#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2013 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ίσως πιο δρακόντειο το αντιρατσιστικό



Με τις σκληρές ποινές που ήδη προβλέπονταν για τα ρατσιστικά εγκλήματα και χωρίς αλλαγές ξανακατατέθηκε στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή της Βουλής το επίμαχο αντιρατσιστικό νομοσχέδιο που είχε προκαλέσει τριβές μεταξύ του Μαξίμου και του υπ. Δικαιοσύνης, Αντ. Ρουπακιώτη.

Το νομοσχέδιο θα συζητηθεί στις 21 Μαΐου και αναμένεται να υπάρξουν εισηγήσεις για βελτιώσεις τους, ίσως δε να γίνει ακόμη πιο δρακόντειος ο νόμος καθώς τον τελευταίο καιρό πληθαίνουν οι επιθέσεις με ρατσιστικά χαρακτηριστικά.

Σύμφωνα με τα όσα διαρρεόνται από το υπ. Δικαιοσύνης το νομοσχέδιο προβλέπει ότι σε περίπτωση που ο δράστης ρατσιστικών φαινομένων είναι πολιτικό πρόσωπο (π.χ. βουλευτής), αυτό θα έχει ως συνέπεια την άρση ασυλίας, τη δίωξη και σε περίπτωση καταδίκης, τη στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων με συνέπεια την έκπτωση από το βουλευτικό αξίωμα. Σε περίπτωση, μάλιστα που διαπιστώνεται παρακίνηση σε βιαιοπραγίες από αρχηγό πολιτικού κόμματος, ή και από το ίδιο το κόμμα, τότε με απόφαση του υπουργού Δικαιοσύνης θα επιβάλλεται πρόστιμο από 15.000 έως 200.000 ευρώ, καθώς και ανάκληση ή αναστολή της άδειας λειτουργίας του κόμματος έως έξι μήνες, όπως και αποκλεισμός από δημόσιες παροχές, ενισχύσεις και επιδοτήσεις.

Η διάταξη αυτή «δείχνει» κατ' ευθείαν στη Χρυσή Αυγή και ήδη έχει προκαλέσει την αντίδρασή της. Πάντως, με τους συγκεκριμένους κανόνες που θα επιβληθούν δεν αποκλείεται να υπάρξει στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων Χρυσαυγιτών βουλευτών οι οποίοι επανειλημμένως έχουν παραβεί τους νόμους.

Ακόμη, θα τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών και χρηματική ποινή 5.000 - 20.000 ευρώ όποιος με πρόθεση, δημόσια παροτρύνει, προκαλεί ή διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή μίσος κατά προσώπου ή ομάδας προσώπων, με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το γενετήσιο προσανατολισμό, ή την ταυτότητα φύλου.

Επίσης, με τις ίδιες ποινές θα τιμωρείται και όποιος παροτρύνει, προκαλεί ή διεγείρει σε πράξεις φθοράς ή βλάβης πραγμάτων που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από τις παραπάνω ομάδες ή πρόσωπα, ενώ όποιος συμμετέχει σε οργάνωση ή σε ένωση προσώπων (π.χ. πολιτικά κόμματα) που επιδιώκει συστηματικά την τέλεση των παραπάνω πράξεων τιμωρείται με φυλάκιση έως δύο ετών.

Ίδιες ποινές προβλέπονται και για όποιον δημόσια εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία εγκλημάτων γενοκτονίας, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και εγκλημάτων πολέμου, όπως αυτά ορίζονται από το Καταστατικό του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου και του Διεθνούς Στρατοδικείου, καθώς και των εγκλημάτων του ναζισμού που στρέφονται κατά των προαναφερόμενων προσώπων, κατά τρόπο που μπορεί να διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή μίσος. Ωστόσο, τα παραπάνω εγκλήματα πρέπει να έχουν αναγνωριστεί με αμετάκλητη απόφαση ελληνικού ή διεθνούς δικαστηρίου. Σημειώνεται ότι στους παραβάτες των προαναφερόμενων πράξεων, εάν επιβληθεί φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους, θα επιβάλλεται και στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων από ένα έως πέντε χρόνια.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 16/05/2013 19:56:46

    ΦΑΗΛΟ ???

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 16/05/2013 20:50:00

      Ὄχι, ὁ ΡΟυπακιώτης εἶναι, ἁπλῶς κουρεύτηκε...

      • Σωτ Μητραλ avatar
        Σωτ Μητραλ @ Σωτ Μητραλ 16/05/2013 20:50:28

        (ἡ ἀφάνα Μπετόβεν ἦτο ὀλίγον πασσέ)

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Σωτ Μητραλ 16/05/2013 21:01:18

          Berlioz, θα έλεγα, μιας και πιάσαμε τους μουσουργούς (εγώ είμαι γαλλόφρων)...
          Αλλά η τωρινή κόμμωση του πηγαίνει καλύτερα, coupe εισαγγελέως Βισίνσκυ.... Αν αφήσει και μουστακάκι, θα είναι τέλειος!
          http://www.coverbrowser.com/image/time/1283-1.jpg

          • Σωτ Μητραλ avatar
            Σωτ Μητραλ @ ΒΙΣ 16/05/2013 21:38:36

            Καλὲ αὐτὸς εἶναι ὁ Βερέμης

  2. Kimon avatar
    Kimon 16/05/2013 20:14:56

    Ανθελληνικό και ρατσιστικό το νομοσχέδιο για τους Έλληνες. Σε περίπτωση αντίστασης από Έλληνα σε απόπειρα ληστείας από λαθρο, ο πρώτος θα πηγαίνει φυλακή, αφού ΜΚΟ, μεγαλοδικηγόροι και πρώην ρηγάδες και κνίτες εισαγγελείς θα τους εξοντώνουν αμείλικτα. Ο πλέον νοσηρός νους δεν θα μπορούσε να φαντασθεί ότι οι Έλληνες θα μετατρέποντο στους Εβραίους του μεσοπολέμου στην ίδια τους την χώρα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Kimon 17/05/2013 12:44:48

      Καλά τώρα ...

  3. Orgilos avatar
    Orgilos 16/05/2013 20:19:39

    Εγώ πάντως τρέφω ενδόμυχα την ελπίδα ότι αυτός ο νόμος-έκτρωμα δε θα μπορέσει να περάσει όσο κι αν πιέζει η Ε.Ε. Αν δε περάσει, ας ετοιμασθούμε για τραγελαφικές εικόνες. Θα γίνει του ρουφιάνου το κάγκελο. Πάντως να ξέρουν όλοι αυτοί οι επαγγελματίες «αντιρατσιστές» ότι δεν είμαστε αμερικανάκια και δεν πρόκειται να κερδίσουν τίποτα πραγματικά. Απλώς οι Έλληνες θα σιχαθούν περισσότερο όλον αυτόν τον εσμό των εθνομηδενιστών που λυμαίνονται τη χώρα και τη νομίζουν δικό τους φέουδο. Δεν αργεί η ώρα που θα καταρρεύσει αυτό το σαθρό οικοδόμημα...

  4. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 16/05/2013 20:27:11

    Συγχαρητήρια στη ΝΔ που θα ψηφίσει το ρατσιστικό νομοσχέδιο.

  5. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 16/05/2013 20:29:49

    Συγχαρητήρια στον κύριο Ρουπακιώτη και τη ΔΗΜΑΡ που με το 6,25% των εκλογών του Ιουνίου καταφέρνουν να επιβάλλουν τη γραμμή τους στο 29,66% της πλειοψηφίας... Πραγματικά, αν και στατιστικός, μένω έκπληκτος μπροστά στο φαινόμενο να υπερισχύει το μικρότερο στο μεγαλύτερο... Όσο για το Σαμαρά, μάλλον δε θα κάνω δεύτερη φορά το λάθος να του χαραμίσω την ψήφο μου...!

    Υ.Γ. Παρακαλώ όπως αναρτηθεί το παρόν. Ευχαριστώ!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 17/05/2013 12:45:18

      Σιγά μην ψήφισες εσύ τον Σαμαρά

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/05/2013 20:41:19

    Οταν πρεπει να παθεις εγκεφαλικο για να αποκτησεις εμφανιση ανδρος που θελει να διαχειριστει τα κοινα......

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 16/05/2013 22:12:32

      Δέ φταίει αὐτός Ρήνα,τόν ἀφήσανε νά τά διαχειρίζεται...

  7. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 16/05/2013 20:45:57

    Εγώ δηλ. που πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει ένα αντιρατσιστικό νομοσχέδιο (που να μη ποινικοποιεί φυσικά το λόγο αλλά τις πράξεις βίας και την προτροπή σε αυτή) και συγχρόνως υποστηρίζω την άμεση απέλαση των παράνομων λαθρομεταναστών και την με κάθε τρόπο παρεμπόδιση εισόδου τους στη χώρα, τι είμαι, συριζαίος, ακροδεξιός, νεοφιλελεύθερος, μπερδεμένος, απολίτιστος, πολιτισμένος, τι;

    • Aρχιμήδης avatar
      Aρχιμήδης @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 20:49:01

      Νεοφιλελεύθερος. Φαίνεσαι απο μακρυά...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 20:53:10

      Φυσιολογικός άνθρωπος ίσως;

    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
      ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 21:18:33

      Με λιγα λογια, αν καποιος Ελληνας μπλεξει σε καβγα με αλλοδαπο την εβαψε.

      • Scarface avatar
        Scarface @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 16/05/2013 21:29:29

        "Ρατσιστης, ρατσιστης", θα ακουγεται και θα τρεχουν οι προοδευτικοδικηγοροι.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 21:56:21

      Χαβιάρι ,ποιές απο τις "πράξεις βίας" δεν καλύπτονται ήδη απο τους υπάρχοντες νόμους?

      Κάποτε το Αντινιούς έγραφε για τα αυτογκόλ της κυβέρνησης και της ΝΔ... Δυστυχώς ,η κατάρα συνεχίζεται.

      Σε μια στιγμή που επιτέλους τα πράγματα φαίνονται να πηγαίνουν καλά ,πάμε πάλι να βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας!
      Γιατί?
      Για να μας πεί μπράβο η Ρεπούση και η Πλατεία Εξαρχείων?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 22:14:54

      Ἄν,λέω ἄν,γινόταν τό δεύτερο πού λές,δέν θά ὑπῆρχε ἀνάγκη γιά τό πρῶτο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ MAYRO XABIARI 17/05/2013 14:25:30

      Φυσιολογικός άνθρωπος. Στη πραγματικότητα υπάρχει ήδη νομοθετικό πλαίσιο για τα ρατσιστικά εγκλήματα. Απλά τώρα υπάρχει αποφάση της ΕΕ και έξωθεν πιέσεις να θεσπιστεί νόμος που ποινικοποιεί και την έκφραση ρατσιστικών . Ουσιαστικά δεν χρειάζεται νέος νόμος για να διωχθεί ποινικά κάποιος που προβαίνει σε ρατσιστικό έγκλημα. Αν για παράδειγμα ασκήσεις βιαιοπραγία σε αλλοδαπό και αποδειχθεί ότι τα κίνητρά σου είναι ρατσιστικά τότε αυτό θεωρείται και τώρα ως επιβαρυντικό από το αν βιαιοπράγησες επειδή μαλώσατε π.χ. για τη θέση πάρκινγκ.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 16/05/2013 20:51:48

    Για τον γενετήσιο προσανατολισμό τι εννοεί το νομοσχέδιο; Αφορά αποκλειστικά τους ομοφυλόφιλους ή μπορεί να αφορά και τους παιδεραστές, τους κτηνοβάτες, τους κοπρολάγνους και τους νεκρόφιλους; Γιατί απ'όλα έχει ο μπαχτσές... Επίσης: Τα ανέκδοτα για ξανθιές, Ποντίους, Κρητικούς και λοιπούς συμπαθητικούς πληθυσμούς θα επιτρέπονται; Η φυλάκιση, τα πρόστιμα και η στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων θα ισχύουν και για τους βουλευτές/πολίτες που δεν αναγνωρίζουν μικρασιατική καταστροφή, γενοκτονία Ποντίων και Αρμενίων, που δεν βλέπουν κάτι το κακό στις σφαγές του Στάλιν και λοιπών κομμουνιστών δημοκρατών κλπ κλπ; Αν ένας Νιγηριανός π.χ. πάει στο αστυνομικό τμήμα και με τα τσάτρα πάτρα ελληνικά του κατηγορήσει έναν της δημοτικής αστυνομίας για ρατσισμό (επειδή ο αστυνομικός έκανε την δουλειά του και κατάσχεσε τα μαϊμού cd), ο αστυνομικός αυτός θα χάσει αυτόματα την δουλειά του και θα μπει φυλακή/πληρώσει πρόστιμο/χάσει πολιτικά του δικαιώματα; Θα γίνει ο ΧΑΜΟΣ με τις ρατσιστικές μηνύσεις. Ειδικά τώρα που ο Δένδιας μοιράζει αφειδώς νομιμοποιήσεις στους αλλοδαπούς που καταγγέλλουν ρατσιστικές επιθέσεις (γνωστό, παλιό κόλπο...).

  9. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 16/05/2013 20:52:11

    Ἡ γνώμη μου εἶναι ὅτι [ΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΓΡΦ. 55/4 ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ], ἐνῷ [ΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΓΡΦ. 52/8 ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ], παράλληλα ὅμως πρέπει νὰ σκεφτοῦμε σοβαρὰ τὸ γεγονὸς ὅτι [ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΓΡΦ. 22/1 ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ].

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Σωτ Μητραλ 16/05/2013 22:13:53

      Τα είπες όλα! :)

  10. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 16/05/2013 20:53:15

    Πρὶν ψηφιστεῖ ἀπὸ τὴν Βουλὴ τελεσιδίκως τὸ νομοσχέδιο, θὰ ἤθελα νὰ παρατηρήσω γιὰ τελευταῖα νόμιμη φορὰ ὅτι ἡ Ἑλλάδα ἔχει πρόβλημα ἀπὸ τὴν ἄμετρη λαθρομετανάστευση...

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Σωτ Μητραλ 16/05/2013 21:01:39

      Καλό το χιούμορ, αλλά προφανώς δεν είναι αντιρατσιστικό αυτό το σχόλιο, εκτός κι αν έχουμε χάσει επαφή με την έννοια των λέξεων.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 21:05:52

        Εσύ κοιμήσου τον ύπνο της πολιτικής ορθότητας, σαν το βατραχάκι που έβραζε σιγά-σιγά μέσα στην κατσαρόλα. Καλό βράσιμο σου εύχομαι...

      • Σωτ Μητραλ avatar
        Σωτ Μητραλ @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 21:06:15

        Καινοτομία! Τώρα μὲ τὸ νέο νομοσχέδιο, ἡ ἀπώλεια ἐπαφῆς τῆς ἑκάστοτε (;) πολιτικῆς ἡγεσίας μὲ τὴν ἔννοια τῶν λέξεων μπορεῖ νὰ ἐπιφέρει νομικὲς κυρώσεις γιὰ τοὺς πολίτες...

        • tak avatar
          tak @ Σωτ Μητραλ 17/05/2013 09:22:30

          Σωτήρη, ο παππούς μου έλεγε πως όταν το μυρμήγκι θέλει να χαθεί, βγάζει φτερά!
          Χανόμαστε Σωτήρη!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σωτ Μητραλ 16/05/2013 21:05:02

      Εννοια σου, να ψηφιστεί και θα σε συγυρίσω εγώ....
      Αλλά πολλοί εδώ μέσα έχουμε πει διάφορα "ρατσιστικά", πρώτος εγώ, και βλέπω τον Ρουπακιώτη-Βισίνσκυ να ψάχνει τα αρχεία του Αντινεους και να μας χτυπάει κάποιος την πόρτα νυχτιάτικα, που δεν θα είναι ο γαλατάς, ούτε για τα χαλιά, αλλά ο νέος "χωροφύλακας συνειδήσεως" και από κάτω η κλούβα. Το νέο Αρχιπέλαγος Γκουλάγκ ετοιμάζεται εν μέση Ευρώπη του 21ου αιώνα...Πόσο προφητικός ήταν ο άγιος Νικόλαος Βελιμίροβιτς...

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/05/2013 20:57:21

    Ο κόκκινος φασισμός της "πολιτικής ορθότητας", ο κομμουνισμός του 21ου αιώνα είναι πλέον εδώ. Δια χειρός ενός κομμουνιστικού ζώντος απολιθώματος, άξιου διαδόχου του εισαγγελέα Βισίνσκυ, και επί πρωθυπουργίας ενός δεξιού και πατριώτη πρωθυπουργού. Θα στοιχήσει πολύ ακριβά στον Σαμαρά αυτή η ιστορία και το λέω με λύπη μου. Και προβλέπονται τρελές κονόμες για Κούρτοβικ και Σία....
    Δεν είναι μόνο οι δεξιοί, αλλά και άνθρωποι που ανήκουν στον κεντροαριστερό πατριωτικό χώρο που θα δυσαρεστηθούν σφόδρα.
    Θέλω να ρωτήσω κάτι τον οποιοδήποτε νουνεχή άνθρωπο, χριστιανό ή μη:
    Το νεοκομμουνιστικό νομοσχέδιο προβλέπει ποινές για όποιον καταστρέφει ή βανδαλίζει αντικείμενα ή χώρους που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από κάποια θρησκευτική ομάδα. Το ορθόδοξο εκκλησάκι των Αγίων Αναργύρων στη Σόλωνος, δίπλα στη Νομική, βανδαλίζεται καθημερινά με υβριστικά και άλλα συνθήματα ομοϊδεατών του κ. Ρουπακιώτη, της κ. Κούρτοβικ και των λοιπών του εσμού. Το βάφουν κάθε τρεις και λίγο και την άλλη μέρα οι τοίχοι είναι και πάλι βανδαλισμένοι. Το ίδιο έχουν βανδαλιστεί με υβριστικά συνθήματα και άλλες ορθόδοξες εκκλησίες της Αθήνας (είδα πρόσφατα αντιχριστιανικό σύνθημα στον Άγιο Παντελεήμονα Ιλισσού). Θα διωχθούν οι βάνδαλοι, εάν συλληφθούν, με βάση τον νέο αντιρατσιστικό νόμο ή όχι;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΒΙΣ 16/05/2013 21:47:03

      Όχι. Και η όποια δικαστική προσπάθεια των χριστιανών που θα διαμαρτυρηθούν για τους βανδαλισμούς θα θεωρηθεί φασιστική και ναζιστική! (και λίγα είπες όργουελ, που να φανταζόσουν...).

  12. Scarface avatar
    Scarface 16/05/2013 21:26:18

    Τολμηστε τωρα να πειτε οχι στον πακιστανο στα φαναρια και θα σας πω εγω, παλιορατσιστες.
    Παντως χαιρομαι που επιτελους καταλαβαμε οτι στην ελλαδα δεν αποτελουν προβλημα η ανεργια, τα συσιτια, η λαθρομεταναστευση, η εγκληματικοτητα, η υφεση, οι αυτοκτονιες, η κλοπη των ομολογιουχων και των ασφαλιστικων εισφορων κτλ αλλα ο υπερμετρος ρατσισμος των ξενοφοβων ελληνων που δε δεχονται να μπολιαστουν απο τα στιφη των ταλιμπανοεισβολεων που κατακλυζουν την ελλαδα με τη συνδρομη του τουρκικου βαθεως κρατους και τις ευχες των συνεταιρων μας ευρωπαιων.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Scarface 17/05/2013 00:21:06

      Πάντως στά φανάρια ἐγῶ θά βγάλω τό ἄχτι μου μέ τά πάκιμπόις!
      Θά τούς ἀφήνω νά μοῦ καθαρίζουν τό παμπρίζ,ἀλλά γιά νά τούς πληρώνω θά τούς ζητάω ἀπόδειξη,ἀλλιῶς νονό δέν ἔχει..

      • tak avatar
        tak @ Κυθήριος 17/05/2013 09:25:05

        Θα σου σπάνε φίλε μου το αμάξι, θα τους πλακώνεις και ... τσουπ, στις φυλακές Ιωαννίνων ο Κυθήριος! (Τουλάχιστον θα έχεις εμένα να σε βλέπω...)

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ tak 17/05/2013 14:24:39

          Εὐκαιρία νά ξαναεπισκεφτῶ τά Γιάννενα φίλε Τάσο!

  13. Zugzwang avatar
    Zugzwang 16/05/2013 21:37:59

    "Ίδιες ποινές προβλέπονται και για όποιον δημόσια εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία εγκλημάτων γενοκτονίας, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και εγκλημάτων πολέμου, όπως αυτά ορίζονται από το Καταστατικό του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου και του Διεθνούς Στρατοδικείου, καθώς και των εγκλημάτων του ναζισμού που στρέφονται κατά των προαναφερόμενων προσώπων, κατά τρόπο που μπορεί να διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή μίσος. Ωστόσο, τα παραπάνω εγκλήματα πρέπει να έχουν αναγνωριστεί με αμετάκλητη απόφαση ελληνικού ή διεθνούς δικαστηρίου. Σημειώνεται ότι στους παραβάτες των προαναφερόμενων πράξεων, εάν επιβληθεί φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους, θα επιβάλλεται και στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων από ένα έως πέντε χρόνια."

    Αν δεν κανω λαθος, η γενοκτονια των Ποντιων δεν εχει αναγνωρισθει με "αμετακλητη αποφαση ελληνικου η ξενου δικαστηριου". Εχει αναγνωρισθει απο την Βουλη των Ελληνων και απο την Αυστραλια. Επομενως, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, ΔΕΝ τιμωρειται οποιος αρνειται η ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΕΙ την γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου...
    Τι λενε οι Ποντιοι γι'αυτο;

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 16/05/2013 21:42:27

    Τὸ πρόγραμμα ΞΕΝΙΟΣ ΖΕΥΣ ἀλλάζει στόχευση, ἀπὸ σήμερα θὰ ψάχνει τοὺς Ἕλληνες πολίτες γιὰ πιστοποιητικὰ πολιτικῆς ὀρθότητας. Ὅσοι βρεθοῦν χωρὶς χαρτιὰ θὰ χάνουν τὰ πολιτικά τους δικαιώματα.

    • tak avatar
      tak @ Σωτ Μητραλ 17/05/2013 09:27:58

      Σωτήρη μου, δεν τα γράφεις και ... Κινέζικα (στα ... Καντονέζικα καλύτερα), μήπως τα ... καταλάβει;

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Σωτ Μητραλ 17/05/2013 16:51:17

      Η ΔΗΜΑΡ καβάλησε την κυβέρνηση, αλλά δεν έχει και πολλά να χάσει. Η ΝΔ θα πάθει όλη την ζημιά. Άσε να δικάσουνε κανένα για ρατσιστική βία και θα δούμε τι έχει να γίνει.

      Σε τρακάρει με το ανασφάλιστο αυτοκίνητό "του" Πακιστανός, συγχύζεσαι και του χώνεις καμιά, θα σε τραβάνε και επειδή των πλάκωσες και για ρατσιστική βία. Θα γίνει ό,τι και με τον διαβόητο νόμο 4000/58, που τον "ξεχείλωσαν" και δίκαζαν για μια δεκαετία τουλάχιστον οτιδήποτε μ' αυτόν.

  15. ΣΠΙΘΑΣ avatar
    ΣΠΙΘΑΣ 16/05/2013 21:43:50

    Δεν έχει πάτο τελικώς αυτή η κατρακύλα αυτής της κοινωνίας.
    Ζήτω λοιπόν το νέο νομοσχέδιο ενάντια στους βρωμιάρηδες ρατσιστές.

  16. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 16/05/2013 21:44:10

    Όταν λείπει η γάτα (ΑΣ), χορεύουν τα ποντίκια? Πρέπει να βρει έναν σωσία για φόβητρο.
    Σαν να δουρο-φέρνει ο Ρουπακ ή μου φαίνεται?

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Θόδωρος 17.06.2012 17/05/2013 16:55:58

      Ἐνῷ ἅμα γυρίσει, θὰ βγάλει τὸ μαστίγιο «γάτα μὲ τὶς ἐννιὰ οὐρὲς» (καὶ μὲ τὴ μιά σου κόρη...) Τὰ θέλετε καὶ τὰ λέτε ἢ σᾶς ξεφεύγουν;;;

      • Σωτ Μητραλ avatar
        Σωτ Μητραλ @ Σωτ Μητραλ 17/05/2013 16:56:24

        Τί εἶναι οἱ ὑπουργοί, αὐτόνομα κρατίδια ἢ αὐτοκέφαλες ἐκκλησίες; (ἀνεγκέφαλες, ἴσως...)

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Σωτ Μητραλ 17/05/2013 17:56:12

          Πρέπει νά τούς ἀναβαθμίσει σέ Πατριαρχεῖα μᾶλλον...

  17. karasumi avatar
    karasumi 16/05/2013 21:46:27

    Για κοίτα πόσοι θίχτηκαν εδώ μέσα...

  18. ΣΠΙΘΑΣ avatar
    ΣΠΙΘΑΣ 16/05/2013 21:46:54

    Το νομοσχέδιο θα προβλέπει τιμωρίες σε όσους βρίζουν τους ρατσιστές και θα θέλουν να τους στείλουν στο "πυρ το εξώτερον";

  19. Zugzwang avatar
    Zugzwang 16/05/2013 21:48:27

    "Ακόμη, θα τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών και χρηματική ποινή 5.000 – 20.000 ευρώ όποιος με πρόθεση, δημόσια παροτρύνει, προκαλεί ή διεγείρει σε βιαιοπραγίες ή μίσος κατά προσώπου ή ομάδας προσώπων, με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το γενετήσιο προσανατολισμό, ή την ταυτότητα φύλου."

    Αφου ο νομος απαγορευει τις διακρισεις λογω γεννετησιου προσανατολισμου και φυλλου, γιατι αφηνει απ εξω τις διακρισεις λογω ηλικιας;

    • tak avatar
      tak @ Zugzwang 17/05/2013 09:30:38

      Σε βάρος της φυλής των Ελλήνων επιτρέπονται οι ασχήμιες του Μαυραγάνη, του Θεοχάρη, του Δένδια και του Ρουπακιώτη, καθώς και κάθε άλλου, που δεν είναι ιθαγενής;

  20. Διογένης avatar
    Διογένης 16/05/2013 21:50:16

    Η ποινικοποίηση της γνώμης - είχε να εμφανιστεί στην Ελλάδα από πριν την μεταπολίτευση - θα έχει τις ακριβώς αντίθετες συνέπειες. Η ποινικοποιημένη γνώμη θα γίνει αντικείμενο παράνομης - άρα, ελκυστικές για την νεολαία δράσης - και, προτού να το καταλάβουν καλά-καλά οι εμπνευστές του νομοσχεδίου, μια πλειοψηφία των Ελλήνων θα βρεθεί φορέας "ρατσιστικών" ή, ακόμη χειρότερα, ρατιστικών αντιλήψεων.

    Κάποια στιγμή είχε βγει στην Ελλάδα ένας νόμος κατά του καπνίσματος. Ήταν το 2009, αν δεν κάνω λάθος. Χώριζε τα καταστήματα - ανάλογα με την επιλογή τους - σε αυτά που επιτρεπόταν και σε αυτά που δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα. Μετά βγήκε ένας άλλος νόμος που απαγόρευσε παντού το κάπνισμα. Αποτέλεσμα; "Επιτρέπεται" τώρα πια παντού το κάπνισμα. Κάτι τέτοιο θα συμβεί και με τον λεγόμενο "αντιρατσιστικό" νόμο. Ίσως τελικά οι εμπνευστές του να δρουν (συνειδητά;) υπέρ των αληθινών ρατσιστών.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Διογένης 17/05/2013 18:32:57

      Αυτός ο νεοελληνικός παραβατισμός (ή αντινομισμός) μου θυμίζει τους φανατικούς ισλαμιστές που ετεροπροσδιορίζονται και βλέπουν τον εαυτό τους σαν "αρνητικό είδωλο της Δύσης".
      Φαίνεται παντού: Απο το κάπνισμα (δηλαδή την καταπίεση εις βάρος των μη καπνιστών), μέχρι το πώς οδηγεί και παρκάρει μια μερίδα συμπολιτών μας, απο τα σκουπίδια τα πεταμένα σε ρέμματα, την απασχόληση ανασφάλιστων εργαζομένων απο τους Έλληνες αστούς, μέχρι την φοροροκλοπή, το "δεν πληρώνω" του "Καγιενάκια", το μανιασμένο κέρατο στην σύζυγο που γίνεται τάρανδος απο τον "Μεσογειακό" σύζυγο....
      Ε όχι και αρετή ο αντινομισμός του καταφερτζή...

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/05/2013 21:56:33

    Το έκτρωμα που αποκαλείται "νομοσχέδιο" έχει αποκλειστικό στόχο και σκοπό την τρομοκράτηση και φίμωση του γηγενούς ελληνικού λαού ώστε να μην διαμαρτύρονται ούτε φραστικά ή σχολιαστικά για
    - την λαθρομεταναστευτική εισβολή,
    - τις αμέτρητες δολοφονικές επιθέσεις αλλοδαπών,
    - την εξ αυτών εγκαθίδρυση κλίματος διάχυτου φόβου και
    - την για πρώτη φορά στην ιστορία εθνολογική αλλοίωση του ελληνικού χώρου σε τέτοια κλίμακα.

    Με λίγα λόγια, για να μην διαμαρτύρονται που τους κλέβουν την πατρίδα.

    Μόνο στο Κοσσυφοπέδιο, την όμορφη επαρχία των κοτσύφων, κοιτίδα βαλκανικής ορθοδοξίας, που μετονομάστηκε από τους εισβολείς σε κακόηχο μογγολογενές "Κόσοβο", έγινε μετά την ανθρωποσφαγή της Μάχης του 1389, που "άδειασε" τον τόπο από πληθυσμό, τέτοια ιστορικά καθοριστική μετακίνηση αλλότριων και αλλόθρησκων φύλων. Τα αποτελέσματα γνωστά.

    Βεβαίως υπάρχει και η εθνολογική αλλοίωση που υπέστη ο Ελληνισμός της Κύπρου από την Εισβολή, κατοχή και την μεταφορά εκατοντάδων χιλιάδων Τούρκων εποίκων. Ελπίζω η αναφορά στο γεγονός να μην τιμωρείται από το προς ψήφιση κοινοβουλευτικό πραξικόπημα.

    Ευχαριστώ τον πρωθυπουργό που ξεκαθάρισε το πολιτικό σκηνικό.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Προφήτης 17/05/2013 16:18:57

      Αγαπητέ Προφήτη, επειδή γνωρίζω (όχι τέλεια) την Σερβοκροατική γλώσσα, ολίγα γλωσσολογικά και ορνιθολογικά..:
      Το Κοσσυφοπέδιο λέγεται Κόσοβο στα Σερβοκροατικά. Και φυσικά, η γλώσσα αυτή είναι σλαβική, ινδοευρωπαικής προέλευσης, αδελφή της Ελληνικής, καμμία σχέση με μη ευρωπαικές γλώσσες.
      "Τσέρνι Κός" (црни кос), στα Σερβικά καταλέξη "μαύρος κότσυφας", είναι το πουλί αυτό με την θρηνητική σφυριχτή φωνή.
      Στα (επίσης ινδοευρωπαικά) Αλβανικά, το Κοσσυφοπέδιο το ονομάζουν "Κόσοβα". Οι Αλβανοί έχουν δανεισθεί με ελαφρά μεταβολή το όνομα της περιοχής από τους μεσαιωνικούς Σέρβους.
      Οι Τούρκοι πάλι, στη συνέχεια, χρησιμοποίησαν ως δανεικό αυτούσιο το Αλβανικό (δηλαδή Σερβικό) όνομα και αποκαλούν την περιοχή Kosova.
      Οι Αλβανοί, ως συγγενείς ινδοευρωπαίοι, ονομάζουν το πουλί κότσυφας Mέλενιε (mëllenjë) - μάλλον συγγενικό με το Ελληνικό "μέλας, μέλαινα", που πέρασε μέσω της Μολοσσικής διαλέκτου στα ιλυρρικά και πρωτοαλβανικά ("μέλανια"). Merula στα Λατινικά, Merlo στα Ιταλικά, εξ' ού και Αγγλικά merle κτλ. Καμμιά φορά αποκαλείται στα Αλβανικά "Tσέριε" (συμμετρικο δάνειο απο το Σλαβικό τσέρνο = μαύρο).
      Οι Τούρκοι αντίθετα, ονομάζουν τον κότσυφα "Kαραταούκ" (karatavuk = "μαύρη κόττα"). Καμμία απολύτως σχέση, ούτε με την Σερβική ούτε την Αλβανική ονομασία.
      Έτσι, για την Τουρκική και Αλβανική γλώσσα έχει σπάσει η άμεση νοηματική σχέση του (πρώιμου μεσαιωνικού) "Πεδίου των Κοσσύφων" με το πουλί Kότσυφας, η κοινή για Σερβους και Έλληνες.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Προφήτης 17/05/2013 17:12:14

      Και ολίγον πανέμορφο Βαλκανικόν ρόκ, αφιερωμένο στον Προφήτη:
      "Κόσοβκα ντιεβόικα" = το κορίτσι από το Κόσοβο, 1984
      Του παν-Γιουγκοσλαβικού ρόκ σούπερ-συγκροτήματος Bijelo Dugme (Μπίελο Ντούγκμε = Άσπρο Κουμπί), με έδρα το Σεράγεβο, ψυχή του οποίου ήταν ο γνωστός μας Γκόραν Μπρέγοβιτς. ¨Ολα τα μετέπειτα γνωστά κινηματογραφικά του, στηρίζονται στη μουσική που συνέθετε τότε.
      http://www.youtube.com/watch?v=2JeBvCqLLeo

      Σύμφωνα με τον θρύλο και τα έπη του "Κύκλου του Κοσσυφοπεδίου", το 1389 μετά την Μάχη του Κοσσυφοπεδίου την μοιραία ημέρα του Αγίου Βίτου (Vidovdan 15 Ιουνίου, η ημέρα των δολοφονιώνστο Σεράγεβο 1914), μια όμορφη κόρη ψάχνει το πεδίο της μάχης για να βρεί τον αγαπημένο της, τριγυρνά και δίνει λίγο νερό σε πληγωμένους πολεμιστές. Ένας ετοιμοθάνατος την πληροφορεί ότι ο δικός της σκοτώθηκε. Το ποίημα τελειώνει έτσι:
      "Ώ δύστυχη ! Κακή ήταν η μοίρα σου!
      Πως εγώ, μια δύστυχη, πώς να κατάφερνα να έχω ένα καταπράσινο πεύκο;".
      Αφού και τα πράσινα πεύκα θα μαραθούν".

      Στην Μάχη του Κοσσυφοπεδίου και οι 2 αντίπαλοι αρχηγοί σκοτώθηκαν, ο αρχηγός των Σέρβων Πρίγκηπας Λάζαρος Χρεμπελιάνοβιτς και ο Οθωμανός Σουλτάνος Μουράτ Ι. Αλλά οι πιό πολυάριθμοι Οθωμανοί νίκησαν τον Σερβικό στρατό, τον ενισχυμένο με συμμάχους που είχε στείλει ο Βόσνιος βασιλιάς Τβέρκο Κοτρόμανιτς και με Κροάτες ιππότες. Η μάχη αυτή έφερε το τέλος του ανεξάρτητου μεσαιωνικού Σερβικού βασιλείου, σε μερικές δεκαετίες και του Βοσνιακού. Η Κροατία, ήδη υπό την κυριαρχία των Ούγγρων, βρέθηκε και αυτή μπρσατά την Οθωμανική απειλή.

  22. Zugzwang avatar
    Zugzwang 16/05/2013 22:09:59

    Αν δεν κανω λαθος, κανενα ελληνικο η διεθνες δικαστηριο δεν εχει καταδικασει για γενοκτονια τα οσα ειχαν συμβει στην Σοβιετικη Ενωση. Επομενως, το ΚΚΕ και οι υπολοιποι μπορουν να εκθειαζουν τον Σταλιν και την ΕΣΣΔ.
    Συμφωνουν με το νομοσχεδιο οι βουλευτες της ΝΔ;
    Εξαιρουνται απο αυτο οι γενοκτονιες κατα των Ελληνων, τα γεγονοτα της ΕΣΣΔ και ο Σταλιν...

  23. Tsol avatar
    Tsol 16/05/2013 22:29:26

    Άμα πάει η χρυσή αυγή 20% θα είναι 1,5 εκατομμύριο έλληνες ναζιστές δηλαδή??? Προβλέπει το νομοσχέδιο τιμωρία σε όποιον επικαλεστεί ρατσιστική συμπεριφορά χωρίς αυτή να υπάρχει???

  24. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 16/05/2013 22:44:59

    Το νομοσχέδιο χτυπάει το φασισμό (ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ,ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ)
    Δεν θα μπορούν να υπάρχουν αυτονομιστικές τάσεις,Αλβανικά και τούρκικα κόμματα και ταυτόχρονα δράσεις ΜΚΟ εξωθεσμικές (συστήματα soros)
    Οι διεθνιστές του ΣΥΡΙΖΑ και των Πανεπιστιμίων θα συμμαζευτούν (Ρεπούση,Λιάκος,κ.α)

    Το νομοσχέδιο παραταύτα κρύβει και παγίδες Νεοταξίτικες,εξωθεσμικές και αντίθετες με το σύνταγμα

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 16/05/2013 23:55:03

      Είμαι σίγουρος ότι ο νόμος αυτός δεν θα ισχύσει για ΚΚΕ και Ρεπούσηδες...

  25. BEN avatar
    BEN 16/05/2013 23:03:09

    Εύγε. Πως το είπατε, του δημοκρατικού τόξου;

  26. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 16/05/2013 23:31:42

    Ελλάς Ελλήνων Ισλαμιστών

  27. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 16/05/2013 23:41:48

    Πολλά τα προβληματικά σημεία του νομοσχεδίου. Στέκομαι σε ένα:
    "...όποιος συμμετέχει σε οργάνωση ή ένωση προσώπων (π.χ. πολιτικά κόμματα) που επιδιώκει συστηματικά την τέλεση των παραπάνω πράξεων [προηγουμένως αναφέρονται οι πράξεις αυτές] τιμωρείται με φυλάκιση έως δύο ετών ...".
    Ευθεία αντίθεση στη διάταξη του άρθρου 29 Σ., περί ελευθερίας συμμετοχής σε πολιτικά κόμματα.

    Κι εγώ βδελύσσομαι την ΧΑ, αλλά με τα παραπάνω, δυστυχώς, απλώς αρχίζουμε να τη μιμούμαστε ...

  28. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 16/05/2013 23:59:33

    Κάποιος υποπτεύομαι πως θα ζητήσει ονομαστική ψηφοφορία για το νομοσχέδιο και τότε θα μάθει η κοινωνία ποιοί αντιπρόσωποί της επιθυμούν αστυνομία σκέψης και προληπτική (που είναι και επίκαιρη) απαγόρευση ομιλίας, γραφής, ή πολιτικής δράσης. Είναι λίαν ολισθηρός αυτός ο κατήφορος (στον οποίο οδηγεί προφανώς ο τρόμος απέναντι στη Χ.Α.)...

  29. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 17/05/2013 00:06:44

    Η Ελλάς μπορεί κάλλιστα εκτός από ελλήνων χριστιανών να είναι και ελλήνων εβραίων (Θεσ/νίκη, Κέρκυρα), ελλήνων μωαμεθανών (Θράκη), απίστων, άθεων, αιρετικών. Η ανεξιθρησκεία (έλασσον) και η ελευθερία σκέψης και άποψης (μείζον) είναι απολύτως συμβατά με την Ελλάδα, Ελλήνων (και προϋπήρχε των Χριστιανών).

    • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
      ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ @ Αντίθεσις 17/05/2013 00:55:50

      Δεν διαφωνω με την ανεξιθρησκια, ωστοσο, οι ισλαμιστες δε φημιζονται για την ανεκτικοτητα τους απεναντι σε αλλες θρησκειες και Δογματα και το μεγαλυτερο μερος του λαθρομεταναστευτικου κυματος είναι πιστοι οπαδοι του Ισλαμ.

      • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
        ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ @ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 17/05/2013 00:56:51

        ανεξιθρησκεια

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Αντίθεσις 17/05/2013 09:21:22

      Δεν προϋπήρχε και τόσο των Χριστιανών, διότι ο μέγιστος των φιλοσόφων Σωκράτης π.χ. καταδικάστηκε στην δημοκρατική Αθήνα λόγω ασέβειας προς τις τότε λατρευόμενες θεότητες. Ο Αναξαγόρας επίσης - ο Περικλής τον έδιωξε κρυφά από την πόλη για να μην έχει πρώτος αυτός την τύχη που επιφυλάχθηκε αργότερα στον Σωκράτη.

      Οι μωαμεθανοί σας δεν νομίζω να αισθάνονται και τόσο Έλληνες, οι δε Εβραιοι καλό θα ήταν να τους ρωτήσετε, εάν σε έναν πόλεμο Ελλάδας-Ισραήλ, εάν θα ήταν με την Ελλάδα ή με το Ισραήλ.

      Όσο και να διαστρεβλώνετε την ιστορία και την πραγματικότητα, πυρήνας του σημερινού ελληνικού έθνους είναι οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί. Οι υπόλοιποι προσκολλήθηκαν γύρω-γύρω και ποτέ δεν είχαν ούτε θα έχουν την ίδια αφοσίωση στην σύγχρονη ελληνικότητα, όσο οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ Διογένης 17/05/2013 14:21:15

        Ίσως δεν ήταν σαφές στο σχόλιό μου, αλλά για την Ελλάδα εννοούσα ότι προϋπήρχε, όχι για τις σχετικά σύγχρονες απόψεις περί ελευθερίας σκέψης και ανεξιθρησκείας. Όσο για την αφοσίωση στην ελληνικότητα των ελλήνων πολιτών (με ποιο άραγε όργανο μετράται) αναλόγως της θρησκείας των, ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του. Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ Αντίθεσις 17/05/2013 18:53:58

          Με την συνείδηση του καθενός μετράται. Η συνείδηση του καθενός γνωρίζει πόσο προσκολλημένη είναι στην ελληνικότητα ή όχι. Και η συνείδηση αυτή εξωτερικεύεται με διάφορες ευκαιρίες. Γιατί είναι κακό να μην είναι τόσο αφοσιωμένοι στην ελληνικότητα, εάν η συνείδηση κάποιων Ελλήνων υπηκόων τους φέρνει πιο κοντά (ή τους καθιστά μέλη) άλλων εθνών; Δεν είναι κακό. Είναι μια πραγματικότητα. Είναι κακό να μην αισθάνεσαι Έλληνας; Δεν είναι πάνω από 15 εκατομμύρια οι άνθρωποι στον πλανήτη που αισθάνονται Έλληνες. Με την λογική σας, τους άλλους θα έπρεπε να τους θεωρούμε κατώτερους.

      • ένδον avatar
        ένδον @ Διογένης 17/05/2013 14:36:49

        Αν ο δικαστής έχει την ελευθερία να ορίζει ποια λόγια (προσοχή λόγια, όχι έργα) είναι ρατσισμός ή συνιστούν προτροπή σε ρατσιστική δράση, το παιγνίδι χάθηκε. Υπό τις κατάλληλες συνθήκες (π.χ. επικράτηση επαναστατικής ή ακροαριστερής ή ακροδεξιάς ή χουντικής κυβέρνησης) θα αλλάζει και η έννοια του αδικήματος. Και θα επιλέγονται οι κατάλληλοι κάθε φορά διαφορετικοί στόχοι τού ίδιου ακριβώς νόμου...

        Μην το ψάχνετε φίλοι, το παιγνίδι είναι στημένο. Με σημαδεμένη τράπουλα ποτέ δεν κερδίζεις.

        Όταν ο Βενιζέλος δίνει 800+ εκατομμύρια ευρώ στην Proton ως "συστημική" τράπεζα (και το "συστημική" το ορίζει ο ίδιος), όταν η παρούσα κυβέρνηση επιστρατεύει ναυτεργάτες που απεργούν απέναντι σε ιδιώτη αφεντικό επειδή είναι απλήρωτοι για λόγους "έκτακτης" ανάγκης (και το "έκτακτη" το ορίζει η ίδια), όταν βαφτίζουν το ψάρι κρέας για να περάσουνε πράξεις νομοθετικού περιεχομένου για την πληρωμή φίλων μεγαλοκατασκευαστών γράφοντας το σύνταγμα στις σόλες τους, μην περιμένετε να ληφθούν υπόψιν οι δημοκρατικές ή εθνικές σας ευαισθησίες.

  30. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 17/05/2013 00:10:13

    Για να συνεννοηθούμε κάπως: "του δημοκρατικού τόξου" αποκαλούνται αυτοί που διατάσσουν προληπτική επιστράτευση εργαζομένων χωρίς ημερομηνία λήξης;

  31. sos avatar
    sos 17/05/2013 00:23:12

    Είναι η δεξιά στροφή που λέγαμε. Και πού να μην ήταν κιόλας.

    Ας είναι. Την οικονομία τη βάζω σε δεύτερη μοίρα μπροστά στην επιβίωση του Έθνους.

    Κάνατε την επιλογή σας. Θα κάνουμε και εμείς τη δική μας.

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ sos 17/05/2013 10:48:33

      ->". Την οικονομία τη βάζω σε δεύτερη μοίρα μπροστά στην επιβίωση του Έθνους. Κάνατε την επιλογή σας. Θα κάνουμε και εμείς τη δική μας."

      Ακριβώς αυτό. Δεν γίνετε ο Έλληνας να γίνει Ξένος στην Χωρα του. Ο Ξένος αν του αρέσει να συμμορφωθεί με τους Ελληνικούς Νομους. Αλλιώς έξω, όπως σε όλα τα σοβαρά Κράτη! Για τους Λαθραίους δεν μιλάω καθόλου. Απέλαση τώρα!

  32. Τεμπέλης καθηγητής avatar
    Τεμπέλης καθηγητής 17/05/2013 00:35:03

    Παιδιά, ξεχάσαμε το κυριότερο: οι τεμπέληδες καθηγητές φταίνε για όλα... Αυτοί οι άθλιοι είναι που θα σηκώσουν το χεράκι των βουλευτών στην ψήφιση του νομοσχεδίου. Προληπτική επιστράτευση ΤΩΡΑ!

  33. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 17/05/2013 01:27:39

    Θα έπρεπε να ντρέπονται και μόνον που φέρνουν για συζήτηση ένα τέτοιο νομοσχέδιο που στρέφεται ευθέως ενάντια στους Έλληνες.Σε οιαδήποτε διαμάχη μεταξύ ξένων και Ελλήνων ,ο ξένος θα επικαλείται ρατσισμό και θα αθωώνεται ενώ ο Έλληνας θα πληρώνει και θα χάνει και τα πολιτικά του δικαιώματα!Και μην πείτε ότι αυτά δεν γίνονται διότι οι καλοθελητές των Εξαρχείων και του ΣΥΡΙΖΑ θα δασκαλέψουν τους ξένους καταλλήλως (κι οι ειδήσεις αυτές κυκλοφορούν μεταξύ των ξένων τάχιστα).
    Ξένοι λοιπόν μέσα στην ίδια μας τη χώρα!Αντίο για πάντα Ν.Δ αν ψηφισθεί το έκτρωμα αυτό!Ξέρετε φυσικά πού θα ρίχνω από δω και πέρα την ψήφο μου...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Δον Κιχώτης 17/05/2013 10:16:26

      Δυστυχώς ,αυτό εξυπακούεται. Υπάρχουν όρια σε αυτά που μπορούμε να ανεχθούμε. Κι'ας ψηφίζω ΝΔ απο το 1974. Και ας έχω φάει ξύλο απο αριστερούς σαν νεολαίος της ΕΡΕ ακόμα παλιότερα!

      Το έχω ξαναγράψει: Ελπίζαμε στη ΝΔ του Φαήλου ,όχι στη ΝΔ του Πάκη!

  34. Jiannis avatar
    Jiannis 17/05/2013 02:07:04

    Και από εμενα ένα αντίο ΝΔ αν ψηφιστεί το έκτρωμα.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Jiannis 17/05/2013 07:38:53

      Τα ίδια κι εγώ .

      • tak avatar
        tak @ Θησειώτης 17/05/2013 09:37:40

        Να πω το ίδιο; Πονάει η ψυχή μου... Αλλά τι να πω στους φίλους μου;

    • WY avatar
      WY @ Jiannis 17/05/2013 13:28:59

      Ένα μικρό βήμα πρίν τό μεγάλο άλμα διά νά περάσω τήν είσοδον τών γραφείων τής Χ.Α καί ν΄ ανέβω στόν 2ον όροφον!!
      Νά κάνω καί μία (αυτονόητη)**μαντεψιά**.
      Εάν τελικά ψηφισθή αυτό τό νομοθετικό **Άντεθνικό-ΑνθΕλληνικό έκτρωμα Ρουπακιώτη** κι από τούς τής Ν.Δ.,τότε τά εκλογικά ποσοστά της ,στίς όποιες εκλογές,δέν θά υπερβούν τό 10%!!!!
      Έλεος πιά!!!
      Έλεος!!!

  35. Σπορέας avatar
    Σπορέας 17/05/2013 11:37:29

    Ήταν το 2007 ή 2008 (αυτοί που έχουν καλλίτερη μνήμη ας με διορθώσουν ) όταν ο Πλεύρης (πατήρ) στάλθηκε στο δικαστήριο από το ΚΙΣ για το βιβλίο του " Οι Εβραίοι " με τον τότε "αντιρατσιστικό" νόμο.
    Και ο Πλεύρης δικάστηκε.
    Σηκώσαμε τούς ώμους τότε αδιάφοροι.
    Καλά να πάθει, είπαμε, αυτός είναι ρατσιστής, είναι φασίστας, είναι χουντικός.
    Την ελευθερία του λόγου την ξεχάσαμε.
    Το ότι το 1956 ο Καραμαλής κατάργησε τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων το ξεχάσαμε.
    Το ότι το 1974 ο Καραμαλής νομιμοποίησε το ΚΚΕ το ξεχάσαμε.
    Εκείνη την παλιά κουβέντα "... δεν συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα χύσω και το αίμα μου για να έχεις το δικαίωμα να τα λες ...", την ξεχάσαμε και αυτή.
    Ας τα λουστούμε τώρα...

  36. akenaton avatar
    akenaton 17/05/2013 11:57:41

    Ήμουν και εξακολουθώ να είμαι υπέρ της απόλυτης ελευθερίας του λόγου. Ως εκ τούτου, ήμουν και είμαι πάντα εναντίον οποιουδήποτε νομοθετήματος απαγορεύει την ελεύθερη εκφορά οποιασδήποτε άποψης. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι ποινικό αδίκημα να μην αναγνωρίζει κανείς μια γενοκτονία, π.χ. Δικαίωμα του αναφαίρετο και τα σκυλιά δεμένα. Πιστεύω πως η γενική νομοθεσία που διέπει όλες τις άλλες ανθρώπινες σχέσεις στην κοινωνία, προβλέπει αρκετά νομικά εργαλεία ώστε να τα χρησιμοποιήσει κανείς στην περίπτωση που πέσει θύμα λεκτικής επίθεσης από κάποιον άλλον (ύβρις, απειλή, προσβολή, προτροπή σε εκληματική ενέργεια, κλπ).

    Αν έρθουμε τώρα στα έργα, εκεί αλλάζει το πράγμα. Φυσικά και υπάρχουν ρατσιστικές ΠΡΑΞΕΙΣ που θα πρέπει να τιμωρούνται και μάλιστα παραδειγματικά και με βαρύτερες ποινές από αντίστοιχες ΠΡΑΞΕΙΣ που δεν εμπεριέχουν ρατσισμό. Η Κλαν π.χ. στις ΗΠΑ, οι νεοναζί στην Γερμανία, η ΧΑ στην χώρα μας, και άλλοι αλλού στον κόσμο, θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερα νομοθετήματα, επιβαρυντικά της θέσης τους όταν επιδίδονται στα ρατσιστικά τους εγκλήματα. Όποιος αυτό το παραβλέπει, σύντομα θα τους βρει όλους αυτούς στρογγυλοκαθισμένους και στο δικό του σαλονάκι!

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ akenaton 17/05/2013 12:47:34

      >Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι ποινικό αδίκημα να μην αναγνωρίζει κανείς μια γενοκτονία, π.χ.<

      Ούτε εγώ. Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ ποινικοποίηση οποιασδήποτε αρνήσεως γενοκτονίας. Θέλησαν (και θέλουν) να πλήξουν την ΧΑ και να την πετάξουν έξω από την Βουλή, νομίζοντας ότι έτσι θα εξαφανίσουν το κίνημα που την στηρίζει. Αντί να χτυπήσουν τον γάιδαρο (αίτια που την συντηρούν και την δυναμώνουν), χτυπάνε το σαμάρι (τον λαϊκό σύνδεσμο).

      Είδαν, όμως, μετά ότι δεν γίνεται να ποινικοποιήσουν μονάχα το Εβραϊκό Ολοκαύτωμα, που η ΧΑ αρνείται να αναγνωρίσει και ν' αφήσουν ελεύθερη την δική τους Ρεπούση να μην αναγνωρίζει π.χ. της Γενοκτονία των Ποντίων. Έτσι τώρα το επεξεργάζονται για να το φέρουν διαφορετικά.

      Πάντως, στόχος τους είναι η ΧΑ και όχι ο ρατσισμός και η ξενοφοβία. Άλλωστε, την τελευταία δεν μπορεί να την ποινικοποιήσει κανείς, διότι είναι ΦΟΒΙΑ (το λέει η λέξη). Γίνεται να ποινικοποιηθεί η αγοραφοβία;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ akenaton 17/05/2013 12:49:48

      Επειδή η άποψή σου είναι αυτή ενός μετα- ή νεο-μαρξιστή αριστερού, σε παρακαλώ να μου πεις πώς πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος νόμος Ρουπακιώτη θα εφαρμοστεί και πού στοχεύει.
      Πιστεύεις ας πούμε ότι θα δικαστεί ο Αλβανός που μισεί τους Έλληνες (επειδή την γνωρίζω τη γείτονα πιθανότατα πολύ καλύτερα από εσένα και από τη συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών εδώ, θα έλεγα πως αυτό είναι μία πικρή αλήθεια που αφορά τη συντριπτική πλειονότητα των Αλβανών...) σκοτώνει με βάναυσο τρόπο δύο ηλικιωμένους, ενώ θα μπορούσε απλά να τους ακινητοποιήσει και να πάρει το αμάξι τους;
      Αν εγώ τσακωθώ με ένα μαύρο στον δρόμο γιατί πουλάει ναρκωτικά έξω από το σπίτι μου, ποιος πιστεύεις ότι θα καταλήξει στο δικαστήριο ως ρατσιστής;
      Θα γράψω τα ίδια που έγραψα στον μεσαιοχωρίτη ομοϊδεάτη σου πιο πάνω: Αν θέλεις να είσαι το βατραχάκι που βράζει σιγά σιγά στην κατσαρόλα, μπορείς να είσαι. Δεν μπορείς να με υποχρεώσεις να βράσω στην ίδια νεοφασιστική-νεοκομμουνιστική κατσαρόλα με εσένα. Δεν είμαι βατράχι!

      • akenaton avatar
        akenaton @ ΒΙΣ 17/05/2013 15:07:22

        Δεν καταλάβατε τίποτε από όσα γράφω. Και συν τοις άλλοις, μου προσάπτετε προθέσεις , μου απευθύνετε χαρακτηρισμούς και μου κρεμάτε ταμπέλες όπως το συνηθίζετε. Έχω την εντύπωση πως έχετε λάβει ικανοποιητική εγκύκλιο μόρφωση η οποία όχι μονάχα να σας αποτρέπει να μετέρχεστε τέτοιων μέσων σε μιαν ανταλλαγή απόψεων, αλλά να σας επιτρέπει επίσης να αντιλαμβάνεστε αυτά που γράφει ο συνομιλητής σας. Δεδομένου αυτού, καταλήγω στο συμπέρασμα πως οπωσδήποτε δεν αρκεί η εγκύκλιος μόρφωση (ή στην περίπτωσή σας ΚΑΙ η πίστη στον Χριστό) για να διαμορφωθούν πνεύματα, που να αντέχουν τουλάχιστον σε μιαν απλή ανταλλαγή απόψεων, χωρίς να εκτρέπονται σε αυθαίρετους χαρακτηρισμούς και αστήρικτες εικασίες.

      • karasumi avatar
        karasumi @ ΒΙΣ 17/05/2013 15:14:42

        Βασικά κανένα βατραχάκι δεν κάθεται ακίνητο σε καμιά κατσαρόλα, πόσο μάλλον ώσπου να βράσει, αρκετά με αυτό το παραμύθι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ akenaton 17/05/2013 13:45:36

      Oι πραξεις ηδη αντιμετωπιζονται με τους κειμενους νομους.Ό νομος ερχεται για να απαγορευσει τα λογια.Τον φερνουν δηθεν επειδη τα λογια προκαλουν τις πραξεις αυτοι που για 30 χρονια αρνηθηκαν να απαγορευσουν τις προκηρυξεις της 17Ν λογω της ελευθεριας του λογου.
      Οι αλητες της Ελευθεροτυπιας και οι περι αυτην που εκαναν σωου μπαινοντας λιγες μερες φυλακη για το κατορθωμα τους να δημοσιευουν αυτουσια τις προκηρυξεις των δολοφονων που προετρεπαν το λαο να κανει τα ιδια.
      Και δεν θα τιμωρηθουν μονο λογια χρυσαυγιτων αλλα λογια ολων οσων εχουν αντιρρησεις στις ιδεες του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ.

      • akenaton avatar
        akenaton @ ψυχραιμια 17/05/2013 15:08:05

        Από το σχόλιό μου εσείς καταλάβατε ότι υπερασπίζομαι τον συγκεκριμένο νόμο; Ήμαρτον!

    • WY avatar
      WY @ akenaton 17/05/2013 14:01:22

      ** Η Κλαν π.χ. στις ΗΠΑ, οι νεοναζί στην Γερμανία, η ΧΑ στην χώρα μας,.....**.

      Μήπως σού διαφεύγουν (σκόπιμα άραγε???) οί σύγχρονοι εραστές τού σταλινοφασισμού??

      • akenaton avatar
        akenaton @ WY 17/05/2013 15:11:57

        Μιλούσα για ρατσισμό. Εκτός κι αν νομίζετε πως όταν γράφω "ΧΑ" θα πρέπει να ακολουθεί αμέσως μετά το "ΚΚΕ"!
        Επίσης εκείνο το "σκοπίμως" με έκανε να ξεραθώ στα γέλια. Καιρός είναι να βγω και "συμπαθών" ή "συνοδοιπόρος"! Θού Κύριε .....

        • WY avatar
          WY @ akenaton 17/05/2013 17:39:20

          Ρατσιστικά εγκλήματα στά 50 χρόνια σοβιετικού (δημοκρατικού!!!) καθεστώτος :

          Εξοντώθησαν ανηλεώς 9 (εννέα) ολόκληρες εθνότητες (10-15 .εκατ τουλάχιστον),όπως Τάταροι Κριμαίας.Γερμανοί Βόλγα,Έλληνες Καυκάσου,Εβραίοι,Πολωνοί, κ.α.
          Ή Κλάν λπν καί κάθε άλλη ...... Κλάν, ωχριά έμπρός στά Ιστορικά λενινοσταλινοφασιστικά απεχθή κι ειδεχθή ρατσιστικά εγκλήματα!!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ WY 17/05/2013 17:48:28

            Νόμισα ότι αναφέρεστε στο εδώ ΚΚΕ. Ενδεικτικά ανέφερα τρεις υπάρχουσες στις μέρες μας οργανώσεις - βιτρίνες ρατσισμού. Σίγουρα υπήρξαν και υπάρχουν κι άλλες. Τίποτε σκοπίμως όμως. Οι φασισμοί κάθε χρώματος μου προξενούν την ίδια απέχθεια.

    • Kimon avatar
      Kimon @ akenaton 17/05/2013 17:11:52

      Σημεία των καιρών! Αριστερές και νεοταξικές σκέψεις σε αρμονική συνεργασία.

  37. Jiannis avatar
    Jiannis 17/05/2013 13:03:28

    Αλλα εκεί αρχίζει το Πρόβλημα: Τι είναι "ρατσιστικό Engklima"? Υπάρχουν ξεκάθαρες Απόδειξης?
    Δηλαδή αν κάποιος σκοτώσει κάποιον και νωρίτερα τον βρύση είναι ρατσιστική Δολοφονία αν δεν του pi τίποτα είναι "μονο" Δολοφονία?
    Το Γεροντάκι που μετά την Ληστεία τον κάψαν αυτό δεν είναι Ρατσιστικό?
    Ο Ορος του Ρατσισμού πρέπει κατά Γνώμη μου να καταργηθεί τελείως.
    Είναι ψεύτικος και ανοίγει την Πόρτα στην Καταπίεση και Λογοκρισία.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Jiannis 17/05/2013 15:17:32

      Ρατσιστικό έγκλημα είναι να μαζεύονται τα βράδια 3-4 λευκοί της Κλαν / 3-4 γερμανοί Νεοναζί / 3-4 χρυσαυγίτες και να παίρνουν τους δρόμους μέχρι να βρούν έναν μαύρο / μετανάστη / πακιστανό αντίστοιχα για να του επιτεθούν με σκοπό να τον κακοποιήσουν ή δολοφονήσουν μόνο και μόνο επειδή είναι μαύρος / μετανάστης / πακιστανός. Όλα τα άλλα που διαβάζω είναι στην καλύτερη περίπτωση ελαφρότητες και στην χειρότερη "εκ του πονηρού".

      • Jiannis avatar
        Jiannis @ akenaton 17/05/2013 15:26:23

        Πια Δολοφονία έγινε από την ΧΑ? Αντίθετος έχουν Δολοφονηθεί τουλάχιστον 40 Έλληνες και μάλιστα με πολύ βίαιο Τρόπο. Δηλαδή αυτά δεν είναι ρατσιστικά Εγκλήματα?

        Δεν βλέπω ΚΑΝΈΝΑ Ρατσιστικό Πρόβημα στην Ελλάδα, και έτσι ΔΕΝ χρειάζεται το φασιστικό Νομοσχέδιο

        Εννοείτε ο Ρουπακις και η ξεπερασμένη Αριστερά χρειάζονται δικαιολογία Ύπαρξης και βλέπουν φαντάσματα

        • Jiannis avatar
          Jiannis @ Jiannis 17/05/2013 15:27:11

          "Δεν βλέπω ΚΑΝΈΝΑ Ρατσιστικό Πρόβημα στην Ελλάδα, από Έλληνες"

  38. karasumi avatar
    karasumi 17/05/2013 14:10:13

    Αντιρατσιστικοί νόμοι υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη. Από όσα μέχρι τώρα διαρρεύσαν, δεν υπάρχει κάτι το διαφορετικό ή το μεμπτό στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο. Όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν να πουν διαφορετικά, άλλο το να καταφέρεσαι κατά του προβλήματος της λαθρομετανάστευσης και άλλο ο ρατσισμός, η βιαιοπραγία και προώθηση του μίσους. Όσοι δε μπορούν να το καταλάβουν αυτό ή δήθεν φοβούνται ότι θα βρουν το μπελά τους αν έλθουν σε κάποιου είδους άσχετη διαμάχη με μετανάστες, είτε είναι αφελείς είτε έχει άλλα κόνητρα.

  39. karasumi avatar
    karasumi 17/05/2013 14:11:00

    ...έχουν άλλα κίνητρα.

  40. ένδον avatar
    ένδον 17/05/2013 14:47:14

    Επιστρέφω τον χαρακτηρισμό "αφελείς ή έχουν άλλα κίνητρα", σε όσους νομίζουν ότι η χώρα μας έχει τα ίδια προβλήματα (και ιδιαιτερότητες) λόγω μεταναστών, ή την εξίσου πλατιά και βαθειά ριζωμένη δημοκρατία (απέναντι στο φασισμό και την αλαζονεία της εξουσίας του εκάστοτε ηγέτη) και την ίδια παράδοση και ισχύ των δημοκρατικών θεσμών με την υπόλοιπη Ευρώπη "που έχουν αντίστοιχους νόμους".

  41. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/05/2013 15:35:42

    Μερικές παρατηρήσεις - απλής λογικής, μιάς και δεν είμαι νομικός:
    1. Η γενικευμένη ανομία στο θέμα της μετανάστευσης δεν αντιμετωπίζεται με νομοθετική ή κατασταλτική χαλαρότητα απέναντι στη ρατσιστική παραβατικότητα. Η ανομία στο θέμα της μετανάστευσης μπορεί να αντιμετωπισθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, μόνον με αυστηρή τήρηση των νόμων περί απασχόλησης και της ασφάλισης των εργαζομένων.
    2. ΤΕΛΕΣΗ εγκληματικών πράξεων ή ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ για τέτοιες εκ μέρους πολιτικών προσώπων, όταν γίνεται με επίκληση "πολιτικού σκεπτικού", συνιστά επέκταση της συγκεκριμένης πολιτικής θέσης στο πεδίο της εγκληματικής δραστηριότητας.
    3. Όποιος δημόσια εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία αναγνωρισμένων εγκλημάτων γενοκτονίας, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και εγκλημάτων πολέμου, δεν λέγει, δεν ασκεί δικαίωμα λόγου, αλλά παροτρύνει σε επαναλήψεις εγκληματικών ΠΡΑΞΕΩΝ. H ηθική αυτουργία δεν καλύπεται απο τα δικαιώματα ελευθερίας του λόγου.

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ Uncle Stgm 17/05/2013 16:09:02

      ->"Όποιος δημόσια εγκωμιάζει, αρνείται κακόβουλα ή εκμηδενίζει τη σημασία αναγνωρισμένων εγκλημάτων γενοκτονίας, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και εγκλημάτων πολέμου, δεν λέγει, δεν ασκεί δικαίωμα λόγου"

      Η Αμερική δεν αναγνώρισε την Γενοκτονία τον Αρμενιων. Ένας Αμερικανος αν επιμένει πως δεν είναι Γενοκτονία θα τον βάλεις μέσα? Εννοείτε όχι. ’ραγε αυτός ο φασιστονομος ισχύ πάλι μονο για τον γηγενή Πληθυσμό τις κάθε Χώρας

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Jiannis 17/05/2013 16:23:29

        Θα είναι υπόθεση των ΗΠΑ να βάλουν ή να μην βάλουν μέσα τον δικό τους πολίτη, όχι άλλης χώρας. Αφού φυσικά αναγνωρίσουν την Γενοκτονία τον Αρμενιων, όπως π.χ. έκανε η Γαλλία.
        Αλλά φυσικά, εδώ μιλάμε κυρίως για αναγνωρισμένα απο τον ΟΗΕ εγκλήματα γενοκτονίας, εγκληματα κατά της ανθρωπότητας και εγκληματα πολέμου. Αυτό άλλωστε το νόημα έχει και η σχετική νομοθεσία της Γαλλίας - που μάλλον χρησιμεύει ως πρότυπο για το ως άνω νομοσχέδιο.

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ Uncle Stgm 17/05/2013 17:12:02

          Δεν είναι έτσι. Ο Αμερικανός θα μπορεί να αρνηθεί την Γενοκτονία των Αρμενίων και των Ποντίων στην Ελλάδα; Νομίζω ότι αυτό ρωτά ο Jiannis, διαφορετικά δεν έχει νόημα. Ο David Irving (Βρετανός) έκατσε στην φυλακή στην Αυστρία, ως αρνητής του Εβραϊκού Ολοκαυτώματος. Στην Αγγλία δεν απαγορεύεται η άρνηση, όμως.

        • Jiannis avatar
          Jiannis @ Uncle Stgm 17/05/2013 17:34:47

          Ναι Unclw αλλα πάλι είναι καταπίεση Λόγου is βάρος τους γηγενή Πληθυσμού. Βλέπω τις Συνέπειες που έχει αυτό στην Γερμανία και είναι θλιβερό. Τελικά τέτοιοι Νομοι θα ανεβάσουν απόλυτα την Ξενοφοβία.

          Ο Ρατσισμός δεν καταπολεμιέται με Νομους. Είναι Θέμα Πολιτισμού και Μόρφωσης.
          Ο Ρατσιστής μπορεί να σου κάνει Ζημια απόλυτα νομοταγές (p.x. να μην σε εξυπερέτηση καλά,
          να κάνει πως δεν σε βλέπει,όταν βρίσκει πάτημα να σου αλλάζει τα φώτα κλπ)
          Τέτοιο Ρατσισμό τον βιώνουν όλη η Ξένοι, αλλα δεν καταπολεμιέται με Νομους

    • akenaton avatar
      akenaton @ Uncle Stgm 17/05/2013 16:20:38

      Γνωρίζω όλη την φιλολογία γύρω από το σημείο (3) που σημειώνετε αγαπητέ Uncle και είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σας. Αυτή η διατύπωση "μπάζει" από παντού. Ηθικός αυτουργός (σε μελλοντικό έγκλημα εννοείται) δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτός που αρνείται κάποιο παρόμοιο (συγκεκριμένο) έγκλημα τους παρελθόντος. Όσο και αν "τραβηχθεί" η εννοια του ηθικού αυτουργού, δύσκολα καλύπτει αυτήν την αντίληψη. Κυρίως όταν γίνεται απαγορευτικός νόμος βάσει του οποίου κάποιος μπορεί να προσαχθεί σε δίκη και να καταδικαστεί. Τέτοιοι νόμοι - μνημεία πολιτικής ορθότητας και πολιτικού πατερναλισμού, στέκονται απέναντι στην αδιαπραγμάτευτη ελευθερία της σκέψης και του λόγου και ως εκ τούτου και απέναντί μου.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ akenaton 17/05/2013 16:34:15

        Γνωρίζω τη συζήτηση, είναι το πολυσυζητημένο "Γαλλικό ζήτημα". Είχανε χώσει μέσα και τον πρώην ηγέτη του ΚΚΓ Ροζέ Γκαρωντύ ως γνωστόν...
        Έχω επίσης τις αμφιβολίες μου. Ένα "κλειδί" είναι η λέξη "κακόβουλα", δηλαδή όταν κανείς χρησιμοποιεί γνωρίζοντας ότι ψεύδεται. Δύσκολο να αποδειχθεί συνήθως αυτό.
        Σε άλλες χώρες λειτουργεί η "κοινωνική καταστολή" και δεν χρειάζεται επέμβαση της δικαιοσύνης. Π.χ. στη Γερμανία υπήρξαν αρκετοί πολιτικοί και μετά το 1980, που εξέπεσαν πολιτικών αξιωμάτων σε χρόνο dt επειδή κάποια δήλωσή τους ήταν ή εκλήφθηκε ως ρατσιστική, αντισημιτική κτλ. Πρόσφατη η περίπτωση του Βερολινέζου Σοσιαλδημοκράτη πολιτικού και διευθυντικού στελέχους τραπεζών Ζάρατσιν, ο οποίος έγινε περίγελως των media και ανέκδοτο, μόλις δήλωσε ότι οι Τούρκοι είναι "μπουνταλάδες" και το χειρότερο, ότι υπάρχει "Εβραϊκό γονίδιο"...

        • akenaton avatar
          akenaton @ Uncle Stgm 17/05/2013 17:08:18

          Είναι όπως τα λέτε!

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Uncle Stgm 17/05/2013 17:09:47

          Δεν διαβασατε καλα τον νομοσχεδιο Uncle Stgm . Δεν μιλαει για εγκληματα και γενοκτονιες αναγνωρισμενες απο τον ΟΗΕ αλλα για ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ! Εξαιρουνται επομενως οι γενοκτονιες εις βαρος Ελληνων (του Ποντου κλπ) ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ. Καταλαβαινετε υπερ τινων γινεται αυτη η εξαιρεση.
          Επισης εξαιρουνται και τα συμβαντα στην ΕΣΣΔ επι Σταλιν γιατι, αν δεν κανω λαθος, δεν τα εχει αναγνωρισει αμετακλητα ως γενοκτονια ελληνικο η διεθνες δικαστηριο. Και εδω βεβαια καταλαβαινετε υπερ τινων γινεται η εξαιρεση.

        • Jiannis avatar
          Jiannis @ Uncle Stgm 17/05/2013 17:30:54

          Που κανένας δεν του αντιμίλησε Αντικειμενικά γιατί τα ευρήματα του mtan από αναγνωρισμένες διεθνές Έρευνες.
          (Χαμηλότερο μέσον Ορος IQ λόγο αιμομιξίας σε ’ραβες και πολύ παραπάνω σε Τούρκους)

          "Εβραϊκό DNA" υπάρχει, όπως υπάρχει Ελληνικό, Γερμανικό κλπ. Δηλαδή διαφορες στην DNA τον Λαών. Αυτό είναι Αναμφισβήτητο

          • Jiannis avatar
            Jiannis @ Jiannis 17/05/2013 17:36:16

            mtan=ήταν

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Jiannis 17/05/2013 17:41:41

            Οι γενετικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι ένας Αινού της Βόρειας Ιαπωνίας και ένας Ισπανός από την Λα Κορούνια έχουν 99,5 % κοινά γονίδια στο DNA.
            Έ υπάρχει ένα 0,5 % διαφοράς που δίνει το κίτρινο ή λευκό χρώμα, τα σχιστά μάτια, τα ίσια ή σγουρά μαλλιά κτλ. Φαντάζομαι ότι για να είμαι διαφορετικός απο τον Μπράντ Πήτ, έχουμε και κάποια διαφορετικά γονίδια.
            Αλλά άν απομονώσεις αυτό το 0,5 % που "κάνει τη διαφορά" απο άνθρωπο σε άνθρωπο, το να καταφέρεις να βρείς έστω και ένα κοινό "Εβραικό γονίδιο" στον Εβραίο απο το Μαρρακές και στον Εβραίο απο την Αγία Πετρούπολη, είναι τόσο πιθανό, όσο το να βρείς αυτόχθονα πιγκουίνο στα Τρίκαλα.
            Μαθηματικά είναι...

          • Jiannis avatar
            Jiannis @ Uncle Stgm 17/05/2013 20:34:36

            "Αλλά άν απομονώσεις αυτό το 0,5 % που “κάνει τη διαφορά” απο άνθρωπο σε άνθρωπο, "

            Δυστυχώς η Ευτυχώς τόσο μικρές δεν είναι η διαφορες όπως λένε όλη.
            Το DNA του Χιμπατζή είναι κατά 98,5% το ίδιο με αυτό του Homo Sapiens. Αυτό για μένα λέει πως η διαφορα 0,5% είναι σχετικά όχι τόσο μικρή...

          • karasumi avatar
            karasumi @ Jiannis 17/05/2013 20:27:41

            Άντε, βρείτε το εβραϊκό γονίδιο να πάρετε και το νόμπελ..

  42. Jiannis avatar
    Jiannis 17/05/2013 15:37:06

    Όπου υπάρχουν Νομη κατά δήθεν Ρατσισμό τα πληρώνει ο γηγενείς Πληθυσμός.
    Πέρσι είχε γίνει Θέμα για λίγο καιρό, και το σκέπασαν γρήγορα, πως γερμανοί Μαθητές υπόφεραν και υποφέρουν συστηματική Βία καθημερινά σε Περιοχές που ζούνε πολύ Τούρκοι/Aραβες (Κολωνία Βερολίνο).

    Σύντομα και στην δίκια σου Γειτονιά. Καλή διασκέδαση εύχομαι

  43. Jiannis avatar
    Jiannis 17/05/2013 15:39:35

    Πάντα Μακάκες του Εξωτερικού πρέπει να γίνουμε? Τι ξεφτίλα να έχεις τόσο μικρή αυτοπεποίθεση ως Έθνος.

  44. fe avatar
    fe 17/05/2013 16:42:23

    Ισως να ειναι το πρωτο νομοσχεδιο που υποβαλλεται απο υπουργο της κυβερνησης και δεν θα ψηφηστει ουτε απο αντιπολιτευση ουτε απο το βασικο κυβερνητικο κομμα.Παμε για ακομη ενα βατερλο κουβελη απο οτι φαινεται.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ fe 17/05/2013 17:15:32

      Λαθος! Αν το νομοσχεδιο περασει ετσι, εξαιρει τις γενοκτονιες εις bαρος των Ελληνων, οπως επισης και τα συμβαντα στην Εσσδ επι Σταλιν. Διαβαστε το πιο προσεκτικα. Ειναι νικη του Κουβελη!

      • fe avatar
        fe @ Zugzwang 17/05/2013 22:25:41

        Μα δεν θα ψηφηστει αγαπητε μου αυτο σου λεω.Κυριακη κοντογιορτη.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ fe 17/05/2013 22:45:30

          Ὁ Ρουπακιώτης πάντως ἀπειλεῖ μέ παραίτηση ἄν δέν ψηφιστεῖ τό νομοσχέδιο.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Κυθήριος 18/05/2013 23:59:21

            Ονομαστική ψηφοφορία (για να το βρει μπροστά του στις κάλπες, όποιος το υπερψηφίσει) και ο κύριος Ρουπακιώτης ας πάει στο σπιτάκι του. Κι αν τους παίρνει, ας δημιουργήσουν πρόβλημα την κυβέρνηση, οι κυβερνητικοί «εταίροι».

  45. WY avatar
    WY 17/05/2013 20:17:10

    Καί σέ ΄μένα.
    Διαβάζω όμως όλες τίς σελίδες τής ιστορίας!!!

    Ή Ιστορία όμως,δέν έχει καί δέν θά έχη ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

  46. Jiannis avatar
    Jiannis 17/05/2013 20:40:08

    Σήμερα η γενετική έχει χαρτογράφηση μεγάλα μέρη τον ανθρωπινων Ειδών και μπορούνε με DNA Test να διαπιστώσουν ακριβώς την καταγωγή του.
    Απλά δεν είναι γνωστό στο κοινό πως αυτό είναι συνηθισμένο (λόγο τις νεότερης ιστορίας)