#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2010 10:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Όλοι κρίνονται» στη Νέα Δημοκρατία



Είναι βέβαια ακόμα νωρίς για να κρίνουμε την Βασιλική Τζότζολα στα καθήκοντά της ως αναπληρώτριας εκπροσώπου της ΝΔ – άλλωστε, θέσεις σαν κι αυτήν φέρνουν ανέκαθεν και λίγο και προς ηλεκρική καρέκλα.

Μεγάλη λοιπόν η τόλμη και η δική της και του Σαμαρά, αλλά εγώ θα αναφωνήσω: Επιτέλους, ένας νέος άνθρωπος !!! Με φρεσκάδα και ζωντανό πολιτικό λόγο. Και όχι πάλι κανένα παλαιοκομματικό απολίθωμα να το βλέπουμε στην TV και να μας πιάνει ο ύπνος, ή να την πετάμε απο το παράθυρο.

Είμαι  επίσης σίγουρος οτι θα διαβάσατε τις αρνητικές κριτικές που έσπευσαν ορισμένοι να δημοσιεύσουν, ή να διαρρεύσουν, λες και η γυναίκα γεννήθηκε μπροστά στις κάμερες. Είναι βέβαιο οτι δεν ανησυχούν για το image της Βασιλικής. Για το μήνυμα που στέλνει ο Σαμαράς με τον διορισμό της ανησυχούν - και κατά την γνώμη μου καλά κάνουν.

Ποιό είναι το μήνυμα;

Η ΝΔ χρειάζεται νέους ανθρώπους, με ζωντάνια και πάθος, με μόρφωση και καλλιέργεια και κυρίως με άποψη για τα Εθνικά Θέματα.

Είναι λοιπόν προφανές ότι όλα και όλοι κρίνονται στη νέα ΝΔ - ιδιαίτερα εκείνοι που χρησιμοποιούν το αξίωμα τους για την προσωπική τους ανάδειξη και οχι για το συμφέρον της παράταξης.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Asterix avatar
    Asterix 09/08/2010 10:32:28

    Από τα λίγα που ξέρουμε για την Β.Τ. συμφωνώ με τον Αδέξιο. Το μόνο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι αν θα έχει την απαραίτητη *υποστήριξη*. Αυτή η θέση είναι όντως ηλεκτρική, αλλά τον διακόπτη του ρεύματος ενίοτε τον πατάνε "φιλικά" χέρια.

  2. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 09/08/2010 10:55:31

    Στον Καλαπόδη δεν άρεσει.

  3. klausevitz avatar
    klausevitz 09/08/2010 11:06:27

    Δεν με αφορά καθόλου η ΝΔ, η εν λόγω κυρία είναι,όμως, συμπαθέστατη!
    Η σχετική αμηχανία ή το λίγο τράκ είναι...τεκμήριο αθωότητος παρά
    αντικείμενο κριτικής!

  4. Dimi avatar
    Dimi 09/08/2010 11:25:20

    Eξαιρετική η εκφορά και σαφήνεια του λόγου καθώς και η συγκροτημένη παρουσία της Αναπληρώτριας Εκπροσώπου της Νέας Δημοκρατίας κας Βασιλικής Τζότζολα. Η οποία ήρθε και προκάλεσε συγχυτικό επεισόδιο και πανικό στον κ. Πεταλωτή, με τη δήλωσή της γιά την ΔΕΗ και την «Κυβέρνηση του Μνημονίου»:

    «Η Κυβέρνηση του Μνημονίου παλινωδεί. Πουλάει; Εκμισθώνει; ή βρίσκεται και πάλι σε σύγχυση; Υπουργοί διαφωνούν λες και είναι εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες της Δημόσιας Ηλεκτροπαραγωγής.

    Η Νέα Δημοκρατία λέει “ναι” στην απελευθέρωση της ενεργειακής αγοράς. Αλλά με σχέδιο.

    Απελευθέρωση της αγοράς δεν σημαίνει εκποίηση της ΔΕΗ.

    Η Κυβέρνηση του Μνημονίου, μας χρωστάει απάντηση. Πριν το Δεκέμβριο».

    Συγχαρητήρια γιά την επιλογή της κας Βασιλικής Τζότζολα.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/08/2010 11:36:39

    Ως "εκτός των τειχών" πολίτης, βρίσκω πολύ καλή την επιλογή της κ. Τζότζολα για τη θέση αυτή. Καθαρό λόγο άκουσα, καθαρό βλέμμα είδα. Δεν είναι λίγο ούτε σύνηθες.
    Και επιτέλους, να κι ένα πρόσωπο που δεν μοιάζει να προέρχεται από τους "εντός των τειχών" μυρίους, δηλαδή την "λεγεώνα των μισθοφόρων" .

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 09/08/2010 12:04:09

      Χοχο! Το «Βαρδέως ή του Μπόμπ του Μάστορα» είναι για κοπυράιτ, Θείο!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 09/08/2010 12:13:32

        Πές μου όμως άν έχω άδικο, από πιά σχολή στρατολογούν συνήθως, Μίσα!

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 09/08/2010 11:50:54

    Mια χαρά είναι η κοπέλα. Πολύ καλή επιλογή και αυτή και ο Μυταράκης ως αναπληρωτής τομεάρχης Οικονομίας. Με τέτοιο παρηκμασμένο στελεχιακό δυναμικό που είχε η ΝΔ τέτοια πρόσωπα είναι όαση. Ο Αντώνης αργά αλλά σταθερά-και στο βαθμό που του επιτρέπει η αρρωστημένη νοοτροπία ενός κόμματος γερασμένου και απαξιωμένου από πλευράς έμψυχου δυναμικού-αλλάζει την εικόνα της ΝΔ.

  7. nbechr avatar
    nbechr 09/08/2010 12:41:28

    Φρέσκο και καθαρό πρόσωπο , άνετος και σαφής λόγος , μένει να δούμε πώς θα χειριστεί τίς σχέσεις της με την κομματική νομενκλατούρα .

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ nbechr 09/08/2010 18:30:32

      απλά να τις αγνοήσει τελείως.

  8. γαλάζιος avatar
    γαλάζιος 09/08/2010 12:54:06

    Ο Σαμαράς αποδεικνύει ότι το αίτημα για νέα πρόσωπα , το κάνει πράξη. Αλλωστε μόνο με ασυτά θα έχει μέλλον η ΝΔ. Μπράβο του που δικαιώνει τις προσδοκίες όσων τον στηρίζουν... έρχεται οσονούπω και το τέλος των εναπομείναντων φθαρμένων-διεφθαρμένων!!!
    Το κάδρο άλλαξε , καλή συνέχεια μέχρι την τελική ανατροπή και στο κόμμα και στην κοινωνία!

  9. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 09/08/2010 13:29:09

    πολύ καλή επιλογή..η ανανέωση ξεκίνησε..

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 09/08/2010 13:35:10

    Είναι και σειρούλα μου και έτσι μπορώ να πω πως ηλικιακά εκπροσωπούμεθα κι εμείς που ποτήσαμε τα πρώτα ...αντα. Οπτικά είναι μια οπτασία. Στα σοβαρά, θα της έλεγα να μή γίνει ποτέ αυτό που όταν ήταν έφηβη αντιπαθούσε.. Εκεί στις αρχές της δεκαετίας του '90...

  11. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 09/08/2010 14:57:00

    νέα πρόσωπα με φρέσκιες ιδέες. αυτό είναι που χρειάζεται η ΝΔ. Έτσι πρέπει να συνεχίσει ο Σαμαράς και μέχρι τέλος του έτους η κατάσταση θα έχει ανατραπεί υπέρ του.

  12. Αλκίνοος avatar
    Αλκίνοος 09/08/2010 15:10:49

    Παντως εγω οσες Εβριτισες ξερω εκτος απο ωραιες γυναικες ειναι και αλανια.Μεγαλο προσον για τη θεση αυτη...

  13. Wolf avatar
    Wolf 09/08/2010 15:17:10

    Μια χαρά ειναι η κοπέλα. Κρίνουμε οτι βλέπουμε, σαν πρώτη εικόνα. Μη ξεχναμε και το ότι είναι "πρωτάρης" στο γυαλί. Με τον καιρό θα αποκτήσει και όσα λογικά της λείπουν τωρα. Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο retouch.
    Οσο για την κίνηση Σαμαρά, θα την κρίνω ως ιδιαίτερα ικανοποιητική. Και αυτό γιατί ακριβώς βγηκε επιτέλους ενα φρέσκο πρόσωπο που έχει να πει και να κάνει πράγματα.
    Και δεν είναι βέβαια τυχαίο ότι το μηνυμα εστάλη και σε κάποιους -που όταν έγινε η ανακοινωση του ορισμου της κας Τζοτζολα ως αναπληρώτρια επικοινωνίας- ηταν διακοπές. Ο νοων νοητω...

  14. Ηλίας avatar
    Ηλίας 09/08/2010 15:49:49

    Δεν έχεις άδικο να είσαι επιφυλακτικός.
    Η τζότζολα συμπαθής παρουσία αν και εγώ πιστεύω ότι θα την κάνουν μια χαψιά όταν χρειαστεί τα διαπλεκόμενα μμε και δε θα προλάβει να πει κιχ.
    Εγώ "λαλιώτη" ήθελα για τη θέση αυτή. Ταλιμπάν. Τα όμορφα πράσινα μάτια απλά δεν αρκούν. +1 πάντως για την προσπάθεια -έστω και απελπιστικά λίγη- αποδεινοσαυροποίησης του κόματος.
    Τα άλλα που είπες για τον Σαμαρά.. Υπομονή. Δεν χρωστάμε σε κανέναν τίποτα. Ο Σαμαράς έχει χρονοδιάγραμμα για να πείσει για τις προθέσεις του και την αποτελεσματικότητα του. Σϋγκριση βέβαια με τον που έχουμε τώρα πρωθυπουργό, απλά δεν υφίσταται. Ας είμαστε λογικοί.

    • TASSOS avatar
      TASSOS @ Ηλίας 09/08/2010 18:58:35

      Ηλία συμφωνώ. Ταλιμπάν χρειάζεται. Τον Μουρούτη που γνώρισα κατά την προεκλογική περίοδο και τον βρήκα άριστο τον αποστράτευσαν;

  15. anonymous avatar
    anonymous 09/08/2010 16:05:28

    Νέα είναι, θα μάθει. Γιατί δηλ. ο Άρης ο Σπηλιωτόπουλος ήταν καλύτερος;

    Επί της ουσίας τώρα, διάβασα τη δήλωσή της για τη ΔΕΗ. Ήταν κάπως περίπλοκα διατυπωμένη. Ναι μεν αλλά. Έπρεπε να είναι πιο καθαρή. Η πολιτική ΠΑΣΟΚ οδηγεί στη διάλυση της ΔΕΗ και στον τριπλασιασμό της τιμής του ρεύματος και είμαστε αντίθετοι. Τόσο καθαρή έπρεπε να είναι.

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 09/08/2010 16:17:09

    "...τι φταίμε"....

    Μεγάλη κουβέντα φίλε μου. Όταν βλέπατε ότι ο Καραμανλής πάλευε με τα θηρία και τα λαμόγια εντός κόμματος, τους εκδότες και τους εργολάβους, καταπίνατε αμάσητο το παραμυθάκι και κάνατε "επανάσταση", δίνοντας τα κλειδιά στον ΓΑΠ. Γιατί το κακό ξεκίνησε το 2007 που πήρε ο ΚΚβ μια κυβέρνηση δαντέλα από βουλευτές. Ίσα ίσα εμείς που ψηφίσαμε ΝΔ τι φταίμε επειδή ολοι οι υπόλοιποι το ρίξατε υπέρ ΓΑΠ?

  17. armageddon avatar
    armageddon 09/08/2010 16:52:09

    Η ΝΔ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΕΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ.
    ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΤΑ ΖΟΜΠΙ .

  18. xbab avatar
    xbab 09/08/2010 18:52:23

    Τα λέτε όλα μια χαρά!
    Νέα πρόσωπα...και όλοι κρίνονται.
    Στενεύουν τα περιθώρια.Τα εξαπτέρυγα καραδοκούν.
    Ο κ.Πρόεδρος αποφασίζει, αλλά να ακούει και να διαβάζει.

  19. Provocateur avatar
    Provocateur 09/08/2010 19:09:44

    @TASSOS: Ο Μουρούτης θα αποστρατευθει όταν αποστρατευθει και ο ... Σαμαράς (λέμε τώρα)

  20. anonymous avatar
    anonymous 09/08/2010 20:26:34

    Ε δεν το χει ακόμη αλλά μπορεί να το αποκτήσει. ;)