#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα γίνονται για να περάσει το Πολυνομοσχέδιο του Βενιζέλου



Δύο πράγματα συμβαίνουν σχετικά με τις αποφάσεις που πρέπει να ληφθούν για την κρίση χρέους, σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ή οι Ευρωπαίοι ηγέτες είναι και με τη βούλα ανόητοι κι ανίκανοι, ή περιμένουν από το «δοκιμαστήριο» δηλαδή την Ελλάδα, να ξαναψηφίσει ένα έκτρωμα όπως αυτό το πολυνομοσχέδιο για να «κόψουν» τις αντιδράσεις της κοινή γνώμης, δηλαδή μια πιθανή εξέγερση.

Όλα πλέον δείχνουν ότι δε θα ληφθούν αποφάσεις στη Σύνοδο Κορυφής της Κυριακής, τουλάχιστον δε θα δοθούν συγκεκριμένες λύσεις. Πιθανότατα να περιγράψουν το πλαίσιο της λύσης και να αφήσουν τα νούμερα και το «ζουμί» για αργότερα. Αυτό θα έχει να κάνει και με το πόσο θα είναι το «κούρεμα» του ελληνικού χρέους. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα ανακοινωθεί κάτι, απλά θα αφήνεται ανοικτό το ζήτημα καθώς το παζάρι είναι πολύ σκληρό και οι αντιπαραθέσεις Γερμανίας – Γαλλίας, συνεχείς.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και το γνωρίζει και η ελληνική κυβέρνηση τότε έχουμε ένα ακόμη σκάνδαλο. Ο κ. Παπανδρέου χρησιμοποιεί το ενδεχόμενο της τελικής απόφασης για το χρέους προκειμένου να πιέσει βουλευτές, κόμματα και λαό να αποδεχθούν μέτρα όπως η κατάργηση των κλαδικών συμβάσεων.

Ο Ευ. Βενιζέλος είπε χθες ότι πιθανότατα αυτή την εβδομάδα θα κριθούν τα πάντα. Άραγε εννοούσε την ψήφιση του πολυνομοσχεδίο,  διότι για απόφαση από την Ευρώπη δεν το βλέπει πλέον κανείς. Οπότε τι νόημα έχει το θέατρο με τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, τις συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς, τα ραντεβού με τους εκδότες και τους δραματικούς τόνους του πρωθυπουργού;

Αν υπάρχουν περιθώρια διαπραγμάτευσης γιατί όλο αυτό το σκηνικό, αν όχι για να περάσει το νομοσχέδιο ντροπής του κ. Βενιζέλου;

Στην Ευρώπη είναι πλέον παραδεκτό ότι δύσκολα θα ανακοινωθεί λύση με λεπτομέρειες. Παρ' ότι όλοι πιέζουν για εξεύρεση βιώσιμης λύσης και συνολικής για την ευρωπαϊκή κρίση χρέους, φαίνεται ότι οι Γερμανοί βάζουν μπουρλότο στις διαπραγματεύσεις. Ο εκπρόσωπος της γερμανικής Καγκελαρίας, Στέφεν Σέιμπερτ δήλωσε ότι πρόκειται για "όνειρα που δεν θα πραγματοποιηθούν" τα σενάρια περί συνολικής λύσης στην κρίση χρέους στη Σύνοδο Κορυφής. Ενώ και ο Σόιμπλε μιλώντας στο Reuters τόνισε πως η οριστική λύση για την κρίση χρέους της ευρωζώνης δεν θα παρουσιαστεί στην επερχόμενη σύνοδο κορυφής στις 23 Οκτωβρίου.

Ίσως, λένε οι αναλυτές, να ανακοινωθεί η χρηματοδότηση του EFSF με χρήματα που θα κυμανθούν από 1,5 έως 3 τρις ευρώ, γεγονός που θα είναι η αρχή για συνολική λύση του προβλήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος avatar
    Χρήστος 18/10/2011 12:10:02

    Μαζί με τα παραπάνω είναι χρήσιμο να θυμηθούμε δύο δηλώσεις του D. Reynders υπουργού οιονομικών του Βελγίου.

    1) Όταν η κυβέρνηση μας εκβίαζε με την εκταμίευση της δόσης τον Ιούνιο, ο ίδιος είχε αναφέρει την δυνατότητα εκταμίευσης της μισής δόσης, πράγμα το οποίο δεν ήταν γνωστό στην κοινή γνώμη.

    2) Σε μία πρόσφατη δήλωση ανέφερε ότι την καθυστέρηση της εκταμίευσης την ζήτησε (!) η ελληνική πλευρά για να τη χρησιμοποιήσει ώς μέσο πίεσης.


    Τα συμπεράσματα δικά σας.

  2. μαρικα avatar
    μαρικα 18/10/2011 12:16:49

    Πανε ισως για μεγαλυτερη προδοσια,για ξεπουλοιμα της Ελλαδας ΤΟΤΑL.
    Και μεσα σε αυτον τον ριμαγδο προσπαθουν να τραβιξουν μεσα και τον Κυριο Σαμαρα.Συνενοχους θελουν και οχι συνγκυβερνηση.Αυτοιλοιπον την μαγειρεψαν την σουπα,αυτοι ας την φανε μονοι τους ας τσακιστουν να φυγουν ,μπορουμε ολοι οι Ελληνες ενωμενοι και μονοι μας.ΑΡΧΗΓΟ ΕΧΟΥΜΕ

  3. zio7 avatar
    zio7 18/10/2011 12:34:52

    είναι ανεκδιήγητο να θέτει ο Μπένης ως όρο για την δόση την ψήφιση για τις κλαδικές συμβάσεις. Εννοείται ότι ΠΟΤΕ δεν τέθηκε τέτοιος όρος από την ΕΕ, αυτοί για την "αξιοποίηση" της δημόσιας περιουσίας κόπτονται.

    Και στα καπάκια, έρχεται και ο Πήγασος να ανακοινώσει μειώσεις. Ενώ έχει πάρει τσάμπα τον χρυσό, ενώ έχει στήσει ολόκληρο σκηνικό με τα σκουπίδια, ενώ συνεχίζει να δανείζεται από τις κρατικοποιημένες (οσονούπω) τράπεζες, ενώ παίζει κυρίαρχο ρόλο στην στήριξη-σπρώξιμο του ΓΑΠ και στην μετά ΓΑΠ εποχή στο καθεστώς του θασοκ.

    και δεν κουνιέται φύλλο...

  4. man8os avatar
    man8os 18/10/2011 12:44:15

    Εγω είμαι πρεζάκι.
    Η δόση πότε θα δοθεί?
    Η μάνα μου θα πάρει τη σύνταξη του Νοεμβρίου?

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 18/10/2011 12:58:30

    Που σημαίνει ότι σε 3-4 μήνες θα έρθουν με θράσος 1000 πιθήκων να μας πουν ότι χρειάζονται και άλλα μέτρα για την επόμενη δόση.

  6. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 18/10/2011 13:35:18

    1) ασφαλώς και η απόφαση που θα λάβει η Ε.Ε θα είναι προιόν συμβιβασμού και σκληρής διαπραγμάτευσης.....οι Γερμανοί πιέζουν τώρα ασφυκτικά για κούρεμα 50%-60%, διότι θεωρούν ότι με αυτόν τον τρόπο θα πληρώσουν λιγότερο (οι τράπεζές τους έχουν σαφώς πολύ λιγότερα ελληνικά ομόλογα από τις γαλλικές).....κάνουν όμως λάθος, διότι βρισκόμαστε μπροστά σε πρωτόγνωρες (οικονομικά) καταστάσεις και κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια το κόστος και τις συνέπειες ενός κουρέματος 50%-60% (υπάρχει βλέπετε και το φαινόμενο ντόμινο)......ο κύριος Βαρουφάκης (διδάσκει οικονομική θεωρία και πολιτική οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών) μάλιστα το πρωί της Κυριακής σε τηλεοπτική εκπομπή του ΣΚΑΙ, είπε ότι οι Γερμανοί προκρίνουν το κούρεμα κατά 50%-60% διότι έχουν την εντύπωση ότι θα πληρώσουν με αυτό τον τρόπο πολύ λιγότερα για την στήριξη των τραπεζών.......και τόνισε ότι κάνουν μεγάλο λάθος, διότι δεν μπορεί κανένας ακόμα να υπολογίσει με ακρίβεια το κόστος αυτού του κουρέματος(λόγω του φαινομένου του ντόμινου, βάση του οποίου η κρίση θα μεταδοθεί σε άλλες χώρες της ευρωζώνης με προβλήματα)....εδώ έφερε ως παράδειγμα, ότι όταν ο τότε υπουργός οικονομικών των ΗΠΑ, ζήτησε το κόστος για την πτώχευση της Lehman Βrothers, του είπαν αρχικά 80 δις δολλάρια (τόσο είχαν υπολογίσει)...τελικά κόστισε στις ΗΠΑ 1 τρις δολλάρια (12 φορές παραπάνω)......

    2) Οι Γάλλοι όμως δεν συμφωνούν, ούτε αποδέχονται πλήρως τις γερμανικές θέσεις.....δεν θέλουν δηλαδή κούρεμα 50%-60%.....διότι οι γαλλικές τράπεζες έχουν ελληνικά ομόλογα πολλών δις ευρώ, οπότε η Γαλλία θα πρέπει σε αυτήν την περίπτωση να διαθέσει τεράστια ποσά για την ανακεφαλαιοποίηση των γαλλικών τραπεζών...κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε υποβάθμιση της Γαλλίας από τους διεθνείς οίκους αξιολόγησης (έχουν γίνει και σχετικές προειδοποιήσεις)....γεγονός που βέβαια απεύχεται και δεν θέλει με τίποτα ο κύριος Σαρκοζί, ενόψει μάλιστα των γαλλικών προεδρικών εκλογών τον Μάιο του 2012 (η προεκλογική περίοδος θα ξεκινήσει σύντομα)......

  7. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 18/10/2011 14:02:58

    3) βέβαια όταν :
    - ο εκπρόσωπος της γερμανικής Καγκελαρίας δηλώνει "ότι πρόκειται για όνειρα που δεν θα πραγματοποιηθούν τα σενάρια περί συνολικής λύσης στην κρίση χρέους στη Σύνοδο Κορυφής", και
    - ο κύριος Σόιμπλε τονίζει πως "η οριστική λύση για την κρίση χρέους της ευρωζώνης δεν θα παρουσιαστεί στην επερχόμενη σύνοδο κορυφής στις 23 Οκτωβρίου",

    είναι φανερό ότι οι Γερμανοί προσπαθούν να πιέσουν (για να μην πω να εκβιάσουν) την κατάσταση όσο πάει, κάνουν ότ,ι μπορούν για να σύρουν τους υπόλοιπους εταίρους (κυρίως τους Γάλλους) στις δικές τους θέσεις (κούρεμα 50%-60%)......
    Είναι σχεδόν βέβαιο όμως ότι οι τράπεζες ΔΕΝ πρόκειται να αποδεχτούν εθελοντικό κούρεμα 50%-60%.....σε διαφορετική περίπτωση (υποχρεωτικό κούρεμα) θα μιλάμε για "πιστωτικό γεγονός", χρεοκωπία της Ελλάδας, ενεργοποίηση των CDS (κάποιοι τότε θα κληθούν να πληρώσουν πολλά δις ευρώ στους κατόχους αυτών των CDS).....αυτό το "πιστωτικό γεγονός" απορρίπτει κατηγορηματικά η Γαλλία (μην ξεχνάμε ότι πλησιάζουν και οι γαλλικές προεδρικές εκλογές, όπου ο κύριος Σαρκοζί επιθυμεί να επανεκλεγεί πρόεδρος, αλλά δεν ξεκινά σήμερα φαβορί).....

    4) Ακόμα πιστεύω - μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος - είναι ότι το άρθρο 37 του πολυνομοσχεδίου ΔΕΝ θα υπερψηφιστεί από την πλειοψηφία της Βουλής ως έχει......για αυτό προβλέπω είτε τροποποίησή του (μέσω τροπολογίας), είτε απόσυρσή του.......και αυτά που ισχυρίζεται ο κύριος Βενιζέλος περί "προαπαιτούμενου για την καταβολή της 6ης δόσης", δεν με πείθουν καθόλου......να σας θυμίσω ότι ένα φεγγάρι πριν μήνες, κάποιοι ισχυριζόντουσαν σε όλους τους τόνους (σε Ελλάδα και εξωτερικό) ότι "η συναίνεση των πολιτικών κομμάτων είναι προαπαιτούμενο για την καταβολή της 5ης δόσης".........και μετά άλλαξαν γνώμη (ή αποδείχθηκε ο ισχυρισμός τους "μπλόφα").

    5) Τέλος, αυτό που ισχυρίζεται ο κύριος Βενιζέλος "η καταψήφιση του πολυνομοσχεδίου θα αποδυναμώσει την διαπραγματευτική ικανότητα της χώρας" μάλλον δεν ευσταθεί......γιατί εδώ και καιρό η έννοια "διαπραγματευτική ικανότητα της χώρας" απλώς ΔΕΝ υπάρχει......μετά την απόφαση της 21ης Ιουλίου 2011 η κυβέρνηση αδράνησε χαρακτηριστικά (προφανώς λόγω εφησυχασμού και καλοκαιρινών διακοπών), και όταν ο κύριος Βενιζέλος γνωστοποίησε το ένα και μοναδικό μέτρο που και καλά θα έπαιρνε η κυβέρνηση για την επίτευξη των ετήσιων δημοσιονομικών μέτρων (νέο τέλος ακινήτων μέσω λογαριασμών της ΔΕΗ), τότε "άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου" και ξαφνικά μέσα στους 2 επόμενους μήνες ξέσπασε πραγματική "φοροκαταιγίδα" για τους συνεπείς και έντιμους φορολογούμενους (τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους δηλαδή).........και όλα αυτά επειδή η τρόικα ΔΕΝ πιστεύει πλέον την κυβέρνηση, ΔΕΝ δέχεται τους στόχους που της παρουσιάζει η κυβέρνηση ή τα ποσά που αυτή προυπολογίζει.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/10/2011 18:15:30

    Οπως αναφερθηκε πιο πανω, ο υπουργος οικονομικων του Βελγιου , φερεται οτι ειπε οτι την καθυστερηση της εκτης δοσεως την ζητησε η Ελληνικη Κυβερνηση σαν μετρο πιεσης!!! Αν αυτο αληθευει (πραγμα πολυ ευκολο να διαπιστωθει αν ισχυει) τοτε η Κυβερνηση πρεπει να πεσει εντως δυο ωρων!!!!!!