#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2011 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλη η Ελλάδα Ψωμι-άδει




Στην Ελλάδα του ΔΝΤ, των απολύσεων, της ανέχειας, του υποθηκευμένου μέλλοντος, ποιο είναι το θέμα που «σηκώνουν» οι ταγοί της ενημέρωσης: Ο Ψωμιάδης… Σαπουνόπερα σε συνέχειες: η δίωξη, η απόφαση, το μέλλον του πολιτικού, η πιθανή έκπτωση και αντικατάσταση του, το ηθικό και  το νόμιμο, το νομικό και το ανθρώπινο. Τα ακούσαμε και τα είδαμε όλα.  Σπάνια ένα δημόσιο ζήτημα, γίνεται τόσα πενηνταράκια.

Οι λόγοι προφανείς:

1.       Αποπροσανατολισμός: ότι δεν αγγίζει την οικονομική κατάσταση είναι καλοδεχούμενο. Η δικαστική περιπέτεια και εμπλοκή ενός  τηλεοπτικού προσώπου, σαν τον Πανίκα, μοιάζει με θεόσταλτο δώρο για  τους opinion makers και τους «κλόουν των 8» που έγραφε χθες ο Aris A.

2.      Συντηρείται το περιβόητο όσο και αμφιλεγόμενο «ηθικό πλεονέκτημα» του ΠΑΣΟΚ. Την ίδια ώρα που στέλνει σε προκαταρκτική τον Άκη και μόνο αυτόν, θεωρεί ότι στριμώχνει τη ΝΔ: όποια απόφαση κι αν πάρει θα έχει κόστος, εκτιμούν οι «επικοινωνιολόγοι» του κυβερνώντος κόμματος.

3.      Περαιτέρω εκτιμούν ότι όποιοι συναντηθούν με τον Π. Ψωμιάδη τις επόμενες ημέρες, θα ταυτιστούν μαζί του στο υποσυνείδητο των πολιτών…

Θα πει κάποιος: δεν αποτελεί θέμα η τιμωρία σε δεύτερο βαθμό για παράβαση καθήκοντος νυν Περιφερειάρχη; Ασφαλώς, αλλά στη σωστή του διάσταση. Αν και αυτό το αδίκημα για τους «καποδιστριακούς» άρχοντες έχει γίνει πιο κοινό και από το παράνομο παρκάρισμα.

Δεν είναι θέμα η μη είσπραξη προστίμων; Αναμφίβολα. Τη στιγμή όμως που τα 89.000 € που έγιναν 5.000 € της υπόθεσης Ψωμιάδη έχουν γίνει γνωστά στα πέρατα της οικουμένης, ψάχνω ανεπιτυχώς για παραπάνω στοιχεία σε μία άλλη περίπτωση, όπου ασκήθηκαν διώξεις σε 14 οικονομικούς επιθεωρητές: «Τα αδικήματα αφορούν κατά περίσταση κακουργηματική ψευδή βεβαίωση και ηθική αυτουργία σε αυτή. Υπενθυμίζεται ότι οι 14 κατηγορούμενοι πλέον φέρονται ότι προχώρησαν σε επανελέγχους επιχειρήσεων και διέγραψαν πρόστιμα ζημιώνοντας το δημόσιο εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ. Την υπόθεση ανέλαβε ειδικός ανακριτής».

Πόσα είναι τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ;

Είναι στο ίδιο νόμισμα με την υπόθεση Ψωμιάδη;

Για το ΜΝΗΜΟΝΙΟ, τον Τσουκάτο, τον Μαντέλη και τον Άκη τι λέτε ρε παίδες;

Με ενδιαφέρει αν μου δώσουν λάθος  ρέστα στο περίπτερο, αλλά αν μου πάρουν το αμάξι την ώρα που τα μετράω, είναι μεγαλύτερο πρόβλημα…

Λεπτομέρειες. O στόχος επετεύχθη. Όλη η Ελλάδα Ψωμι-άδει…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 12/04/2011 15:21:38

    ΜΟ, και μη χειρότερα. Το γελοίον του πράγματος είναι ότι ο Ψωμιάδης στις ειδήσεις στο ΜΟΥΓΓΑ χθες, υποστήριζε-και κόντεψα να περιπέσω εις βαθύν κλαυθμόν- ότι "βοήθησε" ένα πτωχόν (πλην άτιμον συμπολίτην μας). Μάλιστα, για την ψυχή του Τουρκοσκοτωμένου παππού του το έκανε. Τι καρδιά, ε;
    Ε, λοιπ'ον, με κάτι τέτοιους ο Σαμαράς θα βουλιάξει, όπως βούλιαξαν και τον ΚΚ τον β'.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Νίκος 12/04/2011 16:02:13

      Ομολογώ ότι δεν το είδα, αλλά δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό

  2. vassilis avatar
    vassilis 12/04/2011 15:32:43

    Καλον ειναι να μην δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα προσπαθωντας δια της συγκρισεως ανομιων να απαλειψουμε ευθυνες.Ο ισχυρισμος εσυ ζημιωσες τον Ελληνικο λαο λιγοτερο απο τον αλλο αρα εισαι καλυτερος μονον ανοητους πειθει!Μεγαλο λαθος ειναι και η στηριξη απο πολιτικα κομματα των παρανομων ενεργειων του εν λογω κυριου καθως δινει το μηνυμα πως οι δικοι μας δεν υποκεινται στους νομους της πολιτειας και ουτε μελλοντικα θα υποκεινται!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ vassilis 12/04/2011 16:01:10

      Σε λάθος συμπέρασμα κατέληξες. Δεν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τίποτα, αλλά να θέσουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση. Άλλωστε είναι ίδια η ποινή των 3 ετών με αναστολή (όπως αποφάνθη η Δικαιοσύνη) με άλλες υποθέσεις που σηκώνουν κάθειρξη για πολλά πολλά έτη;
      Και κάτι ακόμη: Η υπόθεση του Ψωμιάδη, ορθώς, κατέληξε στη Δικαιοσύνη. Πρέπει να απαιτήσουμε το ίδιο για όλες τις αποφάσεις της διοίκησης που είναι "γκρίζες". Και όλος ο κόσμος ξέρει ότι υπάρχουν πολύ πιο "ζουμερές" υποθέσεις...

  3. juliet avatar
    juliet 12/04/2011 15:40:54

    Καλό μεσημέρι,
    απόλυτος,το θέμα του Πανίκα την κατάληλη στιγμή για να έχουμε να λέμε.
    Μεγαλύτερο ενδιαφέρον η υπόθεση Πανίκα απο τα εθνικά,απο τη φτώχεια που καραδοκεί,απο την λεηλασία των αλλοδαπών ,απο τα νοσοκομεία που κλείνουν έλλειψη χρημάτων,που σε λίγο θα πεθαίνουμε γιατί το κράτος θα πρέπει να μειώσει τα έξοδα,που τα σχολεία κλείνουν ,που θα μας σκοτώνουν και θα έχουμε άδικο,που ζούμε στη χώρα του Τίποτε ,αλλά ξημερώνει και βραδιάζει με Πανίκα.
    Μικρέ Οδυσσέα, ζήτω, '' ο στόχος......επετεύχθει''.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ juliet 12/04/2011 16:05:44

      Καλό μεσημέρι Juliet. Με προβλημάτισες με το -ει (οκ σωστό είναι). Δεν είναι όμως Αόριστος Β΄το επετεύχθη; Το "βαράει" το Word αλλά δεν είναι και λάθος...

      • juliet avatar
        juliet @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 19:26:13

        @Μ. Ο
        δεν το επανέλαβα για να το διορθώσω,συγνώμη , αν το κατάλαβες έτσι, το ζήτω ήθελα να τονίσω και μετά είδα οτι εσύ το έγραψες με -η και εγώ με -ει ,το άφησα......

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ juliet 12/04/2011 19:44:06

          μη ζητάς συγγνώμη (με δύο γ, χαχαχα) για τέτοια πράγματα χαχαχαχα
          δεν είπα ότι το έκανες για αυτό με προβλημάτισες όντως

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/04/2011 16:02:12

    Των οικιών Υμών εμπιπραμένων Υμείς άδετε!
    Αλλά υπάρχει και ο Μεγάλος Τραγουδιστής, για όσους προτιμούν το βαρύ ρόκ αντί του ελαφρο-σκυλέ!

  5. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 12/04/2011 16:24:00

    Τι λετε ρε παιδια;;
    Εισαστε νεοδημοκρατες οσοι γραφετε εναντιον του Ψωμιαδη;;;
    Σας φερνω ένα παραδειγμα : Σε μια εθνικη οδο, ο ενας οδηγει μεθυσμενος, ο αλλος οδηγει με 250 χιλιομετρα,ο τριτος οδηγει στο αντιθετο ρευμα, ο τεταρτος μεταφερει παιδια σε λεωφορειο, αν και δεν εχει διπλωμα οδηγησης, και ο πέμπτος σε μια προσπεραση παταει 140 χιλ.ω.
    τωρα δηλαδη, αν η τροχαια κανει τα στραβα ματια στους τεσσερις πρωτους και πιασει μονο τον πεμπτο, νομιζετε οτι στεκει το επιχειρημα "α,αφου παρανομησες, και εσυ μεσα" ή "δεν σε υπερασπιζομαι, γιατί παρανομησες";;
    Ε, χαιρω πολύ, παρανομησε στο 1/1000 απ' τους λοιπούς. Αμα τιμωρησεις μονο τον πεμπτο δινεις την εντυπωση οτι στη χωρα δεν υπάρχει ισονομια και ισοκρατια, οτι μπορεις να κανεις όποια παρανομια θες, αρκει να εχεις καποιο μεσο να τη σβηνει, οτι μπορεις να κανεις ελευθερα και χοντρες παρανομιες, αφού ειτε μικρες κανεις ειτε χοντρες, το ποτε θα τιμωρηθεις εξαρταται από άλλους παραγοντες. Ναι, να τιμωρησω τον πεμπτο, όταν ομως ειτε οι τεσσερις πρωτοι σαπιζουν στη φυλακη ειτε εχουν εξαλειφθει απ' την κοινωνια ως φαινομενα.
    Οσοι βριζετε τον Ψωμιαδη, δινετε το εξης μηνυμα σε οσους ενδιαφερονται να ασχοληθουν με τα κοινα: Μην ειστε χαζοι να ερθετε στη νεα δημοκρατια. Πατε στο ΠΑΣΟΚ. Εκει παιρνουνε μιζες, παραγγελνουν υποβρυχια που γερνουνε, κανουνε ολυμπιακα εργα με την πενταπλασια αξια απ' την πραγματική, στηνουν το σκανδαλο του Χρηματιστηριου, και αθωωονται απ' τα Εφετεια, σβηνουν προστιμα δις οι νομαρχες και οι δημαρχοι, και ουτε γατα και ουτε ζημια. Τι θελετε να ερθετε σε εμας;;
    Εμεις, τους δικους μας τους βριζουμε, με το παραμικρο τους στηνουμε στα εντεκα μετρα, τους θεωρουμε βαριδια, και για μια παραβαση του ΚΟΚ τους στελνουμε στη φυλακη...
    Μονη περιπτωση να σωθειτε αμα ερθετε σε εμας ειναι να κανετε μουγκα στη στρουκγα και να συμφωνειτε με οτι λεει το Μεγκα στις 8..........

    Μπραβο μας!!!
    Ναι να τιμωρησω τον Ψωμιαδη!! Οταν οι Ακης, Μαντελης, Τσουκατος, Παπαντωνιου ηταν ηδη με πολυετη καθειρξη στη φυλακη.Οταν οι Μιχας, Φασουλας, Κουρακης, και άλλοι τοσοι πασοκοι νομαρχες και δημαρχοι ειχαν καταδικασθει και παυθει για την καταληστευση του δημοσιου χρηματος. Οταν ο νυν υπουργος Εσωτερικων ειχε καταδικασθει και παυθει και αυτος!!
    Οσο αυτο δεν γινεται, θα υπερασπιζομαι τον Ψωμιαδη με όλη τη φωνή μου!!!

  6. foufoutos avatar
    foufoutos 12/04/2011 16:32:22

    grrrrrrrrrr

  7. vasileios avatar
    vasileios 12/04/2011 16:47:10

    Ο πραγματικός Ζορό πότε εμφανίζεται για να σώσει τον κ. Πανίκα;

  8. Ευμένης avatar
    Ευμένης 12/04/2011 16:52:36

    Σε άλλο σχόλιο μου είχα πει (και το ξαναλέω) ότι ο κ.Ψωμιάδης λόγω της τιμωρίας του βρίσκεται ένα σκαλί παραπάνω από πολλούς άλλους τοπικούς και μη άρχοντες που έχουν κάνει χειρότερα και κυκλοφορούν άμωμοι ως οσίες παρθένες (όχι βέβαια πως το παραδέχθηκε ότι έγινε και παραδόθηκε μόνος του αλλά λέμε.. ).
    Ωστόσο, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι και ο ίδιος δεν είναι καθόλου άμοιρος ευθυνών για τα φώτα μιας τεχνητής και παραπλανητικής δημοσιότητας.. Αντίθετα, ο ίδιος την προκαλεί δίνοντας τη μία συνέντευξη μετά την άλλη.
    Κατά τη άποψή μου, μετά απ' όσα έγιναν, θα έπρεπε να πει έσφαλα γιατί προσπάθησα να βοηθήσω κάποιον κακομοίρη αλλά η δικαιοσύνη σωστά πράττουσα, όπως πάντα και με όλο τον σεβασμό σε αυτή, με τιμώρησε και δέχομαι την απόφασή της και θα συμμορφωθώ, θα είμαι ο πιό καλός ο μαθητής κτλ..
    Αντί γι αυτό, δεν έχει αφήσει κανάλι για κανάλι που να μην ευαγγελίζεται την αθωώτητά του, σε τέτοιο βαθμό και με τέτοιο τρόπο που να επιτυγχάνει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Εκτιμώ ότι αυτή η τακτική δεν κάνει καλό ούτε σε εκείνον αλλά ούτε και στην παράταξη.

  9. Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
    Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 17:02:04

    Η συζήτηση μου θυμίζει λίγο εκείνο το παλιό: "κι εσείς σκοτώνετε τους μαύρους"!
    Πάντως έχει δίκιο ο συγγραφέας της ανάρτησης, ότι κάθε τί πρέπει να το βάζουμε στη πραγματική του διάσταση κι όχι να εξισώνουμε τα ανόμοια.

    Εγώ, όμως, θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα:
    Ποιός "φωστήρας" σκέφτηκε να δώσει στον Νομάρχη ή Περιφερειάρχη τη δυνατότητα να... σβήνει η να τροποποιεί πρόστιμα;
    Δεν κατάλαβαν τόσα χρόνια ότι αυτή η θεσμική αθλιότητα υποβάλει τους εκλεγμένους άρχοντες στις συνεχείς πιέσεις των ψηφοφόρων τους, πότε για να σβήσουν αγορανομικές παραβάσεις, πότε πρόστιμα της επιθεώρησης εργασίας;

    Σε μια κοινωνία οι ελεγκτικές αρχές, είτε προκειται για εκτελεστική είτε για δικαστική εξουσία, πρέπει είναι ανεξάρτητες από τους εκλεγμένους άρχοντες.
    Αλλιώς οι ελεγχόμενοι γίνονται ισχυρότεροι από τους ελέγχοντες.

    Αυτό που συνέβη στην περίπτωση Ψωμιάδη γίνεται - χρόνια τώρα - σε όλη την Ελλάδα. Και γίνεται αναγκαστικά, επειδη το θεσμικό πλαίσιο το επιτρέπει να γίνεται. Πολύ χειρότερα γίνονται με τις πολεοδομίες.

    Όλα αυτά - εντελώς παρεμπίμπτόντως - είναι θεσμικά κατορθώματα του ΠΑΣΟΚ (στα οποία η Νέα Δημοκρατία δεν τόλμησε να αντισταθεί κατά το παρελθόν).
    Κάθε φορά που "ενισχύεται" η "Τοπική Αυτοδιοίκηση" δημιουργούνται περισσότεροι τέτοιοι "θύλακες διαφθοράς", αφού δίνονται εξουσίες χωρίς αρμοδιότητες, ή αρμοδιότητες χωρίς εξουσίες, ή αρμοδιότητες και εξουσίες χωρίς πόρους.
    Μόνο πέρσι στην περίπτωση του "Καλλικράτη" η ΝΔ τόλμησε να τα πεί αυτά. Χωρίς να το πάει παρακάτω...

    Εδώ έχουμε μια "μήτρα" που παράγει πάσης φύσεως πιέσεις και διαφθορά - χωρίς να είναι εύκολο να καταλάβουμε κάθε φορά πότε υπάρχει "πονοψυχιά" και πότε "συναλλαγή"...
    Ο καθένας υποπτεύεται ό,τι θέλει. Αλλά δεν πρόκειται καμία τιμωρία στον Ψωμιάδη να αλλάξει αυτό που γίνεται σε όλη την Ελλάδα, από την ώρα που οι θεσμοί το επιτρέπουν.

    Πρέπει να αλλάξουν αυτό το άθλιο θεσμικό πλαίσιο για την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Που επιδεινώθηκε με τον Καλλικράτη.
    Αλλιώς θα μιλάμε για τον Ψωμιάδη, όταν γύρω μας θα γίνεται της μουρλής.

    • thanos avatar
      thanos @ Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 17:16:42

      Πολύ σωστός ο Λευτέρης.
      Αντί να ψάχνουμε σε κάθε ευκαιρία να βρούμε λύσεις (τώρα η ευκαιρία είναι το θέμα Ψωμιάδη) στα προβλήματα, να αναζητήσουμε ευθύνες και να αναδείξουμε τα θεσμικά προβλήματα που δημιουργούν διαφθορά και θέλουν αλλαγή, εμείς αναλωνώμαστε σε κουτσομπολιό γύρω από τα πρόσωπα.
      Αν δε ξυπνήσουμε, θα μείνουμε ακόμη μια γενιά ραγιάδες.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 17:39:04

      Δυστυχώς έχετε δίκιο. Αυτό έννοούσα όταν έγραφα:"Αν και αυτό το αδίκημα για τους «καποδιστριακούς άρχοντες έχει γίνει πιο κοινό και από το παράνομο παρκάρισμα". Πλήθος παρατυπιών και παρανομιών στους ΟΤΑ έχουν καταγραφεί τα τελευταία χρόνια από κρατικούς φορείς.
      Επιτρέψτε μου όμως να πω ότι στους ΟΤΑ δεν έλειψαν ούτε οι πόροι ούτε οι αρμοδιότητες, ούτε οι εξουσίες. Έχω την αίσθηση ότι υπήρχε κάποτε η διάθεση να πάρουν όλη την "καθημερινότητα¨ και η κεντρική διοίκηση να απεμπλακεί από αυτά (σχολεία, αδειοδοτήσεις κτλ) για να ασχοληθεί με τα "μεγάλα". Αν δείχνει κάτι και η υπόθεση Ψωμιάδη είναι η πλήρης αποτυχία της αποκεντρωμένης διοίκησης, τουλάχιστον σε αυτή της τη μορφή. Σε μια μικρή χώρα ένα πιο συγκεντρωτικό και "απρόσωπο" σύστημα ενδεχομένως είναι πιο αποδοτικό.
      Αλλά και πέρα από τη θεσμική θωράκιση, η εφαρμογή των κανόνων από τον οποιονδήποτε ελεγκτικό μηχανισμό είναι καίριας σημασίας. Κάποιος μηχανισμός πέρα από τη Δικαιοσύνη πρέπει -ουσιαστικά, όχι τυπικά- να ελέγχει και τους "φύλακες"

  10. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 17:26:07

    ...φυσικά.. αφού πρόκειται μόνο για 5.000,00 ευρώ δεν είναι τίποτε ας τον συγχωρήσουμε αυτόν και ας πάμε για τα χοντρά....κρίμα...!
    Ετσι ξεκινάει η ηθικοσταυροφορία.................κρίμα

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 17:44:29

      Αυθαίρετο συμπέρασμα αν μου επιτρέπετε κύριε Πιερίδη. Είπαμε: το κάθε τι στη σωστή του διάσταση. Να μη διυλίζουμε τον κώνωπα όταν καταπίνουμε την κάμηλον. Αν είναι ένοχος ο κ. Ψωμιάδης απεφάνθη η Δικαιοσύνη και θα το κρίνει και στον Άρειο Πάγο. Και δεν είναι 5 χιλιάρικα, αλλά 84 αν έχω καταλάβει καλά

  11. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 18:00:34

    Αθήνα

    Το πρόβλημα δεν είναι ο κ. Παναγιώτης Ψωμιάδης. Όλοι γνώριζαν τις ιδιαιτερότητές του. Το πρόβλημα είναι ο κ. Αντώνης Σαμαράς. Απορούμε: με τέτοια πρόσωπα ονειρευόταν να διοικήσει την Ελλάδα, όταν στα μικράτα του συναναστρεφόταν τον Ευάγγελο Αβέρωφ; Αυτό αξίζει να διερευνηθεί- πώς ο φέρελπις νεοδημοκράτης διολίσθησε από την δεξιά ιντελιγκέντσια στον ταγό του ελαφρού τραγουδιού. Θα αφήσουμε κατά μέρος το αξιόποινο της πολιτικής θητείας του κ. Ψωμιάδη αν και αξίζει να υπενθυμίσουμε επιγραμματικά την παραβατική εργοβιογραφία του: πέρα από το πρόστιμο του βενζινοπώλη υπάρχει η ανέγερση αυθαιρέτου στην Χαλκιδική, υπάρχει η ποινική δίωξη για απευθείας αναθέσεις σε τουριστικά γραφεία (για τη μεταφορά μαθητών με πούλμαν), υπάρχει η κατάχρηση 800.000 ευρώ για έργα που δεν έγιναν. Είναι όμως αυτό το πρόβλημα με τον κ. Ψωμιάδη ή ότι η πολιτική του συγκρότηση υστερεί απελπιστικά σε σχέση με τις ιστορικές προσωπικότητες της παράταξής του;

    Ο δημόσιος λόγος του περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας αποτελείται από ευφυολογήματα της στιγμής, επικεντρωμένα πάντοτε στον εαυτό του. Οποτεδήποτε επιχειρεί μια υπέρβαση, να μιλήσει για κάτι πέραν της αφεντομουτσουνάρας του, βάζει ένα μακεδονικό γεωγραφικό σύνορο. Ουδέποτε επιχείρησε την ένταξη μιας άποψης σε πλαίσιο στοχασμού. Δεν θα τα λέγαμε όλα αυτά αν ο κ. Ψωμιάδης δεν αποτελούσε επιλογή του κ. Σαμαρά, ο οποίος με τη σειρά του προκρίθηκε προ εικοσιπενταετίας χάριν της εύνοιας του Αβέρωφ. Είναι δυνατόν ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας να γίνεται συνδετικός κρίκος για τόσο ανόμοια πρόσωπα; Ο μέντορας του κ. Σαμαρά είχε εξαιρετική ικανότητα περιγραφής και ανάλυσης της Ιστορίας. Το βιβλίο του «Φωτιά και τσεκούρι/ Ελλάς 1946-1949 και τα προηγηθέντα», με δεδομένη την δεξιά οπτική του, αποτελεί μια τεκμηριωμένη εξιστόρηση των γεγονότων που οδήγησαν στον Εμφύλιο ενώ ταυτόχρονα εντάσσουν την τοπική πάλη στην παγκόσμια πολιτική σκακιέρα. Ο κ. Σαμαράς, αυτός που καμάρωνε επειδή γαλουχήθηκε από την δεξιά διανόηση είναι εκείνος που εδραίωσε την παράδοση της μακεδονίτικης ελαφρότητας. Είναι εκείνος που στηρίζει πρόσωπα τα οποία αδυνατούν να αναλύσουν, να στοχαστούν, να συγκρίνουν. Είναι εκείνος που στηρίζει εντέλει το ευτελές.

    Ο κ. Αντώνης Σαμαράς είχε όλα τα δικαιολογητικά να αποπέμψει τον κ. Παναγιώτη Ψωμιάδη από το κόμμα. Ένας άνθρωπος που διώκεται ως κοινός κομπιναδόρος δεν μπορεί να εκπροσωπεί μια κοινοβουλευτική παράταξη. Αφορμή για απομάκρυνση είχε δοθεί τον Σεπτέμβριο, όταν ο υποψήφιος περιφερειάρχης έκανε επίδειξη δύναμης και απείθειας, λέγοντας ότι θα βάλει και τον αδελφό του υποψήφιο, διαδίδοντας ότι θα φτιάξει δικό του πολιτικό σχήμα, περιφρονώντας επιδεικτικά τη Ρηγίλλης. Ο κ. Σαμαράς δεν τον ξήλωσε ωσάν να μην είχε επίγνωση ότι θα ανακύψουν προβλήματα_ όχι μόνο δικαστικά. Επιμένουμε όμως, αυτά είναι τα ελάσσονα, τα προϊόντα της εσφαλμένης επιλογής προσώπων χαμηλού επιπέδου. Το μείζον είναι ότι ένα μεγάλο κόμμα, που διεκδικεί υποθετικά τη διακυβέρνηση, ένα κόμμα στο οποίο θήτευσαν ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και ο Κωνσταντίνος Τσάτσος, γίνεται καταφύγιο για άτομα που δεν μπορούν να συντάξουν μια σελίδα πολιτικής σκέψης.

    Υπάρχει λόγος που μας απασχολεί η συγκρότηση της δεξιάς παράταξης. Αν η Νέα Δημοκρατία δεν ανακτήσει το σοβαρό προφίλ της, το πεδίο μένει ελεύθερο για τα ακραία στοιχεία.

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 18:03:12

      Το παραπάνω άρθρο από Λώρη Κέζα στο ΒΗΜΑ 12/04/2011

      • loretta avatar
        loretta @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:37:41

        Προφανως η Κυρια ΚΕΖΑ εχει το ελευθερο να λεει οτι θελει ποιος θα την σταματησει ...και αυτη εντασεται στην....ακρως ακομμάτιστη και αντικειμενικη δημοσιαγραφια (οποιος θελει γελαει εδω) εχει πει και τοσα πολλα ενα γεγονος ομως το αγνοει επιδεικτικα ο Καθε ΨΩΜΙΑΔΗΣ εκλεγεται με δημοκρατικες διαδικασιες οπως ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ πρωθυπουργος ...ας πουμε???

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Ηλίας Πιερίδης 16/04/2011 15:31:43

        Διαφωνώ ότι ο κ. Σαμαράς εγκαινίασε τη "μακεδονική ελαφρότητα". Αλλά συνφωνώ, πως δε μπορεί κάποιος (όχι μόνο ο Σαμαράς), που σεμνύνεται για τις πολιτικές του αναφορές στον Ευάγγελο Αβέρωφ, να επιτρέπει λόγω του πολιτικού κόστους την ανέλιξη στην παράταξη των πολιτικά ουτιδανών.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:17:37

      Αν δεν τον έβαζε θα λέγανε ότι τον εκδικείται που πήγε να ανακόψει την πορεία του προς την προεδρία της ΝΔ. Μια κίνηση αβρότητας για ένα τοπικό αξίωμα. Προσέξτε, τοπικό. Ο Σημίτης είχε πάντα τον συνδιεκδικητή Άκη σε πρωτοκλασάτο Υπουργείο, ο Καραμανλής τον Σουφλιά, αξιοποίησε και τον Πολύδωρα σε Υπουργείο, ο Γιώργος έβαλε το Βενιζέλο στην Άμυνα "φρουρούμενο".
      Και εγκαλεί το έγκριτο Βήμα τον Σαμαρά ότι κακώς στήριξε τον Ψωμιάδη για την περιφέρεια ΚΜ.
      Γενικότερα: αποπέμπει κάποιους: θα κάνει τη ΝΔ μικρό κόμμα.
      Στηρίζει άλλους "παλιούς": με αυτούς θα πάει, σωθήκαμε!
      Αντίφαση, δεν νομίζετε;
      Και η υπόθεση Ψωμιάδη είναι σοβαρή αλλά ούτε με σκανδαλίζει, ούτε με σοκάρει. Και σε κάθε περίπτωση για να μείνουμε στα μείζονα που λέτε κι εσείς, δεν αποτελεί το διακύβευμα.

      • Ηλίας Πιερίδης avatar
        Ηλίας Πιερίδης @ μικρός οδυσσέας 12/04/2011 19:43:19

        Έχετε δίκιο αλλά μήπως η τωρινή κατάσταση ανάγει την αβρότητα σε πολυτελή αδυναμία, μήπως η ανάγκη για καθαρό μήνυμα είναι μεγαλύτερη από την "μη δημιουργία συνειρμών" ?

      • Arianos avatar
        Arianos @ μικρός οδυσσέας 12/04/2011 19:54:58

        "Το μείζον είναι ότι ένα μεγάλο κόμμα στο οποίο θήτευσαν ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και ο Κωνσταντίνος Τσάτσος, γίνεται καταφύγιο για άτομα που δεν μπορούν να συντάξουν μια σελίδα πολιτικής σκέψης."
        Ξεσκέπαστη οδύνη -και δεν αφορά μόνο στην περίπτωση της αβάσταχτης μακεδονίτικης ελαφρότητας...

    • Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
      Ελευθέριος Μπαλτάς @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:22:14

      Τι λές κορίτσι μου;
      Το ΠΑΣΟΚ βγήκε λόγω...σοβαρότητας;
      Πώς; με το λεφτά υπάρχουν;
      Εντάξει ο Πανίκας "δεν είναι σοβαρός"...
      Θέλετε να σας πώς καμιά ογδονταριά βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που είναι τα ίδια και χειρότερα;
      Κι όμως, το ΠΑΣΟΚ εκλέχθηκε με 10,5% διαφορά το 2009.
      Αν νομίζετε ότι αυτή η "σοβαρότητα" είναι που λείπει απο τη Νέα Δημοκρατία είστε μακριά νυχτωμένοι.
      Και μάλλον παίζετε το παιγνίδι εκείνων που αφότου τέλειωσε η Θεοδώρα ως πηγή "εσωκομματικών προβλημάτων" για το Σαμαρά και δεν πήγαν μακριά ούτε τα "σενάρια" με τον Καραμανλή ούτε με τις "αποσκιρτήσεις" με το κόμμα του ...Λαγού, τώρα βγήκα ως νεά πηγή "εσωκομματικών προβλημάτων" για το Σαμαρά τον Ψωμιάδη.

      Αύτή τη φάμπρικα το ΠΑΣΟΚ την υποκινεί και το ΠΑΣΟΚ μόνο βοηθά.
      Παίξτε κι άλλο τα παιγνιδάκια του.
      Θαρρείτε πως δεν καταλαβαίνουμε. Κι εμείς και ο κόσμος...

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Ελευθέριος Μπαλτάς 16/04/2011 15:43:05

        Εμείς στη συντηρητική παράταξη δε θέλουμε να είμαστε ούτε ένα άλλο ΠΑΣΟΚ, ούτε να συγκρινόμαστε με τον κατιμά (για να χρησιμοποιήσω έναν φαήλειο όρο) της πολιτικής. Είδα εδώ στο αντινιούς τη φωτογραφία απ’ την προχθεσινή συνάντηση Σαμαρά - Πανίκα. Η μέρα και η νύχτα. Ο πρώτος με την έγνοια στην έκφρασή του κι ο άλλος στην τρελή χαρά, έμπλεος αυτοϊκανοποίησης που τον συναντά ο αρχηγός. Η αποκορύφωση του ετεροπροσδιορισμού.
        Ο Ελύτης κι ο Ξανθόπουλος. Ασφαλώς ο πρώτος είναι σε θέση να δείξει κατανόηση. Ο δεύτερος θα συνεχίσει όμως την κλαψούρα γιατί μόνο αυτή είναι σε θέση να προσφέρει.
        Εκεί έγκειται και το πρόβλημα.
        Κι ο Σαμαράς δεν έχει την πολυτέλεια να περιβάλλεται από μοιρολογίστρες.

  12. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/04/2011 18:00:38

    O Ψωμιάδης, το λαικό έρεισμα , η παρανομία και ο κολασμός "Θα συνεχίσουμε;" σήμερα στο http://firiki2010.wordpress.com/

  13. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 18:13:16

    Αν η Νέα Δημοκρατία δεν ανακτήσει το σοβαρό προφίλ της, το πεδίο μένει ελεύθερο για τα ακραία στοιχεία.

    • Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
      Ελευθέριος Μπαλτάς @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:23:14

      Σιγά μη σκίσεις το καλσον...

  14. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 18:54:29

    ...και πάλι δεν διαφωνούμε, αλλά δεν είναι "τιμιο" να καταπίνουμε τόση φαιά για τον κάθε Ψωμιάδη, αυτός δεν πρόκειται να μας προχωρήσει, αντιθέτως τον Παπαδάκη και τον Αυτιά θα τους δώσει τηλεθέαση.
    Σας παρακαλώ , έστω και εάν διαφωνούμε ας μείνουμε στα μείζονα.
    Ευχαριστώ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:03:08

      Δεν βλέπω να προχωράει με τον κάθε Ψωμιάδη. Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ προχωρά με τον κάθε Τατούλη?

      • Ηλίας Πιερίδης avatar
        Ηλίας Πιερίδης @ μικρός οδυσσέας 12/04/2011 19:21:28

        Γιατί γυρνάμε πίσω, ποια η σχέση του ΠΑΣΟΚ, όταν χτίζεις κάτι σε σαθρό περιβάλλον δεν λαμβάνεις σαν σημείο αναφοράς το περιβάλλον, έτσι δεν είναι?

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:36:03

      Ηλίας Πιερίδης
      ==
      αυτός δεν πρόκειται να μας προχωρήσει, αντιθέτως τον Παπαδάκη και τον Αυτιά θα τους δώσει τηλεθέαση
      ==
      Η ..τηλεθεαση τι ειναι?
      Σορυ δηλαδη,αλλα εγω την ξερω ως εξης :
      Καποιοι κανουν ενα σωου και καποιοι την παρακολουθουν με ενδιαφερον ισως.Ετσι δεν ειναι?
      Ε! και! θα μου πεις?!

      Ε! και και και ..
      ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ την τηλεθεαση εχουν και μια αλλη ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ιδιοτητα : ΨΗΦΙΖΟΥΝ!!! Να το επαναλαβω :
      Ψ Η Φ Ι Ζ Ο Υ Ν !!!!
      Σου λεει τιποτα αυτο??

      Και εχεις απο χτες ολο χολη βγαζεις αδελφε!!!
      Ηρεμα. Ουτε καν παρανομησε. Ο νομος του δινει το δικαιωμα να σβηνει/μετριαζει προστιμα!
      Απο που και ως που κανοντας χρηση αυτου του δικαιωματος παρανομει?? Ε?? ΑΠΟ ΠΟΤ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ???

  15. Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
    Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 19:14:28

    Είμαστε στα καλά μας ή τρελλαθήκαμε τελείως;
    Θέλουμε μεταρρυθμιστές! Τολμηρούς μεταρρυθμιστές. Που καταλαβαίνουν που είναι το πρόβλημα και το χτυπάνε κατακέφαλα...
    Δεν θέλουμε "Ροβεσπιέρους"!

    Όχι γιατί οι Ροβεσπιέροι είναι "άδικοι". Δικαιοσύνη αποκατέστησαν. Αλλά όταν αρχίσει η λογική της "γκιλοτίνας" δεν σταματά...
    Δεν διαφωνεί κανείς να τιμωρηθούν όσοι έφταιξαν.
    Προσέξτε, όμως, γιατί με νόμους όπου όλοι είναι "φταίχτες" ή δυνητικά φταίχτες, τελικά δεν τιμωρείτε κανένας...

    Το πρόβλημα στην Δικαιοσύνη είναι ότι πρέπει να διακρίνει ανάμεσα σε αυτούς που είναι πραγματικά φταίχτες, από εκείνους που είναι αγναγκαστικά "φταίχτες". Ας πούμε, ανάμεσα σε αυτούς που συστηματικά φοροδιαφεύγουν, από εκείνους που δεν πληρώνουν φόρους γιατί η ύφεση τους έχει χτυπήσει και θα κλείσουν αν πληρώσουν.
    Τους πρώτους πρέπει να τους χτυπήσεις σκλήρά κι ας κλείσουν. Τους δεύτερους πρέπει να τους δώσεις περιθώριο να ανασάνουν, γιατί αν κλείσουν κι αυτοί δεν θα έχεις από που να εισπράξεις φόρους.
    Αν το δείς ως "Ροβεσπιέρος", όποιος φοροδιαφεύγει πρέπει να πληρώνει. Τελεία και παύλα.
    Αν το δείς όπως σου λέω, τότε πρέπει να βρείς τρόπο να διακρίνεις του συστηματικούς φοροφυγάδες από τους εξ ανάγκης συγκυριακούς φοροφυγάδες.
    Αν δεν κάνεις αυτή την διάκριση, τότε δεν "τιμωρούνται" όλοι - τη γλιτώνουν όλοι! Γιατί δεν μπορείς να τους κλείσεις όλους...
    Οπότε δεν τιμωρείς κανένα...

    Όταν σου λέω ότι το βλακώδες σύστημα που ονομάζεται "Τοπική Αυτοδιοίκηση" στην Ελλάδα δημιουργεί συνεχείς πιέσεις τους εκλεγμένους να κάνουν χάρες, γιατί δίνει σε Περιφερειάρχες (ή παλαιότερα Νομάρχες) την αρμοδιότητα να βάζουν πρόστιμα ή να σβήνουν πρόστιμα, δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιός το έκανε από συναλλαγή, ποιός το έκανε από "πονοψυχιά" και ποιός το έκανε για να "καλοπιάσει" τους ψηφοφόρους του.
    Μπορείς να έχει όποια γνώμη θές για τον Ψωμιάδη. Δικαίωμά σου.
    Αλλά αν το σύστημα παράγει το φαινόμενο αυτό μαζικά, τότε τιμωρώντας τον Πανίκα δεν θα αλλάξεις τίποτε.
    Εγώ, λοιπόν, λέω ότι όλη αυτή η "θεσμική τρύπα" της Τοπικής Αυτοδιοίκησης πρέπει να αλλάξει εκ βάθρων.
    Εσύ τι ακριβώς λές; ότι πρέπει να τιμωρηθεί ο Ψωμιάδης και τελειώσαμε;
    Αν αυτό λές... καληνύχτα σας.

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 19:25:30

      Αντιλαμβάνεστε κύριε Μπαλτά ότι δεν λέω αυτό, αλλά όχι και να ανάγουμε τον Ψωμιάδη σε Τσε, απλά δεν θα πιστεύουμε ούτε οι ίδιοι τον εαυτό μας , αν δεν λέτε αυτό.... καλημέρα σας

  16. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 12/04/2011 19:22:21

    Εδώ ο κόσμος καίγεται και .......(τη συνέχεια τη γνωρίζετε). Και καίγεται ο κόσμος, όχι γιατί πρόκειται ποτέ να καούν οι διάφοροι σαν τον Ψωμιάδη, αλλά γιατί έχουν πάρει φωτιά τα μπατζάκια της κοινωνίας. Αλλά της πραγματικής κοινωνίας ( κατά το.. πραγματικής οικονομίας), των ανθρώπων που εργάζονται με όση υπομονή τους έχει απομείνει ΑΚΟΜΑ, και καλά θα κάνανε ορισμένοι να πάψουν τις μεγαλοστομίες και να σκύψουν το κεφάλι για να μην πω να βάλουν την ουρά στα σκέλια. ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ . ΕΡΓΟ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΞΕΙ. ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ.

  17. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:28:45

    Εξαιρετικό σχόλιο, πλησιάζετε τον ΠΑΝΙΚΑ

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 19:40:12

      Ηλίας Πιερίδης
      ==
      Eχεις απο χτες ολο χολη βγαζεις αδελφε!!!
      Ηρεμα. Ουτε καν παρανομησε.
      Ο νομος του δινει το δικαιωμα να σβηνει/μετριαζει προστιμα!

      Απο που και ως που, κανοντας χρηση αυτου του δικαιωματος παρανομει?? Ε?? ΑΠΟ ΠΟY ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ???

      • loretta avatar
        loretta @ Παναγος 12/04/2011 19:45:51

        υπαρχουν συμπλεγματα και συμμπλεγματα αγαπητε..

        • Ηλίας Πιερίδης avatar
          Ηλίας Πιερίδης @ loretta 12/04/2011 19:52:06

          Φυσικά, άλλωστε αν είμαστε μόνοι, χωρίς αντίλογο θα έχουμε δίκιο συνεχώς, αυτό πρεσβεύετε?

          • loretta avatar
            loretta @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 20:12:44

            Σας παρακαλώ , έστω και εάν διαφωνούμε ας μείνουμε στα μείζονα!

          • factorx avatar
            factorx @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 20:36:35

            Δεν σχολιάζεις ελεύθερα; σε εμπόδισε κανείς;

  18. kakofonix avatar
    kakofonix 12/04/2011 19:39:17

    Όσο ο Σαμ αρνείται, για ψηφοθηρικούς λόγους (?), να αποστασιοποιηθεί από το μαύρο παρελθόν, θα είναι μόνιμος και εύκολος στόχος των διαπλεκομένων. Χθες ο Ντόμπερμαν ούρλιαζε γιατί δε συνεμορφώθη με τας υποδείξεις του μνημονίου, σήμερα πήρε τη σκυτάλη η Λώρη.

    Η ιστορία είναι γνωστή. Δημοτικές εκλογές, η ΝΔ βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, ξέρει ότι θα χάσει και ψάχνει τρόπους να διασώσει ότι μπορεί. Ο Πανίκας είναι ο μοναδικός που μπορεί να κερδίσει την περιφέρεια. Ο Μπλακ Τζαφ κινείται αστραπιαία προσφέροντάς του το χρίσμα. Ο Σαμ εγκλωβίζεται και ενδίδει, παρά το καψόνι με τον αδερφό Διονύση.

    Σήμερα είμαστε σχεδόν υποχρεωμένοι να στηρίζουμε έναν άνθρωπο ο οποίος είναι απόλυτα ταυτισμένος με το παρελθόν. Γράφουμε άρθρα συμπάθειας, με ένα σχετικό τακτ, για να μην ενοχλήσουμε. Και η άλλη πλευρά αλωνίζει, όπως αλωνίζει κάθε φορά που εμφανίζεται ο Κυριάκος, ο Άρης, ο Πάκης, ο Ηθικός και το κακό συναπάντημα.

    Σήμερα πέταξαν ακόμα μια ευκαιρία να τελειώνουν με ένα λάθος.

    Και αυτό αποτελεί μια επικοινωνιακή ήττα, γιατί όλη η Ευρώπη ασχολείται με την αναδιάρθρωση και τις αστοχίες του αποτυχημένου υπουργού και εμείς εδώ χτενιζόμαστε με τον Πανίκα.

    Δεν μας ενδιαφέρει αν η παράβαση υπήρξε ψύλλου πήδημα ή όχι. Πρόκειται για μια συγκεκριμένη νοοτροπία, η οποία έχει βυθίσει τη χώρα στο σκότος.

    Αν ενέδωσε στο να χαρίζει επιλεκτικά πρόστιμα, θα κάνει το ίδιο και με κάτι σοβαρότερο. Αυτό το στυλ πολιτικής διοίκησης, μας τελείωσε. Μας χρεοκόπησε. Ας πάμε παρακάτω.

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ kakofonix 12/04/2011 19:50:04

      Έχετε απέραντο δίκιο, αλλά δυστυχώς θα κατηγορηθείτε σαν, "ντορικός, καλσόν, λαικός, κτλ" συμφωνώ επακριβώς

    • Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
      Ελευθέριος Μπαλτάς @ kakofonix 12/04/2011 20:04:36

      Παιδιά με συγχωρείτε. Μπορεί σε κάποια νάχετε δίκιο, αλλά δεν υπάρχει "δόλωμα" (του καθεστωτικού τύπου) που δεν τσιμπάτε μερικοί από σας. Και δεν υπάρχει "πεπονόφλουδα" (που ρίχνει ο προπαγανδιστικός μηχανισμός του ΠΑΣΟΚ) που δεν την πατάτε...
      Το περίεργο είναι ότι αν σας άκουγε ο Σαμαράς θα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και σήμερα θα τον βρίζατε "για τα χάλια".
      Ο Σαμαράς απέφυγε τις κακοτοπιές χωρίς να νοθεύσει ούτε την Πολιτική του ούτε το μήνυμά του.
      Κι εγώ στην αρχή είχα τις αμφιβολίες μου.
      Με έπεισε - ή σχεδόν με έπεισε - όχι γι' αυτά που λέει. Αλλά για τον τρόπο που από θέση αδυναμίας (απόλυτης) βρέθηκε σε θέση ισοδυναμίας (ή περίπου) μέσα σε λίγο χρόνο (ενάμισυ) χωρίς να νοθεύσει το μήνυμά του και παρά το γεγονός ότι το Κόμμα του δεν τον βοήθησε πολύ και οι αντίπαλοί του έκαναν ό,τι μπορούσαν για να τον θάψουν.
      Με τις απόψεις του Σαμαρά δεν είχα πρόβλημα και πρίν.
      Αλλά διαπίστωσα ότι και στρατηγική διαθέτει και τακτική ευελιξία έχει αποκτήσει.
      Δυστυχώς μερικοί δεν έχουν αντιληφθεί ότι ο Σαμαράς δεν πάει μόνο να κερδίσει οπαδούς. Πάει να πάρει την εξουσία και να κυβερνήσει...
      Κι αυτά τα δύο δεν είναι το ίδιο πάντα.
      Μερικές φορές διαφέρουν. Και πολύ μάλιστα...

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 20:35:40

        Εντάξει, εδώ υπάρχει ένα ζήτημα ουσίας (πολιτικής). Προφανώς ισχυρίζεστε ότι για να μπορέσει να κυβερνήσει, θα πρέπει να στηριχθεί στο μαύρο παρελθόν. Τίμιος συλλογισμός.

        Το ίδιο συνέβαινε και με την Ντορούλα. Όλοι μας κατανοούσαμε, πως πρέπει να την ανεχθούμε, για το καλό του συνόλου και της κομματικής συνοχής. Τελικά η πραγματικότητα έδειξε ότι η Ντορούλα ήταν περιττό βάρος. Στατιστικό λάθος.

        Χρήσιμο στατιστικό λάθος. Γιατί δεν ξαποστέλνει όλους αυτούς τους μνημονιολάτρες στο ντοροκόμμα, να ησυχάσουμε;

        Κάποιοι πιστεύουμε ότι η δημοσκοπική δυσπραγία οφείλεται στα λάθος πρόσωπα. Ελπίζω να μας δικαιώσει η πραγματικότητα. Η οποία δεν δικαιώνει εσάς, προς το παρόν.

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ Ελευθέριος Μπαλτάς 12/04/2011 20:37:02

        κε. Μπαλτα,
        ο κ. Σαμαρας από θέση αδυναμίας (απόλυτης) βρέθηκε σε θέση ισοδυναμίας (ή περίπου) μέσα σε λίγο χρόνο (ενάμισυ), οπως λετε, οχι γιατι το μη νοθευμενο του μηνυμα περασε στον κοσμο και κατεγραψε θετικα, αλλα κυριως λογω του ανελεητου κατηφορου και της καθιζησης που υπεστη η αλλη πλευρα.
        Πιστευω ομως οτι συντομα θα γραψει και θετικα!

        Αν και εγω προσωπικα ειμαι πεπεισμενος οτι ο Αντωνης Σαμαρας θα παρει την εξουσία και θα κυβερνήσει τελικα, συμφωνω απολυτως με το σχολιο του κακοφωνιξ οτι η συγκεκριμμενη τοποθετηση στο θεμα Ψωμιαδη ηταν ενα επικοινωνιακο λαθος.

        Τελικα ομως νομιζω οτι συμφωνουμε, καθως εσεις ο ιδιος εχετε γραψει οτι ενα απο τα χαρακτηριστικα του ηγετη δεκατο στη σειρα ειναι:
        - "Δέκατο, να τολμά να κάνει λάθη! Μεγάλοι ηγέτες δεν υπήρξαν ποτέ «αλάθητοι». Αλλά ήξεραν τι ρίσκα έπαιρναν κάθε φορά. Και ήξεραν να τα διορθώνουν γρήγορα.
        Τελικά αυτό το τελευταίο – να αντιλαμβάνεται γρήγορα τα λάθη του και να τα διορθώνει ακόμα πιο γρήγορα, χωρίς άγχος, είναι η τελευταία και πιο κρίσιμη αρετή."(http://www.antinews.gr/2011/03/02/88618/)

        Χαιρομαι γιατι τελικα συμφωνουμε διαφωνωντας.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ kakofonix 12/04/2011 20:07:17

      Φαντάζομαι ότι δεν συγκαταλέγεις τη συγκεκριμένη ανάρτηση στα άρθρα συμπαθείας. Επικοινωνιακή ήττα; Δεν νομίζω. Πρόκειται για υπόθεση που τώρα κρύθηκε σε δεύτερο βαθμό, έβγαλε την ίδια απόφαση, απλά τώρα υπήρχε ανάγκη και την εκμεταλλεύτηκαν επικοινωνιακά στο έπακρο.
      Πάντως θίγεις ένα πολύ σοβαρό θέμα. Δεν είναι δουλειά του Νομάρχη, του Δημάρχου, του Υπουργού να βάζει πρόστιμα. Αυτά οφείλει να τα κάνει η διοίκηση με ενιαίο και αντικειμενικό τρόπο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ kakofonix 12/04/2011 20:10:36

      Συμφωνώ απόλυτα. Να καταλάβουμε ότι όσο αφήνει η ΝΔ το χαρτί του εκσυγχρονισμού της χώρας στην κεντροαριστερά και στους νεοφιλ, θα είναι χαμένη. Η πλειονότητα των πολιτών εδώ και χρόνια απαιτεί χρηστή δημόσια διοίκηση, ακόμα και με κόστος για τους ίδιους. Με πιο απλά λόγια, μπορεί όλοι να γκρινιάζουμε για ένα πρόστιμο παράνομης στάθμευσης όταν πέσει σε εμάς, αλλά όλοι θα θέλαμε επιτέλους να μην σβήνονται τα πρόστιμα. Για όλους, φυσικά, εννοείται. Διότι ευνομία χωρίς ισονομία είναι ανύπαρκτη.
      Πολλώ μάλλον που το συγκεκριμένο πρόστιμο αφορούσε περίπτωση με ευρύτερο κοινωνικό αντίκτυπο. Διότι ο μακαρίτης ήταν λαμόγιο και πουλούσε νοθευμένο καύσιμο σε σπίτια. Τα οποία σπίτια τον εμπιστεύονταν και έπαιρναν πετρέλαιο από αυτόν! Τώρα, το αν έβγαλε καρκίνο, αυτό είναι θέμα ιατρικό και μεταφυσικό, δεν αφορούσε πάντως στον νομάρχη.

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ ΒΙΣ 12/04/2011 20:53:13

        τα λετε εξαιρετικα! συμφωνω απολυτως μαζι σας.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ kakofonix 16/04/2011 15:56:32

      kakofonix
      είναι όπως τα λες.
      Εμείς που σχολιάζουμε αρνητικά τον Πανίκα, θέλουμε την Παράταξη ψηλά, θέλουμε την ΕΛΠΙΔΑ ζωντανή γιατί ξέρουμε κι αγαπάμε τον ΣΑΜΑΡΑ. Είναι η μόνη ευκαιρία για τη χώρα και δεν θέλουμε να καταλήξει άδοξα, όπως επιδιώκει όλος αυτός ο χθεσινός πολιτικός αχταρμάς.
      Αντιλαμβανόμαστε την ανάγκη ισορροπιών ενόψει εξελίξεων. Αλλά ο κόσμος περιμένει ηχηρά μηνύματα. Η ταύτιση κι η υπεραπλουστευτική υπεράσπιση του τηλεαστέρα δεν βοηθά. Αν κάποιοι νομίζουν ότι η ΝΔ πρέπει να είναι ένα γαλάζιο ΠΑΣΟΚ, τότε στις 29 Νοεμβρίου επιλέξαν λάθος. Κι επειδή εμείς επιλέξαμε ακριβώς το αντίθετο θα αγωνιζόμαστε να πραγματωθεί. Κι αυτό σημαίνει ότι θα ματώσουμε για να πάμε την Παράταξη ψηλά και να γίνει ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ πρωθυπουργός της χώρας κι ΗΓΕΤΗΣ των ΕΛΛΗΝΩΝ.

  19. aristeidis avatar
    aristeidis 12/04/2011 19:50:51

    εγώ για μακεδονομάχο τον θέλω,γιατί δε βλέπω κάποιον άλλο που να έχει τ......του και να μιλάει γιά κάτι που θα μας κάψει σύντομα,δες λιβύη

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ aristeidis 12/04/2011 19:57:21

      ...δεν νομίζω οι μακεδονομάχοι να είχαν σαν κρησφύγετο το ALTER και σαν συναγωνιστές τον Αυτιά και στον Παπαδάκη.

      • loretta avatar
        loretta @ Ηλίας Πιερίδης 12/04/2011 22:02:54

        Κε Πιεριδη
        σαυτο δεν διαφωνουμε παρα ταυτα πειτε μου εσεις εναν σοβαρο διανοουμενο που εχει γινει μπροσταρης για το μακεδονικο και να εχει γινει αποδεκτός απο τα κακα διαπλεκομενα ελληνικα ΜΜΕ (κυριως τηλεοραση διοτι καλως η κακως απο αυτην ενημερωνετε κυριως ακομα ο κοσμος) να βγει να μιλησει και να γινει και εριστικος αν χρειαστει? Θεωρειτε οτι πρεπει να αποσιωπούνται τετοια θεματα?

  20. juliet avatar
    juliet 12/04/2011 19:57:04

    @ Ναυσικά
    Εντουαρντο Γκαλεάνο:
    ''Σε πολλές χώρες του κόσμου η κοινωνική δικαιοσύνη έχει αναχθεί σε ποινική δικαιοσύνη.Το κράτος επαγρυπνά μόνο για τη δημόσια ασφάλεια:για τις υπόλοιπες υπηρεσίες υπεύθυνη είναι πλέον η αγορά.Ο Θεός θα φροντίσει για τη φτώχεια,τους φτωχούς ,τις φτωχές περιοχές,αν δεν τον προλάβει η αστυνομία''.
    Η νέα τάξη είναι στο σπίτι μας και εμείς σωστά το θέτει ο Μ.Ο ψωμί άδει σε λίγο καιρό.

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/04/2011 20:04:52

    Ο αποθανών βενζινοπώλης νόθευε καύσιμα και μάλιστα οικιακό πετρέλαιο. Επειδή έπασχε από καρκίνο, ο Ψωμιάδης τον λυπήθηκε. Το αδίκημα δεν ήταν αμελητέο, ο μακαρίτης έκανε χοντρή λαμογιά εις βάρος συμπολιτών μας. Το ότι αρρώστησε από καρκίνο απλά δείχνει το μάταιο των ανθρωπίνων πραγμάτων, και των λαμογιών μας μαζί με όλα τα άλλα.
    Από εκεί και πέρα, η εμφάνιση Ψωμιάδη στη ΝΕΤ εχθές ήταν αξιοθρήνητη. Κυριολεκτώ. Οσο και αν λέει κανείς "εντάξει, είναι ολίγον γραφικός, υπάρχουν και χειρότεροι κλπ", δεν είναι δυνατόν να ανέχεται οποιοσδήποτε πολίτης, όχι μόνο την πράξη για την οποία τιμωρήθηκε ο Ψωμιάδης, όσο και την επηρμένη μέχρι ηλιθιότητας συμπεριφορά του.
    Φυσικό είναι το ΠΑΣΟΚ να εκμεταλλευθεί το θείον δώρο. Ας μην αδικούμε όμως το ΠΑΣΟΚ και τα φερέφωνά του, αυτοί πράττουν το κομματικό τους καθήκον.
    Από εκεί και πέρα, η ΝΔ να δει ειλικρινά αν με τύπους σαν τον Ψωμιάδη μπορεί να προχωρήσει μπροστά η χώρα.

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 12/04/2011 22:51:42

      @ΒΙΣ
      Επίκτητος:
      ''Δε θρηνώ όταν πεθαίνει ένας άνθρωπος,όταν χάνει τα χρήματα,τα κτήματα ή ολόκληρη την περιουσία του,όλα όσα μπορεί να του ανήκουν.Είναι όμως πολύ κρίμα όταν ένας άνθρωπος χάνει ό,τι σημαντικότερο έχει,την αξιοπρέπειά του''.

  22. Tassos avatar
    Tassos 12/04/2011 20:20:38

    O συμπολίτης μας τον οποίο ειρωνεύεσαι πέθαινε από καρκίνο και παρακαλούσε τον Ψωμιάδη. Τώρα είναι νεκρός. Συνεχίστε έτσι...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Tassos 12/04/2011 20:20:55

      ειρωνεύεσε

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Tassos 12/04/2011 23:13:58

      Αγαπητέ Τάσσο, δεν ειρωνευόμαστε κανέναν. Λάθος καταλάβατε. Ουσία (του άρθρου) είναι ότι ο αποδημήσας ΕΚΛΕΒΕ τους συμπολίτες του, εμάς δλδ.
      Υπάρχουν 2 περιπτώσεις
      1) Την "καλη του" πραξη την έκανε ως ιδιώτης ο Κος. Ψωμιάδης ή
      2) Ως Περιφεριάρχης.

      Αν ισχύει το 1 τότε μπορεί και να τον πιστέψουμε ότι το έκανε για την ψυχή του παππού του.
      Αν όμως ισχύει το 2 τοτε ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ διπλά. Η δεύτερη (πιθανή) παρανομία είναι ότι μπορεί να χρηματίστηκε. Ως θεσμικός υπηρέτης του δημοσίου (λέμε τωρα) συμφέροντος, ακόμη και ο Αναστάς Ιησούς να τον παρακάλαγε ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ. Τελεία και παυλα.

  23. irida avatar
    irida 12/04/2011 20:38:49

    Παιδιά φτάνει με τον Ψωμιάδη. Μην του δίνουμε περισσότερη αξία από όση του πρέπει..

  24. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/04/2011 21:02:18

    Είναι γνωστό ότι στους τυφλούς επικρατεί ο μονόφθαλμος, αλλά μήπως ήρθε η ώρα να κυβερνήσουν πολιτικοί με καθαρή όραση και όχι μονόφθαλμοι, στραβοί και μύωπες ;
    Πόσο πάτο πρέπει να πιάσουμε για να καταλάβουμε ότι με κοντόφθαλμες μικροκομματικές πρακτικές δεν πρόκειται ποτέ να ξελασπώσουμε ως χώρα και ως πολίτες ;

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Κάποιος 12/04/2011 21:19:50

      καποιος
      ==
      Και σενα τι σε κοφτει γλυκε μου ,αν οι αλλοι θελουν ..
      "μικροκομματικες πρακτικες"??
      Νταντα τους σε βαλανε??
      Εκει στο ΣΥΝριζα αυτο το νταλκα εχετε??
      Γιατι? τελειωσατε με τους "φτωχους μεταναστες" και τη "φιλανθρωπη κυρια" με το νεοκλασσικο??

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Παναγος 13/04/2011 00:19:47

        Μόλις αποφασίσετε ορισμένοι αν είμαι "συριζαίος", "κουκουές", "σταλινικός" ή "νεοταξίτης" πείτε το και σε μένα για να το μάθω.

        • Παναγος avatar
          Παναγος @ Κάποιος 13/04/2011 05:53:00

          Γενικα μπερδεμενος εισαι.Και κομματι .."αντιδραστικος".
          Να πηγαινεις κοντρα στους αλλους για να σου δινουν "σημασια"..
          Πρεπει να περασες πολυ δυσκολα παιδικα χρονια και τωρα βρηκες μια ευκαιρια να κανεις την .."επανασταση σου".

          Θεωρητικα το "ΣΥΝριζα" μπορει να σε καλυψει ..πολιτικα.
          Εκει χωρανε οι παντες ,απο τους τιποτοφρονες της αντιεξουσιαστικης αριστερας και τους "αναλυτες" καθε μαρξιστικης μπουρδολογιας μεχρι τους καταπιεσμενους ομοφυλοφιλους και τους εραστες καθε πεζοδρομιακου συνθηματος ...
          Και οι "αντιρατσιστες" και οι "οικολογοι" και οι "φιλοι της αρκουδας" ...και συ γλυκε μου.
          Κατι απο τα παραπανω θα εισαι..

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Παναγος 13/04/2011 10:13:45

            Εκτονώθηκες ;
            Tα βγαλες από μέσα σου ;

            Βλέπω ότι αρκετοί από την σχολή των υπερασπιστών Πανίκα,Καρατζαφέρη,Μεταξά κτλ έχουν το κληρονομικό χάρισμα να ανακαλύπτουν μέσω υπολογιστή βιογραφικά στοιχεία του συνομιλητή τους, άλλοι να προσβάλλουν και να βρίζουν απρόκλητα όσους διαφωνούν με τις απόψεις και την ιδεολογία τους, άλλοι να γράφουν ατονικά και άλλοι να κάνουν και τα τρία μαζί.
            Εσύ ανήκεις στην τελευταία κατηγορία μαζί με κανα-δυό ακόμα που μάλλον έχετε πολλά κοινά, ίσως και να είστε το ίδιο άτομο.

            Αυτό το άηθες και εμετικό στυλάκι διαλόγου που πάει ασορτί με την ιδεολογία σου, δεν θα το υιοθετήσω κι εγώ προκειμένου να σου απαντήσω σεβόμενος τον εαυτό μου και τους υπολοίπους αναγνώστες.

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ Κάποιος 13/04/2011 10:56:24

            των υπερασπιστών Πανίκα,Καρατζαφέρη,Μεταξά
            ==
            Βγαλε το δικο σου καρατζα-τετοιο .. Ακουσα οτι συναντηθηκε με τον Ψωμιαδη ,αλλα δεν εδωσα σημασια. Αν αρνιοταν να τον συναντησει θα εβγαινε και θα εσκουζε στο "δικο του καναλι " αλλα και στα αλλα ..("δικα του"εγ αγχιστειας που λεμε,εχεις ακουσει για εξαπτερυγα?)..

            Λοιπον θα διευρυνω λιγο την γκαμα ,να μην σε ..στεναχωρησω.

            Εκμεταλλευόμενοι πλήρως την απόλυτη ιδεολογική αδιαφορία και αδράνεια του ευρύτερου φιλελεύθερου χώρου, τα στελέχη και οι οπαδοί του Συνασπισμού, αλλά κυρίως οι αμέτρητοι εραστές της ευεργετικής προστασίας, που δημιουργεί αυτή η ʽλίγο απʼ όλα αριστεράʼ, έχουν διαμορφώσει, με απίστευτη ευκολία, ένα γενικόλογο και ασαφές ʽπολυσυλλεκτικόʼ κίνημα, στο οποίο μπορεί να ενταχθεί, χαλαρά και χωρίς δεσμεύσεις, οποιαδήποτε ιδεολογική τάση, απόκλιση και απόφυση, που αρέσκεται να αυτοπροσδιορίζεται ως ʽπροοδευτικήʼ, χωρίς να είναι υποχρεωμένη να κουβαλά τις ʽαμαρτίεςʼ του δογματικού ΚΚΕ και του άλλοτε τριτοκοσμικού ή εσχάτως εκσυγχρονιστικού ΠαΣοΚ.
            Με αυτά τα δεδομένα, οι πάντες, από τους ʽτιποτόφρονεςʼ της λεγόμενης αντιεξουσιαστικής αριστεράς μέχρι τους βαθυστόχαστους μελετητές της μαρξιστικής μελλοντολογίας, από τους καταπιεσμένους ομοφυλόφιλους μέχρι τους αυτοπροβαλλόμενους προστάτες των ταλαιπωρημένων μεταναστών, από τους εραστές οποιουδήποτε, ανά την υφήλιο, απελευθερωτικού κινήματος και, ταυτόχρονα λυσσαλέους αρνητές κάθε εκδήλωσης σεβασμού και τιμής προς την ελληνική πατρίδα μέχρι τους θρασύδειλους πυρπολητές, εν ειρήνη, δημοσίας περιουσίας και εθνικών συμβόλων και από τους πρόθυμους αβανταδόρους κάθε κλακαδόρικου πεζοδρομιακού συνθήματος μέχρι τους εμβριθείς κουλτουριάρηδες αναλυτές κάθε ακατανόητης μαρξογενούς μπουρδολογίας, όλοι αυτοί και χιλιάδες άλλοι ʽανένταχτοιʼ της οποιασδήποτε περιθωριακής ιδιοπροσωπείας, μπορούν να αισθάνονται καλυπτόμενοι από την ιδεολογική ομπρέλα του Συνασπισμού. Χωρίς τούτο να σημαίνει ότι θα προσφέρουν σʼ αυτόν και την ψήφο τους, αφού, άλλωστε, το κόμμα του +-3% φαίνεται να αρκείται στην ηδονή που προσφέρει η ψευδαίσθηση της ιδεολογικής υπεροχής, ακόμη και όταν τα αποτελέσματα της κάλπης είναι για γοερά κλάματα.
            ==
            Καποιοι τα λενε καλλιτερα απο μενα .
            Εγω ειμαι λιγακι πιο πρακτικος .
            Παντως καποιος ουδετερος συγκρινοντας τα δυο τελευταια κειμενα ,νομιζω το δικο σου θα χαρακτηριζε υβριστικο ..
            Νομιζω?

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Παναγος 13/04/2011 11:32:48

            Συγκινητική η προσπάθεια σου να κρατηθείς από το σωσσίβιο του δικτύου21 για να μην πνιγείς, αλλά την κριτική στον Αλαβάνο να την απευθύνεις έστω και ως διακομιστής στους οπαδούς του.
            Εμένα δεν με αφορά.

            Επίσης αν θεωρείς ότι από μόνος σου δεν τα καταφέρνεις και τόσο καλά στα λόγια, φρόντισε να είσαι πιο μαζεμένος στους χαρακτηρισμούς και κυρίως πιο ευγενικός με τους συνομιλητές σου.
            Στο πεζοδρόμιο,στον δρόμο και στο καφενείο μπορεί ο "πρακτικός" τρόπος σου να είναι αποτελεσματικός σ'έναν όμως δημόσιο διάλογο όχι.

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ Παναγος 13/04/2011 11:42:53

            Ας ειναι κι ετσι.
            Διακρινω "επιλεκτικη κριτικη¨η προκειται για αχρωματοψια ,μονοφθαλμια γκαβωμαρα και λοιπα??
            Απαντας και σχολιαζεις οτι σε συμφερει.
            Προφανως θα ειναι μερος του .."δημοσιου διαλογου" αυτος!!

            Παντως εαν δεν σε επιασα ουτε με αυτο το ομολουμενως καταπληκτικο αποσπασμα του πονηματος του Καραχαλιου ,ισως η κατασταση του ειναι πιο σοβαρη απ οτι νομιζω..

  25. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 21:03:12

    Αφιερωμενο εξαιρετικα στους "θιασωτες" της "δικαιης" καταδικης του Π.Ψωμιαδη και της απομακρυνσης του "για λογους ηθικης"!!

    Στο εδώλιο του κατηγορουμένου αναμένεται να καθίσει το μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας (πρώην Πολιτικό Συμβούλιο) της Ν.Δ., ο πρώην περιφερειάρχης Ηπείρου κ. Δ. Πανοζάχος για παράβαση καθήκοντος.
    Η είδηση, λίγα εικοσιτετράωρα μετά την καταδίκη του κ. Π. Ψωμιάδη, ότι ο κ. Πανοζάχος θα δικαστεί, μαζί με τον πρώην δήμαρχο Ιωαννίνων και στέλεχος της Ν.Δ. κ. Ν. Γκόντα, αλλά και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες, έχει προκαλέσει αναστάτωση στο εσωτερικό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
    Ο κ. Πανοζάχος, που είχε στηρίξει τον πρόεδρο της Ν.Δ. κ. Αντ. Σαμαρά στις εσωκομματικές εκλογές και έλαβε «πράσινο φως» από την ηγεσία της Ν.Δ. να...
    πολιτευθεί στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές (πιθανότατα στην Α΄ Θεσσαλονίκης), κατηγορείται - μαζί με άλλους 19 - για την υπόθεση των παράνομων μεταδημοτεύσεων στο δήμο Ιωαννιτών προ των αυτοδιοικητικών εκλογών του 2006.
    Η υπόθεση φθάνει στο ακροατήριο (Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ιωαννίνων στις 17 Μαϊου) μετά από τη μήνυση κατά παντός υπευθύνου που είχαν υποβάλλει ο τότε επικεφαλής της μειοψηφίας («Συνεργασία για την Αλλαγή») και σημερινός δήμαρχος Ιωαννίνων κ. Φιλ. Φίλιος.
    Ο κ. Πανοζάχος κατηγορείται, ότι με την ιδιότητα του Γ.Γ. της Περιφέρειας Ηπείρου, αν και είχε λάβει γνώση του με αριθμ. πρωτοκ. 70661/28-12-2006 εγγράφου του Υπουργού Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, απέφυγε να ενεργοποιήσει την πειθαρχική διαδικασία κατά του κ. Γκόντα, αν και είχαν καταγγελθεί παράνομες μεταδημοτεύσεις.
    Και αυτό, παρά την από 14-3-2007 παραγγελία του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης προς τον Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας Ηπείρου για διενέργεια πειθαρχικού ελέγχου στον κ. Γκόντα, παραβιάζοντας με αυτό τον τρόπο τα καθήκοντά του υπέρ του Δημάρχου Ιωαννιτών και σε βάρος των υπολοίπων δημοτικών παρατάξεων και του συνόλου των δημοτών.
    Ο κ. Πανοζάχος, είναι κουμπάρος του πρώην περιφερειάρχη Δυτ. Μακεδονίας, του κ. Ανδρ. Λεούδη (είναι και κουμπάρος του τέως πρωθυπουργού κ. Κ. Καραμανλή), που ελέγχεται στο πλαίσιο εισαγγελικής έρευνας για το έργο της αποναρκοθέτησης του Γράμμου, που κόστισε 4,4 εκατομμύρια ευρώ και απεντάχθηκε από τους κοινοτικούς προϋπολογισμούς.
    Αυτή την περίοδο, το ΣΔΟΕ, ελέγχει τις συμβάσεις έργων που πραγματοποιήθηκαν στην περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, κατά την πενταετή θητεία του κ. Λεούδη, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση σε αυτές που αφορούν την αξιοποίηση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

    ==
    Αποψη μου ειναι οτι η Ν.Δ ΠΡΕΠΕΙ να στηριξει πιο ενεργα τον Ψωμιαδη.
    Πρεπει να καταλαβει οτι εχει απεναντι της ενα υπουλο,βρωμικο,αδιστακτο και αδυσωπητο εχθρο .
    Οι "ευγενειες" ας μεινουν κατα μερος.
    Αν καταφερουν και "φανε" τον Ψωμιαδη θα τους ανοιξει η ορεξη και ειμαι σιγουρος οτι ΚΑΝΕΙΣ απο την Ν.Δ δεν θα γλυτωσει τον διασυρμο ..

  26. Παναγος avatar
    Παναγος 12/04/2011 21:10:49

    Προσεξτε και την ημερομηνια:
    70661/28-12-2006 εγγράφου

    6,5 χρονια μετα και θα τον κατσουν στο δικαστηριο .
    Στη αδεκαστη δικαιοσυνη ..

    Για μηδεν παραπτωμα μιλαμε ...

    • juliet avatar
      juliet @ Παναγος 12/04/2011 23:21:20

      '@Πανάγο,
      τι να σου πω τώρα,καλά να πάθουν,πληρώνουμε την ήπια πολιτική του ΚΑΚ του μικρού.Φοβηθήκανε μη σπάσουνε αυγά,και τα κάνανε ωμελέτα,αφήσανε σε θέσεις κλειδιά τους προηγούμενους.
      Είπανε να συνεχίσουν το πανηγυράκι και κλειστήκανε και στα κλουβιά τους,κάνανε τους καμπόσους και τώρα πληρώνουμε ,και ο Πάγκαλος λέει μαζί τα φάγαμε.
      Ο ΚΑΚ εξαφανισμένος ,ο κάθε -ακης το μακρύ και το κοντό του,το Πασοκ παραπέει και θα προσπαθήσει να σταθεί με τα φαντάσματα του παρελθόντος,όταν ο κόσμος δεν έχει να φάει,όταν έχεις κόψει τη σύνταξη του γέρου,η αγορά βογγάει νομίζεις οτι η οποιαδήποτε υποψία χρηματισμού δε θα έχει την αγανάκτηση του κόσμου;Αυτό επιδιώκουν ,η αθώωση δεν γίνεται γνωστή ,η κατηγορία όμως διαδίδεται .

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ juliet 13/04/2011 11:14:07

        juliet
        --
        Αυτό επιδιώκουν ,η αθώωση δεν γίνεται γνωστή ,η κατηγορία όμως διαδίδεται .
        ==
        Τα ειπες ΟΛΑ με μια φραση. Καποιοι δεν το καταλαβαινουν αυτο η κανουν πως δεν το καταλαβαινουν ..

        Θα διαδιδεται και θα παιζει καθε μερα .
        Σε ΟΛΑ τα ΜΜΕξαπατησης . Και η πλειοψηφια θα το καταπινει.
        Α! αυτος? αυτος δεν ηταν που κατηγορειτο γιαυτο?

        Δεν νομιζω να γλυτωσει κανενα σημαντικο στελεχος της Ν.Δ ,αν καταφερουν και "φανε" τον Ψωμιαδη ..
        Κατι θα βρισκουν. Πριν 5-10-15-20 χρονια καποιο "εγκλημα" θα εχει κανει . Που την ταδε του μηνος παρκαρε παρανομα ,που ο ξαδελφος της θειας του του γαμπρου της κουνιαδας του , ηταν ..χουντικος ..που... που...

        Πλακα εχουνε παντως αυτοι που κλαψουριζουν για να παραιτηθει ο Ψωμιαδης επικαλουμενοι την .."ηθικη ταξη" τη ..δικαιοσυνυ κλπ.
        Οι πιο πολλοι βαλτοι ειναι, μεταμφιεσμενοι ειναι και εκτελουν εντολες...

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/04/2011 21:45:15

    Σε λίγο καιρό θα σκάσουν και άλλες δικαστικές ποινές στον Πανίκα Ζορρό.
    Υπάρχουν ανοιχτές υποθέσεις του σε σχέση με όργια αυθαιρεσίας και μεσολαβήσεων του στη Λίμνη του Λαγκαδά, υπέρ βιομηχανιών, βαφείων κλπ. που τη μόλυναν σε ανεπανόρθωτο βαθμό.
    Η λίμνη είναι τώρα νεκρή, αλλά ο Πανίκας ζει!
    Αναμείνατε.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Strange Attractor 12/04/2011 22:14:04

      Με το Ελευθέριο Μπαλτά θα δώσεις την αντιμνημονιακή μάχη?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tiramola 12/04/2011 22:44:14

        Περιμένω τη Μιμή να με σώσει, το ίνδαλμά σου δηλαδή.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Strange Attractor 12/04/2011 22:49:06

          Δεν έχεις υπομονή καθόλου και παρασύρεσαι...
          Σε 3-4 χρονάκια το κράτος θα λειτουργεί άψογα, θα πάρεις αύξηση και όλα θα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.
          Άκου και τον tiramola...

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 12/04/2011 23:39:24

            Η προυποθεση υποθετω ειναι (αφου μλας για 3-4 χρονια) να ψηφισει ο λαος το Παστοκ???

            α ρε τιραμολα αδιορθωτος!!

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ tiramola 12/04/2011 22:51:13

        tiramola

        Καλησπέρα από χθες σε ψάχνουμε να μας εξηγήσεις την αδυναμία Παπανδρέου σε Μίχα.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Aris. A 12/04/2011 22:55:13

          Δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες της υπόθεσης

  28. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/04/2011 21:50:35

    H σημερινή ιδιαίτερα θερμή συνάντηση με Καρατζαφέρη βάζει άλλο ένα κομματάκι στο παζλ.

  29. Y. avatar
    Y. 12/04/2011 22:05:28

    Τα νόμιμα, για όλους κια για όλα. ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ
    Και κάτι ακόμα. Ποιά η θέση της ΝΟΔΕ και της ΝΔ γενικότερα για την αντικατάσταση του Πανίκα, από τον αδελφό Διονύση? Η Περιφέρεια πήρε γαλάζιο χρώμα, με την στήριξη των οπαδών της ΝΔ. Ρωτήθηκαν αν θέλουν έναν δεδηλωμένο πασόκο να ηγηθεί αυτής? Ειδικά όταν η απαλλαγή από φαινόμενα οικογενειοκρατείας ήταν κεντρικό στοιχείο της ανάδειξης στην προεδρία του Αντώνη Σαμαρά?
    ΘΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

    • loretta avatar
      loretta @ Y. 12/04/2011 22:43:18

      Επικρατεί το λογικο επιχείρημα οτι ψηφίστηκε με σταυρους ο διονυσης συνεπως εμεις της νεας δημοκρατιας το γνωριζαμε....Απο κει και περα τι περιμενεις να μας πει η ΝΟΔΕ βρε Υ? και μενα δεν μου αρεσει ο Διονυσης ομως το επιχειρημα οτι εκλεχθηκε με τους περισσοτερους σταυρους απο ολους ειναι αποστομωτικό.

      • Y. avatar
        Y. @ loretta 12/04/2011 22:57:17

        Ξέρουμε τι γίνεται με τις αφτεργουόρντς σταυροδοσίες, ψηφοδελτίων κενών σταυρού. Αυτό το επιχείρημα, άστο καλύτερα. Για την ταμπακέρα? Εκτός αν ζηλώσαμε τον αδελφό Καντάφι!

        • loretta avatar
          loretta @ Y. 12/04/2011 23:41:36

          Κοιτα αν μπουμε στην λογικη να αμφισβητισουμε την σταυροδωσια...τοτε Υ...φεξε μου και γλιστρησα..η ταμπακιερα ειναι αυτο που γραφει στην σελιδα της ΝΔ θεσσαλονικης..ακρα του ταφου σιωπη.

  30. Romios avatar
    Romios 12/04/2011 22:19:43

    Πιστευα πως από εδώ γίνονταν ανταλαγή πολιτικών απόψεων. Δυστυχώς μερικοί, ευτυχώς λίγοι, νομίζουν πως βρήκαν την ευκαιρία να πετάνε λάσπη στον ανεμιστήρα. Αν υπάρξει κάποιος και απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (υβριστικό, συκοφαντικό και άδικο) τι θα πούνε οι συμμετέχοντες σε αυτόν τον διάλογο;
    Κάποιοι ξεπερνούν τις κόκκινες γραμμές και πρέπει να ξέρουν η υπομονή έχει και όρια. Εκτός αν θεωρούν αυτόν τον χώρο σε ένα παλιόχαρτο.

  31. Aris. A avatar
    Aris. A 12/04/2011 22:29:53

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο Σαμαράς έχει βάλει το πράγμα στις σωστές του διαστάσεις και ας δούμε τι λέω:

    Μέχρι τώρα δεν έχει τοποθετηθεί ο ίδιος γιατί δεν είναι και ιδιαίτερα σοβαρό θέμα (σε σχέση με αυτά που αντιμετωπίζει η χώρα) που να απαιτεί την άμεση εμπλοκή του.

    Σήμερα είδε τον Ρομπάι και οι εξελίξεις στον χώρο της οικονομίας είναι καταιγιστικές τι θέλαμε να αφήσει τον γάμο να πάει για πουρνάρια και να ασχολείται με τον Ψωμιάδη επειδή το θέλει η Τρέμη και η στάη.

    Η ανακοίνωση της ΝΔ μιλάει για απόλυτο σεβασμό των αποφάσεων της δικαιοσύνης που νομίζω καλύπτει τους πάντες.

    Ουτε το αδίκημα είναι τόσο σοβαρό που να αναγκάζει τον Σαμαρά να πάρει πειθαρχικά μέτρα για λόγους ηθικής τάξης.

    Από εκεί και πέρα είναι γνωστό ότι κάποιοι πολιτικοί παραμένουν τηλεορασόπληκτοι και κυνηγούν με κάθε τρόπο λίγα λεπτά δημοσιότητας ανεξαρτήτως θέματος όπως ο γνωστός Καρατζαφέρης.

    Εδώ ολόκληρη Μπακογιάννη και παρεβρέθηκε για λίγα λεπτά δόξας στην κάμερα στην απονομή χρυσού δίσκου του τραγουδιστή Ζωιδάκη.

    Ο Ψωμιάδης είναι γνωστός για την τηλεοπτική του μανία.

    Για κάποιες μέρες ικανοποιήθηκε η τηλεοπτική του τρέλλα και γέμισαν και κάποιες ώρες με δωρεάν πρόγραμμα τα φαληρισμένα κανάλια και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

    Από εκεί και πέρα αν ο Ψωμιάδης την ψώνισε να κάνει κόμμα δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος.

    Και ο Λεβέντης κάνει τον αρχηγό κόμματος τριάντα χρόνια και δεν πείραξε κανένα.

    Ισα ίσα έκανε και καλό σε κάτι τύπους σαν τον Μητσικώστα και τον Λαζόπουλο, που θα αποκτήσουν νέο πελάτη.

  32. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/04/2011 22:34:16

    Θέμος στο Πρώτο Θέμα:
    "Αν ο Παναγιώτης Ψωμιάδης κριθεί τελικά ένοχος κι απ’ τον Άρειο Πάγο, τότε εφόσον ο νόμος προβλέπει ότι θα πρέπει να ΕΚΠΕΣΕΙ απ’ το αξίωμα του, να εκπέσει. Εως τότε όμως ΑΝ το θέμα της προσωρινής αργίας-μετά τις δυο καταδικαστικές αποφάσεις-εναπόκειται και σε διοικητικά κυβερνητικά όργανα, πρόκειται δηλαδή για μια ΠΟΛΙΤΙΚΗ παρέμβαση να εξαντληθεί κάθε περιθώριο ώστε να μην δοθεί εντύπωση κομματικού ρεβανσισμού. Πόσο μάλλον που τίθενται και νομικά θέματα αναδρομικότητας. Αν λάβουμε μάλιστα υπ’ όψη μας ότι τα πολιτικά κόμματα έχουν γίνει εξπέρ σε παραγραφές απείρως μεγαλύτερων αδικημάτων εις βάρος του Δημοσίου, και διεκδικούν Νόμπελ ευρεσιτεχνίας στην αλληλοαθώωση, δεν θα κερδίσουν τίποτα εξαντλώντας την «ηθική» τους στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ εξόντωση Ψωμιάδη. Ας περιμένουν τον Άρειο Πάγο, γιατί ένα θέμα που ήδη έχει χειρισθεί αποκλειστικά η Δικαιοσύνη, θα πρέπει να μείνει στη δική της αρμοδιότητα.

    Υ.Γ1: Άτυχος ο Ψωμιάδης… Αν δεχόταν να μπει σε κάποιες απ’ τις κυβερνήσεις Καραμανλή όπως τότε επιμόνως του ζητούσαν, θα ‘χε καθαρίσει για πλάκα με τον νόμο περί μη ευθύνης υπουργών!

    Υ.Γ2: Δεν τον υπερασπίζομαι. Ούτε σαν «πατριώτη» ούτε σαν τίποτε άλλο. Όμως μου την σπάει πολύ το «ΟΛΟΙ εναντίον ΕΝΟΣ», όταν είναι στα κάτω του. Ιδίως να τον χλευάζουν τηλεαστεράκια που παρακάλαγαν για ένα «λάιβ» μαζί του. Ασε που ένας πολιτικός που ντύνεται αποκριάτικα «Ζορρό» για να διασκεδάσει τα παιδιά, μοιάζει αυτοκαταστροφικά αγαθότερος απ’ όσους το παίζουν τάχα μου «Ζορρό» της πολιτικής κάθαρσης".

  33. tiramola avatar
    tiramola 12/04/2011 22:44:36

    Κυρ Μπαλτά, μπορείς να γράφεις ότι σου κατέβει εξάλου δεν πληρώνεις κιόλας.
    Πριν γράψεις όμως σκέψου ότι δεν απευθύνεσαι σε άσχετους.
    Στον Καλλικράτη προβλέπεται εκλογή Συμπαραστάτη του Δημότη με αυξημένη πλειοψηφία 2/3 των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου που σημαίνει ότι λόγο έχει και η μειοψηφία. Μόλις εκλεγεί δεν έχει δικαίωμα στο μέλλον να είναι υποψήφιος σε οποιαδήποτε εκλογική διαδικασία είτε αυτή είναι βουλευτικών εκλογών είτε περιφερειακών.
    Ο θεσμός αυτός σκοπό έχει το σπάσιμο των πελατειακών σχέσεων μεταξύ δημοτών και δημοτικών συμβούλων την καταπολέμηση της διαφθοράς στους ΟΤΑ και την εξυπηρέτηση του δημότη.Στην Ευρώπη σε πολλές χώρες ο θεσμός υπάρχει εδώ και δυό δεκαετίες
    Ήταν επίσης αποτέλεσμα εξαντλητικού διαλόγου στο opengov και η αρχική πρόταση τροποποιήθηκε ανάλογα με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις των συμμετεχόντων.

    Εσύ έγραψες ανωτέρω ότι ούτε λίγο ούτε πολύ ο Καλλικράτης ενισχύει τη διαφθορά.
    Δεν πρόκειται να φύγει το ΔΝΤ αν δεν ξυπνήσεις, εδώ θα μείνει...άιντε...

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 12/04/2011 23:33:33

      @Τιραμολα
      Καλησπέρα,ξέρεις καλά τα των δήμων ,δουλειές με τους δημάρχους είχες;

      • tiramola avatar
        tiramola @ juliet 12/04/2011 23:43:11

        Ποτέ!
        Ήμουν υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών στην περιοχή μου, ασχολήθηκα αρκετά με τον Καλλικράτη και έδωσα μάχη ενάντια στον πασόκο πρώην και νυν δήμαρχο.

        • juliet avatar
          juliet @ tiramola 13/04/2011 09:29:52

          @Τιραμολα
          Καλημέρα,
          βρε ,μήπως είσαι βαλτός να δείς τις αντοχές μας ;Πάντως είσαι καλοδεχούμενος.

    • Ελευθέριος Μπαλτάς avatar
      Ελευθέριος Μπαλτάς @ tiramola 13/04/2011 10:22:15

      Όσο "βοήθησε" ο Συνήγορος του Πολίτη το σπάσιμο των πελατειακών σχέσεων ευρύτερα!
      Πλάκα μας κάνεις...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Ελευθέριος Μπαλτάς 13/04/2011 10:45:00

        Ε καλά τότε κυρ Λευτέρη μας, απευθύνσου απευθείας στους κολλητούς σου στη ΝΔ να εξυπηρετηθείς.
        Διότι μάλλον για αυτό ασχολέίσαι με την πολιτική και ψηφίζεις για προσωπική εξυπηρέτηση.
        Εγώ όμως θέλω να φύγει κάποια στιγμή το ΔΝΤ από τη χώρα μου και τα παιδιά μου να μεγαλώσουν σε μιά πιό δίκαιη κοινωνία χωρίς να έχουν την ανάγκη κανενός Ψωμιάδη και άρα δεν θα αφήσω κάτι τύπους παλαιάς κοπής σαν και σένα να υπονομεύσουν το μέλλον της χώρας.
        Θα φάτε πόλεμο όλοι εσείς, που ή θα προσαρμοστείτε στη νέα εποχή ή μεταναστεύστε καλύτερα...

        • loretta avatar
          loretta @ tiramola 13/04/2011 14:45:53

          τα πρασινα καφενεια ειναι εδω..!!

        • juliet avatar
          juliet @ tiramola 13/04/2011 16:26:34

          @Τιραμολα
          Η νέα εποχή δε νομίζω οτι συμφέρει τα παιδιά σου,η ελευθερία είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπου,η νέα τάξη πρεσβεύει ρομποτ στη απόλυτη εξουσία του ανωτάτου άρχοντα.
          Αλλό να μιλάμε για κοινωνία εντίμων,η καλύτερα μη κλεφτών(είδες είμαι ανεκτική,γιατί και αυτό είναι υγιή) και άλλο για καθοδήγηση συνειδήσεων,και άδειασμα της ψυχής του ανθρώπου.
          Η αλλαγή του συστήματος θα έρθει απο καθαρά και όχι εμπαθή μυαλά,δεν νομίζω ότι ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία.

  34. deal avatar
    deal 12/04/2011 22:47:00

    Ο Πανίκας ζει
    και κάνει deal.......
    Η στηριξη της ΝΔ είναι τόσο δυνατή όσο και η γνώση της ότι εκτος από αυτά που εισέπραξε δικαστικά ο Πανίκας σε λίγο θα εισπράξει και το πολλαπλάσιό τους.
    Έτσι έδωσε στήριξη της μορφής ....'και έτσι και γιουβέτσι και.....η μπάλα στην εξέδρα'.

  35. deal avatar
    deal 12/04/2011 23:10:29

    Αυτή η 'ΣΥΜΠΟΝΙΑ' που 'τεκμηριώνεται' διατρέχοντας τα περισσότερα σχόλια ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΡΩΝΕΙ ΕΝΑ.....ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΑΥΡΙΟ.....

  36. N.Mihailidis avatar
    N.Mihailidis 12/04/2011 23:59:24

    Ο Ψωμιαδης καιο Γουλιμης τι κοινο εχουν?

  37. deal avatar
    deal 13/04/2011 00:20:12

    O Ψωμιάδης ζει
    και το Καρατσαφεροdeal μας οδηγεί.........
    Τροπολογία(DEAL) κατέθεσε ο Καθαροχέρι-χέρι ώστε σε περίπτωση καταδικαστικού ποινικού αδικήματος να εκπίπτουν οι περιφερειάρχες μόνον όταν αυτό 'συνδέεται άμεσα με τη θέση που κατέχουν'................
    Είπατε κάτι ....για το νόμο περί ευθύνης υπουργών;;;;;;;;;;;;
    ΑΠΟΛΟΓΙΕΣ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ!!!!!!!

  38. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/04/2011 00:35:03

    Πλάκα κάνεις.
    Εχεις δει ποτέ φανατικό οπαδό ομάδας να μην πανηγυρίζει πρωτάθλημα επειδή είναι πέτσινο ;
    Το πρώτο πράγμα που θα πει είναι ότι και οι άλλοι έτσι τα παίρνουν.

  39. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 13/04/2011 08:43:58

    Ο κ. Ψωμιάδης είναι μεγάλο βαρίδι για τη Νέα Δξμοκρατία. Οι καθημερινές παρουσίες του και οι φανφάρες, μόνο "μπόζο" απεικονίζουν. Η Νέα Δημοκρατία πρέπει να τον αποπέμψει άμεσα.

  40. sakis avatar
    sakis 13/04/2011 12:18:35

    Έχω μια απορία αν ο ψωμιάδης είχε τον ίδιο χαρακτήρα που έχει και τώρα αλλά μιλούσε για πολυπολιτισμό,για Μακεδονικές και Τουρκικές μειονότητες,ήταν υπέρ του τζαμιού στην Αθήνα και ήταν υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων και υπερασπιζόταν αυτές τις απόψεις του με κραυγές,παραλληρήματα και με γραφικό τρόπο ουρλιάζοντας σαν υστερικός και έχοντας γίνει νούμερο θεωρείται την ίδια αρνητική κριτική θα τον ασκούσαν όλοι οι ακροαριστεροί και ψευτοανθρωπιστές τύπου Κανάκη,Λαζόπουλου,Καμπουράκη,Οικονομέα και όλων αυτών των ''προοδευτικών'' ανθρώπων ή θα έβγαιναν σαν τρελοί να υπερασπιστούν την ανθρωπιστική παρέμβαση ενός προοδευτικού ανθρώπου σε ένα βαριά άρρωστο συνάνθρωπό μας κατηγορώντας την δικαιοσύνη για υπερβολικό ζήλο και παράλογες αποφάσεις;
    Για σκεφτείτε το λίγο και ο Μπουτάρης το ίδιο γραφικός είναι πετώντας διάφορες ακροαριστερές μαλακίες τύπου θαφτιάξουμε μπουρδέλα όπως στο Άμστερνταμ,θα δώσουμε τσόντα στο λαό μέσω του tv100,θα χτίσουμε μνημείο στον αρχιφασίστα,μακελάρη και πρόδρομο του Χίτλερ Κεμάλ Ατατούρκ ή θα επιτρέψουμε παρελάσεις gay parade στην πόλη λες και αυτό μάρανε τους Θεσσαλονικείς δηλ. αστειότητες που θα τον έκαναν ''φίρμα΄΄ σε εκπομπές όπως αυτή της Αννίτα Πάνια με τον Κάτμαν αλλά είδατε κανένα ''προοδευτικό'' καλλιτέχνη να τον σατυρίζει ή δημοσιογράφο να του ασκεί κριτική;
    Άν έλεγε ο Ψωμιάδης να φτιάξει οίκους ανοχής στην παραλιακή ζώνη της θεσσαλονίκης ή να βάζει δωρεάν τσόντες στο tv100 δεν θα τον έβγαζαν τρελό κάτι Λαζόπουλοι και Κανάκηδες αλλά τώρα που τα λέει ο ''αριστερός'' Μπουτάρης πωπωπωπω τι πρόοδος,τι μυαλό τί άνθρωπος ;
    Εγώ αυτή την υποκρισία βλέπω και τρελαίνομαι και με ωθούν να υποστηρίζω θερμά τον Ψωμιάδη γιατί στην Ελλάδα οι κατηγορίες γίνονται όλο και πιο βαριές αν εκφράζεις κάποιο πατριωτικό λόγο και πιο ελαφρές αν πουλάς ψευτοανθρωπιστικό παραμύθι.
    Και κάτι τελευταίο και τον Λαζόπουλο τον πιάσαν στο κότερο therapin που ήταν τίγκα στην κόκα και μην μου πείτε ότι δεν ''πήρε'' καθόλου το μάτι του την κοκκαίνη ή κάποιο πλούσιο ''φίλο'' του να κάνει χρήση ή να την έχει χρησιμοποιήσει και ο ίδιος και παρ'όλα αυτά έγινε ο ''ηθικός'' καθοδηγητής της κοινωνίας μας αντί να το κλείσουν για μερικά χρονάκια στην φυλακή και να τον απαξιώσει ο Ελληνικός λαός αλλά όπως έλεγε και ο Σημίτης αυτή είναι η Ελλάδα.

  41. deal avatar
    deal 13/04/2011 13:03:01

    @ sakis Οι παραβάσεις νόθευσης έγιναν κατά συρροή χρόνια πριν αρρωστήσει 'ο συνάνθρωπος'
    Όποιος ΘΑΑΑΑΑΑ αρρωστήσει ή είναι άρρωστος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ;Πού είναι ο πόνος ψυχής για αυτούς που αγόραζαν τα ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ;;;
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δικαιολογεί ΚΑΝΕΝΑΝ που λειτουργεί σε βάρος της ΧΩΡΑΣ και του ΛΑΟΥ.
    ΕΣΕΙΣ απαλλάσσεται τα ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ και τους αναδεικνύεται τους ΕΥΦΥΕΣΤΕΡΟΥΣ και ΑΞΙΟΥΣ να κυβερνήσουν ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ και ΠΟΔΟΠΑΤΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ ΣΗΚΩΣΑΤΕ ΤΗΝ PANDIERA της ΚΑΘΑΡΣΗΣ!

  42. Παναγος avatar
    Παναγος 13/04/2011 15:08:07

    deal
    ==
    Οι παραβάσεις νόθευσης έγιναν κατά συρροή χρόνια πριν αρρωστήσει ‘ο συνάνθρωπος’
    ==

    Ετη 2000-2003.
    Καπου το ειδα αναλυτικα αλλα δεν συγκρατησα το σαιτ..
    Τα προστιμα επεβληθηκαν απο τον προηγουμενο νομαρχη ,πρασινο-τετοιο ,δεν πληρωθηκαν,οι τοκοι ετρεχαν και καποια στιγμη , το 2005-2006 ,δεν θυμαμαι ακριβως ,ο νεοκλεγεις νομαρχης Ψωμιαδης ελαβε γνωση,του ειπαν οτι δεν εχει "μία", οτι ειναι ετοιμοθανατος ,οτι το πρατηριο το εχει κλεισει ..Τι να του παρεις??
    Σβηστα να τελειωνουμε .. Ας το βρει απο τον Θεο..

    Και τα εσβησε . Και αυτο θεωρηθηκε εγκλημα 6 χρονια μετα!!

    deal, τι λες ? Να το κρεμασουμε τον Ψωμιαδη ,να τελειωνουμε??
    Ε? Τι λες??

  43. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 13/04/2011 18:53:38

    ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΟΜΜΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Ο ΒΑΡΔΗΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΝΑΝΤΟΝ ΤΟΥ ΣΧΟΙΝΑ(ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΟΛΓΑ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ).ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΥΤΟ ΔΙΑΚΗΡΥΞΕ ΠΕΡΙ ΑΡΧΩΝ ΠΕΡΙ ΑΞΙΩΝ Η ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΔΩΝ?

  44. deal avatar
    deal 13/04/2011 23:54:15

    πανάγος
    Το 2001 επιβλήθηκαν τα πρόστιμα και ο Πανίκας εκλέχθηκε το 2003!
    Είπαμε να πέφτει Ξανθόπουλος και φούμο, αλλά όχι κι έτσι!
    Εδώ δεν έχει κραυγές,πελάτες τηλεθέασης και στριγκάκια για επίπεδο πολιτικής.
    Πάντως μη φοβάσαι τώρα θα σώσουν (το νομάρχη της καρδιάς σας...χαχα!!!) οι εκβιασμοί και τα deals με τον Καρατσαφ και τους ανεγκέφαλους του που καταθέτουν Ντροπολογίες, ώστε με την αλλαγή 'επαγγέλματος' να παραγράφεται ότι έχει προηγηθεί!

    • skymate avatar
      skymate @ deal 14/04/2011 10:10:42

      deal
      ==
      Κανεις πεντε και δεν κανω μια . Ειπα δεν θυμομουν καλα ,δεν εδωσα και βαση δηλαδη. Η υποθεση βρωμαει απο μακρια οτι ειναι στημενη απο το πασοκ-..

      Για δες:
      Σε συνέντευξη του στο Ράδιο Θεσσαλονίκη και τον Μιχάλη Φωτιάδη μίλησε για την απόφαση του δικαστηρίου και για την ίδρυση νέου κόμματος .

      "Ούτε έκπτωτος είμαι, ούτε είμαι σε αργία. Ενοχλεί η φωνή του Ψωμιάδη και πολλών άλλων. Δεν πρόκειται να σωπάσω. Δεν χαρίζομαι ούτε στο κόμμα μου, ούτε στο ΠΑΣΟΚ, ούτε στο σύστημα." και συμπλήρωσε "σύντομα θα ακούσετε και την δική μου την κίνηση. Έχει βγει η διακήρυξη αρχών και θέσεων κι έχει βγει και το όνομα".

      Σ'ερώτηση του Μιχάλη Φωτιάδη για το αν έχουμε παράβαση καθήκοντος, ο κ. Ψωμιάδης απάντησε: "Αν πάρουμε το Νόμο με τον οποίο αποφάσισε το δικαστήριο, υπάρχει μια παράβαση καθήκοντος, αλλά ποιά είναι η παράβαση όμως? Η δικαιοσύνη πρέπει να είναι καταλύτης της νομιμότητας και εγγυητής του δικαίου, όχι όμως μόνο για το Νόμο αλλά και για τον άνθρωπο.
      Ο Νόμος είναι Νόμος, αλλά πάνω από το Νόμο υπάρχει και το ανθρώπινο στοιχείο. Εμείς 8 χρόνια είχαμε ένα ανθρώπινο, κοινωνικό πρόστιμο. Δεν είναι το μοναδικό πρόστιμο που μείωσα. Έχω μειώσει δεκάδες πρόστιμα και το έχω πει και στο δικαστήριο και θα συνεχίσω να το κάνω. Για 1000 ευρώ ταλαιπωρούμαι 5 χρόνια. Εγώ είμαι πολύ σκληρός για να πεθάνω. Εγώ εφήρμοσα το πνεύμα του Νόμου, αλλιώς δεν έχω λόγο ύπαρξης. Δεν υπήρχε δόλος, όταν καταδικάεζεται κάποιος υπάρχει δόλος. Ποιός με πήγε στο δικαστήριο? Ο μέχρι πρότινος διευθυντής της Διεύθυνσης Εμπορίου της νομαρχίας, όταν του άλλαξα θέση (όχι την επόμενη μέρα, μετά απο 2 χρόνια, γίνανε κρίσεις) μετά απο 6 μήνες. Αυτό δεν σας βάζει ψύλλους στ'αυτιά? "

      "Ούτε έκπτωτος είμαι, διότι σέβομαι την δικαιοσύνη, πάω στον τρίτο βαθμό, στον Άρειο Πάγο, αλλά πρέπει να ξέρουν ορισμένοι ούτε σε αργία υπάρχει περίπτωση να τεθώ διότι δεν υπάρχει κανένα σημείο του Νόμου που να δίνει το δικαίωμα στον καλό γενικό γραμματέα τον κ. Σώκο να με θέσει σε αργία. Αυτό ας το ξεχάσουν ορισμένοι".

      Για τον θα έχει την στήριξη της ΝΔ ο κος Ψωμιάδης απάντησε "Είχα μια συνάντηση 20 λεπτών με τον Πάνο τον Καμμένο. Μετέφερε την βούληση της μεγάλης πλειοψηφίας της κοινοβουλευτικής ομάδος, είναι έτοιμοι ν'αντιδράσουν με τον δικό τους τρόπο. θα είναι πολύ δυναμικός ο τρόπος και τους χαιρετισμούς του ίδιου του προέδρου, του Αντ'ωνη του Σαμαρά. Είμαι βέβαιος ότι θα με στηρίξει η ΝΔ, έστω και καθυστερημένα."

      "Προτιμώ να πάω εγώ φυλακή παρά να πάνε οι συμπολίτες μου. Κοιτάξτε στην πολιτική δεν θα δέχεσαι μονο τα χειροκροτήματα, πρέπει να βουτάς και στα βαθειά. Εγώ σας λέω ότι θα συνεχίσω να κάνω το ανθρώπινο καθήκον μου. Εγώ εκφράζω το πνεύμα του Νόμου. Η παρανομία η δική μου ποιά ήταν? Για χίλια ευρώ κινδυνεύω να χάσω την θέση μου, όταν εσύ ο Διοικητής της τροχαίας έχεις δικαίωμα, ο εφοριακός έχει το δικαίωμα, ο τραπεζικός έχει το δικαίωμα, η κυβέρνηση έχει το δικαίωμα, ο Υπουργός Οικονομικών μπορεί να χαριστεί σε δισεκατομμύρια, όταν άλλοι κλέψανε δισεκατομμύρια, καταληστέψαν τον κόσμο και σήμερα ο κοσμος πληρώνει αυτά, εγώ καλούμαι για χίλια ευρώ. Ολοι κρινόμαστε. Προτιμώ να κριθώ από την βούληση του λαού, που κρίθηκα πριν 4 μήνες, παρά από την βούληση του δικαστηρίου. Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο για το δικαστήριο. Σέβομαι την απόφαση, σέβομαι τους δικαστές. Εκεί όσοι παρευρέθηκαν κατάλαβαν τί έγινε. Δεν έχω να φοβηθώ τίποτε.

      Στην συνέχεια ρωτήθηκε από τον δημοσιογράφο για το αν ένας υπάλληλός του έκανε παράβαση καθήκοντος πως θα το χειριζόταν .
      "Θα κάνω ΕΔΕ. Γιατί να τον καταδικάσω? Ποιά είναι η παράβαση καθήκοντος? Τί εισέπραξε το κράτος? Ούτε τα 89.000 ευρώ ούτε τα 5.000 ευρώ. Πέθανε ο άνθρωπος κι εγώ ταλαιπωρούμαι εδώ και 5 χρόνια. Κι "εσείς" αποκρύπτετε, όλοι μας αποκρύπτουμε τους κλεφτες, τους λωποδύτες, τους απατεώνες για τους οποίους σήμερα ταλαιπωρείται ο ελληνικός λαός. Διότι κάποιοι σήμερα αρχίζουν και ιδρώνουν. Οι εντολείς του εξωτερικού ιδρώνουν, γιατί ο λαός θα επαναστατήσει, ο λαός ξυπνάει και πολύ σύντομα θα ακούσετε και την δική μου την κίνηση. Έχει βγει η διακήρυξη αρχών και θέσεων κι έχει βγει και το όνομα".

      Αν ,λεμε αν,το δεις κανε μια επικυψη για παρτη μου γλυκε μου.

  45. Παναγος avatar
    Παναγος 14/04/2011 10:12:03

    Σορυ αποκαλυψα και την..δευτερη ιδιοτητα μου