#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήρθε μυστικά η ευρωπαϊκή δύναμη καταστολής εξεγέρσεων;

[caption id="attachment_127246" align="alignnone" width="600" caption="Η Eurogendfor στις ταραχές στην Vicenza της Ιταλίας"][/caption]

Μία ολόκληρη Ταξιαρχία, αποτελούμενη από Γερμανούς και Ολλανδούς, με πολιτικά ρούχα και βαλιτσάκια με την ένδειξη της Ευρωπαϊκής Δύναμης Καταστολής Εξεγέρσεων (Eurogedfor) μπήκε στην Ελλάδα μέσω Ηγουμενίτσας και μετακινήθηκε στη Λάρισα, όπου -σύμφωνα με πληροφορίες- στρατοπέδευσε.

Συγκεκριμένα, όπως ανέφεραν αυτόπτες μάρτυρες κάτοικοι της Ηγουμενίτσας αλλά και της Λάρισας, πλήθος ανδρών με πολιτικά που κρατούσαν βαλίτσες με το σήμα της EGF καθώς επίσης και πολλές νταλίκες με μηχανοκίνητα  βγήκαν στην Ηγουμενίτσα και κατευθύνθηκαν στην Λάρισα όπου και εγκαταστάσθηκαν.

Ο μόνος χώρος που μπορεί να φιλοξενήσει έναν τέτοιο αριθμό ανδρών είναι το αεροδρόμιο της Π.Α. που πρόσφατα έκλεισε στην Λάρισα.

Αν οι πληροφορίες αυτές επιβεβαιωθούν και επισήμως, τότε η στρατοπέδευση στην χώρα μας μιας ταξιαρχίας "ξυρισμένων κεφαλιών" Γερμανικής και Ολλανδικής κυρίως καταγωγής, σημαίνει ότι η καταρρέουσα κυβέρνηση Παπανδρέου τρέμει την λαϊκή οργή και ότι οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες

http://kostasxan.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/10/2011 07:17:07

    Αυτή ή είδηση,μέ ησυχάζει,επειδή σέ ενδεχόμενη επίθεση τούρκων,εναντίον τής
    Ελλάδος,γερμανοί καί ολλανδοί στρατιώτες θά αποκρούσουν τή τουρκικη επίθε-
    ση,εναντίον χώρας τής ευρωζώνης..!!!!!!

    • antikatathliptikos avatar
      antikatathliptikos @ ΣΠΥΡΟΣ 14/10/2011 16:25:13

      Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
      Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα το πνευμα σου, όταν όμως θα σε γαμήσουν εσένα και την οικογένειά σου να βγείς να πεις ότι καταπάτησαν τα δικαιώματά σου. Κάφρε._

      • lampros avatar
        lampros @ antikatathliptikos 14/10/2011 19:43:01

        Ειρωνικά το λέει ρε!

  2. Κρης avatar
    Κρης 14/10/2011 07:17:18

    Eπισημη ανακοινωση της ΕΛΑΣ το διαψευδει .
    h--p://bit.ly/r7h1CK
    Aλλά καπως ετσι δεν ελεγαν για την ασκηση στο Κιλκις
    του στρατου και Νατοικων δυναμεων
    για Ασκήσεις Καταστολής Πλήθους ;
    h**p://www.antinews.gr/2011/02/09/84643/

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Κρης 14/10/2011 10:04:30

      Το ότι το διαψεύδει η ΕΛ.ΑΣ. σημαίνει ότι είναι αλήθεια.
      Ο θεός να βάλει το χέρι του και εμείς το δικό μας επίσης.
      Όχι μόνον οι Γερμανοί και οι συν αυτούς θα μας τα πάρουν όλα αλλά θα μας δέρνουν κιόλας!!!
      Για πόσο ακόμα θα μένουμε άπραγοι????

      • ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ avatar
        ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ @ Αληκτώ 14/10/2011 21:34:45

        ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΔΙΑΨΕΥΔΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΣ ..ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΑΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ !!!

  3. Τem avatar
    Τem 14/10/2011 07:18:09

    Όλα δείχνουν ότι η χούντα του πασοκ μετράει πλέον μέρες.....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Τem 15/10/2011 13:23:40

      όπως και εμείς!

  4. JOHN avatar
    JOHN 14/10/2011 07:23:01

    Μετα τους ξενους συμβουλους ηλθε και ο κατοχικος στρατος.Ετσι για να συμπληρωθει η αλλωση της χωρας.Τους συμβουλους οπως εγραψα και σε προηγουμενο σχολιο τους ειδαμε και στο πολεμικο σκηνικο που στηθηκε οταν ψηφιζονταν το μεσοπροθεσμο που δυναμεις καταστολης πετσοκοβαν τους διαδηλωτες μονο που αυτοι δεν βρησκονταν στη πρωτη γραμμη.Τωρα που αναμενονται τα χειροτερα εν εψει και του πανικου που διακατεχει τη κατοχικη κυβερνηση,το σκηνικο αλλαξε!

  5. Tem avatar
    Tem 14/10/2011 07:36:13

    Ηρθε λοιπόν η ώρα να “ξυρίσουμε” κανονικά την κατοχική κυβέρνηση.

  6. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 14/10/2011 07:46:22

    ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ;...Ε ΚΑΙ;...ΜΕ 50 ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ.
    ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΕΡΟΣ ΟΙ ΑΕΡΟΠΟΡΟΙ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΩΣ ΘΑ ΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ!,...ΚΑΙ ΑΝ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ.
    ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΤΕ, ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑΝΚΣ;
    ΜΑΚΑΡΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΞΕΦΥΓΕΙ"ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ ΘΑ ΠΑΕΙ!

  7. anetos avatar
    anetos 14/10/2011 07:51:35

    Στην σταδίου εντοπιστήκαν άνδρες με μαύρα πουκάμισα ....μάλλον εξωγήινοι η CIA.....

  8. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 14/10/2011 08:01:05

    Από προσωπική και εντελώς τυχαία πληροφόρηση, γνωρίζω ότι ήδη από τον περασμένο Ιούνιο Γερμανοί και Ολλανδοί της Eurogedfor συμμετείχαν στη βίαιη καταστολή των διαδηλώσεων, επιδεικνύοντας μάλλιστα ιδιαίτερο ζήλο

  9. παναγιωτης avatar
    παναγιωτης 14/10/2011 08:15:10

    το μεταφερω με καθε επιφυλαξη.μπορει να ειναι ραδιο αρβυλα...απο αξωματικο της αστυνομιας.εδω και μερες παραλαμβανουν καθημερινα οπλισμο.συγκεκριμενα μου ειπε οτι τα οπλα που ερχονται φτανουν για ενα καλα οργανωμενο μικρο τμημα στρατου (ισως μια ταξιαρχια?)...ξαναλεω με καθε επιφυλαξη.

    • Demetris avatar
      Demetris @ παναγιωτης 15/10/2011 23:31:19

      ΦΙΛΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
      ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΞΙΝΤΑ ΠΕΝΤΑ ΤΟΝΟΥΣ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ.
      ΕΝΩ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ,(ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ).
      ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ, ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΧΑΙΒΑΝΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΕΤΣΙ "ΤΣΑΜΠΑ" ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.
      ΑΣ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.

  10. st.takis avatar
    st.takis 14/10/2011 08:20:42

    ΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ?

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2011 08:24:28

    Το Πασόκ είναι ικανό να φέρει κρυφά και Ολλανδούς ή Σλοβάκους βουλευτές για να υπερψηφίζουν τα μέτρα του.
    (Όχι ότι τους χρειάζεται, αφού και οι δικοί του μια χαρά τα πάνε).

  12. Θάνος avatar
    Θάνος 14/10/2011 08:34:58

    ἂν εἶναι ἒτσι τότε ὁ Ἑλληνικός Στρατός ἂς ἀναλάβει νά τιμήσει τοῦς ὂρκους του καί νά ὑπερασπιστεῖ τό Ἒθνος.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Θάνος 14/10/2011 08:46:01

      +100000

    • A.M. avatar
      A.M. @ Θάνος 14/10/2011 08:48:31

      Αυτό ακριβώς!
      Και προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα το κάνει.

      • Tem avatar
        Tem @ A.M. 14/10/2011 08:52:53

        Ναι, θα το κάνει

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Θάνος 14/10/2011 10:06:04

      Από το στόμα σου και στους Θεού και των αξιωματικών το αυτί.

  13. alex avatar
    alex 14/10/2011 08:55:50

    Θα είναι από τα ποιό ηλιθια λάθοι της "κυβέρνησης"
    Σκεφτείτε τους, να φυλάνε του βουλή !!!
    Ο κόσμος μέχρι τώρα είναι "λογικός" στις αντιδράσεις του γιατί οι αστυνομικοί Έλληνες είναι , παίρνουν και αυτοί τρεις και εξήντα και επειδή εν πάση περιπτώσει αυτή είναι η δουλειά τους, έτσι δεν θέλει να το παρατραβήξει.

    Όμως αν δουν μπροστά τους άντρες της Eurogedfor, οι αντιδράσεις θα είναι ακραίες... θα γυαλίσει το μάτι τους.... το έπος του 1940 θα γίνει ....

  14. καθηγητής avatar
    καθηγητής 14/10/2011 09:01:32

    Μόνο η Βέρμαχτ λείπει

  15. ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΚΤΗΣ 14/10/2011 09:02:02

    ήρθε η ώρα των Καλάσνικοφ

    • knight rider avatar
      knight rider @ ΠΑΙΚΤΗΣ 15/10/2011 00:16:25

      Και το smaiser του παππού ακόμα ρίχνει καλά! Τόχε πάρει από τους SS της polizei στη μάχη του Βελεστίνου.

  16. popolaros avatar
    popolaros 14/10/2011 09:03:55

    Μου φαίνεται θέλουν να κατεβάσουν τους Έλληνες καραμπινάτους στους δρόμους.
    Ελπίζω να μην ισχύει.

  17. alfisti avatar
    alfisti 14/10/2011 09:12:14

    Αν αληθεύει η είδηση, τότε ολοκληρώνεται η ΚΑΤΟΧΗ της χώρας. Ήρθε η ώρα να βγάλουμε τα όπλα και να στείλουμε κάμποσους από αυτούς, στο αφεντικό τους το διάολο. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ, να υπερασπιστούμε τη ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, με ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ, όπως ορίζει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ στη τελευταία του παράγραφο.

  18. Tem avatar
    Tem 14/10/2011 09:24:48

    http://www.youtube.com/watch?v=wYRwmgXRRwQ&feature=player_embedded#!

  19. Tem avatar
    Tem 14/10/2011 09:35:06

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=25504&Itemid=139

  20. anideos avatar
    anideos 14/10/2011 09:39:59

    Αν αυτο ισχυει θα εχουμε νεκρους.
    Ποσο σιγουρη ειναι η ειδηση;

  21. καθηγητής avatar
    καθηγητής 14/10/2011 09:47:01

    Δυστυχώς για αυτούς λησμονούν ότι ο λαός μας έχει ιστορική παράδοση αντίστασης που μετρά χιλιετίες!

    • φωνη avatar
      φωνη @ καθηγητής 14/10/2011 16:29:10

      +10000

  22. avanti avatar
    avanti 14/10/2011 09:52:26

    Και εμείς καθόμαστε και τους κοιτάμε ακόμη ενώ θα έπρεπε να τους έχουμε ήδη στείλει αδιάβαστους. Εφερε ο τσοπάνος τα σκυλιά να φυλάνε το κοπάδι.... μην τυχόν και επαναστατήσει. Είμαστε για λύπηση και άξιοι της μοίρας μας όπως μας έχουν καταντήσει.

  23. NamelessOne avatar
    NamelessOne 14/10/2011 09:55:33

    Παιδιά δεν υπάρχει πλέον ΚΑΜΙΑ ελπίδα για αυτόν τον λαό. Είμαστε όλοι κότες. ΟΛΟΙ όμως. Ανεξαιρέτως. Ξεσπάμε στα πληκτρολόγιά μας και μετά πάλι για ύπνο. Δεν υπάρχει καμία παράδοση αντίστασης φίλε μου. Έχει πλέον ανατραπεί αυτό... δυστυχώς...

  24. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 14/10/2011 10:03:22

    Αν δεν αληθεύει είναι ψυχολογική επιχείρηση για προετοιμασία κοινής γνώμης και καταγραφή αντιδράσεων.Αν αληθεύει ετοιμαστείτε για την τελική αναμέτρηση με την χούντα του ΓΑΠ!!!

  25. Θετταλός avatar
    Θετταλός 14/10/2011 10:15:57

    Όλο θεωρίες συνωμοσίας είστε αδέλφια. Για την παρέλαση της 28ης ήρθαν τα καρντάσια. Επίσης θα συμπαραστέκονται στους απεργούς, θα συμμετάσχουν στις πορείες για το πολυτεχνείο και τέλος θα αποτίσουν φόρο τιμής τον Δεκέμβριο για τον αλέξη. Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύπλευρος, κοινωνικός και ειρηνικός ο ρόλος τους, σε μια δημοκρατική χώρα όπως η δική μας.

    Κάπως έτσι θα το δικαιολογήσει ο μόshιαλος.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Θετταλός 14/10/2011 11:03:26

      Πέρισυ στις 28 Οκτωβρίου παρέλασαν
      ''ξένες δυναμεις'' , αλλά φίλιες
      στις Σπετσες , ήταν ρώσσοι
      h**p://www.youtube.com/watch?v=kg4hPidpU3I&

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ Κρης 14/10/2011 11:22:54

        Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες στην παρέλαση της 28ης θα παρευρεθούν ως επίσημοι προσκεκλημένοι οι τροϊκανοί, ώστε να αξιολογήσουν το κόστος της. Κατόπιν κατά τη δεξίωση θα αποφασιστεί αν θα γίνονται ξανά παρελάσεις, δεδομένου ότι οι παρελαύνοντες καίνε πολλές θερμίδες και ρίχνουν έξω τους μεσοπρόθεσμους στόχους του μνημονίου.

        • lampros avatar
          lampros @ Θετταλός 14/10/2011 19:45:14

          Ποιά παρέλαση ρε παιδιά;

          Θα την «κόψουν» λόγω κόστους.

  26. Ernestoche avatar
    Ernestoche 14/10/2011 10:29:25

    Εχουν το site www.eurogendfor.eu Με συμμετοχή Γερμανών, Guardia Civil, Gendarmerie Nationale (Γαλλία) και άλλων.

  27. gram avatar
    gram 14/10/2011 10:34:08

    Υπάρχουν και σοβαρές πληροφορίες ότι κατάπλευσε κι' ο αγγλικός στόλος ανοιχτά του Φαλήρου...

  28. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/10/2011 10:47:28

    Μετα το "κουρεμα", ερχεται και το "ξυρισμα". Ευχομαι να μην ισχυει...με τρομαζει το γεγονος οτι διαψευστηκε. Οπως διαψευστηκαν ολα οσα εφαρμοζονται τωρα. Αλλα... μπας και ηρθαν τα παιδια να μαζεψουν τα σκουπιδια;;;

  29. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/10/2011 10:51:52

    Σιγουρα δεν προκειται να κατεβουν με επισημη περιβολη της ομαδας τους τουλαχιστον για αρχη. Μαλλον (εαν κατι τετοιο ισχυει), δοκιμαστικα, θα ενσωματωθουν στις ομαδες των ΜΑΤ για πρωτη επαφη.

  30. blue nile avatar
    blue nile 14/10/2011 11:36:53

    Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.
    Αν υποψιαστεί το επόμενο πλήθος αγανακτισμένων διαδηλωτών ότι απέναντι του δεν έχει μόνο Έλληνες ένστολους αλλά μια ξένη δύναμη καταστολής που θα ξεπερνά κιόλας σε βαρβαρότητα τους ντόπιους θα γίνει το έλα να δεις. Θα ζήσουμε καταστάσεις πρωτόγνωρες στην μεταπολίτευση. Πολλά μπορεί να δεχτεί ο Έλληνας αλλά ξένο ζαπτιέ με τίποτα.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ blue nile 14/10/2011 11:42:06

      Ε ναι, μονο οι δικοι μας μπορουν να μας δερνουν.

  31. agel avatar
    agel 14/10/2011 11:40:05

    Ηρθε η ώρα να διώξουμε τα φαστιστομουτρα απο τον τόπο μας.

  32. thanos avatar
    thanos 14/10/2011 12:03:14

    Χα... Χα... Χα... δεν ξανάγινε τι ζούμε ρε παιδιά στην πατρίδα ήρθαν ξένοι ένοπλοι !!! δεν πιστεύω στ' αυτιά και στα μάτια μου... αν είναι δυνατόν... που κατάντησε αυτή η κυβέρνηση ήρθε το τέλος της φαίνεται και ήρθαν εδώ για να την φυγαδεύσουν οι ξένοι προστάτες της... Κύριε αρχηγέ του Ελληνικού στρατού πως νομιμοποιείται όλο αυτό βάσει του συντάγματος του οποίου είστε υπερασπιστής ??Αντε και καλή λευτεριά...

  33. AUD avatar
    AUD 14/10/2011 12:13:06

    ρε παιδιά, είναι αλήθεια όντος?

    Όπως και να έχει η οργή του κόσμου θα ξεσπάσει στους δρόμους μόλις έρθει και το χαράτσι της ΔΕΗ.. θα χυθεί αίμα...

  34. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/10/2011 12:35:21

    Τώρα μόνο ἀρχιζετε νά ἀνησυχεῖτε ὃλοι; Ἐδώ τόσο καιρό πού τόσοι ξένοι,ἀλβανοί,μουσουλμάνοι καί κάθε εἲδους κατακάθι τοῦ κόσμου, κλέβουν,βιάζουν,σκοτώνουν,τί εἶναι; ΕΙΣΒΟΛΗ δέν εἶναι;

  35. Δήμος avatar
    Δήμος 14/10/2011 12:51:14

    Ώστε ήρθε μια ταξιαρχία. Δηλαδή, χιλιάδες άτομα πέρασαν από κατοικημένες περιοχές και κανένας δεν είδε κάτι, στην εποχή που χέζει μια μύγα στο Κορακοχώρι και την παίρνει σε βίντεο το μοναδικό άτομο που κάθεται στο καφενείο.

    Μπορούμε να επικεντρωθούμε στα πραγματικά αίσχη που κάνει το ΠΑΣΟΚ;

  36. δημητρης avatar
    δημητρης 14/10/2011 13:29:07

    Φοβερη ειδηση , ξεπερναει και την χθεσινη με καποια παιδια που λιποθυμησαν σε καποιο σχολειο καποια μερα την ανοιξη που μας περασε ...

  37. Αρης avatar
    Αρης 14/10/2011 13:44:17

    1.Στη eurogendfor ΔΕΝ συμμετεχουν Γερμανικες δυναμεις
    2. O ορος "Ευρωπαικη δυναμη καταστολης εξεγερσεων" δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα και φυσικα δεν ειναι μεταφραση του eurogendfor
    3. "Αυτοπτες μαρτυρες" ειδαν μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ απο ξυρισμενους που κρατουσαν βαλιτσες με το σημα της eurogendfor........
    4. Καποιος ξερει καποιον που του ειπε οτι τον Ιουλιο τον κυριαρχο λαο τον βαραγανε Γερμανοι και Ολλανδοι και οχι Ελληνοψυχοι ματατζηδες
    5. H φωτο ειναι και αυτη παραπλανητικη, προκειται για εκπαιδευση,και οχι για "ταραχες" στη Vicenza (Στην ΕΔΡΑ της eurogendfor) που συμμετεχουν και δυναμεις ασχετες με την eurogendfor ( Ιταλοι αστυνομικοι,με τα γαλαζια κρανη, και Ιταλοι guardia di finanza, σωματα που δεν εχουν καμια σχεση με την eurogendfor)

    • lampros avatar
      lampros @ Αρης 14/10/2011 19:47:36

      . O ορος “Ευρωπαικη δυναμη καταστολης εξεγερσεων” δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα και φυσικα δεν ειναι μεταφραση του eurogendfor

      Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Απολύτως πιστή μετάφραση της πραγματικότητας είναι. Διάβασε το σκεπτικό με το οποίο δημιουργήθηκαν.

    • Απο Πλατεια Βαθης avatar
      Απο Πλατεια Βαθης @ Αρης 14/10/2011 22:12:24

      Αρη... η ξερεις να διαβαζεις και να ψαχνεις ή πηγενε στο καφενειο της γειτονιας σου... διαβασε λοιπον..
      καταστατικο της EUGENDFOR :
      http://www.eurogendfor.org/referencetexts/EGF%20Treaty%20english%20version.pdf

      Συνοπτικοτατα...
      http://www.senzasoste.it/istituzioni-totali/eurogendfor-la-nuova-polizia-europea-con-poteri-illimitati
      EUGENDFOR : Η νεα Ευρωπαικη αστυνομια με απεριοριστες εξουσιες ( 2 Μαιου 2011) που, ανακεφαλαιωνοντας, αναφερει :



      " Πρακτικα σημαινει οτι θα (τους) εχουμε στους δρομους (μας) (ως) αστυνομικους, που δεν θα περιοριζονται σε στρατιωτικες αποστολες, υπο επιβλεψη μιας διεθνους οργανωσης, υποχειριο μιας Εξω-Ευρωπαικης Υπερδυναμης, δλδ ΗΠΑ, και, σαν να μην αρκουσε αυτο, ειναι αποσυνδεδεμενη απο την Εθνικη κυβερνηση και Βουλη.

      Και δεν τελειωνει εδω...

      Η EGF απολαμβανει ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΛΙΚΗ ΑΣΥΛΕΙΑ :

      -- Απροσπελαστα (inviolabili) κτηρια, αγαθα και αρχεια (αρθρο 21 και 22)

      -- Απορρητες επικοινωνιες (αρθρο 23)

      -- Ζημειες ιδιοκτησιων ή ΠΡΟΣΩΠΩΝ δεν αποζημειωνονται (αρθρο 28)

      -- Το προσωπικο (ευρω-χωροφυλακες) δεν μπορουν να δικαστουν απο την τοπικη (φιλοξενουσα) Δικαιοσυνη (αρθρο 29)

      Ειναι προφανεστατη μια σειρα ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ αδιανοητων για ενα Κρατος Δικαιου."
      ταδε εφη ιταλος...

      • Αρης avatar
        Αρης @ Απο Πλατεια Βαθης 15/10/2011 00:37:36

        Φευγω τρεχοντας απο το καφενειο της γειτονιας μου και παω να δω που εχει αναπτυχθει η "Ευρωπαικη δυναμη καταστολης εξεγερσεων"
        Συνοδευει αραγε τα ιδιωτικα απορριματοφορα η φυλανε τον ΧΥΤΑ στη Φυλη?
        Μηπως κανουν το ντεμπουτο τους τη Δευτερα και δειρουν τους ενστολους του υπουργειου προστασιας του πολιτη ( ΕΛ.ΑΣ, ΠΣ,ΛΣ)που κανουν διαμαρτυρια?
        Οποιος εχει χρονο το ΣΚ ας ψαξει να βρει τη κρυμενη ταξιαρχια με τα ξυρισμενα κεφαλια και να ενημερωσει το κκε. ( Ολο και κατι θα εχουν να μαθουν οι κουτοφραγκοι απο τα ΚΝΑΤ)

      • Αρης avatar
        Αρης @ Απο Πλατεια Βαθης 15/10/2011 00:46:59

        Φευγω γρηγορα απο το καφενειο της γειτονιας μου και παω να δω που θα αναπτυχθει η "ευρωπαικη δυναμη καταστολης εξεγερσεων"
        Θα συνοδευουν τα ιδιωτικα απορριματοφορα η θα καταλαβουν το ΧΥΤΑ στη Φυλη?
        Οποιος εχει χρονο το ΣΚ ας ψαξει να βρει τη ταξιαρχια με τα ξυρισμενα κεφαλια και να ενημερωσει το κκε.
        Σιγουρα θα εχουν να ανταλαξουν αποψεις και εμπειριες με τα ΚΝΑΤ

  38. parsifal avatar
    parsifal 14/10/2011 14:56:13

    Ο Αρης τα είπε ολα. Εάν η Ελλάδα δεν είχε καταργήσει την Χωροφυλακή θα συμμετείχε και αυτή στην EUROGENDFOR που αποτελείται απο τμήματα Χωροφυλακής των χωρών της ΕΕ που διαθέτουν το Σώμα και σε καμμία περίπτωση δεν είναι δύναμη καταστολής ταραχών της ΕΕ.
    Ελεος με τους "αυτόπτες", τους συνωμοσιολόγους, τους ξερόλες και αυτούς που στα επεισόδια του Συντάγματος το καλοκαίρι είχαν διακρίνει "διμοιρία ΜΑΤ αποτελούμενη απο Μουσουλμάνους", "Ασιατικής καταγωγής" κλπ.
    Εάν νομίζετε οτι η Γαλλία, η Ιταλία και η Ισπανία μεταξύ αλλων θα εστελναν ΜΑΤ να εμπλακούν στην Ελλάδα χωρίς κάποιο ψήφισμα των ΗΕ, κάποια διεθνή αποστολή, κάποια νομιμοποίηση τέλος πάντων, ασχοληθείτε με κάτι αλλο !

    • ainte ainte avatar
      ainte ainte @ parsifal 14/10/2011 15:22:05

      Δεν χρειάζονται ψηφίσματα, είναι διακρατικές συμφωνίες εντός ΕΕ.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ parsifal 14/10/2011 19:04:11

      Πέστα ρε parsifal, γιατί πριν κόντεψαν να με βγάλουν πρασινοφρουρό (φτου κακά) κάποιοι φίλοι!

    • lampros avatar
      lampros @ parsifal 14/10/2011 19:52:20

      Ο Αρης τα είπε ολα. Εάν η Ελλάδα δεν είχε καταργήσει την Χωροφυλακή θα συμμετείχε και αυτή στην EUROGENDFOR που αποτελείται απο τμήματα Χωροφυλακής των χωρών της ΕΕ που διαθέτουν το Σώμα και σε καμμία περίπτωση δεν είναι δύναμη καταστολής ταραχών της ΕΕ.

      Μας δουλεύεις ρε φίλε; Τι βλακείες ακούμε.

      Ακριβώς ως δύναμη καταστολής ταραχών δημιουργήθηκε και λειτουργεί...

      Πάρε και διάβασε από την ΙΔΙΑ την επίσημη σελίδα της EUROGENDFOR τι είναι:

      = = =

      The European Gendarmerie Force (EGF) is an initiative of 5 EU Member States - France, Italy, The Netherlands, Portugal and Spain – ****aimed at improving the crisis management capability in sensitive areas****.

      ****EGF responds to the need to rapidly conduct all the spectrum of civil security actions****, either on its own or in parallel with the military intervention, by providing a multinational and effective tool.

      ****The EGF will facilitate the handling of crisis that require management by police forces****, usually in a critical situation, also taking advantage from the experience already gained in the relevant peace-keeping missions.

      http://www.eurogendfor.eu/

      = = =

      Ούτε διάβασμα πίσω από τις γραμμές θέλει, ούτε τίποτα.

      Μάλλον άλλος είναι ο «ξερόλας»...

    • lampros avatar
      lampros @ parsifal 14/10/2011 19:57:09

      """Ο Αρης τα είπε ολα. Εάν η Ελλάδα δεν είχε καταργήσει την Χωροφυλακή θα συμμετείχε και αυτή στην EUROGENDFOR που αποτελείται απο τμήματα Χωροφυλακής των χωρών της ΕΕ που διαθέτουν το Σώμα και σε καμμία περίπτωση δεν είναι δύναμη καταστολής ταραχών της ΕΕ"""

      Τι βλακείες είναι αυτές που γράφεις; Χωροφυλακή; Σιγά μην είναι και ο Ηλίας του 16ου και οι ...αγροφύλακες.

      ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ «δύναμη καταστολής ταραχών» είναι η Eurogendfor.

      Πάρε και διάβασε από την ΙΔΙΑ της την σελίδα να μάθεις:

      = = = =

      The European Gendarmerie Force (EGF) is an initiative of 5 EU Member States - France, Italy, The Netherlands, Portugal and Spain – aimed at improving the ****crisis management capability in sensitive areas****. (...)

      EGF responds to the need to rapidly conduct all the spectrum of ****civil security actions****, either on its own or in parallel with the military intervention, by providing a multinational and effective tool.

      The EGF ****will facilitate the handling of crisis that require management by police forces****, usually in a critical situation, also taking advantage from the experience already gained in the relevant peace-keeping missions.

      http://www.eurogendfor.eu/

      = = = =

      Ούτε ΠΑΣΟΚΟΣ δεν μπορεί να παρεξηγήσει τα παραπάνω και να πεί ότι δεν είναι δύναμη καταστολής εξεγέρσεων.

  39. factorx avatar
    factorx 14/10/2011 15:02:52

    Ερώτηση στη Βουλή με αφορμή πληροφορίες περί έλευσης και παρουσίας της Ευρωπαϊκής Δύναμης χωροφυλακής (Eurogendfor) στην Ελλάδα, κατέθεσαν οι βουλευτές του KKE Γ. Μαρίνος και Θ. Παφίλης.

    Πάντως, σε ανακοίνωσή του το Αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ. ξεκαθάρισε πως οι εν λόγω πληροφορίες δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. κατέληγε με την παρατήρηση πως «και η ανευθυνότητα έχει τα όρια της».

    Επικαλούμενοι τις πληροφορίες που είδαν τελευταία το φως της δημοσιότητας, οι βουλευτές του ΚΚΕ αναφέρουν στην ερώτησή τους ότι οι πρώτες μονάδες της Eurogendfor έφτασαν πριν από λίγες μέρες στην Ηγουμενίτσα, όπου μεταφέρθηκαν από τη βάση τους στην Ιταλία.

    Όπως υπογραμμίζουν, «το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πολύ σοβαρό και δεν καλύπτεται από την τοποθέτηση της ΕΛ.ΑΣ.», ενώ «η κυβέρνηση αναλαμβάνει μεγάλες ευθύνες».

    Διαμηνύοντας ότι μία τέτοια εξέλιξη ή σκέψη θα απαντηθεί με μεγάλη αποφασιστικότητα από το ΚΚΕ και τον αγώνα του εργατικού, λαϊκού κινήματος, οι βουλευτές ερωτούν τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη αν έχουν έρθει στην Ελλάδα τέτοιες δυνάμεις καταστολής, αν προτίθεται να χρησιμοποιήσει η κυβέρνηση αυτές, ή άλλες παρόμοιες δυνάμεις, καθώς και ποια είναι η θέση της κυβέρνησης για την «Ευρωπαϊκή Δύναμη Χωροφυλακής».

    • TED avatar
      TED @ factorx 14/10/2011 15:27:30

      Υποτίθεται ότι αποβιβάσθηκαν στην Ηγουμενίτσα και "στρατοπέδευσαν" στη Λάρισα.

      Ποιούς οδικούς άξονες χρησιμοποίησαν;

      Τους είδε κανένας στο βαπόρι;
      Τους είδε κανένας φίλος στην Ηγουμενίτσα;
      Είδε κανένας φίλος καμιά τέτοια (κατά τεκμήριο μεγάλη) αυτοκινητοπομπή;
      Υπάρχει κανείς Λαρισαίος φίλος που να γνωρίζει σχετικώς;
      Να περάσει βρε αδερφέ έξω από την πρώην (εγκαταλελειμένη) βάση της ΠΑ και να δει αν άλλαξε κάτι (κινήσεις, περίεργα μέτρα ασφαλείας, νευρικότητα μπάτσων κ.α.).

      • Παυλος Βαφειάδης avatar
        Παυλος Βαφειάδης @ TED 14/10/2011 15:41:04

        5,000 κοντοκουρεμανα ντερεκια κρυβονται σε καποιες υπογειες συραγγες? Μηπως ειναι το "ξανθό γενος" που λεει και ο Λιακοπουλος? Μηπως είδε κανείς τους Νεφελίμ χτες στο Κολωνάκι και τους Ελοχίμ στη Βαρη?

        • TED avatar
          TED @ Παυλος Βαφειάδης 14/10/2011 15:52:52

          +1000

          Και κρύβονται μαζί με εκατοντάδες οχήματα (ΤΘ και άλλα)!

  40. Αρτέμης Μάτσας avatar
    Αρτέμης Μάτσας 14/10/2011 15:23:48

    Εγώ πάντως δεν φοβάμαι. Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας!

  41. Αρτέμης Μάτσας avatar
    Αρτέμης Μάτσας 14/10/2011 15:53:47

    Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας!

  42. Απορία avatar
    Απορία 14/10/2011 16:51:40

    Είναι ψώνια, είναι μεγαλομανείς, είναι εξουσιομανείς, είναι ανίκανοι, είναι ανεπρόκοποι, είναι ανόητοι, είναι, είναι, είναι.

    Ε δεν πιστεύω να είναι όμως τόσο ...αλάκες και να έχουν κάνει τέτοια ...αλακία να έχουν κουβαλήσει εδώ την Eurogedfor. Ε αυτό δεν το πιστεύω...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Απορία 15/10/2011 13:44:28

      Γιατί? Πιστεύεις αυτό που ζεις ήδη?

  43. george avatar
    george 14/10/2011 17:07:11

    Τέτοιες "εδησεις" κάνουνε τα εναλακτικα μέσα ενημερώσεις αναξιοπιστα.Φέρανε "μυστικα" μια ταξιαρχια ευρωμτατζήδων,αλλα ξεχασανε να βγαλουνε τα αρχικα EGF απο τις βαλιτσες τους,διαθετουνε 120.οοο αστυνομικους αλλα χρειαζονται αλλους 600 για να σωθουν,πέρα απο το αδιανοητο να χρησιμοποιησουν ξενους αστυνομικους σε επεισοδια.Ασε που ΤΑ "ΞΥΡΙΣΜΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙΑ" τελευταια μεγαλη αποστολη που πηγνε ήταν στην ανθρωπιστικη κρίση στην Αιτη.Φήμες και ανοησιες που σπέυδουνε διαφοροι ψαγμενοι να υοθετησουνε χωρις καν να σκεφτουν ή να ψαξουν το παραμικρο.

  44. parsifal avatar
    parsifal 14/10/2011 19:23:45

    Οι σχολιαστές του Antinews είναι οαση κριτικού πνεύματος και ορθού λόγου.
    Οι "αυτόπτες", τα "ξυρισμένα κεφάλια", οι "ταξιαρχίες" και λοιπά τέρατα και σημεία στους ιστοχώρους που ειδικεύονται στην κινδυνολογία και την αρλουμπολογία !
    Παλιά το λέγαμε "ομάδα Ψ"...

  45. Απο Πλατεια Βαθης avatar
    Απο Πλατεια Βαθης 14/10/2011 21:47:19

    και μονο οτι εβαλαν την ΕΛ.ΑΣ. να "διαψευσει" βουλευτη (Παπαρηγα) εξ αμβωνος, τα λεει ολα..

  46. lampros avatar
    lampros 15/10/2011 03:38:39

    Ασε που ΤΑ “ΞΥΡΙΣΜΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙΑ” τελευταια μεγαλη αποστολη που πηγνε ήταν στην ανθρωπιστικη κρίση στην Αιτη.

    Πήγες στην σελίδα τους; Διάβασες το σκεπτικό δημιουργίας της ομάδας; Νομίζει κανείς ότι τους έφτιαξαν για να πηγαίνουν σε «ανθρωπιστικές κρίσεις»; «Προπόνηση» κάνουν εκεί. Ο σκοπός είναι ο «εσωτερικός εχθρός».

    Η Γαλλία ειδικά τους έφτιαξε και τους προμόταρε για να αντιμετωπίσεις τις μελλοντικές εξεγέρσεις στα προάστια του Παρισιού.

    Όχι ότι ήρθαν τώρα στην Λάρισσα ―και εγώ αναξιόπιστο το θεωρώ αυτό, ειδικά χωρίς άλλες μαρτυρίες―, αλλά μην τρελαθούμε και όλας ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τέτοια δύναμη κάποια στιγμή.

    Όσοι νομίζουν ότι είναι απίθανο, να σκεφτούν πόσο απίθανο είναι να λέει ο Έλληνας πρωθυπουργός για «απώλεια εθνικής κυριαρχίας» και απολύσεις στο δημόσιο. Και αυτά κάποτε «απίθανα» ήταν. Δηλαδή, δεν έχουμε δεί ακόμα τίποτα.

    Αν ήρθαν πάντως ορισμένοι, δεν ήρθαν επειδή «δεν φτάνουν 120.000 αστυνομικοί και θα τους σώσουν οι 600», αλλά για εκπαίδευση των δικώνε μας, υψηλή εποπτεία, επίβλεψη κλπ. Γι' αυτό το σκοπό δεν χρειάζονται καν 600, καμμιά 5-10 αρκούνε.

    Έτσι μπορεί να ξεκίνησε και η όλη φήμη άλλωστε, να είδανε μερικούς εδώ στο Ελλάντα, και να το διογκώσανε σε ολόκληρη δύναμη...

  47. Τοπα avatar
    Τοπα 15/10/2011 03:49:15

    Φίλοι ψυχραιμία, η κυβέρνηση παίζει το τελευταίο της χαρτί.
    Υπομονή ένα μήνα.
    Τώρα είναι που αυτοί θέλουν να κάνουν τον κόσμο να βγει στον δρόμο για να έχουν άλλοθι.
    Έχετε τα αυτιά και τα μάτια σας ανοιχτά για "τυχόν" προβοκάτσιες που θα δημιουργήσουν κατάσταση κοινωνικής εξέγερσης.
    Γνωρίζουν καλά ότι αν η ιστορία γράψει ότι αυτοί πτώχευσαν την χώρα η τιμωρία τους θα είναι αμείλικτη.
    Έτσι τώρα σχεδιάζουν και προετοιμάζουν κοινωνική εξέγερση, ώστε να έχουν το άλλοθι του ότι ...
    "εμείς θέλαμε να σώσουμε την χώρα και η κοινωνία αντιστάθηκε και μας οδήγησε στην χρεοκοπία "
    "Για την πτώχευση και την χρεοκοπία υπεύθυνη είναι η κοινωνία γιατί εξεγέρθηκε" .
    "Εμείς κάναμε το πατριωτικό μας καθήκον..."

    Θα βγουν και ήρωες στο τέλος.
    Υπομονή ένα μήνα μεχρι να ξεβρακωθούν...

  48. oTISkalo avatar
    oTISkalo 15/10/2011 10:27:51

    Κορόιδα .
    Για άλλη μια φορά σ ας διαίρεσαν .
    Ξυπνάτε μωρέ!

  49. alkis avatar
    alkis 15/10/2011 14:43:13

    δείτε τ σχετικό βίδεο!! http://www.youtube.com/watch?v=cZaq68mhX4g

  50. artemis avatar
    artemis 17/10/2011 12:13:07

    Όλα αυτά είναι παραφιλολογίες που μερικοί ανόητοι θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε Η Ελλάδα λέει έχει οικονομική κρίση, οι Έλληνες έχουν πτωχεύσει, ότι οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών έχουν ξεπουλήσει την χώρα μας ότι ο Γιωργάκης μας δεν είναι ήρωας μα ένας δοσίλογος…
    Φαντάσου ότι κάποιος άλλος έγραφε σε αυτές τις παλιοιστοφυλλάδες ότι οι μισθοί των Ελλήνων έχουν μειωθεί σε 7 από 14(το χρόνο) και ότι σε λίγο διάστημα δεν θα πληρώνονται καθόλου, χαχαχα…
    Αλλά αυτό που είναι εντελώς εξωφρενικό και ψευδές είναι λέει ότι ο ορυκτός μας πλούτος έχει χαρισθεί εξ ολοκλήρου σε «Δυτικούς» και οι φίλοι μας οι Τούρκοι δεν θα βρουν τίποτα να εξορύξουν στα νησιά που ο ΓΑΠ, ο Σημ, ο Καραμ, τους δώρισαν τα τελευταία χρόνια (όχι τίποτα σπουδαία νησιά, κάτι βραχονησίδες κατοικημένες, το Καστελόριζο και τα Δωδεκάνησα, πουφφφ… Α! και κάτι εκεί βόρια δεν θυμάμαι πως το λένε Σαμοθράκη, Θράκη κάπως έτσι…)
    Και το κερασάκι στην τούρτα είναι το ψευδέστατο, πέρα κάθε φαντασίας, συκοφαντικό και πέρα κάθε λογικής : « ‘Έχουμε λέει χάσει την εθνική μας κυριαρχία» χαχαχαχα
    Ε.. άντε να τα πιστέψεις όλα αυτά….....!!!!!!!!!!!!!!!