#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2010 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα τα ονόματα γιατρών που έδωσε στη δημοσιότητα το υπουργείο Οικονομικών.

Λίστες με γιατρούς στους οποίους από ελέγχους που έκαναν οι φορολογικές υπηρεσίες και το ΣΔΟΕ, προέκυψαν σημαντικές φορολογικές παραβάσεις καθώς και τα εισοδήματα που δήλωσαν στην εφορία οι 150 γιατροί του Κολωνακίου και άλλων περιοχών της Αττικής, έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα το υπουργείο Οικονομικών.

Στην ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών σημειώνεται, ότι στη μάχη που δίνεται ενάντια στη φοροδιαφυγή αξιοποιείται κάθε διαθέσιμη πληροφορία και ανακοινώνονται ονόματα φορολογούμενων για τους οποίους οι έλεγχοι ανέδειξαν σημαντικές φορολογικές παραβάσεις.

Μεταξύ άλλων στις λίστες που παραθέτει το υπουργείο Οικονομικών, περιλαμβάνονται 57 γιατροί της Αθήνας, στους οποίους από τους ελέγχους που έγιναν προέκυψαν σημαντικές φορολογικές παραβάσεις, όπως η μη έκδοση αποδείξεων, η μη καταχώρηση ασθενών, η μη έκδοση δελτίου αποστολής, η μη επίδειξη φορολογικών βιβλίων και άλλα.

Πρόκειται για γιατρούς σχεδόν από όλες τις ειδικότητες τα ονόματα των οποίων αναφέρονται και για τους οποίους δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα ο φορολογικός έλεγχος ώστε να επιβληθούν τα πρόστιμα. Για τους 36 από αυτούς τους γιατρούς προέκυψαν επιπλέον στοιχεία και ζητήθηκαν πληροφορίες από πιστωτικά ιδρύματα, άνοιγμα των τραπεζικών τους λογαριασμών, καθώς και διενέργεια έρευνας για εντολές εμβασμάτων προς εξωτερικό.

Για όλους αυτούς τους γιατρούς, το υπουργείο Οικονομικών θα ακολουθήσει κάθε νόμιμη διαδικασία καθώς και τη λήψη διοικητικών μέτρων, συμπεριλαμβανομένου και του κλεισίματος των ιατρείων.

Στην ανακοίνωση σημειώνεται ότι από διαφορετική έρευνα σε έξι περιπτώσεις γιατρών προέκυψαν μεγάλες φορολογικές παραβάσεις και καταλογίστηκαν πρόστιμα ύψους 1,9 εκατ. ευρώ, ενώ σε τέσσερις από αυτούς ασκήθηκαν ποινικές διώξεις. Σε άλλους πέντε έχουν κοινοποιηθεί φύλλα ελέγχου για καταλογισμό προστίμων ύψους 2,4 εκατ. ευρώ.

Στην ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών, περιλαμβάνεται και λίστα με την κατάσταση των δηλωθέντων εισοδημάτων και των καταθέσεων που έχουν στις τράπεζες δώδεκα ορθοπεδικοί γιατροί, για τους οποίους διενεργείται δικαστική έρευνα στο πλαίσιο του σκανδάλου της DEPUY. Σε αυτούς ανοίχτηκαν οι τραπεζικοί τους λογαριασμοί και δεσμεύτηκαν με εισαγγελική παραγγελία οι καταθέσεις τους.

Τα συνολικά δηλωθέντα οικογενειακά εισοδήματα των γιατρών αυτών για τα έτη 2001 έως 2008 ανέρχονταν σε 12,085 εκατ. ευρώ, ενώ οι συνολικές τους καταθέσεις στο διάστημα αυτό φτάνουν τα 31,054 εκατ. ευρώ.

Η έρευνα συνεχίζεται, με το άνοιγμα των τραπεζικών λογαριασμών και σε άλλους οκτώ ορθοπεδικούς γιατρούς. Τα ονόματα των γιατρών αυτών που εμπλέκονται στο σκάνδαλο DEPUY, δεν δημοσιοποιούνται προς το παρόν, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση για να προχωρήσει απρόσκοπτα η εισαγγελική έρευνα.

Σε ό,τι αφορά τους 150 γιατρούς του Κολωνακίου στη λίστα του υπουργείου Οικονομικών περιγράφονται μόνο τα αρχικά τους και όχι τα ονόματά τους, καθώς η έρευνα δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί. Είναι χαρακτηριστικό όμως ότι, από οδοντίατρο με αρχικά ΑΚ έχει δηλωθεί ετήσιο εισόδημα 300 ευρώ, ενώ άλλος οδοντίατρος με αρχικά ΓΖ έχει δηλώσει 640 ευρώ.

Επίσης, καρδιολόγος με αρχικά ΕΒ δήλωσε 8.125 ευρώ, ενώ μεγαλοχειρουργός με αρχικά ΠΑ έχει δηλώσει 11.605 ευρώ, μικρότερο και από το αφορολόγητο όριο των μισθωτών και συνταξιούχων.



















ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/05/2010 14:38:19

    Ωραία λίστα έδωσε το υπουργείο! Με... αρχικά στη θέση των ονοματεπωνύμων!

    Αλλά, αυτά συμβαίνουν στη χώρα όπου τα περιβόητα "προσωπικά δεδομένα" γίνονται ασπίδα της (ανύπαρκτης) "τιμής και υπόληψης" των ισχυρών.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 13/05/2010 14:40:55

      (Και μια διευκρίνηση: εννοώ προφανώς το πρώτο φύλλο της λίστας, που προφανώς είναι το πιο "όζον" στην όλη υπόθεση, καθώς τα υπόλοιπα είναι διαπιστωμένες παραβάσεις.)

  2. takis avatar
    takis 13/05/2010 14:44:16

    Παιδιά, δεν σκέφτεται κανείς ότι στα ιατρεία δουλεύουν πολλοί που μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους με τα εξοντωτικά πρόστιμα? Η αναλγησία αυτής της κυβέρνησης είναι απίστευτη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ takis 13/05/2010 14:53:30

      Μισό λεπτό, φίλε μου. Είπαμε, γνωστός ο διαλυτικός ρόλος που καλείται να παίξει αυτή η κυβέρνηση, αλλά ξανασκέψου τι λες. Είναι δυνατόν, κραδαίνοντας το εκβιαστικό "χαρτί" των απολύσεων, κάποιοι να εξασφαλίζουν διαρκή ασυλία; Με την ίδια λογική, γιατί να μην πει και ο ΣΕΒ "φορολογήστε μας με 2%, αλλιώς αρχίζουμε απολύσεις";

      • takis avatar
        takis @ Αυριανιστής 13/05/2010 14:58:12

        Δεν το 'χει πει νομίζεις?

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ takis 13/05/2010 14:58:46

      Ποιό ακριβώς είναι το επιχείρημά σας;
      Μικρά πρόστιμα στους φοροδιαφεύγοντες ώστε να μην χάσουν τη δουλειά τους οι γραμματείς τους;

      • takis avatar
        takis @ Thraphsorchis 13/05/2010 15:26:15

        Εγω ξέρω οτι μέχρι το 2009, δεν υπήρχαν τέτοια θέματα. Ούτε για μεγάλα, ούτε για μικρά πρόστιμα.

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ Thraphsorchis 13/05/2010 16:13:55

        Δεν θέλω να δώσω κανένα άλλοθι στην κυβέρνηση, αλλά πρέπει να καταλαβαίνουμε γιατί γκρινιάζουμε.
        Μέχρι το 2009 αλώνιζε η φοροδιαφυγή και τα καγιέν ανήκαν σε offshore.
        Είστε κατά των προστίμων για λόγους απασχόλησης;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Thraphsorchis 13/05/2010 17:20:41

        Thraphsorchis

        είμαστε κατά του τσίρκο αυτού. Οι καταθέσεις των γιατρών είναι 31 εκ. Από αυτά να πω αυθαίρετα και κατά πολύυυυυ μεγάλη υπερβολή ότι τα μισά θα έπρεπε να είναι φόροι. δηλ. 15 εκ.
        Για 15 εκ. ο βλάξ έκανε ολόκληρο τσίρκο και μας έχει πρήξει τα ούμπαλα. Δηλ. το πρόβλημα της Ελλάδας είναι αυτά τα 15 εκ. και οι 150 γιατροί;

        Σε αυτές τις περιπτώσεις απλά στέλνεις την εφορία, βάζεις τα πρόστιμα και δεν το κάνεις βούκινο.

    • nancy avatar
      nancy @ takis 13/05/2010 15:23:54

      Εννοείτε οτι με το πρόσχημα της υγείας μας, οι ανωτέρω πρέπει να φοροδιαφεύγουν?? Στο Κολονάκι??

    • ΤΖΕΦΡΙ avatar
      ΤΖΕΦΡΙ @ takis 13/05/2010 18:09:25

      ΜΠΑΣ ΚΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ?

  3. otiprepei avatar
    otiprepei 13/05/2010 14:49:37

    Κι όμως προσέχει!
    Προφανώς να μη θίξει τους Πράσινους γιατρούς.
    Ξηλώνει το γαλάζιο Κράτος μετά λυσσώδους μανίας για να βάλει τη θέση του ενα ..Πράσινο. Η Ελλάδα πρέπει να περιμένει μέχρι το ηλίθιο ΠΑΣΟΚ να γυρίσει τα πάντα ανάποδα και μετά να παραιτηθεί λόγο οικουμενικής χωρίς να προλάβει να επανδρώσει τις θέσεις. Ίσως έτσι υπολογίζει να χώσει και τους αλλοδαπούς του μέσα χωρίς να αναλάβει την ευθύνη. Χρήσιμοι ηλίθιοι υπάρχουν, ο ΚαρατζαΤζέφρυ και η Dora the Explorer.

    • takis avatar
      takis @ otiprepei 13/05/2010 14:53:55

      Δεν είδα κανένα γαλάζιο στη λίστα. Να προσέχεις τι λες.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ takis 13/05/2010 14:59:11

        Σε αυτή τη λίστα δεν είδες...

  4. takis avatar
    takis 13/05/2010 15:02:26

    Και σε ποια είδες?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ takis 13/05/2010 15:06:14

      Πουθενά δεν είδα, ολα είναι καλά, don't panic, ζήτω το ΠΑΣΟΚ, ζήτω ο ΓΑΠ.
      Ευχαριστήθηκες τώρα;

      • takis avatar
        takis @ otiprepei 13/05/2010 15:11:54

        Οχι φυσικά. Αλλα να μην αιωρουνται εντυπώσεις.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ otiprepei 13/05/2010 15:12:47

        Μη μας βγεί το όνομα που λενε..

    • nancy avatar
      nancy @ takis 13/05/2010 15:25:33

      Κε Τάκη δεν μας τα λέτε καθόλου καλά. Γνωρίζετε έκαστον εξ αυτών των ιατρών?

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ takis 13/05/2010 15:32:47

      Ενταξει τωρα τι πρεπει να κανουμε?Να ζηταμε πιστοποιητικο φρονηματων απο τον καθενα?Ειναι φοροφυγαδες και τερμα και τελειωσε.Τωρα το που ανηκουν ποσως με ενδιαφερει.Ασε που δεν πιστευω οτι κυνηγανε μονο τους μπλε.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ takis 13/05/2010 16:14:49

      Καλά μην αγχώνεστε, τα μεγάλα ονόματα είναι όλα έξω γιατί είναι φίλοι πασών των αναξιοπαθούντων βουλευτών και υπουργών.... σιγά μην πιάσουμε τους διαχρονικούς μας φίλους.... και οι κακομοίρηδες και οι πληρωμένοι μόνο μιλάνε πιά για μπλέ και πράσινα, το χρώμα είναι μαύρο για να μη βλέπουμε τίποτα ξυπνάτε... σας δουλεύουν

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 13/05/2010 15:03:58

    ΟΙ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ....ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΟΧΙ μόνο πρόστιμα αλλα και ποινικες ευθυνες πρέπει να καταλογιστουν στους Τζάμπα Μάγκες που την μαγκια πληρωνουμε ολοι μας σήμερα.
    Να δημισιευτουν οι΄λίστες των ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΩΝ αλλά και ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΩΝ εφοριακων,αστυνομικων,δημάρχων,νομαρχων,βουλευτων και υπουργων.
    ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΙΑΝΟΥ ΤΙΣ ΒΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΤΕΡΑ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ.

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 13/05/2010 15:09:50

    Φοροδιαφυγή, είπαμε, κλασικό και αθάνατο εργαλείο οικονομικής διακυβέρνησης, παντού και πάντοτε, για εποχές οικονομικής κρίσης. Το κακό είναι ότι το βγάζουν από το οπλοστάσιο μόνον μετά την εμφάνιση της κρίσης.
    Θυμηθείτε την κρίση του 1929, Chicago κτλ κτλ.
    C' est la vie, που λένε και οι Γάλλοι.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ Sic transit gloria mundi 13/05/2010 17:56:48

      Absolument!

  7. NTINOS avatar
    NTINOS 13/05/2010 15:13:08

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ....ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΕΠΙΟΡΚΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ

    Γυναίκα εφοριακός στα Γιάννενα εξασφάλιζε πλαστογραφημένες φορολογικές ενημερότητες για γνωστούς και φίλους της και τιμωρήθηκε με... αναβάθμιση και μετακίνησή της στη ΦΑΕ Θεσσαλονίκης!!!Η υπόθεση της επίορκης εφοριακού απασχολεί την Α’ ΔΟΥ Ιωαννίνων εδώ και περίπου τέσσερις μήνες και επανήλθε στο προσκήνιο όταν έγινε γνωστό ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος, που εξακολουθεί να εργάζεται, παίρνει μετάθεση για τη Θεσσαλονίκη και μάλιστα σε αναβαθμισμένη μάλιστα θέση στη ΦΑΕ!Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "ΕΘΝΟΣ",η εφοριακός,χρησιμοποιώντας ακόμη και τους κωδικούς συναδέλφων της,έμπαινε στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου Οικονομικών και πλαστογραφούσε έγγραφα και υπογραφές, έτσι συναλλασσόμενοι που χρωστούσαν χρήματα έπαιρναν πολύ εύκολα φορολογική ενημερότητα.Σε μία μάλιστα περίπτωση φορολογούμενος πήρε ενημερότητα, αν και όφειλε 200.000 ευρώ!!!Οταν αποκαλύφθηκε η παράνομη δράση της εφοριακού, διατάχθηκε Ενορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) σε βάρος της και παράλληλα μετακινήθηκε σε άλλο πόστο της υπηρεσίας της

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ NTINOS 13/05/2010 15:42:39

      έχουν να βγάλουν φορολογική ενημερότητα τώρα οι Παπανδρέλληνες...ουου...θα σκέφτηκαν ας βάλουμε κανέναν ήδη καμένο αν είναι κι ας μας κάνει και τη δουλειά μας...ζημιωμένος δε θα φύγει..

  8. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 13/05/2010 15:25:47

    Ειναι πραγματικα λυπηρο αυτο που συμβαινει. Το κρατος σε ρολο εκδικητη. Θα θυμισω σε ολους τους αναγνωστες του μπλογκ πως ο Thomas Paine ο συγγραφεας της Κοινης Λογικης ηταν αυτος που υπερασπιστικε την μη καταδικη εις θανατο του Λουδοβικου μεχρι το τελος... Ειναι πραγματικα λυπηρο αυτο που συμβαινει. Δεν μπορουμε απο την ατιμορισια να περασουμε στην εκδικηση. Δεν ειναι αυτη η Ελλαδα που θελουμε να ονειρευτουμε.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ pikaia gracilens 13/05/2010 15:47:13

      Μα τι περιμένουμε απο το ΠΑΣΟΚ 8 μήνες τώρα. Να στήσει το "κράτος" του. Να δει ποιούς θα απογοητεύσει, ποιούς θα παραιτήσει, ποιους θα ανεβάσει, κατεβάσει. Αυτά τα πράγματα θέλουν χρόνο. Αμ πως! Κανονική περίοδο "προσαρμογής" της Κυβέρνησης όπως με κάθε αλλαγή εξουσίας παλαιότερα, σαν να μην τρέχει τίποτε. Σαν μην υπάρχουν έκτακτες ανάγκες. Άσχετο αν η Ελλάδα βουλιάζει.
      Αυτό είναι.

  9. ataktos avatar
    ataktos 13/05/2010 15:29:39

    και το δούλεμα συνεχίζετε …τα ΜΜΕ για μέρες θα εκτονώνουν τους ….αδικημένους...

  10. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 13/05/2010 15:35:50

    Καλα, δικηγοροι φοροκλεφτες (ή φοροδιαφευγοντες, οπως θελετε) δεν υπαρχουν? Ουτε συμβολαιογραφοι, ουτε μεσιτες ακινητων, ουτε ιδιοκτητες συνεγειων επισκευης αυτοκινητων, ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι και αλλοι επαγγελματιες που μας βγαζουν το λαδι με τις "υπηρεσιες" του χωρις, φυσικα, αποδειξεις? Μονον οι μισθωτοι (εργαζομενοι και συνταξιουχοι) θα ειναι μονιμως τα υποζυγια του ελληυνικου φορολογικου καθεστωτος?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ xenitemenos21 13/05/2010 15:48:15

      Οχι βέβαια! Α πα πα!

    • tiramola avatar
      tiramola @ xenitemenos21 13/05/2010 18:42:18

      Θα τους πιάσουν όλους.

      • donaE avatar
        donaE @ tiramola 13/05/2010 19:11:07

        Τελικα εχουμε το ΔΝΤ μεσα μας.

      • donaE avatar
        donaE @ tiramola 13/05/2010 19:12:39

        Σκληρες αποφασεις αλλα για τους αλλους...

  11. kkonstan avatar
    kkonstan 13/05/2010 15:49:10

    Ποιός ηλίθιος δηλώνει €300;

    Τι νόημα έχει να δηλώσεις τόσο χαμηλότερα από το αφορολόγητο;

    Και καλά, κατεβάζεις ένα νούμερο από το κεφάλι σου, είναι ανάγκη να'ναι τόσο στρογγυλό;

    • nancy avatar
      nancy @ kkonstan 13/05/2010 15:55:21

      χαχαχα

  12. theokot2002 avatar
    theokot2002 13/05/2010 16:08:11

    Η ποινή για τους κλέφτες πρέπει να είναι η αυτόματη έκπτωσή τους από το Ιατρικό λειτούργημα. Καλά τα πρόστιμα αλλά το πρόβλημα είναι η νοοτροπία που διαμορφώνουν οι εξυπνάκηδες σαν και αυτούς. Όπως επίσης και οι Εφοριακοί, Πολεοδόμοι, ορισμένοι υπάλληλοι Δήμων κλπ.
    Δήμευση περιουσίας, έκπτωση από το επάγγελμα αυτόματα.

  13. NTINOS avatar
    NTINOS 13/05/2010 16:09:59

    ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ...ΦΑΝΑΡΙΩΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ 16 ΜΙΣΘΟΥΣ.
    ΕΧΕΤΕ ΠΛΕΜΟΝΙ ΚΥΡΙΟΙ;;;; ΟΧΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΟΧΙ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ Α ,Β ΚΑΙ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.
    ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΩΡΑ
    ΚΑΘΑΡΣΗ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΧΙ....ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΜΑ.

  14. giannis avatar
    giannis 13/05/2010 16:11:24

    Τωρα θα κοιμηθουμε ήσυχοι αφου βρεθηκαν οι υπευθυνοι της καταστροφης της Ελλαδας.
    Και κυριως οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν θα αισθανονται ως οι αδικημενοι της υποθεσης...Σειρα εχουν και οι υπολοιποι ελευθεροι επαγγελματιες. Στα κατεργα ολοι...

    Αλλα τα 21 + δις της υπερτιμολογημένης ολυμπιαδας των αναθεσεων δεν τα υπεγραψαν οι γιατροι του κολωνακιου αλλα η κυβερνηση Σημιτη !!!

    Βεβαια εκτος απο ορισμενους απο τους κολωνακιωτες γιατρους και τους ορθοπεδικους που εμπλεκονται στο σκανδαλο De Puy που πραγματικα ειναι προκλητικοι, οι υπολοιπες λιστες με τις απλες φορολογικες παραβασεις αγγιζουν τα ορια ενος γελιου λαικισμου με σκοπο την στοχοποιηση συγκεκριμενων ομαδων για λαικη καταναλωση του στυλ "Γιατροι κλεφτες φοροφυγαδες...". Οι πασοκοι ειναι ...επιστημονες σε κατι τετοια...

    • NTINOS avatar
      NTINOS @ giannis 13/05/2010 16:30:54

      ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ 2008 32 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΗ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΝΤΑΣ ΦΟΡΟΥΣ.
      Αυτη ειναι η μια πλευρα, η άλλη είναι οτι Η ΜΗ ΔΗΛΩΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ ειναι ενα τεραστιο ποσο ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ειναι μέρος των εκατονταδων χιλιαδων ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ που ζουν ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.
      Δεν με ενδιαφέρει αν οι κυριοι αυτοι ειναι δικηγοροι γιατροι πανεπιστημιακοι επιχειρηματιες ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ διοτι στερουν το ΨΩΜΙ και κυριολεκτω στους εντιμους πολιτες.
      ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ που καταστρεφουν τον εντιμο ανταγωνισμο και τον κοινωνικο ιστό διοτι αναγκάζουν και τον εντιμο επιχειρηματια να παρανομησει για να τους ανταγωνιστει διαφορετικά θα εξαφανιστει απο την αγορά.

  15. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 13/05/2010 17:05:27

    Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η δημοσίευση των ονομάτων. Για να ρεζιλευτούν; Μα στην Ελλάδα το να κλέβεις την εφορία θεωρείται μαγκιά και όχι ρεζιλίκι!

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/05/2010 18:38:16

    Με όλο το σεβασμό προς όλους... Η δημοσιοποίηση λίστας είναι γκεμπελική πράξη. Αντίστοιχη της τηλεοπτικής κατεδάφισης ημιερειπωμένου κτιρίου στην παραλία. Φασιστική, ενέργεια, αντίστοιχη του σπασίματος μαγαζιών Εβραίων στον μεσοπόλεμο. Η παρανομία, αν υπάρχει, αποδεικνύεται με τα νομιμα και ένδικα μέσα. Θεωρώ ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ. Δεν είμαι υπερ της φοροδιαφυγής. Είμαι κατά του φασιστικού σπάταλου αδηφάγου κράτους, που αυτή την στιγμή ψάχνει να βρει τι παράβαση έχω κάνει για να με διασύρει, όχι για την παράβαση, αλλά για να εδραιωθεί στην σαθρή εξουσία. ΓΙα να με βάλω εμενα τον ΕΒΡΑΙΟ να κυνηγήσω άλλους ΕΒΡΑΙΟΥΣ.

    Κάτω ο φασισμός.

    • pikaia gracilens avatar
      pikaia gracilens @ archaeopteryx 13/05/2010 21:56:07

      Συμφωνω 100 φορες οπως εγραψα και λιγο παραπανω. Ο ΠολΠοτ θα ζηλευε αυτα που κανουμε στο ονομα της δημοκρατιας

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2010 18:51:49

    Συμφωνώ με τον ΑΡΧΑΙΟΠΤΕΡΥΓΑ και επαυξάνω.

    Πρόκειται για ΓΚΕΜΠΕΛΙΚΗ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΛΙΝΙΚΗ και ΡΟΒΕΣΠΕΡΙΑΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΙΣΑΞΙΑ των πογκρόμ.

    Στοχεύει αποκλειστικά στη διάσπαση του κοινωνικού μετώπου και στην καλλιέργεια συναισθημάτων κοινωνικού φθόνου και ΤΑΣΕΩΝ ΑΥΤΟΔΙΚΙΑΣ.

    Αποπροσανατολίζει από τους βασικούς υπαίτιους που είναι η κάστα των πολιτικών και της αυλης των κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών και βάζει την κοινωνία να πυροβολήσει τον εαυτό της.

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΩ ΣΕ ΧΑΦΙΕ !!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 13/05/2010 19:13:50

      Κοινωνικός αυτοματισμός λέγεται αυτό αλλενάκι, για να είμαστε μέσα στο σοσιαλιστικό πνεύμα.
      Τάχα επανορθώνουν κοινωνικές αδικίες. χο! χο!
      Διάβασα το όνομα ενός γνωστού. Σας πληροφορώ ότι οι ασθενείς του πίνουν νερό στο όνομά του και πραγματικά έχει σώσει πολύ κόσμο. Είναι φραγκοkiller όμως. Αυτό δεν αναιρεί το κοινωνικό του έργο.
      Σε αντίθεση με αυτό της κυβέρνησης που χαρακτηρόζεται από μισαλλοδοξία.

      • donaE avatar
        donaE @ Orestios 13/05/2010 19:18:19

        Πολυ σωστα Ορεστιε.Βαζουν τον κοσμο να τσακωνεται για να γλυτωνουν οι ιδιοι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 13/05/2010 19:24:20

        Γνωστή τακτική. Οι καλοί σοσιαλιστές προστατεύουν τον λαό.
        Θα ξεράσω.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 13/05/2010 19:50:27

        Ορέστιε, κανείς δεν είναι υπέρ της φοροδιαφυγής, αλλά εφόσον επεβλήθησαν τα πρόστιμα προς τι η δημοσίευση των ονομάτων;

        Υπάρχει φορολογικό απόρρητο ΝΑΙ ή ΟΧΙ προστατευόμενο από το σύνταγμα?

        Και με ποιο δικαίωμα δημοσιοποιούν απόρρητα φορολογικά στοιχεία, την ίδια στιγμή που σε εγκληματίες του ποινικού δικαίου καλύπτουν τα πρόσωπα και δημοσιεύουν μόνο αρχικά.

        Έχουμε εδώ δύο μέτρα και δύο σταθμά;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 13/05/2010 19:57:13

        Αν ήταν τίποτε προαγωγοί, μαφιόζοι, πωλητές όπλων και ναρκωτικών δεν θα μάθαινες τίποτα.
        Εδώ τα εκατομμύρια της Miesens διακινούνταν αδιακρίτως και το GAP ήθελε να δώσει αμνηστία στον διακινητή. Τί μου λες τώρα!

  18. bugtrottel avatar
    bugtrottel 13/05/2010 22:58:15

    Εντάξυ με τους μεγαλογιατρούς και όποιους άλλους ελευθερους επεγγελματίες φοροδιαφευγουν. Αλλά γιατί δεν άρχισαν και απο τους δημόσιους λειτουργούs; Και δεν εννοώ του δημόσιους υπαλλήλους. Σε αυτούς θα επιστρέφουν και αυτά που τους κράτησαν προκαταβολικά με τους μισθούς που τους δίνουν. Εκτός αν καθιερώσουν και άλλα τεκμήρια για να τους πάρουν και τα υπόλοιπα. Τους άλλους εννοώ. Ολους τους παρατρεχάμενους των υπουργικών γραφείων, συμβούλων, παρασυμβούλων,ειδικών συνεργατών, προέδρων συμβουλίων, διευθύνοντων συμβούλων, μελών διοικητικών συμβουλίων κ.λ.π,κ.λ.π.. Ο κατάλογος δεν έχει τέλος. Με αυτούς θα έπρεπε να ξεκινήσουν,άμεσα και με ελέγχους επι όλης της οικογενειακής περιουσίας των, αν ήθελαν να περισώσουν κάτι απο την αξιοπρέπειά τους. Για το "image" τους όμως έχουν τους μακιγιέζ τους, τα παπαγάλια τους. Εστιάζουν λοιπόν στη δημιουργία εντυπώσεων, μήπως και τους ξεχάσει ο κόσμος και αρχίσει να ψάχνει αλλού για ενόχους. Αλλά ο κόσμος και βλέπει και ακούει και συνειδητοποιεί πλέον ότι τον δουλεύουν. Κοινώς τους πήρε χαμπάρι.

  19. eliot avatar
    eliot 14/05/2010 10:39:25

    o roben ton giatron 8a tous swsei pali..kalh h lista alla apo koko tipota...
    apelash pou leei k o poihths..