#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2010 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήξερε ο Ομπάμα ότι χιλιάδες Πακιστανοί θα πάρουν βίζα για τις ΗΠΑ;



Όταν ο Μπαράκ Ομπάμα ανακοίνωνε στον Έλληνα πρωθυπουργό τα άρση της βίζας γνώριζε ότι αύριο αρχίζει στην Ελληνική Βουλή η συζήτηση του περίφημου νομοσχεδίου για την χορήγηση βίζας στους μετανάστες; Και ότι μετά την ψήφισή του δεκάδες χιλιάδες Πακιστανοί, Αφγανοί, κ.α., θα μπορούν να γίνουν Έλληνες πολίτες και να πάρουν έτσι βίζα για να επισκέπτονται ελεύθερα τις Ηνωμένες Πολιτείες;

Μήπως ο κ. Παπανδρέου πρέπει να το σκεφτεί τώρα για δεύτερη φορά και να μην  προχωρήσει στην ψήφιση του  νομοσχεδίου για να μην πάρουν οι ΗΠΑ πάλι πίσω της βίζα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Derbederis avatar
    Derbederis 09/03/2010 22:55:57

    Χεχε! Δώσεεεε!!!

  2. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2010 22:57:08

    ε ρε γλεντια στο america

  3. thespieys avatar
    thespieys 09/03/2010 23:00:38

    Και να γίνει καμια τρομοκρατική επίθεση στις ΗΠΑ από ελληνοποιημένο Αφγανό! Θα "γελάμε" 10 χρόνια!

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ thespieys 10/03/2010 00:47:30

      "Σε 10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει"

  4. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 09/03/2010 23:07:09

    Συζήτηση γίνεται αυτήν την ώρα στη Βουλή. Τώρα μιλάει ο Βαρβιτσιώτης. Όσο για το τι ήξερε ή δεν ήξερε ο Ομπάμα, φαντάζομαι πως οι ΗΠΑ έχουν αρμόδιες υπηρεσίες που δεν αφήνουν τα πράγματα στην τύχη.

    Το πρόγραμμα θα αρχίσει να ισχύει σε ένα μήνα περίπου και δεν θα ακυρωθεί.

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ ΜιχΜιχ 09/03/2010 23:26:02

      Είστε κυβερνητικός εκπρόσωπος συγχαρητήρια!
      Μας 'εδωσε ο Ομπάμα σε 5 μήνες κάτι που το κυνηγάμε 50 χρόνια.

      Ohhhh Sultan!

    • thespieys avatar
      thespieys @ ΜιχΜιχ 10/03/2010 00:10:26

      MιχΜιχ, μήπως γνωρίζεις αν ο Οbama έκανε παραπονα στον GAP για τον Χρυσοχοίδη που βαφτισε μουσουλμάνο;

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ ΜιχΜιχ 10/03/2010 00:18:54

      Λυπάμαι, αλλά δεν συμμετέχω στο πάρτυ για την πάρτη κανενός. Αναφέρω απλά τα γεγονότα.

      Το γεγονός πως είμαι αντίθετος στο νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ, δεν έχει καμιά σχέση με ό,τι έγραψα. Το Visa Waiver Program δεν εξασφαλίζει είσοδο στις ΗΠΑ. Συμπληρώνεις μια αίτηση η οποία σου δίνει άδεια για να ταξιδέψεις, όχι για να μπεις. Επομένως, είτε μιλάμε για Έλληνες, είτε για Πακιστανούς και Αυστραλούς, τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι αρχές στο αεροδρόμιο, στις οποίες θα έχουν διοχετευτεί σχετικές πληροφορίες.

      Το να λέει κάποιος πως 1+1=2, δεν σημαίνει πως είναι ΠΑΣΟΚ ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

  5. oldmen avatar
    oldmen 09/03/2010 23:13:25

    Ασε ρε φακτορα, που τους ανοιιγεις και τα ματια!!!
    Ασε να φυγουν απο εδω και ας οπου θελουν!!!
    Ουτως η αλλως, με τον ενεαν ή τον αλλο τροπο θα την παρου πισω τη βιζα σε λιγο. Να προλαβουμε να διωξουμε μερικους!!!

  6. Winston avatar
    Winston 09/03/2010 23:26:10

    Nai monaxa pou to programma afora mono tin touristiki Visa B-1 ki oxi tous upoloipous tupous Visa pou sou epitrepoun na douleueis sti USA (J-1,H-1)....megali apati gia mia akoma fora...an antallaksei auti tin allagi(na taksideuoume gia logous anaspixis sti USA glitonontas 100$) me upoxorisi sta ethnika themata einai aksios sinexistis tou Simiti

  7. μανιάτης avatar
    μανιάτης 09/03/2010 23:26:48

    Γιατί τέτοια ''πίκρα'' αδέλφια?

  8. olympiada avatar
    olympiada 09/03/2010 23:43:55

    Μην ορκίζεσαι ότι θα καταργηθεί τόσο σύντομα... ο ΓΑΠ το είπε. Όχι ο Ομπαμα.

  9. olympiada avatar
    olympiada 09/03/2010 23:46:52

    Όπως και να 'χει, δες και την καλή πλευρά: Στέλνουμε τους Πακιστανούς στις ΗΠΑ και μετά το ΠΑΣΟΚ επιτέλους ψηφίζει το δικαίωμα ψήφου για τους ομογενείς!!

  10. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/03/2010 00:02:19

    To νομοσχέδιο ήταν προϋπόθεση για την βίζα.
    Είναι η "επιβράβευσή" μας που προχωράμε νομιμόφρονα προς τις επιταγές του παγκόσμιου διευθυντηρίου.

    Αύριο στις επτά το απόγευμα η Επιτροπή Εθνικής Σωτηρίας καλεί όλους τους Αθηναίους και Πειραιώτες, όλους τους φίλους και ψηφοφόρους ΟΛΩΝ των κομμάτων να διαδηλώσουν μπροστά στη Βουλή κατά του εθνοκτόνου νομοσχεδίου.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ B.K.Σ. 10/03/2010 00:21:21

      πραγματικά λυπάμαι που βρίσκομαι εκτός αθήνας...ποιός να μου το έλεγε οτι θα λυπόμουν που βρίσκομαι μακριά απο τη χαβούζα της Μεσογείου;;;

  11. panagiotis avatar
    panagiotis 10/03/2010 00:20:11

    Mε τι λεφτά να πάμε στο αμέρικα τώρα ?? Όπως οι πακιστανοί θα καταντήσουμε να πουλάμε υπάρχοντα για το μεγάλο ταξίδι....!!!!

  12. Άφατος avatar
    Άφατος 10/03/2010 00:31:43

    Η βίζα είναι ζήτημα της πλάκας που διογκώθηκε από τη Μπακογιάννη για να καρπωθεί αυτή την και καλά προσωπικη΄της επιτυχία. Εγώ έβγαλα βίζα μέσα σε δυο μέρες. Είναι μια πολύ απλή διαδικασία που όντως αποτελεί καθρεπτάκι για Ινδιάνους σε σχέση με τα σοβαρά εξωτερικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με Σκόπια και Τουρκία.

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ Άφατος 10/03/2010 00:50:52

      Και στο κάτω κάτω, μια σκασίλα που την είχα για την κωλοβίζα... Λες και πρόκειται να πάω ποτέ στο Αμέρικα για αναψυχή. Εδώ ούτε εισιτήρια μέχρι το Ζούμπερι δεν μπορώ να βγάλω!

  13. Orestios avatar
    Orestios 10/03/2010 00:33:21

    Και που καταργήθηκε η βίζα πια η διαφορά? Το μόνο που θα αλλάξει είναι πως δεν θα σχηματίζονται ουρές στην πρεσβεία. Όλα τα άλλα παραμένουν ίδια. Σιγά το πράγμα.

  14. Winston avatar
    Winston 10/03/2010 00:46:11

    Akrivos kathreptaki gia Indianous...i Visa pou katargeitai einai i Visa B-1,,vgainei me kostos (peripou 100$) kai diarkei 10 xronia..sou epitrepei na taksidepseis gia tourismo i gia epaggelmatika rantevou...meta to peras 90 imeron apo tin eisodo stin Ameriki eisai ipoxreomenos na guriseis piso

  15. ΙΔ avatar
    ΙΔ 10/03/2010 01:05:20

    Τώρα ή ποτέ.Το σύνθημα του ΓΑΠ όσο πάει και ξεδιπλώνεται και γίνεται καισαφέs.Eίχαμε μιλήσει για αυτόν τον τύπο απο παλιά και είχαμε πεί ότι βρίσκεται στον πυρήνα τηs παγκοσμίου διακυβερνήσεωs.Στήν αποκρυβείσα συμετοχή του στην γνωστή λέσχη ελήφθησαν αυτέs οι αποφάσειs.Συγκεκριμένα.Η συνεκμετάλευση των πετρελαίων με την Τουρκία η είσοδοs στο Νάτο και την ΕΕ των Βαλκανίων.Αυτά όλα βέβαια και με την νεα ονομασία των Σκοπιων σε Βόρεια δημοκρατία τηs Μακεδονίαs που όμωs όλοι θα την ονομάζουν σχέτο ΜΑΚΕΔΟΝΊΑ. Τώρα για την βίζα είναι κάτι σαν αυτό με την Χάλκη και την Τουρκία.Ά να μην το ξεχάσω εγώ λόγω καταγωγήs θα συνεχίσω να αποκαλούμαι Μακεδόναs .Εσείs oι κάτω από την Λάρισα εφεξήs και λόγω τηs επιβολήs τηs νέαs τάξηs πραγμάτων όπωs την οραματίζεται ο ΓΑΠ θα λέγεσθε Ινδιάνοι.

  16. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 10/03/2010 01:35:35

    CORRECTION: Ο Μπαράκ Ομπάμα αποφάσισε την κατάργηση της βίζιτας για τους Έλληνες

  17. piko avatar
    piko 10/03/2010 04:06:20

    Και τι τους νοιαζει τους Αμερικανους;
    Μολις δουν Ελληνα πακιστανο κλπ,πακετο και επιστροφη Ελλαδα...Απλα πραγματα..

  18. Dimi avatar
    Dimi 10/03/2010 08:51:42

    @Λάκωνας Cool it, Μεγάλε Φιλέλληνα! Εφόσον λυπάσαι που βρίσκεσαι μακριά από τη χαβούζα της Μεσογείου, πες μας , σε ποιά Πολιτεία Αγγέλων ζεις, για νάρθουμε κι εμείς..

  19. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 10/03/2010 18:33:20

    Νομίζω ότι η Αμερικανική Πρεσβεία των Αθηνών πρέπει να έχει ενημερώσει την Ουάσιγκτον. Τι διάολο, αυτή είναι η δουλεία της. Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, αφού λόγω μεταναστών μας υποχρέωναν στην βίζα και όχι επειδή, όπως πολλοί αφελώς ισχυρίζονται, θέλουν να μας ταπεινώσουν και κουραφέξαλα.

    Νομίζω ότι λόγω των ελληνοποιήσεων, πάντως, συντόμως η χειρονομία καλής θελήσεως του Ομπάμα θα ανακληθεί.

  20. ioannis avatar
    ioannis 18/04/2010 14:00:49

    Επίδομα εξωτερικού Υπουργείου Εξωτερικών. www.equal-rights-greece.com Τα νέα φορολογικά μέτρα βρήκαν τελείως απροετοίμαστους τους συλλόγους του Υπουργείου Εξωτερικών.

    Απεργία διπλωματών.Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, διαπιστώνει κανείς ότι μόνο η «Ένωση Διπλωματικών Υπαλλήλων Οικονομικών & Εμπορικών Υποθέσεων» και ο «Σύλλογος Επιμελητών του Υπουργείου Εξωτερικών» έχουν από μία υποτυπώδη ιστοσελίδα. Η μία δεν έχει ενημερωθεί από τότε που φτιάχτηκε και αναφέρει μόνο διατάξεις του καταστατικού του συλλόγου, ενώ η άλλη έχει εγκαταλειφθεί εδώ και δύο χρόνια από έλλειψη ενδιαφέροντος. Και τώρα εμφανίζονται μαθητευόμενοι μάγοι για να τους φτιάξουν ιστοσελίδες που θα ανοίγουν κεφάλαια με το πάτημα ενός κουμπιού, χωρίς να τους εξηγούν, ότι υπάρχει κάποια τεχνική, στην κυριολεξία μια ολόκληρη επιστήμη, η Βελτιστοποίηση Μηχανών Αναζήτησης (Search Engines Optimization) που κάνει μια ιστοσελίδα να ανοίγεται στον αναγνώστη του διαδικτύου, ή χωρίς να τους εξηγούν τη σημασία των λέξεων κλειδιών, που ανεβάζουν την ιστοσελίδα στην πρώτη θέση της κατάταξης της Google Search (τεχνική που την γνώριζαν άριστα οι επιστήμονες που διαχειρίζονταν τα πετυχημένα – από πλευράς αναγνωσιμότητας - μπλογκς της Ντόρας Μπακογιάννη και του Αλέξη Τσίπρα, την εποχή που μεσουρανούσαν στο διαδίκτυο τα προσεκτικά επιλεγμένα - από λέξεις κλειδιά - κείμενά τους). Αντίθετα με ότι διαφημίζουν πολλοί σχεδιαστές ιστοσελίδων για τις καλές σελίδες που σχεδιάζουν με ωραίες φωτογραφίες και πλουμιστά κουμπιά, η αλήθεια ως προς την επισκεψιμότητα της σελίδας από χρήστες, διαπιστώνετε αν την τεστάρετε στο www.alexa.com. Τότε πολλοί είναι αυτοί που κλαίνε τα λεφτά που έδωσαν για τη δημιουργία της σελίδας τους.

    Έτσι οι υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών, κυρίως οι διπλωματικοί υπάλληλοι και οι διοικητικοί βρέθηκαν χωρίς φωνή, την ώρα που την είχαν ανάγκη. Σκεφτείτε να είχαν, τώρα, από μια άριστη ιστοσελίδα, με πολλά κεφάλαια, πολλά θέματα, πολλούς υπερ-δεσμούς (hyperlinks), σε πολλές γλώσσες, να είχε συνδέσεις για ταυτόχρονη ενημέρωση σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες, ένα βήμα για ανάπτυξη ιδεών και υπεράσπιση θεμελιωδών δικαιωμάτων του πολίτη... Να μην αναφερθούμε και στο «Σύνδεσμο Συνταξιούχων Διπλωματικών Υπαλλήλων»……..

    Προτιμήθηκαν άλλες λύσεις. Να μην υπάρχει κανένα βήμα για ανάπτυξη ιδεών. Έστω και αν υπάρχουν τόσοι και τόσοι ειδικοί της πληροφορικής στο χώρο τους, ένας ειδικός κλάδος, και δύο ειδικές Διευθύνσεις του Υπουργείου Εξωτερικών, εκ των οποίων η μία ειδικευμένη στο διαδίκτυο. Προτιμήθηκε το να υπάρχουν μόνο τα μπλογκς και οι προσωπικές ιστοσελίδες της Ντόρας Μπακογιάννη για να μη φαίνεται ότι διαφωνούσαν με την «κυρία Υπουργό» που πίστευαν τότε ότι θα τους εξασφάλιζε τη λαμπρή ζωή και την ομαλή υπηρεσιακή εξέλιξη. Και τώρα που ήρθε η λαίλαπα...