#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2012 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήθελαν τον Βερέμη για Υπουργό Παιδείας!



Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα, αλλά μαθαίνω ότι κάποιοι προωθούσαν τον κ. Βερέμη για Υπουργό Παιδείας!

Ναι αυτόν, που μαζί με τη Μαριέττα και τη Ρεπούση είχαν αναλάβει να ...αναμορφώσουν την Παιδεία στα πρώτα χρόνια της διακυβέρνησης Καραμανλή!

Ναί αυτόν, που μαζί με τον Αλαφούζο και το Σκάι επιχείρησαν να ξαναγράψουν τη νεότερη ιστορία της Ελλάδος!

Ευτυχώς, παρενέβη η Συγγρού και απέτρεψε το ...μοιραίο.

Γιατί θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι!

Μην γκρινιάζετε λοιπόν για τον κ. Μπαμπινιώτη. Αλλά να χαίρεστε που γλιτώσαμε τον Βερέμη.

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/03/2012 12:59:22

    κάτι ίνε κι αφτό...

    • adespotos avatar
      adespotos @ αλλενάκι 09/03/2012 23:04:03

      Mpree oustttttttt

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 13:04:21

    Τα σκυλιά δε βάζουν μυαλό τελικά.
    Ή δεν έχουν καταλάβει σε τι περίοδο ζούμε επειδή η δικιά τους ζωή δεν έχει αλλάξει καθόλου ούτε ανησυχούν για το μέλλον των παιδιών τους αφού έχουν εξασφαλίσει και τα δισέγγονά τους ή δεν έχουν καταλάβει τι τους περιμένει έτσι και τους προλάβουμε στη διαφυγή.

  3. Γιώργος Τρεβής avatar
    Γιώργος Τρεβής 08/03/2012 13:06:55

    Μπαμπινιώτης - ΠΑΟΚ - Ελλάς !!!

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/03/2012 13:07:20

    Ἐγώ προσωπικά,συγνώμη,ἀλλά δέν γκρινιάζω καθόλου γιά τόν Μπαμπινιώτη. Ἡ Ρεπούση,ὁ Βερέμης,ἡ Γιαννάκου,ἐφευρήματα τῆς κυβέρνησης Καραμανλῆ ἦταν δυστυχῶς καί ἦταν ἀπό τά μεγαλύτερα λάθη του πού τούς ἐμπιστεύθηκε.Δέν νομίζω ὁ Μπαμπινιώτης,ἀπό ὃπου κι ἂν προέρχεται,νά συγκρίνεται μ' αὐτούς!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/03/2012 13:19:05

      Aυτά πες τα σε όσους μας έπρηξαν με τον Αδικημένο Καραμανλή.

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 13:29:13

        Εσύ τραβάς κανένα ζόρι με τον Καραμανλή;
        Αν ναί, να πάρεις βαθιές ανάσες.

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 14:06:17

          Αδέξιε Δεξιέ
          Ούτε ανάσες μπορώ να πάρω λόγω μπόχας.
          Kαι τις μαγκιές να τις αφήσεις για τις περιπτώσεις που το συνομιλητή σου τον έχεις απέναντι.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 14:11:25

            Σιγά πρόσεχε να μη πνιγείς!
            απο τη ..μπόχα και το δηλητήριο που χύνεις!

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 14:20:21

            Πρέπει νάφαγες καλά εσύ 5μισυ χρόνια.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 14:29:55

            Nαι βέβαια!
            Ελα να σου δώσω μερικά απο αυτά που περίσσεψαν...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 13:38:55

        Καθόλου δέν τόν θεωρῶ ἀδικημένο,γιατί κάποιες λάθος ἐπιλογές τίς ἒκανε ἀπό τήν ἀρχή τῆς διακυβέρνησής του,δέν τοῦ τίς ἐπέβαλλε κανείς καί ἐπέμεινε σ' αὐτές μέχρι τήν κατακραυγή.Δέν νομίζω ὃτι ἒχει τό ἂλλοθι τοῦ ''δέν ἢξερες δέ ρώταγες'' !

    • avanti avatar
      avanti @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/03/2012 13:25:21

      Κάποιοι σιγοτραγουδάνε ότι ο Sir Μπαμπινιώτης αντάλασσε ραβασάκια με μία πρεσβεία ..... για την αναμόρφωση της Ελληνικής παιδείας και όχι μόνο, λέτε να είναι αλήθεια?

      • Heaven avatar
        Heaven @ avanti 08/03/2012 15:42:16

        υπάρχουν τα leaks απο τα Wiki-leaks!

        όλοι πριν τα μεγάλα πόστα εδήλωσαν υποταγή και πειθαρχία στη μεγάλη του γένους Πρεσβεία!!!!

        • avanti avatar
          avanti @ Heaven 08/03/2012 15:58:25

          Ετσι!

  5. avanti avatar
    avanti 08/03/2012 13:08:06

    Κακώς, έπρεπε να γίνει ο Βερέμης υπουργός, Ρεπούση υφυπουργός, γιατί κόπηκαν δεν καταλαβαίνω, ελπίζω στον επόμενο ανασχηματισμό να είναι μέσα.... Ολοι οι πατριώτες στο κάδρο.

    • voter avatar
      voter @ avanti 08/03/2012 23:12:18

      Ξεχασες και την Δραγώνα , Γενικη γραμματέα .

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2012 13:12:08

    Δεν ξέρω αν πρέπει να γκρινιάζουμε για το Μπαμπινιώτη.
    Ξέρω ότι τα γράμματα που ξέρει αξίζουν τη Θέση του καθώς και ότι το Αρσάκειο Σχολείο της Αλβανίας, που αποτελεί έργο του, νομίζω, είναι μοναδικής Εθνικής σημασίας πράξη.

  7. liotsos avatar
    liotsos 08/03/2012 13:15:18

    Τον βλεπω υποψηφιο με ΔΗΜ ΑΡ.... για να συμπληρωθει το μπουκετο.

  8. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 13:28:14

    Aν θυμάμαι καλά ο Βερέμης ...προωθούσε και τα Εθνικά Θέματα από το ΕΛΙΑΜΕΠ.
    Ας με διαφωτίσει όποιος γνωρίζει

    • Tassos avatar
      Tassos @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 13:38:27

      Οντως ήταν εκεί Πρόεδρος. Μάλιστα, σύμβουλος του Ελληνικού κράτους σε θέματα Βαλκανικής Πολιτικής ήταν το ΙΜΧΑ (Ινστιτούτο Μελετών Χερσονήσου του Αίμου) στην Θεσνίκη αλλά Καραμανλής Βερέμης ήταν τόσο άθλιοι που επειδή οι Καθηγητές Πανεπιστημίου εκεί ήταν Δεξιοί, όχι μόνο τους κατάργησαν από συμβούλους αλλά στραγγάλισαν και οικονομικά ένα Ιδρυμα ανυπολόγιστης εθνικής σημασίας. Υπήρχε (υπάρχει) σχέδιο εθνικής καταστροφής και οι εκτελεστές του έχουν οναοματεπώνυμο. Με Σαμαρά ελπίζω ότι αυτοί οι Εφιάλτες θα διαπομπευτούν δημοσίως.

  9. m.s avatar
    m.s 08/03/2012 13:32:38

    Κρίμα δεν θα προλάβει αγιασμό!!
    Θα του πρότεινα λύκεια της Τούμπας.
    αλλά μπορεί να δοκιμάσει την παρέλαση !
    ω ρε κάτι ομορφιές που θα γίνουν.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ m.s 08/03/2012 13:45:51

      Να τον καλέσει η ΘΥΡΑ 4!

      • m.s avatar
        m.s @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 13:49:09

        είναι 73 .
        Τι χρόνο λες να κάνει Τούμπα -Χαριλάου ;

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ m.s 08/03/2012 14:31:19

          Με ή χωρίς ...νέφτι;

      • siakkas avatar
        siakkas @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 15:19:31

        Αν θυμάται κανείς τι τραγουδούσε η Θ4 είτε σε προπόνηση είτε σε αγώνα, μέχρι να το βάλει και αυτό το ουσιαστικό στη λέξη μάνα ο Μπαμπινιώτης φανταστείτε τι πορεία αντί για μαθητική παρέλαση θα γίνει στη Θεσσαλονίκη ούτε με το φορτηγό του Κυριάκου δε θα μπορούν να φύγουν.

  10. k. avatar
    k. 08/03/2012 13:36:57

    Θεός φυλάξοι!

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/03/2012 13:45:40

    Εγώ θα είχα προτείνει τον Μάταντζη, αντί του Βερέμη, που είναι πιο ορίτζιναλ αλλά δεν πρόλαβα, γ@μώ την ατυχία μου!

  12. Ν. Πετράκης avatar
    Ν. Πετράκης 08/03/2012 13:47:47

    Τελικά αυτό το τροπάριο «…ευτυχώς που παρενέβη η συγγρού …» μήπως πρέπει να καθορίσουμε και σε ποίο ήχο πρέπει να ψάλετε; Πολύ ακούγεται τελευταία. Μ’ αυτόν τον τρόπο πιστεύεται ότι θα επιπλεύσει ο ναυαγός; Δηλαδή ο βερέμης (φθισικός, κατά την μητρική του) είναι εκείνο που θα μας ενοχλούσε; Ο «μπαμπι» δεν είναι στον αντίποδα; Η πρόσφατη εργασία του «φθισι» ενοχλεί επειδή αφορούσε το 1821, ενώ η διαστρέβλωση των θεμελίων του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ από τον «μπαμπι» με την διαγραφή ιστορικών γεγονότων και αποδεικτικών στοιχείων (βλέπε ΔΙΣΠΗΛΙΟ) περί προέλευσης ακόμα της ΓΡΑΦΗΣ – ΓΛΩΣΣΑΣ μας, δεν ενοχλεί;

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Ν. Πετράκης 08/03/2012 13:50:22

      πλάγιο δεύτερο!

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/03/2012 13:49:34

    Το επόμενο στάδιο θα ήταν να γίνει κι ο Μάνος υπουργός Οικονομικών. Άλλωστε, ιδεολογικά και κομματικά ομόσταβλός του είναι ο Βερέμης.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Αυριανιστής 08/03/2012 13:51:09

      Νομίζω οτι η Μιράντα θα ήταν καλύτερη επιλογή

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 13:56:24

        Καί ἡ Ντόρα νά ξαναγυρίσει στό Ὑπουργεῖο Ἒξωτερικῶν!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αδέξιος Δεξιός 08/03/2012 14:48:10

        Όχι, η Μιράντα προορίζεται για υπουργός Εργασίας!

        • avanti avatar
          avanti @ Αυριανιστής 08/03/2012 14:58:16

          Θέλεις να μας πεθάνεις Αυριανιστή? Αυτό θέλεις να κάνεις? Καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει αν αναλάβει η... (δεν τολμώ να το γράφω) υπ. εργασίας? Θα μιλάμε πιά για ομαδικές αυτοκτονίες, τα φαινόμενα Κίνας θα γίνουν ρουτίνα.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ avanti 08/03/2012 23:04:20

            Μπα, μη φοβάσαι. Αυτοκτονίες δεν θα υπάρξουν. Θα επιτρέψει η Μιράντα στις εταιρείες να βάζουν μέσα στις ατομικές συμβάσεις εργασίας ρήτρες απαγόρευσης αυτοκτονίας, όπως κάνει η Foxconn στην Κίνα! Αυτοκτονείς; Η ορφανή σου οικογένεια μένει χωρίς σπίτι, της το παίρνει η εταιρεία!

            Εμ, τι νομίζατε; Θα καθόταν η Μιράντα χωρίς να τονώσει το επενδυτικό κλίμα;

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/03/2012 13:56:49

    Ποιοί "κάποιοι"?

    Είναι σημαντικό να ξέρουμε!

    Πρέπει να αρχίσουμε να χαρτογραφούμε τον συγκεκριμένο χώρο , για μελλοντική (όχι πολύ!) χρήση...

    Τώρα μάλιστα που πολλοί έχουν αρχίσει να χάφτουν το παραμύθι πως κάποιοι ανθέλληνες είναι δήθεν πατριώτες, επειδή απο καιροσκοπία έτρεξαν και ανέβηκαν στο αντιμνημονιακό τραίνο!

  15. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 08/03/2012 15:58:29

    Εγώ έχω μόνο να σχολιάσω πως ενδεχομένως θα ήταν καλύτερο να αναβαθμιστεί σε υπουργός Παιδείας ο Αρβανιτόπουλος. Στους μήνες που έχει τη θέση του αναπληρωτή προσπάθησε αρκετά να εξομαλύνει τις διαφορές ανάμεσα στα ΑΕΙ/ΤΕΙ και την Αννούλα.
    Πάντως το υπουργείο αυτό έχει περάσει πολλά...
    Απο τον ..Αρσένη πήγε σε Ευθυμίου, Γιαννάκου, Αρούλης Σπηλιωτόπουλος ως την Αννούλα.
    Αλλά πέρα απο τα πρώτα βιολιά είχαμε και άλλους "ψάλτες", βλ. Πανάρετος (αντί για -άρετος έπρεπε να έχει το -άχρηστος), γ.γ την Δραγώνα (!!!) που κυνηγούσε την άλλη τη δασκάλα στη Θράκη και ουκ έστιν αριθμός ανικάνων μυστικοσυμβούλων (βλ. Βερέμης)..

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Κυαίστωρ 08/03/2012 20:26:39

      Σωστά...ως τακτική όμως, (και πάντα με τη βεβαιότητα ότι θα γίνουν εκλογές ) καλύτερα που δεν αναβαθμίστηκε ο Αρβανιτόπουλος..

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 08/03/2012 20:49:44

        Εύα,
        καλησπέρα,
        Πριν από λίγο συγκινημένη η Αννούλα ζήτησε συγγνώμη για τα λάθη που έκανε ,αλλά λάθη κάνουν όποιοι εργάζονται,είπε η ποιήτρια.Λύθηκε η απορία από εργατικότητα έγιναν όλα ...εγώ δηλ.τα λάθη μου να τα εναποθέσω στη εργατικότητά μου; Πρόσεχε ,μη δουλεύεις πολύ ...θα κάνεις λάθη!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 08/03/2012 21:11:36

          Στήν προκειμένη περίπτωση ἡ ἐργασιομανία τῶν Ὑπουργῶν μας καί δή υῆς Ἀννούλας τοῦ χιονιά,ἒχει ὣς ἀποτέλεσμα ἐκτός ἀπό τά ἀναπόφευκτα λάθη ,καί τό νά μᾶς δουλεύουν κανονικά!

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/03/2012 21:25:42

            Θα σου πω μια ιστορία μας έλεγε κάποιος που είχε γραφείο κοντά στο Αναπτυξης με υπουργάρα τον Τσοχα, γύρω στις 5 τ' απόγευμα ασθενοφόρο πήγαινε και έπαιρνε ασθενή που από την πολύ εργασία λιποθυμούσε.Τώρα έξυπνος είσαι ,από το Τσιρίγο, καταλαβαίνεις ποιά ήτανε η σκληρά εργαζόμενη!

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 08/03/2012 21:30:41

            Καλησπἐρα,
            ἂν μοῦ πεῖς ὃτι εἶχε καί τή σειρήνα ἀναμμένη,δέν θέλω τίποτε ἂλλο γιά νά πειστῶ...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ juliet 08/03/2012 22:26:46

          Την άκουσα κι εγώ juliet..είναι απίστευτη η γυναίκα..άσε δε, που το Ανάπτυξης πρέπει να ήταν μεγάλο όνειρό της, γι' αυτό και η συγκίνηση..

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 09/03/2012 10:43:31

            Εύα μου
            Αναμνήσεις.........

  16. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 08/03/2012 17:05:20

    Εμπρος, της Γης οι συνωστισμενοι........

  17. nick avatar
    nick 08/03/2012 20:38:21

    ΜΩΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΟΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ ΑΠΟΛΕΣΑΙ...
    ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΣΑ ΜΑΖΙ ΦΑΓΑΜΕ!

  18. Παντελής avatar
    Παντελής 08/03/2012 21:33:29

    Με Κουβέλη προθυπουργό μετά τις εκλογές θα ευχόμαστε να είναι ο Βερέμης υπουργός Παιδείας....

  19. S.P. avatar
    S.P. 08/03/2012 21:42:39

    Το θέμα είναι αν τώρα θα καταφέρουν οι πανεπιστημιακοί να ακυρώσουν τον πρόσφατο νόμο, που ψήφισαν νδ κα πασοκ.
    Αν γίνει αυτό και την σκαπουλάρουν οι πανεπιστημιακοί , την στιγμή που γίνονται κοσμογονικές αλλαγές στην Ελλάδα, ενώ αυτοί διατηρήσουν την παρεοκρατία, αναξιοκρατία, τα προνόμια τους και την φαυλοκρατία σε εναγκαλισμό με τις παρατάξεις, τότε αλλοίμονό μας.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ S.P. 09/03/2012 08:07:51

      Πρέπει να είναι κανείς πολύ μακριά από τα τεκταινόμενα στην ανώτατη εκπαίδευση για να γράφει τέτοια πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει την πορεία απαξίωσης των ελληνικών πανεπιστημίων που ξεκίνησε επί Αρσένη και συνεχίστηκε από όλους τους υπουργούς παιδείας έκτοτε. Είναι τυχαίο άραγε που όλοι υποστήριξαν τα for profit ιδιωτικά πανεπιστήμια; Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς; Τις συνεχείς περικοπές των κονδυλίων για τις λειτουργικές ανάγκες των πανεπιστημίων; Την αναγνώριση των ιδιωτικών πανεπιστημίων στο παρά ένα από τον Σπηλιωτόπουλο; Τα συνεχή απαξιωτικά σχόλια όλων των εμπλεκομένων πολιτικών παραγόντων; Τα οποία πάντα σιγοντάρονται από μια μερίδα πανεπιστημιακών με πολιτικές βλέψεις (το άρθρο και τα σχόλια αναφέρουν αρκετούς). Και ο νόμος της Διαμαντοπούλου ήρθε να επισφραγίσει, ελέω Μνημονίου, τη διάλυση των πανεπιστημίων. Ειδικά το θέμα της "παρεοκρατίας" θα λυθεί όταν ο πρύτανης καθορίζει τους κοσμήτορες και αυτοί τα μέλη των εκλεκτορικών; Άποψή μου είναι ότι μάλλον θα επιταθεί σε όσα πανεπιστήμια και ΤΕΙ μείνουν ανοιχτά, αν καταφέρουν κάποια να επιβιώσουν χωρίς ουσιαστικούς οικονομικούς πόρους τα επόμενα πέντε χρόνια.

      Το θέμα της παιδείας είναι πολύ σοβαρό για να αφεθεί στις πολιτικές βλέψεις και στα οικονομικά συμφέροντα ελαχίστων.