18/12/2008 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήθελαν και δεύτερο θύμα;

Από την έκθεση της αστυνομίας αποδεικνύεται ότι το βλήμα που τραυμάτισε τον μαθητή στο Περιστέρι είναι σφαίρα περιστρόφου (πιθανότατα διαμετρήματος 38 SPECIAL ) και ότι το άτομο που πυροβόλησε, έριξε κατευθείαν στο ψαχνό. Δηλαδή, ως εκ θαύματος δεν υπάρχει δεύτερο θύμα, μετά τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο.

Σύμφωνα με την έκθεση της αστυνομίας «η βολίδα δεν φέρει εμφανείς μεγάλες παραμορφώσεις που να παραπέμπουν σε πρόσκρουση ή σε εποστρακισμό σε σκληρή επιφάνεια». Άρα, έριξε στα ίσια. Η Αστυνομία εξετάζει και το ενδεχόμενο η σφαίρα να έχει χρησιμοποιηθεί από περίστροφο «357 MAGNUM». Η ανακοίνωση αναφέρει, επίσης, ότι λόγω των ιδιαίτερων κατασκευαστικών χαρακτηριστικών της βολίδας, ερευνάται και το ενδεχόμενο να μην είναι εργοστασιακής κατασκευής. Κάλυκας δεν βρέθηκε επειδή επρόκειτο για περίστροφο.

Το θέμα είναι πως ο εκπρόσωπος της Αστυνομίας έσπευσε να πει ότι είναι από αεροβόλο; Γιατί η Αστυνομία έσπευσε με καθυστέρηση ωρών στο σημείο; Τι τρέχει επιτέλους; Πρόκειται για παρακρατικούς κύκλους, ή πάλι εκπυρσοκρότησε το περίστροφο κάποιου θερμόαιμου αστυνομικού;

Υπό αυτές τις συνθήκες τρομοκρατίας, τα πράγματα αντί να εκτονωθούν, θα ενταθούν. Η ηγεσία της ΕΛΑΣ πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Το ίδιο και η κυβέρνηση. Το έχουμε πει από την πρώτη στιγμή ότι η ατμόσφαιρα είναι ηλεκτρισμένη και ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να υποτροπιάσει η κατάσταση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/12/2008 21:27:32

    ΝΕΤ: "Παλιό το όπλο, μάλλον, λεει η αστυνομία και ίσως αυτοσχέδιες οι σφαίρες. Πρόκειται, πιθανότατα, για ...ΨΥΧΟΠΑΘΗ"

  2. fantomas avatar
    fantomas 18/12/2008 21:30:14

    ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!

    Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ.....ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ

    Ή ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ!(ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΩΡΟΥΝ ΣΤΙΣ ΓΥΤΩΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΩΣΕΙ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ)

    Ή

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΙ!!!
    (ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΙ? Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ!!)

    ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΕ?

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ?

    ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΚΕΙ ΤΙ?

    ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΔΡΑΣΤΗ?

    Ή ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΝΤΕΚΟΡ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΕΜΠΡΕΝΤΕΡΗ?

    ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!

  3. kritikos avatar
    kritikos 18/12/2008 21:43:01

    Σαν έμπειρος (κρητικός) σας λέω οτι επαε πολλάκις οι σφαίρες σβουρίζουν στα αυτιά μας και καρφώνονται στο ψαχνό μας αλλά δεν κάνουμε σαν και σας τους κουζουλούς!
    Ήμαρτον αντράκια.
    Στον πόλεμο έχουμε θύματα. Που διάολε πάτε σε παρέλαση;

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 21:44:14

    @"νήπιος γέρων"

    Ακόμα και ψυχοπαθής να ήταν δεν μειώνεται η σημασία του γεγονότος, ούτε μετριάζεται η ανησυχία. Δηλαδή αν είχαμε έναν ακόμα νεκρό από ψυχοπαθή, τι θα γινόταν. Το κλίμα πολώνεται και προς τις δύο μεριές αυτές τις ημέρες. Και οι χρυσαυγήτες έχουν ξεσαλώσει (όταν μάλιστα καλύπτονται μέσα στα ΜΑΤ) και κάποιοι ανεγκέφαλοι αστυνομικοί τα'χουν πάρει και θέλουν να ξεπαστρέψουν όποιον τους βρίζει και οι μαθητές-φοιτητές και σημαντική μερίδα πολιτών ευχαρίστως θα έριχναν τη μολότωφ, ακόμα κι αν δεν έχουν καμμία σχέση με κουκουλοφόρους. Το χειρότερο είναι ότι τα μυαλά των παρακρατικών έχουν πάρει αέρα και ότι τίποτε δεν μπορεί να αποκλειστεί.

    Η Αστυνομία πρέπει να παίξει ρόλο συμφιλιωτή. ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤ ΝΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΑΡΥΦΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΈΣ (οι μαθητές τους προσέφεραν και αυτοί δεν τα έπαιρναν). Μςε αυτή τη συμβολική κίνηση ίσως υπάρξει προσωρινή αποκλιμάκωση της έντασης. ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΊ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ (με τις στολές τους).

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 21:45:45

    Κρητικέ, να πάρω το τουφέκι μου, να κατεβώ στο Σύνταγμα, να κάνω μάνες δίχως γιους, ε ρε γυναίκες δίχως άντρες....;

  6. επανασταση avatar
    επανασταση 18/12/2008 21:47:32

    συντροφοι αυτο που δεν καταφερε το κομμουνιστικο κινημα με τοσες θυσιες και αιμα,θα το καταφερουν
    σημερα,οι μεγαλοδημοσιογραφοι με τα ανηλικα.
    οι μεγαλοδημοσιογραφοι θα οδηγησουν σε χρεωκοπια τον ελληνικο καπιταλισμο και τις τραπεζες που τους χρηματοδοτουν.
    με το σκηνικο που εστησαν,το ελληνικο δημοσιο σε λιγο δεν θα βρισκει δανειστες,αρα δεν θα μπορει να πληρωσει τους μισθους των δημοσιων υπαλληλων.
    οι ξενοι μετοχοι,πουλανε πανικοβλητοι τις μετοχες των ελληνικων επιχειρησεων και τραπεζων.
    οι τραπεζες πανε για χρεωκοπια..
    το κρατος δεν θα μπορεση να δανειστει για να τις σωση.
    δηλαδη οι δημοσιογραφοι βοηθησαν να καταστραφουν οι ελληνες τραπεζιτες ,που δανειζουν τα μμε.
    σε λιγο καιρο ,χιλιαδες ανεργοι δημοσιογραφοι θα ριχνουν μολοτωφ,με πρωτους και καλυτερους τους
    μεγαλοδημοσιογραφους των παραθυρων.
    θα γεμισουν οι δρομοι με ανεργους τραπεζιτες,επιχειρηματιες,δημοσιογραφους,και ολα τα πρωην αρπαχτικα του δημοσιου χρηματος.
    ε ρε γλεντια…
    οι δημοσιογραφοι νομιζαν οτι το νταβαντουρι που εστησαν θα εχει μονο πολιτικο κοστος.
    τωρα θα ελθη ο λογαριασμος..
    σας ευχαριστουμε μα…κες,

  7. ant avatar
    ant 18/12/2008 21:55:10

    Ο fantomas είναι σωστός-μα είναι δυνατόν να γίνεται γνωστό ένα τέτοιο γεγονός το επόμενο πρωί!; Και μάλιστα 2 ώρες πριν από το συλλαλητήριο;

    Δεν ξέρω ποιος το έκανε αλλά κάτι βρωμάει σε αυτό το περιστατικό.

    Υ.Γ. Και καλά ο πατέρας να μην ειδοποιήσει... Οι φίλοι του παιδιού; Οι αυτόπτες μάρτυρες; Εδώ κάποιος φτερνίζεται σε πορεία και στο twitter ή στα blog υπάρχουν σε μερικά λεπτά φωτογραφίες, λινκ, βίντεο...

  8. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 18/12/2008 22:03:45

    Το Περιστερι μην ξεχνατε έχει ακροδεξια στοιχεια.Γνωριζαν την ομαδα του 15μελους και φυσικα ειναι πολυ γνωστη η δραση του πατερα του παιδιού.Επισης ειναι από τους λίγους δημους που ολο αυτον τον καιρό των διαδηλωσεων δεν ανοιξε ρουθουνι.Αυτό το οπλο το χρησιμοποιουσαν παλια οι αστυνομικοί.Σαν να εστειλαν ενα μηνυμα.Μαζεψτε τα παιδια σας γιατί θα τα σκοτώσουμε.Αν προκειται για τυφλό χτύπημα είναι πολύ σοβαρό και αφηστε τους ψυχοπαθεις.Ευτυχως που ειχε το χερι του στην τσεπη.Θα τον ειχε καθαρισει.

  9. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/12/2008 22:05:40

    Κρητικέ, σιγά, το καλτσόν σου αγόρι μου...

  10. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 22:20:03

    @fantomas

    Σωστή η επισήμανσή σου Φαντομά. Ομως, ο εκπρόσωπος της ΕΛΑΣ γιατί επέδειξε αυτή τη βιασύνη και έκανε λόγο για αεροβόλο; Ας μην έλεγε τίποτε. Πληροφορούμαι ότι το κεφάλι του ΓΑΔΑρχη -ο οποίος βέβαια έκανε ό,τι του είπε ο Παυλόπουλος, μετά τη δολοφονία του μικρού- το ζητάνε πολλοί επί πίνακι και μπορεί να είναι αυτός το εξιλαστήριο θύμα σε αυτή τη φάση.

  11. ξερόλας avatar
    ξερόλας 18/12/2008 22:21:59

    μόνο για το τυπικό και άσχετα με το θέμα, τα 357 μαγκνουμ ρίχνουν και 38άρες...

    και οι 38άρες και κυρίως οι 357 κάνουν τόση φασαρία που χρειάζεσαι ωτασπίδες. δεν νοείται να ρίξεις απο 15-25 μέτρα και να μην τρομάξουν οι πάντες από την φασαρία. 38 και 357 είναι για περίστροφα, δεν έχουν σιγαστηρα ούτε στο σινεμά

    και τα 22άρια κάνουν φασαρία

    αν ρίξω εδω που είμαι θα έρθει περιπολικό από ένα χιλιομετρο μακριά

    χίλια συγγνώμη που δίνω τέτοιες ασχετες λεπτομέρειες.

  12. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 18/12/2008 22:35:39

    Για να συμπληρωσω τις οχι και τοσο αχρηστες πληροφοριες, τα 22αρια δεν κανουν ουτε το μισο θορυβο. Σε αστικο περιβαλλον με πολλαπλες πηγες θορυβου μπορει να περασει και απαρατηρητο.
    Η αστυνομια ομως μιλαει για 38. Αυτο πρεπει να ακουστηκε. Αν ψαξουν ολη τη γειτονια θα πρεπει να βρεθει καποιος που ακουσε κατι...

  13. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 22:36:02

    ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙΟΣ ΤΑ ΤΕΑ ΜΕ ΤΙ ΕΡΙΧΝΑΝ?

  14. osaperas avatar
    osaperas 18/12/2008 22:45:18

    @18
    Και γιατί ρωτάς τους παλιούς;
    Ρώτα τους διάφορους καουμπόηδες που γράφουν εδώ πέρα και λένε ότι έχουν ήδη τα όπλα τους έτοιμα για να τα χρησιμοποιήσουν εάν δουν κουκουλοφόρο.
    Λογικά θα ξέρουν από όπλα.
    Τι καουμπόηδες είναι άλλωστε;

  15. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/12/2008 22:45:20

    Γιατί δεν επικηρύσσουν τον καουμπόι;
    Και γιατί δεν ανακοινώνουν αμοιβή για αξιόπιστες πληροφορίες;
    Οι πράκτορες τόσο χαμηλού επιπέδου είναι ικανοί για λίγα χιλιάρικα να καρφώσουν τον εαυτό τους.

  16. ξερόλας avatar
    ξερόλας 18/12/2008 22:53:18

    οι καουμπόηδες ταβάριτς είχαν single action. Πάνε αυτά, τώρα είναι όλοι αδερφές με double action ή θου κύριε αυτόματα.

    Εξ άλλου στο Περιστέρι δεν έχει κάουζ.

  17. kritikos avatar
    kritikos 18/12/2008 22:55:08

    13 ΑθΑνΑΣΗ πες αλευρι;

  18. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 23:02:50

    @ 21

    ΞΕΡΟΛΑ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ(...ΤΙ ΞΕΡΟΛΑΣ ΘΑ'ΣΟΥΝΑ)
    στο Περιστέρι δεν έχει κάουζ.
    ΤΑ ΚΑΟΥΖ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ,
    ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ είναι όλοι αδερφές με double action...

    @ (Α)θανάσης

    ΠΕΣ ΡΕ ΘΑΝΑΣΗ...
    ΕΤΣΙ ΚΙ'ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΜΑΚΡΙΑ ( ...ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΞΕΡΟΛΑΣ)

  19. ξερόλας avatar
    ξερόλας 18/12/2008 23:05:11

    είναι όλοι αδερφές με double action…

    σαν τις πισωσίφονες λεκάνες ΟυΑΑΑ χα χαχαχα

  20. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/12/2008 23:16:18

    ΜΗΗΗη, φοβάμαι καλέ!!! Νυχτιάτικα!

  21. ΣΑΣΑ avatar
    ΣΑΣΑ 18/12/2008 23:34:52

    Για όσους δεν ζουν μόνιμα στην Ελλάδα, η άποψη ότι η Ελληνική Αστυνομία αποτελείται από αυταρχικούς φονιάδες φαντάζει τουλάχιστον βλακώδης. Εκπληκτοι οι τουρίστες παρακολουθούν τους Ελληνες οδηγούς να παραβιάζουν κάθε κανόνα οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας και να παραμένουν ατιμώρητοι. Σε άλλες χώρες, θεωρείται κοινός τόπος ότι ο σεβασμός στους νόμους σώζει πολύ περισσότερες ζωές από όσες καταστρέφει.

  22. osaperas avatar
    osaperas 18/12/2008 23:40:13

    @27
    Με τον ίδιο τρόπο που οι έλληνες οδηγοί παραβιάζουν κάθε κανόνα οδικής κυκλοφορίας, οι έλληνες γιατροί κάθε κανόνα δεοντολογίας και παίρνουν φακελάκι, οι πολιτικοί κάθε κανόνα ηθικής και τσαλαβουτάνε από το ένα σκάνδαλο στο άλλο, έτσι και οι έλληνες αστυνομικοί παραβιάζουν -σε αντίστοιχο ποσοστό-τους κανόνες της σωστής συμπεριφοράς και ξεφεύγουν συχνά από τα επιτρεπτά πλαίσια, είτε κάνοντας υπορβολική χρήση όπλων ή σωματικής βίας.

  23. fantomas avatar
    fantomas 18/12/2008 23:51:57

    Suhoi
    ο εκπρόσωπος της ΕΛΑΣ γιατί επέδειξε αυτή τη βιασύνη και έκανε λόγο για αεροβόλο;

    ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΕ?
    ΑΝ ΠΟΤΕ ΒΡΕΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΙΣΕΙΣ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΞΕΡΟΛΑΣ!!!

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΔΑ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!

    ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ!!!

  24. fantomas avatar
    fantomas 19/12/2008 00:01:52

    σασα

    Α!!!!

    ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ..... ΖΕΙΣ ΑΛΛΟΥ!!!

    ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΙ.... ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥ.

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .... Ο ΜΟΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ...... ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΕΡΕΤΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!

    ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΚΟΥΣ?

  25. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 00:25:45

    Φάκτορα, σε λίγο θα βγούν τα e-παπούτσια. Αυτοί με τις σφαίρες και τις πέτρες και εδώ με τα παππούτσια. Τέλειος συνδιασμός λόγων και πράξεων.

  26. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/12/2008 00:27:28

    Ακου λεει τωρα.. Να εριξε ελευθερος σκοπευτης, μια και ο Σορος με τη παρεα του εχουν μετατρεψει το Ελλαδισταν σε παραδεισο πρακτορων
    Σε καμμια διαδηλωση δεν ακουσα το "Αμερικανοι φονιαδες των λαων" ουτε το "εναε ειναι ο εχθρος ο Καπιταλισμος" η αλλα πολιτικα συνθηματα..
    Μπα
    Τυχαιο θαταν
    Παρτε το αποφαση οτι ο τσαμπουκας ειναι αλλου
    Η κανεις κοντρα στα αμερικανοπαπαγαλακια και δεχεσαι τις συνεπειες η σπας τζαμαριες και πλιατσικολογεις για να βγαλεις ενα "εντιμο" μεροκαμματο ακομη και σε δολλαρια...
    Πελωρια ερωτηματικα δεν ξυπναν καν τη ναρκωμενη λογικη μας..
    Το μεγαλυτερο εγκλημα που συντελεστηκε ηταν η κηδεια της κριτικης σκεψης που ειχε γεννηθει εδω, και εμεις παραμενουμε κατοικοι Ελλαδας και οχι ελληνες

  27. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/12/2008 00:31:20

    κι επειδη εχω βρει κι αλλον εναν αντιδραστικο αντιγραφω

    ΟΙ "ΜΠΑΤΣΟΙ"

    Του Μίκη Θεοδωράκη

    Όταν πρόκειται για εθνικούς, κοινωνικούς ή ιδεολογικούς αγώνες, το μίσος είναι αναπόφευκτο, γεννιέται αυθόρμητα. Θα πρέπει όμως τουλάχιστον να κατευθύνεται προς τη σωστή κατεύθυνση.

    Σήμερα παρατηρώ ότι το μίσος των μαθητών ακολουθεί ένα μονόδρομο με στόχο τους αστυνομικούς, γεγονός που κατά τη γνώμη μου τους αποπροσανατολίζει στην αναζήτηση των αληθινών συνθηκών που τους οδήγησαν στη σημερινή θέση τους μέσα στο σχολείο και μέσα στην κοινωνία. Ενώ θα πρέπει να βρουν τα αληθινά αίτια και να αποκαλύψουν τους αληθινούς ενόχους και τους πραγματικούς λόγους για όσα γίνονται γύρω τους και γενικώτερα γύρω μας, στη χώρα μας και στην οικουμένη. Έτσι μοιάζει σαν κάποιοι να τους έβαλαν παρωπίδες, ώστε η οργή τους να διοχευτευθεί σε μια ομάδα συνανθρώπων μας, τους αστυνομικούς, που όταν δεν λειτουργούν σωστά, είναι απλά πιόνια του Συστήματος, που ΑΥΤΟ είναι υπόλογο για όλα, δηλαδή για την Παιδεία αλλά και για κάθε τι που αφορά τη λειτουργία της κοινωνίας, του κράτους και των υπηρεσιών του.

    Και αναφέρω εδώ το παράδειγμα της γενιάς του 1-1-4 που όσον αφορά την Παιδεία έθεσε ως στόχο το 15% του Κρατικού Προϋπολογισμού. Είδαν δηλαδή οι νέοι της εποχής εκείνης την βασική αιτία για τα χάλια της Παιδείας μας, δηλαδή το οικονομικό.

    Από κει και πέρα παρ’ ό,τι τότε η ελληνική αστυνομία είχε μια καθαρά φασιστική νοοτροπία και οι εκδηλώσεις βίας σε σύγκριση με το σήμερα ήταν εκατό φορές πιο πολλές και σοβαρές από πλευράς μαζικότητας και βιαιότητας (τα νοσοκομεία ήταν γεμάτα από νέους τραυματισμένους από την αστυνομική βία της εποχής), οι πρωτοπόροι νέοι εκείνης της εποχής, βασικά φοιτητές, μπορούσαν να δουν ελεύθερα, σφαιρικά και σε βάθος. Έτσι με το 1-1-4 έθεταν ως πρώτο καθήκον τους την υπεράσπιση του Συντάγματος, δηλαδή της ελευθερίας, της δημοκρατίας και των ατομικών δικαιωμάτων. Χτυπούσαν στην καρδιά της την αντιδραστική εξουσία (θρόνο, αστυνομοκρατία, Αμερικανοκρατία). Πάλευαν για την Κύπρο και αγωνίζονταν μαζικά για την Ειρήνη. Είχαν δηλαδή μπροστά τους ανοιχτούς ορίζοντες για ό,τι πραγματικά συνέβαινε στην χώρα τους αλλά και πέρα από τη χώρα τους. Ήταν άτομα ολοκληρωμένα και ελεύθερα, αν και τότε υπήρχαν όπως και σήμερα πονηρά «κέντρα» που προσπαθούσαν να περιορίσουν την οργή τους και να την διοχετεύσουν μόνο σε ένα λούκι, για τις δικές τους επιδιώξεις. Με μια λέξη να τους αποπροσανατολίσουν, όπως γίνεται τώρα.

    Και για να πάω και πιο πέρα, εμείς οι νέοι της Εθνικής Αντίστασης και του Εμφυλίου, όπου οι χωροφύλακες και η αστυνομία ήταν απέναντί μας με όπλα που ξερνούσαν ομαδικό θάνατο, είχαμε την ψυχική και πνευματική δύναμη να βλέπουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις αυτοί που σήμερα αποκαλούνται περιφρονητικά «μπάτσοι» ήταν παιδιά σαν κι εμάς παρασυρμένα από τη θύελλα των γεγονότων να κάνουν πράξεις που δεν ήθελαν. Δεν γενικεύαμε. Αντίθετα μπορούσαμε ακόμα και μέσα στις πιο κρίσιμες για μας συνθήκες να δούμε ότι δεν είναι το ίδιο όλοι και ότι ο πραγματικός ένοχος ήταν η Εξουσία, που είχε κατορθώσει να μας τυλίξει στα δίχτυα της, που έσταζαν αίμα και μίσος αδελφού προς αδελφό. Και πολλοί είχαν τότε ακόμα τη δύναμη να φωνάζουν μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα πριν σκοτωθούν «Αδέρφια, πεθαίνουμε και για τη δική σας ευτυχία».

    Αναγκάστηκα να γράψω αυτό το σημείωμα με αφορμή κάποια εκπομπή με αγόρια και κορίτσια 15-16 ετών, που μιλούσαν στο ίδιο ακριβώς μοτίβο, λες και κάποια αόρατη δύναμη να είχε κατευθύνει την οργή, το μίσος και την σκέψη τους μόνο προς ένα στόχο. Και μάλιστα σε μια εποχή πολύπλοκη, όπου ο κόσμος έχει μικρύνει και το έξω μπερδεύεται με το μέσα και γίνονται όλα ένα κουβάρι. Πώς θα φτάσουμε έτσι στην ΑΙΤΙΑ του Κακού; Και πώς, αν δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές αιτίες της κρίσης, θα μπορέσουμε να βρούμε τις λύσεις που πρέπει;

    Και για να γυρίσω στα τελευταία γεγονότα, ο βίαιος θάνατος ενός παιδιού αποτελεί μια μεγάλη τραγωδία. Πρώτα για τη μάνα του, τον πατέρα του, τα αδέλφια του αλλά και για όλους τους νέους και τις νέες, για όλους εμάς, για όλη την κοινωνία. Ο θύτης είναι ένας αστυνομικός. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι σημερινοί αστυνομικοί είναι θύτες. Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν είναι αληθινό αλλά είναι και άδικο. Και μιλάει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά τι θα πει αστυνομία.

    Γι’ αυτό θα πρέπει να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις, γιατί έτσι οδηγούμε τους νέους σε λάθος δρόμο. Τους κρύβουμε το δάσος της πραγματικότητας με το δέντρο μιας εικονικής πραγματικότητας.

    Θα ήθελα να μπορούσα να απευθυνθώ στους σημερινούς νέους και να τους πω: Κλείστε τα αυτιά σας στις γλοιώδεις κολακείες όσων προσπαθούν ουσιαστικά να εκτονώσουν την οργή και την ενέργειά σας σε ψεύτικους στόχους απομακρύνοντάς σας από τους πραγματικούς. «Αυτούς» εξυπηρετεί να τρώμε τις σάρκες μας στρεφόμενοι ο ένας κατά του άλλου. Ο στόχος όμως δεν είναι βέβαια αυτός που έχει το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας και βγάζει από αυτό το ψωμί του, τα φάρμακά του, τη μόρφωση του παιδιού του, όπως οι δικοί σας γονείς. Στα Ιουλιανά, μια από τις πιο ταραγμένες εποχές της ιστορίας μας, η νεολαία κατέβαινε κατά δεκάδες χιλιάδες στους δρόμους και ποτέ δεν είχαμε την παραμικρή καταστροφή, αν και θρηνούσαμε δύο νεκρούς, τον Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, που σκοτώθηκαν αγωνιζόμενοι για ένα καλύτερο αύριο. Περιφρουρούσαμε τον αγώνα μας και γ’ αυτό ποτέ δεν έγινε τίποτα, δεν αφήσαμε εμείς να γίνει τίποτα που να τον αμαυρώνει.

    Και συγχρόνως η γενιά αυτή δημιουργούσε. Ίσως ποτέ άλλοτε στη νεότερη ιστορία μας δεν είχαμε τόσα έργα σε όλους τους τομείς, ποίηση, λογοτεχνία, μουσική, σε όλες τις τέχνες, που έγιναν όπλο του αγώνα της νεολαίας, από ανθρώπους νέους που αγωνιζόταν και δημιουργούσαν.

    ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ.

    Μην τους επιτρέπετε να στιγματίζουν τον αγώνα σας. Τι θα πει «κουκούλα»; Ο πραγματικός αγωνιστής και επαναστάτης ούτε ντρέπεται ούτε φοβάται να δείξει το πρόσωπό του. Μην αφήνετε να σπιλώνουν τη μνήμη του Αλέξανδρου συνδέοντας το πρόσωπό του και το όνομά του με εικόνες φρίκης. Είναι σαν να τον σκοτώνουν για άλλη μια φορά.

    ΑΝΟΙΞΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ.

    Αντισταθείτε στα εύκολα που τόσο ύπουλα βάζουν μπροστά σας προσπαθώντας να σας ξεγελάσουν ότι είναι δήθεν δικές σας επιλογές. Πάρτε τη ζωή στα χέρια σας και προχωρήστε μπροστά.

    ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ!

    Αθήνα, 17.12.2008

  28. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 01:09:17

    Όταν η δολοφονία Λαμπράκη από παρακρατικούς το 1963 στην Θεσσαλονίκη είχε ρίξει βαριά την σκιά της στην χώρα ο Κ. Καραμανλής είχε θέσει το ερώτημα : Ποιος επιτέλους κυβερνά αυτόν τον τόπο ; .
    Μετά από λίγους μήνες εγκατέλειψε την πρωθυπουργία και την πολιτική, και αποσύρθηκε στο Παρίσι.

  29. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/12/2008 03:03:43

    Έλεος, η αστυνομία είναι ότι πιο αναξιόπιστο και ανακριβές υπάρχει. Γιατί αναφέρουν την εκδοχή του αεροβόλου προτού να υπάρχει οποιαδήποτε εξακρίβωση. Είναι απίστευτη η προχειρότητα αυτή.
    Δεν γίνεται να έχει τέτοια αντανακλαστικά. Είναι σαμποτάζ από την πλευρά της.
    Αφοπλισμός της αστυνομίας τώρα!
    Ενεργοποίηση δημοκρατικών ελέγχων στην λειτουργία της. Είναι τέρατα αυτά που κάνουν.

  30. Με το όνομά τους avatar
    Με το όνομά τους 19/12/2008 06:05:19

    Φανταστείτε ένα δημόσιο υπάλληλο με όπλο!

    Αν σας φαίνεται άτοπο, συλλογάστε καλά :)

  31. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/12/2008 09:23:20

    @35, 36
    Ποιοι θα ωφεληθούν από ενδεχόμενο αφοπλισμό της αστυνομίας;
    Οι έμποροι ναρκωτικών, οι σωματέμποροι, οι προστάτες, τα κυκλώματα της νύχτας και οι πολιτικοί τους πάτρωνες.
    Κυρίως θα αυξήσουν την ισχύ τους όσοι μπορούν να συντηρούν ιδωτικούς μπάτσους, δηλαδή τα μεγάλα αφεντικά.
    Γι αυτό τέτοιες προτάσεις είναι εκ του πονηρού και κατά σύμπτωση προέρχονται παντα από εκείνους που ανέχονται ή και υποθάλπουν το οργανωμένο έγκλημα και επιβιώνουν χάρη στις χορηγίες των μεγάλων αφεντικών.

  32. popolaros avatar
    popolaros 19/12/2008 09:30:31

    12. duckk23@lavabit.com Says:
    Δηλαδή εννοείς ότι πάλι αστυνομικός το έκανε;;

    Εδώ έχεις γίγαντες αριστερούς όπως Κύρκος,Θεοδωράκης να καταδικάζουν τα επεισόδια και δεν τους 'παίζει' κανένας.

    Τελικά είμαστε το μπουρδελάκι της γνωστής πρεσβείας και του γνωστού department.

    Μας παίζουν στα δάχτυλα.
    Ένα πείραμα είμαστε, μας πολώνουν και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

    Οι ντόπιοι 5φαλαγγίτες συριζαίοι και λοιπές συνιστώσες, δρουν ανενόχλητοι εδώ και 10ετίες, έχοντας φτιάξει τον στρατό τους και εκτελώντας το σχέδιο αποσταθεροποίησης.

    Δυστυχώς δεν έχουμε πολιτικούς ηγέτες...όλοι είναι για κλοτσομπουνίδια.
    Είδομεν...

  33. oktapus avatar
    oktapus 19/12/2008 13:53:29

    34, Οκτω

    Δεν αποσυρθηκε ο Καραμανλης μετα λιγους μηνες απο τη δολοφονια του Λαμπρακη το 63, οπως μας λες, αγαπητε, αλλα πολυ αργοτερα οταν ανηρθαν τα λεβεντοπαιδα στην εξουσια.

    Σε καθε λογιου αποσυρση συνηθως παραμενει το ονομα.
    Οπως σε αποσυρση μαρκας Σεατ πχ, λογω πολυχρηστειας και γηρανσης το ονομα συνοδευει την εξεληξη.

    Ο τοτε κυβερνητης της χωρας και σημερα ανακηρυχθεις απο αυτον σε Εθναρχη του, εφυγε υπο αγνωστες σε μας συνθηκες με Ξενο Ονομα και δη ως Τριανταφυλλιδης, οπως εγραφαν τα τοτε πρωτοσελιδα.
    Οι υπονοιες για mani ουχι και τοσο καθαρα σε μας εξακολουθουν να μας βασανιζουν.

  34. albo_xipra avatar
    albo_xipra 19/12/2008 14:00:56

    Δεκεμβριανά του 2008 λέει ο Τράγκας. Κάτι θα ξέρει. Προεργασίες εμφυλίου οσμίζομαι

  35. huba_buba avatar
    huba_buba 19/12/2008 14:04:15

    @Νικόλας

    Αν αφοπλιστεί η αστυνομία, δεν θα έχει νόημα η ύπαρξή της αφού δεν θα μπορεί να επιτελέσει το έργο της φύλαξης των πολιτών (όσοι δηλαδή από αυτούς παραμένουν ευσυνείδητοι) από εγκληματίες πάσης φύσεως, οπότε εννοείς την πλήρη κατάργησή της. Οκ, πάω πάσσο, αλλά σε τέτοια περίπτωση νομίζω πως θα ήταν θεμιτή η άρση της οπλοφορίας και οπλοχρησίας από τους Έλληνες πολίτες. Είσαι σίγουρος πως θα σου άρεσε αυτό;

  36. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 14:56:20

    @ 39, octapus

    22 Μαϊου 1963 : Δολοφονείται ο Γρ. Λαμπράκης από τους Σπύρο Γκοζταμάνη και Εμμανουήλ Εμμανουηλίδη. Ετσι επιταχύνθηκαν οι πολιτικές εξελίξεις. Χιλιάδες νέοι ίδρυσαν τον πολιτικό οργανισμό «Δημοκρατική Νεολαία Λαμπράκη», που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο προοδευτικό κίνημα της δεκαετίας του ’60. Πρώτος γραμματέας της οργάνωσης ανέλαβε ο Μίκης Θεοδωράκης.

    15 Ιουνίου 1963 : Ο Κ. Καραμανλής υποβάλλει την πρωθυπουργική του παραίτηση στον βασιλέα Παύλο και έτσι διακόπτεται απρόβλεπτα η κυβερνητική οκταετία του.

    3 Νοεμβρίου 1963 : Ηγείται της ΕΡΕ στις εθνικές εκλογές και ηττάται από την «Ενωση Κέντρου» του Γ. Παπανδρέου. Τότε παραιτείται από την ηγεσία της ΕΡΕ και διαφεύγει μυστικά στο Παρίσι με το ψευδώνυμο « Τριανταφυλλίδης, όπου ιδιώτευσε επί 11 χρόνια, μέχρι την Μεταπολίτευση.

  37. huba_buba avatar
    huba_buba 19/12/2008 15:00:47

    ---Σπύρο Γκοζταμάνη και Εμμανουήλ Εμμανουηλίδη

    Και τα δύο επώνυμα παραπέμπουν σε τούρκους.

  38. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 23:39:35

    @, Υπάρχει και άλλος Κοτζαμάνης στην ιστορία, Υπουργός Οικονομικών επι Κατοχικών Κυβερνήσεων,και επειδή ήταν και κοσμοπολίτης και γερμανοσπουδασμένος, ήξερε γεωγραφία και την Τουρκία και την Αρμενία, αλλα μέχρι εκεί. Μην θεωρείς τα επίθετα και τα Κοτζά- και τα Καρά- τόσο ασφαλή μέθοδο δηλωτικά της καταγωγής. Ο Χατζιδάκις, Ξανθιώτης ήταν ο άνθρωπος, ο Βενιζέλος Κρητικός.

  39. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 00:32:23

    Εμμανουηλίδης, Τριανταφυλλίδης, Βορίδης, ολοι Τούρκοι