#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 11:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα για την εργοδοσία



«Οι εργοδότες αποκτούν ακόμα δύο επίπεδα ευελιξίας. Αφ’ ενός θα έχουν την ευχέρεια προσφυγής στη Διαιτησία, προκειμένου να “κλείσει” μία σύμβαση ή εργατική διαφορά, και αφ’ ετέρου θα μπορούν να ζητούν από τους εργαζόμενους, σε επίπεδο επιχείρησης ή νομού, χαμηλότερες των κλαδικών συμβάσεων αμοιβές. Τις πρόσθετες αυτές ελαστικοποιήσεις στις εργασιακές σχέσεις προβλέπει σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που καταρτίζει το υπουργείο Εργασίας σε υλοποίηση του Μνημονίου. Για την εφαρμογή των Τοπικών Συμφώνων Απασχόλησης, αναμένεται να τεθεί ως προϋπόθεση η υψηλή ανεργία (άνω του μέσου πανελλαδικού όρου), ενώ η επιχειρησιακή σύμβαση θα υπερισχύσει των κλαδικών όταν μία εταιρεία προχωρά σε αναδιαρθρώσεις και προκειμένου να μη γίνουν απολύσεις. Και στις δύο περιπτώσεις θα απαιτείται συλλογική συμφωνία».

Ελευθεροτυπία

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=208317

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/09/2010 12:17:40

    Τα πουλημενα κορμια οι ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ στη λουφα !!! ΝΑ δω θα ξαναβγουν στο γυιαλι ???? Πολυ ξυλο θελουν οι κουφαλες.

    ΠΠ

  2. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 30/09/2010 13:20:41

    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΓΣΕΕ: ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ
    Στον ιδιωτικό τομέα
    ……………………
    Μείωση μισθών και στον ιδιωτικό τομέα σχεδιάζει η κυβέρνηση, με πρόσχημα να περισωθούν θέσεις εργασίας […] Το προανήγγειλε η ίδια η υπουργός Εργασίας, Λούκα Κατσέλη, ετοιμάζοντας υπουργική απόφαση το Νοέμβρη και με βάση την πρόβλεψη του μνημονίου ότι οι επιχειρησιακές συμβάσεις θα υπερισχύουν των κλαδικών και της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας. Υπενθυμίζουμε ότι με προηγούμενες παρεμβάσεις εξασφαλίστηκε στο κεφάλαιο:
    Μείωση της αμοιβής των νέων εργαζομένων στο 70% του κατώτερου μισθού μέσω της «μαθητείας».
    Μείωση της αμοιβής των νεοπροσλαμβανόμενων κάτω των 25 ετών στο 84% του κατώτερου μεροκάματου και μισθού.
    Μείωση κατά 20% των αμοιβών υπερωρίας και υπερεργασίας.
    Μείωση της αποζημίωσης των εργαζομένων λόγω απόλυσης κατά 50%.
    Μείωση ουσιαστικά μισθών και μεροκάματου για τρία χρόνια, με την τριετή Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση που υπέγραψε η πλειοψηφία της ΓΣΕΕ.
    …………………..
    [Ριζοσπάστης, Τετάρτη 29 Σεπτ. 2010]

  3. 11888 avatar
    11888 30/09/2010 14:16:34

    Βουλγαροποιηση εδω και τωρα.Ακου εκει πλουσιοπαροχες αμοιβες 700ευρω.Σα πολυ δε σηκωσε κεφαλι ο λαουτζικος?

  4. corfiot avatar
    corfiot 30/09/2010 14:28:31

    ..,..τα πολλά λογια ειναι φτώχεια.Η βγαίνεις στον δρόμο και παλεύεις η λούφαζεις.Με το τηλεκοντρολ δεν κερδιζονται οι αγωνες.ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ...............................

  5. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 14:47:38

    Eτσι κι αλλιως η εργοδοσια συνηθως καταπατουσε τα δικαιωματα των εργαζομενων.
    Ας ειναι καλα οι εξαθλιωμενοι αλλοδαποι που τοσο πολυ τους χρειαζομαστε.
    Εχουμε βλεπεις γερη και ευρωστη οικονομια.

    Η ουσια ομως βρισκεται αλλου.
    Η διατηριση των προνομιων των ΔΥ ,ΔΕΚΟ κλπ στοιχιζουν πλεον αιμα για τον ιδιωτικο τομεα.

    Αντι να απολυθει το 40% των ΔΥ και να αρθει η μονιμοτητα η κυβερνηση επελεξε να πιεστει κι αλλο ο ιδιωτικος τομεας.
    Τα δανεια του ΔΝΤ καποιος πρεπει να τα πληρωσει.
    Κι αυτος ειναι ο Ιδιωτικος τομεας.
    Τα δανεια εξυπηρετουν μονο το στρατο κατοχης των ΔΥ.

  6. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 14:51:34

    @ Αμλετ,
    τα εχουμε πει απο την αρχη,απλως ο κλαψιαρης την εκανε πριν ολοκληρωση την καταστροφη της εργατικης νομοθεσιας,και βαλανε την συζυγο,σοσιαλιστρια πουρα και αυτη,του Σικαγο μπους,να μας αποτελειωσει.
    Και τωρα τι κανουμε?

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ kiki 30/09/2010 15:19:07

      Αγαπητή μου Κική, μόνο δύο δρόμοι υπάρχουν. Ή σκοτώνουμε τις ώρες μας παίζοντας «δημοσιογράφο» ή (για τους πιο παλιούς) φλιπεράκι (pinball !) στο διαδίκτυο ή δεν αφήνουμε σοβαρή διεκδικητική εκδήλωση-διαδήλωση (του ΠΑΜΕ κατά την ταπεινή μου γνώμη), κουβαλώντας μαζί μας τα τυχόν αρθριτικά μας, τα νευροφυτικά μας, τα εγκεφαλικά μας, τις πεθερές μας και τα άλλα κακά της μοίρας μας –χωρίς να δίνουμε καμιά σημασία σ΄ αυτούς που προσπαθούν να μας απαξιώσουν, μιλώντας για «παρελάσεις στο Σύνταγμα» (τόσο ξέρουν), από τη θαλπωρή του σπιτιού ή του γραφείου τους. (Όταν και μόνο η παρουσία ενός εκατομμυρίου στο κέντρο θα άλλαζε την πολιτική του καθεστώτος σε λιγότερο από 24 ώρες… με εντολή από τον εσμό των απατεώνων της λεγόμενης «ΕΕ.») Με άλλα λόγια, αυτό που λέει ο/η
      @corfiot:: «Η βγαίνεις στον δρόμο και παλεύεις η λούφαζεις. Με το τηλεκοντρολ δεν κερδιζονται οι αγωνες.» Ούτε με το πληκτρολόγιο….

  7. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 15:31:15

    @ Αμλετ,
    και με τον διαβολο θα πηγαινα σε συλλαλητηριο,για να τους διωξουμε, ,μονο που παλληκαρι μου μενω σε ενα βουνο πανω,μονη,οταν κατεβαινω στην πιο κοντινη πολη οργανωθηκαμε και κανουμε οτι μπορουμε.Και στην Σπαρτη πηγα,στην συγκεντρωση.
    Φωναζουμε ,μεσα απο το διαδυκτιο γιατι και να βγω να φωναξω ποιος θα με ακουσει.,εδω πανω.Φωναζουμε μεσα απο αυτο το μαραφετι ,για να αφουγκραστουν και οι αλλοι την αγωνια μας,και την οργη.Καντε σαν ΠΑΜΕ,πορεια και μετα καθιστε εκει μπροστα στο συνταγμα,ολη νυχτα,μερες και ερχομαστε ,οχι για να χαζεψουμε,αλλα να καθισουμε ολοι μαζι και να απαιτησουμε να φυγουν.
    Οχι μια βολτα γυρω απο την Ομονοια και σπιτι.Καντε το και ερχομαστε.ακι ειμαστε αρκετοι.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ kiki 30/09/2010 16:56:21

      Κική μου να διευκρινίσω ότι δεν είμαι μέλος του ΠΑΜΕ, ούτε του ΚΚΕ. Ωστόσο έχω δει ότι οι άνθρωποι αυτοί πλησιάζονται πολύ εύκολα κι έχουν τα αυτιά τους ανοιχτά. Δεν σου ζητάνε να είσαι αναγκαστικά «εντός» για να σε ακούσουν.
      Πάντως την εξαιρετική ιδέα που λες την άκουσα στις 23 Σεπτ. στο συλλαλητήριο στην Ομόνοια από έναν λεβεντόγερο που σίγουρα ήξερε περισσότερα από μένα….
      Να είσαι σίγουρη ότι θα την διαδώσουν και θα τη στηρίξουν κι άλλοι. Εικάζω ότι το «αγκάθι» είναι η δυσκολία στην προστασία μιας τέτοιας μεγάλης εκδήλωσης από κάποιους … επαγγελματίες …..

  8. Sceptic avatar
    Sceptic 30/09/2010 15:45:40

    Αν και δεν είμαι ΚΚΕ βρίσκω την ιδέα της καθιστικής διαμαρτυρίας με την αρχική υποκίνηση από το ΠΑΜΕ πολύ καλή...+1000

  9. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 16:08:44

    Ολοι οσοι ειστε ΚΚΕ και ΠΑΜΕ τι ακριβως υποστηριζετε;

    Eχετε την εντυπωση οτι μπορουμε να εχουμε 1,2 ΔΥ ,μονιμοτητες
    και ταυτοχρονα αναπτυξη και αξιοπρεπη εισοδηματα στον ιδιωτικο τομεα;

    O δρομος για την αναπτυξη ειναι καταργηση της μονιμοτητας των ΔΥ
    απολυση του 50% των ΔΥ και ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων.
    Οσο το δημοσιο παριστανει τον επιχειρηματια τοσο θα καταχρεωνεται
    η χωρα και θα την πληρωνουν οι εκτος δημοσιου κοινοι θνητοι-δουλοι

    • Greg avatar
      Greg @ lahunas 30/09/2010 16:31:34

      Είναι λογικοφανή αυτά που λες, μπορώ να συμφωνήσω και εγώ, μας διαψεύδει, όμως, το παράδειγμα της Ιρλανδίας. Ο κέλτικος τίγρης και άλλα βαρύγδουπα, ο καλύτερος μαθητής του νεοφιλελευθερισμού, τί μεταρρυθμίσεις, τί απελευθερώσεις, τί ανάπτυξη, τί νέες τεχνολογίες, τί ιδιωτικοποιήσεις...και δεν είναι διεφθαρμένοι όπως εμείς. Γιατί διάολο θέλουν να την μπάσουν στο ΔΝΤ; Τις πταίει;

  10. astor avatar
    astor 30/09/2010 16:29:01

    Πουσαι καλη μου lahunas, μαθε πρωτα ποσοι ειναι οι ΔΥ και μετα ελα να μας πεις την πασοκιο προπαγανδα σου

    http://www.emergencyservices.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=880:2010-09-24-09-08-57&catid=31:2010-05-09-16-18-37&Itemid=46

    Τι φανταστηκες καλη μου ,οτι οπως και συ ,στις ασυναρτησιες του αμετροεπη χοντρου ή του ινδαλματος σου, του gap εννοω βρε κουτο,μενουμε εκπληκτοι και τα αναπαραγουμε οπου δει?Η αναπτυξη καλη μου που ευαγγελιζεσαι καμια φορα φερνει και την αρρωστια.Υπαρχει καλη μου οροφη στην αναπτυξη?Αναπτυξη για ποιον καλη μου?Με τι τροπους...?

  11. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 16:48:34

    @Greg

    Ειναι αληθεια οτι η Ιρλανδια εχει προβληματα ,αν και νομιζω οτι εδω στην Ελλαδα υπαρχει τρελη προπαγανδα οτι δηθεν ολα τα κρατη ειναι ιδια και δε βαριεσαι ,τι Λωζανη τι Κοζανη.

    Εσυ φιλε φιλε μου τι προτεινεις;

    Πως θα δανειστει μια χωρα οταν τα sreads εχουν τρελαθει και ειναι εκτος αγορων;

    Για τα χαλια μας δε φταιει ο φιλελευθερισμος αλλα ο τριτοκοσμικος βαλκανιος σοσιαλισμος και οι χουντοδεξιες νοοτροπιες που εξεθρεψαν
    τα κλειστα επαγγελματα.

    Στην περιπτωση της Ελλαδας ισχυει οποιος δε θελει να ζυμωσει 10 χρονια
    κοσκινιζει.

    Η χωρα εφτασε στο χειλος της καταστροφης και ακομα στο μυαλο του Ελληνα ειναι ο διορισμος στο δημοσιο.
    Φωναζουν ολοι υπερ της φορολογιας ,υπερ κατασχεσεων αλλα για απολυσεις
    αργομισθων στο δημοσιο ουτε κουβεντα.

    Και περιμενουμε ετσι δια μαγειας να μας δανεισουν οι αγορες!!!!!

    Θα την πληρωσει ο συνηθης βλακας.Ο ιδιωτικος τομεας(με φορους,με τεβε
    με μειωσεις μισθων κλπ)

  12. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 16:51:37

    Αφηστε τα τι προτεινω εγω και τι σκεφτεσαι εσυ,και τα μοντελα,ειναι ωρα τωρα ,συζηταμε για ολοι μαζι,παναθεμα με,κανεις δεν μπορει νατο καταλαβει αυτο,ενα προβλημα εχουμε και ειναι αυτοι,οι ΔΩΣΙΛΟΓΟΙ,ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ,θελουμε ολοι μαζι να υπερασπιστουμε τα Συνταγματικα μας δικαιωματα,που μας τα καταργουν βαναυσα.
    Ουτε εγω ειμαι ΚΚΕ,αλλα ,θα συμπαραταχθω σε οποιον αποφασισει να καλεσει τον λαο μπροστα στο Συνταγμα,αποφασισμενο να μεινει για μερες μεχρι να φυγουν.
    Ολα τα αλλα θα ερθουν.
    Για το ΚΚΕ,βγαλτε στο μειντανη τον Μπογιοπουλο,και τον Παφιλη,εχουν τεραστια προσβασιμοτητα,στον κοσμο,ο οποιος δεν διαβαζει και Ριζοσπαστη,βγαλτε μελη σας πιο νεους,και οχι της πρωτης διεθνους,γινονται πιο συμπαθεις,βαλτε τους συνομιλικους μου στην ακρη,εχουν αντιπαθη ξυλινο λογο,καμμια ευελιξια.
    Και ολοι για τον ιδιο σκοπο,να απαλλαγουμε απο αυτους,και μετα τσακωνομαστε,τι και πως.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ kiki 30/09/2010 16:58:54

      Σωστή! Δες και απάντησή μου πιο πάνω….

  13. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 17:17:47

    @ Αμλετ,
    Σε ολη την ιστορια αυτης της χωρας ,της φαιδρας πορτοκαλεας,οταν γινοντουσαν διαδηλωσεις,διαμαρτυριες,υπηρχε παντα ο κινδυνος απο προβοκατσιες,και εκτροπων.Αυτο δεν εμποδισε τον κοσμο να διαμαρτυρεται,να διαδηλωνει,και να αμυνεται.Να στο πω πιο απλα,υπαρχουν και τα ΚΝΑΤ,υπαρχουν και τα σωματεια οικοδομων,που μπορουν να προστατεψουν μια διαμαρτυρια,υπαρχει ομως ο κοσμος,που αν ειναι εκατονταδες,κατω,καθηστι,κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα.Ας γινει και κουβαλαμε και ξυλα ,τις βεργες για τις ελιες,τις βιτσες,και σου τα κανω τα φρικια,τουμπανο.Αλλα αν ειμαστε πολλοι θα φοβηθουν,και οι προβοκατορες,και τα κυβερνητικα λαμογια.Αλλωστε γυμνοσαλιαγκες ειναι,φοβισμενοι και χεστες.

  14. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 17:19:52

    @astor

    Δεν ειμαι αυτη αλλα αυτος αλλα αν θες λεγε με αυτη.
    (δεν με πολυενδιαφερει)

    Πασοκ δεν ειμαι φιλε-ειναι το κομα των ΔΥ ,βασικα δεν ειμαι τιποτα και δεν εχω ιδεολογια.


    Επειτα ο κοσμος αλλαζει και σε καθε ιστορικη περιοδο ιδεολογιες ανατελλουν και αλλες καταργουνται.

    Οσο για τους ΔΥ μαζι με το ευρυτερο δημοσιο ξεπερνουν το 1 εκ.
    ενω θα επρεπε να ειναι 200.000 και με χαμηλους μισθους χωρις την αισχρη μονιμοτητα.

    Στην ουσια σημερα κυβερνουν οι ΔΥ αυτοι επιβαλλουν τη γραμμη τους στη χωρα και ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις.

    Ειναι η αριστοκρατια της συγχρωνης Ελλαδας ,ειδικα ορισμενες κατηγοριες.

    Μονο που φιλε Astor τωρα τους ταιζουν πια οι ξενοι και επιβαλλουν αυτοι τη γραμμη τους.

    Αν δεν μας αρεσει γινομαστε Κουβα ,αν κι αυτη πλεον απολυει ΔΥ.

  15. astor avatar
    astor 30/09/2010 17:52:38

    Καλα κανεις και με διορθωνεις φιλε lahunas.Αλλωστε και γω για να σε διορθωσω εβαλα το παραπανω link για να δεις την αληθεια.Αν βαριεσαι τα κειμενα,κοιτα μονο τα διαγραμματα.Θα βγαλεις συμπερασμα για το ποσοι ειναι.Και σαν τοσοι δεν μπορει να ειναι αριστοκρατια οπως λες.Εγωιστικη και εμπαθη τα μαλα βρισκω και την απαιτηση σου να δουλευουν με χαμηλους μισθους οπως λες.Οι ιδεολογιες μπορει να αλλαζουν ονοματα οπως λες,αλλα η ουσια εν προκειμενω ειναι μια.Ή με τον εργοδοτη εισαι,ή με τον εργαζομενο.Καθε ενας απο αυτους ξερει που να στοιχηθει.Εκτος απο τους εισοδηματιες που ειναι μονο με την παρτυ τους.Πασοκος λες δεν εισαι,μηπως εισαι τετοιος?

  16. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 18:27:52

    @Astor

    Φιλε δεν ειμαι ουτε πασοκσης ουτε εισοδηματιας.

    Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι αφου πρωτα περασα απο εναν απαραδεκτο εργοδοτη και
    απο το δημοσιο(συμβασιουχος)

    Οι ΔΥ πρεπει να αμοιβονται με χαμηλους μισθους γιατι ο ΔΥ δεν παραγει αλλα μονο καταναλωνει σε βαρος των υπολοιπων.
    Επειτα πρεπει η κοινωνια να στρεφεται οχι στο δημοσιο αλλα στον ιδιωτικο τομεα και την επιχειρηματικοτητα

    Απειρα λεφτα για ολους δεν υπαρχουν ξεχαστε το.

    Αν τρωει πολλα ο ΔΥ θα πεθανει απο την πεινα ο ιδιωτικος που στην τελικη δουλευει και παραγει.

    Eχουμε αναγκη απο παραγωγη πραγματικου πλουτου που θα διαχεεται στην κοινωνια.

    1000 ευρω για εναν ΔΥ ειναι πολλα.

    500 με οροφη τα 800 και χωρις μονιμοτητα.

  17. astor avatar
    astor 30/09/2010 19:36:45

    Ta μπερδευεις τα πραγματα.Η κοινωνια δεν στρεφεται στο δημοσιο τομεα αντι του ιδιωτικου.Η χρηματοδοτηση θελεις να πεις.Να εχουμε τα ΕΣΠΑ,ΒΕΣΠΑ,ΤΕΜΠΕ και οπως αλλιως λεγονται,να τα παιρνει ο φουρναρης να αλλαζει βιτρινες και να κανει 'αναπτυξη',να βαζει στο μαγαζι του ο ελευθερος επαγγελματιας 350 κομματια κυλοτακια και καλτσακια και να περιμενουμε να κανει 'αναπτυξη' και να ζησει απο αυτα στο διηνεκες.Σπουδαια αυτη η χρηματοδοτουμενη επιχειρηματικοτητα,διαχεει πλουτο στην κοινωνια και αναπτυσσει τη χωρα.Αν θεωρησεις το χρημα που πεφτει στη χωρα σαν μια πιτα,καθε κομματι της θα αντιπροσωπευει χοντρικα τα κοινωνικα κομματια μας που θα πρεπει να παιρνουν το μερτικο που τους αναλογει.Δεν συμβαινει ετσι καθως γινεται συνεχης μεταγγιση πορων και κεφαλαιων απο το παραγωγικο κομματι (δημοσιο + ιδιωτικο) σε εκεινο το χρηματοπιστωτικο.Εκει ειναι το προβλημα φιλε μου και οχι στα 250 ευρω παραπανω που παιρνει απο οτι προτεινεις ο ΔΥ.

  18. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 20:53:31

    @Astor

    Mε λιγα λογια φιλε μου μας λες οτι μπορουν οι ΔΥ ανενοχλητοι να παιρνουν τους παχυλους μισθους και ας μην παραγουν στην ουσια τιποτα.
    Που θα βρεθουν τα λεφτα;

    Αυτο που εγω (και οχι μονο) προτεινω ειναι η δραστικη μειωση του δημοσιου τομεα στις 200.000 ΔΥ ,τερματισμο της μονιμοτητας και γενναια πτωση μισθων στο δημοσιο.
    Παραλληλα καταργηση των υποχρεωτικων εισφορων στο ΤΕΒΕ

    Ετσι επιτυγχανουμε:

    - Γενναια μειωση φορολογιας στις επιχειρησεις
    - Κινητρα για να γινει καποιος επιχειρηματιας
    - Σταδιακη αυξηση μισθων στον ιδ.τομεα αφου δε θα χρειαζετε οι επ/σεις
    να ξεκληριζονται απο το δημοσιο
    -Λιγοτερος εξωτερικος δανεισμος απο διεθνεις τοκογλυφους

    Το παν φιλε ειναι η δημιουργια πλουτου απο τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ακομα και με καζινο και κυλοτες οπως λες.


    Ο Δημοσιος ειναι εξ ορισμου ελλειματικος και χρειαζεται μονο σε λιγους τομεις(παιδεια ,στρατος ,υγεια)

    Αυτα που εσυ προτεινεις ειναι καθαρα ΠΑΣΟΚ του '80

    Και κατι ακομα ,δεν ειμαι δεξιος υπηρξα καποτε αναρχοκομμουνιστης και εχω κατεβει σε πορειες.

  19. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 21:58:50

    Αναρχοκομμουνιστης μαλλον δε στεκει.
    Η αναρχικος η κομμουνιστης.

  20. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/10/2010 12:23:32

    ΟΙ πασόκοι ετοιμάζονται για νεες περικοπε΄ς στους μισθούς δήθεν τους βάζει η τροικα. Αυτή ήταν πάντα η κρυφή τους ατζέντα γιαυτό και αφήσανε τα πράματα να οδηγηθούν στο Διεθνές Νομισματικό ταμείο.

  21. tassos avatar
    tassos 01/10/2010 13:25:23

    Πόσοι από μας πιστεύουμε-αλήθεια- ότι είμαστε , πραγματικά. στο χείλος της καταστροφής; Δύο τινά συμβαίνουν: Η δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλά το δημιουργούν επίτηδες για να χειραγωγήσουν τους λαούς,
    ή είμαστε ήδη χρεωκοπημένοι και δεν το λένε. Διαλέξτε και πάρτε.....