#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα τα είχε η κτηματαγορά, το πράσινο χαράτσι της έλειπε



Όλα τα είχε η Μαριορή στην αγορά ακινήτων, το ενεργειακό πιστοποιητικό της έλειπε. Δε φτάνει που θα κληθούν οι ιδιοκτήτες ακινήτων να πληρώσουν πάνω από 7 δισ. σε φόρους και χαράτσια μέσα στο 2012, από τη Δευτέρα (9 Ιανουαρίου θα πρέπει να πληρώνουν χαράτσι για την έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού. Ολα τα σπίτια, καταστήματα και γραφεία άνω των 50 τ.μ. που θα ενοικιάζονται πρέπει υποχρεωτικά να έχουν ενεργειακό πιστοποιητικό. Αυτό θα κοστίζει από 1 έως 2,5 ευρώ το τετραγωνικό κατ' ελάχιστο συν ΦΠΑ 23%. Στο εξής οι εφορίες δε θα δέχονται συμβόλαια ενοικίασης αν αυτά δεν έχουν τον αριθμό πρωτοκόλλου του πιστοποιητικού και αντίγραφο αυτού.

Οποίος δηλαδή θελήσει να ενοικιάσει κάποιο ακίνητο, πρέπει να φωνάξει ενεργειακό επιθεωρητή, αυτός θα μετρήσει πόση ενέργεια καταναλώνει, θα το κατατάξει ανάλογα με το πόσο ενεργοβόρο είναι, θα προτείνει εργασίες αποκατάστασης και θα εκδώσει το πιστοποιητικό. Ο ιδιοκτήτης, εν μέσω κρίσης και απαξίωσης των ακινήτων πρέπει να τον πληρώσει υποχρεωτικό με ένα χαράτσι σίγουρα πάνω από 200 ευρώ τουλάχιστον. Αν το ακίνητό του είναι ενεργοβόρο χάνει την αξία πώλησής του ή ενοικίασης.

Από την παραπάνω υποχρέωση εξαιρούνται:

1. Νέες μισθώσεις κτισμάτων (κατοικιών-επαγγ/κών) συνολικής επιφανείας κάτω των 50 τ.μ.

2. Παρατάσεις παλαιών μισθώσεων με τον αυτό υφιστάμενο μισθωτή.

3. Τροποποιήσεις όρων υφισταμένων μισθώσεων (π.χ. μειώσεις καταβαλλόμενων μισθωμάτων).

4. Μισθώσεις κάθε είδους γηπέδων (οικοπέδων και αγροτεμαχίων) χωρίς κτίσματα.

5. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων που στεγάζουν βιομηχανίες, βιοτεχνίες, εργαστήρια, παρασκευαστήρια, υπηρεσίες με σημαντικό ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και τα εργοστάσια, οι βιοτεχνικές εγκαταστάσεις, τα συνεργεία συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων, τα βαφεία, τα ξυλουργεία, τα παρασκευαστήρια τροφίμων, τα καθαριστήρια, τα σιδερωτήρια, τα οργανωμένα πλυντήρια ρούχων, τα αυτοτελή κέντρα μηχανογράφησης καθώς και τα εργαστήρια ερευνών και εκπαίδευσης, διυλιστήρια και οι σταθμοί παραγωγής ενέργειας.

6. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων που χρησιμοποιούνται για αποθήκευση αγαθών, φύλαξη αντικειμένων ή στέγαση ζώων. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και οι γενικές αποθήκες, οι αγροτικές αποθήκες, τα λιμενικά υπόστεγα, οι αποθήκες καταστημάτων (αλλά και κατοικιών), οι αποθήκες μουσείων, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία κλπ.

7. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων για στάθμευση αυτοκινήτων, δικύκλων ή τρικύκλων, πρατήρια υγρών καυσίμων και πλυντήρια αυτοκινήτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 09/01/2012 09:13:26

    Δωράκια σε συγκεκριμμένους κλάδους (Μηχανικοί κλπ), οι οποίοι στήριξαν και στηρίζουν την ¨πράσινη¨ ανάπτυξη!

    • elena76 avatar
      elena76 @ katalytikos 09/01/2012 10:33:10

      Οι μηχανικοί κουβαλούν τεράστιο σταυρό από τότε που ξέσπασε η κρίση. Και δεν μιλώ για τους μεγαλομηχανικούς ή μεγαλοεργολάβους που τα έχουν τσεπώσει, αλλά μιλώ για την παραγωγική ομάδα επιστημόνων - μηχανικών που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα μεταξύ 30 και 50. Εκτός του ότι όλοι είναι άνεργοι, είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν τις αυξημένες πλέον εισφορές του ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ οι οποίες θα φτάνουν τα 6000€ από το νέο έτος. Ωθούν με αυτόν τον τρόπο πολλούς λαμπρούς επιστήμονες να καταθέσουν πτυχία και κόπους χρόνων, και να τους καταστήσουν ανεπάγγελτους.
      Σε ότι αφορά τον θεσμό του ενεργειακού επιθεωρητή καθώς και τις ενεργειακές πιστοποιήσεις αποτελούν ένα πολύ χρήσιμο όργανο, το οποίο στην Ευρώπη εφαρμόζεται την τελευταία περίπου δεκαετία. Όμως για άλλη μια φορά το ΠΑΣτΟΚ κατάφερε να δημιουργήσει έναν ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΝΟΜΟ, με τεράστιες ελλείψεις, που στην εφαρμογή του ΔΕΝ εξυπηρετεί κανέναν.

      • xzetta avatar
        xzetta @ elena76 09/01/2012 10:46:29

        τους καημένους τους μηχανικους....

      • katalytikos avatar
        katalytikos @ elena76 09/01/2012 10:47:00

        .... ποιός ο λόγος να καθορισθεί τιμή ανά τετραγωνικό? Γιατί να μην ήταν προιον ελέυθερης διαπραγμάτευσης?

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ katalytikos 09/01/2012 11:59:10

          Γιατί δεν απελευθερώνεται η τιμή στα τσιγάρα?
          Γιατί ανεξάρτητα πόσο θα μιλήσεις θα πρέπει να χρεωθείς 20 δευτερόλεπτα σε κάθε κλήση?
          Γιατί πληρώνουμε τέλος υπέρ ΑΠΕ?
          Γιατί πληρώνεις παράβολα για διεκπεραίωση γραφειοκρατικών υποθέσεων?
          Γιατί πληρώνεις "σημαία" στα ταξί?

          Ξέρεις πόσες άδικες χρεώσεις υπάρχουν?

          • katalytikos avatar
            katalytikos @ Φακ Κωστας 09/01/2012 14:43:21

            και γιατί θα έπρεπε να προστεθεί μια ακόμη άδικη υποχρεωτική χρέωση και μάλιστα πολ/σια των προαναφερομένων ?

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ katalytikos 09/01/2012 15:09:03

            Συμφωνώ μαζί σου...να μην προστεθεί καμία και να αφαιρεθούν οι υφιστάμενες..

          • Miltos avatar
            Miltos @ Φακ Κωστας 09/01/2012 18:59:15

            Μια λογική απάντηση σε όσα - παράλογα κατά την άποψή μου - λες:
            1. Τιμή στα τσιγάρα: Δεν είναι υποχρεωτικό να καπνίζεις για να νοικιάσεις ένα σπίτι
            2. Πρέπει να χρεωθείς 20 δευτερόλεπτα σε κάθε κλήση? Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κινητό για να νοικιάσεις ένα σπίτι
            2. Γιατί πληρώνεις “σημαία” στα ταξί? Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις ταξί για να νοικιάσεις ένα σπίτι

            Το θέμα είναι ότι το ενεργ. πιστοπ. ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικό αν θέλεις να νοικιάσεις σπίτι

            Τα άλλα ΔΕΝ είναι

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Miltos 09/01/2012 21:39:28

            Φοβερό επιχείρημα...και το σπιτι δεν ειναι υποχρεωτικό, υπάρχουν και τα παγκάκια στα πάρκα..

      • DrNo avatar
        DrNo @ elena76 09/01/2012 11:00:41

        Συμφωνώ πως οι μηχανικοί σηκώνουν σταυρό μαρτυρίου, με τις απαράδεκτα υψηλές ασφαλιστικές εισφορές κλπ.
        Κατά τη γνώμη μου η μεγάλη πληγή είναι πρωτίστως οι δικηγόροι και δευτερευόντως οι μηχανικοί.

        Τελικά όμως, δεν πρέπει να λυπόμαστε κανέναν διότι:
        α) η Εθνική οικονομία δεν χρειάζεται τόσους πολλούς μηχανικούς , ούτε δικηγόρους, ούτε γενικότερα "μορφωμένους" γόνους μικροαστικών οικογενειών.
        β) τα πάσης φύσεως "δεκανίκια" στους δικηγόρουςή τους μηχανικούς - καλή ώρα τα άχρηστα ενεργειακά πιστοποιητικά- επιβαρύνουν την υπόλοιπη κοινωνία, για να συντηρούν ασκόπως τους κορεσμένους κλάδους.

        • A.T. avatar
          A.T. @ DrNo 09/01/2012 12:59:17

          Τι να κάνουμε η μικροαστική οικογένεια ενα ονειρο είχε να σπουδάσει το παιδί της. Τωρα βρισκεται μπροστά σε αδιέξοδο.

          Αλλα φταιει αληθεια η μικροαστική οικογένεια;

          Το σχολείο , που σχεδιάζεται από πολυδιαβασμένους υπουργούς και συμβούλους, είχε ποτέ ένα οργανωμένο μάθημα επαγγελματικού προσανατολισμού ώστε ο μαθητής να νιώσει νωρίς τις κλίσεις του και να τις αξιοποιήσει και να μάθει πως μπορεί να τις συνδυάσει με ένα επάγγελμα ανταποκρινόμενο στις ανάγκες των καιρών.
          (Ενδεικτικά αναφέρω το τεστ των εξι τύπων προσωπικότητας του Holland)

          A.T.

  2. Κρης avatar
    Κρης 09/01/2012 09:29:19

    Και κατοχυρωμένο μεσα στο 2011
    κλειστό , θεόκλειστο επάγγελμα

    με κατωτατη υποχρεωτική τιμή

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Κρης 09/01/2012 11:51:56

      Σε εμποδίζει κανείς να σπουδάσεις μηχανικός?
      Tην κατώτατη τιμή την συζητάμε...

      • εγκάθετος avatar
        εγκάθετος @ Φακ Κωστας 09/01/2012 13:24:33

        Άντε πάλι θα κονομήσεις μηχανικέ...
        Θέλει η π.... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ εγκάθετος 09/01/2012 14:04:41

          Ειδικά αν θες να "κονομήσεις" γίνε μηχανικός...
          Μετά έλα να τα ξαναπούμε...

          • εγκάθετος avatar
            εγκάθετος @ Φακ Κωστας 09/01/2012 14:14:52

            Μπα, λέω να γίνω ΠΑΣΟΚος...

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ εγκάθετος 09/01/2012 15:07:21

            Αυτό είναι μακράν η καλύτερη επαγγελματική επιλογή...

          • EVANGELOS avatar
            EVANGELOS @ Φακ Κωστας 09/01/2012 17:52:55

            λάθος ... φίλε "Κρης" ήθελα να γράψω

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Φακ Κωστας 09/01/2012 18:09:58

            ηδονοβλεψίας, παιδόφιλος, παρασινος, και πασόκος μηχανικός

            (να πάρεις και 50% αναπηρία)

            Οι μηχανικοί δεν φταίνε, αλλά τα πιστοποιητικά είναι απάτη. Τι να το κάνω το πιστοποιητικό; Δώστε μου 10 χιλιάρικα και θα βάλω κουφώματα

  3. Aris avatar
    Aris 09/01/2012 11:03:54

    Λιακόπουλε που είσαι να δεις τις προφητείες... Σε λίγο θα μας διώχνουν από τα σπίτια μας γιατί δεν θα έχουν ενεργειακό πιστοποιητικό! Χτυπάνε την ιδιωκατοίηση, χτυπάνε την ελεύθερη μετακίνηση (χιλιάδες κατέθεσαν πινακίδες) τα χτυπάνε όλα για να γονατίσουμε. Όμως δεν ξέρουν τι τους περιμένει... Ζούμε μεγάλες στιγμές!

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2012 12:46:25

    Αγαπητοί φίλοι μην τσουβαλιάζουμε τα πράγματα. Δεν είναι όλοι οι "μηχανικοί" το ίδιο. Από τα πολυτεχνεία της χώρας αποφοιτούν διάφορες ειδικότητες. Δεν είναι όλοι οι μηχανικοί αρχιτέκτονες και πολιτικοί. (Αν και στο ΤΕΕ έτσι αντιλαμβάνονται τα πράγματα επί πολλά χρόνια τώρα.)
    Το πράσινο πιστοποιητικό από την άλλη δεν είναι τίποτε άλλο από μια εναλλακτική μορφή φορολογίας οθωμανικού τύπου.

  5. Νικ avatar
    Νικ 09/01/2012 15:04:12

    Σε προηγμένες μη σοσιαλιστικές χώρες υπάρχει το λεγόμενο Performance Contract, όπου ο προμηθευτής συστημάτων εξοικονόμησης ενέργειας πληρώνεται μέρος της εξοικονόμησης που επιφέρει. Ετσι όλοι είναι ευχαριστημένοι: ο εγκαταστάτης διότι επενδύει και παίρνει κέρδος, ο ιδιοκτήτης διότι δεν πληρώνει μια και έχει εξοικονόμηση, ο ενοικιαστής διότι έχει χαμηλότερο κόστος λειτουργίας. Αυτά στην καπιτάλα Δύση. Στην ΠΑΣΟΚκρατορία δεν σκέφτοναι τέτοιες πονηριές, αυτοί είναι πάντα με το μέρος του λαού και έτσι κατέβασαν το μέγιστο θέμα εξοικονόμησης ενέργειας στο επίπεδο ενός άχρηστου και ακριβού χαρτιού. Μια ακόμη "βεβαίωση" από τις πολλές που απαιτεί το σύστημα τους.

  6. O ΓΝΩΣΤΗΣ avatar
    O ΓΝΩΣΤΗΣ 09/01/2012 15:19:42

    Στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας το 2012 οι επιτήδειοι πλουτίζουν σε βάρος του εξουθενωμένου και εξοντωμένου Ελληνα χάρη στους Υπουργούς του ΠΑΣΟΚ. Αυτό το "φαινόμενο" , που ακούει στο όνομα Γιώργος Παπακωνσταντίνου, πρώην Υπουργός Τιτανικού, Μνημονίου, Χρεωκοπίας και Φτώχειας συνεχίζοντας ακάθεκτος στο Υπουργείο "Τακτοποίησης" Αυθαιρέτων την φάμπρικα καταλήστευσης του Ελληνικού λαού και το θεάρεστο έργο του πλουτισμού των Εταιρειών Ενεργειακής Επιθεώρησης και άλλων "πολυμήχανων" του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, που άνοιξε η προκάτοχός του, Υπουργός αερόμπικ και φίλων του ΓΑΠ κ. Τίνα Μπιρμπίλη
    επιβάλλει ανενόχλητος κάθε μέρα χαράτσια εκατοντάδων και χιλιάδων ευρώ
    στον φτωχό Ελληνα. Χαράτσια που -εδώ είναι το τραγικό - δεν πηγαίνουν στο Ταμείο του Κράτους, αλλά στις τσέπες των επιτηδείων. Χαράτσια υπέρ των Ενεργειακών Επιθεωρητών γιά να ενοικιάσεις ή να μεταβιβάσεις ένα μικρό σπιτάκι ή μιά γκαρσονιέρα, χαράτσια και άλλα χαράτσια γιά να γράψεις στο παιδί σου ένα μικρό διαμερισματάκι ή ένα χωραφάκι στην άκρη του πουθενά. Φτάσανε στο σημείο οι θρασύτατοι να αφαιρέσουν με τον "τσαμπουκά" από τον Ελληνα τα στοιχειώδη συνταγματικά δικαιώματά του, όταν του απαγορεύουν να γράψει ενα σπιτάκι ή ένα χωραφάκι στην άκρη του κόσμου στο παιδί του, αν προηγουμένως δεν πληρώσει εκατοντάδες και χιλιάδες ευρώ σε Μηχανικούς. ΝΤΡΟΠΗ και μετά λένε στα κανάλια οι αθεόβοφοι γιά το άνοιγμα των "κλειστών επαγγελμάτων" του Δικηγόρου και του Συμβολαιογράφου, όταν οι συναλλαγές ΕΧΟΥΝ ΝΕΚΡΩΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ εξ αιτίας και της φτώχειας και των παραπάνω "φοβερών εμπνεύσεων" του Υπουργού "Τακτοποίησης" Αυθαιρέτων
    (πόσο αστείοι είστε όταν μιλάτε στα κανάλια γιά την απελευθέρωση των επαγγελμάτων, ο κόσμος σας γελάει και σας φτύνει !!! )
    Αλήθεια γιατί δεν λέτε, ότι αυτά που κάνετε, τα κάνετε γιατί βρήκατε μιά χώρα σε αφασία. Γιατί επικαλείστε δήθεν την Ευρώπη και τους Ευρωπαϊκούς Κανονισμούς και ότι αυτά δήθεν ισχύουν και εκεί:
    ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟΙ ΨΕΥΤΕΣ !!!!!

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/01/2012 17:26:49

    Η πραγματικότητα ειναι απλή: Δουλειές ελεύθερου μηχανικού δεν υπάρχουν πιά (φίλος μου αρχιτέκτων. μου εκμυστηρεύτηκε τον Νοέμβρη ότι, μέχρι τότε, είχε πιάσει 3000 Ευρώ) και το Ενεργειακό πιστωτικό επεβλήθη για να ρεφάρουν. κάπως.
    Τι να πει κανείς! Καταντήσαμε μια ενδοστρεφής χώρα, που εφευρίσκει τρόπους για να φορτώσει τον έναν στο σβέρκο του άλλου, Χώρα Παροχής Υπηρεσιών και Απουσίας Παραγωγής.

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ ΠΗΛΕΑΣ 09/01/2012 17:48:16

      Για να ρεφάρουν πόσοι; Συγκεκριμένοι ενεργειακοι μηχανικοι τα ονόματα των οποίων ειναι ανηρτημένα για όλο τον κοσμο. Εχω βαρεθεί να με θεωρούν μεγαλοκαρχαρία και διευθαρμένο επειδή ετυχε να σπουδάσω πολιτικός μηχανικός και να με τσουβαλιάζουν συνεχώς. Και για να πουμε τα πραγματα οπως έχουν , εγώ δε διαθέτω ακόμη την "απαραιτητη εμπειρία" χρονικά και δεν μπορω να κάνω καν τα χαρτια μου για επιθεωρητής ,και έτσι κτιριο το οποίο σχεδιάζω και επιβλέπω ... δεν μπορώ να το επιθεωρήσω... Τον τελευταίο καιρό νιώθω γύρω μου ένα μίσος που δεν μπορώ να εξηγήσω. Εδώ και καιρό οι αμοιβές είναι ελεύθερες στο επάγγελμα. Αν θα πρέπει να καταργηθούν και τα ακαδημαικά κτριτήρια και να δηλώνει μηχανικός όποιος θέλει αυτό σημαίνει πως το πασοκ τόσα χρόνια έχει κάμει αδιόρθωτη ζημιά στη λογική του κόσμου.

      • xzetta avatar
        xzetta @ Civil-Eng. 10/01/2012 00:28:52

        ενεργειακό πιστοποιητικό και κουραφέξαλα. κατά τα άλλα για όλα τα αυθαίρετα της τελευταίας 20ετίας ο κάθε υπογράφων μηχανικός ουδεμία ευθύνη έφερε.

  8. JOHN avatar
    JOHN 09/01/2012 19:43:41

    Αλλο ενα χαρατσι ειναι και αυτο,αλλη μια τιμωρια για οσους τολμουν να εχουν ακινητο!Οσο για το περιτιληγμα πολλυ σικ ακουγεται και μαλλιστα ευρωπαικης εμπνευσης.Τι νοημα θα εχει το κοστος θερμανσης οταν οταν το πετρελαιο θερμανσης θα εξισοθει με το πετρελαιο κινησης και γινεται ειδος πολυτελειας η ποιες επαρχιες εχουν φυσικο αεριο,γιατι κι αυτο ειναι κριτηριο.