίνεται προκοπή δυστυχώς.
      Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ λέει ο Οδυσσέας Ελύτης,και μείς δυστυχώς είμαστε τεμπέληδες.Αυτό εκμεταλλεύονται.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/09/2011 23:28:51

    Το καζάνι βράζει αλλά δεν χύνεται γιατί απλά είναι τρύπιο.
    Τι προβλήματα έχουν; Όλα λυμένα και απλά σηκώνουν το χέρι για την νομιμοποίηση αποτελεσμάτων τηλεδιασκέψεων και διαβουλεύσεων.
    Δεν είδα έναν ή μια να παραιτείται από βουλευτής
    Και γιατί άλλωστε; Για να έχει περικοπή της σύνταξης 20%; ότι ψηφίζει για τους υπόλοιπους πολίτες δηλαδή.
    Όχι έχουν αποζημίωση και όχι μισθό, αποσπασμένους, επιδόματα, προνόμια, υπαλλήλους, ασφάλεια και νομοθετούν για όλους τους υπόλοιπους.
    Η αντίσταση τελειώνει on camera....


    ΥΓ

    αλήθεια ...στη Βουλή: βουλευτές, υπάλληλοι και λοιποί δεν έχουν πλεονάζον προσωπικό; δεν θα πρέπει μέχρι 31/12/2011 να έχουμε πχ 270 βουλευτές; 10% λιγότερους υπάλληλους; ή οι διατάξεις ισχύουν για όλους πλην Γουλιμήδων;

    • juliet avatar
      juliet @ Ο Ιθαγενής 23/09/2011 08:42:51

      Ιθαγενή
      Για να ξεχυλίσει το καζάνι θα πρέπει να ζοχλάσει το νερό ,με χαμηλή φωτιά δεν γίνεται .Θέλει φωτιά δυνατή που ακόμη και τρύπιο ν΄είναι απο τη ζέστη να σπάζει ,να διαμελιστεί.
      Οταν πρωτοπήγα στην Κεφαλλονιά στα 9 μου ,κάθε πρωί πήγαινα σ΄ένα σιδεράδικο και μπερδευόμουνα μέσα στα πόδια του σιδερά που για να με ξεφορτωθεί με έβαζε να δουλεύω το φυσερό.
      Εμαθα όταν η φλόγα είναι ΔΥΝΑΤΗ ,λυώνει τα πάντα ,αφου τα λυώσει αρχίζεις και δημιουργείς απο την αρχή.Πυρώνεσαι απο τη ζέστη αλλά η αίσθηση της νέας αρχής είναι το κάτι άλλο.
      Ποιούς να μειώσουν αυτούς που έχουνε βολέψει; ο πρώην δήμαρχος Περάματος υπάλληλος της Βουλής ,δεν τον διόρισα εγώ ή εσύ πατριώτη, αλλά αυτό το κοτέστι ξέρει και διαλέγει τα πουλερικά του μόνο που δεν τα σφάζει ακόμη και αν δεν παράγουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ,ενώ οι αντιπαραγωγικοί;

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ Ο Ιθαγενής 23/09/2011 09:58:52

      Ένας Κουρουμπλής μόνο είχε τσαγανό τους τα είπε και παραιτήθηκε.

  11. karenin avatar
    karenin 22/09/2011 23:48:29

    Πρόσφατα στην περιφερειά μου ρωτήθηκε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ,γιατί δεν παραιτείται, και ο αθεόφοβος είχε την απάντηση έτοιμη. Δεν το κάνω, είπε, για
    να σας προστατεύσω απο την ΝΔ, αφου αν πέσουμε εμείς έχονται αυτοί. Κόκαλο όλοι.

  12. vaggelis avatar
    vaggelis 22/09/2011 23:51:21

    αυτη δεν ειναι κοινοβουλευτικη ομαδα ΚΟΤΕΤΣΙ ειναι (κο κο κο κο)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ vaggelis 23/09/2011 00:01:40

      Συγνώμη αλλά κάνεις λάθος...το κοτέτσι προσφέρει κάτι αυγά και κρέας εδώ έχουμε μόνο κακαρίσματα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ vaggelis 23/09/2011 00:17:01

      Ακόμα και ''κότες'', θέλουν προσοχή...ανήκουν στα παμφάγα πτηνά...

  13. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/09/2011 00:09:35

    Ο ΓΑΠ τους βλέπει λίγους λίγους και τους κάνει ψυχοθεραπεία! Τους ακούει συγκαταβατικά και τους καλοπιάνει για την επερχόμενη ψηφοφορία της Τρίτης. Εκτός και αν μέσα στο ΣΚ, όταν οι βουλευτές βρεθούν στις περιφέρειές τους και βρεθούν αντιμέτωποι με τους ψηφοφόρους τους, γίνει η ανατροπή των ισορροπιών με αποτέλεσμα να έχουμε εκπλήξεις στην ψηφοφορία της ερχόμενης Τρίτης. Λέτε;;;

  14. JIMARAS avatar
    JIMARAS 23/09/2011 08:11:53

    Βρε αυτοί τα έφαγαν σιγά μην ξεχειλίσουν, ρουφάνε πάντα λίγο από την κουτάλα . Έτσι δεν και λέει και η λαϊκή παροιμία. Ότι τον παιδί αν δεν κλάψει δεν το δίνει η μάνα να φάει .

  15. βασίλης avatar
    βασίλης 24/09/2011 13:09:34

    Οι άνθρωποι με τις κουκούλες επι εποχής γερμανών (οι λεγόμενοι δοσίλογοι)
    κρυβόντουσαν και αυτοί , μόλις βγάζανε τις κουκούλες εριχναν και αυτοι μαύρο
    δάκρυ για τους δυστυχισμένους έλληνες οπως οι σημερινοί ΒΩΛΕΥΤΕΣ , αλλά
    οταν ηρθε το πλήρωμα του χρόνου ολοι τους οδηγήθηκαν εκεί που έπρεπε.
    Ακόμη δε φαίνεται οτι δεν εχουν βράσει καλά ωστε να αρχίσουν τα φαγοπότι
    οι ζουλού της αφρικής αλλά που θα πάει θα βράσουν και τότε θα δούμε ποιός
    θα φάει τον άλλον.