#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2011 19:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι περιμένουν πολιτικές εξελίξεις



Μια παρέα πέντε βουλευτών του ΠΑΣΟΚ έπιναν τον καφέ τους το μεσημέρι στο καφενείο της Βουλής. Όταν τέλειωσαν την κουβεντούλα ο ένας λέει στους άλλους: «άντε να χαιρετηθούμε, επειδή δεν ξέρω αν ξαναβρεθούμε από Δευτέρα»

Τι είχε στο μυαλό του όταν το έλεγε; Μάλλον αυτό που γράφαμε εμείς προχθές: Πληθαίνουν όσο περνά η ώρα οι πιθανότητες περί προκήρυξης πρόωρων εκλογών καθώς τα αδιέξοδα της κυβέρνησης είναι πλέον περισσότερο από φανερά. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ίσως και την Κυριακή ο Γ. Παπανδρέου ανακοινώσει από τις Βρυξέλλες την αδυναμία του να κυβερνήσει τη χώρα και ζητήσει από τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θα γίνει.

Στο ίδιο κλίμα κινούνται και όλες οι μεγάλες εφημερίδες σήμερα.

«Πολιτικές πρωτοβουλίες από Δευτέρα ζητούν βουλευτές του ΠαΣοΚ...Πληθαίνουν οι φωνές που ζητούν κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή εκλογές» γράφει το Βήμα.

«Ραντεβού» από Δευτέρα για εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ, προσθέτει η Καθημερινή.

Όπως εξηγούν «μπορεί το πολυνομοσχέδιο της κυβέρνησης να υπερψηφίστηκε με μοναδική διαρροή την ψήφο της κυρίας Λούκας Κατσέλη , ωστόσο κυριάρχησαν οι φωνές που ζητούν ανάληψη πολιτικών πρωτοβουλιών την επαύριον της κρίσιμης διαπραγμάτευσης στην Ε.Ε. για την επίλυση του ελληνικού προβλήματος».

Κορυφαίο παράδειγμα η Βάσω Παπανδρέου η οποία φαίνεται ότι συμφώνησε να μην καταψηφίσει το επίμαχο άρθρο 37, υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρξουν «πολιτικές πρωτοβουλίες», όπως είπε στην ομιλία της. Ως τέτοιες εννοεί όπως εξήγησε μετά στους δημοσιογράφους την εθνική συνεννόηση ή τις εκλογές.

Και άλλη βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, η Τόνια Αντωνίου ζήτησε «εθνική σύμπραξη και συστράτευση» με ευθύνη των πολιτικών ηγεσιών. Ενώ ο  κ. Δ. Λιντζέρης τάχθηκε υπέρ της συστράτευσης, δηλώνοντας ότι «είναι μονόδρομος η συγκρότηση κυβέρνησης εθνικής συνεννόησης». Ο κ. Ν. Σαλαγιάννης ζήτησε κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας και κάλεσε τον πρωθυπουργό να καλέσει τις πολιτικές δυνάμεις την Δευτέρα, αλλιώς «να μιλήσει ο ελληνικός λαός», όπως είπε χαρακτηριστικά.

Ο κ. Μ. Ανδρουλάκης, δήλωσε οτι  « πρέπει να υπάρξει μία μεταβολή στο πολιτικό σκηνικό», ενώ ο κ. Δ. Κρεμαστινός επεσήμανε ότι « οποιαδήποτε μονοκομματική κυβέρνηση με ή χωρίς εκλογές δεν μπορεί να βγάλει τη χώρα από την κρίση».

Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει η ΝΔ, αφού η στάση του Σαμαρά είναι δεδομένη κατά των κυβερνήσεων συνεργασίας και υπέρ των εκλογών. Το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια και άσχετα της τελικής ψηφοφορίας εκδηλώνεται έναν τέτοιο .... κίνημα μαζικής αμφισβήτησης του πρωθυπουργού από την συμπολίτευση. Διότι όταν τόσοι γνωστί βουλευτές ζητάνε κυβέρνηση «εθνικής συνεργασίας» είναι σαν να λένε στον Γιώργο κομψά και ευγενικά «σήκω και φύγε, μας κατέστρεψες».

Εκτός από αυτά, το  ΠΑΣΟΚ διαθέτει πλέον τυπικά κοινοβουλευτική δύναμη 153 εδρών, μία περισσότερη από εκείνη, που είχε ο Κώστας Καραμανλής κατά τη δεύτερη θητεία του και για την οποία ο Γιώργος Παπανδρέου έχει δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο ότι ο ίδιος δεν θα κυβερνούσε ποτέ έτσι.

Και αυτός είναι ο λόγος που η κυβέρνηση εμφανίσθηκε χθες επί ώρες να τελεί σε καθεστώς «ομηρίας» από την κ. Λούκα Κατσέλη που -όπως και η κ. Βάσω Παπανδρέου- είχε κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον πρωθυπουργό σε μια ύστατη προσπάθεια να πεισθεί να υπερψηφίσει. Αν η κ. Παπανδρέου καταψήφιζε κι αυτή θα έφερνε το ΠΑΣΟΚ στον «απαγορευτικό», πολιτικά, αριθμό των 152 εδρών.

Ύστερα από όλα αυτά ενδεχομένως να χρειαστεί να διορθώσουμε το προχθεσινό δημοσίευμα. Και να σας πούμε ότι οι εκλογές αναμένονται από την ...Πέμπτη. Δεν θα φταίμε εμείς. Ο Σαρκοζί και η Μέρκελ φταίνε που ανέλαβαν τις αποφάσεις τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 21/10/2011 19:28:12

    Το κανό και το πετάλι, μ'έφεραν σ'αυτό το χάλι.

    • Θοδωρής avatar
      Θοδωρής @ manos 21/10/2011 20:23:48

      Καλό!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ manos 21/10/2011 20:56:22

      Αυτο κι'αν ειναι πολυυυυυ καλο!

  2. ad kan avatar
    ad kan 21/10/2011 19:39:32

    Τρέμουν την οργή του λαού, δεν φεύγουν έτσι εύκολα. Φοβούνται. Τρέμουν.

    Ίσως η τύχη του Καντάφι τους προβληματίσει, αλλά τα καθεστωτικά κόμματα γαντζώνονται στην εξουσία.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε επιπλέον ότι ο κος Γ.Π. είναι πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς και ότι θα έχουμε εκλογές στην Γερμανία-Γαλλία όπου αναμένεται να κερδίσουν τις εκλογές οι σοσιαλημοκράτες.

  3. tasos avatar
    tasos 21/10/2011 19:42:01

    Ούτε συστράτευση , ούτε σύμπραξη , ούτε συγκυβέρνηση , συσκότιση έχει η κυβέρνηση και συναυτοκτονήσανε εχθές οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ , χωρίς να το πάρουν χαμπάρι .

  4. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 21/10/2011 19:42:39

    Όσο χρωστάς ύπογραφές Γιώργο , μή φοβάσαι . Πρόσεχε , όταν κοντεύουν νά τελειώσουν !!!

  5. Y. avatar
    Y. 21/10/2011 19:45:58

    Ο ΓΑΠ θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ λύση για το Ελληνικό θέμα τη Κυριακή. Επιθυμώ και εύχομαι να μη δοθεί αυτή η λύση από αυτή τη Σύνοδο, και να παραπεμφθεί για τη Τετάρτη
    Αν αυτό γίνει, εκτιμώ ότι Δευτέρα παραιτείται, προκυρήσονται εκλογές, και εν όψη του εκλογικού ξεκαθαρίσματος το Ελληνικό θέμα παραπέμπεται για μετά το αποτέλεσμα αυτών, αφου δοθεί (έστω και χαριστικά) η 6η δοση
    Σε κάθε περίπτωση η όποια λύση όχι από αυτή τη κυβέρνηση

  6. hunter avatar
    hunter 21/10/2011 19:50:28

    χα χα χα χα

    πλάκα έχετε, δηλαδή ειλικρινά περιμένετε να παραιτηθεί πριν ολοκληρώσει την αποστολή του.
    Τι να πω;;;;

    • JOHN avatar
      JOHN @ hunter 22/10/2011 09:58:00

      hunter.Εθελοντικα δεν θα το κανει ποτε,μπορει ομως να υποχρεωθει!Ηδη με το μακαβριο εργο του εχει εκτελεσει ενα πολυ μεγαλο μερος της αποστολης του.Θεωρειται πια καμενο χαρτι απο τους επιτελεις του και ηδη ο επομενος σωτηρας μας εκολαπτεται στα επιτελεια των Βρυξελων,του Βερολινου και περα του Ατλαντικου,εκτος κι αν ο λαος εχει φτασει σε σημειο που να μπορει να τους χαλασει τη σουπα.

  7. Periergos avatar
    Periergos 21/10/2011 19:55:07

    Όλοι οι βοοοολευτές του ΠΑΣΟΚ το μόνο που κάνουν μέχρι σήμερα βαρύγδουπες δηλώσεις και κροκοδείλια δάκρυα. Ο Ανδρουλάκης όλο αμπελοφιλοσοφίες και φτηνούς αριστερισμούς. Γιατί δεν έχει τα κότσια να μην ψηφίσει? Γιατί άλλα λέει στα κανάλια και άλλα πράττει? Η Βάσω γιατί δεν έκανε την υπέρβαση? Κατανοώ την κρισιμότητα της Κυριακής και της Τετάρτης αλλά αν είναι να πνιγούμε να μην πνιγούμε επειδή δεν βρήκαμε σωσίβιο και βάρκα ΑΛΛΑ ας του πάρουμε όλους στο λαιμό μας. Ο θάνατος του εμποράκου με τα σπασμένα και λεηλατημένα μαγαζιά κάθε μέρα κάθε φορά που γίνεται συγκέντρωση, ο θάνατος ενός πολίτη είναι χειρότερος. Βασανιστήριο τα αυγά στη μασχάλη και το καυτό λάδι λείπουν. Γιατί να πεθάνει ο άνθρωπος, γιατί να πεθάνουν τέσσερις άνθρωποι στη Marfin το 2010 τέσσερις το κυοφορούμενο βρέφος μην το ξεχνάμε, με όλο το σεβασμό στη μνήμη των ανθρώπων αυτών, γιατί για να παίξουν τη φαρσοκωμωδία τους στη βουλή οι γνωστοί άγνωστοι βοολευτές?? Δεν μπορώ να ακούω για ψευτοιδεολόγους ΒΑΡΕΘΗΚΑ!! ΤΕΛΟΣ!
    Ζητώ συγνώμη αλλά η οργή ξεχειλίζει από το συναίσθημα της λογικής.

    Ευχαριστώ!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Periergos 22/10/2011 00:04:20

      Μην ξεχναμε οτι ολοι εχουν "φαει" με παρανομο τροπο, αλλος πολλα, αλλος πολυ περισσοτερα, εχουν ολοι βουτηξει και με τα δυο χερια στο μελι.. εχουν παραβει τους νομους και τρεμουν να μην φανερωθουν. Αυτος ειναι ο λογος που άλλα λενε κι άλλα κανουν. Τους κρατανε στο χερι, απο την μια, θελουν να συνεχισουν να τρωνε το καταπετασμα, απο την αλλη... Πολυ χρειαζεται ο ανθρωπος;

  8. makis avatar
    makis 21/10/2011 20:05:18

    [Video] "Θερμή" Υποδοχή επεφύλαξαν στον Υπουργό ..... http://shar.es/bGaid

  9. Τem avatar
    Τem 21/10/2011 20:07:12

    Ενας δικτάτορας συνήθως δεν παραιτείται. Εκδιώκεται με κάθε τρόπο.

  10. axis avatar
    axis 21/10/2011 20:10:42

    Όπως και να' χει η κυβέρνηση παραπαίει. Ο Σαμαράς και η ΝΔ σύντομα θα κληθούν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Αυτή τη στιγμή χρειάζεται σοβαρότητα και προετοιμασία για τις επερχόμενες εκλογές.

    • anonymos avatar
      anonymos @ axis 22/10/2011 06:24:11

      δεν ξέρω τι θα συμαζέψει ο Σαμαράς αφου η ΝΔ τα σκρόπισε όλα!! 2004-2009

  11. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 21/10/2011 20:27:03

    Εδω και κατι μηνες πηρα ενα e-mail που ελεγε για εκλογες στις 13 Νοεμβριου. Για να δουμε, μηπως τελικα ολα ειναι συμφωνημενα;;;

  12. SATO avatar
    SATO 21/10/2011 20:52:42

    This is the end, beautiful friend the end, of everything the end, my dear GAP THE END.

  13. The Saint avatar
    The Saint 21/10/2011 21:05:04

    Λίγη ...αυτοσυγκράτηση απο όλους μας στο θέμα αυτό, γιατι παίζονται πολλά παιχνίδια. Τα έχουμε ξαναπεί. Ο ΓΑΠ ΔΕΝ πρόκειται να φύγει εύκολα! Γιά να μη πώ ότι δεν πρόκειται να φύγει πρίν ολοκληρωθεί το "έργο" που του έχει ανατεθεί.

    Ο Σαμαράς περισσότερο, και η λοιπή αντιπολίτευση μέχρι τώρα δεν έχουν χρησιμοποιήσει όλα τα -νόμιμα- όπλα που έχουν στη φαρέτρα τους.

    Οι διαφωνίες Μερκ-οζί και η συνεχής αναβολή των αποφάσεων, ΔΕΝ είναι τυχαία..
    Παίζονται παιχνίδια στην πλάτη μας αγαπητοί μου...

  14. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 21/10/2011 21:06:32

    Να το τροποποιήσω λίγο και να απευθυνθώ σε όσους ψήφισαν ΓΑΠ το 2009 : "τάκα τάκα τάκα τάκα / όταν ψήφιζες μαλ... (Μαλάμω!!!) / να 'σουν πιο προσεχτική"

  15. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 21/10/2011 21:24:55

    Η ειρωνεια θα ειναι αφου υπηρετησε κατα γραμμα αλλα και με το παραπανω τα συμφεροντα του ΔΝΤ, μετα τις εκλογες να προσληφθει και απο το ΔΝΤ! Ο ΓΑΠ εχει μελλον. Μεχρι να συμπληρωσει τα συνταξιμα τι θα κανει;

  16. drider avatar
    drider 21/10/2011 21:35:51

    Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Απλώς τα μέσα ενημέρωσης αναπαράγουν το μεγάλο του πόθο... συγκυβέρνηση!

  17. george k avatar
    george k 21/10/2011 21:52:20

    Οφείλει ο κόσμος να ξεσηκωθεί σε όλες τις πόλεις και να απαιτήσει από τους Δημάρχους να στείλουν ψήφισμα στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να διαλύσει την παρούσα Βουλή και να σχηματίσει Κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας, Εθνικής Ενότητας ή όπως αλλιώς θέλει να το πει, αποτελούμενη από Πολιτικούς Επιστήμονες, Οικονομολόγους, Ανώτατους Αξιωματούχους του Στρατού, επιχειρηματίες, Συνταγματολόγους, καθηγητές Πανεπιστημίων και εκπροσώπους όλων των πολιτικών και κοινωνικών σχηματισμών που έχουν δημιουργηθεί τον τελευταίο καιρό από πολίτες, προκειμένου η νέα αυτή Κυβέρνηση να αντιμετωπίσει τα αδηφάγα τρωκτικά του ΔΝΤ και της Τρόϊκα.
    Οι Δήμαρχοι και όλοι οι τοπικοί Άρχοντες υποτίθεται ότι εκφράζουν τα συμφέροντα των κατοίκων των πόλεων τους. ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ και να πάρουν ΟΜΟΦΩΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ στα Δημοτικά Συμβούλια να σταλεί το παραπάνω ψήφισμα για να φύγει από το τιμόνι της χώρας μας μια ανίκανη και επικίνδυνη ηγεσία.
    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, σε μια χώρα που καταλύεται κατάφορα η Δημοκρατία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να διασφαλίσει την αποκατάσταση της. Και αν δε το θέλει ο ίδιος, θα τον υποχρεώσουμε εμείς.
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
    Προωθήστε το παντού σε κάθε πόλη, σε κάθε blog, μέσω του facebook ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο μπορείτε. Τα συλλαλητήρια και τις διαδηλώσεις τα χειρίζονται μια χαρά. Ρίχνουν μια ομάδα παρακρατικών και διαλύουν τις συγκεντρώσεις μέσα σε λίγη ώρα.
    ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΝ.
    ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΟΠΛΑ.
    Όπως αυτοί αποφασίζουν σε μια νύχτα να καταστρέψουν τη χώρα μας , να την φτάσουν στα έσχατα όρια εξαθλίωσης και να την ξεπουλήσουν, έτσι κι εμείς θα τους κοινοποιήσουμε ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ του Ελληνικού λαού να φύγουν. Και θα το κάνουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ μέσω των άμεσων αντιπροσώπων μας που είναι οι τοπικοί μας άρχοντες και τα Δημοτικά Συμβούλια. Αν το διαδώσουμε παντού και το υλοποιήσουμε τότε μιλάμε για ΕΘΝΙΚΟ ΞΕΣΗΚΩΜΟ.
    Όλοι οι Δήμοι μέσω της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας να στείλουν κοινό ψήφισμα στον Ανώτατο Πολιτειακό Άρχοντα, τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, εκφράζοντας την απαίτηση ΟΛΩΝ των Ελλήνων, να διαλύσει την παρούσα Κυβέρνηση και να δημιουργήσει μια καινούρια ΑΦΘΑΡΤΗ Κυβέρνηση κάνοντας έκκληση σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.
    Για άλλη μια φορά η πατρίδα μας θα αποτελέσει ιστορικό παράδειγμα. Θα γράψουμε ιστορία εμείς οι "τεμπέληδες", οι "καλοπερασάκηδες" τα "κακά παιδιά" της Ευρώπης. Το χρωστάμε στα παιδιά μας. Το χρωστάμε στους εαυτούς μας. Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος, άλλη λύση. Σε κάθε γειτονιά, σε κάθε παρέα, σε κάθε πόλη, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ πρέπει να διαδοθεί αυτό το μήνυμα επανάστασης του λαού μας. Πρέπει να πάψουμε να σκύβουμε το κεφάλι στον οποιονδήποτε. Σηκώστε ψηλά το κεφάλι! Ακόμα και τώρα που διαβάζετε αυτό το κείμενο σηκώστε ψηλά το κεφάλι, ΟΡΘΩΣΤΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΣΑΣ και πάρτε απόφαση να αλλάξουμε όλοι μαζί τη ζωή μας. Είναι στο χέρι μας. Όλοι έχουμε γνωριμίες μέσα από τις δουλειές μας, τις κοινωνικές επαφές μας, τους συλλόγους, τα σωματεία εργαζομένων, τα τοπικά ή Δημοτικά Συμβούλια. Ας οργανώσουμε την ισχυρότερη μορφή αντίστασης που γνώρισε ποτέ ο τόπος μας. Μπορούμε μέσα σε λίγα λεπτά μέσω των social media να επικοινωνήσουμε με εκατοντάδες ανθρώπους. Ας το κάνουμε. Ας αποφασίσουμε να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ από τους τοπικούς μας άρχοντες να εκφράσουν τη βούληση μας για να σταλεί σε συνεργασία με τους υπόλοιπους Δήμους της χώρας ένα τέτοιο ψήφισμα. Ας το πράξουν αυτοί που τους έχουμε ψηφίσει για να μας προσφέρουν ένα καλύτερο επίπεδο ζωής. Είναι υποχρεωμένοι να το πράξουν. Αυτή η πορεία είναι μονόδρομος. Δεν δεχόμαστε άλλο ούτε υπεκφυγές, ούτε υποσχέσεις, ούτε ευχές.
    ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ.
    ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΡΑΣΗ.
    Αν δε μπορέσουμε να κάνουμε ούτε αυτό, τότε τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για μας και την πατρίδα μας.
    Αν όμως το πετύχουμε θα κάνουμε τα παιδιά μας υπερήφανα για τους γονείς τους.
    Γιώργος Κ.

  18. Panos avatar
    Panos 21/10/2011 22:02:59

    "ζητήσει από τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θα γίνει."
    Από αυτό που πίνεις θέλω και εγώ

    • ΝΕΚΚ avatar
      ΝΕΚΚ @ Panos 22/10/2011 00:46:06

      Ναι...και μετα να σου πει: "Μαζι τα ηπιαμε"!

      • manos avatar
        manos @ ΝΕΚΚ 22/10/2011 13:20:01

        NEKK,

        Ωραίο, σ'ευχαριστώ. :-)

  19. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 21/10/2011 23:03:53

    ο παπανδρεου ξερει οτι δε θα υπαρξει επομενη φορα.οι βουλευτες του τον περιμενουν στη γωνια και αυτον και τον βενιζελο. ιδιως μετα απο αυτο που ανακαλυφθηκε με τις επιστολες. περιμενει λοιπον την αποφαση για το κουρεμα μια και η 6η δοση εχει εγκριθει. μαλλον παμε για εκλογες μεσα στο νοεμβριο.
    ισως τετοιες διαβεβαιωσεις να πηρε η βασω και να ψηφισε υπερ.
    αλλο να παει μια κυβερνηση σε εκλογες απο πτωση και αλλο μετα απο δικη της βουληση, αν και στην περιπτωση αυτη της κυβερνησης το ιδιο εκλογικο αποτελεσμα θα υπαρξει.

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/10/2011 00:19:39

    Ο ΓΑΠ ακόμη δεν έχει ξεπουλήσει σε Γερμανούς ούτε έχει διαλύσει πλήρως στρατό-αστυνομία οπότε δε νομίζω να φύγει ακόμη. Η αποστολή του θα ολοκληρωθεί όταν θα έχει κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά στον ελληνισμό.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Δημήτρης 22/10/2011 00:33:24

      Πολύ φαταλιστής.......

  21. pol avatar
    pol 22/10/2011 00:23:15

    O GAP δεν φεύγει πριν δεν τελειώσει το έργο που τον εβαλαν να ολοκληρώσει οι Αμερικάνοι συμπατριώτες του= την διάλυση της Ευρωζώνης προκειμένου να πεσει ολη η πίεση των αγορών πάνω στην Ευρώπη και να φύγει από την Αμερική του Ομπάμα που είχε και εχει κρισάρα, από εκει ξεκίνησε αλλωστε

  22. anonymos avatar
    anonymos 22/10/2011 06:21:37

    Μάλον το βατοπέδι σκεπτεσαι 1!!

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/10/2011 10:39:50

    Αν δεν γίνει επανάσταση (με όπλα και αίμα και όχι του γλυκού νερού), εκλογές δε θα γίνουν πριν τιν 4ετία.

  24. anna avatar
    anna 22/10/2011 23:41:12