#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2008 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχει πρόβλημα τώρα ο Καρατζαφέρης

Ξέρετε ποιος άλλος θα έχει μεγάλο πρόβλημα με την στάση του Καραμανλή, ο πολιτικός ισολογισμός (και η υστεροφημία) του οποίου πιστώνεται πλέον με το «βέτο» στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ; Εκτός της γνωστής οικογένειας και ο Γιώργος Καρατζαφέρης με τον ΛΑΟΣ. Η τελική στάση του Καραμανλή (τα υπόλοιπα για την διαπραγμάτευση που έκαναν θα τα πούμε αργότερα) συσπειρώνει την βάση της ΝΔ και στερεί χώρο ελιγμών στο ΛΑΟΣ. Και φυσικά υπάρχει το γεγονός ότι και στην ψηφοφορία στη Βουλή και στις κινητοποιήσεις για το Ασφαλιστικό ο ΛΑΟΣ λειτούργησε ως δεκανίκι της ΝΔ.

Αποκτά έτσι ιδιαίτερη σημασία, κατά τη γνώμη μου, η χθεσινή μαζική προσέλευση στην παρουσίαση του νέου βιβλίου του Βύρωνα Πολύδωρα, ο οποίος διαμήνυσε πως θα συνεχίσει να μάχεται για μια «νέα ιδεολογία», όπως τιτλοφορεί και το βιβλίο του, προτάσσοντας αρχές και πίστη στην παράδοση. Αντιτάσσεται στην προσπάθεια του Καραμανλή να κινηθεί προς τα... αριστερά (στον μεσαίο χώρο δηλαδή) αφήνει σαφή υπονοούμενα για ιδιοτελείς συμπεριφορές στον κυβερνητικό χώρο και τονίζει  πως το βιβλίο του αποτελεί ένα σάλπισμα που θα ήθελε να ληφθεί υπόψη και από το κόμμα του: «Αν δεν υπάρχει ιδεολογία, τότε έχουμε τον θρίαμβο του τυχοδιωκτισμού και του τσαρλατανισμού», τόνισε. Στην εκδήλωση παραβρέθηκες πλήθος κόσμου (2000 πολίτες είναι πολλοί με την βροχή) και στελέχη της ΝΔ πολλά από τους οποία καταλόγιζαν ευθύνες στον πρωθυπουργό για τα όσα «χρέωσε», όπως έλεγαν, στον πρώην υπουργό. Ηρεμήστε παιδιά. Ο Βύρωνας θα παίξει σημαντικό ρόλο στην διεμβόλιση του ΛΑΟΣ κι αυτό το γνωρίζει ο Καραμανλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 03/04/2008 13:48:09

    ..και κλάαααμα η οικογένεια....μεγάλε

  2. Swell avatar
    Swell 03/04/2008 14:58:40

    Πολύ πολύδωρας Ο ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ!

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 03/04/2008 15:19:06

    Μάλλον σαν νίκη του Καρατζαφέρη είναι. Έσυρε τη ΝΔ στις θέσεις που από το καλοκαίρι φώναζε. Αν ο κόσμος πάρει σωστά το μήνυμα, αυτό είναι ότι χρειάζεται ακόμα περισσότερα κόμματα στη Βουλή για να πιέζονται τα δίπολα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και να είναι προσεκτικά.

  4. wert01gf avatar
    wert01gf 03/04/2008 16:39:33

    Στρατηγέ εδώ ο στρατός σας. Γράνα!

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 03/04/2008 18:24:12

    Εκτός θέματος.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/04/2008 18:35:56

    Ανώνυμε 3:44 & 5:22 πάρε nick.

  7. Theodore avatar
    Theodore 03/04/2008 18:44:19

    Σαφως και η αριστερα, ειναι για τα μπαζα, του Πασοκ συμπεριλαμβανομενου και ιδιως αυτου.
    Δεν ειναι δυνατον, κομμα εξουσιας, να κοιταει συνεχεια τις δημοσκοπησεις για να εκφρασει, ψελλισει μαλλον, ενα καποιο πολιτικο λογο.
    Δεν ειναι δυνατον να λεει ναι, σε ολα τα αιτηματα, που ανακηρυσσονται σε θεσφατα. Δεν εχουν παντα δικηο οι διαμαρτυρομενοι, που ειναι κυριως βολεμενοι του δημοσιου, που ζητανε λιγοτερη δουλεια και περισσοτερα λεφτα, χωρις να βλεπουν και το τι γινεται διπλα τους, που πεφτουν κορμια.
    Ειδικα σε ευσισθητους τομεις, οπως παιδεια, υγεια, που η ραθυμια και η τεμπελια, εχει φοβερες επιπτωσεις.
    Και για να γελασουμε, θα σας μεταφερω κατι, που το θυμηθηκα τωρα και που συνεβη πριν απο πολλα χρονια, μεσουρανουντος του (σωτηριου), Πασοκ.
    Γυμναστης σε σχολειο των Αθηνων, καθημενος σε τρεις,(αριθμος 3) καρεκλες, λιαζοταν μια ανοιξιατικη μερα στην αυλη, ενω τα παιδια, επαιζαν με μπαλλες που τους ειχε μοιρασει.
    Τον πλησιαζω λοιπον, και τον ρωταω. Καλα, δεν τους κανεις ποτε γυμναστικη;(γιατι ποτε δεν τους εκανε).
    Οχι μου απαντα. Αλλα οταν με το καλο, ελθει η επανασταση, τοτε να δεις τι δουλεια θα ριξω.
    Απο κει και περα, τι να πεις και τι να κανεις;

  8. AnonymOs avatar
    AnonymOs 03/04/2008 19:17:31

    Mπράβο στόν Καραμανλή!!
    Έκανε αυτό που έπρεπε.

    Και όπως είδατε ήταν απλό.
    Γιατί μερικοί κάνουν συνέχεια προπαγάνδα,
    ότι θα πάθουμε πολλά..
    Ποιοί τους βάζουν;

  9. AnonymOs avatar
    AnonymOs 03/04/2008 19:19:18

    Xάρις στον Τάσο Παπαδόπυλο η Κύπρος συνεχίζει ως κράτος.

    Χάρις στον Κααραμανλή η Μακεδονία συνεχίζει επίσης
    την πορεία της...

    Επιτέλους αυτοί έπραξαν το αυτονόητο...

  10. AnonymOs avatar
    AnonymOs 03/04/2008 19:22:14

    Ο Καραμανλής πιστώνεται το ΟΧΙ!!
    Και μπράβο του.

    Ο Καραντζαφέρης γιατί να ενοχλείται;
    Αν συνέβαιναι το αντίθετο θα έπρεπε να ενοχλείται.
    Δηλαδή όλα όσα έλεγε ο Καραντζαφέρης τα έλεγε μόνο
    για τους ψήφους;
    Όποιος το πιστεύει αυτό, είναι ανόητος.

  11. ψεματούρης avatar
    ψεματούρης 03/04/2008 20:44:26

    για τον Theodore
    με ποιο δικαίωμα μπήκες στο χώρο όπου γυμνάζονταν παιδιά;

    βασικά απαγορεύεται και τυπικά και ουσιαστικά.

    δεν το έκανες λοιπόν.
    και χρησιμοποιείς ένα φανταστικό επιχείρημα, κάτι που δεν συνέβη παρλα μόνο στη φαντασία σου, που τελικά αδυνατίζει το λόγο σου

    έχετο υπόψη για μελλοντική έκφραση δημόσιου λόγου.

  12. Nestor avatar
    Nestor 03/04/2008 21:21:30

    Σιγά μην έχει πρόβλημα ο κρετίνος... τα ζώα δεν έχουν προβλήματα... ή δεν τα καταλαβαίνουν... μόνο στοργή και αγάπη γυρεύουν... στοργή και αγάπη λοιπόν στα ζωάκια, σάλιο (φτύσικο, εννοώ...) στον Καρατζα και στα χανουμάκια του...