10/10/2009 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι πλην… Λακεδαιμονίων συμφωνούν στην εκλογή αρχηγού από τη βάση



«Κρυφή συμφωνία  Καραμανλή – Ντόρας», είναι ο σημερινός πρωτοσέλιδος τίτλος της εφημερίδας τα ΝΕΑ.

 Αν ισχύει καλύτερο δωράκι στο Σαμαρά δεν θα μπορούσε να κάνει ο Καραμανλής.

 Μετά την παράδοση της κυβέρνησης στο ΠΑΣΟΚ μας παραδίδεις και στη Ντόρα, θα πει το 99% των συνέδρων.

 Εντάξει, να μην είμαστε τόσο αισιόδοξοι, το 80%

 Εκτός βέβαια και επαναληφθεί το φαινόμενο των τελευταίων εκλογών. Τους γράψουν κανονικά οι σύνεδροι και πάνε για χειμερινοί κολυμβητές.



Κατά τα άλλα για να μην μπερδεύεστε με τις γραμμές, τις συνόψισε προς ολίγου αναγνώστης μας:

O Σαμαράς είπε το αυτονόητο, να ψηφίσουν όλοι.
Η Ντόρα αντέκρουσε να τη βγάλουν πρώτα αυτή πρόεδρο στο Συνέδριο και μετα θα… φροντίσει αυτή να …ψηφίσουν όλοι.
Αν περάσει του Σαμαρά … οι.. όλοι θα καταψηφίσουν τη Ντόρα.
Αν περάσει της Ντόρας θα γίνει …Βιετνάμ

Πάντως τώρα που φεύγει από πρόεδρος ο Καραμανλής, στο επόμενο ντιμπέϊτ θα χρειαστούν μικρότερο τραπέζι.

 Η Ντόρα γιατί δηλώνει συνεχώς «παρών». Τη φώναξε κανένας και δεν το πήραμε χαμπάρι;

 Όλοι πλην… Ντόρας συμφωνούν στην εκλογή αρχηγού από τη βάση, έγραψε χθες κάποιος.

 Όλοι πλην Λακεδαιμονίων που λένε

 Με αυτό το καλή τύχη στα νέα σας καθήκοντα, τι να εννοούσε άραγε ο Γιώργος;

 Ότι θα την βάλει σε κανέναν διεθνή οργανισμό τώρα σε λίγο θα μείνει χωρίς δουλειά στη ΝΔ;

 Διότι αν κρίνω από την υποστήριξη που της προσφέρει ο Μπόμπολας την βλέπω να έχει την επιτυχία του Βενιζέλου και του Σουφλιά.

 Μέχρι στιγμής χάνει 2 -0. Αναγκάστηκε να παραιτηθεί από την Επιτροπή του Συνεδρίου και απομονώθηκε στο θέμα του Συνεδρίου.

 Υπερωρίες κάνουν τις τελευταίες ώρες τα ντορόπουλα μπας και ισοφαρίσουν τα αποτελέσματα στα διαδικτυακά γκάλοπ.

 Τι ρωτάτε ποιοι θα είναι υποψήφιοι για το συνέδριο της ΝΔ και ποιοι θα ψηφίσουν; Όσοι επιζήσουν ως τότε.

 Και αυτοί που πλακώθηκαν στη Θεσσαλονίκη σιγά μην ήταν οπαδοί του ΠΑΟΚ και του Άρη. Μεταμφιεσμένοι Νεοδημοκράτες ήταν.

 Πάντως τουλάχιστον ο Κωστάκης το ήπιε το πικρό ποτήρι ως το τέλος.

Άλλοι σαν τον μικρόψυχο τον Λογιστή την κάνανε Νύχτα, όταν τά γκάλοπ έδειχναν ότι θα χάσει με 10 μονάδες διαφορά και παρέδωσε στον Γιώργο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 10/10/2009 16:48:43

    Οι φωτογραφίες της Ντόρας που κυκλοφορούν και την δείχνουν να κοιτάει τον ΚΚ με στραβωμένη μούρη, είναι όλα τα λεφτά!

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 10/10/2009 16:58:27

    Όπως λέει και η σίβυλλα, υπάρχει λύση:

    Αχ. Καραμανλής!

    (Αχιλλέας, αλλά και το Αχ έχει τη σημασία του)

  3. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 10/10/2009 17:22:20

    Κανονικά παράδοση παραλαβή δεν ξέρω αν το έκανε για την βγάλη από την μέση αλλά ότι έγινε.

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 10/10/2009 18:29:10

    Μητσοτακικές μαλαγανιές.
    Ας την αφήσουμε να εκτεθεί. Ο κόσμος θα την πάρει χαμπάρι.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Κώστας Θ. 10/10/2009 18:41:22

      Γιατί να το κρύψομε άλλωστε; ©

  5. tiramola avatar
    tiramola 10/10/2009 19:03:29

    Άσχετα με το τι λέει η Θεοδώρα , προτιμά παρασκηνιακές διαδικασίες σε συνέδριο κομματόσκυλών.
    Ελπίζω για το καλό της πολιτικής να εκλεγεί από τη βάση ο Σαμαράς...

  6. Edo avatar
    Edo 10/10/2009 19:42:39

    Παπανδρέου στο ΠΑΣΟΚ, Ντόρα στη ΝΔ: Η Ελλάδα το 51ο αστέρι στη σημαία των ΗΠΑ

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 10/10/2009 19:48:27

    @ Tiramolas


    Επιτέλους μια φορά συμφωνούμε!

    Η Ντόρα, αποτελεί μια πολιτικό με μηδενικό θετικό έργο από όπου και εάν πέρασε, χωρίς ιδεολογική γραμμή, με στήριξη από συμφέροντα που σε γενικές γραμμές είναι αντίθετα με τα συμφέροντα της χώρας, με μία οικογενειακή παράδοση που την αποστρέφεται το 80% των Ελλήνων και με μια (οικογενειακή) διαχρονικά τάση για συσσώρευση κεφαλαίου σε απίστευτες ποσότητες, γεγονός που δεν συναύδει με τα ήθη της πολιτικής...ακόμα και της Ελλάδος!


    Ελπίδα όλων είναι να πάει το θέμα σε ευρύτερες κοινωνικές διεργασίες, όπου θα αποφασίσει για το μέλλον της ΝΔ-και ευρύτερα της χώρας- ο κοινωνικός χώρος και όχι τα κουκιά συγκεκριμένων πολιτικών. Σε αυτό το χώρο η Ντόρα έχει πρόβλημα και δεν αντιλαμβάνεται ότι οι εποχές έχουν αλλάξει.





    Υ.Γ Την είδηση με την αποστολή βιογραφικών για Γ.Γραματείς την ακούσατε φαντάζομαι. Μα καλά είναι....δυνατόν?????

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Dubai Expatriate 10/10/2009 20:31:34

      Στείλε κι εσύ βιογραφικό και θα μάθεις, άπιστε Θωμά ! Και καλόύ κακού, γράψε οτι συμφωνείς με τον Τιραμόλα - πολλά ακούγονται εδώ μέσα...

  8. Nazgul avatar
    Nazgul 10/10/2009 21:37:19

    Κανόνισε Φάκτορα με την αποδόμηση της Ντόρας που γίνεται στο site σου να βγει μονοκούκι, βέβαια ο σημερινός Σαμαράς πόρρω απέχει απο τον υπερφίαλο και φέρελπι νέο που αλώνιζε το 1980 στο ΥΕΘΑ ως protege του κ. Ε. Αβέρωφ.
    Αλλά στο κάτω κάτω απο πίτα που δεν τρώω τι με νοιάζει κι αν καεί ?

  9. ti le re file avatar
    ti le re file 10/10/2009 22:16:47

    Ο επομενος Αρχηγος της Αξιωματικης Αντιπολιτευσης - και αρα εν δυναμει Πρωθυπουργος συμφωνα με το δικομματικο μας πολιτευμα(???) θα πρεπει να ειναι
    - ομορφος(?) σαν τον Αβραμοπουλο-λεμε τωρα-
    -"καθαρος" σαν τον Μεϊμαρακη(5,5 χρονια ΥΠΕΘΑ και ...δεν ακουστηκε ΤΙΠΟΤΑ)
    - με τις δημοσιες (και διεθνεις) σχεσεις της Ντορας
    - και τις πολιτικες αποψεις του Σαμαρα (λιγο πιο soft στα εθνικοπατριωτικα, για να ειναι ...λειτουργικος).
    Ειδομεν...

    • ROYFIANOS avatar
      ROYFIANOS @ ti le re file 10/10/2009 22:56:03

      Δεν ακούστηκε τίποτα για Μεϊμαράκη;;; Τι λες βρε φίλε; Πρωτοσέλιδο τον είχε το Πρώτο Θέμα και αυτός δεν έβγαλε κιχ. Μας δουλεύεις;

      • ti le re file avatar
        ti le re file @ ROYFIANOS 10/10/2009 23:04:31

        ΟΚ ....δεν το ακουσα.
        Να δεις που αν τραβηξει το χαλι στη Ντορα θα το ...ξεχασεις και συ...
        Παντως στο σχολιο μου παρεπιπτοντως αναφερομαι στον "ομορφο" και τον "καθαρο".
        Στους ...αλλους ειναι η ουσια.

    • mpaxalo avatar
      mpaxalo @ ti le re file 10/10/2009 23:00:17

      Ο Σωκράτης και ο Χριστιανός (μικρό όνομα είναι αυτό) το ξέρουν;

  10. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 10/10/2009 22:19:07

    Ιδωμεν

  11. nagia avatar
    nagia 10/10/2009 23:02:53

    SAMARAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAS SSSSSSSSSSAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAASSSSSSSSSAMARAS SAMARAS SAMARAS SAMARAS SAMARAS SAMARAS SAMARAS Φανταζομαι πως εγινα κατανοητηηηηη!!!!! Με κανεναν αλλον η αλλη [μπρρρ],δεν συμβιβαζομαι. ΤΕΛΟΣ!..Ας το καταλαβουν εκει στη Ρηγιλλης.

  12. isnogood avatar
    isnogood 10/10/2009 23:11:04

    Αγαπητέ Φάκτορα, εγώ πάντως στο αγαπημένο μου μπλόγκ έγραψα το παρακάτω υποθετικό κείμενο -το ας υποθέσουμε είναι εντελως καρυωτακικό!-

    ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ…

    Ότι εκλέγεστε πρόεδρος στη Νέα Δημοκρατία!
    Τι θα περιμένουν οι φίλοι και οι οπαδοί της μεγάλης φιλελεύθερης παράταξης από εσάς;
    Θα περιμένουν να επικρατήσει η αξιοκρατία και η ενότητα στο κόμμα;
    Όλοι θυμούνται την ‘’σφαγή’’ των Καραμανλικών στελεχών σιγά σιγά από το 1985 όταν ανέλαβε ο αγαπητός σας πατέρας την προεδρία του κόμματος…
    Όλοι θυμούνται τη ‘’νύχτα των κρυστάλλων’’ του 1989 και τον αφανισμό κάθε Καραμανλικού ίχνους από τον κομματικό μηχανισμό και τις βουλευτικές λίστες!
    Ακόμη και ιδεολογικό αφανισμό του ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού ζήσαμε τότε και την αντικατάστασή του από τον ακραίο νεοφιλελευθερισμό του Ανδριανόπουλου και του Μάνου…
    Τι θα περιμένουν οι φίλοι και οι οπαδοί της Ν.Δ. από εσάς;
    Την επιστροφή όλων εκείνων των πατριωτικών δυνάμεων της παράταξης που έφυγαν προς το ΛΑΟΣ ;
    Θα επιστρέψουν δηλαδή μονομιάς όλοι αυτοί που έδωσαν 6 τοις εκατό στον Καρατζαφέρη με το που ακούσουν το όνομά σας;
    Θα δουν ξαφνικά το …φώς το αληθινό και θα θυμηθούν όλες τις θέσεις που πήρατε στην Εξωτερική μας πολιτική και θα …επιστρέψουν;
    Θα θυμηθούν το μεγάλο σας ΝΑΙ στο σχέδιο ΑΝΑΝ ή τις αποφασιστικές σας απαντήσεις στις προκλήσεις των Τούρκων και των Σκοπιανών;
    Ή τις δηλώσεις σας για την αντιπυραυλική ασπίδα των Αμερικανών;
    Μάλλον το αντίθετο θα γίνει κυρία Μπακογιάννη…
    Ο Καρατζαφέρης θα τρίβει τα χέρια του από χαρά όταν σας δει αρχηγό στη Νέα Δημοκρατία!!!
    Τι θα περιμένουν δηλαδή οι φίλοι και οι οπαδοί της Ν.Δ. με την εκλογή σας;
    Να λειτουργήσουν θετικά όλα τα αντανακλαστικά των κεντρώων που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ;
    Να θυμηθούν τι έκανε ο Μητσοτάκης στον Γεώργιο Παπανδρέου το 1965 και να πάνε με το χαμόγελο στα χείλη να στηρίξουν την κόρη του;
    Δε νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο κυρία Μπακογιάννη…
    Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως μάλλον θα σκεφτούν καλά οι σύνεδροι το μέλλον της παράταξης πριν ψηφίσουν…
    Ας υποθέσουμε…

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ isnogood 10/10/2009 23:20:26

      isYESgood

      ΠΠ

  13. Marianna avatar
    Marianna 10/10/2009 23:38:12

    Ειναι εντυπωσιακο ποσο κοπτεστε ολοι εδω μεσα για το καλο της ΝΔ. Ειναι πραγματικα συγκηνιτικο να βλεπεις τετοια συμπαρασταση απο ανθρωπους που ειχαν επι χρονια αρχηγους σαν τον Αλαβανο. Που σας πουλησε τελευταια στιγμη για να γινεται,οπως κ γινατε, δεκανικι του πασοκ. Αρχηγους που γυριζαν επι μερες απο γραφειο σε γραφειο κ απο καναλι σε καναλι με την παραιτηση στο χερι. Αρχηγους που δεν τολμησαν να χασουν την καρεκλα τους κ πηγαν με το ζορι στο ντιμπειτ αντι του Τσιπρα. Αρχηγους που για να μην χασουν τη θεση προτιμησαν να διαλυσουν το κομμα λιγο πριν τις εκλογες.Γι αυτο δεν μου φαινεται κ περιεργο που σας αρεσει ο Σαμαρας δεν απεχει κ πολυ απο τον Αλαβανο κ της ιδεολογιες του πουλαω φιλους,συνεργατες,ψηφοφορους κ γινομαι τσιρακι της μεγαλης καρεκλας κ του μεγαλου γιωργακη. Κ μπορει εσεις στο Συναπισμο να αρεσκεστε στο να σας πουλανε δεξια κ αριστερα κ μετα να τρεχεται για να μαζεψετε ψηφους για να επιζησετε στο κοινοβουλιο. Εμεις ομως στην ΝΔ οποιος τολμαει να σηκωνει πολυ το κεφαλι του το κοβουμε απο τη ριζα. Κ οποιος τολμαει να πουλησει την παραταξη δεν εχει θεση πουθενα. Μακαρι να γινει η ψηφοφορια απο την βαση για να διωξουμε τα σκουπιδια μια κ καλη απο την παραταξη. Κ αν εχετε εστω κ μια αμφιβολια να σας πληροφορισω οτι την Ντορα θα την ψηφισει κ η βαση κ η κορυφη κ η μεση της ΝΔ,απλα εχετε λιγη υπομονη κ θα το δειτε με τα συνασπιστικα αντικειμενικα ματακια σας.....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Marianna 10/10/2009 23:44:04

      Μαριαννα μου, εχεις κατι πιο ενδιαφερον να συζητησουμε ? ΤΑ ταξιδια του ΓΑΠΠ ? Τον Αλεξις νικητη ? Τον Καραταφερνει? ή του Οικολογους ?

      Σε ενα μηνα θ ασχολουμαστε με τους υπουργους του ΓΑΠΠ, ειδη με την Αννουλα και τον Χρυσοχοιδη.

      Το ποιος θα ψηφισει τη Θοδωρα Μητσοτακη ειναι προβλημα του καθως και οποιου ψηφισει Σαμαρα. Δαχτυλιδια δε γουσταρω στυλ Σημιτη->ΓΑΠΠ. Πασα σε κενο τερμα. Φασισμος.

      Αλαβανος ειναι ενας και μοναδικος. Τον αδικεις Μαριαννα μου. Θα μπορουσες να πιεις κρασια μαζι του.. οκ. μεχρι εκει. Διακοπες μαζι του δεν πας !!

      ΠΠ

  14. akatalliloteros avatar
    akatalliloteros 10/10/2009 23:50:28

    Αποκάλυψη βόμβα!

    http://wp.me/pEfax-17

    Παρακαλώ να αναδημοσιευθεί το άρθρο.

  15. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/10/2009 23:54:48

    Συμφωνω με τον tiramola

  16. Γκαλέτι avatar
    Γκαλέτι 11/10/2009 08:25:58

    Άν και υποστήριζα την Ντόρα θα θεωρούσα πολύ κακό για το κόμμα να βγεί ο νέος πρόεδρος απο κλειστό συνέδριο χωρίς συμμετοχή μιάς μεγάλης μερίδας ψηφοφόρων.
    Η αλήθεια να λέγεται, το μόνο σίγουρο είναι οτι έτσι θα χάσει και τις επόμενες εκλογές.