14/01/2009 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήττα Βωβού στο Συμβούλιο Επικρατείας

Στον αέρα βρίσκεται η κατασκευή γηπέδου του Παναθηναϊκού στον Βοτανικό, μετά την αναστολή των εργασιών στο εμπορικό κέντρο της εταιρείας «Μπάμπης Βωβός- Διεθνής Τεχνική Α.Ε.» που αποφάσισε κατά πλειοψηφία χθες η Επιτροπή Αναστολών του Συμβουλίου της Επικρατείας. Η αναστολή των εργασιών θα ισχύσει μέχρι τις 6 Μαρτίου 2009, οπότε και θα συζητηθεί η κύρια προσφυγή, όμως αυτό σημαίνει και πάγωμα εργασιών στο γήπεδο (είναι αλληλένδετα σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο) για μεγάλο χρονικό διάστημα, με δεδομένο ότι τέτοιες αποφάσεις μπορεί να χρειαστούν για να εκδοθούν ένα, δύο, ίσως και τρία χρόνια. Στο ΣτΕ έχουν προσφύγει κάτοικοι και φορείς της περιοχής οι οποίοι υπογραμμίζουν ότι αν τελικά ανεγερθεί το εμπορικό κέντρο, οι ελεύθεροι χώροι στην περιοχή του Ελαιώνα θα μειωθούν από 191.374 τ.μ.- όπως προβλεπόταν αρχικά- σε 158.941 τ.μ.

Με αυτά τα δεδομένα το όνειρο των φίλων του Παναθηναϊκού για γήπεδο το 2010, σβήνει. Μόλις έγινε χθες γνωστή η είδηση «έσπασαν» τα τηλέφωνα στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός από αγανακτισμένους φιλάθλους της ομάδας που κατηγορούν τον ΣΥΡΙΖΑ ότι υπέθαλψε το θέμα. Πάντως, στον Παναθηναϊκό και στον Δήμο Αθηναίων φαίνεται να έχουν επεξεργαστεί και ένα εναλλακτικό σχέδιο που προβλέπει να αλλάξει ο νόμος του Σουφλιά, να γίνει απαλλοτρίωση 16 στρεμμάτων στην περιοχή του Βοτανικού και να κατασκευαστεί εκεί το γήπεδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zapata avatar
    zapata 14/01/2009 12:34:32

    Ναι, ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει και για αυτό, και την απαγωγή φοβάμαι αυτός την έκανε. Αντί στον Παναθηναικό και στον όμιλο Βωβού να βάλουν μυαλό που πήγαν παράνομα να κάνουν την κομπινούλα τους (παρέα με τον ανεκδιήγητο δήμαρχο) , τώρα ύποτίθεται ψάχνουν τα πλάνα βήτα και γάμα( που έχουν έτοιμα από καιρό).

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2009 12:41:01

    Δεν ξερω ποιος και αν φταίει , παντως ο Αλεξις σημερα το πρωι στους Καμπουρακη-Οικονομεα είπε ξεκαθαρα οτι ο μεγαλοεργολαβος δεν θα κανει το εργο οπως το εχει σχεδιασει ΑΛΛΑ αλλιως !!!

    δεν τον ρωτησαν "αλλιως πως ?"

    Μιλησε επισης για "μεγαλοεργολαβο που ολοι ξερουμε πως εχει χτισει στην Αττικη"... κι εκει τον εκοψε ο Καμπουρακης ! Λετε να εχει δει κανενα βιντεο ο κρητικος Δον Ζουάν??

    ΠΠ

  3. bgt avatar
    bgt 14/01/2009 12:41:13

    O Βοτανικος προκειται για μια απιστευτα υποβαθμισμενη περιοχη. Δε ξερω γιατι σκουζει ο ΣΥΡΙΖΑ αλλα πολυ επιλεκτικα δεν επιλεγει τα MALL στα οποια αντιτιθεται? Το Μαρουσι με 3 απο δαυτα στο ιδιο μερος δεν υποβαθμιζεται?
    Το νεο τερας που ακουσα οτι φτιαχνεται στην Πειραιως δεν θιγει τους καταστηματαρχες?
    Αλλα περιεργως τα περισσοτερα απο τα MALL που ανεχεται ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι αλλων συμφεροντων, ολως τυχαιως.

    Και να θυμισω οτι σε συνεντευξη τους οι δυο Αλλιεκοι ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα με το γηπεδο αλλα με το Mall.
    Αρα δε κοπτονται για τους κορμορανους ;)

  4. panos avatar
    panos 14/01/2009 12:44:04

    Δικιο εχεις... Αλλα επισης πιστευω φταιει και ο στρατηγος ανεμος...Επισης φταιει και και η φυση...Γιατι να μην ειχε 'φυτεψει' τσιμεντο εκει και οπου αλλου θελει ο κ Βωβος... κριμα...

    Πραγματικα δεν ντρεπονται λιγο που τολμαν και λενε οτι φταινε ολοι οι αλλοι και οχι αυτοι που πανε να κανουν ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ!!!

    Που ζουμε ρε γαμωτο...λιγο μυαλο δεν μας εμεινε? τοσο πολυ μας κατευθυνουν δεκα μεγαλοεφοπλιστες με τα καναλια τους και τις ομαδε τους??? και οι 300μη ξεχνιομαστε....

  5. bgt avatar
    bgt 14/01/2009 12:49:23

    H υποκρισια του Συριζα ομως περισσευει. Ποσως τους νοιαζει το τσιμεντο που θα εμπαινε απο το γηπεδο. Μονο να μην κανει ο Βωβος το Mall. Και ας μη σωσει και κανει ποτε Mall ο Βωβος αλλα δε βλεπω το Συριζα να κανει κατι και για τα Λατσιοτικα mall που ξεφυτρωνουνε σαν τα μανιταρια.

    Κι απο το να μεινει χαβουζα ο Βοτανικος ας αξιοποιηθει με το γηπεδο. Ή μηπως νομιζετε οτι δε θα βρουν αλλο τροπο να το κτισουν?
    Συγκρουομενα συμφεροντα κατασκευαστων και στη μεση ο Αλιεξης.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/01/2009 12:50:00

    pano -min ta les toso oma .....

  7. zapata avatar
    zapata 14/01/2009 12:53:22

    Ας ξεκινήσουμε από τα απλά. Δεν είναι Βοτανικός η περιοχή, αλλά ΕΛΑΙΩΝΑΣ. Πολύ έντεχνα η προπαγάνδα άλλαξε ακόμα και το όνομα για να θυμάται ο κόσμος το ρυθμιστικό του 1985 (!!) που θα έκανε την περιοχή μητροπολιτικό πάρκο...(σιγά μην άφηναν οι εργολάβοι). Καλό είναι να θυμηθούμε όλοι πόσα δικαστήρια και μάχες δόθηκαν για τα εμπορικά κέντρα όλων των κατασκευαστών στην Κηφισίας, στο Μαρούσι, στους Αμπελόκηπους. Εκεί όμως είχαν σύμμαχους και κυρίως τον συντελεστή δόμησης μαζί τους. Στον Ελαιώνα πήγαν με προκλητικά παράνομο τρόπο να τα ξεσκίσουν όλα. Το γήπεδο του Παναθηναικού μπορεί άνετα να γίνει εκεί, σε δημόσια γη και όχι στα στρέμματα που σφύριξαν στον Βωβό να αγοράσει πριν ανακοινώσουν που θα γίνει το γήπεδο.Επίσης καλό είναι να θυμηθούμε όλοι τους επαγγελματίες και τους μικρομαγαζάτορες, όχι όταν γίνονται μόνο επεισόδια, αλλά και όταν σηκώνονται εμπορικά κέντρα μαμούθ δίπλα τους.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2009 12:54:57

    Όλη η Ελλάδα έχει χτιστεί παράνομα και η ευαισθησία είναι πολύ επιλεκτική. Αυτό είναι γεγονός.

    Τώρα, επειδή δεν ξέρουμε αν έχει κάνει και τι παρανομίες μπορεί να έχει κάνει ο Βωβός και το όλο σχέδιο ανάπλασης εκεί, εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο ζήτημα. Μπορεί και να έχουν δίκιο οι δικαστές.

    Αλλά πραγματικά, αυτό που είναι καλό για το Μαρούσι δεν είναι καλό για τον βρωμο-Ελαιώνα. Πλάκα έχει ο κόσμος.

    Ενστικτωδώς, πάντως, πιστεύω ότι όλο και κάποια παρανομία θα έγινε με τη λογική ότι είναι έργο "για το λαό του ΠΑΟ" και ότι θα την περνούσαν χαλαρά. Το ενστικτωδώς προκύπτει από το ότι αυτές οι καταστάσεις, παρανομίες δηλαδή με άλλοθι οπαδούς, είναι αρκετά συνηθισμένη κατάσταση στο Ελλαδιστάν.

  9. andreas avatar
    andreas 14/01/2009 12:55:41

    Η αλήθεια είναι πως όντως η περιοχή εκεί είναι χαβούζα και το γήπεδο θα οδηγούσε σε κάποια ανάπλαση, αλλά όπως πάντα οι αχόρταγοι εργολάβοι που μόνο κατά τα φαινόμενα είναι άνθρωποι όρμησαν να κατασπαράξουν και αυτό τον ελεύθερο χώρο. Τι να πω ίσως καλά κάνουν και τους εξαφανίζουν τους πλούσιους έναν έναν να τελειώνουμε. Όσο για τους Αλέκους καλά κρασιά ειδικά ο Τσίπρας πολιτικός μηχανικός ο ίδιος και ο μπαμπάς του εργολάβος είναι απλά οι δουλειές του δεν είναι με το Βωβό. Σωστά λέει ο bgt ότι δεν κάνει τίποτα για τα Λατσιώτικα εμπορικά.

  10. panos avatar
    panos 14/01/2009 13:00:31

    Φιλε bgt δεν νομιζω οτι πρεπει να μας νοιαζει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καθε ΣΥΡΙΖΑ, το καλο ολων πρεπει να μας νοιαζει... ΑΡΑΓΕ απο ποτε ο Βωβος και ολοι οι αλλοι ΜΕΓΑΛΟΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ νοιαστικαν για εμας? θα προσλαβουν στο καθε Mall χιλιαδες ατομα με 2000 ευρω μισθο το μηνα? Απο γενια των 700ων να γινουμε γενια των 600ων μπορει....

    Εμπρος Βαζελοι βγειτε εξω και διαδηλωστε για τον Βωβο και το Βαρδινογιαννη, οχι για το αν εχετε φαγητο...χρηματα κτλπ...

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.....

    Υγεια να εχετε να δουλευετε για τα αφεντικα...

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/01/2009 13:01:45

    Πάντως και ο Χρήστος Παπουτσής Ευρωπαίος Επίτροπος και Λαρισέως τα έχει πει σταράτα …..χμ χμ χμ

  12. bgt avatar
    bgt 14/01/2009 13:04:41

    @Panos

    Μα εγω δε περνω το μερος του Βωβου, δουλευω στο Μαρουσι και τα αισχη του τα βλεπω καθε μερα. Και προσωπικα απεχθανομαι και τα Mall.
    Την υποκρισια δεν αντεχω. Ειδικα του Αλιεξη.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 13:10:55

    εγώ δεν αντέχω να μην βγάλω κυνισμό...

    μήπως γλύτωσαν οι τράπεζες ένα θαλασσοδάνειο; μέρες που είναι;

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2009 13:17:37

    Λες να το έστησαν οι τράπεζες, Αρχαιοπτέρυξ; Τόσα και τόσα που έχουν δει τα μάτια μας, καλά το σκέφτεσαι και έτσι.

    Δεν νομίζω όμως γιατί η δουλειά ήταν εξασφαλισμένη ότι θα είχε έσοδα και θα αποπλήρωνε. Η καλύτερη δουλειά στην Αττική αυτή τη δεδομένη στιγμή ήταν. Μόνον αν είχε στήσει ο Βωβός να σκάσει το δάνειο αργότερα, στις πλάτες του "λαού του ΠΑΟ" το βλέπω ρεαλιστικό το κυνικό σου σενάριο.

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/01/2009 13:22:40

    Συ-ντε-λε-στής δό-μη-σης !!!

    Στο Μαρούσι μπορούσαν βάση συντελεστή δόμησης (κι αν δεν μπορούσαν μπόρεσαν).

    Στον Ελαιώνα δεν , με σφραγίδα ΣτΕ .

    Τι να κάνουμε τώρα ?

  16. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 14/01/2009 13:23:41

    Αρης Παοκ ΑΕΚ ΟΣΦΠ κάτι έχουν γλιτώσει με τις πλάτες των λαών τους ήρθες και η σειρά ο λαος του ΠΑΟ να βγάλει κάτι για τα αφεντικά του

  17. Siopilos avatar
    Siopilos 14/01/2009 13:25:36

    Προς bgt
    Aν διαβάζεις Αυγή και ΓΑΛΕΡΑ (φίλα προσκείμενο στον ΣΥΝ) δεν θα αγνοούσες ότι 2 χρόνια τώρα έχουνε πεί και γράψει χιλια μύρια εναντίον του Mall.
    Eπίσης θα ήξερες ότι επιτροπές πολιτών του Αμαρουσίου (πολυ απ' αυτούς ανήκουν στον ΣΥΡΙΖΑ)έχουν μυνήσει την κατασκευάστρια εταιρία του Mall Αμαρουσίου αλλά και τον τότε δήμαρχο Αμαρουσίου για ένα απο τα μεγαλύτερα σκάνδαλα(τρόπος μεταβίβασης,συντελεστής δόμησης)
    Επίσης εάν ενθυμούμαι καλά ο <> μόλις πριν ένα χρόνο άναδείχθηκε στον ΣΥΡΙΖΑ όχι πριν τρία χρόνια που χτιζόνταν και ολοκληρωνόνταν το Μall.(Aρα πως θα φώναζε???)
    Εκληση προς τον κύριο Factora να φορογηθεί η ρηχότητα που μερικοί κουβαλούν εδώ στο Forum όταν θέλουν να έχουν άποψη περί παντώς επιστητού αλλά δεν την τεκμηριώνουν!!!!

  18. bgt avatar
    bgt 14/01/2009 13:48:04

    @Siopilos
    δε διαβαζω Αυγη και δε θα σε χαρακτηρισω για τους χαρακτηρισμους σου.

    Γνωριζω για την κινητοποιηση για το πρωτο Μall.
    Αλλα δε μπορω να ακουω οτι "θελουμε το γηπεδο αλλα οχι το mall" ενω γνωριζουν οτι με το υπαρχον (χαζο) σχεδιο δε γινεται αυτο.
    Επισης μιλανε για κορμορανους (!) και για τον οικονομικο μαρασμο των καταστημαρχων της περιοχης (!).

    Υποθετω οτι με το Athens Heart λιγο πιο περα δε μαραθηκε κανενας καταστηματαρχης της περιοχης...

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 14:14:49

    εγώ δεν είμαι του Σύριζα (και μου κάθεται στο στομάχι σε πολλά θέματα), αλλά στα περιβαλλοντολογικά του ο Σύριζα, ή μερικοί του Σύριζα, με εκφράζουν μιά χαρά.

    πιστεύω ότι οι κορμοράνοι έχουν προτεραιότητα από τα μπετουδάκια και τις γυφτιές είτε του Σουφλιά ή του κάθε παραθαλάσσιου κοινοτάρχη.

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2009 14:16:09

    Για βαστάτε ρε σύντροφοι που παπαγαλίζετε τη Δήμαρχο Αθηναίων... δηλαδή, επειδή πρόλαβαν και χτίστηκαν τρία Malls στο Μαρούσι και στον Ταύρο, πρέπει να αφήσουμε κι άλλα να χτιστούν για να μη μας πείτε "επιλεκτικούς";

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2009 14:26:12

    Και μην ξεχνάτε. Ο Βωβός, από ισχυρό (δήμαρχο) σε ισχυρότερο (δήμαρχο) πάει. Ξεκίνησε το ξεσάλωμα με τον Τζανίκο (τον πρώην του Αμαρουσίου) και τώρα προχώρησε σε ακόμα μεγαλύτερα "ψάρια"...

  22. 6-12-008 avatar
    6-12-008 14/01/2009 14:26:30

    ειναι φανερο... ο συριζα ελεγχει και το συμβουλιο επικρατειας.!!!
    ποις κυβερνα αυτο το τοπο αλεκα;!!!

  23. Factorx avatar
    Factorx 14/01/2009 15:36:47

    Απέρριψε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος τα σενάρια πρόωρων εκλογών, κατά την ενημέρωση των πολιτικών συντακτών, εξαπολύοντας παράλληλα επίθεση στο ΠΑΣΟΚ

    «Όποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν εκλογικό ή προεκλογικό κλίμα δεν έχουν καμία βάση να το κάνουν» επισήμανε και πρόσθεσε πως όποιοι δημιουργούν τέτοιο κλίμα δεν είναι η κυβέρνηση, δεν είναι οι υπουργοί ή οι υφυπουργοί, αλλά κάποιοι που έχουν στόχο τον αποπροσανατολισμό από τα δικά τους πολιτικά αδιέξοδα.

    Σε ό,τι αφορά όσα ανέφερε ο Γραμματέας της ΝΔ Λευτέρης Ζαγορίτης σε ραδιοφωνική του συνέντευξη (ότι το ΠΑΣΟΚ δημιουργεί κλίμα εκλογών και φαίνεται ότι δεν θα συναινέσει στο θέμα της εκλογής του Προέδρου της Δημοκρατίας) ο κ. Αντώναρος έκανε λόγο για «άλλο ένα δείγμα της γνωστής στάσης του ΠΑΣΟΚ, ότι παίζει συνέχεια με τους θεσμούς».

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2009 16:24:25

    Για όσους δεν ξέρουν: ο Βωβός είναι συμμαθητής και κουμπάρος του Τζανίκου. Κατά τη διάρκεια της δημαρχίας του ο τελευταίος είχε περάσει "νύχτα" στο δημοτικό συμβούλιο Αμαρουσίου μια απόφαση η οποία... καταργούσε έναν δρόμο πάνω από το πρώην οικόπεδο της "Ήβη", τον χώριζε στα δύο κατά μήκος και προσαρτούσε τα δύο τμήματα στις εκατέρωθεν παρόδιες ιδιοκτησίες. Οι οποίες "συμπτωματικά" ανήκαν αμφότερες στο Βωβό κι έτσι μπόρεσε να πετύχει μεγαλύτερο οικοδομικό συντελεστή (επί του ενοποιημένου πια οικοπέδου) και να χτίσει το μεγαθήριο στο οποίο σήμερα στεγάζεται η Wind.

    Τέσσερεις δημαρχιακές θητείες έκανε ο Τζανίκος, και μετά την τελευταία αγνοείται η επαγγελματική του κατάσταση. Χαζός είναι να δουλέψει πια;

  25. αθανασιος Ι avatar
    αθανασιος Ι 14/01/2009 16:55:48

    εμ ....

  26. fantomas avatar
    fantomas 14/01/2009 17:51:19

    zapata

    ΜΗΝ ΖΩΡΙΖΕΣΕ!!!!

    ΟΛΟΙ ΜΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ. ΟΛΟΙ ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΜΕ..... ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΥΤΕΤΕ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

    ΑΣΧΕΤΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΩΝ....... ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ!!
    ΠΟΣΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ?
    ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΙ?

    ΕΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ......ΤΟΤΕ ΜΑΛΙΣΤΑ..... ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ!!!
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ...... ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥς ΜΙΣΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ!!
    (ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΕΤΣΙ ΑΛΕΚΟ!!!)

  27. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/01/2009 18:54:51

    26

    Λες οι Παναθηναικοι να ειναι και Βωβοικοι?ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ

  28. fantomas avatar
    fantomas 14/01/2009 19:55:19

    Ο Χαζος του χωριου

    οι Παναθηναικοι ΔΕΝ ειναι και Βωβοικοι.

    ΟΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΟΠΑΔΟΙ!!

    ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ..... ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΦΕΝΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!

    ΟΠΟΙΟΣ ΣΚΕΥΤΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ..... ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΣ.... ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΗΤΑΙ!!!

    ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!

  29. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 11:44:32

    και ο Νικητας σας Νικηταρας ε.....

  30. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/01/2009 12:05:57

    Μπααα... Nikita (που τραγουδούσε και ο Έλτον Τζων).

  31. Vag avatar
    Vag 16/01/2009 20:07:07

    Η ιστορία με το γήπεδο είναι πάντως ότι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί για να καταλάβουμε τι εστί ΣΥΝ και Τσίπρας. Οι άνθρωποι νομίζουν ότι η πολιτική γίνεται με συνθήματα και διαμαρτυρίες και έχουν καταντήσει πιο γραφικοί και από την Παπαρήγα. Μόνο που αυτοί είναι και επικίνδυνοι. Έχουν σκοπό να τινάξουν τη διπλή ανάπλαση στον αέρα - το μόνο έργο μετά την ολυμπιάδα (μην πω και πριν) που έχει τη δυνατότητα να αλλάξει αισθητά την Αθήνα. Αλλά για αυτό τουμπεκί τα τσιπράκια. Φυσικά η Ανοιχτή Πόλη ήταν εναντίον στο έργο αυτό εξαρχής όπως ήταν κατά του γηπέδου και ας τα μασάει τώρα ο Αλέξης που βλέπει τις ορδές των Παναθηναϊκών να ξεσηκώνονται (και ακόμα δεν έχει δει τίποτα). Δηλαδή πριν ακόμα υπάρξει Βωβός και Mall, έλεγε π.χ. ότι με την αξιοποίηση του γηπέδου της Αλεξάνδρας θα πειραχτούν μερικά προσφυγικά δίπλα στον Αρειο Πάγο (!?). Έλεος πια με τους ανεγκέφαλους δήθεν οικολόγους και προοδευτικούς. Μη γίνει τίποτα που θα μας βγάλει από το βούρκο σε αυτή την πόλη. Καλά είπε ο Βαρδινογιάννης ότι το γήπεδο πρέπει απλά να γίνει σε άλλη χώρα..