#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2011 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλη η πολιτική ηγεσία να κάνει το ίδιο με τον Σαμαρά




Οι εθνοπρεπείς δηλώσεις του προέδρου της Ν.Δ.  δεν επιτρέπεται να αφήσουν κανέναν Έλληνα πολίτη ασυγκίνητο.

Όλοι μπορούμε να καταλάβουμε την δύναμη ψυχής που πρέπει να διαθέτεις γιά να μπορείς να αντιστέκεσαι στις επιβουλές των  σύγχρονων  κατακτητών της Χώρας μας.  Και ο πρόεδρος της Ν.Δ. έδειξε ότι την έχει !

Η Πατρίδα μας βρίσκεται από προχθές σε Πόλεμο !  Ο πόλεμος μας έχει επιβληθεί , δεν τον επιλέξαμε εμείς όταν μπορούσαμε και όταν έπρεπε . Τα όπλα των εχθρών μας είναι αθόρυβα . Είναι τα spreads, είναι τα ληστρικά επιτόκια, είναι οι ποικιλώνυμοι οίκοι αξιολόγησης, είναι το ξεπουλημένο επικοινωνιακό σύστημα της Χώρας μας.

Τον πόλεμο αυτόν οφείλουμε να τον διεξαγάγουμε με όλες τις δυνάμεις του Έθνους μας παρούσες. Δεν είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα θα πολεμήσει μόνη . Και θα πολεμήσει γιά να μην υποδουλωθεί σε αυτούς που συνιστούν την

σημερινή Δύση . Θα πολεμήσει εναντίον αυτών που διακήρυσσαν ότι είναι φίλοι , σύμμαχοι και εταίροι μας..!

Η Ελλάδα είναι σήμερα μόνη στην πρώτη γραμμή του αγώνος  γιά την διαφύλαξη της εθνικής της ανεξαρτησίας και κυριαρχίας , όπως ακριβώς πριν 70 χρόνια . Οι λοιποί αδύναμοι κρίκοι της ευρωζώνης (Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία) μας παρακολουθούν με δέος . Γνωρίζουν καλώς ότι αν εμείς υποκύψουμε σήμερα , αύριο θα έλθει η δική τους σειρά. Και περιμένουν να μας χειροκροτήσουν και , γιατί όχι, να βρεθούν με το μέρος μας αν ανθέξουμε τις φανερές και (κυρίως) τις παρασκηνιακές πιέσεις !

Κύριε Σαμαρά , κρατηθείτε στις εθνικές σας θέσεις . Μην συμβιβασθείτε σε τίποτε άλλο . Μην υποκύψετε στα κελεύσματα του Βερολίνου , της Φρανκφούρτης και των  Βρυξελλών . Μην δίνετε την παραμικρή σημασία στους επικοινωνιακούς εκβιασμούς του ανθυπάτου Όλι Ρέν . Να έχετε στο μυαλό σας ότι υπηρετείτε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα ζωτικά εθνικά μας συμφέροντα που μία ανίκανη κυβέρνηση της Χώρας μας προετίθετο να υποθηκεύσει , προκειμένου να διατηρηθεί στην Εξουσία. Οδηγείστε τις

όποιες  διαπραγματεύσεις  είναι  ακόμη  σε εξέλιξη , σε νέα βάση : “Δεν εκχωρούμε την  εθνική μας κυριαρχία σε κανέναν, δεν παραδίδουμε τα συμφέροντα του λαού μας στην βορά των διεθνών κερδοσκόπων” .

Κύριε πρόεδρε της Ν.Δ. , κρατείστε ψηλά την σημαία του πολεμικού αγώνα που μας έχουν επιβάλει. Μην πτοηθείτε καθόλου γιά τις όποιες θετικές ή αρνητικές αποφάσεις που θα πρέπει να λάβετε γιά την υπεράσπιση της αιμάσσουσας Πατρίδας μας . Μπορούμε , πρόεδρε της Ν.Δ., να ζήσουμε και χωρίς την δόση των οκτώ δις με την οποίαν μας εκβιάζει η “πολιτισμένη” Ευρώπη !   Έχουμε , πρόεδρε, τεράστιο διαπραγματευτικό πλεονέκτημα από μιά τέτοια δήλωση .

Τολμήστε , πρόεδρε της Ν.Δ. !   Η Ελλάδα θα σας ευγνωμονεί,  η Ευρώπη θα αναγκασθεί έντιμα να διαπραγματευθεί!

Β. Μιχαήλ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/11/2011 20:45:45

    Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και μετά τον εκβιασμό είχα πει (αν και είμαι υποστηρικτής της ΕΕ) να φύγουμε.

    ...όμως μεσολάβησε μια συγκυβέρνηση.

    Ρωτώ λοιπόν:

    Αν αύριο γίνουν εκλογές και βγούμε αυτοδύναμοι δεν θα υπογράψουμε τις αποφάσεις της 27ης;
    Η δανειακή σύμβαση ΘΑ ΓΙΝΕΙ (θα διαπραγματευτούμε θα επαναδιπραγματευτούμε κλπ κλπ κλπ) η συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ (...και ο κύριος Σαμαράς την έχει αποδεχτεί από το βήμα της Βουλής) …και υπογραφεί από τον Ελληνα Πρωθυπουργό…είμαστε Κράτος με συνέχεια ή ότι μας φανεί….;

  2. dsv avatar
    dsv 08/11/2011 20:46:58

    Η Νεα Δημοκρατια ήθελε roadmap αντιστοιχο με την Πορτογαλια, δηλαδη διαπραγματευση με τροικα κατ’αρθρο και υπογραφη σύμβασης και συνοδευτικών μέτρων απο κοινού πριν απο εκλογές. Αυτό ακιβώε έκανε η Πορτογαλια.
    Αυτό στην περίπτωσή μας οφείλει να γινει τώρα υπό την ομπρέλα της κυβέρνησης συνεργασίας. Συνεπώς αερας κοπανιστος απο Σαμαρα!!!!!
    Αυτό που θα έπρεπε να κανουν τα 2 κομματα, ειναι να ζητησουν την τροικα να ερθει να διαπραγματευτουν τα μετρα και την συμβαση και να τα υπογραψουν ολοι.
    Αυτοι χρονοτριβουν στο θεμα σχηματισμου κυβερνησης επιδιωκοντας την μειωση του πολιτικου κοστους (η προεκλογικη εκστρατεια εχει αρχισει).
Ο Παπαδημος το ξέρει και τους ψηνει το ψαρι στα χειλη για ν’αναλαβουν τις ευθύνες τους…. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!!!!

    Τα γράφω και βριστε με οσο θελετε!

    • Factorx avatar
      Factorx @ dsv 08/11/2011 20:50:12

      Συγχαίρω την αυτογνωσία σου !!!
      Ξέρεις οτι λες ανοησίες αλλά το ... καθήκον σου να σχολιάσεις στο antinews σε καλεί. Που τα βρήκες αυτά περί road map; Κάνεις ερμηνεία των θέσεων Σαμαρά και μετά κριτικάρεις την ερμηνεια; Ντροπή

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ dsv 08/11/2011 20:52:03

      Σωστός.
      Αντί να μιλάμε για την ουσία (διαπραγμάτευση κατά άρθρο της, από την κυβέρνηση που έχουμε συμφωνήσει να συμμετέχουμε, της δανειακής σύμβασης) μιλάμε για την δανειακή σύμβαση που δεν υπάρχει και την έχουμε αποδεχτεί από το βήμα της Βουλής την υλοποίηση της....

      Ο Κ Καραμανλής ...ο κανονικός δικαιώνεται: απέραντο τρελοκομείο η χώρα.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 20:48:00

    Αμήν!...

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 08/11/2011 20:53:16

    Ούτε δανειακή σύμβαση ούτε τίποτα. Αναδιάρθρωση όλου του χρέους τώρα που ακόμα μπορούμε να επιβάλουμε ΚΑΙ δικούς μας όρους. Όσον αφορά την Εθνική κυριαρχία με τοποτηρητές Ή ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ ΆΛΛΟ ΌΧΙ - ΌΧΙ - ΌΧΙ.

  5. Mara avatar
    Mara 08/11/2011 20:54:04

    Μοναδικός στόχος τους Η ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ, ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
    Είναι το μοναδικό, το δυσκολότερο και το τελευταίο τους εμπόδιο.... πριν κερδίσουν τα πάντα.
    Ε.. λοιπόν στο τελευταίο εμπόδιο θα πέσουν... Δεν θα προλάβουνε να κόψουν το "νήμα"

    ΑΝΤΩΝΗ, ΣΤΕΙΛΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ.....
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ...ΑΛΛΟ! ΦΘΑΝΕΙ ΠΙΑ...

  6. dsv avatar
    dsv 08/11/2011 20:54:53

    Φακτορα αυτα ελεγε ο Μιχελακης στο ΜΕΓΚΑ. Δεν ταβγαζω απ το μυαλο μου!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dsv 08/11/2011 21:36:34

      Σε πόσες αναρτήσεις σε πληρώσανε να τα κοπιπεηστάρεις?

  7. σίγουρος avatar
    σίγουρος 08/11/2011 21:00:16

    Που είναι ο Καρατζαφέρης; Που είναι η πατριωτική αριστερά; Που είναι ο λαός να βγει στους δρόμους; Να κατακλύσουμε το Σύνταγμα αδέρφια!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ σίγουρος 08/11/2011 21:04:09

      Δε θα βγει τώρα ο Καρατζαφέρης να υποστηρίξει την άρνηση Σαμαρά;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ σίγουρος 08/11/2011 21:04:37

      Έχει Χούλια και Οσμάν το Μέγκα. Κάνει και ψόφο.
      Ποιος να τρέχει στους δρόμους τώρα;

  8. Y. avatar
    Y. 08/11/2011 21:01:50

    Κατα δήλωση του ΔΝΤ (μεταφορά Ιγνατίου), το ΔΝΤ (Τόμσεν), έλαβε ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ διαβεβαιώσεις από τους συνεργασθέντες (στη Πορτογαλλία)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Y. 08/11/2011 21:05:38

      Το θέμα είναι άλλο φίλε μου και δεν μπαίνω στο παιχνίδι του κάθε Ευρωπαίου Υπαλλήλου: έχει υπογράψει τη συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου ο Ελληνας Πρωθυπουργός; Συμφώνησε;

      • Y. avatar
        Y. @ Ο Ιθαγενής 08/11/2011 21:20:14

        Ας δημοσιεύσουν τότε το πλήρες των υπογραφών, να δούμε τελικά τι υπέγραψε στις 27 ο γκαγκάς

    • dsv avatar
      dsv @ Y. 08/11/2011 21:07:25

      Λάθος!

      Ελπιζω να ειδες μολις ειδησεις στη ΝΕΤ: Παρουσιασε το κειμενο υπογεγραμμενο απο τον προεδρο της αντιπολιτευσης στην Πορτογαλια πριν απο τις εκλογες (ειπαν οτι το ειχε ο Λοβερδος στο site του!

      • Y. avatar
        Y. @ dsv 08/11/2011 21:23:22

        Όχι γαιτί είμαι φαν του Μπάμπη και του Alexis. Ξεσπάω με τα μπινελίκια σ’ αυτούς

        • dsv avatar
          dsv @ Y. 08/11/2011 21:28:23

          Στο βρισιδι ειμαι μαζι σου!

          Αν διαβαζεις αγγλικα κοιτα το σχολιο στο ποστ του αντινιους με τιτλο:

          "Γιατί μόνο από την Ελλάδα ζητούν γραπτές δεσμεύσεις;"

  9. snowman avatar
    snowman 08/11/2011 21:02:13

    Πατριωτική στάση μέχρι το τέλος με ότι κι αν συνεπάγεται

  10. begar avatar
    begar 08/11/2011 21:02:42

    Εγώ βλέπω ότι τελικά αυτό που μεθοδεύεται, είναι η υπογραφή και κατοχύρωση όλων των δανειακών συμβάσεων με 180+ ψήφους, ώστε να δεσμευτεί ο κάποιος τυχόν έντιμος πρωθυπουργός του μέλλοντος και να μην μπορεί να τις αμφισβητήσει.
    Ο Σαμαράς ξεκίνησε καλά, αλλά τις τελευταίες μέρες άρχισε να τα μασάει λίγο.
    Κάτι "αναπόφευκτη η δανειακή σύμβαση" κλπ παραμιλάει και αρχίζει να μη μου αρέσει.
    Τελικά, ακόμα μέσα μου δεν έχω καταλάβει ποιον δουλεύει, εμάς ή τους Ευρωπαίους.
    Θέλω να πιστεύω, πως ότι "στραβό" πράξει από εδώ και πέρα, γιατί είναι ολοφάνερο ότι θα το πράξει, να οφείλεται σε αφόρητη πίεση που δέχεται και όχι σε "άλλους λόγους". Όχι ότι έχει πρακτική σημασία, αλλά τουλάχιστον στα δικά μου μάτια θα είναι ένα ελαφρυντικό.

  11. snowman avatar
    snowman 08/11/2011 21:03:39

    Πατριωτική στάση μέχρι τέλους με ότι αυτό κι αν συνεπάγεται

  12. δημητρης avatar
    δημητρης 08/11/2011 21:07:09

    Χαχαχα!!!!!
    Ποιος αναζηταει την αριστερα για να βγει μαζι της στους δρομους;
    Εσεις οι εθνοσωτηρες δηλωσιες (σας λεει τιποτα αυτη η λεξη;) καλειτε τους Κουβανεζους" να βγουν για εσας στους δρομους;
    Αμα εχετε απιδια ιδου η Ε.Ε ιδου και ο Σαμαρας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ δημητρης 08/11/2011 21:50:06

      Ποια αριστερά;
      Παπαρήγα Τσίπρα ή Κουβέλη;
      Οσο υπάρχει ΚΚΕ θα υπάρχει σε αυτή τη χώρα ΝΔ ΠΑΣΟΚ και ΕΕ

  13. S.R. avatar
    S.R. 08/11/2011 21:08:57

    Η νικη εδω, θα ειναι σημαντικοτατη για την χωρα, αλλα και για την εικονα του Σαμαρα στον λαο.... Η υποχωρηση καταστροφη ....

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 21:16:51

    Θα το ξαναματαπώ κι ας γίνομαι κουραστικός:

    Ο Σαμαράς να προσέχει τα μέτρα φρούρησής του. Οι ευρωναζί και η ντόπια διαπλοκή είναι αδίστακτοι!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αυριανιστής 08/11/2011 21:27:15

      Τα παιδιά είναι εκπληκτικά..κι Ελληναράδες μέχρι το κόκκαλο!!!

  15. Y. avatar
    Y. 08/11/2011 21:27:07

    Πρόεδρε, βασίσου στη βάση

  16. Barbie avatar
    Barbie 08/11/2011 21:35:51

    Υπέκυψε σε έναν εκβιασμό : να σχηματίσει κυβέρνηση ( βέβαια ομολογουμένως το διαχειρίστηκε έξυπνα δηλ. δέχτηκε αλλά όχι συνκυβέρνηση, μα μεταβατική και με έναν συγκεκριμένο σκοπό κ για μικρό χρονικό διάστημα). Υπέκυψε κ στο δεύτερο να συμμετάσχουν και πολιτικά πρόσωπα. Αν τυχόν υποκύψει και στην υπογραφή τότε θα γίνει ένας ακόμη Γιωργάκης. Δεν πρέπει να υποκύψει με τίποτα. Να δείτε που θα υποχωρήσουν αυτοί. Ήδη το Δ.Ν.Τ. άρχισε ν'' αλλάζει στάση ( το είπε ο Ιγνατίου στο κεντρκό δελτίο ειδήσεων του Μέγκα) Και ας γίνει ότι θέλει... ¨Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή¨ Μ΄αυτό το σύνθημα απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους , μ΄αυτό και από τους Μερκοσαρκοζί!!!!!!!!!!!!!!

  17. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/11/2011 21:58:26

    Δέν χρειαζόταν όλα αυτά ! Μεγαθυμία και γεναιοδωρία και αυταπάρνηση άν είχε δείξει η ΝΔ, θα έβγαινε πιό κερδισμένη στα μάτια του κόσμου. Αυτή η στολή Ρομπέν των Δασών που φόρεσαν στον Πρόεδρο δέν του ταιριάζει. Απο πολλές απόψεις. Και όλοι οι τελευταίοι χειρισμοί είναι επικοινωνιακά εις βάρος του - ας βγεί κάποιος επιτέλους να το πεί με θάρρος !

    Λίγο περισσότερη ψυχραιμία, αίσθηση της πραγματικότητας, διπλωματία. Δέν παίζουν άλλο πιά οι Ευρωπαίοι, τέρμα η πόκα - κοιτάξτε τί έπαθαν οι Βενιζέλος που έδιωξε τότε την τρόϊκα και ο Παπανδρέου με τις παπαριές του δημοψηφίσματος : δέ χαμπαριάζουν πιά οι ξένοι και όσο το παίζουμε ήρωες και πατριώτες (με τα λεφτά τους) τόσο θα σκληραίνουν.

    Αφήστε τον Αντώνη ήσυχο να δεί καθαρά την πραγματικότητα, δέν βγαίνει πουθενά αυτός ο δρόμος της περηφανης κόντρας. Φτάσαμε να κάνουμε εχθρούς παντού, ακόμα και στα πιό φιλελληνικά κέντρα. Η αναδιαπραγμάτευση και η επανεκκίνηση και η αποπληρωμή μέσω ανάπτυξης έχουν ψοφήσει απο καιρό και δέν αντέχουν ούτε σάν συνθήματα πλέον. Έχουμε φορτώσει τα παιδιά μας με ένα τρομακτικό χρέος και αντί να βγούμε να πούμε - άφοβα, θαρετά, αυστηρά, σάν δεξιό κόμμα - πως αυτή η γεννιά πρέπει να δουλέψει σκληρά και να πονέσει για να το ξεπληρώσει, πουλάμε ψευτοτσαμπουκάδες αριστερίστικης κοπής.

  18. dsv avatar
    dsv 08/11/2011 22:07:22

    Σε καμια! Γραφω απο Ιταλια (ο Φακτορας μπορει να δει το ip).

    Για τη Νεα Δημοκρατια το θεμα ήταν απ την αρχη η διαπραγματευση των μετρων. Τωρα ειναι η ευκαιρια γι αυτο, αν αποφασισουν τα 2 κομματα να σταματησουν να χρονοτριβουν.

  19. Monte avatar
    Monte 08/11/2011 22:15:27

    "Είστε οι πρώτοι που θέτετε το ερώτηµα τι σηµαίνει δηµοκρατία και οι πρώτοι που δίνετε την απάντηση. Και γι’ αυτό σας ευχαριστούµε. Σας ευχαριστούµε πολύ!"

    Αυτό ήταν το σχόλιο του διευθυντή της Λιμπερασιόν, με το οποίο δικαιολογούσε τον τίτλο του με την ελληνική λέξη "ΧΑΟΣ" (γιά τον οποίο τόσο πολύ τσίριξαν όλοι στην Ελλάδα χωρίς στην πραγματικότητα να γνωρίζουν ότι ήταν ένας ύμνος γιά μία αδιαπραγμάτευτη ελληνική Αξία: την ελευθερία)

    Στη Φυσική αυτή η Αξία είναι η Εντροπία: η τάση των σωματιδίων να υπακούσουν στη στροφορμή τους.

    Φανταστείτε τί έχει να γίνει αν ο επόμενος πρωθυπουργός πει το Οχι!.. Όχι στην προσβολή. Όχι στην ταπείνωση. Από τη Γερμανία? Έ ρε γλέντια...

  20. Λευκαδιτης avatar
    Λευκαδιτης 08/11/2011 22:17:28

    Εσένα τώρα ποιος σε έβαλε διαιτητή και τον προσβαλεις
    Ελεύθερος είναι να γράφει ότι του αρέσει όπως και συ

  21. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 08/11/2011 22:35:21

    Ακριβώς αυτό είναι η ασφαλιστική δεικλίδα για το μέλλον της Πατρίδας και του Λαού! Η 28η Οκτωβρίου "εσπρωξε" τις εξελίξεις! Είμεστε σε πόλεμο και ο πόλεμος δεν γίνεται από τους ...καναπέδες! ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ! Ανελέητο "σφυροκόπημα" του μισελληνισμού και του νεοφιλελεύθερου ναζισμού!!!!
    Χορτάσαμε από Καραγκιόζηδες και Χατζηαβάτηδες! ΗΛΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ...ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΩΡΓΟΥ!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 08/11/2011 22:45:39

      Εδώ και μήνες έχω πει ότι ο πόλεμος τον οποίο υφίσταται ο λαός μας, έχει δύο στρατόπεδα.

      Νεοφιλελευθερισμός εναντίον κοινωνίας. Και καθένας μας πρέπει να διαλέξει αν θα πάει με την κοινωνία ή με την κτηνωδία.

      Ο νεοφιλελευθερισμός πρέπει να χτυπιέται αλύπητα από κάθε υγιώς σκεπτόμενο κοινωνικό ον. Να καταντήσει για την ελληνική κοινωνία ό,τι έχει καταντήσει ο κομμουνισμός για την πολωνική. Και να μην τολμάει κανένας νεοφιλελεύθερος να περπατάει αμέριμνος στο δρόμο.

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 22:35:30

    Θα σκληραίνουν οι ευρωναζί, ε; Μήπως θέλουν να δοκιμάσουν και κάτι... πραγματικά σκληρό ελληνικό;

  23. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 08/11/2011 23:02:17

    για να ξεκαθαρισω τη θεση μου εξ αρχης θεωρω τις απαιτησεις του Ρεν απαραδεκτες για το θεμα της εκτης δοσης.Απο την αλλη πλευρα δεν κατανοω την ουσια του προβληματος ,ο Σαμαρας επι της ουσιας δεσμευεται προφορικως για την τηρηση των συμφωνηθεντων του Οκτωβριου με ολα τους τ'αρνητικα δεν μπαινει στην ουσια σε συζητηση γι'αυτο ,αλλα για το τυπικο της υπογραφης.Αρα δεχεται οτι ζητουν προφορικα απλα δεν το δινει γραπτως.Καταλαβαινω κατι λαθος;

  24. Gk avatar
    Gk 08/11/2011 23:33:03

    Το αποδεδειγμένα ανίκανο πολιτικό προσωπικό της χώρας να συμβιβαστεί κ αργότερα να αποχωρήσει , η χώρα χρειάζεται νέα με επαγγελματική εμπειρία πρόσωπα με τη μορφή ενός νέου σχηματισμού ... Πρέπει όλοι να καταλάβουν την κρισιμότητα , να μην σκεφτονται

  25. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/11/2011 00:24:17

    Ο Α.Σ αυτή τη στιγμή είναι αντιμέτωπος με τη μεγαλύτερη πολιτική στιγμή της ζωής του. Περίμενε σιωπηλά τόσα χρόνια εκτός κόμματος και δικαιώθηκε όταν έλαβε τη ψήφο του εκλογικού σώματος της βάσης της Ν.Δ. Οι κινήσεις του είναι προσεκτικές παρ΄όλες τις ταχύτητες που επιβάλλουν οι εξελίξεις. Δεν θα διακινδυνεύσει την τόσο εύθραυστη στιγμή, τη στιγμή δηλαδή που θα κληθεί να βγάλει την Ελλάδα και τους Έλληνες από τη χειρότερη περιπέτεια της σύγχρονης Ιστορίας μετά τη μεταπολίτευση, ανεξαρτήτως παραμονής μας ή μη στην Ε.Ε και στο Ευρώ. Για αυτό ακριβώς επιμένει στις θέσεις του. Γνωρίζει δε, ακόμη και από ένστικτο, αυτό που αναπτύσσεται την ώρα του κινδύνου, ότι πρέπει να μείνει δίπλα στο λαό και παίρνει δύναμη από αυτό. Ο δε λαός, είναι αυτός που υποφέρει και ζει το δράμα, τον οδηγεί δε το ίδιο ένστικτο, αυτό που αναπτύσσεται την ώρα του κινδύνου, ώστε να καταλαβαίνει ποιός τον προδίδει και ποιός τον υπερασπίζεται.

    Οι Έλληνες, έχουν εδώ και πολύ καιρό καταλάβει, ότι το μέλλον δεν μπορεί να ξημερώνει ημέρες μαύρες στην ζωή τους, την Πατρίδα τους και κυρίως στη ζωή των παιδιών τους. Οι Έλληνες, έχουν επίσης καταλάβει ότι λέξεις και έννοιες όπως "ελευθερία", "πατρίδα", "πολιτισμός", "οικογένεια", θρησκεία", "κράτος", "δημοκρατία", "ανεξαρτησία", "ήθος", "φιλότιμο" είναι ζωντανές αξίες. Με αυτές τις αξίες γαλουχήθηκαν από τις προηγούμενες γενιές και αυτές οι αξίες είναι αρχές ανεξήτηλα περασμένες στο DNA τους. Αυτές τις αξίες κανένας ξένος δεν θα είναι ποτέ σε θέση να τις ΝΙΩΣΕΙ όπως οι Έλληνες, ούτε να τις επικαλεστεί ή να τις υπερασπιστεί με το ίδιο σθένος όπως οι Έλληνες.

    Τις ίδιες αυτές αξίες και αρχές εκπροσωπεί για όλους τους Έλληνες ο Α.Σ, το χρέος δε όλης της πολιτικής ηγεσίας είναι να συνταχθεί μαζί του, για μία ίσως μοναδική φορά στη σύγχρονη Ιστορία, ώστε να βγούμε νικητές από το βρώμικο αυτό πόλεμο, την ταπείνωση και τον εξευτελισμό που δεχόμαστε. Είναι ο μόνος που μπορεί να υψώσει το ανάστημα των Ελλήνων, ένα ισχυρό δείγμα πήραμε απόψε. Απαντήσεις, όπως αυτή που έστειλε στους "εταίρους" μας απόψε, απηχούν το λαϊκό αίσθημα και απαιτούν το σθένος ενός πραγματικού Έλληνα.

  26. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2011 00:37:02

    Άκουσες απόψε τον "κύριο Μπάμπη", τι τόλμησε να ξεστομίσει από το αλαφουζοκάναλο;

    Είπε, επί λέξει, ότι "όχι μόνο με την υπογραφή τους αλλά και με το ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ πρέπει να υπογράψουν τις δεσμεύσεις της τρόικας οι πολιτικοί αρχηγοί"!!!

    Μετά νομίζετε ότι λέω υπερβολές...