#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχει καμία σημασία πλέον αν αναλάβει ο κ. Παπαδήμος;



Δεν ξέρω γιατί αλλά όλα όσα έκανε ο Γ. Παπανδρέου τις τελευταίες 24 ώρες μου θύμισαν τον Νίτσε ο οποίος έγραψε:  Όταν κοιτάς βαθιά στην άβυσσο, η άβυσσος σου ανταποδίδει το βλέμμα.



Αυτό ακριβώς φαίνεται να έχει πάθει ο πρωθυπουργός ο οποίος κοίταξε βαθιά μέσα στην άβυσσο της κυβέρνησής του, αλλά και βαθιά στην άβυσσο της προσωπικής του αδυναμίας.

Ο κ. Παπανδρέου έκανε το αυτονόητο για αρχηγός του ΠΑΣΟΚ. Ένα κόμμα φθαρμένο, παλαιοκομματικό και προσωποκεντρικό δε θα μπορούσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ακόμη κι αυτή τη δύσκολη στιγμή για τη χώρα.

Δε θα μπορούσε παρά να βυθίσει τη χώρα στην άβυσσο της αβεβαιότητας. Αν όμως είχε διαβάσει Νίτσε θα ήξερε ότι η άβυσσος θα τους το ανταποδώσει.

Σήμερα, λοιπόν, πάει σε έναν ευρύ ανασχηματισμό προσώπων χωρίς να είναι σε θέση να αφουγκραστεί την κοινωνία. Οι Αγανακτισμένοι που διαδηλώνουν τόσες ημέρες δεν ενδιαφέρονται για τα πρόσωπα που θα στελεχώσουν την κυβέρνηση. Απαιτούν αλλαγή πολιτικής, ιδέες για ένα καλύτερο μέλλον, όραμα για να βγει η χώρα από την κρίση.

Έχει καμιά σημασία δηλαδή αν αναλάβει τσάρος ή αντιπρόεδρος ο Λουκάς Παπαδήμος; Ικανός άνθρωπος δε λέμε, αλλά τι μπορεί να αλλάξει από τη σταθερά προσηλωμένη πολιτική της κυβέρνησης στα Μνημόνια; Θα διαπραγματευτεί μήπως κάτι καλύτερο; Διότι δεν ακούσαμε κάτι τέτοιο από τον πρωθυπουργό.

Επομένως, είναι θέμα χρόνου να αποδοκιμαστούν και οι νέοι υπουργοί όπως αποδοκιμάζονται και οι σημερινοί.

Άλλωστε, πολλοί από τους τωρινούς θα στελεχώσουν και πάλι την κρατική μηχανή διότι ο Γ. Παπανδρέου δύσκολα εγκαταλείπει τους «φίλους» του. Αν π.χ. η Άννα Διαμαντοπούλου η οποία την Τετάρτη το βράδυ αποδοκιμάστηκε έντονα στην Ελληνογερμανική σχολή, αναλάβει κάποιο άλλο υπουργείο, γιατί να αλλάξει γνώμη ο κόσμος για το άτομό της;

Το ίδιο και ο «μνηστήρας» Α. Λοβέρδος που σήμερα αποδοκιμάστηκε από πολίτες. Γιατί δηλαδή να τον αγαπήσουν ξαφνικά σε κάποιο άλλο υπουργείο;

Για όλα τα παραπάνω η σημερινή αναδόμηση του κυβερνητικού σχήματος είναι εκ των πραγμάτων αποτυχημένη. Δεν είναι μια νέα αρχή αφού βασίζεται σε παλιές πολιτικές που δεν θα αλλάξουν όσο η τρόικα πιέζει. Η νέα κυβέρνηση που θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης θα πάει να περάσει και πάλι το Μεσοπρόθεσμο. Τι θα αλλάξει δηλαδή ώστε να αλλάξουν γνώμη και οι διαφωνούντες πράσινοι βουλευτές. Μάλιστα, με τις σημερινές κινήσεις του ο πρωθυπουργός έχασε και δύο πιθανά δεκανίκια, τον Καρατζαφέρη και την Μπακογιάννη.

Ο κ. Παπανδρέου απλά υπέκυψε στις πιέσεις των στελεχών του ΠΑΣΟΚ να μην παραδώσει την εξουσία σε άλλους. Θα ήταν παγκόσμια πρωτοτυπία να παραδίδει την εξουσία ένα κόμμα με ισχυρή ακόμη κοινοβουλευτική πλειοψηφία και μάλιστα χωρίς κανείς να της το ζητήσει.

Τώρα ο πρωθυπουργός καλείται να διαχειριστεί μια βραχύβια κυβέρνηση. Είτε σύντομα, είτε σε λίγους μήνες οι εκλογές θα γίνουν γιατί μόνον ο λαός μπορεί να δώσει λύση στα αδιέξοδα.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/06/2011 08:27:23

    Μόνο οι εκλογές και μόνο με ξεκάθαρες και ειλικρινείς θέσεις. Τα παραμύθια από γραβατωμένα ανδρείκελα τέλειωσαν.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/06/2011 08:30:49

    Κατά βάθος η εξέλιξη είναι καλή. Θα αποδομηθεί πλήρως το ΠΑΣΟΚ στη συνείδηση του κόσμου. Η διεργασία κατάρρευσης του ΠΑΣΟΚ στη συνείδηση του κόσμου δεν εχει ακόμη ολοκληρωθεί. Αν είχε παραδώσει χθες, θα ειχε ελπίδες να αναγεννηθεί. Έχει ακόμη κάποιες τελευταίες εφεδρείες. Τώρα θα καούν και οι εφεδρείες του. Το τέλος θα έρθει τώρα πια νομοτελειακά.

  3. pikras57 avatar
    pikras57 16/06/2011 08:40:00

    η υπερτίμηση κάποιων τεχνοκρατών ...δεν λύνει το σημερινό πρόβλημα!
    Το πρόβλημα είναι πολιτικό και δευτερευόντως οικονομικό....

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/06/2011 08:40:48

    Και απορώ: Γιατί χρειάζεται εξωκοινοβουλευτικός για να πει την αλήθεια; Και εννοώ ΟΛΗ την αλήθεια...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 08:58:11

    Σε υπηρεσιακη Κυβερνηση αρχηγος μπορει να μπει και ο Τζιμης Πανουσης !
    Ποις θα σε παρει σοβαρα οταν ειναι υπο ημ/νια ληξης?
    Εκτος εαν δουμε το εργο των "αναθεσεων" και των υπηρεσιακων υπογραφων εκτακτης αναγκης... το παλιο συστημα ΠΑΣΟΚ !
    Τα παντα συμβαινουν για εναν λογο.

    @ Αρχαιος.. καλημερα, ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ? θα τους κυνηγανε τα μικροφωνα.. θα βγαλουν χερια και θα τους αρχισουν στα χαστουκια.

    ΓΙΑΤΙ θεωρειται ικανος ο Παπαδημος? σε τι? στη δουλεια που εκαν ΙΣΩΣ.. στο νεο job description θα ειναι?? χαχαχαα με το συστημα ΠΑΣΟΚ απο κατω/διπλα?
    ΑΠΟΡΩ ωρες ωρες με ολους. Ικανος ειναι αυτος που κουμπωνει τις αποδεδειγμενες ικανοτητες του και την επειρια του σε συγκεκριμενο task Λεω task γιοτι για τετοιο μιλαμε... και οχι για ασκηση πολιτικης.

    Να σου φερω εγω τον Τρισε... ικανοτατος !! παρακατω?? μη με τρελλαινετε πρωινιατικο ! ( ΑΨ φυσικα δεν αναφερομαι στο πολυ καλο αρθρο σου!! )

    ΠΠ

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 16/06/2011 09:16:23

    Αγαπητέ ΠΠ πιστεύω οτι ο Τζίμης Πανούσης είναι πολύ σοβαρός για να εμπλακεί σε οποιαδήποτε συζήτηση με τον Γιωργάκη της Μαργαρίτας!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 09:22:29

    με πηρε τηλ "ενας" και ακουσα στο τηλ ενα ανεκδοτο !
    FORTHNET Π. Τζωρτζάκης
    Chipita Σ. Θεοδωροπουλος

    περα απο Φλωριδη, Πρωτοπαπα, Ευθυμιου κλπ κλπ

    ΠΠ

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/06/2011 09:25:49

    Το προβοκάρισμα πρωί πρωί πιάνει εργολαβία...

  9. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 16/06/2011 09:38:57

    διαβάζω εδω μέσα για νίτσε κ' πανούση..συνέλθετε παιδιά στο αντινιούζ. η παράταξη η οποία "εκπροσωπείτε" είναι η συντηρητική. ο αντίχριστος νίτσε και ο φυγόστρατος πανούσης τι δουλειά έχουν? σε λίγο θα μπλέξετε και τον κροπότκιν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ μετρό-στάση γουδί 16/06/2011 09:54:55

      Πανουση ή Πεταλωτη για εκπροσωπο ?

      ΠΠ

  10. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 16/06/2011 10:32:03

    +1000

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/06/2011 10:33:24

    Πανούση βεβαίως, βεβαίως.

  12. Tem avatar
    Tem 16/06/2011 10:41:07

    o ΓΑΠ είναι πραγματικά επικίνδυνος. Πρέπει να φύγει. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά "καεί το μπουρδέλο η Βουλή". Μόνο που αυτή τη φορά δεν θα είναι προβοκάτορες αλλά οργισμένοι Έλληνες πολίτες.

  13. ataktos avatar
    ataktos 16/06/2011 10:43:09

    πρώτη φορά βλέπουμε ανασχηματισμό να ....προαναγγέλλεται... όλα κάποτε για πρώτη φορά γίνονται ...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:03:28

    εργαψες !! χαχαχα
    "ισοβια υπερωρια" ??!!!! χαχαα - κα σκουπιζει την Ιπποκρατους μετα τη δουλεια του μεχρι τη συνταξη.

    ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:04:35

    ο κοκ προβλεπει σημανση στα κοπαδια !
    το τελευταιο ζωντανο πρεπει να φερει ειδικη σημανση !!!
    απλα το θυμιζω....

    ΠΠ

  16. man8os avatar
    man8os 16/06/2011 11:42:31

    Δεν μπορει ο ανασχηματισμος να αναστρεψει την κατασταση.
    Η περιγελαστη κυβερνηση φευγει ταχυτατα. Ο μονος τροπος να αλλαξει η κατασταση ειναι ο ΓΑΠ να εαναδιαπραγματευτει απο την αρχη το μνημονιο.

  17. GEODETIS avatar
    GEODETIS 16/06/2011 17:41:19

    κάποτε όταν είχα το δικαίωμα ανάρτησης (διότι μετά απο επανειλημμένες αναφορές δεν έχω πλέων δικαίωμα ανάρτησης) στο facebook είχα προτείνει ακόμη και την διαπόμπευση της σορού (ή μνήμης διότι σορός πλέον δεν υπάρχει) του Ανδρέα Παπανδρέου, για την αποκατάσταση της ηθικής τάξης ... βέβαια το τι έγινε δεν λέγετε ... πρώτον διότι έβαλα εναντίον της ιερής αγελάδας της μεταπολίτευσης και κατά δεύτερον διότι πρόσβαλα νεκρό ... και ώς γνωστό η έργο προσβολή νεκρού είναι ποινικό αδίκημα και δήγμα (μου είπε κάποιος) πολιτισμικής υποανάπτυξης ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GEODETIS 16/06/2011 23:13:03

      και λιγα λες.. και εισαι και σεμνος !
      αν σου στειλω τις αφισσες ΠΑΣΟΚ με Ανδρεα, θα σου θυμισω το ποιος προσβαλλει ποιον !! ο γυιος θα επρεπε να ειναι φυλακη απο "χτες" ! χαχαχαα

      ΠΠ

  18. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 16/06/2011 20:57:28

    Game over. Είμαστε σ' αυτήν την κατάσταση .Και αφήστε του ομορφονιούς να ακίζονται. Δεν πήραν είδηση του τί γίνεται , δεν ζουν στον κόσμο μας. Τώρα ψάχνουν να βρουν σωτήρες. Τελικά θα πάρει ανάσα ο τόπος και θα χρεωθεί μεγαλύτερο βάρος για το μέλλον.

  19. dr.Fake avatar
    dr.Fake 17/06/2011 00:52:51

    Όοοοοχι φυσικά και δεν έχει καμμία σημασία.....

    Γι' αυτό και τελικά θα αναλάβει ο Elmer:
    http://kato-kefali.blogspot.com/2011/06/blog-post_9430.html