07/10/2009 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήθη και έθιμα γαλάζιων στυλοβατών στην ΕΡΤ



Xαμός στην ΕΡΤ με τα «γαλάζια» παιδιά που έπαιρναν τηλέφωνο στον πρόεδρο για να «κατοχυρώσουν» όπως-όπως τις εκπομπές τους ενόψει των θρυλούμενων αλλαγών και θέλουν να μπορούν να λένε ότι «κόπηκαν» αύριο. Ο ένας έλεγε την Κυριακή το βράδυ ότι η εκπομπή του συνεχίζεται, ο άλλος λέει και ξαναλέει ότι αρχίζει τώρα,  έστω και αν προσωρινά βαφτίστηκε αλλιώς. Το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιποι οι οποίοι με τηλέφωνα στον τέταρτο όροφο του ραδιομεγάρου ζήτησαν να επισπευτεί το πρόγραμμα της ΕΡΤ και να αρχίσουν από αυτή την εβδομάδα οι εκπομπές τους. Και όλα αυτά ενώ κανονικά το νέο πρόγραμμα της ΕΡΤ ήταν να αρχίσει στις 12 Οκτωβρίου και στη συνέχεια λόγω των εκλογών υπήρχε σκέψη να μετατεθεί για τις 26 Οκτωβρίου Και επίσης ενώ υπάρχουν περίπου 40 συμβασιούχοι στον αέρα, που απαιτούνται για να βγουν οι εκπομπές και οι συμβάσεις τους δεν υπογράφονται από τον πρόεδρο. Και φυσικά από την Κυριακή το μεσημέρι είχαν εξαφανιστεί οι περισσότεροι. Α, ρε Καραμανλή πάλι καλά που πήρες – 10%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/10/2009 15:55:21

    Είναι ντροπή να κάνετε το άπρο, μαύρο. Η ΕΡΤ είχε γεμίσει τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ. Ποιοί είναι οι γαλάζιοι δημοσιογράφοι; Η Τσόκλη, που την πληρώναμε να κάνει ταξιδάκια ανά την υφήλιο; Η Τριαρίδου; Ποιοι; Ο Πολίτης του ΔΟΛ; Ο αδερφός του Ζούγκλα μήπως; Ο Φυντανίδης; Έλεος πια με το παραμύθι σας!

  2. kanis avatar
    kanis 07/10/2009 17:16:27

    Τι συζητάτε τώρα; Ολοι για τις αργομισθίες τους ανησυχούν!

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/10/2009 20:30:58

    Ναι, παιδιά, τι λέμε τώρα;

    Όλη η ΕΡΤ είναι σαν κλαδική τού ΠΑΣΟΚ, όπως και κάθε κρατικός οργανισμός.

  4. Χα! avatar
    Χα! 07/10/2009 20:52:40

    Προφανώς κανείς απ όσους συμμετέχουν στην παρούσα συζήτηση δεν είναι δημοσιογράφος. Και μάλιστα δεν κατάφερε να γίνει κι αυτός αργόμισθος χαχαχαχαχα

    • kanis avatar
      kanis @ Χα! 07/10/2009 21:13:04

      Κι όμως υπάρχουν ufo, που έχουν αρνηθεί αργομισθία στο εν λόγω ίδρυμα, φίλε χάχα!

  5. N, KOFAS avatar
    N, KOFAS 07/10/2009 21:37:00

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΕΑ, ΠΟΤΑΚΗΣ, ΤΕΡΕΝΣ, ΔΡΟΥΖΑ. Είπατε τίποτα?

    • petros avatar
      petros @ N, KOFAS 07/10/2009 22:45:08

      ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΥΝΑΦΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ. ΔΕΝ ΛΑΜΠΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙ ΑΛΛΟΙ.
      ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΠΑΡΚΩΣ.ΔΙΑΦΩΝΩ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΣΩ Δ.Ε.Η.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ N, KOFAS 08/10/2009 13:10:01

      Φίλε μου, είσαι άσχετος. Κατέβηκαν αυτοί που γράφεις ως υποψήφιοι; Εγώ μίλησα για την πράσινη ΕΡΤ που εκπροσωπήθηκε επάξια στα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ. Είναι η Παναγιωταρέα, του Σιμητικού καθεστώτος, ΝΔ; Και η Δρούζα τι σχέση έχει με αυτά; Έλεος, αν δεν έχετε τι να γράψετε, κάντε τουμπεκί...

  6. dimitris avatar
    dimitris 07/10/2009 22:43:24

    η ΕΡΤ ειναι η καλυτερη ευκαιρια για να μας πεισει ο ΓΑΠ οτι θα κανει πραξη τον περιορισμο της σπαταλης του δημοσιου χρηματος. Οι μισθοι του διευθυντη, των "ονοματων" (πχ Ποτακης,Πολιτης, Λυριτζης, Οικονομου, Χουκλη ..) αλλα και η συμφωνια με τον Ολυμπιακο ειναι προκληση!

  7. Res avatar
    Res 07/10/2009 22:54:47

    Το κόλπο στην ΕΡΤ ήταν καλά στημένο.

    Προσλαμβάνουμε τους δικούς μας και όσους ακόμη δημοσιογράφους έμειναν χωρίς δουλειά, για διαφόρους λόγους, έτσι ώστε να κλείσουμε στόματα και να μην δεχόμαστε κριτική.
    Σύστημα Ρουσόπουλου.
    Κουκούλωμα ώστε να φαίνονται όλλα ωραία και καλλά.

    Εμ τρώγανε ανεξέλεγκτα τα ευρώ μας, εμ μας δούλευαν από πάνω.

  8. Ioannis avatar
    Ioannis 08/10/2009 08:29:15

    Γιά νά γλυτώσουμε από τά σκυθρωπά πρόσωπα τών κρατικών καναλιών, πού από προχθές γελάνε καί τά αύτιά τους, αλλά κυρίως γιατί πληρώνουμε έμείς αύτά τά ρεμάλια γιά νά μάς κάνουν πλύση έγκεφάλου, έχω μιά πρόταση.
    Νά πάμε στό συνήγορο τού πολίτη καί νά ζητήσουμε ώς συνδρομητές, ώς μέτοχοι, άφού πληρώνουμε θέλουμε δέ θέλουμε, συμμετοχή στή διαμόρφωση τού προγράμματος. Νά μάς άνοίξουν σελίδα τά κρατικά κανάλια καί νά γράφουμε όπως έδώ καλή ώρα. Καί ή σελίδα μας νά συμμετέχει ίσότιμα, έμείς, οί δημησιογράφοι, ή κυβέρνηση, μιά τριμερής συμμετοχή.
    Νά δούμε τότε ποιός θά διαμορφώνει τίς είδήσεις, νά δούμε πού θά κρυφτούν όλα αύτά τά νούμερα πού ύπηρετούν τά πάντα έκτός από τη σωστή ένημέρωση. Καί δέν λέω νά μήν πληρώνουμε, οί τρίχες τής Μελίνας, είμαστε συνδρομητές έμείς πληρώνουμε, έμείς διαμορφώνουμε τό προϊόν πού πληρώνουμε.

  9. kanis avatar
    kanis 08/10/2009 09:48:55

    Οι αργομισθίες που έχουν ξεμείνει ΄στην ΕΡΤ, από τη "λαμπρή" κυβέρνηση 1990-1993, τι γίνεται; Μονιμοποιήθηκαν;

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ kanis 08/10/2009 13:16:40

      Ρώτα τα παιδιά κάποιων πράσινων στελεχών, που μονιμοποιήθηκαν από την ΝΔ πέρσι να σου πουν. Το άσπρο, μαύρο συνέχεια!

      • kanis avatar
        kanis @ Μάρκος 08/10/2009 13:51:26

        Μήπως μιλάς για τα "μπλοκάκια" των συγκροτημάτων, που εξασφαλίζουν το ασφαλιστικό τους άλλοθι από αργομισθίες στην ΕΡΤ;

        • Μάρκος avatar
          Μάρκος @ kanis 09/10/2009 16:41:28

          Τα Συγκροτήματα του ΠΑΣΟΚ φίλε. Του ΠΑΣΟΚ.

  10. maquis avatar
    maquis 08/10/2009 09:55:20

    Αν ισχύει οτι προορίζει για .... οικονομικό διευθυντη τον αποτυχημένο υποψήφιο Αργολίδας Τ. Σαλεσιώτη, ζήτω που καήκαμε. Φαίνεται ότι η ΕΡΤ στεγάζει αποτυχημένους πρώην ... νομάρχες Αργολίδας: υπάλληλος και ο πρώην νομάρχης Δ. Σαραβάκος (του κλίματος Μητσοτάκη αυτός). Αρα βρισκόμαστε στον σωστό παραδοσιακό δρόμο.

  11. kanis avatar
    kanis 09/10/2009 16:48:23

    Φίλε Μάρκο ..και της Ντόρας!

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 09/10/2009 16:59:23

      Και για να ακριβολογούμε..του Σημίτη και του Μητσοτάκη!

  12. JOBATHA avatar
    JOBATHA 17/11/2009 20:44:55

    Το πόσο άσχετος και εμπαθής είσαι maquis αποδεικνύεται από το γεγονός ότι δεν γνωρίζεις ότι ο πλέον επιτυχημένος νομάρχης Αργολίδας Τ. Σαλεσιώτης είναι αρχιτέκτων & πολιτικός μηχ/κός και ουδεμία σχέση έχει με τον δικηγόρο Τ.Σαλεσιώτη που έχει σχέση με την ΕΡΤ. Δύο διαφορετικά πρόσωπα με το ίδιο όνομα: τόσο απλά. Αλλά εσύ δεν είσαι μόνο ανημέρωτος αλλά και πολύ κακός. Και πολύ υποψιάζομαι ότι σκόπιμα πετάς τη λάσπη...