#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/08/2011 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι μαζί και ο …Μπουτάρης χώρια



Μέχρι πριν από κάποιους μήνες, τον κυρ-Γιάννη τον γνώριζε κανείς κυρίως για τρία πράγματα. Το πρώτο ήταν φυσικά τα κρασιά, μερικά από τα οποία είναι όντως αρκετά ενδιαφέροντα. Το δεύτερο ήταν οι αρκούδες και γενικότερα η οικολογική δράση που ανέπτυξε με ορμητήριο τον τόπο καταγωγής του, το Νυμφαίο. Το τρίτο ήταν η ευκολία με την οποία μετακινούνταν από παράταξη σε παράταξη, χωρίς καν να νοιώθει την ανάγκη να εξηγήσει τους λόγους που επέβαλαν αυτές τις μετακινήσεις. Έτσι, από την αριστερά από την οποία ξεκίνησε την ενασχόλησή του με τα θέματα τοπικής αυτοδιοίκησης βρέθηκε στην Δράση του Στέφανου Μάνου και από εκεί στο «σοσιαλιστικό» ΠΑΣΟΚ ως επικεφαλής της δημοτικής παράταξης που διεκδίκησε και κέρδισε το Δήμο Θεσσαλονίκης κλείνοντας ταυτόχρονα το μάτι και στη νεοφιλελεύθερη Ντόρα. Μάλιστα, δεν έχει περάσει πολύς καιρός από την περίοδο που οι θαμώνες στα καφέ της Κούσκουρα και της Ικτίνου, όταν εξαντλούνταν η συζήτηση για το ποδόσφαιρο και για να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα, ρωτούσαν με νόημα «με ποιον είναι σήμερα ο Μπουτάρης;»

 

Αυτά βέβαια συνέβαιναν μέχρι κάποιους μήνες πριν την 14η Νοεμβρίου που ο κυρ-Γιάννης έγινε Δήμαρχος. Έκτοτε έγινε γνωστός για πολλά περισσότερα από τα αρχικά του trademarks. Έγινε λοιπόν γνωστός καταρχήν για τα σκουλαρίκια και τα τατουάζ και κυρίως για τη χαριτωμένη σαύρα που ξεπροβάλει στο χέρι του μέσα από το μανίκι του σοβαρού blazer που φοράει σχεδόν καθημερινά. Έγινε γνωστός και από τις εκμυστηρεύσεις του σε τηλεοπτική εκπομπή για καταχρήσεις, εξαρτήσεις, αλκοόλ, ουσίες και ναρκωτικά. Ευτυχώς, κατάφερε να τα ξεπεράσει όλα αυτά και να «αφοσιωθεί» στα ζητήματα που απασχολούν τους συμπολίτες του. Τέλος ο Μπουτάρης έγινε γνωστός και για την κόντρα του με τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Άνθιμο, που για αρκετούς – εάν όχι για πολλούς – η κόντρα αυτή έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επικράτησή του στο δήμο. Όλα τα παραπάνω, καθώς και τις ιδέες του για μνημεία νεότουρκων, σκοπιανούς και αποτεφρωτήρια φρόντισε να τα κάνει γνωστά ο κυρ-Γιάννης στην πορεία της εξέλιξής του ως τηλεπερσόνα πρώτης γραμμής, μέσα από τις αναρίθμητες εμφανίσεις του σε εκπομπές, στις οποίες τοποθετείται επί παντός επιστητού.

 

Επί παντός επιστητού εκτός φυσικά από τα θέματα του δήμου. Ήδη, στη μικρή διάρκεια της μέχρι τώρα θητείας του, η Θεσσαλονίκη πνίγηκε δύο φορές από σκουπίδια, η Τσιμισκή, ο κεντρικότερος δρόμος, μετατρέπεται καθημερινά σε πάρκινγκ, ξηλώνονται παρτέρια με δέντρα και λουλούδια για να απλώσουν τα τραπεζοκαθίσματα οι κουμπάροι και οι κολλητοί, ενώ παράλληλα σχεδόν σε όλα τα φανάρια λειτουργεί μόνο μία από τις δύο λάμπες, ή το πράσινο, ή το κόκκινο. Φυσικά το παραεμπόριο όχι απλά ανθεί, αλλά ίσως είναι και ο μοναδικός δείκτης με θετικό πρόσημο μέσα στην εποχή του μνημονίου. Στο μεσοδιάστημα πρόλαβε να μαλώσει με τον Μίκη Θεοδωράκη για την πλατεία Αριστοτέλους, με τον πρύτανη του ΑΠΘ, Γιάννη Μυλόπουλο για το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου και με όλα τα blogs της πόλης γιατί ενοχλείται από τα δημοσιεύματα και τις αποκαλύψεις τους για τον ίδιο και τους αντιδημάρχους του.

 

Τελευταίο κατόρθωμα του κυρ-Γιάννη ήταν να βάλει απέναντι όλους τους φορείς της Θεσσαλονίκης για τον εορτασμό το 2012, των εκατό ετών από την απελευθέρωση. Χωρίς να ενημερώσει κανέναν και πάντα λειτουργώντας με την ιδιοκτησιακή αντίληψη που έχει για τη Θεσσαλονίκη, ο κατά τα άλλα εκ Νυμφαίου ορμώμενος Δήμαρχος, αποφάσισε να γιορτάσει μόνος του τη σημαντική επέτειο και επέλεξε μάλιστα έναν επιχειρηματία που δραστηριοποιείται κυρίως στη Χαλκιδική και αντιμετωπίζει και κάποια ζητήματα με το ΣτΕ για μια δασική έκταση, ως υπεύθυνο για τα δρώμενα. Άραγε δεν υπάρχει κανείς κολλητός να ενημερώσει το Δήμαρχο ότι η παράδοση της πόλης έγινε στη Γέφυρα που δεν ανήκει καν στο Δήμο Θεσσαλονίκης, αλλά στο δήμο Δέλτα, οπότε η λογική «ο καθένας μόνος του» υποβαθμίζει τη σημασία της επετείου. Ή μήπως αυτός είναι, για κάποιους ο στόχος;

 

Για τα εκατό χρόνια από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης, έστω τυπικά-συμβολικά, η πρόταση της Θεσσαλονίκης έπρεπε να είναι να ηγηθεί ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, ο κ. Παπούλιας και ίσως να ακολουθούσαν ακαδημαϊκοί, ιστορικοί, άνθρωποι των τεχνών και των γραμμάτων και όχι ένας επιχειρηματίας του τουρισμού. Η σημασία της επετείου είναι εθνική, ιστορική, κοινωνική και όχι απλώς τουριστική. Βγάζουμε μινιατούρες «λευκοπυργάκια», στήνουμε εξέδρες, πουλάμε και κανένα τουριστικό πακετάκι και καθαρίσαμε. Δεν είναι έτσι όμως κυρ-Γιάννη και γι’ αυτό τους έχεις όλους απέναντί σου. Τον Περιφερειάρχη, τον Αντιπεριφερειάρχη Θεσσαλονίκης, τους Δημάρχους, τους Βουλευτές, τους φορείς, τους δημοσιογράφους. Το να κάνεις έστω και τώρα την κίνηση να το μαζέψεις δε θα στο χρεώσουν πολλοί και κάποιοι θα στο αναγνωρίσουν, το να το αφήσεις όμως όπως είναι και να διχάσεις τη Θεσσαλονίκη ακόμα και σ’ αυτή την επέτειο θα το βρεις μπροστά. Σε τρία χρόνια, όταν θα είσαι 75 χρονών και όπως λες τελευταία – μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες το απέκλειες – θα είσαι και πάλι υποψήφιος Δήμαρχος.

Casper

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Gotzilas avatar
    Gotzilas 17/08/2011 17:39:52

    100 χρόνια από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης και ο Μπουτάρης βάζει έναν επιχειρηματία να μας πει πώς θα γίνουν οι εκδηλώσεις. Πώς το λέει το τραγούδι: πες μας τι πίνεις...

  2. Person avatar
    Person 17/08/2011 17:46:40

    Πάλι καλά που δεν έδωσε το σχεδιασμό στον κολλητό του τον ιδιοκτήτη των μπαρς. Αν και τώρα που το σκέφτομαι προλαβαίνει να αλλάξει απόφαση.

  3. Salonikebrity avatar
    Salonikebrity 17/08/2011 18:05:31

    Η Τσιμισκή γεμάτη απο παρκαρισμένα, οι θέσεις πάρκινγκ γεμάτες απο σκουπίδια και ο κυρ Γιάννης έκοβε κλήσεις για μη έγκαιρη ανανέωση καρτών στάθμευσης. Στους δρόμους πουλάνε από φουλάρια και τσάντες μέχρι έπιπλα και μουσικά όργανα και η Δημοτική Αρχή εξαφανισμένη. Ρόμπες θα γίνουμε το 2012.

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/08/2011 18:09:38

    Όπως σχεδόν ΟΛΟΙ που κατέχουν "καρέκλες" στο ευδαίμον Ελλαδιστάν μας, ο Μπουτάρης είναι με ...τον Μπουτάρη.

  5. wb avatar
    wb 17/08/2011 18:12:15

    Μιλάμε για πολυ σουρεάλ κατάσταση.
    Μπάρμπας ξεχασμένος απ το Χάρο με σκουλαρίκι και γυαλί Τζόν Λένον αναλαμβάνει να διδάξει προοδευτισμό στους οπισθοσδρομικούς συμπολίτες του.
    Αθάνατη Σαλόνικα.
    Tώρα που όλοι ξεφορτώνονται τους προοδευτικοπολυπολιτισμούς και το γυρίζουν σε ακροδεξιά και συντηρητισμό αυτοί θυμούνται να βγάλουν το ξεμωραμένο επαναστάτη.
    Πόσο μπροστά είναι τελικά αυτη η πόλη που κάποιοι τολμούν και τη κατηγορούν και για επαρχιωτισμό? Εεεε? Πόσοοοο?

  6. Person avatar
    Person 17/08/2011 18:40:04

    Έχεις δίκιο! Δεν κοιτάμε εμείς οι Θεσσαλονικείς και γενικότερα όλοι οι Έλληνες να παραδειγματιστούμε από την Αθήνα και τον Καμίνη, την δημαρχάρα που έδιωξε τα σκουπίδια και το παραεμπόριο τόσο σύντομα!!!

    • wb avatar
      wb @ Person 17/08/2011 19:00:14

      Ο σύντροφος Καμίνης και δημαρχάρα είναι αλλά και πάνω απ όλα μια παρηγοριά για όλους εμάς τους Αθηναίους που είδαμε σε αυτές τις εκλογές -σε αντίθεση με τη προχώ Σαλόνικα- να πέφτει στη πόλη μας βαρύ το πέπλο του ρατσισσσσσμού,του φασισσσσσσμού αλλά και τσι κσσσσενοφοβίας......ΧΑ if u no whaaa i mean...

      • Person avatar
        Person @ wb 17/08/2011 19:17:12

        Παιδιά, να μας δώσετε την τεχνογνωσία και για τη διοργάνωση των gay parades που ετοιμάζει ο Καμίνης.

        • wb avatar
          wb @ Person 17/08/2011 19:29:48

          Και για gay parade αλλά και για το τέμενος που είναι άλλωστε και ο μεγάλος καημός του δήμαρχου μας.
          Αν και ο σύντροφος Μπουτάρης δε νομίζω οτι χρειάζεται βοήθεια.
          Εχει έτοιμα απο καιρό τα δικά του σχέδια για να σας μάθει και εσάς στη συμπρωτεύουσα τι εστί πρόοδος..

  7. armagedon avatar
    armagedon 17/08/2011 18:46:00

    ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΦΤΑΙΝΕ...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/08/2011 18:48:01

    Πλάκα πλάκα, θα αρχίσει να μου λείπει κι ο αλήστου μνήμης Κούβελας.

  9. fantomas avatar
    fantomas 17/08/2011 18:51:36

    μπιχλα......................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/08/2011 18:52:25

    Δηλ. για να έχει ελπίδες εκλογής ο επόμενος δήμαρχος θα πρέπει να χτυπήσει τατουάζ, να τρυπήσει μυτούλα, αυτάκι, φρυδάκι, να είναι fun της αποποινικοποίησης πολύφυλλου, να προσκυνά τον ιμάμη, κλπ,κλπ......Ελληναράς με λίγα λόγια....

  11. Μηνάς avatar
    Μηνάς 17/08/2011 19:01:22

    Μία από τα ίδια είναι και ο Μπουταρης, αλλά θέλει να το παίξει προοδευτικός! Δεν κοιτάει που δεν μπορούμε στη Θεσααλονίκη να περπατήσουμε απο τα σκουπίδια. Άντε να κάνει και κάτι σωστό!

  12. Σ.τ.γ.θ avatar
    Σ.τ.γ.θ 17/08/2011 20:38:17

    Περνώντας από Θεσσαλονίκη περπάτησα την Τσιμισκή.
    Είναι βέβαια να τους λυπάσαι,όμως δεν είναι λόγος για να γεμίσουν το πεζοδρόμιο της πάνω πλευράς οι κάθε είδους ανάπηροι ζητιάνοι που στο σύνολό τους μοιάζουν και εισαγόμενοι.
    Ας βρει άλλο τρόπο να τους ελεήσει ο Δήμαρχος.
    Έτσι που εμφανίζεται το κέντρο της πόλης ούτε την πόλη ,ούτε τον Δήμαρχό της τιμά.
    Μην έχετε την εύκολη ερώτηση. '' Κι εσύ τι προτείνεις ''. Τίποτα ...
    Υπάρχουν υπεύθυνοι άρχοντες, εκείνοι ας κάνουν προτάσεις ,εκείνοι να βρουν τις λύσεις.Εκτός κι αν έτσι θέλουν την ...΄΄νύμφη του Θερμαϊκού '

  13. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 17/08/2011 21:49:03

    Η ΓΕΦΥΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΑΡΑΔΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΔΕΛΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΝΙΚΟΣ 17/08/2011 22:27:44

      ..και απ'ότι έχω πληροφορηθεί ετοιμάζεται για μια σειρά εκδηλώσεων η Δήμος Χαλκηδόνας. Φαντάζεστε να ζητήσουν και την παρουσία του Προέδρου Δημοκρατίας να τιμήσει τις εκδηλώσεις? Θα ήταν μια καλή πρόταση...... το ακούτε εκεί στην Γέφυρα?

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/08/2011 23:48:46

    Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ο ίδιος Στέργιος με τον παραπάνω.

    Δύο ερωτήματα:

    1) Πολύ σωστά τα όσα γράφετε στο άρθρο σας εναντίον τού Μπουτάρη. Όταν ήταν στην αντιπολίτευση ήταν όλο λόγια, τώρα που ανέλαβε τη δημαρχία είδε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Αλλά ποια από τις απαίσιες πτυχές τής καθημερινότητας στη Θεσσαλονίκη (σκουπίδια, παρεμπόριο, εισαγόμενοι ζητιάνοι, κλπ) είχε αντιμετωπίσει ο Παπαγεωργόπουλος τα 12 χρόνια που ήταν δήμαρχος, και περιμένετε από τον Μπουτάρη να τα φτιάξει όλα μέσα σε 10 μήνες;

    2) Σχετικά με το 2012... Δεν χωρά αμφιβολία ότι αν οι Έλληνες Μακεδόνες δεν είχαμε επαναστατήσει προκειμένου για την ελευθερία μας, αυτή τη στιγμή θα ήμασταν όλοι πρόσφυγες. Αλλά, πέρα από αυτή τη βασική αλήθεια που εκφράζει την ανάγκη επιβίωσης που είχε τότε ο βόρειος Ελληνισμός, ποιον άλλο λόγο έχουμε στη Θεσσαλονίκη να "γιορτάσουμε" τα 100 χρόνια αθηναϊκής αποικιοκρατίας;

    • juliet avatar
      juliet @ Στέργιος 18/08/2011 02:24:30

      Είπα να μην σχολιάσω γιατί δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει ,αν και είμαι σίγουρη ότι συμβαίνει.
      Μετα τα δικά σου γραφόμενα είμαι ακόμη πιο σίγουρη ότι θέλατε αλλαγή και την πετύχατε και μάλιστα υπάρχουνε και ευχαριστημένοι,και ανεκτικοί ,π.χ ο Στέργιος β΄,ένας ευχαριστημένος πολίτης.
      Παιδιά ,κάντε υπομονή και θα έλθει και η καθαριότητα ,θα έλθει .....και το πάρτυ,θα έλθει.....και το τζαμί ,οι ψηφοφόροι περιμένουνε αργά αλλά σταθερά γίνονται τα βήματα.Μην πετροβολάτε μένα ,τους ψηφοφόρους !!!!!Και εδώ φρούτα νέα ...μάπα το καρπούζι.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ juliet 18/08/2011 14:09:15

        Είσαι τελικά σίγουρη ή δεν είσαι;
        Εγώ προσωπικά νομίζω πως δεν έχει σημασία αν είσαι σίγουρη ή όχι,
        ήθελες να γράψεις ένα σχόλιο και το έκανες.
        Ωραία αποκάλεσες βλάκες τους αριστερούς διότι ψήφησαν Μπουτάρη
        ενώ αν ψήφηζαν Γκιουλέκα,θα ανέβαιναν στην σκάλα εκτίμησής σου;
        Δεν το νομίζω.
        Δύσκολα βγαίνουν οι παρωπίδες,δεξιές είτε αριστερές.
        Από τη μία είναι καλό,πηγαίνει κανείς συχνά μόνο ευθεία από την άλλη,μπορεί να μείνει στάσιμος !
        Καλή σου μέρα.

  15. dead by dawn avatar
    dead by dawn 18/08/2011 10:07:35

    Αγαπητε φακτορα,ο εν λογω επιχειρηματιας δεν αντιμετωπιζει απλα καποια προβληματα απο το Σ.τ.ε,αλλα καταδικαστηκε απο το Σ.τ.ε. γιατι εχτισε βιλες σε δασικη εκταση στην Σανη (Χαλκιδικη)-αυτο ειναι ενδεικτικα το ποιον των κολητων του Μπουταρη.
    Και βεβαια,μην ξεχναμε οτι αυτος ο ψευδοπροοδευτικος,στην ουσια φασιζων τσιρακι του Πασοκ,εστειλε τα ΜΑΤ στον Λευκο Πυργο για να διωξουν τους αγανακτισμενους εν οψει ΔΕΘ-ας οψονται οι ηλιθειοι αριστεροι που τον ψηφισαν στον δευτερο γυρο και ουσιαστικα αυτοι τον εβγαλαν δημαρχο,και τωρα χτυπαν τα κεφαλια τους στον τοιχο με την βλακεια τους.

    • juliet avatar
      juliet @ dead by dawn 18/08/2011 12:02:19

      Πάντα βλάκες ήτανε!!!!!!!αυτή η επάρατος δεξιά φταίει για ολα!και την πληρώνουνε και οι υπόλοιποι.......

  16. g.p avatar
    g.p 18/08/2011 17:22:37

    Βρίθει εμπάθειας το κείμενο, τι να πρωτοσχολιάσει κανείς..
    ότι τον αρθρογράφο τον πείραξαν το σκουλαρίκι και τα τατουάζ του Κυρ Γιάννη όταν οι προηγούμενοι άφησαν τρύπα 50 εκαμ. ευρώ και κρύβονται από τις αρχές? Ότι η Θεσ/νικη ΄πνίγηκε' στα σκουπίδια επί των ημερών του ενώ είναι γνωστό σε όλους ότι περίπου τα 2/3 του στόλου των απορριμματοφόρων ήταν ακινητοποιημένα χωρίς ανταλλακτικά όταν ανέλαβε?
    οι εκτός Θεσσαλονίκης που εύκολα σχολιάζετε αναρωτηθείτε γιατί εν μέσω της αγριότητας του μνημονίου και των εκβιασμών του ΓΑΠ, τόσος κόσμος εκτός ΠΑΣΟΚ στήριξε Μπουτάρη και κυρίως γιατί ούτε οι μισοί δεξιοί της πόλης δεν στήριξαν τον διάδοχο των Κουβελο Παπαγεωργόπουλων? όσοι είμαστε από δω κάτι παραπάνω γνωρίζουμε και καταλαβαίνουμε..

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ g.p 19/08/2011 02:01:17

      Σωστός !

  17. Leonidas79 avatar
    Leonidas79 18/08/2011 17:51:48

    Πολύ εύστοχο άρθρο φάακτορα!!!Αλλά ξέχασες να αναφέρεις τη στεναχώρια του Κυρ-Γιάννη για το κλείσιμο της Οδού Δελφών στη Θεσσαλονίκη για τουλάχιστον δύο χρόνια, και το κλείσιμο όλων των μαγαζιών της περιοχής.

  18. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/08/2011 18:46:49

    Casper, επειδή η Ιστορία λέει ότι η Θεσσαλονίκη δεν παραδόθηκε σε κανέναν πολιτικό, ούτε καν στον πρωθυπουργό Βενιζέλο, αλλά στον Αρχιστράτηγο Διάδοχο Κωνσταντίνο, επειδή εκεί εγκαταστάθηκε ο Βασιλιάς Γεώργιος Α' για να διασφαλίσει την ελληνικότητα της και τελικά δολοφονήθηκε σε αυτή, αν ήμασταν Κράτος με ευρωπαϊκό πολιτικό πολιτισμό, τυπικά-συμβολικά, στις εκδηλώσεις η παρουσία του πρώην βασιλιά θα ήταν αυτονόητη. Αλλά στη χώρα μας, την Ιστορία την επικαλούμαστε κατά πως μας συμφέρει συνήθως...