27/10/2008 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα πέφτουν το ΧΑΑ…ανεβαίνει (!)

Ενώ τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια έκλεισαν με πτώση (εκτός από αυτό της Φρανκφούρτης, που έκλεισε με άνοδο εξαιτίας της θεαματικής ανόδου της μετοχής της Volkswagen) το Χρηματιστήριο Αθηνών ...ανέβηκε (4.04%), με «ατμομηχανή» τη μετοχή της Εθνικής που σημείωσε κέρδη 13,6%.

Δεν είμαστε ακόμα σε θέση να ερμηνεύσουμε αυτό το καταπληκτικό. Μες όλους κάτω, πλην Γερμανών κι εμείς ανεβαίνουμε; Δεν είχε κίνηση και αγόρασαν οι ίδιοι τις μετοχές τους; Τεχνητή ανατίμηση μετοχών από τους βασικούς μετόχους, και για τις τράπεζες με τα κρατικά; Θα μάθουμε. Ο βήχας, η ιπποδύναμη και η πτωτικές (ή οι ανοδικές) αγορές δεν κρύβονται. Στο μεταξύ:

Ενδεχόμενο αλλαγών στον προϋπολογισμό

Εισηγήσεις για αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, καθώς και για διεύρυνση όσων δικαιούνται το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης, δέχεται το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, ενόψει της άτυπης Συνόδου των Ευρωπαίων ηγετών στις 7 Νοεμβρίου, όπου η Ελλάδα αναμένεται να ταχθεί υπέρ της ελαστικοποίησης του Συμφώνου Σταθερότητας, ενώ πληροφορίες αναφέρουν ότι το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει το ενδεχόμενο αλλαγών στον προϋπολογισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 27/10/2008 21:28:11

    Ε αφού το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει το ενδεχόμενο αλλαγών στον προϋπολογισμό, μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι.

  2. t avatar
    t 27/10/2008 21:46:38

    Αναλυτές κάνουν λόγο για τεχνική διόρθωση και εμφανίζονται ιδιαιτέρως επιφυλακτικοί για τη συνέχεια.
    MIG: ανάθεση αύξησης μετοχικού κεφαλαίου ύψους πέντε δισ. ευρώ, στις Deutsche Bank AG, Λονδίνου, και Morgan Stanley??????

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 21:59:37

    απο πισω εχει η αχλαδα την ουρα ...

  4. t avatar
    t 27/10/2008 22:05:34

    Ζούμε σε μια οικονομική ζούγκλα!!!!!!

  5. okanenas avatar
    okanenas 27/10/2008 22:08:28

    Απορία
    0 νέος κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Ευάγγελος Αντωναρος είναι κυβερνητικό, κρατικό, η δημοσιογραφικό στέλεχος.

  6. jpar avatar
    jpar 27/10/2008 22:42:52

    Tο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο καταδίκασε προχθές την Ελλάδα επειδή δεν αναγνωρίζει τα πτυχία των κολεγίων. Αν διαβάσει κανείς την απόφαση στα ψιλά της γράμματα θα διαπιστώσει ότι με το διατακτικό της καταργεί de facto το άρθρο 16 του Συντάγματος. Η απόφαση προβλέπει ότι τα μη κρατικά ευρωπαϊκά ΑΕΙ:
    - μπορούν να ανοίγουν παραρτήματα στην Ελλάδα,
    - μπορούν να παρέχουν πλήρεις τετραετείς σπουδές στο ελληνικό (κοινοτικό) έδαφος,
    - με πτυχία πλήρως αναγνωρισμένα.

    Για την παραπάνω είδηση δεν θα πουμε τίποτα....
    Γαργάρα??

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 23:36:29

    O Μάκης Βορίδης κάνει μια εξαιρετική παρουσίαση της κοροϊδίας που μας ταϊζουν οι 2-3 τράπεζες που πήραν την κρατική ενίσχυση εβδομάδες μετά την δημοσίευση των πιο κερδοφόρων χρήσεών τους.

    Σωστά επισημαίνει ότι θα έπρεπε να είχαν πάρει τα λεφτά με αύξηση κεφαλαίου, ωστε το Δημόσιο αφ'ενός να πάρει μετοχές, και αφ' ετέρου να μειωθεί το ποσοστό των μετόχων, που έφταιγαν-δεν έφταιγαν την πάτησαν...

    Μην τσιμπήσετε στο κόμμα του, σε αυτά που λέει, έχει δίκιο.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 27/10/2008 23:44:40

    Τα τεχνητά σκαμπανευάσματα αποτελούν τέχνασμα με στόχο το αληθοφανές σερβίρισμα της συνολικής διαδικασίας, που λέγεται καθίζηση. Φυσικά έχουν προγραμματιστεί ενδιάμεσα στάδια. Σε κάποια από αυτά διοχετεύεται και λίγη ευφορία. Δεν είναι απαραίτητο να συμβούν όλα με τη μια. Όμως θα συμβούν σύντομα.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 27/10/2008 23:48:25

    Εξαιρετικα νεα λεω εγω. Και γιατι αυτο το υφος; διοτι εχουμε μαθει οι νεοελληνες να ειμαστε παθητικοι. Πιστευεουμε οτι ειμαστε ερμεοι των μεταβολων στα "μεγαλα"κρατη. Τριχες. Το οτι η κυρια πηγη δανεισμου του ελλαδικου κρατους ειναι οι καταθεσεις των ελληνων ειναι αποτελεσματικη ασπιδα.

    Αρχαιοπτερυγα, συμφωνω. Μια παρατηρηση μονο, εχουν ζητηθει εχεγγυα απο τις τραπεζες που θα μασησουν τα 28 δις, οπως ειθισται να γινεται απο ατομικους δανειστες; Αν οχι θα τα μασησουν κανονικα, ειδικα οι 2-3 τραπεζες που ειχαν φοβερα κερδη.
    Αυτο θα ηταν σοσιαλισμος, οχι οι παθητικες, δικην αεναης γκρινιας, μπουρδες του ΤΣΥΡΙΖΑ και των αλλων ἁριστερων" κομματων.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/10/2008 23:54:01

    1)Στην Αμερική για να εγκριθούν τα πακέτα εδόθησαν ανταλλάγματα στους απλούς πολίτες.
    2) Όταν το δημόσιο πληρώνει πρέπει να λάβει κάποιο αντάλλαγμα. Ή αυτό θα είναι τόκος, αν είναι δάνειο, ή μετοχές αν είναι αύξηση μετοχικού κεφαλαίου με κατάργηση δικαιωμάτων προτίμησης των υφιστάμενων μετόχων. Μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το πακέτο των 28 δις.
    3) Όταν έβαλε φόρο στους ελεύθερους επαγγελματίες γιατί θα πρέπει να δώσει αυξήσεις? Δεν καταλαβαίνει ότι υπάρχει μια τεράστια ψαλίδα στα εισοδήματα των απασχολούμενων στον ιδιωτικό και το δημόσιο τομέα και ότι αυτό τορπιλίζει την κοινωνική συνοχή?

  11. Τουρίστας avatar
    Τουρίστας 28/10/2008 00:25:45

    βρε σεις... βλέπω την εκπομπή του σούπερντούπερ εθνικόφρονα Μάκη, για τα κόκκαλα των ελλήνων στρατιωτών στη Βόρειο Ήπειρο.

    αναρωτιέμαι, πού πρέπει να κρυφτούν όλοι αυτοί οι αριστεροί του συν... ιδιαίτερα, μαργαρίτηδες και τα όμοια...

    όλοι ελληνικά μιλάνε, όλοι ελληνικά σκέφτονται.

    αυτή είναι η δύναμη της τηλεόρασης.

    Βέβαια, θα μπορούσε κάποιος να αντιπαραθέσει στοο ελληνικό σχολείο της χειμάρρας να αντιπαραθέσει το σχολείο του Δέρειου στον Έβρο...

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 28/10/2008 00:43:41

    "Δεν είμαστε ακόμα σε θέση να ερμηνεύσουμε αυτό το καταπληκτικό...".

    Και ομως ειμαστε. Απλα σημαινει οτι, παρ'ολη τη μιζερια παραγωγης/ἔξαγωγων (δειτε τον τελευταιο Εκονομιστ) οι Ελλαδικη οικονομια εχει στοιχειωδη δυναμισμο. Αν-και ειναι μεγαλο αυτο το αν-μπορεσει να εκμεταλλευτει τον δυναμισμο αυτο ισως δουμε ασπρη μερα, αν οχι, που ειναι πιο πιθανο δεδομενου του μηδενιστικου παιγνιου στο οποιο ΟΛΟΙ ειναι μπλεγμενοι, το σεναριο ειναι σχετικα προβλεψιμο: Μη κεφαλαιοποιηση των 28 δις, αυξηση των επιτοκιων δανεισμου σε συνδιασμο με την ελλειψη εχεγγυων απο πλευρας τραπεζων (γιατι οι ΠΑΣΟΚΟΙ και οι ΤΣΥΡΙΖαιοι δεν το προτεινουν, τι διαολο σοσιαληστες ειναι;) θα φερουν περισοτερη οικονομικη δυσπραγια των μικρομεσαιων που δεν θα μπορουν να δανειστουν. Σε συνδιασμο με τον βαθμιαιο θανατο της αγροτιας, της πραγματικης σπονδυλικης στηλης του Ελλαδικου κρατικου αστειου, και εχετε σκηνικο εφιαλτικο για το μελλον του.

    Τελειως ασχετο:"Βέβαια, θα μπορούσε κάποιος να αντιπαραθέσει στοο ελληνικό σχολείο της χειμάρρας να αντιπαραθέσει το σχολείο του Δέρειου στον Έβρο…"
    Συγκρινεις ανισα μεγεθη τουριστα. αλλα επειδη εισαι τουριστας το αγνοουμε.

  13. Τουρίστας avatar
    Τουρίστας 28/10/2008 00:55:40

    >Συγκρινεις ανισα μεγεθη τουριστα
    και δεν τα παραθέτεις;

    υπόωη πως εθνικό είναι το αληθινό

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/10/2008 01:14:21

    Μα τι δυναμισμό και μπαρμπούτσαλα ρε παιδιά συζητάτε ?

    Άμα κάνετε μια βόλτα στα ελληνικά οικονομικά sites οι μόνες ειδήσεις που έχουν είναι ότι όλα τα ΔΣ όλων των εταιριών κάνουν αγορά ιδίων μετοχών .

    Ούτε τρελάθηκε ο δείκτης , ούτε εισέβαλαν και πάλι τα funds . Απλά οι "πολλοί" σταμάτησαν να πουλάνε και όσοι επιμένουν να χάνουν αγοράζονται από τα ΔΣ και από μαύρα που είχαν στη μπούκα οι μαγαλομέτοχοι . Προσθέστε και μερικά από τα 28 δις των τραπεζών για ίδιες αγορές και να η άνοδος .

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/10/2008 03:20:24

    10 Archaeopteryx

    Symfono apolytos!

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2008 08:48:18

    «Να μπει το ελληνικό Δημόσιο ως μέτοχος, ίσως και ως κύριος μέτοχος στις ελληνικές τράπεζες που έχουν πρόβλημα. Αυτό είναι μια μερική κρατικοποίηση, που διασφαλίζει ωστόσο, την αξιοπιστία και την ανταγωνιστικότητα των ελληνικών τραπεζών, σε μια διεθνή αγορά, όπου κρατικοποιούνται πλέον, πολλές και μάλιστα μεγάλες τράπεζες. Μια πρόταση που διασφαλίζει τη συμμετοχή του Δημοσίου (άρα και του φορολογούμενου Έλληνα πολίτη), στα κέρδη των τραπεζών και όχι στην χασούρα τους, για την οποία βεβαίως είναι πρωτίστως υπεύθυνες οι τράπεζες».

    Εκτός από τον Βορίδη, το είπε και ο ΓΑΠ...Κοινή λογική είναι ρε παιδιά, πόσο πουλημένοι και άσχετοι μπορεί να είμαστε!

  17. KAVAR avatar
    KAVAR 28/10/2008 11:57:25

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ (ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ,ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ,ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΕΙΣ)ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ.ΝΤΡΟΠΗ

  18. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/10/2008 11:58:31

    Άρα –το «Κοινή λογική είναι ρε παιδιά, πόσο πουλημένοι και άσχετοι μπορεί να είμαστε!» μόνο φαίνεται . Ποιος είναι τώρα ποιο άσχετος δεν ξέρω .Λύσε μου μετά από αυτήν την εμπειρία μου και μας τον γρίφο που ονομάζεται «ΕΝΕΡΓΕΙΑ στην Ελλάδα »

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2008 12:57:50

    Το θέμα ενέργεια είναι απλούστατο και ταυτόχρονα θεώρατο.

    Είναι απλούστατο, γιατι, επιστημονικά και τεχνολογικά, είναι κουκιά μετρημένα. Είναι θεώρατο γιατί τα απλά κουκιά δεν έιναι τόσο απλά και προσφέρεται για απάτες, κοροϊδίες και κλοπες.

    Πρώτα να ξεχωρίσουμε το θέμα «ενέργεια» από το θέμα «ισχύς». Καταναλώνεις ενέργεια για να παράξεις ισχύ. Ισχύ καταναλώνεις όταν ανάβεις το φώς. Ενέργεια καταναλώνεις όταν οδηγείς το αυτοκίνητο (η μηχανή του παράγει ισχύ)

    Παγκόσμια, έχουμε ενεργεια από: πετρέλαιο, αέριο, κάρβουνο, ήλιος (αέρας, φωτοβολταϊκά, ηλιακοί θερμοσίφωνες, υδροηλεκτρικά), βιομάζα, πυρηνικά.

    Στην Ελλάδα το ειδικό πρόβλημα είναι η «ισχύς»

    Για να καταλάβεις το θέμα, πρέπει πρώτα να καταλάβεις την διαφορά μετάξύ ισχύος βάσης και ισχύος αιχμής. Η «βάση» είναι η στατιστικά περίπου σταθερή κατανάλωση. Η «αιχμή» είναι όταν όλοι αναβουν κλιματιστικά μεταξύ 2 και 5.

    Για «βάση» χρειάζεσαι μεγάλα, συνήθως ακριβά εργοστάσια που όμως δουλεύουν συνέχεια. Παραδοσιακά, κάρβουνο και πυρηνικά. Για «αιχμή» χρειάζεσαι φτηνότερα εργοστάσια που πέρνουν μπρός γρήγορα, παραδοσιακά αερίου.

    Παρένθεση: Οι ΑΠΕ, δεν έιναι ούτε για αιχμή, ούτε για βάση. Είναι όταν λάμπει ο ήλιος, ή φυσάει αέρας, ή πέρδονται οι αγελάδες. Το πρόβλημα με τις ΑΠΕ ότι εκτός από πανάκριβες, δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε το προϊόν τους, το ρεύμα. Κλείνει η παρένθεση, ωστοσο οι ΑΠΕ είναι η πρώτη εύκολη απάτη: Υπάρχουν από επιδοτήσεις, οι επιδοτήσεις πάνε σε ημέτερους ή διαπλεκόμενους, και βγάζουν ένα μπαξισάκι και οι Γενικοί Γραμματείς που τις εγκρίνουν. Με το πετρέλαιο πτωτικό, θα ξεχάσουμε τις ΑΠΕ.

    Πίσω στην ισχύ.

    Δεν έχουμε αρκετή ισχύ βάσης. Τα εργοστάσια (κάρβουνου και πυρηνικά) είναι ακριβά, και μόνο η ΔΕΗ τα αντέχει. Τα άλλα τα αντέχουν και ιδιώτες

    Ήρθε ο Κ. και έφερε ως νέος Προμηθέας το αέριο. Δήθεν φτηνό (περιμένετε λίγο ακόμα). Από τις συμβάσεις του θα έβγαζε πολλά λεφτά μετά από μία κατανάλωση. Πως θα πετύχουμε την κατανάλωση; Κάψτε αέριο για ρεύμα. Τρέλλα! Το αέριο είναι για αιχμή, για πρώτη ύλη, για καύσιμο σε σπίτια, αλλά όχι για μεγάλες μονάδες βάσης στην Ελλάδα... Στο Κατάρ, ίσως.

    Μετά είχαμε την Πεσινέ και την Λάρκο. Οριακά μη βιώσιμες. Δώστους προικα άδεια για ρεύμα, να κονομάνε να τις θέλει κάποιος. Ετσι ανδρώθηκε ο Μ. Μετά, οι εφοπλιστές σκεφτηκαν το LNG. Θαυμάσια ιδέα. Φέρνουμε LNG αλλά που θα ξεφορτώνει; Ή στην Ρεβυθουσα ή που αλλού; Κρητη; Δύσκολο, εκεί κάνει το CNG, αλλά η τεχνολογία μεταφοράς δεν έιναι έτοιμη. Στον Μ όμως; Η περίληψη είναι ότι με το αέριο είτε από σωλήνες είτε από καράβια αποκτούμε μια πηγή εισαγόμενης ενεργεια, όχι φτηνής, που απασχολεί λίγους εφοπλιστές και λίγους επιχειρηματίες και συμβάλει κάπως, αλλά η Κασσάνδρα σας λέει: Μακροχρόνια το αέριο είναι το πιο ακριβό ορυκτό καύσιμο (είναι το πιο καθαρό και το πιο δύσκολο στην μεταφορά)

    Σημειωτέον το πετρέλαιο είναι το σιωπηλό αλλά εμφανές ψωμοτύρι 2-3 «μεγάλων».

    Ξεχάσαμε την ΔΕΗ. Ο λιγνίτης της τελειώνει και εκπέμπει CO2 και κυρίως σκόνες τέφρες και τέτοια. Και μετά; Εισαγόμενο κάρβουνο. Οι μεταφορείς κάρβουνου κάτι θα βγάλουν αλλά οι περιβαλλοντολόγοι και οι μεταφορείς πετρελαίου δεν θέλουν (γιατί τα πλοια του πετρελαίου είναι αλλιώτικα από του κάρβουνου. Οι κακές γλώσσες ότι η ΔΕΗ είναι βραχυκυκλωμένη από τους Μ, Κ, Β, Λ και δεν ξέρω πόσα γράμματα της αλφβήτου συμπεριλαμβανομένων και κάτι Γερμανών προμηθευτών που της πουλάνε καζάνια προπολεμικής τεχνολογίας σε φουτουριστικές τιμές. Ο άτακτος θα ξέρει περισσότερα.

    Η ΔΕΗ είναι απαξιωμένη και θα ήταν χειρότερα, αν δεν εξαρτώμαστε όλοι από αυτήν.

    Δεν έχουμε επαρκή ισχύ βάσης. Μόνο το κάρβουνο και η πυρηνική λύνουν το πρόβλημα. (ιδιοπαραγωγή ή εισαγωγή). Προσωπικά προτιμώ την πυρηνική, αλλά προσκρούω σε φοβίες και προκαταλήψεις που πιστέυω καλλιεργούνται από τους πετρελαιάδες και από τους διαπλεκόμενους που δεν καταλαβάινουν πως να μοιράσουν μίζες. Η πυρηνική έχει διεθνείς εποπτείες και δεν σηκώνει ματσαράγκες τύπου Φλωρίνης...

    Δεν έχω νούμερα, αλλά μας λείπουν περίπου 1000 ΜW βάσης (που καλύπτονται από εισαγωγές και τεχνολογία αιχμής) και περίπου 500 ΜW αιχμής (που όμως θα υπάρξουν αν καλυφθεί η βάση). Τους αριθμούς τους λέω με μεγάλη επιφύλαξη, αλλά βρίσκονται εύκολα.

    Αν φτάσουμε να εισάγουμε πυρηνικό ρεύμα από την Βουλγαρία, αντι να παράγουμε και να εξάγουμε εμείς, θα είναι ένα βήμα πίσω. Εχω πολλα επιχειρήματα κατά της πυρηνικής, αλλά παράγει ρευμα.

    Τους έχω χαισ_ένους τους ξένους στον τομέα αυτό. Έχουμε αρκετούς μηχανολόγους και αρκετούς ικανούς ανθρώπους. Κότσια δεν έχουμε και πουλημένοι ραγιάδες είμαστε.

    Συγγνωμη για την φλυαρία, αλλά με νευριάζει το θέμα, περίπου όσο οι ...τράπεζες.

  20. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/10/2008 13:28:46

    καλα αυτο το μαθημα το κανεις μαλλον για τους αλλους και οχι για εμενα .Το ερωτημα που εθεσα ειναι απλο "σε τουτων τον καταραμενω τοπω οπου ο λαος του θα πρεπει να ζει με υδορ ,ηλειο και αερα η καθε "προοδο και αναπτυξη " πρεπει να γινεται εφιαλτης;;;" 1994 Ν.Δ.Σ.

  21. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/10/2008 13:45:26

    archaeopteryx-"Ειμαστε ΔΥΟ
    ειμαστε τρεις ...."

  22. andreas avatar