#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ή να παραιτηθεί, ή να διαγραφεί απο τη ΝΔ ο Μητσοτάκης



Πριν ακόμα τελειώσει η συνέντευξη Παπανδρέου, ο Κ. Μητσοτάκης έσπευσε να βγεί τον ΣΚΑΙ και να τον στηρίξει, επιτιθέμενος και πάλι στον πρόεδρο της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά.

«Στηρίζω τον Παπανδρέου γατί στηρίζω την Ελλάδα» δήλωσε για να κλείσει έτσι και ο κύκλος της αποστασίας και η περιβόητη διαμάχη των Παπανδρέου με τον Μητσοτάκη που τόσο διευκόλυνε αμφοτέρους στην καταστροφή της Ελλάδας.

Επιτέθηκε επίσης για μια ακόμα φορά στον Αντώνη Σαμαράς, λέγοντας μεταξύ άλλων, οτι ο πρόεδρος της ΝΔ δεν αποτελεί εναλλακτική λύση για τον τόπο.

Και επειδή πλέον κανένας δεν μπορεί να κρύβεται στον τόπο αυτό και να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ο Μητσοτάκης βγήκε στην τηλεόραση για να στηρίξει τον Παπανδρέου την ώρα που όλοι αντιλαμβάνονται ότι επιχειρεί ηρωική έξοδο για έναν και μοναδικό λόγο: να εξασφαλίσει υπουργείο στην κόρη του και το “παραπαίδι” του του ΛΑΟΣ.

Επειδή όμως όλα αυτά δεν αποτελούν μόνο μια σοβαρότατη εκδήλωση διαφωνίας από ένα στέλεχος της ΝΔ και μάλιστα την ώρα μιας κρίσιμη μάχης, αλλά προσβάλουν επιπλέον βάναυσα τα αισθήματα των μελών και οπαδών της αυτήν την ώρα ο κ. Μητσοτάκης βρίσκεται πλέον σε μονόδρομο: ή θα παραιτηθεί, ή θα διαγραφεί από τη Νέα Δημοκρατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 26/10/2010 00:38:57

    Βιονικός ο δράκουλας.

  2. aris. A avatar
    aris. A 26/10/2010 00:53:39

    Η μεγάλη επιτυχία του Σαμαρά είναι ότι ανάγκασε την οικογένεια Μητσοτάκη να βγάλει την μάσκα.

    Η συμπεριφορά τους μετά την καθαρή ήττα τους στις εσωκομματικές εκλογές είναι βαθιά αντηδημοκρατική και προσβλητική για τους οπαδούς της ΝΔ που έκαναν άλλη επιλογή από αυτή που προτιμούσε η οικογένεια.

    Είναι προφανές ότι η απελπισία και πολιτική ανασφάλεια που νοιώθουν τους οδηγεί στην εγκατάλειψη της περίφημης ολύμπιας ψυχραιμίας τους.

    Τα μηνύματα που λαμβάνουν από τους πολίτες και ειδικά από τους νεοδημοκράτες είναι αποθαρυντικά για την δημιουργία του κόμματος που ονειρεύονται.

    Πλέον η μόνη λύση είναι η προσκόληση τους στο Πασόκ.

    Οπως στην ΝΔ πούλησαν την δεκαετία του 80 τον αντιπαπανδρεισμό αποφάσισαν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο Πασόκ πουλώντας αντιΣαμαρισμό.

    Οπως έχει χιλιάδες φορές αναφερθεί σε αυτή την ιστοσελίδα η οικονομική κρίση που ζούμε επιταγχύνει τις πολιτικές διεργασίες συμπυκνώνει τον πολιτικό χρόνο και κάνει απρόβλεπτες τις εξελίξεις.

    • Tassos avatar
      Tassos @ aris. A 26/10/2010 00:59:49

      Συμφωνώ με την ανάλυσή σου. Κάθε φορά πλέον που βγαίνει στην τηλ. τσιμεντώνει την αρχηγία του Σαμαρά.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Tassos 26/10/2010 01:09:38

        Ναι, αλλά μήπως ήρθε πια η ώρα και για μια σταλινοπρεπή καρατόμηση; Ο ΓΑΠ, που "σχεδόν" την έκανε στον αχαμνό λογιστάκο (λέγοντας ότι δεν το κάνει και τυπικά, απλώς σεβόμενος την ιστορία του), μήπως είχε κερδίσει τις εντυπώσεις και είχε καθιερωθεί ως αδιαμφισβήτητος αρχηγός στο κόμμα του ακριβώς από τότε;

      • aris. A avatar
        aris. A @ Tassos 26/10/2010 01:25:20

        Αυριανιστή.

        Είσαι τρελός να διαγράψει ποιούς τους διαγραμμένους.

        Να αποπροσανατολιστεί αύριο η συζήτηση από το ναυάγιο Παπανδρέου Μητσοτάκη.

        Ουτε ανακοίνωση να μην βγάλει η ΝΔ έχουμε σοβαρότερες δουλειές.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Tassos 26/10/2010 01:50:20

        @ aris A.

        Έχεις δίκιο. Απλώς, με πνίγει η αγανάκτηση και τα λέω αυτά...

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 26/10/2010 01:11:40

    Ο Χατζηνικολάου έπαθε κρίση ειλικρίνειας. Βγήκε στον ζούγκλα και είπε: 'Ο Μητσοτάκης πρέπει να ζητήσει συγγνώμη από την κόρη του γιατί με αυτά που λέει της κάνει τεράστια ζημιά και ναρκοθετεί το πολιτικό εγχείρημα που ετοιμάζει' !!

  4. Γιωργος avatar
    Γιωργος 26/10/2010 01:12:44

    Ο υπεργηρος πρώην πρωθυπουργός καλό θα είναι αύριο να δηλώσει οτι παραιτείται απο τη θέση του επιτίμου προέδρου της ΝΔ αφου όπως λέει και ο ίδιος, η ΝΔ και ο Σαμαράς δεν αποτελούν εναλλακτική λύση. ο ΓΑΠ απέκτησε απο σήμερα ένα ακόμη υποστηρικτή σίγουρα θα του κάνει καλό...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/10/2010 01:52:07

    Αλήθεια, εκτός από τον Δρακουμέλ, πότε θα βγει και ο "αξιοπρεπής κύριος Φώτης" να στηρίξει τον παραπαίοντα ΓΑΠ;

    • aris. A avatar
      aris. A @ Αυριανιστής 26/10/2010 02:08:18

      Ποιός είναι ο Φώτης Αυριανιστή

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ aris. A 26/10/2010 02:14:46

        Ο Κουβέλης, βεβαίως-βεβαίως...

      • aris. A avatar
        aris. A @ aris. A 26/10/2010 02:24:17

        Είναι αργά που να πάρει μπρος το μυαλό.

        Μάλλον για παρκάρισμα τον ετοιμάζουν τον Γιώργο αφού βέβαια πάρει και άλλα μέτρα ώστε στο τέλος να αναλάβει εξ ολοκλήρου το κόστος και ο καινούργιος να είναι πεντακάθαρος.

        Σιγά μην αφήσουν τον Γιώργο να κάνει εκλογές.
        Που θα βρουν άλλο τέτοιο κορόιδο να πάρει τα μέτρα που έχουν ήδη σχεδιασθεί.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ aris. A 26/10/2010 12:20:49

        Άρη, εξαιρετική σκέψη

  6. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/10/2010 02:07:08

    Α ρε καημένε Γιώργο...

  7. 309 avatar
    309 26/10/2010 03:23:42

    Οσο περισσοτερο βγαζουν τον Μητσοτακη τοσο ο κοσμος καταλαβαινει τι φιδι ηταν και αυτος και η κορη του . Τετοιους υποστηρικτες εχει το....σοσια-ληστικο Πασοκ. Ενα γερο μαθημα στους υπαλληλισκους της τροικας πρεπει να δωσει ο λαος.

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 26/10/2010 03:25:21

    Καμία απάντηση να μην δώσει η ΝΔ αύριο. Η δήλωση "στηρίζω Γιώργο" είναι από μόνη της το πάρθιο βέλος για τον πανικόβλητο ψευτοπρωθυπουργό.Ο ΓΑΠ τελείωσε πολιτικά. Εχει τους συμμαχητές που του αξίζουν. Μητσοτάκη, Καρατζαφέρη. Η αφρόκρεμα του ελληνικού πολιτικού βούρκου.Α ρε ΠΑΣΟΚ που κατάντησες....

    Αντώνη, μεγάλη χάρη σου χρωστάει η ΝΔ. Δωδεκα μήνες χρειάστηκες για να καθαρίσεις την ΝΔ από το έγκλημα Καραμανλή να μαζέψει το 1977 το κάθαρμα του 1965 από τα απόνερα και το ολίσθημα του Κώστα να κάνει την Φίλη Χριστοφοράκου ΥΠΕΞ και δελφίνο(τρομάρα της νόμιζε πως η παράταξη αποτελείται από Σκυλακάκηδες).

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 08:13:29

    ο Δρακος ειδε ευκαιρια με τον ΓΑΠ ξεβρακωτο και θελει να του παρει το μαντρι.
    Να παει η Θοδωρα στο ΠΑΣΟΚ. Γιατι οχι?? Να παει κ αυτος ως Επιτιμος Παπαγαλος. Μονο μη μας αφησει τον Κουλη. Θα τον παρακαλεσω να μην διασπασει την οικογενεια του. Ειναι και μεγαλη γυναικα η Μαρικα και δε θ αντεξει να τρωει στραπατσαδα μονη της και τα παιδια να μην μιλουν μεταξυ τους. Κριμα κ αδικο.

    Αυτος ο Παπαροχελας δεν εχει το Θεο του by the way. Φουλ στην ενημερωση μας εχει απο τοτε π ηταν στο Ουασινγκτον. Ρε τι τραβαμε.

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 08:35:36

      Ο Ραγκούσης, μια χαρά θα τα βρει με τη Ντόρα, να το θυμηθείς.

      • sic et non avatar
        sic et non @ Αυριανιστής 26/10/2010 08:46:00

        Μην ξεχνάμε και τον Χρυσοχοϊδη τον μεγάλο......
        Τρομάρα τους....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 26/10/2010 08:47:50

        Ο Κουλης με τον Αλευρα,
        η Θοδωρα και με τον Παγκαλο θα τα βρει..
        Ο Επιτιμος Παπαγαλος τα εχει βρει με τον ΑΓΠ ετσι κ αλλιως..!
        Η Μαρικα με τη Margie θα εχει θεμα ( κ εκει πονταρω ! )
        Η Αλεξια, θα οργανωσει τους Αντρικο και Νικολακη..

        Οικογενεια χωρις ευγενεια.

        ΠΠ

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αυριανιστής 26/10/2010 09:19:20

        Την πιο μεγάλη μαχαιριά στον ΓΑΠ ο Ραγκούσης θα τη μπήξει...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 26/10/2010 10:07:06

        @ sic et non

        E, τώρα κι εσύ, που δεν αναγνωρίζεις μια στο Χρυσοχοΐδη μια... ανθρώπινη αδυναμία...

      • sic et non avatar
        sic et non @ Αυριανιστής 26/10/2010 15:55:26

        @ Αυριανιστής

        Αδυναμία;;; σε ποιόν;; σ΄αυτόν που έβγαινε στα κανάλια και κατήγγηλε τους πάντες και επί παντός επιστητού;;; Στον ξερόλα;;
        Όχι έλεος...μαυρίστε τους!!!!

  10. zervas avatar
    zervas 26/10/2010 08:24:40

    ερχεται εμαφανιση του κατα σειρα στο ALTER-ALFA KAI NET....θα χορτασουμε να τον βλεπουμε!!!

  11. gtsat avatar
    gtsat 26/10/2010 08:27:14

    Τελικά η επιλογή των μελών της ΝΔ ήταν η σωστή. Προτίμησαν αυτόν που έφυγε και ξαναγύρισε παρά την φαμίλια που ποτέ δεν ήρθε πραγματικά στην ΝΔ.

  12. Γιώργης avatar
    Γιώργης 26/10/2010 08:28:23

    Παλικαρια υπομονη,
    ετσι κι αλλιως ο Διαολος παραμονευει..
    Οπου να 'ναι θα τον παρει μαζι του..

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 26/10/2010 08:37:33

    Μια τραγική και, ταυτόχρονα, επικίνδυνη φιγούρα. Ο "επίτιμος" τιμονιέρης της διαπλοκής και λοβιτούρας. Ντροπή σ'αυτόν και σ'όλους που ακόμα τον ανέχονται.

  14. GAETANO avatar
    GAETANO 26/10/2010 09:10:23

    ΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ?
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΓΡΑΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΩΝ ΝΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ?

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2010 09:12:21

    Να παραιτηθεί ο Αποστάτης; Μα αυτή είναι η δουλειά του: Να πουλάει την αστάθεια που ζητούν αυτοί που του πληρώνουν τα "ακατανόμαστα ανταλλάγματα" που είπε και ο μακαρίτης ο Κανελλόπουλος.

    ΕΦΙΑΛΤΗΣ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 26/10/2010 09:26:56

      εχω μια απορια ρε Αρχαιε. Στις συναντησεις του με τον κολλητο του τον Μπους τον μπαμπα, ποιος εκανε φροντιστηριο σε ποιον??

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 09:51:08

        Δεν με είχαν καλέσει, για αυτό κάνω ...αντιπολίτευση χαχαχα!

    • pastel avatar
      pastel @ archaeopteryx 26/10/2010 10:02:58

      Σε κάποια φάση της χθεσινής του συνέντευξης είπε
      "Εγώ ποτέ δεν είχα δυσκολία να υποστηρίξω τους πολιτικούς μου αντιπάλους..."
      Σίγουρα, έχει την πατέντα απο το '65

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ pastel 26/10/2010 12:24:27

        ακριβώς

  16. kiki avatar
    kiki 26/10/2010 09:20:54

    Ας τον τρελο στην τρελα του.......

    Αφηστε τον καλε,να εχει και σασπενς η τηλεοραση.Μετα το μετριο ως κακο φιλμ,Αμαρτησα για την μανα μου( Μαγκυ),επρεπε να δουμε και ενα αμερικανικης κατασκευης θριλερ,κακης παραγωγης.
    Τωρα βλεπω και το βροντοδες ειδος του Παγκαλου,αλλο αυτο ειναι επιστημονικης φαντασιας.

  17. pikras57 avatar
    pikras57 26/10/2010 09:21:06

    ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΗ ΝΔ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ:
    1. ΓΑΠ με την διακαναλική
    2.EUROSTAT με τις αναθεωρήσεις των προηγούμενων ελλειμμάτων και την εμπλοκή της στο προεκλογικό παιχνίδι της κυβέρνησης.
    3.ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ με τις απειλές για τα αρχεία σε βάρος Σαμαρά
    4. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ με την στήριξη ΓΑΠ στον ΣΚΑΙ
    5. ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΣ με την προεκλογική ανακοίνωση των στοιχειων της ΤΤΕ ότι πάμε καλά...

    Oλο το Σύστημα με τα εξαπτέρυγα στην Υπηρεσία διάσωσης της κυβέρνησης!!!!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ pikras57 26/10/2010 12:26:08

      και με αποτέλεσμα ακριβώς αντίστροφο από το ποθούμενο!

  18. Σαος avatar
    Σαος 26/10/2010 09:42:10

    Σε 10 χρόνια δεν θα θυμάται κανένας τον Μητσοτάκη και την "Αγία" Οικογένεια...

  19. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 26/10/2010 09:47:03

    ...καληνύκτα κε Μητσοτάκη αλλη μιά φορά, ψάχνει την διαγραφή ο..Δράκουλας για να προκαλέσει δήθεν αντανακλαστικά! Γράψε τον κανονικά Αντώνη Σαμαρά , κάθε φορά που βγαίνει σε κάνει πιό δυνατό.
    Ποιός ενδιαφέρεται πιά για τον Βρυκόλακα της πολιτικής ζωής, τον Εφιάλτη του σύγχρονου Ελληνισμού,κακό κάνει και στην θυγατέρα του , φαίνεται πως νομίζουν ότι οι Ελληνες δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτούς!!!
    Καληνύχτα κε Δράκουλα , ξημέρωσε πιά και το φώς του ήλιου σε τρομάζει Ζόμπι!
    Αυριο σε περιμένει και το ALTER και μετά αυλαία , ποιός ξέρει για πόσο ..
    Καλά ύστερα, κε Επίτιμε ,όσο και αν προσπαθείς δεν σε διαγράφουμε .

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nicname@ta lefta iparhoun.gap 26/10/2010 12:28:03

      μάλλον αυτή την έννοια πρέπει να είχε το "καληνύχτα": ότι δεν πρόκειται να ξαναασχοληθούν μαζί του, ό,τι κι αν κάνει...

  20. Nεφέλη avatar
    Nεφέλη 26/10/2010 09:48:16

    Ο Νταλάρας κι ο Μητσοτάκης έχουν κάτι κοινό...

    ...ο πρώτος οικειοποιείται κάθε μεγάλη δημιουργία της ελληνικής μουσικής ως δική του ερμηνεία κι ο δεύτερος (αφού έχουν πεθάνει βέβαια, όσοι μπορούσαν, να τον διαψεύσουν) οικειοποιείται την ιστορική αλήθεια κρίσιμων στιγμών της χώρας! Πέρα όμως,από τον ρεαλισμό υπάρχει κι η φαινομενολογία.

    Η γνωστή λαική έκφραση "δεν μας @%#!> ρε Νταλάρα" οφείλει,να τροποποιηθεί!

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2010 09:50:33

    Μητσοτάκης:

    Θέσπισε την ιδιωτικοποίηση θέσεων εφοριακών (Φέρε μου να σε διορίσω)
    Θέσπισε τα εμπάργκο για την κονόμα (Σε 10 χρόνια ποιός θα το θυμάται;)

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ archaeopteryx 26/10/2010 09:56:54

      Νομιμοποίησε το πελατειακό κράτος:

      Δέσμευση προσώπων κι οικογενειών (ανεξαρτήτως πολιτικής τους τοποθέτησης), με την μεσολάβηση του για προσωπικά τους αιτήματα/ρουσφέτια!

      ....έτσι ξεκίνησε άλλωστε κι η σχέση του με τον Φλωράκη!

      Πως νομίζετε, ότι κτίστηκε ο περίφημος "Μητσοτακικός μηχανισμός";

  22. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 26/10/2010 10:04:27

    ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ Ο ΑΡΧΙΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΤΩΝ ΚΑΡΠΑΘΙΩΝ

  23. MNHMVN avatar
    MNHMVN 26/10/2010 10:10:32

    ΕΠΑΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ !

    • yiannis avatar
      yiannis @ MNHMVN 27/10/2010 12:10:18

      ΕΠΑΡΑΤΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ; :)

  24. παναγιώτης avatar
    παναγιώτης 26/10/2010 10:25:19

    αν τόσα χρόνια και οι δύο τους στήριζαν πραγματικά την Ελλάδα ίσως δεν χρειαζόταν να βγεί να στηρίξει τον σημερινό πρωθυπουργό ο οποίος "αγωνιά" για την πατρίδα του όπως λέει..εκτός και αν εννοεί κάποια άλλη πατρίδα...τι να πω!!

  25. Factorx avatar
    Factorx 26/10/2010 10:27:31

    http://www.koutouzis.gr/politika.htm

    Ο κ. Κων. Μητσοτάκης να παραιτηθεί

    του τίτλου του «ΕΠΙΤΙΜΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ της ΝΔ»



    Ο κ. Κωνσταντίνος Μητσοτάκης ο οποίος γέρασε στη πολιτική, δικαιούται να έχει όποια γνώμη θέλει, τόσο για τον κ. Γ. Παπανδρέου, όσο και για τον κ. Αντώνη Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία.

    Ομως κάνει ένα σοβαρό Λάθος: Πριν απ όλα αυτά, για να μιλάει, θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί του τίτλου του «ΕΠΙΤΙΜΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΝΔ».

    Αλλιώς μένει εκτεθειμένος. Εκτός αν η ηλικία του δεν του επιτρέπει να το σκεφθεί. Δεν θέλει σαν το μικρό παιδί να του πάρουν το παιχνίδι του. Γι αυτό καλό είναι κάποιος να του το υποδείξει.

    Επειτα μήπως είναι καιρός να σταματήσει τις εμφανίσεις στην ΤιΒι; Οι θέσεις του είναι γνωστές, σοφότεροι δε γινόμαστε! (26-10-10 10,15)

  26. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 26/10/2010 10:49:49

    Νομίζω ότι ο Σαμαράς θα κάνει λάθος εάν τον διαγράψει.

    Το καλύτερο είναι να τον αγνοήσει επιδεικτικά. Ούτε ανακοίνωση να μη βγάλει.

    Ετσι στη συνείδηση του κόσμου ο βρυκόλακας απαξιώνεται όλο και περισσότερο,

    σαν έναν γέρο απατεώνα που σκούζει αλλά πλέον κανείς δεν τον ακούει.

  27. Aris Mathiopoulos avatar
    Aris Mathiopoulos 26/10/2010 10:52:29

    Ενδεχόμενη διαγραφή του Μητσοτάκη ή παραινέσεις απο στελέχη της ΝΔ να παραιτηθεί θα πρέπει να γίνουν μετά τις εκλογές. Ο Σαμαράς έχει επιβάλλει την ατζέντα,ο Γιώργος πάει από το κακό στο χειρότερο και έβαλε τον εαυτό του στο στόχαστρο με αυτή τη συνέντευξη. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος κατα τη γνώμη μου η ΝΔ να μπεί πάλι σε μια εσωκομματική κουβέντα πριν τις εκλογές όπου κάποιοι της ΝΔ που έχουν αποφασίσει να φύγουν για το κομμωτήριο της Ντόρας, θα βρούν ευκαιρία να διαφοροποιηθούν. Γι'αυτο λοιπόν υπομονή και πλήρης αδιαφορία.

  28. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/10/2010 12:02:44

    Νομίζω ότι ο Μητσοτάκης αντέδρασε πανικόβλητος στην προοπτική να πάμε σε πρόωρες εκλογές τώρα, γιατί βλέπει ότι η Ντόρα δεν έχει ακόμη προλάβει να στήσει το προσωποπαγές της κομματάκι.

    Η ελπίδα τού Μητσοτάκη είναινα γίνουν εκλογές σε 1-2 χρόνια, έτσι ώστε το αποδυναμωμένο ΠΑΣΟΚ να αναγκαστεί να συνεργαστεί με το Ντοροκόμμα και το ΛΑΟΣ, το οποίο τώρα έγινε ως δια μαγείας "κεντροδεξιό" κόμμα, από "ακροδεξιό" που ήταν πριν.

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/10/2010 12:03:00

    Οργίασε χθές ο Μήτσουλας. Όλοι συζητούν γι αυτόν, όχι για τον Παπανδρέα. Τον καπάκωσε κανονικά. Είναι ανεπανάληπτος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ο Θείος 26/10/2010 12:15:53

      Είναι σωστό αυτό. Εντωμεταξύ, σκεφτείτε τι νοιώθει ένας παραδοσιακός ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ όταν ο Μητσοτάκης λέει "στηρίζω τον Γεώργιο Παπανδρέου διότι έκανε στροφή 180 μοιρών στην πολιτική του!".
      Και από την άλλη, λέει ότι ο Σαμαράς και η ΝΔ δεν είναι εναλλακτική λύση.
      Υπονόμευσε και τους δύο μαζί, τον πρώτο στηρίζοντάς τον (!) και τον δεύτερο λοιδωρόντας τον!
      Σατανικό...
      Μάλλον ο παππούς απολαμβάνει τον τίτλο του δράκουλα...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΙΣ 26/10/2010 12:32:00

        νομίζει ότι στηρίζει την κοράκλα

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΙΣ 26/10/2010 12:32:35

        απαξιώνοντας τους άλλους δύο

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 26/10/2010 16:49:15

        Ό,τι ένιωθε και ο παραδοσιακός ψηφοφόρος της Αριστεράς όταν άκουγε τον Κύρκο το βρώμικο '89 έξω από τη θερινή κατοικία του Δρακουμέλ να λέει μελιστάλακτος "ο Κωστής Μητσοτάκης είναι πάντα ένας πολύ ειλικρινής άνθρωπος", αμέσως μετά από το δείπνο με τα ντολμαδάκια της Μαρίκας...

  30. armageddon avatar
    armageddon 26/10/2010 12:05:10

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΟ ΖΟΜΠΙ.ΕΝΑΙ ΑΒΑΝΤΑΔΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΙΟΤΙ
    ΦΟΒΑΤΕ ΜΗΝ ΤΟΥ ΞΕΘΑΨΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΥΤΑ ΤΟΥ....

  31. aganaktismeni ellinida avatar
    aganaktismeni ellinida 26/10/2010 13:10:57

    Γεροντική άνοια... Αλλά εμείς τι φταίμε? Κάποιος να τον μαζέψει, γιατί ο χάρος αργεί να έβγει παγανιά....

  32. panoptis avatar
    panoptis 26/10/2010 15:02:09

    Κύριε Μητσοτάκη, εάν σήμερα ήταν αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας η κόρη σας, θα λέγατε "μπράβο" στον Παπανδρέου και το Μνημόνιό του;

    http://greekpanorama.blogspot.com

  33. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 26/10/2010 15:38:15

    Οι άνθρωποι που κατέχουν αυτή τη χώρα δεν έχουν όλη την ίδια γνώμη για το ποια πολιτική επιλογή διασφαλίζει τα τωρινά και μελλοντικά τους κέρδη, και τι πρέπει να κάνουν ώστε να συνεχίσουν να κατέχουν την χώρα ως ιδιοκτήτες.

    Μια πλευρά φαίνεται πως ολοφάνερα εχει συμμαχήσει με τα γερμανικής προέλευσης συμφέροντα, που πάντα ήταν πιο "ανυπόμονα" (για αυτό είδαμε και τον αγγλοσαξωνικό εμφύλιο ΙΙ παγκόσμιο πόλεμο).

    Μια άλλη το πάει λάου λάου (παγκοσμιοποίηση και τέτοια). Και ήδη επεξεργάζεται διάδοχες λύσεις και συγκρότηση πολιτικών σχημάτων.

    Και μερικοί εγχώριοι "ανταποκριτές" ποντάρουν και μαύρο και κόκκινο.

    Θραξ Αναρμόδιος

  34. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟ 26/10/2010 16:56:33

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΤΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΡΕΑ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΑΠΟΣΤΑΤΗ

  35. Orestios avatar
    Orestios 26/10/2010 17:02:59

    Βαψομαλιά δράκουλα έχετε δεί?
    Ο παππούς το έκαψε. Ξεχνούσε ονόματα, κόμπιαζε, άστα να πάνε.
    Στείλτε τον στο σπίτι του γιατί όσο πιο πολύ βγαίνει τόσο πιο πολύ ξεφτιλίζεται.
    Τόσο πια τον μισεί η κόρη του?

  36. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 17:16:50

    Μ αυτο το Φ πισω του, δεν πιστευω να εχει σπονσορα τον Φαιλκωρα το δικο μας!!

    ΠΠ

  37. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 26/10/2010 17:40:28

    Ούτε που να το διανοηθούν στη ΝΔ να πειράξουν το Μητσοτάκη. Αφού ο άνθρωπος (άθελά του) αβαντάρει το Σαμαρά με 1000. Μετά από κάθε εμφάνισή του πρέπει να μετράνε πόσο ανεβαίνει η συσπείρωση του κόμματος. Έτσι έκανε και το 2004, αλλεπάλληλες εμφανίσεις στα κανάλια υπέρ του ΝΑΙ στο σχέδιο Ανάν και τελικά κατάφερε να ανεβάσει το ΟΧΙ στο 75%!

  38. Tassos avatar
    Tassos 26/10/2010 20:17:45

    Το "πολιτικό πτώμα" όζει. Σε τυμπανιαία κατάσταση και ο καθένας για τους δικούς του λόγους το περιφέρουν στην καμπούρα τους Χατζηνικολάου, Μητσοτάκαινα, Παπανδρέας και λοιπά μέλη του θιάσου...

  39. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 26/10/2010 20:31:52

    Αντώνη,προς Θεού μην τον διαγράψεις.Ας τον να βγαίνει και να ξεφτιλίζεται τόσο αυτός όσο και αυτοί που του δίνουν βήμα να βγάζει τα απωθημένα του.
    Κάθε εμφάνισή του δίνει πόντους στη ΝΔ και γελοιοποιείται το ραμολί.

  40. A.M. avatar
    A.M. 27/10/2010 01:23:36

    Μια χαρά!
    «Ευοίωνο» προβλέπεται το μέλλον του ΓΑΠ.
    Όποιον υποστηρίζει ο Μητσοκάτι τον τρώει το μαύρο σκοτάδι.
    Αν ήμουν Σαμαράς θα παρακάλαγα κάθε μέρα ο Μητσοκάτι να κάνει δηλώσεις.
    Και την κορούλα του θα χαντάκωνε μια και καλή και τον ΓΑΠ θα έθαβε απαξάπαντος και εμένα θα με οριστικοποιούσε στην αρχηγία της ΝΔ.

    Θέλουμε δρακουμέλ κάθε μέρα στο ΜεΓκΑΠασόκκοκάναλο!
    Και την Τρέμη να του κάνει «αυθόρμητες» ερωτήσεις! :lol:
    Και ο δρακουμέλ να υποστηρίζει τον ΓΑΠ και να βρίζει σαν λαϊκιστή τον Αντώνη και να λέει σαν να κόλλησε η βελόνα «Ο ΓΑΠ κάνει σωστή πολιτική».

    Καλύτερη διαφήμιση για ΝΔ και Αντώνη δεν υπάρχει.
    ΚΑΙ είναι και ΔΩΡΕΑΝ!
    Μην το παραβλέπετε αυτό, ζούμε μέρες ισχνών αγελάδων.
    Και η διαφήμιση υπό νορμάλ συνθήκες κοστίζει.

  41. apostolis avatar
    apostolis 27/10/2010 11:03:57

    Να διαγραφεί και αυτός και ολόκληρο το σόι του , και να μπει όρος στο καταστατικό της ΝΔ ποτέ ξανά Μητσοτάκης , γόνος , συγγενής του , ή ακόμη - ακόμη και κουμπάρος του να μην επιτρέπεται να εγγράφεται στο κόμμα . Φτάνει πια με τους εφιάλτες και τους γκαντέμηδες . Επιτέλους κάποτε πρέπει κι αυτό το κόμμα να προχωρήσει απερίσπαστο χωρίς "Δούρειους ίππους" , στην υγιή ανασυγκρότησή του .

  42. TASSOS avatar
    TASSOS 27/10/2010 17:50:55

    Τελικά ρε παιδιά για όλα τα κακκά που συμβαίνουν στην Ελλάδα φταίει ο Μητσοτάκης?Έξαλλου για πόσο χρόνο κυβέρνησε την Ελλάδα?Είναι ο μόνος πολιτικός που διαπλέκεται στην χώρα?Τι προσπαθούμε να κάνουμε κατηγορώντας τον συνεχεία για αποστασίες και άλλα τέτοια κουραφέξαλα?Αυτόν που πρέπει να κατηγορήσουμε είναι ο εαυτός μας που πάντα επιλέγει την Σκύλλα η την Χάρυβδη για να τον κατασπαράξει.Άλλωστε η ιστορία έχει καταγράψει την πολιτική συμπεριφορά του.Έλεος πια.Αν θέλετε να ασχοληθείτε πάλι πιάστε άλλους πολιτικούς η πολιτική των οποίων έχει άμμεση επίδραση και στην χώρα και στους πολίτες της επί σειρά δεκαετιών(μνημόνιο και άλλα πολλά)

  43. οπαδος avatar
    οπαδος 27/10/2010 22:51:20

    Η φαμιλια Μητσοτάκη ταλαιπωρεί την Ελληνική πολιτική σκηνή επί μια εξηκονταετία.
    Η οσία φαμιλια έχει κατορθώσει μέχρι στιγμής τρία από τα μέλη της (πατήρ ,υιός και θυγατέρα ) να αμείβονται πλουσιοπάροχα από το δημόσιο ταμείο και να θέλουν να δημοσυντηρουν συντομα και τον εγγονό και στο μελλον κάθε πιθανόν επίγονο. 
    Ότι και να πει κανείς, γιά τον "Επίτιμο"... Αποστάτη της Ελληνικής πολιτικής σκηνής και γιά τον "ρόλο" του, είναι λίγο...

    Διέβαλε, συκοφάντησε, λοιδώρησε, ραδιούργησε, κατέστρεψε ανθρώπους και κοινωνίες, και τελικά θα το βρει από όσους ευεργετήθηκαν σε αυτές τις διεργασίες.