10/01/2010 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ή είμαι βλαμμένος, ή ζω σε λάθος χώρα»

Και εγώ έτσι πίστευα..ότι δηλαδή δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ένας που να πιστεύει πως ο Έλληνας αντέχει περισσότερες θυσίες...Να όμως που δεν είναι καθόλου έτσι.

Σάββατο, βραδινό δελτίο ειδήσεων των 7στον ΑLPHA.Ο κύριος παρουσιαστής (Μάνεσης) μας παρουσιάζει μεγάλη δημοσκόπηση που έλεγε εντελώς τα αντίθετα, ότι δηλαδή πόσο σωστά είναι τα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης, πόσο πολύ διατεθειμένοι είναι οι Έλληνες πολίτες να κάνουνε περισσότερες θυσίες....κάτι για 70% αν θυμάμαι καλά..... Μάλιστα είχε και ρεπορτάζ από κάποια λαϊκή που οι παραγωγοί ήτανε διατεθειμένοι να πουλούν φθηνότερα τα προϊόντα τους προκείμενου να έχουν περισσότερη κατανάλωση...κλπ. 

Δεν είναι δυνατόν σε λάθος χώρα είμαι..; Γιατί τα μπέρδεψα έτσι...ένιωθα και ένοχος που έκανα αντίθετες σκέψεις...

ΜΙΑ ΩΡΑ μετά μαθαίνουμε για το περιστατικό έξω από την βουλή...και ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Παπουτσής να λέει για την  επίθεση που δέχθηκε η Δημοκρατία μας...και τους δημοσιογράφους να συμφωνούν.

Εγώ δεν συμφωνώ.  Επίθεση δέχτηκαν οι «Παίχτες» που παίζουν με την νοημοσύνη του κόσμου.....και όχι με την Δημοκρατία μας....    

 zame

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hpeirwths avatar
    Hpeirwths 10/01/2010 22:51:25

    που βλεπεις το περιεργο?
    τσαμπα ειναι οι απαντησεις στα γκαλοπ.

  2. NAMED avatar
    NAMED 10/01/2010 22:54:44

    Αγαπητέ Παράγοντα Χ,

    εσύ καλά τα λες και τα καταλαβαίνεις, τα άλλα τα ζαγάρια όμως έξω έχουν ξυπνήσει ή ακόμη "πανηγυρίζουν" για τη μεγάλη νίκη του Γιωργάκη?

  3. JOHN avatar
    JOHN 11/01/2010 00:20:11

    Οι ακριβωπληρωμενοι Γκεμπελισκοι των ΜΜΕ ειναι μερος του σχεδιου.Με τον ιδιο τροπο δεν λειτουργουσαν και στο παρελθον?Οι σχεσεις τους με το σαπιο κατεστημενο ειναι ανταποδοτικες.Προσπαθουν να διαμορφωσουν συνειδησεις,οσο αυτο ειναι εφικτο βεβαια,γιατι οι σκεπτωμενοι πολιτες παντοτε θα βρουν τροπους να εκδηλωθουν και ν αντιδρασουν.Η παραδωση πινακιδων σε τοσο μεγαλη κλιμακα,λεει πολλα και θ ακολουθησουν κι αλλα.Στην οικονομικη δικτατορια που μας επεβληθει αντιδρασεις τετοιου ειδους ειναι μονοδρομος,ειναι θεμα επιβιωσης πια!

    • pampam avatar
      pampam @ JOHN 11/01/2010 11:14:22

      Εύστοχος –επί της ουσίας…

  4. Vachus avatar
    Vachus 11/01/2010 00:49:54

    Πλέον οι τύποι μας δουλεύουν ανοιχτά και στα μούτρα μας. Σκέψου όταν θα ψηφίζουν οι μπανιάνοι τι θα λένε.
    Αλλά μην παραπονιόμαστε, 35 χρόνια εμείς τους δίνουμε τις καρέκλες...

  5. nobody avatar
    nobody 11/01/2010 03:29:44

    Να κερασω μια Lacta

    Εχει βγει κανεις απ την χωρα;

    Η Ελλαδα δεν παραγει προστι8εμενη αξια, παρα μονο συνομωσιες, φορολογικες επαναστασεις (για σου αρχαιε...), κακωε εννοουμενο τσαμπουκα και εναν κοινωνικο αυτισμο

    Το προβλημα σας ειναι οι δημοσκοπησεις ή ο ΓΑΠ;

    Το 1μυριο Δ.Υ ειναι οκ? ο αποσα8ρωμενος παραγωγικος ιστος; ποιος κατεβαινε στους δρομους τοσες δεκαετιες να 'προασπισει' τα κεκτημενα του (και καλα) απεναντι στο κεφαλαιο;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ nobody 11/01/2010 07:04:24

      Φορολογική επανάσταση. Πες πες, κάτι θα μείνει. Και που θα βρίσκεις χαρτζιλίκι μετά...

  6. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 11/01/2010 09:39:03

    ΕΙΜΑΙΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ 1500 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΜΟΥΝΑ ΜΕ 1ΟΟΟ ΕΩΣ 10.000 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΕΒΑΖΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ - ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΑ;

    • Soustom avatar
      Soustom @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 11/01/2010 09:43:13

      ρε Κεφαλλονίτη τί 1000€/ημέρα;;; και 200€ νά παίρνεις θά γράφεις ότι ή Ιθάκη ανήκει στήν Ιταλία.....

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/01/2010 09:49:29

    Μα γιατί δίνουμε σημασία στα γκάλοπ;

    Αυτά δεν έβγαζαν τον Βενιζέλο πρόεδρο τού ΠΑΣΟΚ και τη Ντόρα πρόεδρο της ΝΔ, αυτά δεν έδιναν 20% στον ΣΥΡΙΖΑ, αυτά δεν έλεγαν ότι η εκλογή της ΝΔ το 2004 ήταν τσίμα-τσίμα (αντί του 5%) και το 2009 έδιναν 5% στο ΠΑΣΟΚ (αντί του 10%);

    Η θεια μου η Αμερσούδα πιο καλές προγνώσεις πετυχαίνει με τον καφέ.
    Να σας δώσω και το τηλέφωνό της άμα θέλετε.

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 11/01/2010 10:49:04

    Παλαιόθεν γνωστό το...poulain-παπαγαλάκι!Ξέρει να μαγειρεύει καλά την ΜΑΝΕΣ-τρα.Εχει δώσει εξετάσεις στ'αφεντικά(δεν θέλω ερωτήσεις:όλοι ξέρουμε ποιά είναι τ'αφεντικά)κι έχει περάσει με άριστα.Αρκεί να θυμηθούμε,τι εξεμούσε την τελευταία εξαετία και με πόση αυταρέσκεια.Και καλά έκανε.His Master's Voice.Αφού κανείς δεν τον...χοντρό κύριο,με όλα όσα του καταμαρτυρούν από δύο Ηπείρους.Ναι,ναι!Μιλάμε γιά το κανάλι που σήκωσε την παντιέρα Βατοπέδι,αλλά ξέχασε στο πατάρι με τις νάρκες,την Μονή Τοπλού και Μεγίστης Λαύρας.Ποιός φταίει;Ποιός άλλος από μας,που δεν αλλάζουμε σταθμό όταν ακούμε τόσο προκλητικές μακακίες.Αξιος ο μισθός σας,διαβαστές ειδήσεων(γιατί γιά δημοσιογραφία,καλύτερα να μην γίνεται λόγος).

    • abebab avatar
      abebab @ Σπάρτακος 11/01/2010 11:11:08

      Υπάρχει και η εκδοχή «παπαγκαλάκι…»

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/01/2010 13:54:26

    Και τα μπρόκολα γίναν δημοσιογράφοι. Εδώ έγινε δημοσιογράφος και μάλιστα "εγκυρος"ο Διονύσης Μποτώνης, ο κλητήρας του Ρέππα στο Υπουργείο Τύπου στην δεκαετία του 1990 και είναι και μόνιμος στην ΕΡΤ.....

  10. Μορφεας avatar
    Μορφεας 11/01/2010 14:22:36

    Η πλακα ειναι οτι για χρονια ηταν πασηφανής η ομοιοτητα των δυο κομματων εξουσίας , πλεον ομως παραεγινε, νομοσχεδια και μέτρα "ανασυγκροτησης" ειναι copy paste με αυτα του χοντρου !Εν τω μεταξυ τα διποδα δεν παιρνουν χαμπαρι , ας μου πει καποιος χριστιανος (και μωαμεθανος δεν εχω προβλημα) , ποια ειναι η διαφορα του χοντρου με τον ποδηλατη (μη μου πει το προφανες βεβαια) τι λιγοτερο ή περισσοτερο ελεγε ο Καραμαν ,στην ιδια σταση μας κρατουν, θα μας πιασει η μεση !!Το θέμα ειναι πως η επικοινωνιολογοι-ψυχολογοι της αρχουσας ταξης , εχουν καταλαβει δεκαετιες τωρα τί ειναι η μαζα , γι αυτο και με τη βοηθεια των MMΕξημερωσης προβατοποιουν τους παντες!!!Οσο τωρα για την εκρηξη στο Συνταγμα , θα πρεπει να παρατηρήσουμε οτι πέραν του συμβολισμου (μπραβο στα παιδια) , για αλλη μια φορα φάνηκε ευδιάκριτα η γραμμή που χωρίζει την κοινωνία με τους εκπροσωπους του συστηματος , απο τον καρατζαφυρερ μεχρι την τσιπρου !!"Πληγμα στη Δημοκρατια μας" λεγανε , μα καλα υπαρχουν ανθρωποι που τους πιστευουν και τρομοκρατούνται ή συντηριτικοποιούνται ?Ποια δημοκρατια ?Αλλα οπως ειπαμε μπεεεεεεεε, οι τουρκοι οι τουρκοι :)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μορφεας 11/01/2010 14:44:55

      Διαφορες:
      1. Νομος περι μεταναστευσης : παρομοιο νομοσχεδιο αποκλειεται να εφερνε η ΝΔ.Ακομη και αν νομιμοποιουσε καποιους δεν θα ηταν σωρηδον.
      2. Αυτοκινητα : τα υψηλα τελη συνδυαζονταν επι ΝΔ με αποσυρση.Η αποσυρση επι ΠΑΣΟΚ καταργηθηκε.
      3. Γονικες παροχες : τα ιδια.
      4. Φορολογια : κοινο σημειο μπορει να ηταν εν αναγκη αυξηση του ΦΠΑ.
      Ωστοσο η ΝΔ δεν θα αυξανε το συντελεστη φορου ατομικου εισοδηματος.
      5. Λιτοτητα : ο ΚΑΡ ειχε εξαγγειλει παγωμα μισθων στους ΔΥ ,ο ΓΑΠ αγνωστον τι θα κανει ακομη.Παντως η λιτοτητα στο Δημοσιο θα ηταν μεγαλυτερη απι ΝΔ.
      6. Αναπτυξη : Θα υπηρχαν και επι ΝΔ ανεμογεννητριες ,οχι ομως ο ορυμαγδος του ΠΑΣΟΚ.
      Υπαρχουν διαφορες.

  11. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 11/01/2010 19:40:07

    Ούτε εκατό μέρες,δεν πέρασαν και μερικοί έπαθαν παράκρουση.Ψυχικό ντιριντάχτα.Ακου δεν μπορεί να βρεί διαφορές μεταξύ χοντρού και ποδηλάτη!!!Αμ,το άλλο;;;Που μας αποκαλεί όλους πρόβατα.Μήπως ο ίδιος βόσκει σε τίποτα λιβάδια ραντισμένα με πρασινόσκονη;;;Θέλει ο Πασόκος να κρυφτεί,μα η χαρά δεν τον αφήνει.Στο Press.gr και στο Τρωκτικό γρήγορα.Γρήγορα σου λέω.Εκεί μιλούν την ίδια γλώσσα με σένα.Ακου ίδιοι ο χοντρός με τον ποδηλάτη!!!Κι η μυλωνού τον άντρα της με τους παραματευτάδες,ένα πράμα δηλαδή.

  12. o aristos avatar
    o aristos 11/01/2010 21:28:28

    Το άλλο το ακούσατε:
    "Πρώτα ο Πολίτης με υψηλού κύρους γνωμοδοτική επιτροπή και δημοτικό ανταποκριτή!!
    Θερμή παράκληση άν κάποιος κατάλαβε τι εννοούν οι "ποιητές" να μας το πεί και εμάς!!

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_6067.html