#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2012 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήλθε η ώρα να χωριστεί η ήρα από το στάρι…



Να μείνουμε όρθιοι, να αντέξουμε για να χτίσουμε πάνω στα ερείπια. Γιατί ας μην έχουμε αυταπάτες: την ώρα τούτη δεν υπάρχει τίποτα όρθιο στη χώρα. Υπάρχει μια Κυβέρνηση ανάγκης, που κλήθηκε από τους δανειστές να υπογράψει τη νέα δανειακή σύμβαση, που συνοδεύεται από κούρεμα χρέους. Μια οικονομία διαλυμένη, μια κοινωνία στα πρόθυρα νευρικής κρίσης

Μας κατηγορούν ότι αλλάξαμε απόψεις: Παραθέτουμε δύο παλιά κομμάτια: «Γιατί αργεί να εμφανισθεί το “ιππικό”» http://www.antinews.gr/2011/05/20/101841/ και ”Πώς να αποφύγουμε δέκα χρόνια κρίσης (ή όταν οι Financial Times λένε τα ίδια με τον Σαμαρά)“), όπου μιλούσαμε για την ανάγκη «κουρέματος του ελληνικού χρέους. Τώρα που αυτό συμβαίνει, έστω και με πολύ δύσκολους όρους, να πούμε ότι είναι λάθος, για να ικανοποιήσουμε το εφήμερο «λαϊκό αίσθημα»;

Και ποιοι κρύβονται τελικά πίσω από αυτό το περιβόητο «λαϊκό αίσθημα»;

Όσοι έβρισκαν δικαιολογίες για την εμπλοκή του ΔΝΤ στα ελληνικά δημοσιονομικά;  Όσοι δεν έβλεπαν και δεν βλέπουν πέρα από τα συντεχνιακά τους συμφέροντα και άρα την τσέπη τους;

Όσοι χάρισαν στις Περιφερειακές ακόμη ένα χρόνο εξουσίας στον ΓΑΠ ή όσοι εκθείαζαν τον «ενωτικό» Καρατζαφέρη;

Μήπως όσοι αγόρασαν ένα ταπεινό σπιτάκι στο Λονδίνο ή όσοι φοροδιαφεύγουν και εισφοροδιαφεύγουν συστηματικά από άποψη;

Όσοι έφερναν τροπολογίες κομμένες και ραμμένες στα μέτρα του εαυτού τους και των κολλητών  τους;

Υπάρχει και η πιθανότητα να είναι όσοι αφελώς πιστεύουν ότι η κατάρρευση των τραπεζών θα διαγράψει τα δάνεια τους. Ποιοι ονειρεύονται νέα δραχμή, πληθωριστικό χρήμα, μείωση των αγαθών, ταξίδια δίχως προορισμό; Υπάρχουν επιχειρηματικά συμφέροντα, πίσω από αυτές τις προσδοκίες;

Τα νέα μέτρα είναι, και αυτά, αναμφίβολα δυσβάσταχτα, άδικα και «οριζόντια». Μικρή σημασία έχει πλέον το γεγονός ότι έγινε σκληρή διαπραγμάτευση μέχρι το +5. Ο ασθενής είναι πλέον βαριά άρρωστος. Η «ευθανασία» είναι μία λύση, αλλά είναι και παραίτηση, είναι και φυγή.

Η σημερινή ψηφοφορία και ένα crash test για τους βουλευτές της ΝΔ.  Είναι πρόβα «κυβερνησιμότητας». Αν δεν υπάρξει ένα μίνιμουμ πειθαρχίας στην κοινοβουλευτική της ομάδα, ως μελλοντική πλειοψηφία πιθανόν να έχει προβλήματα τύπου Τατούλη… Αλλά έχουν «γνώση οι φύλακες»…

Όσο για τους "σαμαρικότερους του Σαμαρά": Καιρός να μάθουμε ποιοι είναι οι πραγματικοί –πολιτικά- φίλοι μας. Τους εχθρούς μας τους ξέρουμε.Ποιοι από αυτούς είναι οι ιδεολόγοι, ποιοι οι οραματιστές, ποιοι είναι οι παρτάκηδες και ποιοι οι εξουσιομανείς. Και να τους απομακρύνουμε τάχιστα.  Αυτοί οι δήθεν ομοϊδεάτες μας θα είναι η πέμπτη φάλαγγα στην προσπάθεια ανασυγκρότησης της χώρας…

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 12/02/2012 23:51:38

    συμφωνώ αλλά όχι με μια τέτοια ταση εκδικητικότητας που βγάζει το κείμενο

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/02/2012 00:13:11

    Έχεις απόλυτο δίκιο Μ.Ο..Και λίγα τους σέρνεις...

    • madprof avatar
      madprof @ ΕΥΑ 13/02/2012 13:23:22

      "Καιρός να μάθουμε ποιοι είναι οι πραγματικοί –πολιτικά- φίλοι μας"
      Πάντως τέτοια τροπή της φιλίας των συμφοιτητών και ωμή de facto πολτική σύντηξη-συγχώνευση των δύο αστικών δοχείων ψήφων (sic!), ειλικρινά δεν την είχα προβλέψει!

      • M.O. avatar
        M.O. @ madprof 13/02/2012 14:58:14

        Πάρτε και την προηγούμενη πρόταση που μιλά για τους "σαμαρικότερους του Σαμαρά". Εσείς προφανώς συμφωνείτε με τον Βαΐτση και τον Καστανίδη

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/02/2012 00:40:28

    +++

    Καλά, κάποιοι περίμεναν νὰ φτάσουμε στὴν τελικὴ εὐθεία γιὰ νὰ κάνουν τσιριμόνιες;;;

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/02/2012 00:47:28

    Μ.Ο. τοὺς ἀρχομανεῖς δὲν τοὺς ξεφορτώνεσαι τόσο εὔκολα... Μακάρι νά'ταν ἔτσι...

  5. vangelis avatar
    vangelis 13/02/2012 01:05:54

    ποιά ήρα από το στάρι ...βλέπετε ποιοι φεύγουν και ποιοι μένουν κρίμα για τον Αντώνη της καρδιάς μας... αυτοί που μένουν είναι το στάρι ή όλα τα λαμόγια -εκτός Τζαβάρα-
    ποιοι τον έβαλαν στο λούκι των διαγραφών...μπορεί να σηκώσει αυτό το βάρος ο Σαμαράς; ; θα μείνει με τα φίδια; θα τον πνίξουν; θα τον έχουν του χεριού τους ανά πάσα στιγμή...κρίμα του έμειναν οι ντορικοί...κρίμα

    • Clayton Frost avatar
      Clayton Frost @ vangelis 13/02/2012 11:07:01

      Δεν έμειναν ούτε ντορικοί, ούτε σαμαρικοί ούτε τίποτα τέτοιο.
      - Έμειναν αυτοί που είχαν το σθένος να σηκώσουν βάρος, ακόμα και με σημαντικό πολιτικό κόστος, γιατί ξέρουν ότι για τον ψηφοφόρο η μετρήσιμη ζημιά είναι πιο βαρύνουσα από την πιθανή -ως αποφευχθείσα¬ προσωρινώς έστω- καταστροφή.
      - Έφυγαν αυτοί που ψηφίζουν με βάση προσωπικούς σχεδιασμούς και προετοιμασία της επερχόμενης εκλογικής διαδικασίας, έφυγαν αυτοί που ψηφίζουν με βάση το τι θα ψηφίσει ο συνυποψήφιός τους στον ίδιο νομό (ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ, Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΑΝΑΞΙΟΥΣ ΚΑΘΕ ΑΞΙΩΜΑΤΟΣ!), έφυγε αυτός που στην κρίσιμη ώρα για τη χώρα προτίμησε να μη λάβει απόφαση (λεβέντης, έτσι;), αλλά να χαριεντίζεται με τους δημοσιογράφους, οι οποίοι με μεγάλη προθυμία μετέδωσαν τα αστειάκια του, έφυγε αυτή που "ξεχάστηκε" εκτός την ώρα της ψηφοφορίας, ώστε να δει πού πάει το κλίμα και αναλόγως να πράξει. Και θα φύγει (ελπίζω) και Ο ΜΟΝΟΣ που την ώρα της σύγκρουσης στη ΝΔ άλλαξε στρατόπεδο, όταν είδε ότι ο άνεμος άλλαζε κατεύθυνση, ο επαναστάτης του facebook, ο κυριούλης που κρατά ακόμα την ιδιότητα του μέλους της ΝΔ, τη στιγμή που καθυβρίζει ανορθόγραφα και ασύντακτα τις πολιτικές και την ηγεσία της. Όλοι αυτοί μάλλον κατάντια του Ελληνικού Κοινοβουλίου μπορούν να χαρακτηριστούν. Και σίγουρα δεν είναι η ελπίδα της δεξιάς: γιατί η Ελληνική δεξιά έμαθε σταθερά στην Ιστορία της να είναι παράταξη αρχών και θέσεων, όχι παράταξη διαμαρτυρίας και άρνησης.
      Και κάτι ακόμα: η διαγραφή αυτών που διαφοροποιήθηκαν από το κόμμα σε μια τόσο σημαντική –θεμελιακής σημασίας- ψηφοφορία θα έπρεπε, ακόμα κι αν δεν επέφερε τη διαγραφή, να συνοδεύεται από παραίτηση. Τόσο σημαντική διαφοροποίηση σημαίνει ριζικά αντίθετη θεώρηση των πραγμάτων, κάθετα διαφοροποιούμενη ιδεολογία. Κατά συνέπεια, ακόμα κι αν δεν υπήρχαν διαγραφές, ΠΩΣ θα μπορούσαν οι ίδιοι να παραμένουν στο κόμμα με το οποίο τόσο πολύ διαφωνούσαν;
      Clayton Frost

  6. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 01:33:51

    Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους.

  7. Γιαννης Π. avatar
    Γιαννης Π. 13/02/2012 02:31:00

    21 μαζί και θέλουν να μας πουν ότι δεν ήταν συντονισμένα;;; Και ποιοι τον πούλησαν την κρισημη ώρα;; Οι περισσότερο ευνοημένοι από τον ίδιο!!! Όποιος θέλει ακολουθεί συντονισμένα...Άλλο κριτική άλλο ένταση μεσα στα όργανα αλλά όχι και να φαίνονται σκορποχώρι...και όπως σωστά είπε πιο πάνω ο Tassos μόνο τα νεκροταφεία έχουν αναντικατάστατους!! Απλά αν έχουν τα κότσια ας παραδώσουν και την έδρα τους, γιατι δεν εκλέχτηκαν ως ανεξάρτητοι!! Αλλά παραδίνοντας την έδρα θα πρέπει να χάσουν και κάποια χιλιάδε ς ευρώ!!!! ε; ε ; ε; ε; Είναι πολλά τα λεφτά ομορφάαααααααααντρα μου!!!

  8. Thanasis avatar
    Thanasis 13/02/2012 09:27:51

    Τη δύσκολη ώρα, 21 άνθρωποι που εμείς ψηφίσαμε, διάλεξαν τον εύκολο δρόμο. Ευτυχώς οι εκλογές είναι κοντά, και δεν θα προλάβουμε να ξεχάσουμε.
    Ο Σαμαράς έβαλε πρώτα την Ελλάδα και μετά όλα τα άλλα. Οι 21 έβαλαν πρώτα τον εαυτό τους, και μετά την πατρίδα και το κόμμα. Κρίμα για αυτούς, και ευτυχώς για εμάς που τώρα πλέον τους γνωρίζουμε.

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/02/2012 12:37:47

    Τόσο ευτυχισμένοι είστε όλοι εσείς, που ο μισθός πάει 450 ευρώ, ή μήπως σας πλήρωσαν αυτά που σας χρωστάνε από το κόμμα; Έλεος, πρόβατα!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Μάρκος 13/02/2012 13:49:24

      Καλά, εσύ είσαι γάτος με πέταλα. Ή επαγγελματίας λασπολόγος είσαι ή "ιδιώτης" (με την αρχαία έννοια). Επαναστάτης του καναπέ ή μόσχος του συρμού; Τελικά καταλήγω στο ότι η βλακεία είναι ανίκητη...

  10. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 12:40:31

    Ποιό κόμμα ρε? Από το 90 δεν έχω ψηφίσει ΝΔ βλέποντας το χάλι των βουλευτών της. Μόνη ελπίδα για τον τόπο ο Σαμαράς. Οσο για τον μισθό αν χρεωκοπούσες δεν θα παιρνες φράγκο.