27/06/2011 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι στους δρόμους αύριο και μεθαύριο



Σε περικύκλωση της Βουλής την Τετάρτη, για να σταλεί το μήνυμα «ότι ο λαός απορρίπτει το Μεσοπρόθεσμο» καλούν οι Αγανακτισμένοι από την πλατεία Συντάγματος.

Σε στάσεις του μετρό, του ΗΣΑΠ και σε διάφορες γειτονιές της Αθήνας μοιράζονται φυλλάδια που καλούν τον κόσμο να μείνει 48 ώρες στον δρόμο και να περικυκλώσει μεθαύριο τη Βουλή από τη Λ. Αμαλίας και με άλλα δύο μπλόκα από το Καλλιμάρμαρο και την πλευρά της Ριζάρη. «Καλούμε όλους τους ιδιώτες οδηγούς αυτοκινήτων αλλά και σωματεία-συνδικάτα που διαθέτουν οχήματα (αγροτικά, απορριμματοφόρα, πυροσβεστικά, λεωφορεία) να συμμετάσχουν στον αποκλεισμό της Βουλής, κλείνοντας τις βασικές αρτηρίες με τα οχήματά τους», αναφέρει ψήφισμα της λαϊκής συνέλευσης του Συντάγματος

Θα συμμετάσχουν πολίτες από όλη την Ελλάδα, καθώς επιστρατεύεται κάθε μεταφορικό μέσο για να κατέβουν στην Αθήνα.

Στο Facebook υπάρχει ήδη κάλεσμα για αναχώρηση με λεωφορεία από τον Λευκό Πύργο στις 22.00 το βράδυ της Τρίτης.

Μηχανοκίνητη πορεία προς το Σύνταγμα διοργανώνουν και οι «Μοτο-Αγανακτισμένοι», από τη Βόρεια και Κεντρική Ελλάδα. Αύριο το μεσημέρι ξεκινούν με τις μηχανές τους από τον Λευκό Πύργο οι Βορειοελλαδίτες μοτοσικλετιστές (αναμένεται να συγκεντρωθούν από Εβρο, Ροδόπη, Ξάνθη, Δράμα, Καβάλα, Σέρρες, Κιλκίς, Θεσσαλονίκη), ενώ καλούν και άλλους από τη Λάρισα, τη Λαμία, τη Χαλκίδα, την Αττική και την Πελοπόννησο να ενωθούν μαζί τους, ώστε να φτάσουν όλοι μαζί το βράδυ στο Σύνταγμα.

Tα συνδικάτα (ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ) διοργανώνουν αύριο και την Τετάρτη γενική απεργία 48ωρης διάρκειας, την πρώτη αντίστοιχης διάρκειας στην ιστορία της χώρας.

'Eχουν προγραμματιστεί  δύο συλλαλητήρια: την Τρίτη (πρώτη ημέρα της απεργίας) στις 11.00 το πρωί στο Πεδίον του Αρεως και την Τετάρτη 29/6 στις 7 μ.μ. στην πλατεία Κλαυθμώνος.

Το ΠΑΜΕ και τις δύο ημέρες στις 10 π.μ στην Ομόνοια.

Ανεβαίνουν στην Αθήνα εργαζόμενοι από την Πελοπόννησο

Με λεωφορεία ανεβαίνουν στην Αθήνα οι εργαζόμενοι της Πελοποννήσου προκειμένου να συμμετάσχουν στις κινητοποιήσεις. Την Τετάρτη φτάνουν στην Αθήνα οι εργαζόμενοι της Αρκαδίας με λεωφορεία που ξεκινούν από τη Μεγαλόπολη και την κεντρική πλατεία στις 8.00 το πρωί και από την Τρίπολη στις 8.30 το πρωί από τα γραφεία του Εργατικού Κέντρου.

Στην Αθήνα ανεβαίνουν με λεωφορεία και οι εργαζόμενοι της Αργολίδας και της Κορινθίας το πρωί της Τρίτης. Τα λεωφορεία της Κορίνθου θα ξεκινήσουν στις 8.30 το πρωί από τα Περιβολάκια και της Αργολίδας στις 7.30 το πρωί από την πλατεία της Αγοράς στο Άργος.

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη στην πλατεία Αγίου Βασιλείου στην Τρίπολη από το Εργατικό Κέντρο Αρκαδίας, ενώ ανάλογες συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας οργανώνονται Τρίτη και Τετάρτη από τα κατά τόπους εργατικά κέντρα στην Καλαμάτα και την Σπάρτη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/06/2011 15:16:16

    Να αναστείλουν την κινητοποίηση οι εργαζόμενοι στα ΜΜΜ που καταλήγουν στο κέντρο. Δεν προσφέρουν στη λαϊκή αντίδραση με τις απεργίες των 2 ημέρων. Βοηθήστε τον κόσμο να κατέβει στο κέντρο!

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/06/2011 15:20:46

    Πως μπορούμε να τους πιέσουμε να μετατρέψουν την 24ωρη σε στάση εργασίας για να κατέβουμε στο κέντρο.
    Αν είναι να απεργήσω και να καθίσω στο σπίτι, τότε η απεργία δεν έχει κανένα νόημα.
    Πρέπει να απεργήσουμε και να κατέβουμε όλοι στο κέντρο.

  3. jk avatar
    jk 27/06/2011 15:23:47

    1.000.000 λαού στο Σύνταγμα! Και μετά αν έχουν την ψυχή ας ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο! Ούτε η αστυνομία ούτε ο στρατός θα τους σώσουν.

  4. Θάνος avatar
    Θάνος 27/06/2011 15:28:56

    Αδέλφια μην τρέφετε αυταπάτες, τα σωματεία των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς είναι απο τα πιο σκληρά Πασοκικά και η γραμμή να σαμποτάρουν τις συγκεντρώσεις έχει ερθει απο ψηλά.
    Δεν σας κάνει εντύπωση που οι κατά τα άλλα λαλίστατοι συνδικαλιστές των ΜΜΜ είναι εξαφανισμένοι;
    Το σύστημα Πασοκ είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει έτσι εύκολα.
    Μην ξεχνάτε ότι έχουν ακόμα το ταμείο και μοιράζουν κατά το δοκούν στην Πράσινη παρέα.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/06/2011 15:30:12

    @jk Πως θα μαζευτεί 1.000.000 λαού στο σύνταγμα χωρίς ΜΜΜ ???

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Γιώργος 27/06/2011 15:40:07

      Γιατί με ΜΜΜ θα μαζευτούν;;;

    • jk avatar
      jk @ Γιώργος 27/06/2011 15:42:15

      Οι άλλοι ήρθαν περπατώντας από τη Σπάρτη, λες να κωλώσουμε να πάμε στο Σύνταγμα από τον Κορυδαλλό ή από την Ηλιούπολη; Θα βρούμε τρόπο, έστω και περπατώντας!

  6. Αποκαλυψη avatar
    Αποκαλυψη 27/06/2011 15:50:50

    ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΟΥΜΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ. ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/06/2011 15:54:44

    @jk Με τα πόδια. Δεν θα καθίσουμε στο καναπέ μας για χάρη των συνδικαλιστών.

  8. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 27/06/2011 16:04:13

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΓΙΓΑΝΤΟ-ΟΘΟΝΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ - ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΕΞΩ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΟΙΟΙ ΤΣΟΓΛΑΝΟΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΩΣ ΘΑ ΛΕΝΕ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ...

    ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΧΙ...

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ..

  9. Θάνος avatar
    Θάνος 27/06/2011 16:08:45

    Aγαπητοί φίλοι εγώ πάντως έχω μια απορία και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου την λύσει.
    Εμεις όλοι είμαστε υπέρ του να γίνει μια μεγαλειώδης συγκέντρωση και δικαίως.

    Η επίσημη Νέα Δημοκρατία θέλει τι ίδιο;
    Γιατί δεν τους βλέπω και πολύ θερμούς και έχω την υποψία ότι δεν πολυγουστάρουν και πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις.

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 27/06/2011 16:22:18

    Μα είναι δυνατόν να κάνουν απεργία τα ΜΜΜ αυτές τις 2 μέρες;;;;
    Πάμε καλά;;;;

    • Αστος avatar
      Αστος @ Κώστας 27/06/2011 18:50:24

      Γιατι τοοοοοση εκπληξη ?

      Τις προηγουμενες φορες τι κανανε ?

  11. thanos avatar
    thanos 27/06/2011 16:43:29

    Μου προκαλεί απίστευτη αηδία να βλέπω έστω και την τελευταία στιγμή το Πράσινο Καθεστώς να παίζει τα ρέστα του για να ψηφίσει κάτι το οποίο θα γυρίσει την Ελλάδα εξήντα χρόνια πίσω!!Μου προκαλεί απίστευτη λύπη να βλέπω πλέον να έχει καταπατηθεί κάθε έννοια του Συντάγματος και της Ελευθερίας , εκβιάζοντας τους ίδιους τους βουλευτές σου να πουν ναι, σε κάτι το οποίο αποδεδειγμένα είναι αδιέξοδο!Το χειρότερο όμως είναι να βλέπεις ανθρώπους ,οι οποίοι υποτίθεται πως εκπροσωπούν έναν ολόκληρο λαό,να νοιάζονται ακόμη και τώρα μόνο για την υστεροφημία και την καρεκλίτσα τους,να το παίζουν τζάμπα μάγκες και ύστερα να υπακούν σαν άβουλα προβατάκια!Είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει και δεν ξέρω που θα οδηγήσει τελικά!Με ψέματα ξαναγύρισαν στην εξουσία,με ψέματα και ακόμη μεγαλύτερο θράσσος θα μας αποτελειώσουν μεθαύριο...Επειδή δυστυχώς δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ΕΜΕΙΣ,με τον δημοκρατικότερο τρόπο που υπάρχει,τι θέλουμε,επιστρατεύστε όλοι κάθε μέσο και κατεβείτε στην πλατεία μπας και καταφέρουμε να τους πιέσουμε έστω και την τελευταία στιγμή!!Ακόμα και με τα πόδια παιδιά,όλοι να στε κάτω!!Είπαμε ,παίζουν τα ρέστα τους και προφανώς δεν θα είχαν πρόβλημα να επιστρατεύσουν και τους συνδικαλισταράδες τους για να εμποδίσουν τον κόσμο!Άντε να δούμε...

  12. juliet avatar
    juliet 27/06/2011 18:12:01

    Παιδιά λεφτά υπάρχουν ,δείτε...
    1)newsbomb.gr:Πως ο Γερουλάνος ''προικίζει'' το..........φως της Αφρικής.
    2)prionokordela.gr:Τα οικογενειακά ''ρουσφέτια'' Γερουλάνου κοστίζουν 3,6 εκατ.ευρώ
    Πασόκοι ,σε σας θα δώσουνε κανένα φράγκο ή είσαστε δευτέρας κατηγορίας, τώρα ανέλαβε η Ελιτ;ξυπνάτε ,η κατηφόρα είναι γι' όλους μας.

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/06/2011 18:45:37

    Αυτό το "Ιούνη" πολύ διεθνιστική αριστερά μού μυρίζει. Πάλι οι μειοψηφίες καπέλωσαν τον κόσμο;

    Άσε που σ' ολόκληρο το βίντεο δεν υπάρχει ούτε μια ελληνική σημαία...

  14. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar