24/09/2010 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήττα της ελληνικής διπλωματίας η αναγνώριση των Σκοπίων απο τη Συρία

Ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας και Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικής Πολιτικής και Διεθνών Σχέσεων, Δημήτρης Αβραμόπουλος, αναφορικά με την αναγνώριση της ΠΓΔΜ με το συνταγματικό της όνομα από τη Συρία, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:



«Η αναγνώριση της ΠΓΔΜ με το συνταγματικό της όνομα, ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας» από τη Συρία, αποτέλεσμα συμφωνίας που υπεγράφη στη Νέα Υόρκη, στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, αποτελεί ήττα της Ελληνικής Διπλωματίας.

Ειδικότερα, διότι αφορά μία χώρα, όπως η Συρία, που διαχρονικά στηρίζει τις ελληνικές θέσεις και μία περίοδο, κατά την οποία, ο Έλληνας Πρωθυπουργός συναντάται στη Νέα Υόρκη με αρχηγούς κρατών και κυβερνήσεων, επιχειρώντας να προωθήσει, μεταξύ άλλων, λύση στο θέμα του ονόματος των Σκοπίων.

Η εξωτερική πολιτική δεν είναι μόνο διεθνείς δημόσιες σχέσεις και επικοινωνία, δεν είναι εντυπώσεις. Αναρωτιέται κανείς, πώς η Ελλάδα μπορεί να διαδραματίσει διαμεσολαβητικούς ρόλους, όταν δεν είναι σε θέση να προασπιστεί τον εαυτό της».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 24/09/2010 15:50:54

    μόνο που ήδη κατά την διάρκεια της προηγούμενης διακυβέρνησης από την ΝΔ, τα Σκόπια με την συνταγματική τους ονομασία το αναγνώρισαν πάνω από 110 χώρες!!!!!!!!!!!!!!!

    Και ρωτάω τον κύριο Αβραμόπουλο και τον κύριο που ανάρτησε αυτήν την είδηση:

    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΠΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΔ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΧΩΡΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΤΤΑ και είναι μόνο η αναγνώριση των Σκοπίων από την Συρία????????

    (Μην μας διαφεύγει της προσοχής ότι η Συρία είναι η 129η χώρα, η οποία επίσημα αναγνώρισε τα Σκόπια με το συνταγματικό τους όνομα.......όχι η πρώτη.....)


    ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΩΡΑ Η ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΏΝ!!!!!!!!!!!!

    ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Roulis avatar
      Roulis @ δαιμονάκι 24/09/2010 16:00:36

      Kαλα,με κουφανες!!!Ποσο χρονων εισαι ρε συ?Πεντε?

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ δαιμονάκι 24/09/2010 16:05:51

      Επί διακυβέρνησης της ΝΔ αναγνώρισαν τα Σκόπια ως ''Μακεδονία'' (ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω) επειδή την επομένη της εκλογής του Τζ. Μπους (2004) στην ίδια ενέργεια προέβη και η κυβέρνηση της ΗΠΑ. Οπότε μη συγχέεις την αναγνώριση των Σκοπίων από 100 χώρες με την (αν)ικανότητα της ΝΔ αλλά με την ''πειθώ'' των ΗΠΑ.
      Άλλωστε, ο χοντρούλης ήταν εκείνος που είπε το ΟΧΙ στο Βουκουρέστι. Κάποιοι άλλοι υπέγραψαν ενδιάμεσες συμφωνίες και εξήγγειλαν εμπάργκο το οποίο ουσιαστικά δεν ίσχυσε ποτέ, δίνοντας την ευκαιρία σε πολλά (κομματικά) λαμόγια να πλουτίσουν εις βάρος της διαπραγματευτικής δύναμης της χώρας.
      Εγώ αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι μια σύνοδος του ΟΑΣΕ στην Κέρκυρα το 2009 αν δν κάνω λάθος, όπου η Ντορούλα μας είχε επιτρέψει να προσγειωθεί το αεροπλάνο που μετέφερε τον Γκρουέφσκι στο αεροδρόμιο του νησιού με το όνομα ''ΜΑκεδονία''.
      Το ζήτημα της ονομασίας είναι ουσιαστικά χαμένο, εδώ και 2 δεκαετίες. Οποιαδήποτε αναφορά του όρου ''Μακεδονία'' στο όνομα του γειτονικού κράτους είναι ήττα. Η σύνθετη ονομασία είναι μόνο η βιτρίνα. Η ουσία κρύβεται στα ζητήματα της υπηκοότητας και της γλώσσας που κατα 99.9% θα θεωρηθούν ''μακεδονικές''.

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ ZARKO 24/09/2010 21:31:05

        Η αναγνώριση αποτελεί κατραπακιά γιατί ο πρόεδρός της είναι γιός του Άσσαντ ιδρυτού του πάλαι ποτέ "αδερφού" με το ΠΑΣΟΚ Συριακού Μπαάθ

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ δαιμονάκι 24/09/2010 16:16:29

      μαλλον καπιο λαθος κανεις...καμια 100αρια χωρες την αναγνωρησαν με το συνταγματικο της ονομα επι προθυπουργίας της ΣΑΥΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ(χμ... για να θυμηθουμε... ποιοι ηταν τοτε ΥΠ. ΕΞ.?)!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ kastroHEL 24/09/2010 16:24:09

        Ο άτυχος κληρονόμος - μαζί τα φάγαμε.

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/09/2010 16:23:22

    Κατά τα άλλα το GAP κάνει σημαντικές επαφές και νοιάζεται για την Ελλάδα.
    Αν δεν μπορεί να εμποδίσει μια τέτοια εξέλιξη τότε βράσε όρυζα.
    Παντελώς άχρηστη η διπλωματία και διπλά ανίκανη η διαπραγματευτική δεινότητα του GAP, για την οποία μας έχουν ζαλίσει τα ........ τα παπαγαλάκια του.
    Μόνο για δεξιώσεις και σούρτα φέρτα είναι ικανοί.

  3. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 24/09/2010 16:30:41

    @ kastroHEL...θα το κοιτάξω αυτό που λες και αν έχεις δίκιο, δεν θα έχω πρόβλημα να πω ότι έκανα λάθος...

  4. anonymous avatar
    anonymous 24/09/2010 16:51:21

    Αν ακούγατε το Νεοκλή Σαρρή στο high channel δε θα έπρεπε να είχατε εκπλαγεί.

    Ο Σαρρής έχει κατ' επανάληψιν τονίσει ότι στην Τουρκία επιχειρείται η ανασύσταση του Χαλιφάτου και ότι προσπαθεί να εμφανιστεί ως εκπρόσωπος όλου του Ισλαμικού κόσμου. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο έχει επίσης τονίσει ότι η Συρία από αντίπαλος της Τουρκίας έχει γίνει δορυφόρος της. Έτσι εξηγείται και η αναγνώριση των Σκοπίων και μάλιστα τη στιγμή που το όνομα έχει συμφωνηθεί σε Μακεδονία του Βαρδάρη. (Γι αυτό δεν πήγε ο Γκρούεφσκι στον ΟΗΕ διότι του έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμό.)

    Επίσης ο Σαρρής έχει πει ότι η Αίγυπτος έχει προσκολληθεί στην άποψη της Τουρκίας και δεν αναγνωρίζει υφαλοκρηπίδα στο Καστελόριζο. Θεωρεί ότι το Καστελόριζο επικάθεται στην υφαλοκρηπίδα της Τουρκίας. Η Λιβύη επίσης δε δέχεται καμιά από τις Ελληνικές θέσεις για την υφαλοκρηπίδα και οι διαπραγματεύσεις έχουν κολλήσει και με τις δυο χώρες.

    Βλέπετε λοιπόν πως εκδηλώνεται ο νεοοθωμανισμός σε ολόκληρη την περιοχή;

    Υπάρχουν φωνές που ισχυρίζονται ότι είναι αναπόφευκτη η δορυφοροποίηση της Ελλάδας προς την Τουρκία κατά το ανάλογο προηγούμενο της Φιλανδίας και της ΕΣΣΔ όπου η Φιλανδία έκανε ότι της έλεγε η τότε ΕΣΣΔ. Να δούμε πως θα αποφύγουμε αυτό το ενδεχόμενο.

  5. athamas avatar
    athamas 24/09/2010 16:57:13

    «Είναι αργά για δάκρυα Στέλλα.»
    Για ένα παιχνίδι χαμένο εδώ και 20 χρόνια δεν μπορεί κανένας να κατηγορεί τον ΓΑΠ ως υπεύθυνο για το ότι η Συρία αναγνώρισε τα Σκόπια με το συνταγματικό τους όνομα.

    Ας παραδεχτούμε ότι αποδειχτήκαμε λίγοι και ανεπαρκείς να χειροστούμε σωστό το θέμα.
    Και ας ελπίσουμε πως ο μεγάλος Θεός της Ελλάδας θα βάλει το χέρι του να διαλυθούν τα Σκόπια μόνα τους.
    Γιατί αν περιμένουμε από εμάς εδώ στο Ελλάντα να κάνουμε κάτι σωστό και να λυθεί το ζήτημα .. σωθήκαμε!

    Απογοήτευση φέρνει το να σκέπτεται κάποιος πως έφτασε εδώ που έφτασε αυτό το θέμα.

    • Σαος avatar
      Σαος @ athamas 24/09/2010 17:10:40

      Προς το παρόν φίλε athama διαλύεται η Ελλάδα μας...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σαος 24/09/2010 17:21:03

        Θα μας σώσει ο Ντεγκρέτσιας. Ήδη ανέλαβε να σώσει τους φορτηγατζήδες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σαος 24/09/2010 17:23:35

        Σωστά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ athamas 24/09/2010 17:12:44

      Το Σκοπιανό είναι το μικρότερο θέμα αυτή τη στιγμή. Το βασικότερο θέμα είναι αυτό που γράφω για την με άλλα μέσα προσπάθεια ανασύστασης της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

      Εμάς δε μας συμφέρει η διάλυση των Σκοπίων διότι ως Βουλγαρογενείς και Βουλγαρόφωνοι θα προσκολληθούν στη Βουλγαρία ενώ υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθούμε ξαφνικά να συνορεύουμε το Κόσοβο.

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 24/09/2010 18:24:44

    Δεν έχετε καταλάβει ότι, δεν έχει καμιά σημασία πόσες χώρες έχουν αναγνωρίσει τα Σκόπια με το συνταγματικό τους όνομα;

    Τα Σκόπια ΜΊΑ και ΜΟΝΟ ΜΊΑ αναγνώριση χρειάζονται και τους ενδιαφέρει.
    Την αναγνώριση της Ελλάδας.

    Η Ελλάδα κρατάει τα κλειδιά της εισόδου τους στους Ευρωατλαντικούς θεσμούς και μόνο η Ελλάδα δεν τους εποφθαλμία. Η Ελλάδα αποτελεί την μόνη ουσιαστική έξοδό τους στον υπόλοιπο κόσμο.

    Όλα τα γειτονικά κράτη (Βουλγαρία, Αλβανία, Σερβία) εποφθαλμιούν την ακεραιότητά τους και περιμένουν υπομονετικά τη διάλυση τους και το διαμοιρασμό των ιματίων τους. Η μόνη ουσιαστική τους σύμμαχος, μπορεί να είναι μόνο η Ελλάδα.

    Πιστεύω ότι δεν μπορεί παρά να το γνωρίζουν.

    Η Ελλάδα το γνωρίζει; Μπορεί να χειριστεί σωστά το θέμα;

    Κατά την προσωπική μου γνώμη, η λύση του προβλήματος βρίσκεται με αυτούς που γνωρίζουν, τους δυνατούς, αυτούς που έχουν δύναμη και αποφασιστικότητα και οπωσδήποτε αυτούς που δεν διακατέχονται από μισαλοδοξία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αρματιστής 24/09/2010 19:33:35

      Πολύ σωστές σκέψεις βάσεις.

    • καινός avatar
      καινός @ Αρματιστής 24/09/2010 21:16:55

      Το ζήτημα είναι φίλε ότι και εκεί τη μοίρα του "κράτους" την κρατούν άλλα λαμόγια. Κάποιοι άλλοι ψεύτες. Ένα άλλο... πως να το πω..., παSSόκ.

      Τι νομίζεις; ότι θα κωλώσουν να πουλήσουν στο λαό την προσωρινή ευμερία; Σύστημα παSSοκ έχουν τώρα αυτοί, όπως είχαμε εμείς το 80...

      εκεί που μας πήρε ο ύπνος ντε, ας μην κάνουμε πως δεν το θυμόμαστε... Και ξυπνάμε τώρα μετά από την παSSοκ-ο-σφαλιάρα


      Η προσωπική σου άποψη, φίλε μου, όσο και να συμφωνώ απόλυτα και να σε επιβραβεύω για την πραγματικά υπεύθυνη στάση σου, κινείται στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας στον κόσμο μας.

      Έτσι, για να μην ξεχνάμε ότι όλος ο κόσμος - λίγο πολύ -ελλάδα είναι...

  7. aengus avatar
    aengus 24/09/2010 18:47:33

    Τι άλλο θα δούμε: έτοιμοι είμαστε, λέει, να προχωρήσουμε σε συμφωνία με τη FYROM για το όνομα. Ποιος έχει αναλάβει το συντονισμό του project; μα φυσικά ο κύριος Άλεξ Ρόντος, γνωστός ως σύμβουλος του George όταν ήταν ΥΠΕΞ (προκόψαμε, τότε...) και λιγότερο γνωστός, μετέπειτα, ως σύμβουλος του ...Σαακασβίλι, στους τυχοδιωκτισμούς του στην Οσετία. Πράκτορας με πατέντα, δηλαδή. Και πριν καν ανακοινωθεί η συμφωνία - ο κόσμος το'χει τούμπανο δηλαδή, τι να ανακοινωθεί - σπεύδουμε να οργώσουμε τας Ευρώπας και την υφήλιο για να πλασάρουμε την ιδέα ένταξης όλων των Δυτικών Βαλκανίων στο ΝΑΤΟ, σαν καλά και εργατικά παιδιά, πάντα για το συμφέρον του υπερατλαντικού "μεγάλου αδελφού". Αλλά, φευ! Ανικανοποίητα τα αφεντικά, πάντα θέλουν περισσότερα κι έτσι διαβάζουμε, καθόλου έκπληκτοι είναι αλήθεια, ότι ο κύριος Biden, αντιπρόεδρος των ΗΠΑ, μας (εγ)κάλεσε "να τελειώνουμε με τα Σκόπια"(!!!). Πως λέμε "τελείωνε, ρε, τη δουλειά, αργείς!", κάτι τέτοιο... Με συγχωρείτε, τόση "λαϊκή κυριαρχία" δεν τη μπορώ, θα μου πέσει βαριά... [kritikitwnoplwn]

  8. Misha avatar
    Misha 24/09/2010 19:11:38

    Απάντηση των Αράβων στα νταραβέρια του ΓΑΠ με τους σιωνιστές.
    Ερχεται και η αναγνωριση της Βόρειας Κύπρου.
    Και θα μάς μείνει το «ευρωπαϊκό κεκτημένο» αμανάτι να παίζει ο Γκιοργκάκις με το Βαλλιανάτο και τον Ψινάκις μακριά γαϊδουρα

    • aengus avatar
      aengus @ Misha 24/09/2010 19:25:29

      Ακριβώς: άμεση απάντηση.
      Και η μακριά γαϊδούρα, το μόνο «κεκτημένο».

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 25/09/2010 22:47:41

      Συμφωνώ απολύτως, Misha, και απορώ που κανείς νωρίτερα δεν το ανέφερε.

      Αυτά έχουν τα ατελέσφορα φλερτ με τους σιωνιστές. Και τα παραδοσιακά ερείσματά σου στον αραβικό κόσμο χάνεις, και μπουκάλα μένεις από τους υπόλοιπους. Εκτός κι αν το ΓΑΠ θεωρεί ότι θα ξανακερδίσουμε την εύνοια των Αράβων ξεπουλώντας τους το Ελληνικό.

  9. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 24/09/2010 20:29:54

    ΑΡΜΑΤΙΣΤΗΣ Χ 1000!!!!!

  10. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 25/09/2010 00:26:12

    Να σου πώ τι ακριβώς επιδιώκει.

    Η Ελληνική εξωτερική πολιτική επιδιώκει,
    κάτι τύποι σαν και του λόγου σου
    -θαυμαστές δηλαδή του bulgarmak-
    [που διαδίδουν οτι η Ελλάδα πιθανόν να έχει άδικο]
    να ζορίζονται ολοένα και περισσότερο όσο τα Σκόπια
    δεν μπαίνουν ούτε στο ΝΑΤΟ αλλά ούτε και στην ΕΕ...

    _______________________________________________

    Ήταν το πρώτο ορατό
    [γιατί υπάρχουν και όχι και τόσο ορατές επιπτώσεις]
    αποτέλεσμα της Ελληνο-Ισραηλινής προσέγγισης...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Beyond The Stars 25/09/2010 22:52:06

      Προβοκάτορας πάντως είσαι σίγουρα. Μπορεί και πρ@κτορας. Δε βαριέσαι, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος.

  11. anonymous avatar
    anonymous 25/09/2010 00:58:52

    Προφανώς δεν έχεις ενημερωθεί σωστά.

    Τα Σκόπια με προκάλυμμα το όνομα διεκδικούν όλη την ελληνική Μακεδονία και έχουν κυκλοφορήσει και χάρτες. Δυστυχώς δε μπορώ να ανεβάσω εικόνες αλλά το ίντερνετ είναι γεμάτο. Αν τους εκχωρήσεις το όνομα τους εκχωρείς και ολόκληρη την ελληνική Μακεδονία.

    Αν το όνομα είναι τόσο ασήμαντο και αποτέλεσμα του ελληνικού εθνικισμού όπως λες ας το αλλάξουν οι Σκοπιανοί.

    Όσο για το επιχείρημα με τη Συρία είναι έωλο. Έγραψα πιο πάνω ότι τα αναγνώρισε διότι έτσι της είπε η Τουρκία, η οποία Τουρκία εμφανίζεται ως προστάτης κι εκπρόσωπος ολόκληρου του ισλαμικού κόσμου.

    Δεν έπρεπε να σου απαντήσω αλλά το έκανα για να μη λες ότι απλά εξαντλούμαστε σε γελοιοποίηση, αν και μετά από 20 χρόνια μάλλον εκεί θα πρέπει να καταλήξουμε.

  12. ZARKO avatar
    ZARKO 25/09/2010 02:02:42

    mar @
    Μην αναζητάς τι επιδιώκει η ελληνική εξωτερική πολιτική γιατί κατά 90% δεν είναι ελληνική, και ως εκ τούτου δεν είναι και πολιτική, αλλά υπηρεσία, if u know what i mean...
    Να αναζητάς ποιο συμφέρον έχει ο ελληνικός λαός μέσα από την δεδηλωμενή και διακηρυγμένη άρνηση του στην αναγνώριση του ψευδομακεδονικού κράτους.
    Για να καταλάβεις τι ακριβώς θίγεται θα σου παραθέσω το εξής παράδειγμα: εσύ παίζεις τον ρόλο της Ελλάδα και εγώ της Φύρομ.

    Εγώ κάποια στιγμή για τους δικούς μου λόγους επιθυμώ να ονομαστώ mar, οπότε αρχίζω και διατυμπανίζω και επιζητώ επιβεβαίωση του ονόματός μου από τους υπόλοιπους αντινιουζίτες
    (που παίζουν τον ρόλο της διεθνούς κοινότητας), οι οποίοι αποδέχονται τις θέσεις μου και με αναγνωρίζουν ως mar.
    Εσύ, όμως, δεν ανησυχείς γιατί ξέρεις ότι εσύ είσαι ο mar εγώ είμαι ο ΖΑΡΚΟ και πως αυτό καμία απόφαση δεν πρόκειται να το αλλάξει.
    Κάποια στιγμή, όμως, για τους δικούς μου λόγους, πάλι, διεκδικώ να κατοχυρώσω το σπίτι που ανήκει στον/στην mar. Οπότε αποτείνομαι στους λοιπούς αντινιουζίτες και ερωτώ τίνος εκείνο το σπίτι;
    Και μου απαντούν φυσικά ότι είναι του mar. Και ρωτώ ξανά, ποιος είναι ο mar; και μου απαντούν ότι ο mar είμαι εγώ και επομένως το σπίτι μου ανήκει. Ποιο είναι το αποτέλεσμα για τον πραγματικό mar όμως; το ότι από την στιγμή που εγώ θα θελήσω να μπω στο σπίτι ο πραγματικός mar θα πρέπει να ξεσπιτωθεί.

  13. καινός avatar
    καινός 25/09/2010 02:10:44

    dont feed the troll... που θα πάει, θα βαρεθούν...

  14. ZARKO avatar
    ZARKO 25/09/2010 14:57:38

    mar@
    ''Ο Ελληνικός λαός το συνηθίζει να έχει σωβινιστικές θέσεις''
    Τα εθνικά δίκαια δεν είναι σωβινιστικές θέσεις. Όταν ξένοι επιστήμονες έχουν συμφωνήσεις με τις ελληνικές (σωβινιστικές για σένα) θέσεις δεν μπορεί να θεωρούνται σωβινιστικές ή υπερβολικές. Το γεγονός ότι ταυτίζεται κάθε έννοια πατρίδας, έθνους και εθνικών δικαίων με τηλέμπορους τύπου Λιακόπουλου είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.

    ''Και επειδή δεν υπάρχει και γνώση του θέματος,αυτό που δε μας λένε οι προπαγανδιστές είναι ότι αυτή η περιοχή είναι γεωγραφικά μέρος της Μακεδονίας (γύρω στο 30% της Μακεδονίας),άρα δεν μπορεί παρά να είναι και αυτοί Μακεδόνες όπως και οι δικοί μας Μακεδόνες''
    Γεωγραφικά στην ιστορική Μακεδονία δεν ανήκει όλη η επικράτεια του κρατιδίου τους, αλλά η περιοχή που περικλείει περιοχές που κάποτε υπήρχαν ακμαίες και ανθηρές ελληνικές κοινότητες (μέχρι το 1920 περίπου) όπως πχ Μοναστήρι, Κρούσοβο, Γευγελή, Στρώμνιτσα κτλ. Και δεν είναι αυτό το 30% της Μακεδονίας. Μην ξεχνάς ότι επι Βυζαντίου το Θέμα της Μακεδονίας θεωρείτο η Θράκη, οπότε το γεωγραφικό κομμάτι ας το αφήσουμε απ' έξω.

    ''Μόνο που γι’αυτούς είναι Μακεδονική και η εθνική τους ταυτότητα και συνείδηση''
    Εδώ πραγματικά γελάμε. Θες να μας πεις ότι εσύ έχεις γνώση επί του θέματος; Αν ψάξεις οι ψευτομακεδόνες έχουν σαν ήρωα και διαφωτιστή τους, αντίστοιχο του Κοραή και του Ρήγα, έναν τύπο με καταγωγή από την ''Αιγαιακή Μακεδονία'' ο οποίος μετά την αποτυχία της εξέγερσης του Ίλιντεν (που ήταν ξεκάθαρα βουλγαρικό κίνημα) τόνισε ότι ''Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ'' και αναφερόταν φυσικά στη ''μακεδονική εθνική ταυτότητα''. Αυτός ο τύπος λοιπόν λεγόταν Μισίρκωφ. Οπότε συμπεραίνουμε ότι το 1903 (Ίλιντεν) μακεδονική εθνική ταυτότητα δεν υπήρχε, γιατί αν υπήρχε θα είχαμε συμμετοχή των εθνικά Μακεδόνων στους Βαλκανικούς Πολέμους και τουλάχιστον αιτήματα στις Μεγάλες ΔΥνάμεις για ένα Μακεδονικό Κράτος.
    Αν δεν σου φτάνουν αυτά, ως επιχειρήματα ανυπαρξίας του Μακεδονικού Έθνους, διάβασε για την πολιτική της Κομμουνιστικής Διεθνούς που μόλις το 1924 ανακάλυψε το Μακεδονικό Έθνος για να δημιουργήσει ρήγματα στα αστικά καθεστώτα των Βαλκανίων και να σπείρει τον καρπό της επανάστασης. Για τον Τίτο δεν θα μιλήσω καθόλου. Γνωστά τα περισσότερα και εντάσσονται στην κομμουνιστική προπαγάνδα περί Μακεδονικού.
    Αξίζει πάντως μια βόλτα σε ένα νεκροταφείο στα Σκόπια. Θα παρατηρήσεις ότι αν και μέλη της ίδιας οικογένειας, το όνομα του παππού (που έζησε Μακεδονικό Αγώνα, Βαλκανικούς και Α' Παγκόσμιο) τελείωνε σε -ωφ, το όνομα του γιου (που έζησε Μεσοπόλεμο, Β' Παγκόσμιο και Ψυχρό) σε -ώφσκι και του εγγονού που ίσως και να ζει τώρα σε -ωσκι. Πράγμα που σημαίνει ότι οι Βούλγαροι που πολέμησαν στις αρχές του 20ου αιώνα για την ένσωμάτωση της Μακεδονίας στη Βουλγαρία,μεταλλάχτηκαν στους Βουλγαρίζοντες ΜΑκεδόνες του Τίτο για να στηριχθεί η έννοια του Μακεδονισμού και τώρα που έχουν γίνει πια Μακεδόνες έφυγε και το βουγλαρικό -φ.
    Δεν είναι δύσκολα να καταλάβεις ότι η ''μακεδονική'' τους ταυτότητα είναι πλαστή, τεχνητή και εξυπηρετούσε κατά καιρούς ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ συμφέροντα χωρίς να εχει καμία εθνολογική βάση και κανένα ιστορικό υπόβαθρο.

    ''Ούτε βέβαια μπορεί να φοβηθεί η Ελλάδα ένα κρατίδιο για αλυτρωτισμό,επειδή υπάρχουν εκεί κάποια ψώνια που βγάζουν τέτοιους χάρτες.''
    Συμφωνώ εν μέρει. Δεν είναι οι Σκοπιανοί εθνικιστές/σωβινιστές (γι αυτούς γιατί δεν τα λες;) που αποτελούν κίνδυνο. Αν είχαμε να αντιμετωπίσουμε μόνο αυτούς το θέμα θα είχε λήξει εδώ και δεκαετίες. Επικίνδυνοι είναι αυτοί που χρηματοδοτούν και επενδύουν σε ένα ''μακεδονικό'' έθνος και κράτος και οι οποίοι βέβαια ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, αλλά στηρίζουν σε αυτό τις πολιτικές και οικονομικές τους βλέψεις. Είναι οι ίδιες δυνάμεις που έχουν αποδομήσει τα έθνη-κράτη καθιστώντας αναγκαίους δανεισμούς από το ΔΝΤ, είναι οι ίδιες δυνάμεις που τσεκουρώνουν μισθούς και εργασιακά δικαιώματα των πολιτών, είναι οι ίδιες δυνάμεις που επιζητούν την επιστροφή στη φεουδαρχία. Αυτές οι δυνάμεις δεν θέλουν μεγάλες κρατικές οντότητες (δες τι απέγινε η ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ) αλλά μικρά buffer states-αποικίες. Αυτόν τον ρόλο ενδέχεται να παίξει και η ''Μακεδονία του Βαρδάρη'' και ενδεχομένως στο μέλλον και η ένωση της με την ''Αιγαιακή Μακεδονία'' να εξυπηρετήσει τους ιδιους σκοπούς.

    Γκε-γκε τώρα;

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/09/2010 23:14:07

    Επιδιωκει τη μη υπαρξη κρατους με το ονομα Μακεδονια.Αρχικα ηλπιζε οτι θα παρεμεινει στην ενιαια Γιουγκοσλαβια για να συνεχισθει οτι γινοταν στη μεταπολεμικη περιοδο : η Ελλαδα μιλαγε απευθειας με Βελιγραδι που περιοριζε τη προπαγανδα των Σκοπιων.Οταν αυτο δεν εγινε συνεχισε να περιμενει τι θα γινει με τους πολεμους της Γιουγκοσλαβιας.Οταν φανηκε οτι τα Σκοπια θα επιβιωσουν τα περιμενε στην αιτηση ενταξης στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ για μια συνθετη ονομασια.
    Οτι διαφορες αντιδυτικες δυναμεις στην Ελλαδα βολευονται με το να μεινουν τα Σκοπια εκτος ΝΑΤΟ και ΕΕ ειναι γεγονος αλλα αυτο δεν ισχυει π.χ για τη Μπακογιαννη που πηγε στο Παρισι και κερδισε τη στηριξη της Γαλλιας.
    Το θεμα του ονοματος μπορει να σου φαινεται ασημαντο αλλα δεν ειναι.Εχει σημειολογικη και προπαγανδιστικη σημασια.Θα φερω μια αναλογια : αν δεις το μεσανατολικο ως αραβοισραηλινη διενεξη τεινεις να συμπαθησεις το Ισραηλ που εχει μια μικρη εκταση σε ενα τεραστιο αραβικο κοσμο.Αν το δεις ως παλαιστινιακο τεινεις να συμπαθησεις τους Παλαιστινιους.Προυποθεση γιαυτο ειναι η καλλιεργεια της εντυπωσης οτι οι Παλαιστινιοι ειναι κατι αλλο απο τους υπολοιπους Αραβες και δικαιουνται δικο τους κρατος.Αρα η μετατροπη του ορου Παλσιτινιος απο γεωγραφικο σε εθνικο τους δινει μεγαλη δυναμη.Κατα τον ιδιο τροπο αν δεις το μακεδονικο ως διενεξη Ελληνων - Βουλγαρων και πολυ περισσοτερο ως διενεξη Ελληνων - Σλαβων εχεις αλλη εντυπωση απο το αν το δεις ως διενεξη με ενα ιδιαιτερο εθνος μακεδονικο που εχει οικειοποιηθει την περιοχη ως εθνικο ορο.Και η συνθετη ονομασια κερδος ειναι.

  16. Misha avatar
    Misha 25/09/2010 23:21:41

    mar

    Eπιδιώκουμε την επιστροφή στο στάτους κβο του Βασιλείου του Βουλγαροκτόνου, δλδ οι γενίτσαροι των Σκοπίων τύπου Γρούιου, που έχουν ονειρώξεις να καταλάβουν τη Θεσσαλονίκη και δεν το κρύβουν, να διαμελισθούν μεταξύ Αλβανίας , Βουλγαρίας , Σερβίας και Ελλάδος.

  17. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/09/2010 22:48:09

    Στο καλό και απ'το πεζοδρόμιο...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 26/09/2010 22:51:39

      Το αυτό και δι'υμάς, εν Χριστώ αδελφέ!

  18. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/09/2010 22:51:05

    Είπαμε, στο καλό!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 26/09/2010 22:57:38

      Αυτές είναι σκοπιανές βρισιές, φαντάζομαι...

      Συνέχισε έτσι! Πράγματι, μας απόστόμωσες με τον πλούτο των επιχειρημάτων σου!

      Μακάρι να μην τα έσβηναν ποτέ οι φάκτορες, να σε καμαρώνουμε για πολύ καιρό...

      Δώωωσεεε!!!

  19. Enzo avatar
    Enzo 26/09/2010 22:54:26

    mars με την οπισθεν ελα

  20. loretta avatar
    loretta 26/09/2010 22:55:41

    Mar

    ....Δεν χρειαζεται να βριζεις χυδαια για να επιβαλεις την αποψη σου...τοτε εσυ γινεσαι ο φασιστας..

    αν και δεν χρειαζεται υπερασπιση ο Φακτορας....εχει ενα απο τα πιο δημοκρατικα και αξιολογα ενημερωτικα μπλογκ.

    αν δεν σου αρεσει....απο δω που πηγαν και αλλοι.

  21. Enzo avatar
    Enzo 26/09/2010 22:57:28

    mars αμα δεν μπορεις γινε κομμωτης

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2010 23:02:10

    @factorX

    Πως γίνεται ανεκτή αυτή η αλητεία mar στο antinews??

    • Factorx avatar
      Factorx @ η Dimi 26/09/2010 23:07:40

      σβυστηκε και βρίζει

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 26/09/2010 23:19:04

      Σάς Ευχαριστούμε. Το άτομο ήταν σε κατάσταση delirium tremens.

  23. ZARKO avatar
    ZARKO 26/09/2010 23:08:14

    Ρε σεις αφήστε τον άνθρωπο να πει αυτά που θέλει.
    Έτσι και αλλιώς στο ζήτημα της Μακεδονίας ιστορικά έχουμε όλο το δίκιο με το μέρος μας.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ZARKO 26/09/2010 23:29:02

      ΖΑΡΚΟ
      Εσύ φταις...

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 26/09/2010 23:31:56

        Εγώ γιατί ρε φίλε;
        Πάλι ο λαός του ΑΡΗ θα την πληρώσει;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 26/09/2010 23:32:48

        Λαός;

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 26/09/2010 23:33:52

        Τι δεν κατάλαβες;
        Πάντως όχι ο Λ.Α.Ο.Σ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 26/09/2010 23:35:41

        ΖΑΡΚΟ

        Ναι ρε φίλε...αφού το βλέπεις το τρολ είναι πιο μεγάλο και από εκείνο το αρκουδόπτερο στον "Άρχοντα" το νο1...τι το ταίζεις το ρημάδι;;;;

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 26/09/2010 23:42:16

        Όχι tsilivithras. Θα καθήσει να τα ακούσει (ή να τα διαβάσει εν προκειμένω).
        Κάτι τέτοιοι πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους. Και επιμένω κακώς δεν ''ανέβασαν'' αυτά που έγραψε, ακόμα και αν ήταν υβριστικά. Οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε τα δίκαια μας ακόμα και αν τα αμφισβητούν τρόλ, ορκ και ξωτικά.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 26/09/2010 23:48:52

        ZARKO

        Εσείς οι πολιτισμένοι έχετε περισσότερη υπομονή.
        Εμείς οι Ούννοι καλύτερα να μην μπαίνουμε στην διαδικασία.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 26/09/2010 23:58:16

        tsilivithras @
        Μην τα λες αυτά γιατί θα βγει κανένας από δαύτους και θα λέει ότι στη Μακεδονία ζουν Ούννοι...

  24. mar avatar
    mar 26/09/2010 23:09:10

    Factorx: αυτό που εγραψες φυλαχτηκε και θα θεωρηθεί απειλή και εκβιασμός αν συνεχίσεις - απλά και καθαρά. Ας επίσης συνεχίσεις να στέλνεις μειλς κλπ θα θεωρηθεί παρενόχληση

  25. Enzo avatar
    Enzo 26/09/2010 23:11:57

    παει και αυτος. εκλασε η νυφη σχολασε ο γαμος.

  26. Misha avatar
    Misha 26/09/2010 23:13:14

    l ami

    η ανωτέρω παράγραφος μου ενέχει μεγάλη δόση πικρόχολου αστεϊσμού.

  27. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2010 23:14:32

    Enzo, είναι ανώφελο να χαλάμε τις καρδιές μας με το παραλήρημα άγνώστων υβριστών. Είμαστε εδώ γιά να σχολιάζουμε και να κρίνουμε μιά κυβερνητική ακυβερνησία που μέσα σε 11 μήνες έχει διαλύσει κυριολεκτικά την Ελλάδα. Την αλητεία, να την αφήνεις να κυλάει σαν νερό στη πλάτη σου.

    Φιλικά,
    η Dimi

  28. Misha avatar
    Misha 26/09/2010 23:16:07

    τα θαύματα του Αη Δημήτρη είναι γνωστά σε όλους, όχι μόνο σε μένα.
    όπως και τα θαύματα του Αγ.Σεργιου και του πρίγκηπα Ντόνσκοη στη μάχη του Κουλικοβο, όπως και οι θρυλούμενες συναντήσεις του Ιωσήφ Τζουγκασβίλι με την τυφλή Ματρώνα της Μόσχας.

  29. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 26/09/2010 23:17:52

    Φάκτορα, γιά δές λίγο μήπως η ΙΡ του ενλόγω,
    προέρχεται απο την Αμερικανική πρεσβεία στα Σκόπια...

  30. DONCE avatar