09/02/2011 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχει χαθεί η μπάλα, ή μου φαίνεται;



Στρατιωτική  άσκηση διαχείρισης πλήθους με τους διαδηλωτες (σικ) να φωνάζουν "ΣΥΡΙΖΑ" !!!

Δείτε κι αυτό: ΝΑΤΟικές ασκήσεις καταστολής πλήθους !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 14:51:29

    Αυτή η εκπαίδευση , Κυρίες & Κύριοι , "έπαιζε" απο το ΄86 σε όλα τα "όπλα" !!!

    Απλά τώρα τη χρησιμοποιούν για ευνοήτους λόγους (από το "δες τι μπορεί να πάθεις πολίτη" μέχρι το "κοίτα καλά γιατί , μπορεί κι άλλος να κάνει τη δουλειά σου ... αστυνομικέ " ).

    Ξέρεται άλλωστε ότι το ΝΑΤΟ ασκεί και "σταθεροποιητική" της "δυτικού τύπου Δημοκρατίας" εξουσία ......... ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ !!!!!


    *Μιά άποψη.-

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 14:53:56

    τετοιας διαρκειας Καρναβαλι ,ουτε στο Ριο.

    • man8os avatar
      man8os @ φωτεινη 09/02/2011 16:53:08

      ++++

  3. NTINOS avatar
    NTINOS 09/02/2011 15:03:57

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
    Η ΑΡΧΗ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΣΤΟ 581 ΤΠ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ NTINOS 09/02/2011 15:06:26

      Και τότε ...... στο ΝΑΤΟ είμασταν .!!!





      *Μιά άποψη.-

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/02/2011 15:06:51

    Μερικές απορίες.
    Το πανό των διαδηλωτών έγραφε το πολύ ανθελληνικό και χουλιγκάνικο σύνθημα WE WANT PEACE!
    Οι χειριστές των σκύλων φορούσαν μπουφάν της αστυνομίας!
    Απ ότι ξέρω, η ΕΛΑΣ δεν διαθέτει αστυνομικούς σκύλους, παρά μόνο σνίφερς για ναρκωτικά και εκρηκτικά.
    Ο ένας ο σκύλος ήταν μάλλον αναρχικός αφού επιτέθηκε στους στρατιώτες!!
    Και μερικά ακόμη.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 09/02/2011 15:56:39

      Undercover τριτοξάδερφος του γνωστού αναρχόσκυλου (κυριολεκτικά το λέω, όχι υβριστικά) Κανέλλου...

    • abyssus avatar
      abyssus @ Strange Attractor 10/02/2011 00:21:09

      οι σκύλοι έχουν παράδοση στο κίνημα
      http://www.economist.com/printedition/displayCover.cfm?url=/images/20100508/20100508issuecovEU400.jpg

  5. Misha avatar
    Misha 09/02/2011 15:13:55

    Οι ντεμέκ χουλιγκάνοι στο Βίντεο είναι κι αυτοί καραβανάδες;
    Ή έστειλαν από την ΓΑΔΑ τους γνωστούς προβοκάτορες;
    ή μηπως καμμια ΜΚΟ ανέλαβε το γνωστό της έργο;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Misha 09/02/2011 15:57:28

      Μπα, πήραν μερικούς ΕΠΟΠ και τους είπαν ότι θα τους κόψουν 5 ευρώ από το μισθό ή ότι θα κάνουν κανά μισάωρο υπηρεσία παραπάνω...

  6. sauraki avatar
    sauraki 09/02/2011 15:17:08

    Αν το πλήθος είναι επιπέδου ποσοστών ΣΥΡΙΖΑ μπορώ να δεχθώ ότι αντιμετωπίζεται η κατάσταση βάζοντας τα κουταβάκια να γαβγίζουν. Αν όμως το πλήθος είναι του ποσοστού κόμματος εξουσίας τότε δεν τους σώνει τίποτα. Και σίγουρα αν τώρα συμβεί κάτι σοβαρό δε θα τολμήσει η... Δημοκρατική Παράταξη να βγάλει το στρατό. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Άλλωστε εδώ δεν είναι Αίγυπτος. Γνωριζόμαστε καλά...

    • man8os avatar
      man8os @ sauraki 09/02/2011 16:54:59

      Ημαστε μεγαλο χωριο, σωστα.

  7. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 09/02/2011 15:27:24

    Έχει σκεφτεί κανείς το ενδεχόμενο αυτού του τύπου οι ασκήσεις να είναι διαχρονική τακτική; Ακόμα παραπέρα έχει σκεφτεί κανείς το ενδεχόμενο αυτές οι ασκήσεις να εντάσονται σε μια προπαρασκευή των ΕΔ να ανατιμετωπίσουν ταραχές από αλλοδαπούς κατσαπλιάδες που κατοικοεδρεύουν στο κέντρο της Αθήνας; Από που προκύπτει η βεβαιότητα ότι πρόκειται για προετοιμασία καταστολής δικαίως εξεγερμένων πολιτών;
    Αν κάποιοι διαθέτουν τέτοιες πληροφορίες παρακαλώ να τις μοιραστούν μαζί μας.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Αστραπόγιαννος 09/02/2011 15:32:12

      ά μπράβο, άσε που ο στρατός είναι και λιγότερο υπάκουος στο σύστημα όταν τον βάζεις εναντίων του λαού (παράδειγμα Αιγύπτου).

    • lampros avatar
      lampros @ Αστραπόγιαννος 09/02/2011 16:03:59

      Έχει σκεφτεί κανείς το ενδεχόμενο αυτού του τύπου οι ασκήσεις να είναι διαχρονική τακτική;

      Σίγουρα είναι διαχρονική τακτική. Αυτό δεν την κάνει βέβαια καλύτερη...

      Ακόμα παραπέρα έχει σκεφτεί κανείς το ενδεχόμενο αυτές οι ασκήσεις να εντάσονται σε μια προπαρασκευή των ΕΔ να ανατιμετωπίσουν ταραχές από αλλοδαπούς κατσαπλιάδες που κατοικοεδρεύουν στο κέντρο της Αθήνας;

      Αυτό δεν παίζει.

      Η πολιτική ηγεσία του στρατού, η κυβερνησάρα μας ντε, ποτέ δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους αλλοδαπούς κατσαπλιάδες. Τον Έλληνα θέλει να δείρει.

      Ένα αυτό, το άλλο βέβαια είναι ότι η ενδυμασία, τα συνθήματα και το στήσιμο των «διαδηλωτών» δεν παραπέμπει σε αλλοδαπούς κατσαπλιάδες, αλλά σε παραδοσιακή ελληνική διαδήλωση...

    • Γιώργος Βλάχος avatar
      Γιώργος Βλάχος @ Αστραπόγιαννος 09/02/2011 16:13:20

      Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα και εγώ φίλε.
      Και μερικές παρόμοιες σκεπτόμενος κάτι τύπους σαν τον Κωνσταντίνου της ΑΝΤΑΡΣΥΑ και εκείνον τον περίεργο τον Γιαννόπουλο που μιλούσε ως εκπρόσωπος των λαθρομεταναστών που είχαν καταλάβει την Νομική.
      Αλήθεια θυμάται κανείς τι έγραφε ένα αρθράκι της Πράβδα προ ημερών;
      Λέτε να βγούν προφήτες οι Ρώσοι της Πράβδα;

    • Misha avatar
      Misha @ Αστραπόγιαννος 09/02/2011 16:24:43

      Αστραπόγιαννε

      Είδες καμμιά επιχείρηση των ΜΑΤ στο τρίγωνο Αθηνάς-Ερμού -Πειραιώς ή στα Πατήσια όπου πωλούνται τα ναρκωτικά με το τσουβάλι ΔΙΠΛΑ στις κλούβες των ΜΑΤ;
      Δουλευόμαστε την ώρα που μπαινουν τα κτήνη στα σπιτια την Κερατέας φωναζοντας «χουντα -χουντα» ενω περιβάλλουν με στοργή και προδερμ τις επιδειξεις ισχυος των ισλαμιστων στις πλατειες της Αθηνας;

      • Γιώργος Βλάχος avatar
        Γιώργος Βλάχος @ Misha 09/02/2011 18:52:40

        1)
        Τα "κτήνη" είναι άνθρωποι επιφορτισμένοι για την διατήρηση του νόμου και της τάξης ώστε να μπορούμε εγώ και εσύ να ζούμε τις ζωούλες μας χωρίς φόβο και να λέμε το μακρύ και το κοντό μας εδώ ή οπουδήποτε αλλού. Για να αντιμετωπίζει κανείς λοιπόν αυτούς τους αβθρώπους έτσι ή αφελής ιδεοληπτικός πρέπει να είναι ή εγκληματίας. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο!
        2)
        Το γιατί δρούν, το πως δρούν, το που δρούν έχει να κάνει με τους εντολείς τους, δηλαδή ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΓΕΣΙΑ. Τα όποια παράπονα γιατί δεν "Είδες καμμιά επιχείρηση των ΜΑΤ στο τρίγωνο Αθηνάς-Ερμού -Πειραιώς ή στα Πατήσια όπου πωλούνται τα ναρκωτικά με το τσουβάλι ΔΙΠΛΑ στις κλούβες των ΜΑΤ;" εκεί λοιπόν. Οτιδήποτε άλλο του στύλ "οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωϊνη" είναι είτε (ακρο;)αριστερές μπουρδολογίες είτε εκ του πονηρού.
        3)
        Το γιατί έδρασαν όπως έδρασαν στην Κερατέα μένει να ερευνηθεί.
        Πάντως εάν έγινε "ντού" με μολότωφ στο τοπικό αστυνομικό τμήμα, λογικό μου φαίνεται να μπούν και σε σπίτια.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Γιώργος Βλάχος 10/02/2011 01:32:46

          Ελα παραδέξου το.
          Πλάκα κάνεις ε;

          1."Τα “κτήνη” είναι άνθρωποι επιφορτισμένοι για την διατήρηση του νόμου και της τάξης ώστε να μπορούμε εγώ και εσύ να ζούμε τις ζωούλες μας χωρίς φόβο"

          Απόδειξη:
          "Αποζημίωση 17.000 ευρώ επιδικάστηκε σε Έλληνα πολίτη, ο οποίος είχε ξυλοκοπηθεί άγρια από αστυνομικούς, από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων,
          για τη σωματική και την ηθική βλάβη την οποία υπέστη".

          "Από 15 έως 39 μήνες φυλάκιση επέβαλε χθες το Τριμελές Εφετείο Θεσσαλονίκης στους οκτώ αστυνομικούς κατηγορούμενους για τον ξυλοδαρμό του Κύπριου Αυγουστίνου Δημητρίου στην υπόθεση της «ζαρντινιέρας»."

          "11 καταδίκες της Ελλάδας για αστυνομική βία από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) και την Επιτροπή Ανθρώπινων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ."

          Η σχετική λίστα είναι μεγάλη...

          2."Οτιδήποτε άλλο του στύλ “οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωϊνη” είναι είτε (ακρο;)αριστερές μπουρδολογίες είτε εκ του πονηρού"

          Απόδειξη:
          "Δύο αστυνομικοί -εκ των οποίων ένας συνταξιούχος- καταδικάστηκαν από το Δευτεροβάθμιο Εφετείο Θεσσαλονίκης, επειδή πουλούσαν «προστασία» σε κατάστημα με «φρουτάκια»".

          "Σε διαθεσιμότητα τέθηκαν από το αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ. οι τέσσερις αστυνομικοί που συνελήφθησαν, κατηγορούμενοι για συμμετοχή σε πολυμελές κύκλωμα κατασκευής και διακίνησης λαθραίων τσιγάρων, το οποίο εξαρθρώθηκε από την Ασφάλεια Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με κλιμάκιο της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων (ΥπΕΕ)".

          "Συνελήφθη σήμερα (29-01-2011) στην Πρέβεζα Αρχιφύλακας, που υπηρετεί σε Αστυνομικό Τμήμα της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ιωαννίνων, σε βάρος του οποίου σχηματίσθηκε δικογραφία για κατοχή και διακίνηση ναρκωτικών ουσιών".

          "Ενας Αρχιφύλακας που υπηρετεί στη διεύθυνση Μεταγωγών Δικαστηρίων Αττικής συνελήφθη χθες Πέμπτη (29/10) από συναδέλφους του καθώς φέρεται να διακινούσε ναρκωτικά σε φυλακές. Συνελήφθησαν και δύο αλλοδαποί συνεργοί του, ένας εκ των οποίων κρατούμενος του οποίου η μεταγωγή εκκρεμούσε"

          Ρε τι γίνεται...

  8. LOKROS avatar
    LOKROS 09/02/2011 15:43:17

    Τλιχκε ο Γαιδαρος με τ' Γιδα

  9. Περαστικός avatar
    Περαστικός 09/02/2011 15:52:04

    Η άσκηση έγινε στα πλαίσια εκπαίδευσης PSO (Peace Support Operations) όπως αυτά λέγονται στη στρατιωτική ορολογία. Εν προκειμένω, αυτό ήταν απλώς ένα από τα υποσενάρια της άσκησης, αναπαριστώντας κατάσταση με την οποία είναι δυνατό να βρεθεί αντιμέτωπη μια ειρηνευτική δύναμη, υπάρχουν δε πλείστα παραδείγματα επί τούτου (Κόσοβο, κλπ). Οι υστερίες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ περί "χρήσης του Στρατού κατά του λαού, κλπ" δεν αντέχουν σε λογική βάσανο και γινονται καθαρά και μόνο για λόγους εντυπωσιασμού και παραπλάνησης των απληροφόρητων.

    • Misha avatar
      Misha @ Περαστικός 09/02/2011 16:05:14

      O Mυλωνάκης του ΚΚΕ είναι ή του ΣΥΡΙΖΑ;
      Και το Κόσσοβο για καλό το αναφέρεις;
      Έχω στο αρχείο μου δεκάδες φωτογραφίες από τα εγκλήματα που έγιναν από τους νατοϊκούς ή με τη συνεργασία τους σε βάρος των Σέρβων, της πολιτιστικής κληρονομιάς και των περιουσιών τους

    • lampros avatar
      lampros @ Περαστικός 09/02/2011 16:05:15

      με την οποία είναι δυνατό να βρεθεί αντιμέτωπη μια ειρηνευτική δύναμη

      Δεν υπάρχουν «ειρηνευτικές δυνάμεις»...

      • Περαστικός avatar
        Περαστικός @ lampros 09/02/2011 16:26:31

        Απλά αυτά διδάσκονται ως πάγια ύλη στο ΠΚΕΕΥΕ.

    • TED avatar
      TED @ Περαστικός 09/02/2011 16:27:19

      ++

  10. Έρεβος avatar
    Έρεβος 09/02/2011 16:08:49

    Επήλθε φαίνεται ο διαχωρισμός του ιδεολογικού από το εκτελεστικό σκέλος του ΠΑΣΟΚ...

  11. gap_sold_traitor avatar
    gap_sold_traitor 09/02/2011 18:42:12

    ΧΑΧΑΑΧΑΧ

    μονο γελιο βγαζει.
    κωμωδια β' διαλογης..

    αθλιο..

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/02/2011 00:19:31

    Τι να πεις στην Ελλάδα η μπουρδολογία έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Ο κάθε πικραμένος και ευφάνταστος αριστερός μια άσκηση που γίνεται για αποστολές του Ελληνικού στρατού για χώρες όπως το Αφγανιστάν το έχουν αναγάγει σε "πραξικόπημα"

    • Αστραπόγιαννος avatar
      Αστραπόγιαννος @ Σοσιαληστής 10/02/2011 11:26:12

      Σοσιαληστή το πρόβλημα δεν είναι η μπουρδολογία του αριστερού. Με αυτή μεγαλώσαμε, με αυτή αντιπαρατεθήκαμε και απ' ότι φαίνεται μετά από πολυετείς αγώνες-όσοι τους δώσαμε-κατορθώνουμε σιγά, σιγά να την καθιστούμε στη συνέιδηση του μέσου Έλληνα όπως ακριβώς είναι, δηλαδή μπουρδολογία. Αυτό που είναι ανησυχητικό, κατά τη γνώμη μου, και αυτό προσπαθώ να καταδέιξω μέσα από τις αναρτήσεις μου, είναι ότι ενώ η μπουρδολογία χρειάζεται ένα φύσημα πλέον για να καταρρεύσει-ούτε καν κλωτσιά-παίρνει το φιλί της ζωής από Δεξιούς! Για παράδειγμα η παραπάνω είδηση αναπαράγεται από όλα σχεδόν τα Δεξιά blogs και ιστοσελίδες με τον ίδιο σχεδόν τρόπο που αναπαράγεται και από το indymedia. "O κακός-χουντικός στρατός που εκπαιδέυεται για να τσακίσει τα περήφανα λαϊκά στρώματα". Μιλάμε για παράκρουση.

    • πρίαπος avatar
      πρίαπος @ Σοσιαληστής 10/02/2011 11:27:30

      Έχεις δίκιο! Η Κερατέα είναι στο Αφγανιστάν, όντως

  13. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 10/02/2011 11:59:07

    Έχεις πάει Αφγανιστάν και ξέρεις τί πάιζει ή ενημερώθηκες από τις αφίσες των μπαχαλάκηδων στη Στουρνάρη; Στο λέω γιατί ο κολλητός μου, ταγματάρχης στο Μηχανικό, μόλις πριν ένα μήνα γύρισε από Καμπούλ.