#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2013 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα τα ίδια μένουν….



Φίλος μου συνήθιζε να λέει ότι «στην Ελλάδα τα περισσότερα πράγματα τα έχουν  προλέξει οι ποιητές μας…»  Τον θυμήθηκα καθώς ήρθε στο μυαλό μου ο γνωστός στίχος του Νίκου Γκάτσου ότι «αυτός ο κόσμος δεν θ’ αλλάξει ποτέ….»

Γιατί;

Ποιες ήταν οι  προτεραιότητες της Κυβέρνησης, μόλις εξασφάλισε τη λεγόμενη …μεγάλη δόση;

Πρώτον, το εφάπαξ των δημοσίων υπαλλήλων!

Δεύτερον, τα 100 εκατομμύρια …αναδρομικά των δικαστικών!

Τρίτον, έκτακτο βοήθημα του κ. Βρούτση προς τους άνεργους δημοσιογράφους!

Τέταρτον, …δάνειο  προς το MEGA (από τις τράπεζες)!

Δηλαδή,  στηρίζουμε δημοσίους υπαλλήλους,δικαστικούς,δημοσιογράφους και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης!

Για να μη ξεχάσω και τις τράπεζες, που θα πάρουν τη μερίδα του λέοντος!

Όλα νόμιμα βεβαίως-βεβαίως!

Όμως, τι μήνυμα στέλνουμε σε μια κοινωνία που στενάζει κάτω από το βάρος της λιτότητας και της φτώχειας;

Όποιος έχει τη δυνατότητα να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στην Κυβέρνηση, όλο και κάτι εξασφαλίζει! Ακόμα και σε δύσκολους καιρούς, όπως τώρα!

Δυστυχώς, στην Ελλάδα, όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. litsa avatar
    litsa 08/01/2013 19:16:12

    Αγαπητέ Factorx, εδώ επαληθεύεται η παροιμία.Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνό.

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 08/01/2013 19:19:13

    Αγαπητέ Ροδινέ
    Κοινωνικός αυτοματιστής καί εσύ;
    Καλά ξεμπερδέματα

  3. τις avatar
    τις 08/01/2013 20:10:21

    Αἰσώπου Μῦθοι

    Δρυτόμοι καὶ πεύκη
    Δρυτόμοι ἔσχιζόν τινα πεύκην· σφῆνας δὲ ἐξ αὐτῆς πεποιηκότες εὐκόλως ἔσχιζον. Ἡ δὲ εἶπεν· "Οὐ τοσοῦτον τὸν κόψαντα πέλεκυν μέμφομαι ὅσον τοὺς ἐξ ἐμοῦ γεννηθέντας σφῆνας."
    Ὅτι ού τοσοῦτόν ἐστι δεινόν, ὅτε τις ὑπὸ ἀλλοτρίων ἀνθρώπων πάθῃ τι τῶν ἀπαισίων ὅσον ὑπὸ τῶν οἰκείων.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 08/01/2013 20:13:21

    "H πείνα είναι κάκιστος πολιτικός σύμβουλος" ~Αλβέρτος Αϊνστάιν

    • cobalt avatar
      cobalt @ η Dimi 08/01/2013 20:52:13

      Την πείνα του άλλου, όμως, αγαπητή Dimi;
      Την πείνα του άλλου πως την αντέχεις;

      Εἰς τὸν Ἀντιβασιλέα τὸν Γκράφη πῆγε μία ἡμέρα ἑνοῦ πρωταγωνιστῆ ἡ γυναίκα κ᾿ ἔκλαιγε τὴν γύμνειά της, τὴν πείνα της, τὴν
      δική της καὶ τῶν ἀρφανῶν της. Ὁ Ἀντιβασιλέας ὁ Γκράφης ὅταν ἄκουγε δικαιώματα, δὲν«εἶχε τὸ ταμεῖον». Πῆγε ἡ γυναίκα χίλιες φορὲς καὶ τὴν περίπαιζε...
      Εἶδα τὸν Γκράφη ὁποῦ ἦταν εἰς τὴν θάλασσα. Ἐγὼ ἐκεῖ σκάλιζα·
      καὶ ἤξερα τὴν ἠθική του, ὀπὸ ῾καμεν τὴν ἐπιθυμίαν τοῦ– χαζιρεύτηκα νὰ τὸν πιάσω νὰ τοῦ κόψω τὸ κεφάλι του νὰ τὸ βάλω μέσα εἰς τὸν κ… τοῦ. Μακρυγιάννης

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ cobalt 08/01/2013 22:16:06

        O πεινασμένος άνθρωπος είναι ένας πολύ θυμωμένος άνθρωπος..

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ η Dimi 09/01/2013 08:18:59

          ''Έχετε εξουσία πάνω στους ανθρώπους μέχρι την στιγμή που τους πήρατε τα πάντα. Όμως, όταν τους αφήσατε χωρίς τίποτα, τότε τους χάσατε, είναι ελεύθεροι.'' Σολζενίτσιν Α. (Ρώσος Λογοτέχνης)

          ''Η φτώχεια είναι ο γονέας της επανάστασης και του εγκλήματος'' Αριστοτέλης

          ''Χόρτασε πρώτα, μετά ηθικοί κανόνες.''
          Bertolt Brecht

          ''Όταν ο λαός δεν θα΄χει τίποτα πια να φάει, θα φάει τους πλούσιους.''
          Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ η Dimi 09/01/2013 08:30:54

          A, και το καλύτερο :-) :
          '' Ο πεινασμένος γάιδαρος, ξυλιές δε λογαριάζει.''
          Ελληνική παροιμία

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 08/01/2013 22:02:13

    Ενδιαφερον αρθρο, με λιγα λογια λεει πολλα.
    Απο τη στιγμη που η χωρα βρεθηκε στο ευρω ωφειλει να αλλαξει τελειως
    με βαθιες τομες και αλλαγες πχ καταργηση μονιμοτητας στο δημοσιο
    καταργηση ασυλιας πολιτικων, δραστικη μειωση γραφειοκρατιας
    και παραλληλα κρατος προνοιας για οσους εχουν αναγκη
    οπως μονιμο εποδομα ανεργιας, δικαιη κατανομη φορων γενικα
    μεταμορφωση της χωρας προς το ευρωπαικοτερο.
    Τιποτα απ αυτα η σχεδον τιποτα δε γινεται περα απο καποιες διαθεσημοτητες
    Ολα τα υπολοιπα μενουν ιδια και χειροτερευουν .
    Ανικανοτητα, ελειψη επαφης με την πραγματηκοτητα η κατι αλλο;
    Tα λεφτα και αυτης της δοσης θα τελειωσουν.
    Τι θα γινει μετα, θα ζητηση η χωρα κι αλλα;
    Mε ποιο σκοπο και γιατι;

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/01/2013 00:09:49

    Τα ίδια ακριβώς θα εκανε και ο Σύριζα με εξαίρεση το Μεγκα όπου το δάνειο θα δινόταν στη βίλα Αμαλίας

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/01/2013 19:26:38

    Οσο υπαρχει antinews δεν προκειται να βρει ησυχια κανενας στο κουβερνο !Τι παει και βρισκει τι μαστιγωματα ειναι αυτα !Τι ταιριασμα με τις αποψεις εκατονταδων χιλιαδων αναγνωστων του !Μπραβο και συνεχιζουμε και οπου μας βγαλει Ροδινε !