#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2011 22:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι τρέχουν στον Σαμαρά



Ο ΔΟΛ είναι ακόμα “έκθαμβος” από την συναίνεση στην Παιδεία.

Ο Βενιζέλος κουβαλιέται στη Συγγρού.

Η Τρόικα λέει ότι τα μέτρα δε περπατάνε (φυσικά, αφού πέθαναν την οικονομία, αρπάζοντας ό,τι μετρητά υπήρχαν στα γρήγορα, σαν πορτοφολάδες, στεγνώνοντας τις συναλλαγές και ακυρώνοντας όποια αναπτυξιακή προσπάθεια, τώρα, το Δημόσιο δεν έχει να εισπράξει από πουθενά).

Και όλοι τρέχουν στο Σαμαρά.

Αλλοδαποί και ντόπιοι νταβατζήδες ανησυχούν σφόδρα στην προοπτική ενός ΠΑΣΟΚ που δεν θα αντέξει άλλο, από την παγκόσμια οικονομική συγκυρία και τις φοβερές πιέσεις που ασκεί στην Ελλάδα, οι οποίες επιτείνουν τις κοινωνικές πιέσεις στο εσωτερικό της χώρας και τις ενδοπασοκικές διαφοροποιήσεις , ώστε να περάσει τα νέα όργια που σχεδιάζουν.
Και θα οδηγηθεί σε εκλογές.

Φοβούνται λοιπόν ένα εκλογικό ποσοστό ΠΑΣΟΚ 28-30%, που θα κάνει το 34% του Καραμανλή το 2009 να δείχνει ζενίθ, και μια εκλογική παντοδυναμία Σαμαρά που τρέμουν μην χρησιμοποιηθεί για να ανατρέψει όσα στην αμαρτωλή 2ετία 2009-2011 επέτυχαν συγκεκριμένοι, με την συνδρομή των κογκλαβίων τους, σε βάρος των πολλών.

Κυρίως όμως φοβούνται αποκαλύψεις και κολασμό.

Εύλογα, με όσα έχουν κάνει.

Η χώρα όμως δεν αντέχει επανάληψη της ιστορίας – ήτοι και άλλη συγκάλυψη.

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 29/08/2011 22:57:16

    Προφήτη, σωστές οι γραφές σου!Μόνη λύση, ισχυρή πλειοψηφία στον Α.Σ. Και κανονικά, αν περρίσευε η σοβαρότητα , το ΠΑΣΟΚ θα έπρεπε να πάρει κάτω από 20%.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/08/2011 23:05:43

    Εκπληκτικές, αν πραγματοποιηθούν, οι προφητείες..και οι ευχές..
    ΥΓ: Οι κυβερνώντες θυμίζουν λίγο τους γύφτους που τρέχουν κάθε τρεις και λίγο στην Πρόνοια για κανένα έξτρα επιδοματάκι...

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/08/2011 23:24:07

    Σωστός καμία συναίνεση και πολιτικός πολιτισμός όπως το 2004 με άλλοθι την Ολυμπιάδα.
    Πρέπει σε αυτή την χώρα ορισμένοι να αντιληφθούν ότι η Δικαιοσύνη εκτός από τυφλή κρατά και σπαθί που κάποιοι πρέπει να το νιώσουν.

  4. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 29/08/2011 23:40:03

    Αλήθεια, δημοσκοπήσεις γιατί δεν γίνονται πλέον?

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Φακ Κωστας 29/08/2011 23:50:15

      Μόλις ξεκινήσει η εκκπομπή του Πρετεντέρη, θα ξεκινήσουν κι αυτές Κώστα!

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 29/08/2011 23:54:13

    Προφήτη

    Δεν ξέρω σήμερα αν το καταλάβες καλά αλλά δύο πανίσχυρες οικονομικά οικογένειες τρομαγμένες μπροστά σε αυτά που συμβαίνουν πέταξαν λευκή πετσέτα.

    Και οχι οποιοι οποιοι Λατσαίοι και Κωστοπουλαίοι προσπαθούν να περισώσουν ότι μπορούν και πούλησαν θεωρητικά τσάμπα στον Αραβα.

    Φαντάσουν τι έχει να επακολουθήσει.

    Εγώ λοιπόν αν ήμουν Σαμαράς στην Δεθ θα μίλαγα λιμανιάτικα δύο τρεις κουβέντες και τέλος:

    Πρώτον κύριοι μου ζητάτε συναίνεση. Μάθετε λοιπόν ότι εγώ πίσω από ανίκανους δεν στοιχίζομαι.
    Εδώ δεν πιστεύουν τον Παπανδρέου οι υπουργοί του και κολητοί του θέλετε να τον στηρίξω εγώ.
    Δεν μπορώ εξάλλου εγώ δεν κάνω διακοπές δεν είμαι τουρίστας.

    Δεύτερον η Ελλάδα δεν μπορείται να ποδηγετείται από μια χούφτα επιχειρηματίες.
    Οσο είναι καιρός πρέπει να καταλάβουν και οι ίδιοι ότι το παιχνίδι πρέπει να ανοίξει να μαζέψουν τα μαντροσκυλά τους από την τηλεόραση γιατί θα μείνουν με τα κωλοχανεία που ονομάζουν εταιρείες στο χέρι.

    Τρίτον οι δημόσιοι υπάλληλοι να κόψουν τις μακακίες λευκές απεργίες και λοιπά.
    Στην απέξω υπάρχουν κάτι φοιτηταράδες με γλώσσες υπολογιστές μεταπτυχιακά που δεν τα έχει η κυρία Ρηνούλα που φίλησε κατουρημένες ποδιές για να μπει στο δημόσιο.
    Αν δεν συμορφωθούν και δεν δουλέψουν για αυτά που αξίζουν από εδώ πάνε και οι άλλοι καλή τους τύχη.

    Εδώ που έχει φτάσει το πράγμα πολιτικές αναλύσεις και θεωρίες είναι για τα σκουπίδια.

    Ολος ο κόσμος είναι ψημένος να ακούσει την αλήθεια και ψάχνει ποιος θα του τα πει.

    Ο κόσμος τοχει τούμπανο και η Ρηγίλλης κρυφό καμάρι.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Aris. A 30/08/2011 00:41:58

      Άρη, η διαφάνεια είναι όρος πολιτικής επιβίωσης. Αν η ΝΔ ανέβει και (ξανα)αρχίσει τα "ναι, μεν αλλά" ο κόσμος την καθάρισε. Οριστικά. Και άλλος Σαμαράς δεν υπάρχει, να μαζέψει τα αμάζευτα.

    • anagnwstis avatar
      anagnwstis @ Aris. A 30/08/2011 00:44:16

      Δηλαδη ρε φιλε, που καλα τα λες στα πρωτα 2,
      το προβλημα σου ειναι οι δ.υ. με τις λευκές απεργίες;
      δεν εχουν δικαιωμα να αγανακτουν οι χαμηλομισθοι που δε τους εβαλε κανεις απο παραθυρο αλλα με ασεπ;
      ασε αυτους που παιρνουν 2000 και πανω και τη διαφθορα την εχουν κανει σημαια πχ ποσοστο εφοριακων και σε πολεοδομιες ...
      και λεω ποσοστο γιατι θελω να πιστευω οτι ενα εστω και μικρο ποσοστο δε τα πιανει ... απλα δε θελω να κανα κι εγω " κοινωνικο αυτοματισμο¨"
      απο κει ειναι το πρόβλημα;
      γιατι να μη γινει κατι για επιχειρηματίες που κλεβουν συστηματικά εφορια;
      ιδιοκτήτες μπαρ, καφετεριων, τουριστικές επιχειρήσεις,υδραυλικοί, οικοδομικές εργασίες, θα μπορούσα να γράψω έκθεση...
      ασε τους πιο μεγαλους που δε τους θιγεις καν...
      δηλαδη να φυγουν οσοι διαμαρτύρονται για τις αδικες περικοπες και να ρθουν αλλοι προθυμοι να δουλεψουν με ακομα λιγοτερα ισως;
      να φερουν κινεζους αμα ειναι με outsourcing... τσαμπα θα ειναι...
      μη γενικευουμε, απο τον ορθολογισμο ας μη περασουμε στην ισοπεδωση...

  6. Vpower avatar
    Vpower 30/08/2011 01:23:40

    Καιρός ηταν ..... http://greekreview.blogspot.com/2011/08/vpower_892.html

  7. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 30/08/2011 07:57:03

    Φτου κακά. Αν πεις κακιά κουβέντα για τους κακομοίρηδες ελεύθερους επαγγελματίες, με εισόδημα κάτω των 12000, θα σου βάλω πιπέρι. Είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας με την τιμιότητα και την ειλικρίνεια που τους διακρίνει. Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί και κινείται κάτι.

    Έτσι δεν είναι "κύριοι" νεοφιλελεύθεροι?

  8. foibos13 avatar
    foibos13 30/08/2011 11:13:18

    Καλημέρα και από εμένα. Μην συγχέετε τους δημοσίους υπαλλήλους που μπήκαν στο Δημόσιο με απολύτως διαφανείς διαδικασίες (π.χ. ΑΣΕΠ) και εργάζονται σκληρά, με τους αθλίους των κομματικών στρατών που μπήκαν από χίλια-δυο παράθυρα και είναι αραχτοί με τον φραπέ (λάθος, τον φρέντο τώρα πια...) στο χέρι. Οι πρώτοι να μείνουν, οι δεύτεροι να υποχρεωθούν να δουλέψουν επιτέλους. Εάν δεν τους κάνει, σπίτια τους. Και επιτέλους όσοι Δ.Υ. δουλεύουμε σκληρά και εκτός ωραρίου απλήρωτοι για τυχόν υπερωρίες (για να μπαλώσουμε τις τρύπες των βολεμένων τεμπέληδων), γιατί πρέπει να εξισωνόμεθα οικονομικά (ίδιος μισθός) και κοινωνικά (κατακραυγή της κοινωνίας) με τα τεμπέλικα κομματόσκυλα;

  9. sereos avatar
    sereos 30/08/2011 11:52:33

    ένταξη ο σαμαράς αλλά και εμείς πρέπει να κάνουμε το καθήκον μας καθαρίζοντας τα σκύβαλα!!!!!!!!!!!!!

  10. miki avatar
    miki 30/08/2011 17:10:26

    Δυστυχώς οι Ελληνες ακόμα κοιμούνται.........
    Και υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θα ψηφίσουν Γ.Α.Π στις ερχόμενες εκλογές.
    Ξυπνήστε ρε.............