#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/07/2013 10:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχει η Χρυσή Αυγή φιλάνθρωπους;



Στα άκρα φτάνει η κόντρα της κυβέρνησης με τη Χρυσή Αυγή η οποία, ανήμερα του εορτασμού για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας (που πρόσφατα χαρακτηρίστηκε πραξικόπημα από τον Χρήστο Παππά) αποφάσισε να κάνει ένα από τα δήθεν φιλανθρωπικά της συσσίτια «μόνο για Έλληνες».

Την αρχική αντίδραση του δημάρχου Αθηναίων ακολούθησε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Νίκος Δένδιας, ο οποίος σε μια σκληρή ανακοίνωσή του αναφέρει: «Η προαναγγελία συγκέντρωσης στην πρωτεύουσα σήμερα από το θλιβερό νεοελληνικό κακέκτυπο του ναζιστικού ολοκληρωτισμού, με την προσχηματική επίκληση διανομής τροφίμων, συνιστά έμπρακτη ειρωνεία προς τη χειμαζόμενη από την κρίση ελληνική κοινωνία, ανήμερα της συμπλήρωσης 39 ετών από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Οι «φιλεύσπλαχνοι» νεοναζί θα κληθούν να εξαντλήσουν αλλού τον «φιλανθρωπικό» τους οίστρο».

Η Χρυσή Αυγή, τραβώντας στα άκρα την κόντρα, αποφάσισε να προχωρήσει σε πολιτική συγκέντρωση στο κέντρο και ομιλία του Νίκου Μιχαλολιάκου, και να διανείμει τρόφιμα και ρούχα παρούσης της κοινοβουλευτικής ομάδας του Λαϊκού Συνδέσμου, θέλοντας να πάει κόντρα στην απαγόρευση. Κι αμέσως ήρθε η ανακοίνωση της Αστυνομίας η οποία απαγορεύει για λόγους ασφαλείας τις συγκεντρώσεις.

«Ανακοινώνεται ότι με Απόφαση του Γενικού Αστυνομικού Διευθυντή Αττικής, δεν επιτρέπονται, για λόγους δημόσιας ασφάλειας, σήμερα από 12.00 ώρα έως και την 24.00 ώρα, οι δημόσιες υπαίθριες συναθροίσεις ή πορείες στην περιοχή της Αθήνας που περικλείεται από τις οδούς Αχαρνών-Ιουλιανού-Φιλαδέλφειας-Δομοκού-Νέστορος-Κωνσταντινουπόλεως-Αγίου Μελετίου-Αχαρνών».

Σε ανακοίνωσή της η Χρυσή Αυγή κάνει λόγο για παράνομο σχέδιο απαγόρευσης της διανομής τροφίμων από Δένδια και Καμίνη με τις ευλογίες Σαμαρά και επισημαίνει πως θα υπερασπιστεί με κάθε νόμιμο μέσο τα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά της.

Το απόγευμα θα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο καθώς θα φανεί αν οι Χρυσαυγίτες θα έρθουν σε ευθεία σύγκρουση με την Αστυνομία, την ημέρα που γιορτάζει η Δημοκρατία. Και το έχουμε ξαναγράψει. Προβληματική, κουτσή, ημιτελής είναι τουλάχιστον Δημοκρατία και όχι το αποκρουστικό τέρας του φασισμού, του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας που προωθούν οι Χρυσαυγίτες με τα… φιλανθρωπικά τους αισθήματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 24/07/2013 13:49:40

    Ποιά δημοκρατία; Του "λεφτά υπάρχουν" και "σας φέρνω το ΔΝΤ για το καλό σας";

    Τι είναι δημοψήφισμα; Αχ, δεν ξέρω.

  2. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 24/07/2013 13:56:12

    Με τέτοιες πράξεις ενισχύουν την ΧΑ.

    Με συγχωρείτε πολύ, μακριά από μένα ο εθνικοσοσιαλισμός και ντροπή για την Βουλή και την κοινωνία οι πράξεις των βουλευτών της ΧΑ, αλλά ο καθένας έχει δικαίωμα να δίνει από το υστέρημα του σε όποιον θέλει. Κάποιοι περιμένουν να φάνε, είναι κακό αυτό;

    Εγώ αν θέλω να δώσω κάποια πράγματα μου σε φτωχούς πρέπει να ρωτήσω κάποιον πού θα τα δώσω…; Έλεος!

    • Scarface avatar
      Scarface @ Νικολάκη εφέντης 24/07/2013 15:38:41

      Να ρωτησεις τον καμινη και τον κωνσταντινου. Αυτοι θα σου πουνε που επιτρεπεται να προσφερεις τη βοηθεια ΣΟΥ.

  3. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 24/07/2013 13:57:09

    Είναι πολύ αστείο με επίκληση της δημοκρατικής νομιμότητας να εκφράζεται με απαγόρευση των συναθροίσεων σε δημόσιους χώρους. τελικώς ο Δένδιας πριμοδοτεί την Χρυσή Αυγή.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 24/07/2013 16:11:12

      Φοβάμαι ότι οι τύποι ποντάρανε εξαρχής σε μια τέτοια εξέλιξη, για επικοινωνιακούς λόγους, να'χουν να λένε. Καλό θα ήταν ο υπουργός να το είχε διαγνώσει αυτό.

  4. WY avatar
    WY 24/07/2013 14:05:39

    Aπύθμενο τό μίσος τής συμμορίας Ντάλτον (Αττικάρχης,Δήμαρχος ΄Αθηνών./Υπ.ΠΡοΠο),διά τούς δυστυχείς συμπολίτες μας!!!
    Προσθέστε παρακαλώ σύν 2 (+ 2) στά ποσοστά τής Χ.,Α. καί νά ξεστραβωθήτε ΚΙ εσείς, οί τής Συμμορίας ,νά διαβάσετε ##Τά Αίτια Τής Πτώσης τής Δημοκρατίας τής Βαιμάρης##!!!
    Eίσθε Συμμορία Κλόουν,τής πολιτικής ζωής τής χώρας μας!!!
    Στό τέλος όμως ξυρίζουν τόν γαμπρό καί τήν......νύφη,κ.κ. Δένδια καί Καμίνη!!!!!

    Καί καλώς ήλθατε στό left Jr.gr!!!!!

  5. T.J.R avatar
    T.J.R 24/07/2013 14:33:14

    Χα χα οτι να ναι ο Καμινης και ο Δενδιας πλέον πείστηκα κάποιοι θέλουν τον κασσιδιαρη δημαρχο αθηνων.

  6. Αsterix avatar
    Αsterix 24/07/2013 14:38:37

    Αντώνιε !!! έχεις τα κότσια να την θέσεις εκτός νόμου ? Ειδικά τώρα με το Πασοκ συγκυβέρνηση χλωμό το βλέπω , την πάτησες, κάτσε να αιμορραγείς προς τα κεί και αγνάντευε τα % του Βενιζέλου .
    Το πνίγεις μικρό στη κούνια γιατί όταν μεγαλώσει σε πνίγει αυτό στο νεροχύτη .

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/07/2013 14:49:28

    είναι τουλάχιστον λυπηρό ότι υπάρχουν άνθρωποι που υπερασπίζονται αυτό που προσπαθεί να κάνει το συγκεκριμένο κόμμα - έκτρωμα .... εκμεταλλεύεται την ανάγκη κάποιων ανθρώπων για να εξυπηρετήσουν τα μικροπολιτικά τους συμφέροντα .... και άλλοι φορείς προσφέρουν βοήθεια αλλά δε διοργανώνουν φιέστες ..... με τις φιέστες ακυρώνεται η έννοια της φιλανθρωπίας .... ο πραγματικά φιλάνθρωπος δεν πασχίζει να προβάλει τη φιλανθρωπία του ..... άρα δε μιλάμε για φιλανθρωπία στην περίπτωσή τους .... για εκμετάλλευση της ανάγκης κάποιων μιλάμε .... για χυδαιότητα μιλάμε .....

    • Νικολάκη εφέντης avatar
      Νικολάκη εφέντης @ Γιώργος 24/07/2013 17:13:25

      Δεν υπερασπίζομαι την ΧΑ σε καμιά περίπτωση. Αντίθετα, προσωπικα την θεωρώ απειλή για την Εθνική απειλή!

      Υπερασπίζομαι όμως την ισονομία και την λογική ερμηνεία του Συντάγματος. Είναι εξίσου επικίνδυνο με την ΧΑ το κράτος να ερμηνεύει και να εφαρμόζει τον νόμο κατά περίπτωση. Σκεπτικά τύπου "καλά η ΧΑ είναι απειλή οπότε γι' αυτούς ας τραβήξουμε το Σύνταγμα απ' τα μαλλία" είναι απαράδεκτα κι επικίνδυνα.

      Τα ίδια έγιναν και με το επεισόδιο με την Κανέλη... Εσύ πιστεύεις ότι οι κατηγορίες που απαγγέλθηκαν στον Κασσιδιάρη για βαριά σωματική βλάβη ήταν σοβαρές; Εσύ πιστεύεις ότι είναι σοβαρή στάση πολιτείας να παίρνει ο Δελατόλας "Ελένη" να της ζητήσει να επέμβει η αστυνομία, την ίδια ώρα που ο φοιτητής κατηγορείται για φόνο επειδή σκότωσε εκτός οικίας του τον διαρήκτη που μπαινόβγαινε στο σπίτι του (η τοπική αστυνομία, 2 άτομα όλα κι όλα, δεν μπορόυσε να παραμείνει στην γειτονιά του γιατί είχε λάβει κι αλλού κλήση...);

      Αυτά φίλε Γιώργο δείχνουν μια νοσηρή κατάσταση κι οι λειτουργοί του κράτους, όλων των κατηγοριών, πρέπει να τηρούν ίσες αποστάσεις.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Γιώργος 24/07/2013 18:05:01

      Εσύ δεν πεινάς (τουλάχιστον προς ώρας), Γώργη, το καταλάβαμε. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι αδιάφορα σ' αυτούς που θα πάνε να πάρουνε τρόφιμα και ρούχα, πήγαινε να τούς τα πεις και θα δεις τι απάντηση θα πάρεις.

      Ο Καμίνης, σε αγαστή συνεργασία με τον Δένδια, προωθούν την ΧΑ στην δημαρχία Αθηνών, εν πρώτοις κι έπονται ευρωεκλογές κι εθνικές εκλογές, που θα τους δείξουν ότι κάνουν χοντρό λάθος.

      Ο Σαμαράς θα έπρεπε να μαζέψει τουλάχιστον τον Δένδια, αφού στον Καμίνη δεν μπορεί να επέμβει. Τι κάνουν οι επικοινωνιολόγοι του; Τον στέλνουν από την μία γκάφα στην άλλη; Και τι κάνει ο ίδιος, βρε αδελφέ; Δεν μπορεί από μόνος του να κρίνει; Ή μήπως, ως είθισται με τους πρωθυπουργούς, τον κρατούν μακριά από την καθημερινότητα και δεν μαθαίνει τίποτε;

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/07/2013 15:05:01

    Η απαγορευση της αστυνομιας ειναι λαθος.Απο τη στιγμη που εχουν τη ΧΑ στρη βουλη και ειναι νομιμο κομμα δεν μπορουν να απαγορευουν ουτε συγκεντρωσεις ουτε διανομη τροφιμων.

  9. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 24/07/2013 15:07:56

    Αφήστε τις υποκρισίες κύριοι, αν η ΧΑ ενδιαφερόταν για αγαθοεργίες, θα τις έκανε στα γραφεία της, μια χαρά κι έτσι θα βοηθούσε όσους πεινάνε. Θέλει όμως τον τζερτζελέ σε δημόσιο χώρο για να διασπείρει την εμετική προπαγάνδα της. Πουθενά στην Ευρώπη δεν θα επιτρεπόταν κάτι τέτοιο, καλά θα κάνουν να μην το επιτρέψουν κι εδώ. Και μην κλαίτε ότι πριμοδοτούν τα ποσοστά της ΧΑ, μας πνίξατε σε κροκοδείλια δάκρυα.

    • Scarface avatar
      Scarface @ MAYRO XABIARI 24/07/2013 15:32:10

      Αν η συνιστωσα "καμενοι εγκεφαλικα αριστεροι προοδευτικοοικολογοκουλτουριαριδες των βορειων προαστιων" εκλεινε με τα ΠΕΝΤΕ μελη της τη Βασιλισης Αμαλιας μπροστα απο τη βουλη για να υπερασπιστει τα δικαιωματα της αφρικανικης πιτσιλωτης μπεκατσας που κυνηγιεται για το αφροδισιακο ραμφος της απο τη φυλη των Πιου-Πιου της δυτικης αφρικης, θα ελεγες τα ιδια η αυτο θα αποτελουσε "δημοκρατικο τους δικαιωμα"?

      • Απλος πολιτης avatar
        Απλος πολιτης @ Scarface 24/07/2013 15:52:33

        μπραβο σου βρε αγορι μου μ εκανες και γελασα! καλα τα λες!

  10. Scarface avatar
    Scarface 24/07/2013 15:37:03

    Και αφου η κυβερνηση σε συνεργασια με τον δημαρχο αθηναιων καταφερε περηφανη νικη απεναντι στα φασιστικα μακαρονια, το ακροδεξιο ρυζι, τις μισαλοδοξες φακες, τις ναζιστικες πατατες, το ρατσιστικο ελαιολαδο και τα ξενοφοβικα φασολια, μπορουμε πλεον ελευθερα να γιορτασουμε την 39η επετειο της καταστροφης της κυπρου, ε συγνωμη, της αποκαταστασης της δημοκρατιας ηθελα να πω.

  11. καρ avatar
    καρ 24/07/2013 15:49:10

    Τρόφιμα θα μοιράσουν, όχι ναρκωτικά. :-)

  12. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 24/07/2013 15:56:57

    Η συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ του Μπένυ, της Φώφης, του Παπουτσή και του Καψή, ο Στουρνάρας και ο Θεοχάρης και τύποι σαν τον Δένδια και τον Καμίνη έχουν κάνει παραδοσιακά συντηρητικά μικρο/μέσο-αστικά στρώματα που ήταν δεξιά / κεντροδεξιά χωρίς όμως ιδιαίτερες σχέσεις με κόμματα και που ήταν ανέκαθεν χαλαρουά ψηφοφόροι με μεγάλο ποσοστό αποχής να μετράνε όχι τις μέρες, αλλά τις ώρες μία-μία, για τις επερχόμενες εκλογές.

  13. ApoTel avatar
    ApoTel 24/07/2013 16:17:05

    Το μόνο που καταφέρνει η κυβέρνηση με τέτοια αποφάσεις, και μη μου πείτε ότι η ΓΑΔΑ δεν συνεννοήθηκε πριν με τον Δένδια είναι να διαφημίζει την ΧΑ.
    Μια συγκέντρωση που άντε να μάζευε 500 άτομα την κάνανε πρώτο θέμα

  14. Hawk avatar
    Hawk 24/07/2013 16:49:38

    Θέλω να πιστεύω ότι οι σκεπτόμενοι δεν πέφτουν ούτε στην παγίδα της ΧΑ αλλά ούτε και στα τάχα δημοκρατικά συναισθήματα του Καμίνη του Δένδια και όσων άλλων πιστεύουν ότι με το να κάνουν ντόρο και να δίνουν έκταση σε τέτοιες γελοιότητες ξεχνιέται η δύσκολη καθημερινότητα. Οσο βλάκες και να είμαστε πιά ξέρουμε τι έχουμε να πληρώσουμε σε λίγο, ξέρουμε ότι μπορεί να μην έχουμε δουλειά (όσοι ακόμη έχουν), ξέρουμε ότι μπορεί να κλείσουμε σύντομα την επιχειρησή μας, ξέρουμε ότι έχουμε άνεργα παιδιά, ξέρουμε ότι μπορεί να χάσουμε το σπίτι μας επειδή δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους φόρους ή τις τράπεζες.
    Εκτός και εάν είναι όλοι συνεννοημένοι να καταστραφεί η χώρα και να την παραδώσουν στους δανειστές ή τέλος πάντων ότι έχουν συμφωνήσει, εάν είναι ας μας το πουν να γίνει μιά ώρα γρηγορότερα, μην κολλάνε στα προσχήματα πλέον. Αλλιώς δεν εξηγούνται τέτοιες συμπεριφορές!

    • καρ avatar
      καρ @ Hawk 24/07/2013 17:22:05

      Συμφωνώ μαζί σας ότι νόημα δεν βγαίνει από την ενημέρωση που έχουμε και ελπίζω απλά αυτό να γίνεται... για το καλό μας! Η γραμμή Σαμαρά όσον αφορά τη ΧΑ ήταν η καλύτερη: ούτε θυματοποίηση ούτε δαιμονοποίηση. Και όταν ακούστηκαν κάποια ακραία συνθήματα δεν δίστασε να τους τα χώσει. Στα θετικά της ΧΑ είναι και η ψυχραιμία της απέναντι σε πάρα πολλές προκλήσεις που δέχτηκε, ως τώρα πλην ελαχίστων, τα περισσότερα στελέχη της λειτουργούν υπέρ της σταθερότητας και της τάξης στην χώρα. Βέβαια τα δύσκολα είναι μπροστά.

  15. Ξένος avatar
    Ξένος 24/07/2013 17:29:08

    Τις απόψεις μου για την χρυσή αυγή και όσους την υποστηρίζουν ή... υποστηρίζουν τους υποστηρικτές της, τις έχω εκφράσει κατ’ επανάληψη. Είναι όμως δικαίωμα στον καθένα να μοιράζει φαγητό, ρούχα ή λεφτά σε όποια κατηγορία ανθρώπων του γουστάρει. Ο τρόπος που προσπαθεί το πολιτικό σύστημα να αντιμετωπίσει τους νεοναζί είναι για ακόμα μια φορά αμήχανος, ανόητος και αυτοκτονικός.

  16. AΠΟΛΛΩΝ avatar
    AΠΟΛΛΩΝ 24/07/2013 17:41:52

    O Δένδιας να πιάσει τους 5 των φυλακών Τρικάλων. Αυτό είναι το δύσκολο. 0ι δηλώσεις και οι εντυπωσιασμοί πάντα εύκολοι. Και οι αποπροσανατολισμοί επίσης.

  17. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 24/07/2013 18:13:39

    Εξω απο τα γραφεία τους 5 το μεσημέρι είχε χιλιάδες πολιτών !
    Σε άλλα κομματικά γραφεία ξανα είδα πρόσφατα χιλιάδες μόνο για διαμαρτυρία...

  18. Tassos avatar
    Tassos 24/07/2013 18:16:14

    Η ΧΑ χρησιμοποιεί το ίδιο βλακώδες επιχείρημα των groopies της 17Ν: μα γιατί είναι τρομοκράτες οι της 17Ν? Οταν σκοτώνουν τον Μπακογιάννη ή τον Τζώρτζη Αθανασιάδη, εσείς τρομοκρατείστε? Η απάντήσή μας είναι: Παραβιάζετε τους γραπτούς και άγραφους (ηθικούς) νόμους της Κοινωνίας μας. Θέλετε να μας κάνετε ζώα, να γυρίσουμε σε μια κοινωνία που οι πατερούληδες μαφιόζοι θα μοιράζουν στους υποτακτικούς φιλοδωρήματα. Στην Κολομβία αυτό το έκανε ο Πάμπλο Εσκομπάρ και στην κηδεία του είχαν πάει χιλιάδες που ζούσαν από τα λεφτά που τους μοίραζε, η Κολομβία όμως ξεβρώμισε και προχωράει μπροστά. Να ξεβρωμίσουμε και μεις από τον χουντικό υπόκοσμο, τους συνεργάτες των Γερμανών και τους απογόνους τους που νόμισαν ότι θα ξεμυτίσουν από τον υπόνομο ατιμωρητί.

  19. κανενας avatar
    κανενας 24/07/2013 18:24:29

    δεν υπαρχουν πλεον σκεπτομενοι στη χωρα, μονο φανατικοι, πατριωτες και συνδικαλιστες...λαιλαπα..

  20. Ταραμάς avatar
    Ταραμάς 24/07/2013 18:34:29

    Οι φασίστες θέλουν να μοιράσουν τρόφιμα μόνο σε έλληνες, λες και οι υπόλοιποι πεινασμένοι δεν είναι άνθρωποι. Εξω οι φασίστες από την Ελλάδα μας!! Εμπρός για μια φιλεύσπλαχνη και πονετική Ελλάδα!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ταραμάς 24/07/2013 19:02:31

      ". . .οι υπόλοιποι πεινασμένοι δεν είναι άνθρωποι."

      ῎Ανθρωποι εἶναι ἀλλά στήν ῾Ελλάδα εἶναι λάθρο καί δέν εἴμαστε ὑπεύθυνοι γιά τήν πεῖνα τους. Νά ἐπιστρέψουν ἀπό ᾿κεῖ πού ἦλθαν!

      Μποροῦσε ἡ κάθε ΧΑ νά βοηθήση συνανθρώπους μας χωρίς τυμπανοκρουσίες.

    • Dimitrios K. avatar
      Dimitrios K. @ Ταραμάς 24/07/2013 20:44:54

      Πιο ταραμάς δεν γίνεται...

  21. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 24/07/2013 18:49:08

    Μπορεί να δώσει η συγκυβέρνηση στους υπόλοιπους !

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ ΠΙΛΟΤΟΣ 24/07/2013 20:07:36

      Από την προσωπική τους περιουσία βεβαίως και όχι από τους φόρους.

  22. alex23 avatar
    alex23 24/07/2013 19:14:44

    τραγελαφικες εικονες απο ενα μελλον που κομματα των ακρων θα εχουν εξουσια..

    ο λαος θα τρωει απο το χερι του δυναστη της σκεψης του και θα λεει και ευχαριστω..θα εχει θυσιασει την ελευθερια του για την ασφαλεια που θα του δινει μια ιδεολογια μισους για το διαφορετικο (ή για οτιδηποτε 'ελληνικο' αν ειναι αριστερο το ακρο), ιδεολογια που τον βαζει σε καθεστως προστασιας απο τα κακα που αυτο φερνει και που απορροφα μεσω του οχλου τις πιθανες ενοχες του για τις πραξεις που θα γινουν στο ονομα της προστασιας του...

    αλλα και οποιος θα διαφωνει ή δεν ταιριαζει στην νεα ιδεολογια, δεν θα ειναι ελευθερος και δεν θα επιβιωνει αν δεν παρανομησει, επιβεβαιωνοντας την προπαγανδα του δυναστη που ιδεολογικα τον θελει γεννημενο παρανομο...

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 24/07/2013 20:34:58

    Aὐτοί πού πῆγαν στή συγκέντρωση σίγουρα δέν τούς ἐνδιαφέρει οὔτε ὁ φασισμός οὔτε οἱ νεοναζιστικοῦ τύπου συναθροίσεις.Νά πάρουν,ἄν μπορέσουν,λίγα τρόφιμα ἤθελαν γιά νά σπρώξουν λίγο ἀκόμα τήν ἀνέχεια τους.
    Ποσῶς τούς ἐνδιαφέρει ποιός τούς τά δίνει καί γιατί.Πιστεύω ὅμως ὅτι,θά σκεφτοῦν ὅταν ἔρθει ἡ ὥρα,ποιός τούς ἀρνήθηκε νά τά πάρουν...
    Ἄ,καί μήν τούς καταδικάζουμε ἔτσι ἐλαφρᾀ τῇ καρδία,γιατί κι ἐμεῖς δέ γνωρίζουμε σέ ποιά ἀνάγκη μπορεῖ νά βρεθοῦμε ἀργότερα...

    • Τρίπους avatar
      Τρίπους @ Κυθήριος 24/07/2013 21:49:45

      Απολύτως σωστά αυτά που γράφετε, Κυθήριε. Ιδιαίτερα η τελευταία παράγραφος.

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 24/07/2013 21:36:10

    μου αρεσουν οι προοδευτικοι ηδμοκρατες που σου απαγορευουν να εισαι φασιστας...παρακμιακη κοινωνια,,παρακμιακη πολιτικη,,δεν μπορει να απαντησει με ιδεες και απαγορευει φτιαχνοντας η ιδια το λακο της

  25. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 24/07/2013 22:11:06

    Σᾶς εὐχαριστῶ.

  26. ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ 24/07/2013 22:13:07

    Η Χρυσή Αυγή είναι ένα μόρφωμα που καπηλεύεται τις αξίες του Πατριωτισμού της Θρησκείας της Οικογένειας. Ένα μόρφωμα που ως ένδειξη διαμαρτυρίας ψήφισαν και πιθανόν προτίθενται να ψηφίσουν πολλές χιλιάδες Ελλήνων. Ένα μόρφωμα που μόνο κακό κάνει με τις ρατσιστικές ιδεοληψίες και πράξεις που προσπαθεί να συνταυτίσει με τις αξίες του Εθνισμού (και όχι Εθνικισμού), που δίνει τροφή σε αριστερά μορφώματα να λοιδορούν και να μειώνουν τις αξίες του Ελληνισμού.
    Όμως αν απαγορεύεις τις συγκεντρώσεις της Χρυσής Αυγής πρέπει και οφείλεις να απαγορεύεις και τις συγκεντρώσεις όλων των συνιστωσών των απάτριδων ανθελλήνων και κοινών αλητών στην ουσία, που αποτελούν ακόμη μεγαλύτερο κίνδυνο για το Έθνος, το κράτος, την Δημοκρατία.
    Κάντε το κε Δένδια και μόνο μπράβο θα ακούσετε. Πρέπει να υπάρχει Ισονομία και ίδια αντιμετώπιση και στα δύο άκρα αλλιώς δυστυχώς η Χρυσή Αυγή θα θυματοποιηθεί και θα ηρωποιηθεί στα μάτια πολλών Ελλήνων με τραγικά αποτελέσματα στις κάλπες.

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ 25/07/2013 00:09:18

      Παναγιώτη ξέρεις πως λέγεται το καθεστώς που απαγορεύει τις συγκεντρώσεις ενός ΝΟΜΙΜΟΥ κοινοβουλευτικού κόμματος του 7% και με ευρήματα στις δημοσκοπήσεις που το φέρουν στην τρίτη θέση με διψήφια μάλιστα ποσοστά (στις φανερές γιατί στις κρυφές κάτι πουλάκια λένε και για δεύτερη ) ;
      Σίγουρα πάντως..... όχι Δημοκρατία.

  27. airman avatar
    airman 24/07/2013 22:22:18

    Η επιροή που έχει η ΧΑ όπως αποτυπώθηκε στις εκλογές πριν ένα χρόνο και φαίνεται να διευρύνεται (τουλάχιστον δημοσκοπικά), είναι μια σπασμοδική αντίδραση - υπό τύπο εκδίκησης - της συντριπτικής πλειοψηφίας όσων δηλώνουν οπαδοί της. Γιατί πρόκειται περί οπαδών και όχι υποστηρικτών.
    Είναι κατάρα για τον τόπο το γεγονός ότι κάποιοι ανεγκέφαλοι φανατισμένοι βρήκαν την ευκαιρία να παρασύρουν μεγάλο αριθμό αγωνιούντων ή απελπισμένων, αλλά σε κάθε περίπτωση ανενημέρωτων συμπολιτών μας.
    Ως ανενημέρωτοι απλά ''ακολουθούν'' αυτό το μόρφωμα και στην αγωνία τους βρίσκουν μια ''παρηγοριά εκτόνωσης''. Γι' αυτό και δεν είναι σωστό ούτε δίκαιο να χαρακτηρίζονται υποστηρικτές της ΧΑ.
    Η ΧΑ συνεπικουρούμενη από τους ακραίους που ''φωλιάζουν'' στο ΣΥΡΙΖΑ, καλλιεργεί κλίμα σύγχυσης και ξεθάβει/αναδεικνύει ξεπερασμένα και σκουριασμένα πάθη, παρικλείοντάς τα με το μανδύα των πραγματικών γεγονότων μιας άλλης - δύσκολης και ''ένοχης'' για κάποιους - ιστορικής περιόδου για τον τόπο.
    Στο χωριό μου λέμε ”ο λύκος στην αντάρα χαίρεται” κι αυτή η αντάρα πρέπει να διαλυθεί άμεσα.
    Όσο για τη φιλανθρωπία της ΧΑ, η έννοια της φιλανθρωπίας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ανωνυμία της προσφοράς, τη φιλαλληλία χωρίς διακρίσεις και την ανθρωπιά.
    Συνεπώς ούτε λόγος για φιλανθρωπία.

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ airman 25/07/2013 00:18:54

      Αεροπορε...η Χ.Α. μονο μόρφωμα δεν είναι!
      Έχει σαφές ιδεολογικό προσανατολισμό , υπερασπιζεται με σθένος τις θέσεις της, δεν αδειάζει τα στελέχη της όταν ...παρεκτρέπονται,υπάρχει πειθαρχία στρατιωτικού τύπου,και γενικά δίνει την εντύπωση ενός στιβαρού συνόλου που και αν παρόλο τις επιθέσεις που δέχεται , τις αποκρούει και μάλιστα τις επιστρέφει με επιτυχία.
      Και όπως το είπε σήμερα στην Βουλή ο Βουλευτής της ''Παίζουμε στο δικό σας γήπεδο , με τους δικούς σας κανόνες , τους δικούς σας διαιτητές,και σας νικάμε''

      • airman avatar
        airman @ Έλλην 25/07/2013 01:35:41

        Κατά τη γνώμη μου η ΧΑ παίζει στο γήπεδο όσων δεν θέλουν να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο σε αυτόν τον τόπο. Δεν θέλει να ξεφύγει ο τόπος από τη μιζέρια. Όπως και ο ΣΥΡΙΖΑ άλλωστε. Γι' αυτό και τελευταία πυκνώνουν οι περιπτώσεις που ''συνεταιρίζονται''.
        Κι αυτό γιατί το κοινό τους συμφέρον εδράζεται στην εξαθλίωση του Ελληνικού λαού και όχι μόνο. Στην εξαθλίωση ποντάρουν και από αυτή ''τρέφονται''.
        Ο μεν ΣΥΡΙΖΑ για να μπορεί να τάζει ότι θέλει και ο απλός πολίτης που αγωνιά να το ''αρπάζει'' άκριτα. Η δε ΧΑ για να μπορεί να προβάλει το γεγονός ότι έχει τον τρόπο να εξασφαλίσει μια ελεημοσύνη, αφού όμως πρώτα οδηγήσει τον Έλληνα στη ζητιανιά.
        Ποντάρουν στην πείνα γιατί όντως το στομάχι παίζει πρωταρχικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων και δυστυχώς είναι κακός σύμβουλος.
        Σε αυτό το ακραίο σημείο συναντούνται λοιπόν η ΧΑ και ο ΣΥΡΙΖΑ. Γι' αυτό και αποτελούν υπό την έννοια αυτή τα δύο άκρα.
        Και αλλοίμονο εάν ακραίοι αναλάβουν τις τύχες αυτής της χώρας.

        • airman avatar
          airman @ airman 25/07/2013 01:38:49

          Και για να είμαι δίκαιος αφού πρώτα οδηγηθεί ο Έλληνας στη ζητιανιά, γιατί για να τον οδηγήσει η ίδια πρέπει πρώτα να συμβεί το απευκταίο.

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ airman 25/07/2013 02:25:13

            Μπορεί να διαφωνεί κανείς με τις θέσεις της Χ.Α. και να μην την επιλέξει στην κάλπη , αλλά το να απαγορεύεις ένα κόμμα να προβάλει τις θέσεις του απο τα ΜΜΕ και μάλιστα τα κρατικά, να το λοιδορείς, να το βρίζεις, να θέτεις ένα σωρό προσχήματα και εμπόδια στην προβολή του , να θεωρείς τις δικές σου πολιτικές θέσεις ως τις μόνες σωστές (! ) και αυτές που θα έπρεπε να ασπάζονται όλοι οι πολίτες -ή οι περισσότεροι τουλάχιστον- και όλο αυτό να το θεωρείς Δημοκρατία , ε πίστεψε με κάτι σάπιο υπάρχει σ' αυτή την Χώρα. Αν οι Πολίτες επιλέξουν για κυβερνήτη τους τον Σαμαρά υπάρχει λαϊκή κυριαρχία, αν στο μέλλον οι ίδιοι πολίτες επιλέξουν Τσίπρα επίσης είναι κυριαρχικό τους δικαίωμα.
            Εάν όμως οι ίδιοι πολίτες ψηφήσουν Χ.Α. είναι φασίστες νεοναζί και ρατσιστές.
            Τελικά ποιος είναι αυτός που αποφασίζει τι πρέπει να ψηφίζουν οι πολίτες σ' αυτήν τη Χώρα ; Τι είναι καλό και τι κακό; ηθικό; τελικά τι αντιπροσωπεύει αυτή η Δημοκρατία που έχουμε;την βούληση των πολλών, ή τα συμφέροντα κάποιων λίγων;Τελικά η αυτή η δημοκρατία θα πρέπει να παραμένει εσαεί , χωρίς το δικαίωμα των πολιτών να την αλλάξουν εάν αυτή πλέον δεν τους εκφράζει και δεν τους εκπροσωπεί;
            Και μία δημοκρατία τι σόι δημοκρατία είναι όταν δεν αφουγκράζεται την κοινωνία ; Πολύ δογματικός τρόπος , δεν νομίζεις;
            Το αλάθητο της δημοκρατίας , μιας δημοκρατίας που με τους επαγγελματίες εκπροσώπους της εξαθλίωσαν έναν λαό φτάνοντας τον στα πρόθυρα ανθρωπιστικής κρίσης.
            Όχι φίλε μου , δεν οδήγησε η Χ.Α. τον κόσμο στην ζητιανιά, οι επιλογές των Σημιτηκαραμανληδοπαπανδρεουσαμαράδων οδήγησαν τον κόσμο στην απόγνωση απλώς η Χ.Α. ψαρεύει κόσμο , και για να πούμε την αλήθεια με την ανεπάρκεια των ''δημοκρατικών πολιτικών'' είναι σαν να κλέβει εκκλησία!!
            Αν και να σου πω εγώ πιστεύω ότι το ίδιο το σύστημα οδηγεί τον εαυτό του στην καταστροφή, και στην πολιτική του εξόντωση.

  28. regeneration avatar
    regeneration 24/07/2013 22:22:44

    Μοιραζανε και απορρυπαντικά; 1+1 δώρο ή μαζί με το απορρυπαντικό δώρο και ένας κοπανος για τα χαλιά;Κρίμα που δεν πηγα...είχε πολλούς εκεί

  29. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/07/2013 22:38:04

    Ταραμοσαλάτα!

  30. MCA avatar
    MCA 24/07/2013 22:48:02

    Δεν νομίζω ότι η ΧΑ πείθει κανέναν περί φιλανθρωπίας. Ίσως και αυτοί που συμετέχουν στα συσσίτια να μην είναι καν πεινασμένοι, απλώς να επωφελούνται από το τζάμπα ή να είναι οπαδοί που μαζεύονται για να δείξουν ότι η διανομή τροφίμων είχε επιτυχία. Η ουσία είναι ότι γίνεται θόρυβος και με λίγα σχετικά χρήματα η ΧΑ κάνει επίδειξη διαχείρισης των οικονομικών της.

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ MCA 25/07/2013 00:21:04

      10000 άνθρωποι μέσα στο λιοπύρι να πήγαν για τζερτζελέ ....δεν το βλέπω!!

      • airman avatar
        airman @ Έλλην 25/07/2013 01:02:08

        Όχι βέβαια. Πολλοί από αυτούς, αν όχι όλοι, πήραν και από κάτι που μάλλον είχαν ανάγκη.
        Παλιότερα οι οπαδοί/ψηφοφόροι των κομμάτων συμμετείχαν στις συγκεντρώσεις όπως σε πανηγύρι και μετά, σε περίπτωση εκλογικής νίκης, επεδίωκαν κάποια διευκολυνσούλα το λιγότερο. Πάνε αυτές οι καλές εποχές.
        Μετά τους μετέφεραν δωρεάν υπό τύπο εκδρομής με φαγητό και πορτοκαλάδα.
        Αργότερα κάποιοι μάζευαν κόσμο με πενηντάρικο το κομμάτι ή και τελευταία μρ λιγότερο. Δύσκολα τα πράγματα.
        Τώρα που η εποχή είναι ζόρικη μαζεύνται για τρόφιμα και σε λίγο ίσως για ένα κομμάτι ψωμί, ήτοι κάποιοι εμμέσως τους κατατάσσουν στην κατηγορία του ζητιάνου.
        Τόσο απλά.
        Υ.Γ. Τα ανωτέρω δεν αφορούν τους οπαδούς του ΚΚΕ. Αυτοί ανήκουν σε άλλη κατηγορία.

  31. airman avatar
    airman 24/07/2013 22:57:30

    ''... τα περισσότερα στελέχη της λειτουργούν υπέρ της σταθερότητας και της τάξης στην χώρα.''
    Μήπως έχουμε χάσει το μέτρο;
    Ποια σταθερότητα και τάξη;
    Με θέσεις και τοποθετήσεις από το βήμα της Βουλής που μόνο ''εμπρησμούς'' προκαλούν και αναμοχλεύουν πάθη;
    Τι να προτοαναφερθεί; Ένα τυχαίο παράδειγμα ο τραγικός βουλευτής με το χαρακτηριστικό όνομα που σε απάντηση του μνημιώδους ''ΕΑΜ, ΕΛΑΣ, Μελιγαλάς'' έπλεξε τη ''μαντινάδα'' ''Στο Βίτσι και στο Γράμμο σας θάψαμε στην άμμο''.
    Μόνο που στο Βίτσι και στο Γράμμο έδρασε ο Εθνικός Στρατός και έδωσε την επιβεβλημένη - για την εποχή - λύση.
    Εάν αυτό δεν είναι καπηλεία τότε τι είναι;
    Υ.Γ. Θα είχε ενδιαφέρον εάν υπήρχαν έστω και ελάχιστες φωνές ψυχραιμίας μέσα στη ΧΑ.

  32. occultist avatar
    occultist 24/07/2013 23:18:33

    Ορισμένοι θεωρούν απρεπές το να μιλάς για φαγητό. Ειναι προφανές οτι μόλις έχουν φάει.

  33. tassos avatar
    tassos 24/07/2013 23:24:18

    ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται... Και εδώ τον πριμοδοτούν ασταμάτητα...

  34. tassos avatar
    tassos 24/07/2013 23:26:34

    Συμφωνώ. Η πείνα είναι κακός σύμβουλος

  35. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 25/07/2013 01:44:36

    Σήμερα - είναι ολοφάνερο από το αποτέλεσμα- η Χ.Α κατήγαγε περιφανή νίκη ενάντια στο κατεστημένο (συμπολίτευση,Καμίνη,Δένδια κλπ).
    Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.΄Το κόμμα αυτό πια δεν χτυπιέται...και κυρίως με τέτοιες αντισυνταγματικές μεθόδους.Όπως έλεγε κι η γιαγιά μου: "τα αυγά δεν βάφονται με πορδές..."
    Να απολυθεί ΠΑΡΑΥΤΑ ο επικοινωνιολόγος του κ.Σαμαρά!!!

  36. θεοδωροσ βοσβολιδησ avatar
    θεοδωροσ βοσβολιδησ 25/07/2013 09:23:21

    αν η διανομη τροφιμων μονο σε ελληνεσ ειναι ρατσισμοσ τοτε γιατι δεν
    λεγαμε τα ιδια οταν το πασοκ η νδ οι νεολαιεσ τουσ και κυριωσ η
    εκκλησια διοργανωναν σισιτια για τπυσ αδερφουσ σερβουσ οταν
    φιλοξενουσαν ορφανα απο την σερβια μηπωσ δεν υπηρχαν
    πεινασμενοι και ορφανα βοσνιοι